Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 11:26 18.06.24 
Взаимопомощ
   >> Клуб на разведените
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
Тема Що за дума е тази "разведен"?нови  
Автор ASSASSlNМодератор (ветеран)
Публикувано16.10.03 13:11



Спомних си как ме преброяваха преди две години. Тогава у мен възникна един лингвистичен въпрос, който и до днес ме тормози. Тормози ме, та чак си лягам вечер с чорапите.

Та, дзъъър на вратата. Женица някаква.

- Искам да ви бройкам.
- Готово, заповядайте.

Измъкна един формуляр, като "Плейбой" дебел, само дето беше в синьо.

- Защо туй чудо е в синьо, питам? Предизборна агитация ли ще ми правите?
- Ми, де да знам.
- Аз, пък, знам! Синьото мастило е по-скъпо от черното. И каква е тая гланцирана хартия? И след като въпросите имат само стандартни отговори защо е изобщо този формуляр? Не може ли въпросите да си ги имаш само ти, а на един обикновен лист да слагаш хиксчета, като фиш за тотото?
- Ми, де да знам.
- За да е по-скъпо мадам! За да има повече парички за джобчето на шурея на баджанака на третия братчет на доведената сестра на по-малкия брат на шефа на трети отдел на Министерството на туй-онуй дет' ги поръчва тия бройканици, дет' на никого за нищо не са потребни. Шурея е шеф на печатницата дет' ги печата тия форми. Разбра ли нещо?
- Иии, хайде да почваме. Народност?
- Ескимос.

Погледна ме учудино, ама го написа.

- Вероизповедание?
- Бахайска вяра.
- Семейно положение?
- Свободен!
- Ааа, не може. Тук има само три възможности. Женен, разведен, неженен. Вас като ви гледам сте разведен.
- Аз да не съм куче, че да ме развеждат?

---------------

Иии, пак се разприказвах. Преди време не приказвах изобщо. Сигурно съм прихванал от бившата.

Откъде идва тая дума "развод"? В казармата има разводи, ама си е обяснимо. Едните ги развеждат насам, другите - натам. Ама прекратяването на брака да е "развод"... Много тъпо ми звучи.

Предлагам да излезем с предложение до законодателите да заменят думата "разведен" с думата "свободен".

При това положение "бракоразводно дело" ще стане "освобождаващо дело"?

Ако сте съгласни и ме упълномощите, ще се нагърбя със задачата да внеса предложението в Народното събрание. (Апропо, колко депутати са разведени? Знае ли някой?)



Тема :)))нови [re: ASSASSlN]  
Автор Hell (слънце с носле)
Публикувано16.10.03 13:51



на мен ми се струва смислено :))
Но в този случай и "бракосъчетан" трябва да се смени с нещо... ти "заробен" ли предлагаш? :)) Щото това е обратното на свободен :))



Тема "Заробен"? Хм, че е вярно - вярно енови [re: Hell]  
Автор ASSASSlNМодератор (ветеран)
Публикувано16.10.03 14:39



Ама, нещо по-нежно да измислим, че да не се стряскат младите, дето деца трябва да правят, че циганите ни превземат вече. Хм, интересен въпрос задаваш. Хм, че тогава "сватба" с какво ще сменим?

Ааа, ще трябва от "Лингвистика" да помагат!



Тема Re: Що за дума е тази "разведен"?нови [re: ASSASSlN]  
Автор Ani_a (непознат )
Публикувано16.10.03 16:21



Привет.Наминавам случайно аз не съм разведена , но имам сходен проблем.За сега няма да го казвам , че ще ме оплюе цялата женска част.Тааааа.Много ми харесват твоите разсъждения.Според мен си добър човек,с чувство за хумор.Защо тогава си мисля си се отдал на мрачни мисли./това е по повод твоите тъжни спомени/
А що е то разведен и има ли почва у нас:ЧЕ КАТО СИ СЕМЕЕН ПАК СИ СВОБОДЕН!!!да правиш каквото си искаш.
Така че според мен свободен не става.Ще мислим нещо друго



Тема По повод мрачните мислинови [re: Ani_a]  
Автор ASSASSlNМодератор (ветеран)
Публикувано16.10.03 17:25



Абе, понякога ме обхваща меланхолия и сам не мога да се позная. Като остана сам и пощръклявам. Добре, че напоследък това се случва все по-рядко.

Не ме съветвай да си намеря жена. Пробвах. Седем любовници смених откакто съм разведен. Не ставам на работа! Много лесно се нервирам и върша глупости. Мамка му. Примирил съм се вече.

Поздрав!



Тема Ааааа...нови [re: ASSASSlN]  
Автор Peйчъл ()
Публикувано16.10.03 17:50



... ти затуй ли имаш такъв "убийствен" ник?



А иначе не се отчайвай! Човек цял живот търси сродната душа, дори и тези, дето уж са я намерили...



Тема Re: По повод мрачните мислинови [re: ASSASSlN]  
Автор (Църна Маца)
Публикувано16.10.03 23:05



Стига бре, меланхолия! Ти си свободен! Какво по-хубаво от това? Вместо да си мислиш, че си самотен, мисли че си свободен. Седем любовници... ми тва е нищо (освен ако не си разведен от седем дена :-))) Продължавай да си имаш любовници, все от някой храст ще изскочи заек. Е, нямам предвид да ги търсиш в храстите :-)

Нервирал се бил. Аз пък напротив, вече за нищичко не се нервирам щото малко неща ми правят впечатление след... да де Много съм мила, добра и свободата дори ми действа страхотно на външния вид. Имам повече време за маски и други глезотийки, за пазаруване и изобщо. Абе... бракът си е чисто заробване, ако питаш мен. Ма по-добре не ме питай

Without the ability to imagine we have a limited capacity to achieve.


Тема Брааак :-)))нови [re: ASSASSlN]  
Автор (Църна Маца)
Публикувано16.10.03 23:07



Не сватба, а брак се нарича. Казали са си го хората, бракуваш се, брак. Няма какво да се променя

Without the ability to imagine we have a limited capacity to achieve.

Редактирано от BИ на 16.10.03 23:08.



Тема Re: Що за дума е тази "разведен"?нови [re: ASSASSlN]  
АвторOcтaп Б. (Нерегистриран)
Публикувано17.10.03 04:03



Ще се опитам да помогна в това лингвистично-енигматично обсъждане. Не съм женен , нито пък съм бил някога и това малко ме спираше да взема отношение, но щом политиката и икономиката са поверени на неспециалисти защо и аз да не се хвърля в морето на след-брачната лингвистика. Ето и моите предложения за езикова промяна на термина "разведен":

3то място: разокован/а ( т.е човек от когото са смъкнати ръждясалите скърцащи брачни окови). Звучи почти като разкован обаче ( човек попаднал в състояние ,което спортните коментатори наричат "гроги" ,а Бийтълс - Lucy in the Sky with Diamonds, ЛСД демек).

2ро място: облекчен/а ( вярно, но много физиологично).

1во място: неженен/ неомъжена ( логически ,житейски и емоционално правилно). Да питаш някого дали е разведен си е подигравка с миналото му. Все едно да срещаш еднорък човек и да го питаш всеки път наистина ли е ампутирана ръката му. Настоящето е онова ,което има значение. А в настоящето разведения е неженен/неомъжена с поглед вперен в несигурното бъдеще като всеки от нас, свободен като птица, реещ се като чайка (оппссс, простете ми Джон Ленън и Ричард Бах).



Тема "Неженен/а" или "момък" и "мома"?нови [re: Ocтaп Б.]  
Автор ASSASSlNМодератор (ветеран)
Публикувано17.10.03 08:07



Предлагаш "разведен" да се смени с "неженен". Съгласен съм!
Обаче, сегашното "неженен" какво ще го правим?

Мдааа, ти ме хвърляш в размисъл. Бе, що не вземем да си припомним фолклора български???

Хм, МОМЪК и МОМА... Тия думи някой използва ли ги днес??? Сам си отговарям: - Тц! Все си е по-друго да си тийнейджър/ка.

Да, ама - не! "Стара мома" как ще стане поновому? "Секъндейджърка"?

Хм, една стара мома рекла: "Вече и на разведен съм съгласна". А, като сменим понятията какво ще казва?

--------------
Има теория, че "женен/а" идва от "жегъл". Хм, жеглите са едни такива нещица, с които се закеркенечват главите на два вола, дето орат заедно...



Оплетох се като пате в кълчища... Спирам да мисля, щото ми запуши кратуната. Като я угася ще се обадя пак.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.