Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 00:27 08.06.24 
Взаимопомощ
   >> Клуб на разведените
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | >> (покажи всички)
Тема Re: Мъртва ли е учтивата форма?нови [re: Eva B.]  
Автор Finch! (Retry)
Публикувано04.07.07 17:43



Това си опира до възпитание и манталитет на персоната. За мен е изключено да започна разговор на Ти с непознат, случайно срещнат или при първо запознанство. Няма значение от човека, вида или професията, дрехите и т.н. В Интернет е различно някак си, не знам, тук ми е трудно да започна на Вие и след това, когато дълго сме говорили или чели мненията, не ми се обръща езика при среща да започна с Вие. Да права си, тук много повече познавам хората, отколкото съседите.



Тема Re: Замислих се за познанието, за което говориш.нови [re: Eva B.]  
Автор Фoтoн (opoznavasht se)
Публикувано04.07.07 19:31



Като каза:" Аз не изпитвам близост с някой само защото му говоря на "ти", за мен това е фалшива врата...",предизвика у мен асоция от филм,в който заради дворцовата етикеция той я ухажва ,а може би вече е и върху нея в леглото,но продължават да си говорят на "ВИ".Освен ,че това ми е неадекватно някак и буди смях у мен,все пак потвърждава тезата ти,че можем дори там да си говорим на Ви и да се уважаваме всевъзможно.
Припомняш ми и езика на Волтер ,който може да е в учтива форма ,но все пак да е унищожително саркастичен.Къде е тук УВАЖЕНИЕТО?
И понеже колкото и малко да е библейското ,като дял в съзнанието на повечето тук според теб,според мен не е.И аз се сещам ,как една моя позната веднъж ме изуми с аргумента си да говори със всеки на "ти" :"Аз ,казва на Господа се моля на ти,та на тях ще им говоря на Ви".дадох си сметка за разликата и не я подкрепям,но ,ето виж какви мнения и мотивации!...

Интересно ми е друго!На каква възраст започваш спрямо поотрасналите деца да използваш учтивата форма и означава ли ,че когато не я използваш ,не ги уважаваш? И кой определя точно кога да започнеш?И не е ли нелепо доскоро да си му говорел на ти ,а от един момент на ви?

Редактирано от Фoтoн на 04.07.07 19:35.



Тема Re: Замислих се за познанието, за което говориш.нови [re: Фoтoн]  
Автор Eva B. ()
Публикувано04.07.07 20:49



Езикът на Волтер и неговите богатства могат да се оценят само, ако ги говориш

Не по-малко важно е и да познаваш епохите, в който дори в леглото учтивата форма е била задължителна. Кралят е говорел за себе си в множествено число, за да перифразирам твоята позната, нима мислиш, че ще позволи в такъв случай на някой друг да му говори на ти? Аз самата обичам да говоря на вие с един от най-близките ми хора, обичам красотата на играта на езикови каламбури, което може би е нормално, предвид това, че съм френски възспитаник И разбира се, понякога мечатя по онези салони, в които говоренето е било изкуство - което не означава, че съм наивна до желание да искам да съществуват днес, по скоро съжалявам, че не аз не съм съществувала тогава
Що се отнася до връзката с Бог, мисля няма нищо по нормално един истински вярващ човек да е на ти с него. Помисли, не е ли вярата ни в някаква сила, била тя бог или съдба, нещо много интимно наше, много лично...Ако приемем схващането, че частица от Бог е в нас самите или че нашата душа е отражение на божествената, нима искаш да говориш на вие на собствената си същност?

Hие сме фигури в съня на Бога, които гадаят как той сънува...

Тема Re: Мъртва ли е учтивата форма?нови [re: Eva B.]  
Автор albi_rijav_kotarak (уморен)
Публикувано04.07.07 21:33



О, два дни ме нямаше и има куп нови теми.
Нямам време да чета всички становища, пардон, постинги.
Само ще кажа, че аз съм "виевист" и тази форма на обръщение ми печели уважение.
По-лесно ми е с непознати да общувам в учтива форма и, в повечето случаи, това ги респектира.

Редактирано от albi_rijav_kotarak на 04.07.07 21:36.



Тема Re: Мъртва ли е учтивата форма?нови [re: Eva B.]  
Автор PipilotaViktualija (автентична)
Публикувано05.07.07 09:21



Е, ако ти създават такава атмосфера, не е никак зле все пак.





Тема Re: Замислих се за познанието, за което говориш.нови [re: Eva B.]  
Автор PipilotaViktualija (автентична)
Публикувано05.07.07 09:24



Само това.





Тема Не съм дребнавнови [re: sepide]  
Автор jamie (чисто нов)
Публикувано05.07.07 13:36



но смятам че с расТежа ти грешиш





Тема Re: Не съм дребнавнови [re: jamie]  
Автор sepide (novichka)
Публикувано05.07.07 14:26



Прав си, в грешка съм

. Ш...ния глагол в различните времена има различно спрежение - специално проверих - в някои случаи губи Т, но в тоя случай - не. Затова моля за извинение.



Тема Ама и ти като мен си еднанови [re: sepide]  
Автор jamie (чисто нов)
Публикувано05.07.07 15:15



ГЪВКАВА





Тема Re: Мъртва ли е учтивата форма?нови [re: Eva B.]  
АвторBиe (Нерегистриран)
Публикувано05.07.07 16:10



..де да беше само една идея това , което те дели от образа на вкоравена комплексарка






Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.