Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 13:10 24.04.24 
Взаимопомощ
   >> Клуб на разведените
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | (покажи всички)
Тема Ето статистика,  
Автор Фoтoн (opoznavasht se)
Публикувано05.02.07 03:06



която разрушава някои стари "утвърдени " клишета,както и опровержения на други...Би ми било интересно,как бихте коментирали и прогнозирали по отношение на тематиката в статията!
До къде можем да стигнем-ние ,мъжете и жените,помежду си?
Ще изградим ли нов тип отношения или вече познаваме всичките им възможни нюанси и ще вадим от нафталина най-подходящите за нас, времето и битието ни?



Разведената жена
Аида БОЖИНОВА| 2002-08-07

Разведената жена – УВОЛНЕНА СЛУГИНЯ, "глава" на непълно семейство или "момче за всичко" в него. Аида БОЖИНОВА

Че бракът далеч не е просто романтика, удоволствия и секс, вече го знаят и децата. В големите градове на САЩ и Германия с развод завършва всеки втори брак, а в малките населени места се разпадат 1/3 от браковете. През 1996 г. средно за САЩ е имало 4,3 развода на 1 000 души. От 1950 г. насам от раздяла на родителите си са засегнати над 4 млн. германчета. В България, която още изпитва трудностите на прехода, има 3 пъти по-малко разводи – 1,3 на 1 000, но с времето намалява и брачността. Между двете тенденции си проправят път безбрачните съжителства – близо 40 на сто от новородените българчета са извънбрачни. А обществото ни за сетен път показва изненадваща толерантност и не ги отхвърля.

Бракът не е мъртъв, а по-скоро се променя, твърди Мерилин Ялом от Института за изследване на жените и пола към Станфордския университет в САЩ.

За предизвестената смърт на брака чуваме отдавна – още от протестните движения през 1968 г., които пророкуваха, че ще бъде заменен от различни форми на комунално съжителство. Днес има повече модели и алтернативи на съжителство, но се оказва, че потребността от защитеност, копнежът към трайно партньорство не се е променил кой знае колко много с времето. Според социолозите обяснението е, че човечеството преживява много големи промени, хората стават гъвкави, мобилни, има обща промяна в ценностите и нормите и като че ли отново семейството се оказва гнездото, което може да даде на хората липсващото навън усещане за уют и сигурност. Стига се до друга крайност, обезпокоила западноевропейски психолози – очакванията на повечето ни съвременници от брака, свеждащи се често до "защити ме", "покажи ми пътя нататък в живота", са доста тежко изпитание за партньора.

В България трудният преход, за разлика от Западна Европа и САЩ, доведе до спад на разводите и едновременно спад на браковете. Според специалистите икономическите затруднения могат да действат задържащо на разводите и "принудително" да удължават брака. В такива случаи основната причина е икономическа – както е било у нас до 50-те години на XX в., когато малко жени са разчитали на финансова независимост извън семейното огнище. Вече има бракове, които оцеляват, независимо че са нещастни, но партньорите правят компромис, тъй като съжителството им предоставя подкрепа, компания, защита срещу самотата и изолацията. Това е и основната причина 2/3 от разведените двойки след време отново да се събират (пресен е случаят с поплегендата Емил Димитров и Мариета). Макар че и съществуването на такъв брак обрича на самота. Страшничко звучат за всеки, решил да се ожени статистическите факти – на практика съпрузите разговарят 9 мин. дневно. Сексуалната активност на всяка двойка намалява много по-силно по време на съвместния им живот, отколкото от възрастта. Омъжени жени под 40 г. изневеряват по-често, отколкото мъжете. 80 на сто от двойките се разпадат заради взаимно отчуждаване и само 20-30 на сто – заради изневери. 2/3 от разводите са по инициатива на жената.

Непрекъснато увеличаващата се криза в семействата вече е добила световни мащаби. Все пак в отговорите на мнозина социолози на въпроса "Какво е бъдещето на брака?" не се долавят тревожни нотки. Те смятат, че при всички случаи жените ще се омъжват по-късно, ще привнасят в брака както икономическата си независимост, така и придобития по-рано сексуален и житейски опит, което би могло в крайна сметка да подпомогне и моногамността им в брака и неговата устойчивост. Ако бракът се разпадне, жените няма да са в ролята на уволнена слугиня, а на хора, годни да се грижат и за себе си (което от своя страна често ги превръща не в глава на семейство, а момчето за всичко в семейството, какъвто е българският типаж).

Редактирано от Фoтoн на 05.02.07 03:07.



Тема 2/3 от разведените се събират отново?нови [re: Фoтoн]  
Автор ПOЛУидиoтчeтo (тиква, бе)
Публикувано05.02.07 07:31



Що ли не ми се вярва? Вие колко разведени двойки познавате и колко от тях са се събрали отново? Аз не познавам нито едни събрали се, май. А разведени познавам много.

Искам, искам, искам, иска-а-а-а-а-а-а-а-а-ам...


Тема Re: Ето статистика,нови [re: Фoтoн]  
Автор miraboo (незнаещ)
Публикувано05.02.07 09:05



И все пак това си е още една статистика!
Има различни причини хората да остават заедно както и да се разведат.
Всичко се променя, естествено е и семейството да се промени.
Аз имам познати които остават омъжени въпреки изневерите на съпрузите си, защото не са работили и един ден в живота си и не могат да съществуват сами.
А за мое най голямо учудване доста жени не искат да работят.
Шока от прехода някак вече попремина и вече има мъже които могат да се грижат сами за семейството си /икономически/, имам доста приятелки които просто си останаха у дома да си гледат децата и семейсвото.
Аз лично се чувствам по добре като работя може би това е компенсация че съм се провалила на друго място знам ли, но работата ми дава страхотно удовлетворение и се чувствам добре. Други жени умират да са домакини .
Та си мисля, че когато човек получава онова което иска и е удовлетворен има ли значение каква е статистиката?
По един или друг начин никой не иска да е сам, защото човекът е социално животно.




Човекът е безкрайност в граници от смъртно тяло

Редактирано от miraboo на 05.02.07 09:10.



Тема Re: Ето статистика,нови [re: Фoтoн]  
Авторkazvanka (Нерегистриран)
Публикувано05.02.07 17:36



защо статистиката която коментираш има такъв анти-женски привкус?не трябва да я коментираме полово!жените под 40 изневерявали?сами ли са когато го правят или мъжете с които изневеряват са в друг възрастов диапазон?не си прав!всеки пол и индивид трябва да знае какво иска,как да го постигне и да дерзае в тази посока..а докъде ще стигнем не зависи само от отсрещтната страна,зависи най-вече от нас,защото идеални хора и взаимоотношениа няма.и ако държим на човека до себе си,тои непременно ще ни отвърне със същото,т.е.получаваме това което и даваме..е,винаги има и изключения.а че брака не е бялата рокля и първата брачна нощ,е ясно на всички.и за да съществува са нужни двама,които да го искат..но наистина много!да знаят как да го постигнат,но не с моделиране на партньора по собствен вкус,защото това задушава взаимоотношения,брак,а и самите нас.





Тема Re: Ето статистика,нови [re: kazvanka]  
Автор PipilotaViktualija (пристрастен)
Публикувано05.02.07 17:45



Е, ти пък сега- "Не си прав".

Човекът цитира някакво статистическо проучване, не прави собствени изводи от лични наблюдения. Пък и защо трябва да се чувстваме лично засегнати от подобни проучавания?

Аз обаче не се наемам да го коментирам подробно. От мързел. Sorry, Фотон.



Тема Re: Ето статистика,нови [re: PipilotaViktualija]  
Авторkazvanka (Нерегистриран)
Публикувано05.02.07 18:06



имах предвид,че не трябва да търсим вината само в жените като разрушители на брака и липсата на морални ценности в тях..

виж,фотоне,жена те защитава..значи все пак не сме толкова лоши



Тема Re: 2/3 от разведените се събират отново?нови [re: ПOЛУидиoтчeтo]  
Автор Фoтoн (opoznavasht se)
Публикувано05.02.07 20:28



Истината е ,че аз лично не познавам,наистина нито една двойка,събрала се наново след развода,макар че приветствам и такава позиция,стига да са се намерили истински.Пък и за такова нещо се иска по-голяма и смелост и прошка,както и остатък от чувства.
Ама ти, с това подлагаш лина съмнение верните изводи на статистиката ,като цяло или само в тази и част?

Редактирано от Фoтoн на 05.02.07 20:30.



Тема Re: Ето статистика,нови [re: miraboo]  
Автор Фoтoн (opoznavasht se)
Публикувано05.02.07 20:38



Често си мисля,че една жена си тръгва от един мъж,когато се чувства емоционално и материално независима от него.(Ако приемем,че за жената въздействието на емоциите е по-силно).Оттам и потребността и решението й да промени нещо,вклчючително и в брака.





Тема Re: Ето статистика,нови [re: kazvanka]  
Автор Фoтoн (opoznavasht se)
Публикувано05.02.07 21:00



kazvanka,ето ти линка на източника:http://www.az-jenata.com/display.php?show_article=12&open_article=175
Аз не знам защо едно "електронно списание за модерната жена",както нарича само себе си е позволило да публикува и то от жена,статия с "такъв анти-женски привкус".Аз самия съм скандализиран!!!

...
Виж,аз срещнах една статистика,за която ми бе любопитно останалите тук как анализират ,исках да чуя други мнения ,освен собственото си за мен самия.
Това е една статистика ,би трябвало да са безпристрастни факти,нищо лично и тенденциозно.Но не можем да не се съобразим,да не си направим изводи.
Би трябвало за нас да е важна ИСТИНАТА,такава каквато е.И да разсъдим по нея.
За мен са важни чуждите мнения по това.Включително и твоето!От него аз разбрах,че не съм прав(моооже) и някои благопожелания по принцип.



Тема Re: Ето статистика,нови [re: Фoтoн]  
Автор Markizata (лошо момиче)
Публикувано05.02.07 21:05



Правино разсъждава жената!


а причините за разпада на брака като институция, са доста, но аз мога да озтъкна няколко, под които се подписвам!
хронологически:

1. възпитанието и семейството - преди родителите, които са били стожерите на издръжката преди брака, са налагали на жената съпруг. Както и възпитание в многовековните семейни ценности - търпение, смирение и покорство. В повечето случаи са отказвали и впоследствие да приемат обратно дъщеря си и да я подкрепят - независимо колко "прогнил" е бракът й - религиозни, обществени и всякакви влияния.
Днес и двете са екзотика, въпреки че вероятно се срещат тук - таме.
Много от хората в активна възраст в момента, са и деца на разведени родители, така че вътрешен конфликт в тази насока почти няма.

2.- образованието и еманципацията на жената - колкото по - големи са възможностите й, колкото по - научена е, да се справя сама с живота, толкова по - големи са очакванията й. Тя винаги знае, че може и повече. И , ако това, което има, не я удовлетворява, тя не се страхува да поеме по пътя си.
Ето ти едно добро обяснение на чувствителния превес подаващи жени молба за развод.

3. отпадането на всякакви сексуално - нравстевни норми и санкции - днес всеки има сексуална свобода и право на сексуална непрокосновеност. Жените имат повече сексуален опит преди, по време и след брака - ето още една причина, защо те знаят , че може и по - добре
Заедно с това, бракът също така не е необходима предпоставка за създаването и отглеждането на дете, нито за задълженията на бащата за издръжка, нито за наследствените права на детето, нито пък за социалното му положение спрямо другите хора.

Заедно с това, 4 - то, макар и не чак толкова значителен процент от случаите, сексуалната свобода се разраства и от гледна точка на предпочитанията към пола - т.е., ако единмъж е латентен или осъзнат гей, не му се налага да се прави на съвестен баща и съпруг "за пред очи". Същото се отнася и за жените
И, не на последно място, хората имат вече телевизори, телефони и интернет - имат всички луксове и екстри, за които все по - голямо място заемат ПАРИТЕ.
Парите и това, което можеш да си купиш с тях, става все повече заместител на човешките взаимоотношения въобще.Жиотът става една безкрайна въртележка от работа - печелене - харчене.
Вследствие всичко това, хората охладняват в общуването си. Във всяко едно отношение. А бракът...горните тенденции, които се увеличават всеки ден (еманципация, възпитание, обществено мнение и сексуална свобода), отритват всички устои, които са крепели брака като "основна клетка в обществото".

Прогнозата ми е, че след години, а повечето от нас ще доживеят да видят това, бракът ще е пълен анахронизъм. Екзотика, която ще се прилага оснвно от гей - двойките, когато им се позволи, по чисто пропагандни подбуди. Докато и на тях им писне.
Не казвам, дали това е добре или зле. Това са фактите. И, ако една институция няма онази винаги актуална способност да отговаря на съвременните нужди на едно общество, значи тя не е жизнеспособна да оцелее в нуждите на едно ново време. Отпада по естествен подбор.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.