Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 15:59 27.06.24 
Взаимопомощ
   >> Клуб на разведените
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | >> (покажи всички)
Тема Мъртва ли е учтивата форма?  
Автор Eva B. ()
Публикувано03.07.07 19:00



Днес интимниченето и лекомислените обръщения ни заливат навсякъде. Не говоря само за интернет, даже не говоря за интернет, където неписано правило е да се говори на "ти", визирам културата на улицата, ежедневието ни, живота ни...Сякаш навсякъде непознати се стремят да се държат така, все едно ни знаят от люлката или поне от училище. Бабата в автобуса, продавачът на сладолед, сервитьорката, продавачката...Никой не желае или не може да си спомни, че към непознат човек се иъползва учтива обръщателна форма.
Лично на мен мие безкрайно неприятно подобно поведение. И се замислям, изчезнало ли е доброто държание в наши дни и ако не, каква почва все още има у нас?

Hие сме фигури в съня на Бога, които гадаят как той сънува...


Тема Re: Мъртва ли е учтивата форма?нови [re: Eva B.]  
Автор *Плaмeн* (тарикат)
Публикувано03.07.07 19:08



Че ми каже той на мене-он,като я съм Вие. Нали



като ми се доработи,сядам и чакам да ми мине

Тема Re: Мъртва ли е учтивата форма?нови [re: Eva B.]  
Автор Cтpeйнджъp (разкошче)
Публикувано03.07.07 19:08



Миличка и мен много ме дразни, когато някой напълно непознат ми заговори на "ти". Гледам категорично да се придържам към учтивата форма на обръщение и да спазвам етикета. Само ако събеседника ми пожелае да минем на "ти", тогава, но пак ми е трудно особено ако е човек, който ме респектира и буди у мен уважение. Това обаче предполага по-чест контакт иначе за еднократните такива се придържам към етикета, т.е. към учтивата форма.



Тема Re: Мъртва ли е учтивата форма?нови [re: *Плaмeн*]  
Автор Eva B. ()
Публикувано03.07.07 19:10



Ми така де, Вие съм

Може да съм вие само ако имам въшки или шизофрения

Hие сме фигури в съня на Бога, които гадаят как той сънува...

Тема Re: Мъртва ли е учтивата форма?нови [re: Cтpeйнджъp]  
Автор Eva B. ()
Публикувано03.07.07 19:13



Става въпрос и за нящо друго...Сякаш цялото ни общество е забравило, че някога учтивата форма е съществувала. Не само, че не ти се дава избор коя от двете да използваш, ти-то се налага директно.

Hие сме фигури в съня на Бога, които гадаят как той сънува...


Тема Re: Мъртва ли е учтивата форма?нови [re: Eva B.]  
Автор PipilotaViktualija (автентична)
Публикувано03.07.07 19:13



Още по- неприятно е простоватото фамилиарничене на "вчерашни" водещи, репортери и прочие, особено в електронните медии, които негласно са се споразумели да се обръщат на "ти" към авторитети от различни области, които заслужават малко повече, макар и формален според някои, респект.





Тема Re: Мъртва ли е учтивата форма?нови [re: PipilotaViktualija]  
Автор Eva B. ()
Публикувано03.07.07 19:16



В този случай проявявам завидно безразличие, което обикновенно прикривам под думата толерантност

и си казвам "те да си правят каквото искат, стига мен да не ме закачат"

Hие сме фигури в съня на Бога, които гадаят как той сънува...

Тема Re: Мъртва ли е учтивата форма?нови [re: Eva B.]  
Автор Cтpeйнджъp (разкошче)
Публикувано03.07.07 19:17



Хич не се давам без словесен "бой"! Правилно си забелязала, то това "дърпане" по кривата в посока гравитацията е не само в начина на говорена... в отношенията между хората, в злобата, агресията... грозна картинка!



Тема Re: Мъртва ли е учтивата форма?нови [re: Cтpeйнджъp]  
Автор Eva B. ()
Публикувано03.07.07 19:23



Мдам, хората днес не могат да говорят. Правят изричения с три думи, от които две ще са с грешки, ако са в писмен вид и се стряскат, ако употребяваш повече от една сложна фраза на час. Какво стана с изкуството на разговора, с играта на смисъл и красотата на думата?

Hие сме фигури в съня на Бога, които гадаят как той сънува...


Тема Re: Мъртва ли е учтивата форма?нови [re: Eva B.]  
Автор Cтpeйнджъp (разкошче)
Публикувано03.07.07 19:28



И аз си мислех точно за това. А има толкова красиви думи... да не говорим, че децата вече пишат "6" вместо "ш", "4" вместо "ч". Шльокавицата превзема бавно и неусетно!



Тема Re: Мъртва ли е учтивата форма?нови [re: Eva B.]  
Автор PipilotaViktualija (автентична)
Публикувано03.07.07 19:28



Не знам въобще доколко изкуството на разговора задълбочено се е изучавало или е било на почит по тези географски ширини. Много са далеч от нас маниерите на дворцовите аристократи от Страната на изгряващото слънце. които са си разговаряли с дамите в мерена реч. И само там ли?!



Тема Re: Мъртва ли е учтивата форма?нови [re: PipilotaViktualija]  
Автор Eva B. ()
Публикувано03.07.07 19:32



Пипи, разбира се имах наум салоните на френското Просвещение, но тук не става дума чак за това. Замисли се, една единствена дума като "таковам" може да бъде и десетте части на изречението едновременно. Не, не е само в българския, нито само у нас, но Стрейнд го каза добре - забравяме толкова удивителни лексикални богатства.

Hие сме фигури в съня на Бога, които гадаят как той сънува...


Тема Re: Мъртва ли е учтивата форма?нови [re: Eva B.]  
Автор PipilotaViktualija (автентична)
Публикувано03.07.07 19:50



Аз пък имах наум не само тези салони, а и онези, далечни за нас люде, които са се обяснявали в любов чрез хайку. Един Оскар Уайлд да се изучаваше по- обстойно у нас ( защо не и в програмите за средно образование) и неговите беседи в "Упадъкът на лъжата" , би дал принос за респекта към изисканото слово.
А другото е въпрос на динамични процеси в начина ни на живот и оттам на словесно изразяване, които могат да бъдат осмисляни и критикувани, но надали и променяни.





Тема Re: Мъртва ли е учтивата форма?нови [re: Eva B.]  
Автор ariel$$ (старо куче)
Публикувано03.07.07 21:08



Говоренето на вие ме спасява от псуването като каруцар. Това е индикатор, че съм бясна :)))



Тема Временатанови [re: Eva B.]  
Автор jamie (чисто нов)
Публикувано03.07.07 23:05



са забързани.



Тема И аз това си мислих, но днес,нови [re: Eva B.]  
Автор parvaty (нежна)
Публикувано03.07.07 23:30



навсякъде ми говорят на ти... Даже и на "момиче"! Което, може би, трябва да ме радва

Аз , обаче, си говоря на Вие, и те - искат или не - започват и те на Вие! А за сервитьорките - ами, надяват се, жените, че като установят близък контакт ще получат по-голям бакшиш. Виж, козметичката няма как да не ти говори на "ти" като ти гледа голите прелести, пък и, как се казва "Моля Ви, вземете ми още малко триъгълника?!?"... но, според случая и обръщението - не може съвсем непознат да ти говори на ТИ. Днес един дядо хвана дребната да я качва по стълбите, и аз не знаех как да му кажа да я пусне... И той ми вика - "не се бой, ще я кача" и аз му казвам "ВИЕ ще я качиТЕ, но тя не може сама да слезне!" И си я прибрах. Ама, айде, за дадото е ясно - той си приема хората общо... Но другите... Права си, нещо учтивостта хич я няма...



Тема Re: И аз това си мислих, но днес,нови [re: parvaty]  
Автор Eva B. ()
Публикувано03.07.07 23:39



Моля ти се, не ми говори...

Днес мен ме нарекоха "сладко пате" и едва ли имаш идея колко се ядосах. Въобще, как ме виждаш мен като СЛАДКО ПАТЕ ?!?!?

Hие сме фигури в съня на Бога, които гадаят как той сънува...

Тема Re: Мъртва ли е учтивата форма?нови [re: Eva B.]  
Автор Kaliandra (новак)
Публикувано03.07.07 23:50



Ужасно много се дразня когато сервитьорка или продавачка ми говорят на ТИ. Аз продължавам на ВИЕ, а тя изобщо не хваща разликата. Понякога си мисля, че аз не съм наред. Че в днешно време спазването на дистанция е излишно. И въпреки това - не мога !!! Не искам

.



Тема Re: И аз това си мислих, но днес,нови [re: Eva B.]  
Автор Tъпyнrep (упорит)
Публикувано03.07.07 23:51



Значи Ви харесват, многоуважаема госпожо

РадвайТЕ се, докат' може !



Тема Re: Мъртва ли е учтивата форма?нови [re: Eva B.]  
Автор Finch! (Retry)
Публикувано04.07.07 08:43



Във фирмата учтивата форма се употребява само ако искаш да ескалираш проблем... През другото време са правим на много "френдли" и си говорим на ти, на малки имена и умалителни. Знам, че не е само при нас така, а почти навсякъде в по-големите и с чуждо участие. Четох даже в големите книги, че това е един от елементите да почувстват служителите си "голямото семейство"...
Честно да си призная, учтивата форма я използвам повече с манипулативна насоченост





Тема Re: Мъртва ли е учтивата форма?нови [re: Eva B.]  
Автор Ryan ()
Публикувано04.07.07 09:47



Здравей Eva B.,

Ако се абстрахираме от местата, където да се говори на "вие" или на "ти" е част от наложена фирмена или общностна култура - не повече от 10% от хората са възпитани. Долу горе толкова са и интелигентните образовани - това по повод липсата на изкуство в разговора. На всичкото отгоре - двете множества невинаги достатъчно се припокриват... Това не е от сега - константно е във времето, обусловено от човешката природа и силно очертаващо се днес, поради глобалната и лесна комуникация.

Та мисълта ми е, че понеже "другите" са мнозинство - трябва или да се изолираш в гетото на своята порода, или да не ти пука, а с напалмов поглед да налагаш огнената атмосфера на респекта. :)

_____

_____
Бъди звезда, небе ще се намери!

Тема Re: Мъртва ли е учтивата форма?нови [re: Eva B.]  
Автор Фoтoн (opoznavasht se)
Публикувано04.07.07 11:46



Хаха,много е забавно!....Критикуваме навикът да говорим на "ти" и едновремено с това никой от тази тема не употребява учтивата форма на "ви" към другите.

А защо?Нали не се познаваме добре,че и хич.
Смятам ,че дистанцията ,която ви е нужна понякога ,невинаги е полезна.Дори е вредна.Дори с напредване тенденциите на отчуждаване ,ще усещаме все по-остро нуждата от близост.Въобще, социална.Не че "ти" ни прави по-сърдечни.
А що се отнася до красотата на израза,важна е формата ,но за мен винаги съдържанието е било по-важно.Другото е опаковка.



Тема Re: Мъртва ли е учтивата форма?нови [re: Фoтoн]  
Автор PipilotaViktualija (автентична)
Публикувано04.07.07 11:52



Е, Ева направи уговорката за формата, която е приета в Интернет- общуването. В края на краищата нали за това сме тук- за да се почувстваме сред близки, макар и на дистанция?!


Но иначе не си съвсем прав, Фотон. Красотата, дали на средата, която обитаваме, дали на изразяване или нещо друго, възпитава. Тя никога не е само форма, тъй като търсенето на такава "форма", която определяме като красива, само по себе си е израз на съдържание.
Друг е случаят с красивото, снобско и единствено ефектно словоблудство.



Тема Re: Мъртва ли е учтивата форма?нови [re: Eva B.]  
АвторBиe (Нерегистриран)
Публикувано04.07.07 12:03



мъртва, остаряла и излишно понпозна, освен ако
не разговаряш с началника си ,чиновник, полицай


не искаш да държиш дистанция, страх от блиьост,
събеседника ти е на 80 години
ти си 80 години





Тема Re: Мъртва ли е учтивата форма?нови [re: PipilotaViktualija]  
Автор Фoтoн (opoznavasht se)
Публикувано04.07.07 12:17



Права си,само "не съвсем"

Ето, че и на теб се налага сама да го кажеш ИЗРАЗ съдържание.Форма и съдържание винаги са в взаимозависими,съответстват си или не.Но формата си е ворма .И си е само опаковка,макар и важна.В определен контекст ,разбира се ,може да бъде и съдържание,но това е друго...
За мен е по-важен акцента върху близостта ,отчуждението и взаимопомощта,за която имаме претенции в този клуб.За мен лично,не е толкова важно ,дали ще ми напишеш правилно пунктоационно и достатъчно естетски-красиво,ако трябва да избирам между "добрия" тон и злонамереността.Вярвам,че и за повечето хора е така.Чували сме за по-топлите южняшки отношения ,които имаме тук,за разлика от тези в западни и северни страни.Четем за самотата в САЩ,обхващаща все повече хора.Не съм живял там ,не мога да сравня,но ако е така ,предпочитам добрия остатък в нашите.



Тема Re: Мъртва ли е учтивата форма?нови [re: Eva B.]  
Автор Severous_Snape (Storyteller)
Публикувано04.07.07 12:25



Ако се замислите и Вие правите същото, следователно попадате под ударите на поговорката за сламката и клечката.
Аз бих приел с лекота да ми се говори на ТИ, но не мога да приема недобронамереността, лицемерието, подлостта, обслужването на нечии интереси зад друга фасада и още един куп нередни неща, за които повечето хора, на които съм ги показал са ми казали, че просто "Такъв е живота".



По-добре е да си самотен сам, от колкото да си самотен с някого. Английска поговорка.

Тема Re: Мъртва ли е учтивата форма?нови [re: Фoтoн]  
Автор PipilotaViktualija (автентична)
Публикувано04.07.07 12:28



Казахме, че темата не визираше общуването в Мрежата.
А точно в т.нар. западни страни ( имам предвид най- вече англоезични такива), поради обстоятелства от езиково естество, формата "ти" се е сляла с учтивата форма, която евентуално се подразбира само от контекста. Даже и на "Даунинг стрийт" лейбъристите разчупиха формата ( колко революционно!) и въведоха обръщението "Тони" към премиера си. И то в "студеното" Обединено кралство.
А що се отнася до топлите южняшки взаимоотношения, поне моят опит сочи, че да, хората на юг са по- темпераментни и сърдечни, но и също толкова по- лицемерни и некоректни в сравнение с хората на Север. Не бих могла да кажа, че чувствам някаква особена сърдечност и топлота между хората у нас, напротив. Така че формата "ти" за мен е по- скоро израз на невъзпитание и просташка фамилиарност, или пък модна такава сред младите, но не и на сърдечно отношение към ближния. В преобладаващите случаи.
Пак казвам, това не се отнася за общуването в Интернет. Тук скъсяването на дистанцията е съвсем естествено и желано.





Тема Re: Мъртва ли е учтивата форма?нови [re: Фoтoн]  
Автор Ryan ()
Публикувано04.07.07 12:29



Здравей Фотон,

Понякога съдържанието има смисъл и е удобно за възприятие само ако е облечено в правилната си форма. Така де - вода пием обикновено от чаша, не от чиния :).

Особено валидно е това при разговор, например с непознати, за които не знаем почти нищо - бекграунд, наличност на чувство за хумор, емоционалност, предразсъдъци и т.н. Та затова човечеството е измислило възпитанието, ритуалите, протоколи и прочие. Алтернативата на възпитанието е хаос, а не отчуждение.

Например в клуба - често се случва (дори и сега в съседна тема) някой да се засегне от някаква, дори некасаеща го пряко реплика, но необлечена в по-неутрална форма. И след това ескалират едни разправии...

Затуй е и важно как се изразява човек и е жалко, че (май май) наученото първите амнайсет години в тази посока не е достатъчно. Дистанцираността е примитивна проява на възпитание - първа фаза в общуването - момент на проучване и/или усещане на събеседника, но важното е след това и нататък.

_____

_____
Бъди звезда, небе ще се намери!

Тема Re: Мъртва ли е учтивата форма?нови [re: ariel$$]  
Автор Severous_Snape (Storyteller)
Публикувано04.07.07 12:30



И при мен в говора има индикации, кога съм на границата на издивяването, но моите индикацзии са различни. Най-интересното е обаче, че хора, които не ме познават са се ориентирали прекрасно, че нещата не са наред, когато са се появявали въпросните промени в говора ми.



По-добре е да си самотен сам, от колкото да си самотен с някого. Английска поговорка.

Тема Re: Мъртва ли е учтивата форма?нови [re: PipilotaViktualija]  
Автор Фoтoн (opoznavasht se)
Публикувано04.07.07 12:46



Ама,моля ТИ се!Съгласен съм.

И нашият президент е забелязъл примера на лейбъристите, и се обърна с" Джордж" и "Владимир".Е,май не стигна до "ти"



Тема Re: Мъртва ли е учтивата форма?нови [re: Фoтoн]  
Автор PipilotaViktualija (автентична)
Публикувано04.07.07 12:49



Само дето той изглеждаше много нелепо в тази ситуация. Явно му липсва определен бекграунд, за да му идва отвътре.





Тема Re: Мъртва ли е учтивата форма?нови [re: Ryan]  
Автор Фoтoн (opoznavasht se)
Публикувано04.07.07 12:52



Здраве,Ryan! Предполагам ,се сещаш,че точно аз уважавам формата.В този смисъл се и дразня от хората,които уважават формата избирателно.да речем,държат на "ВИ",но отхвърлят ритуалността в православната църква.Без да разбират,че тази форма има за цел да съответства и да не профанизира определено тайнство или обряд.Разбира се,че форма и съдържание трябва да са в симфония помежду си.Но сега ,като заговорих за църковна форма и ритуал ,се сещам,че при липса на храм и вода,дори в пустинята ,поради неотложност,може да бъде извършено кръщение само с пясък.Т.е.,отново значението на съдържанието...
Иначе съм съгласен с теб.



А като каза за съседната тема,онази за "дали да простим или не " или кулинарната за "франзелите"?

Редактирано от Фoтoн на 04.07.07 12:56.



Тема Re: Мъртва ли е учтивата форма?нови [re: Cтpeйнджъp]  
Автор ..::B®i::.. ()
Публикувано04.07.07 12:57



Абсолютно не съм съгласна разни обслужващи персонали,продавачи, непознати,да ми говорят на"ти".В такъв случай учтиво отговарям на "вие" и ако няма ефект поглеждам втренчено и питам с тих глас дали сме се запознавали някъде или не дай си боже сме били интимни пък аз да нямам спомен

!Общуването в Нета е едно,но при F2F е добре да се спазва добрата ,стара учтива форма-лично мнение!Да не говорим как се дразня от просташкото псевдоинтимно държание на разни водещи по знайни и незнайни медии .



Тема Re: Мъртва ли е учтивата форма?нови [re: PipilotaViktualija]  
Автор Фoтoн (opoznavasht se)
Публикувано04.07.07 12:57



Още повече ,като си дадеш сметка ,че е "бивш" комунист,"симфонията" става....леко фалшива.


Но иначе ,искам да ти кажа,улавял съм неудобството у себе си ,да заговоря в нета човек на "ти",който да ми отговори на "ви".И аз се чувствам ,като поставен на място или постъпил малко дръзко и не много възпитано.ето,че и тук не е много ясно как точно трябва.

Редактирано от Фoтoн на 04.07.07 13:00.



Тема За коя държава говоришнови [re: Eva B.]  
Автор ASSASSlN (старо куче)
Публикувано04.07.07 13:34



?



Тема Re: Мъртва ли е учтивата форма?нови [re: Фoтoн]  
Автор Ryan ()
Публикувано04.07.07 13:44



"Ви" е също елемент от първичната проява на възпитание - дистанцията. А хората в ситуацията, която описваш, демонстрират форма, но не са наясно със съдържанието, което предполага и уважение към вярванията на другите хора. Естествено зависи от вярванията, разбира се, но с общоприетите религии не би трябвало да има проблеми.

А съседната тема е "кулинарната" - имах предвид искрите между Parvaty и Lalara, но като гледам и в другата се образува жега :)

_____

_____
Бъди звезда, небе ще се намери!

Тема Статия свързана с темата -нови [re: Eva B.]  
Автор Ryan ()
Публикувано04.07.07 14:28



Влечуги зад компютъра

Дребен, черен и роден на село е безименен подлец от интернет форумите. Анонимността в мрежата разрушава личността и ще е главният психологически проблем в следващите 30 години
______________________________________________
Борислав Зюмбюлев, "24 часа", 4 юли 2007, 15 стр.

***

Злобата в интернет е толкова могъща, че ако някой успее да я превърне в мегавати, енергията й ще стигне да светят крушките на цяла България поне за 77 години.

Във форумите писанията са главно негативни - насочени са против другите участници във форума или против някакво житейско явление, което бива разобличавано, дава му се отпор, разкриват се тъмните сили, които всъщност го движат. А когато става дума за хора, те са ченгета, мръсници, мутри, некадърници, тъпаци. Абе, един свестен няма в тая държава. Това особено се отнася за хора, които са популярни. Всеки, който е по-известен или се ползва с широко обществено одобрение, всъщност си е чист нерез, който заслужава

да му изпием кръвчицата

При това по особено мъчителен начин.

Да вземем например Слави Трифонов и съзнателно да заобиколим популярни политици като Бойко Борисов или Георги Първанов. На концертите си Слави събира за едно лято 200 000 души, но във форумите не можеш да прочетеш една добра дума за него - само злоба. Очевидно е, че тези, които злорадстват за ослепяването му, всъщност са си купували билети за концертите му. Но те изпадат в някаква странна интернет шизофрения.

В нормалния си живот, когато не са си сложили някакъв прякор, те почти изглеждат редовни и не наричат тъпаци всички хора, които срещат. В мига, в който влязат в квадратчето, лицето им се изкривява като във второстепенен холивудски филм и се превръщат в ужасни зомбита, обикновени гадове и влечуги.

На какво се дължи това

масово раздвоение на личността?

Може би официалните канали -медии, социология, политически партии, не отразяват живота такъв, какъвто е. И хората намират своята истина във форумите.

"Писачите във форумите са комплексирани, неудовлетворени от живота си хора", обяснява психологът на поведението Рей Кавалино от университета в Бостън. "Анонимността им дава смелост, каквато в живота те не притежават. Дава и възможност да се почувстват значими, макар и за малко. Хора, чието мнение значи нещо. За съжаление всъщност никой не чете мненията им и интернет е един гигантски психоаналитичен монолог. Бърборене на подлеци", както е нарекъл изследването си за анонимните псувни в мрежата Кавалино.

"Често пъти дори най-невинната обсъждана тема, като например отглеждането на репички или кърменето, се превръща бързо в злостна, клеветническа и пълна с лични атаки към някого от участниците във форума, чак избуява до мотивирано от отмъстителност тотално неуважение", пише Ланс Уинслоу, психолингвист и изследовател на влоговата психология. Интернет общуването прилича на псувните в столовата на начално училище - казва Уинслоу, - ако не се намеси някой учител, винаги се стига до бой. Задължително се оформят клики и винаги има някой, върху когото се стоварва немотивираната агресия. "Анонимният автор във форумите е

като анонимния убиец

Той се деперсонифицира, приема друга самоличност - облича се в расо или като клошар, за да осъществи престъпния си замисъл", казва проф. Бойко Ган-чевски, дългогодишен специалист по криминална психология. Той обаче подчертава - не всеки потребител на форумите е бъдещ убиец или има кой знае какви престъпни намерения, просто освобождава комплекси и дълго трупани неудовлетворености. Но механизмът на раздвояването на личността е сходен като при убийците: върши се зло, безнаказано и ненатоварващо психиката, чрез приемане на друга самоличност и под прикритие.

Според Уинслоу анонимността и плевелите на злобата и подлостта в интернет

разяждат тъканта на човешката цивилизация

изобщо. Защото дори най-диктаторските режими не допускат безконтролни обиди между отделните индивиди. Може, но само със санкцията на властта, и то срещу определени членове на групата. Не знаем какво ще е след 30 години, какво ще се случи с човечеството, щом всеки може да псува всекиго безнаказано и да бълва каквито си иска клевети, удивлява се Уинслоу. Той смята, че това е най-важната област за развитие на психологическата наука в близко бъдеще.

Ще промени ли интернет анонимността човешката личност? Ще има ли епидемия от шизофрения и по улиците, щом в мрежата това вече е нормално?

Защо все повече хора предпочитат да използват псевдоними дори когато няма никаква оправдана нужда от това. Един от възможните отговори е, че се страхуват да не станат жертва на "избуяващата злоба". Ако в един нормален форум си напишете името, вие сте като бяла врана сред фигури, наричащи себе си "Златния", "Анонимния", "Един от" и прочее мутроподобни наименования.

Могат ли да тръгнат

горещи конфликти от интернет попържнята?

Една арабска легенда разказва| за обсадена крепост през Средновековието. Един от защитниците излязъл на кулата и започнал да псува неприятеля дълго, яростно и цветисто. Нападателите били толкова обидени и разгневени от гадните думи, че започнали един по един да умират. Така крепостта била спасена.

Инвективата има наистина поразяващо действие - всеки обиден трупа злоба и почва и той да обижда. Проблемът с обсъжданията в мрежата е, че хората започват да се псуват без нужда. Например във форума "БГ мама" при обсъждането на темата "Може ли момченцата да се обличат в розово, а момиченцата в синьо" има публикувани 40 мнения. В половината от тях има негативни квалификации, а в 7 има обиди. Изключително ненужна агресия в една толкова безобидна тема. А има форуми, в които няма нито един запис без обиди, квалификации, заплахи, призиви за мъст и тежки клетви.

Кой пише по форумите? Българските доставчици на услуги твърдят, че това са ограничен кръг от хора. Не повече от 1500-2000 души според анализ на айпи адресите им. Често пъти те използват различни имена дори в една тема, което забавлява администраторите на форумите. Сравнително повече хора се включват в сайтовете за запознанства и някои форуми, които всъщност служат за същото. Тези обаче, които обсъждат теми, различни от секса, са малко. Трудно е да бъдат определени възрастово и по пол. Но анализът на текстовете им сочи, че това главно

хора, надхвърлили средната възраст,

поравно жени и мъже Предположението, че интернет е медията на младите, е погрешно. Невръстните са в сайтовете за запознанства, музика, филми и други тийнейджърски забавления. В "сериозните" форуми хората са на средна и над средната възраст, натрупали дълга поредица от фрустрации.

Има няколко типа многознайковци.

Първият можем да наречем Влечуго - дребни, черни и родени на село субекти. Преживели низ от нещастия и първи в рода си извършили цивилизационния преход от село към град. Заради този си подвиг живеят с чувството, че светът им е длъжен. Това поражда болезнен кариеризъм, съчетан с липса на реална личностна самооценка и типичен селски мързел.

Техните виждания за живота не се сбъдват, но вината за това се търси извън тяхната личност - някакви други хора и обстоятелства им пречат, което обикновено изобщо не е така. Наричаме ги влечуги, защото техните писания са най-отровни, злото е най-отчетливо. Всъщност

тези хора се нуждаят от специализирана медицинска помощ

заради тяхната социопатия, която често пъти има тежки проявления. Те зарязват семейства, алкохолизират се, извършват битови насилия.

Другият тип е Тъжен гей, като в тая група се причисляват и немалко жени. Тук неудовлетвореността произтича от объркана сексуалност, неколкократни неуспешни опита за отслабване, жалък личен живот, акне, мазна коса. Особено агресивни са хомосексуалните типове, които водят двойствен живот - снимат се с голи манекенки, но мечтаят за момчешки дупенца. Неврозата е сигурна, биполярното разстройство на личността - наближаващо.

Третият главен типаж е Професионалният доносник. Бившата ДС имала в началото на 80-те години около 300 000 души персонал и доброволни сътрудници. Не всички от тях са съвременен бизнес елит и не всички още се подчиняват на някогашната субординация. У неуспелите ченгета също се трупа неудовлетвореност от капиталистическите времена. Защо колегата

младши лейтенант се фукняви с мазерати,

а аз имам само заеми? И почват доносите, в които тези типове са много изкусни - срещу всеки, срещу всичко. Форумите станаха медията за пускане на компромати. Някога ги подхвърляха във вестниците или по пощенските кутии на депутатите. Сега ги качват там - и за Първанов имаше, за Бойко Борисов се мотае някаква справка все още, и за Румен Петков също. Обикновено ги качват там, където най-малко може да очакваш. Характерната лексика на ДС навлезе в интернет. Това няма как да е направено от млади хора. И може би не е съвсем случайно и не е само плод на невротично поведение.

Защото руските служби през 90-те г. навлязоха в интернет. Може би си спомняте скандала с Паметника на Съветската армия в Естония. Тогава анонимни руски псуватели се включваха във всички естонски сайтове и ругаеха наред Талин. Това бе организирана акция, определена от естонците като кибервойна на ФСБ (както сега наричат КГБ). В интернет навлизат не само руските служби, а и организации от типа на ислямските терористи. Може би е чиста случайност, но повечето новопоявили се български информационни сайтове и блогове имат някакви връзки с бившия Комитет за държавна сигурност.

Анонимността в интернет, разбира се, е измамна - няма абсолютно таен потребител, дори посетителите в интернет клубовете се описват в дневник. Когато има заплаха за терор, даже нашите служби, известни с оперативната си немощ, откриват извършителите до 4-5 часа. Но когато един човек те напсува в лицето, можеш и ти да го напсуваш и свадата да приключи. Прикрит зад мрежата, изискващ специални умения и доста усилия, за да го откриеш, анонимният подлец става безнаказан. Това може би го радва, но то съсипва психиката му.

Анонимният гад всъщност е един сериозно болен човек, който заслужава съжаление. "Тази агресия е трупана хилядолетия, откак човешкият род е започнал да се сопиализира. Пред спонтанността са издигани бариери, които в мрака на интернета падат. Но истинската здравословна агресия е позитивна, тя е спонтанна, но не напада личността като цяло, а нейни конкретни недостатъци или прояви. Типичната за интернет обобщена агресия, която заявява, че всички са са тъпанари, е патологична. Израз е на невротично поведение, подобно на садизма и мазохизма. Тя има нужда от помощ", казва психоаналитичката Мадлен Алгафари.
___________
Взето от



__________
Бъди звезда, небе ще се намери!

Тема Замислих се за познанието, за което говориш.нови [re: Фoтoн]  
Автор Eva B. ()
Публикувано04.07.07 15:19



Не става дума за онова, библейското (поне за повечео от нас

), но ти все пак влагаш и частица физическо, докато замисли ли се, наистина ли дори зрънце от него е необходимо за да познаваш някого? В крайна сметка, предполагам познаваш физически съседите си, даже добре, ако приемем, че количеството определя качеството, но колко от техните мечти, вкусове, надежди можеш да изброиш? В такъв случай, наистина ли ги познаваш?
В другата крайност - интернет форум, в който пишеш и си пишеш от години с определен брой хора. Постепенно, четейки ред след ред това, което ги тревожи, ги радва, разсмива ги и ги възбужда, толкова ли е немислимо да твърдиш, че да, познаваш тези хора?
Учтивата форма не винаги съдържа дистанция, тя съдържа обаче задължително уважение. А уважението повече от много други неща е реален израз на една особена близост, близост на ума за сметка на близост в речевата форма, ако предпочиташ. Аз не изпитвам близост с някой само защото му говоря на "ти", за мен това е фалшива врата, за която само си мислим, че ни води по надалеч. А реално е стои пред стена

Hие сме фигури в съня на Бога, които гадаят как той сънува...

Тема Re: Мъртва ли е учтивата форма?нови [re: PipilotaViktualija]  
Автор Eva B. ()
Публикувано04.07.07 15:24



Южняците са - как да кажа...- по театрални

Правят нещата с размах и често е толкова голям, че сянката, която хвърля не ти дава възможност да забележиш, че леко му липсва съдържание Винаги, когато съм в южната част на Италия се чувствам като във филм на Фелини и Бенини

Hие сме фигури в съня на Бога, които гадаят как той сънува...

Тема Re: Мъртва ли е учтивата форма?нови [re: Eva B.]  
Автор MaмaMъpмopaнa (Котарана)
Публикувано04.07.07 15:27



Ами ха сега де?
Аз продължавям да се изумявам на пълната дебилщина на хора, дето се предполага да имат малко повече пълнеж. Не говорим за младежите, за това как децата пишат Ч и Ш. Говорим за хора дори над моите години /над 30/, хора които контактуват с много други по служебна линия. Не може да ми се обади някой на телефона и да ми каже /няма Добър ден, няма кой е/ "Ами аз една поръчка да дам". И след петминутен разговор да стигнем до там, че досега амнайсет пъти е поръчвал, като си праща заявката по факса, ама той така решил да пробва да се обади и накрая "Ми айде дай ми го факса ви". И го давам за амнайсети път


Не знам, от разни продавачи по будки и сергии по-леко го приемам. Там примерно се случва да си говорим на ти на базата на това, че пазарувам някъде през ден. Но пак и това е друг случай. Но в едни бизнес отношения да ми се държат така... не го проумявам. Да, има клиенти с които си говорим често, виждали сме се лично и т.н., разбрали сме се да си говорим на ти. Но защо така хората бързат да ти фамилиарничат? Дразнещо е, просташко е, неприемливо ми е.
Аз не мога да си представя подобно нещо. Семки ако ще да си купувам от баба на улицата, пак на "Вие" говоря. Така са ме учили явно. Ама ето, другите хора не са ли ги учили на същото? Моето впечатление от детските ми години е, че се държеше на тези неща, хората ги спазваха и съответно очакваха и изискваха учтивост. Как така се настани тази грубиянщина в общуването ни? Честно, подобен разговор понякога ме потриса и ставам неадекватна. Жалко е и много тъжно.
Единственото което ми остава е да продължа аз да съм учтива както са ме учили и на свой ред да уча детето си на същото.



Тема Re: Мъртва ли е учтивата форма?нови [re: ..::B®i::..]  
Автор Eva B. ()
Публикувано04.07.07 15:28



Повечето от тях може би продължават на "ти" въпреки очевидното желание да се говори на "вие" не защото не са го чули или схванали, а защото мислят, че ти говориш на "вие" от учтивост и продължавайки на "ти" ти показват, че няма нужда от това

. Поне такова обяснение получих, когато попитах веднъж една млада жена в един магазин.

Hие сме фигури в съня на Бога, които гадаят как той сънува...

Тема Има нещо вярно в това...нови [re: ariel$$]  
Автор Eva B. ()
Публикувано04.07.07 15:31



Истинското презрение, казват, се криело в перфектно поднесеното уважение


Но това е само крайност.

Hие сме фигури в съня на Бога, които гадаят как той сънува...

Тема Re: Мъртва ли е учтивата форма?нови [re: Kaliandra]  
Автор Eva B. ()
Публикувано04.07.07 15:33



Не толкова ти не си наред, нито пък тя, просто мисля е редно да се съобразяваме с този отсреща, а не да му налагаме насила нашето виждане.

Hие сме фигури в съня на Бога, които гадаят как той сънува...


Тема Re: Мъртва ли е учтивата форма?нови [re: Finch!]  
Автор Eva B. ()
Публикувано04.07.07 15:35



Добре, в някакъв опит за оправдание, вие поне се познавате. Не казвам, че е приемливо, но поне отчшасти е обяснимо.
Но какво ще кажем за непознатия на улицата, който ни спира да ни пита къде се намира ЦУМ (примерно)?

Hие сме фигури в съня на Бога, които гадаят как той сънува...


Тема Re: Мъртва ли е учтивата форма?нови [re: Bиe]  
Автор Eva B. ()
Публикувано04.07.07 15:36



Честно казано, мнението ти щеше да има малко повече тежест, ако беше една идея по-грамотно


Нищо лично

Hие сме фигури в съня на Бога, които гадаят как той сънува...

Тема Re: Мъртва ли е учтивата форма?нови [re: Ryan]  
Автор Eva B. ()
Публикувано04.07.07 15:45



Здравей, Райън,
нещо подобно си мислех и аз, като пусках темата. Факт е, че днес все пак съществуват кръгове, в които е нормално да се говори на "вие". Но представи си затруднението, примо,да ги намериш, сегундо да влезеш в техните среди и тертио да съумееш да изживееш живота си само в тях, ако не искаш да чуваш неприятното фамилиарничене.

По мое скромно мнение, дори Том Круз не би могъл да се справи с подобна невъзможна мисия(макар че знае ли човек, той се слави като експерт по всичко).
И в този ред на мисли, като отхвърлихме невъзможното, остава ни да направим невероятното. Или да се отчуждаваме все повече от другите, което е абсурдно, тъй като в крайна сметка тези, които имат най-много за казване в крайна сметка са (само)обречени на мълчание, или да тръгнем на кръстоносен поход с факел в ръка, да си извадиш сърцето, ако трябва за да осветяваш пътя, и накрая да свършиш стъпкан от тълпата...
Като се замислиш, лесно му е било на Саломон

Hие сме фигури в съня на Бога, които гадаят как той сънува...

Тема Re: Статия свързана с темата -нови [re: Ryan]  
Автор Orcad (регистриран)
Публикувано04.07.07 15:51



Има над какво да се замисли човек.


Хмм
замисли ме



Тема Re: Мъртва ли е учтивата форма?нови [re: MaмaMъpмopaнa]  
Автор Eva B. ()
Публикувано04.07.07 15:51



За бабите и дядовците ми е трудно да коментирам. Тези хора са от друго време, с други разбирания, има ли смисъл да ги смущаваме с искания, които те дори не разбират? Мисля си, че да седна да им обяснявам как тяхното фамилиарничене ме обижда е все едно да им рисувам схеми на ядрения разпад

.
Но за нашето поколение, онова, което "знае", обясненията са различни. Чудя се до колко не се дължи и на особени комплекси, които те държат винаги на щрек спрямо мястото ти в едно общество, което може лесно да те изхвърли или маргинизира, ако не следващ стриктно правилата на деня. А сред тях, криворазбрано, стои и това наше "ти".

Hие сме фигури в съня на Бога, които гадаят как той сънува...

Тема Хехехехе,нови [re: Eva B.]  
Автор jamie (чисто нов)
Публикувано04.07.07 16:47



както се казва - един ден животните порастват





Тема Re: Хехехехе,нови [re: jamie]  
Автор sepide (novichka)
Публикувано04.07.07 17:09



едното Т в "порасват" ти е в повече, но констатацията си я бива





Тема Re: Мъртва ли е учтивата форма?нови [re: Eva B.]  
Автор Finch! (Retry)
Публикувано04.07.07 17:43



Това си опира до възпитание и манталитет на персоната. За мен е изключено да започна разговор на Ти с непознат, случайно срещнат или при първо запознанство. Няма значение от човека, вида или професията, дрехите и т.н. В Интернет е различно някак си, не знам, тук ми е трудно да започна на Вие и след това, когато дълго сме говорили или чели мненията, не ми се обръща езика при среща да започна с Вие. Да права си, тук много повече познавам хората, отколкото съседите.



Тема Re: Замислих се за познанието, за което говориш.нови [re: Eva B.]  
Автор Фoтoн (opoznavasht se)
Публикувано04.07.07 19:31



Като каза:" Аз не изпитвам близост с някой само защото му говоря на "ти", за мен това е фалшива врата...",предизвика у мен асоция от филм,в който заради дворцовата етикеция той я ухажва ,а може би вече е и върху нея в леглото,но продължават да си говорят на "ВИ".Освен ,че това ми е неадекватно някак и буди смях у мен,все пак потвърждава тезата ти,че можем дори там да си говорим на Ви и да се уважаваме всевъзможно.
Припомняш ми и езика на Волтер ,който може да е в учтива форма ,но все пак да е унищожително саркастичен.Къде е тук УВАЖЕНИЕТО?
И понеже колкото и малко да е библейското ,като дял в съзнанието на повечето тук според теб,според мен не е.И аз се сещам ,как една моя позната веднъж ме изуми с аргумента си да говори със всеки на "ти" :"Аз ,казва на Господа се моля на ти,та на тях ще им говоря на Ви".дадох си сметка за разликата и не я подкрепям,но ,ето виж какви мнения и мотивации!...

Интересно ми е друго!На каква възраст започваш спрямо поотрасналите деца да използваш учтивата форма и означава ли ,че когато не я използваш ,не ги уважаваш? И кой определя точно кога да започнеш?И не е ли нелепо доскоро да си му говорел на ти ,а от един момент на ви?

Редактирано от Фoтoн на 04.07.07 19:35.



Тема Re: Замислих се за познанието, за което говориш.нови [re: Фoтoн]  
Автор Eva B. ()
Публикувано04.07.07 20:49



Езикът на Волтер и неговите богатства могат да се оценят само, ако ги говориш

Не по-малко важно е и да познаваш епохите, в който дори в леглото учтивата форма е била задължителна. Кралят е говорел за себе си в множествено число, за да перифразирам твоята позната, нима мислиш, че ще позволи в такъв случай на някой друг да му говори на ти? Аз самата обичам да говоря на вие с един от най-близките ми хора, обичам красотата на играта на езикови каламбури, което може би е нормално, предвид това, че съм френски възспитаник И разбира се, понякога мечатя по онези салони, в които говоренето е било изкуство - което не означава, че съм наивна до желание да искам да съществуват днес, по скоро съжалявам, че не аз не съм съществувала тогава
Що се отнася до връзката с Бог, мисля няма нищо по нормално един истински вярващ човек да е на ти с него. Помисли, не е ли вярата ни в някаква сила, била тя бог или съдба, нещо много интимно наше, много лично...Ако приемем схващането, че частица от Бог е в нас самите или че нашата душа е отражение на божествената, нима искаш да говориш на вие на собствената си същност?

Hие сме фигури в съня на Бога, които гадаят как той сънува...

Тема Re: Мъртва ли е учтивата форма?нови [re: Eva B.]  
Автор albi_rijav_kotarak (уморен)
Публикувано04.07.07 21:33



О, два дни ме нямаше и има куп нови теми.
Нямам време да чета всички становища, пардон, постинги.
Само ще кажа, че аз съм "виевист" и тази форма на обръщение ми печели уважение.
По-лесно ми е с непознати да общувам в учтива форма и, в повечето случаи, това ги респектира.

Редактирано от albi_rijav_kotarak на 04.07.07 21:36.



Тема Re: Мъртва ли е учтивата форма?нови [re: Eva B.]  
Автор PipilotaViktualija (автентична)
Публикувано05.07.07 09:21



Е, ако ти създават такава атмосфера, не е никак зле все пак.





Тема Re: Замислих се за познанието, за което говориш.нови [re: Eva B.]  
Автор PipilotaViktualija (автентична)
Публикувано05.07.07 09:24



Само това.





Тема Не съм дребнавнови [re: sepide]  
Автор jamie (чисто нов)
Публикувано05.07.07 13:36



но смятам че с расТежа ти грешиш





Тема Re: Не съм дребнавнови [re: jamie]  
Автор sepide (novichka)
Публикувано05.07.07 14:26



Прав си, в грешка съм

. Ш...ния глагол в различните времена има различно спрежение - специално проверих - в някои случаи губи Т, но в тоя случай - не. Затова моля за извинение.



Тема Ама и ти като мен си еднанови [re: sepide]  
Автор jamie (чисто нов)
Публикувано05.07.07 15:15



ГЪВКАВА





Тема Re: Мъртва ли е учтивата форма?нови [re: Eva B.]  
АвторBиe (Нерегистриран)
Публикувано05.07.07 16:10



..де да беше само една идея това , което те дели от образа на вкоравена комплексарка






Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.