Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 01:05 29.06.24 
Взаимопомощ
   >> Клуб на разведените
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
Тема синьт ми има ли право на дял от наследствонови  
Авторeмилия (Нерегистриран)
Публикувано29.11.04 17:31



Здравейте клубари, прегледах темите, но не намерих информация относно правото на наследство на дете, в случай, че баща му има ново семейство и деца.
Бившият ми мьж ме изостави, когато детето ни беше малко и не поддьржа никакви контакти след развода с нас. Дори колкото странно да звучи, никога не е искал да види сина си или поне да се запознае с него. Преди около 10 години родителите на бившия ми мьж поискаха среща с внука си и искаха да прекара с тях лятната си ваканция на село. Аз дадох моето сьгласие, още повече че в сьщия период трябваше да бьда на специализация в чужбина. Бившият ми свекьр се обьрна тогава кьм внука си в моето присьствие и му каза, че иска да му препише вилата си , т.к. му носел и трите имена . След тази среща те не се обадиха повече.
От познати наскоро разбрахме, че бившият ми мьж има ново семейство от 2002 и две момичета, родени през 2002 и 2003. Като неговите родители били преписали цялото си имущество ( т.е. една 2 етажна кьща, вила и жилище на двете му деца, като по този начин искали да лишат сина ми от правото да наследи някакво имущество от баща си . Вьпросите ми са дали синьт ми има някакво право на дял от наследство, т.к. баща му в действителност няма никакво имущество.
Вьзможно ли е дете от законен брак да бьде изцяло лишено от наследство ? Има ли някакви срокове за тьрсене на наследство ? Имат ли право бабата и дядото да преписват наследството си само на 2 си внучки, с цел лишаване внука си от наследство ?
Клубари, ще Ви бьда благодарна за някаква информация



Тема Re: синьт ми има ли право на дял от наследствонови [re: eмилия]  
Автор Cтpeйнджъp (адвокат)
Публикувано29.11.04 18:17



Така, в интерес на истината без да съм видяла под каква форма е изповядана сделката нищо не мога да кажа, но... детето ви по никакъв начин не може да бъде лишено от наследство, нещо повече то има всички права, които имат и родените от втория брак на съпругът ви деца. Когато разпоредителните действия на наследодателя (приживе или със завещателни разпоредби при откриване на наследството) накърняват запазената част на детето ви, по съдебен ред може да се иска именно тази запазена част. Срока е давностен и е 5 год. от откриване на наследството, т.е. след смъртта на наследодателя.

Ако сделката с която е прехвърлен имота/тите е покупко-продажба няма да можете да атакувате разпоредителните действия на наследодателя въпреки, че те накърняват запазената част на сина ви.



Тема Re: синьт ми има ли право на дял от наследствонови [re: Cтpeйнджъp]  
Автор11 (Нерегистриран)
Публикувано29.11.04 20:45



tuk stava duma z aimotite na babta i diadoto a ne na bastata i vnukat ne e priak naslednik a samo hipotetichen



Тема Re: синьт ми има ли право на дял от наследствонови [re: 11]  
Автор Cтpeйнджъp (адвокат)
Публикувано29.11.04 21:22



Тук става въпрос за наследствено право и да не съм голословна:

Чл. 10. (1) Низходящите (т.е. бащата) на наследодателя (т.е. бабата и дядото), които са починали преди него или са недостойни, се заместват в наследяването по закон от своите низходящи (т.е децата) без ограничение на степените.
(2) Починалите преди наследодателя или недостойни негови братя и сестри се заместват само от своите деца или внуци.
(3) Наследяването в тези случаи става по коляно.
(4) Заместването се допуска и в полза на лице, което се е отказало от наследството на възходящия, когото замества, или което е недостойно да наследи същия.



Тема Вероятно са ти отговорили вече, аманови [re: eмилия]  
Автор ASSASSlN (стар клубар)
Публикувано30.11.04 08:56



не мога да прочета.

За какво наследство говориш? Че, доколкото разбирам, бабата и дядото са си живи и здрави! След като са живи, ще правят с имуществото си каквото си искат. Ще го приписват на когото си искат. Остави си чувствата настрана, колкото и да ти е болно!



Тема Re: синьт ми има ли право на дял от наследствонови [re: Cтpeйнджъp]  
Автор Debora ()
Публикувано30.11.04 09:46



Без да съм адвокат, ама мисля, че цитираното от теб е за случай при починали, а бабата и дядото са живи и могат да си правят с имотите каквото си решат - да продават, приписват.
Поне така мисля, виж като починат бащата може да оспорва направеното от тях, ама чак детето му да може да оспорва при жив баща????



Тема Стрейнджър-ке, нещо нищо не разбирамнови [re: Cтpeйнджъp]  
Автор ASSASSlN (стар клубар)
Публикувано30.11.04 09:48



Не съм юрист, даже съм много далеч от тази материя, ама въпросът беше:

"Имат ли право бабата и дядото да приписват имоти да две от внучките си и да игнорират внука си?"

За какво наследство става дума, при положение, че бабата и дядото са си живи и здрави?

..........

Ха, сетих се за един въпрос, който ми зададоха наскоро, ама, естествено, не можах да отговоря.

Развеждат се. Детето е при майка си. Бащата получава наследство - апартамент. Продава го. Детето има ли право на някаква част от получените при продажбата пари?

Веселя и здрава бъди!



Тема Re: синьт ми има ли право на дял от наследствонови [re: eмилия]  
Автор Debora ()
Публикувано30.11.04 09:49



Никой не е умрял и няма никакво наследство. Твоето дете е наследник на баща си (когато той си отиде).
А и няма гаранция, че "познатите" просто не са го пуснали това, за да видят как ще реагираш.



Тема Re: Стрейнджър-ке, нещо нищо не разбирамнови [re: ASSASSlN]  
Автор Debora ()
Публикувано30.11.04 09:52



Има право, да!
На всичко онова, което бащата реши да задели за него.
Иначе не виждам логиката! Ще трябва да не си харчи заплатата, и да спестява, за да има за наследство на детето един ден.
Не че е лошо това де



Тема Чекай, чекай, махни я логиката [re: Debora]  
Автор ASSASSlN (стар клубар)
Публикувано30.11.04 10:06



То, ако имаше логика - нямаше да има разводи. Да оставим и морала настрани.

Та, въпросът го поставих защото една госпожа със сълзи на очи ме попита. Един лев издръжка не беше получавала от бащата. Оня, като продал апартамента, изял и изпил всичко. Тя сега и да го съди - няма какво да му вземе.

Благодаря ти!




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.