Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 03:23 08.06.24 
Взаимопомощ
   >> Клуб на разведените
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | >> (покажи всички)
Тема Re: Мъртва ли е учтивата форма?нови [re: Eva B.]  
Автор Ryan ()
Публикувано04.07.07 09:47



Здравей Eva B.,

Ако се абстрахираме от местата, където да се говори на "вие" или на "ти" е част от наложена фирмена или общностна култура - не повече от 10% от хората са възпитани. Долу горе толкова са и интелигентните образовани - това по повод липсата на изкуство в разговора. На всичкото отгоре - двете множества невинаги достатъчно се припокриват... Това не е от сега - константно е във времето, обусловено от човешката природа и силно очертаващо се днес, поради глобалната и лесна комуникация.

Та мисълта ми е, че понеже "другите" са мнозинство - трябва или да се изолираш в гетото на своята порода, или да не ти пука, а с напалмов поглед да налагаш огнената атмосфера на респекта. :)

_____

_____
Бъди звезда, небе ще се намери!

Тема Re: Мъртва ли е учтивата форма?нови [re: Eva B.]  
Автор Фoтoн (opoznavasht se)
Публикувано04.07.07 11:46



Хаха,много е забавно!....Критикуваме навикът да говорим на "ти" и едновремено с това никой от тази тема не употребява учтивата форма на "ви" към другите.

А защо?Нали не се познаваме добре,че и хич.
Смятам ,че дистанцията ,която ви е нужна понякога ,невинаги е полезна.Дори е вредна.Дори с напредване тенденциите на отчуждаване ,ще усещаме все по-остро нуждата от близост.Въобще, социална.Не че "ти" ни прави по-сърдечни.
А що се отнася до красотата на израза,важна е формата ,но за мен винаги съдържанието е било по-важно.Другото е опаковка.



Тема Re: Мъртва ли е учтивата форма?нови [re: Фoтoн]  
Автор PipilotaViktualija (автентична)
Публикувано04.07.07 11:52



Е, Ева направи уговорката за формата, която е приета в Интернет- общуването. В края на краищата нали за това сме тук- за да се почувстваме сред близки, макар и на дистанция?!


Но иначе не си съвсем прав, Фотон. Красотата, дали на средата, която обитаваме, дали на изразяване или нещо друго, възпитава. Тя никога не е само форма, тъй като търсенето на такава "форма", която определяме като красива, само по себе си е израз на съдържание.
Друг е случаят с красивото, снобско и единствено ефектно словоблудство.



Тема Re: Мъртва ли е учтивата форма?нови [re: Eva B.]  
АвторBиe (Нерегистриран)
Публикувано04.07.07 12:03



мъртва, остаряла и излишно понпозна, освен ако
не разговаряш с началника си ,чиновник, полицай


не искаш да държиш дистанция, страх от блиьост,
събеседника ти е на 80 години
ти си 80 години





Тема Re: Мъртва ли е учтивата форма?нови [re: PipilotaViktualija]  
Автор Фoтoн (opoznavasht se)
Публикувано04.07.07 12:17



Права си,само "не съвсем"

Ето, че и на теб се налага сама да го кажеш ИЗРАЗ съдържание.Форма и съдържание винаги са в взаимозависими,съответстват си или не.Но формата си е ворма .И си е само опаковка,макар и важна.В определен контекст ,разбира се ,може да бъде и съдържание,но това е друго...
За мен е по-важен акцента върху близостта ,отчуждението и взаимопомощта,за която имаме претенции в този клуб.За мен лично,не е толкова важно ,дали ще ми напишеш правилно пунктоационно и достатъчно естетски-красиво,ако трябва да избирам между "добрия" тон и злонамереността.Вярвам,че и за повечето хора е така.Чували сме за по-топлите южняшки отношения ,които имаме тук,за разлика от тези в западни и северни страни.Четем за самотата в САЩ,обхващаща все повече хора.Не съм живял там ,не мога да сравня,но ако е така ,предпочитам добрия остатък в нашите.



Тема Re: Мъртва ли е учтивата форма?нови [re: Eva B.]  
Автор Severous_Snape (Storyteller)
Публикувано04.07.07 12:25



Ако се замислите и Вие правите същото, следователно попадате под ударите на поговорката за сламката и клечката.
Аз бих приел с лекота да ми се говори на ТИ, но не мога да приема недобронамереността, лицемерието, подлостта, обслужването на нечии интереси зад друга фасада и още един куп нередни неща, за които повечето хора, на които съм ги показал са ми казали, че просто "Такъв е живота".



По-добре е да си самотен сам, от колкото да си самотен с някого. Английска поговорка.

Тема Re: Мъртва ли е учтивата форма?нови [re: Фoтoн]  
Автор PipilotaViktualija (автентична)
Публикувано04.07.07 12:28



Казахме, че темата не визираше общуването в Мрежата.
А точно в т.нар. западни страни ( имам предвид най- вече англоезични такива), поради обстоятелства от езиково естество, формата "ти" се е сляла с учтивата форма, която евентуално се подразбира само от контекста. Даже и на "Даунинг стрийт" лейбъристите разчупиха формата ( колко революционно!) и въведоха обръщението "Тони" към премиера си. И то в "студеното" Обединено кралство.
А що се отнася до топлите южняшки взаимоотношения, поне моят опит сочи, че да, хората на юг са по- темпераментни и сърдечни, но и също толкова по- лицемерни и некоректни в сравнение с хората на Север. Не бих могла да кажа, че чувствам някаква особена сърдечност и топлота между хората у нас, напротив. Така че формата "ти" за мен е по- скоро израз на невъзпитание и просташка фамилиарност, или пък модна такава сред младите, но не и на сърдечно отношение към ближния. В преобладаващите случаи.
Пак казвам, това не се отнася за общуването в Интернет. Тук скъсяването на дистанцията е съвсем естествено и желано.





Тема Re: Мъртва ли е учтивата форма?нови [re: Фoтoн]  
Автор Ryan ()
Публикувано04.07.07 12:29



Здравей Фотон,

Понякога съдържанието има смисъл и е удобно за възприятие само ако е облечено в правилната си форма. Така де - вода пием обикновено от чаша, не от чиния :).

Особено валидно е това при разговор, например с непознати, за които не знаем почти нищо - бекграунд, наличност на чувство за хумор, емоционалност, предразсъдъци и т.н. Та затова човечеството е измислило възпитанието, ритуалите, протоколи и прочие. Алтернативата на възпитанието е хаос, а не отчуждение.

Например в клуба - често се случва (дори и сега в съседна тема) някой да се засегне от някаква, дори некасаеща го пряко реплика, но необлечена в по-неутрална форма. И след това ескалират едни разправии...

Затуй е и важно как се изразява човек и е жалко, че (май май) наученото първите амнайсет години в тази посока не е достатъчно. Дистанцираността е примитивна проява на възпитание - първа фаза в общуването - момент на проучване и/или усещане на събеседника, но важното е след това и нататък.

_____

_____
Бъди звезда, небе ще се намери!

Тема Re: Мъртва ли е учтивата форма?нови [re: ariel$$]  
Автор Severous_Snape (Storyteller)
Публикувано04.07.07 12:30



И при мен в говора има индикации, кога съм на границата на издивяването, но моите индикацзии са различни. Най-интересното е обаче, че хора, които не ме познават са се ориентирали прекрасно, че нещата не са наред, когато са се появявали въпросните промени в говора ми.



По-добре е да си самотен сам, от колкото да си самотен с някого. Английска поговорка.

Тема Re: Мъртва ли е учтивата форма?нови [re: PipilotaViktualija]  
Автор Фoтoн (opoznavasht se)
Публикувано04.07.07 12:46



Ама,моля ТИ се!Съгласен съм.

И нашият президент е забелязъл примера на лейбъристите, и се обърна с" Джордж" и "Владимир".Е,май не стигна до "ти"




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.