Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 03:06 21.06.24 
Взаимопомощ
   >> Клуб на разведените
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | >> (покажи всички)
Тема Да ме посъветватенови  
Автор wasted_youth (8724)
Публикувано11.11.06 10:06



Не знам как да започна...всъщност не е толкова сложно...
И така, мой дългогодишен приятел (мъж, просто приятел!) има огромен проблем в работата, касаещ не толкова пари, колкото престиж и репутация. Всъщност, положението му е провалено на 99%. За него ще е фатално, просто ще се съсипе, човекът и тъй като освен работата и приятелите си няма нищо друго, ще се срине! Напълно е по силите ми да му помогна, да го измъкна, да го спася от ситуацията. Преди 2 дена той говори с мен, разказа всичко с подробности. Не поиска помощ, а съвет. И ме гледаше с такива едни очи - безумни, отчаяни и молещи...


Тъй! Обаче, по моя преценка (в случая мога да преценявам, вярвам си и ми вярват!) той изобщо не заслужава да получи това, към което се стреми. Би било несправедливо, няма качества и не е извършил това, което трябва, а само толкова, колкото са му възможностите. Но провали ли се, ще бере безкрайни негативи, които също не е заслужил.
Въпросът ми е - да го спасявам ли? Защото, ако се втурна, то нарушавам си принципите. От друга страна, човекът не е ли по-важен от принципа? Мисля си - не са толкова много хората, които ни обичат, че да ги попиляваме по пътя си?!?
Моля ви, отговорете, сигурно ви се вижда крайно налудничаво от моя страна, но за мен е важно. До понеделник по обяд трябва да знам.
Днес работя, но ще наглеждам темата, обещавам.



Тема Re: Да ме посъветватенови [re: wasted_youth]  
Авторval (Нерегистриран)
Публикувано11.11.06 10:16



после да не ти се наложи да спасяваш цяла България

. поред на
номерата и така докато си жива. ами ако вземе та се наложи да спасяваш
цял свят. поне ще станеш много известна. лека работа и успешен ден.



Тема Re: Да ме посъветватенови [re: wasted_youth]  
Автор ariel$$ (пристрастен)
Публикувано11.11.06 10:23



Аз те разбрах на 100%, защото съм попадала в такива ситуации. Човекът толкова си може, но по някакво стечение на обстоятелствата е надскочил себе си. Трудно му е да продължи, а и да се откаже не е възможно. Ситуацията често се среща при имигрантите, макар и в позразличен контекст. Защо не поговори открито с него какво мислиш? Неудобно ли ти беше? Сега ще трябва да му помогнеш, за да изкупиш собственото си неудобство. Мисля, че погаването на принципите ти няма да е толкова болезнено стига да не се отнася за прецакване на някой друг или за "запикаване на връзки". Всички се учим, а това определено ще ти е добър урок за следващия път. Бъди сигурна, че ще има такъв. Хората са склонни да изпадат в типични за самите тях ситуации.



Тема За жалост...нови [re: wasted_youth]  
Автор Дokи (понякога GP)
Публикувано11.11.06 10:27



отговора го има в постинга ти."Не е справедливо,няма качествата,не е извършил това което трябва,а толкова,колкото са възможностите му".Ако това е тавана на неговите възможности,значи до тук.Ако смяташ,че има потенциал и че би се справил,дори и да се наложи да го буташ,помагай.Отделно,помагайки му,ти поемаш ангажимент и поставяш авторитета и името си зад неговата кандидатура.Т.е. всичко това те засяга пряко.Преди години помогнах на един човек,но бившия ми шеф ме накара да напиша молба за напускане по взаимно съгласие без дата и да му я дам.Направих го и не съжалявам,но просто познавах човека,за който гарантирах.



много сме,луди сме!

Тема Re: Да ме посъветватенови [re: wasted_youth]  
Автор PipilotaViktualija (член)
Публикувано11.11.06 12:01



Хм, казваш , че той изобщо не заслужава това, към което се стреми. Тук не става въпрос за това да поставиш принципа над човека, а за реална преценка на човека. Освен това, човек, попаднал не на пътеката на призванието си или просто на неподходящо, професионално погледнато, място, може да натвори доста глупости и неприятности на ближните. Пред теб очевидно тази дилема не би стояла, ако въпросният мъж не ти беше приятел. Разбирам сложността на ситуацията, в която си поставена, но в края на краищата проблемът би изглеждал по- прост, ако се опиташ да го разглеждаш максимално професионално и безпристрастно.
Малко ме притеснява факта, че мислиш, че той би се сринал психически от разрешаването на проблема му. Не зная какво толкова е поставено на карта. В края на краищата, доколкото схващам, от теб се очаква съвет, а не буквално и окончателно разрешаване на проблема му. Т.е. не разбирам това пряко да зависи от теб. Няма ли начин приятелски да му обясниш позицията си,без да се ангажираш с нещо друго? Не става дума за бягство от отговорност, но когато професионални и лични елементи се смесват, полезен ход е много трудно да се намери. Но пък освен човешка, има и професионална етика и отговорност.
Хем ми е жал за приятеля ти, но отдруга страна съм отвратена от шуробаджанащината и непрофесиоанализма у нас, с които човек се сблъсква на всяка крачка.



Тема Re: Да ме посъветватенови [re: ariel$$]  
Автор wasted_youth (8724)
Публикувано11.11.06 15:11



Ами да, всъщност този човек си има амбициите, но няма кой знае какви дадености, за което всъщност не е виновен. За мъжете като че ли е по-трудно да разберат, че желание и реализация са две различни неща, дори когато много се стараеш. Говорила съм открито с него много пъти, познаваме се от много години. Той си знае как са му нещата, но счита, че липсата на (някои) качества може да бъде компенсирана с упорито постоянство.
Няма да прецаквам никого. Освен себе си, леко...



Тема Re: Да ме посъветватенови [re: wasted_youth]  
Автор esprit (zelenooka.....)
Публикувано11.11.06 15:13



преди години станах поръчител на уж много сигурен човек и станах пишман.
Щом не си сигурна в човека,просто не му помагай.А да не говорим,че в трудни моменти са готови на всичко ,само и само да получат помощ,която много често после забравят.



Тема Re: Да ме посъветватенови [re: wasted_youth]  
Автор esprit (zelenooka.....)
Публикувано11.11.06 15:21



тогава защо се чудиш какво да направиш?просто послушай разума си:-)



Тема Re: За жалост...нови [re: Дokи]  
Автор wasted_youth (8724)
Публикувано11.11.06 15:24



Доки, според мен ние, хората с амбиции сме 2 вида - първите се справят без побутване, постигат нещата между другото, като на шега; но има и такива, на които, стига да се помогне, ще успеят. Въпрос на способности, на среда за развитие, на начин на формиране на индивида, на характер, самочувствие, нахалство, ако щеш! Да, залагам си авторитета. Понеже, поне дотук, не съм се изявявала като ходатай на некадърници, няма пречки.

Замислям се и за себе си - доколко съм права изобщо да се колебая да помогна на верен приятел, да преценявам кое е справедливо и кое не. Едва ли съм Господ, най-малкото той е мъж, все пак?!





Тема Re: Да ме посъветватенови [re: PipilotaViktualija]  
Автор wasted_youth (8724)
Публикувано11.11.06 15:42



Всъщност той иска съвет, а вътрешно се надява да помогна и да го измъкна. Но не смее да го иска категорично. Общо взето, от мен се чака аз да реша.

Дотук винаги съм постъпвала принципно, що се касае до работа. Ако не ми беше проверен и доказан от времето приятел, бих го изкастрила лично аз, без да се колебая! Крайно време е в тая страна да се спре профанацията!

Лошото в случая е, че ако не помогна, той ще трябва да понася негативи, които пък не е заслужил. Понеже е лабилен, няма и на кого (на какво) да се опре, животът му ще рухне, без преувеличение. Не всеки е боец по рождение...




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.