Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 06:17 18.04.24 
Взаимопомощ
   >> Клуб за борба с рака
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Тема Портакат  
Автор Ekna (Усмивка)
Публикувано28.11.19 20:24



Извинявам се, дълго стана, но се надявам да е полезно някому.

Отварям отделна тема, за да може да се търси по-лесно в клуба. Евентуално да се сложи в справочника.

Имам вече портакат. Или порт-а-кат. Или просто порт.

Не знам далии има някой, който да не знае още за това чудо принципно.

Но, накратко, това е вид катетър, който се въвежда подкожата и осигурява достъп до артерия. Артерията е с по-дебели стени и в нея кръвта се движи по-бързо. По тази причина е по-малко вероятно химията да причини възпаления. Освен това от порта може да се взима кръв.

Обикновено се поставя на гърдите. Моят е почти към мишницата.

Към това устройство се прибягва при продължителни химиотерапии, които могат силно да увредят периферните вени, както стана при мен. При това положение вените се възпаляват, болят, запушват се. Трудно се поставя абокат, а дори да се уцели някоя останала работеща вена, тя вече е тъничка и криволичеща и може да лесно да се спука или възпали.

И от тук нататък личния опит:


Тъй като сега съм на седмични вливки и нямам вени, най-после се осмелих да си поставя порт.

Към Първа хирургия на Александровска болница и доц. Йонков ме насочи лекуващата ме д-р Върбанова.

Очарована съм от бързината и лекотата, с която стана всичко.

Във вторник тази седмица ми отложиха вливката, поради ниски неутрофили. Използвах момента да отида до Александровска, за да се информирам как да се планира между вливките и дали пречи това, че съм с ниски неутрофили в момента.

Доцентът беше в операционната, но една сестра го намери и разговарях с него в коридора на операционната, без никой да ми се сърди и да ме кара да чакам с часове. Каза, че ако не съм яла и в момента могат да го сложат. Но аз бях яла и го отложихме за следващата сутрин. Зададох въпроси. Отговори ми се спокойно.

На следващата сутрин, гладна и жадна, с епикризите ми, отидох там. В приемния кабинет попълних нужните декларации, минах през регистратурата и се качих в канцеларията. Те си издадоха сами нужното направление. Не съм заплащала абсолютно никакви такси, дори за устройството!

Изчаках малко на стол. После ме извикаха, съблякох се до кръста и легнах. Обясниха ми, че се прави с местна упойка, ще усещам, че нещо се прави, но не трябва да усещам болка. Скриха ми погледа да не гледам към мястото с чаршаф.

Отне около 15 минути въвеждането на катетъра. После около 15 минути изчаквахме да дойде мобилен рентген, за да проверят правилно ли е насочен катетъра. После поставиха и едно кръгло устройство, голямо, приблизително, колкото монета от 1 лв. в диаметър, като още преди да го поставят ми го показаха и ми обясниха, че то се въвежда под кожата, а на повърхността остава само, нещо което прилича на копченце

Това е силиконова мембрана, през която после се вкарва всеки път игла, за да се вземе кръв или да се влее химия.

Самата манипулация я извърши едни млад лекар - д-р Тодоров, от когото също останах очарована. Беше уверен, спокоен и много внимателен. И между служебния разговор "подай еди-какво-си", подхвърляше разни смешки. Научих, че е семеен и е от Враца.

Е как да не се почувстваш спокоен и дори щастлив!

После изчаках не повече от 20 минути, за да ми подготвят документите.

Дадоха ми:

- Епикриза! На момента, бре хора! Де се чуло и видяло!

- Парспорт на устройството, в който има подробна информация за него и страници с редове, за да се отбелязват всички манипулации, извършвани с него. В паспорта има и свидетелство, че може да се изпълняват образни изследвания и т.н.

- Мъничка версия на паспорта, която да държа при личните си документи в чантата, ако забравя големия. В него има съвсем кратка информация - името ми, вид, марка, номер на порта.

- Дадоха ми една безплатна игла за порт.

- Рецепта за 5 игли, които ще трябва да си ги купувам и още не знам от къде. Някой ако знае да каже. Ако не идния вторник ще питам.

- Книжка с информация за пациента, в която е подчертан моя модел и има превод на бг.

- И дори 2 водоустойчиви лепенки допълнително, за да си сменя лепенката след 4 дни.

Първата игла ще отида да ми я поставят в Александровска, за да видя аз самата как става.

Много се надявам сестрите в Ситиклиник да умеят да поставят иглите, защото ходенето до Александровска преди всяка химия ще ми отнеме допълнително поне час време да влизам в града. Много по-близо и удобно ми е от магистралата да си ходя направо в Сити Клиник. Но това ще го уточня във вторник и ще видим.

Вчера като мина местната упойка взе да ме боли, най-вече при движение, но то има си хас да не боли. Все пак е прясно бърничкано. Надявам се бързо да утихва болката, че малко ми пречи да шофирам. Пък утер ще джътна до Пловдив да се видим с Красчо и вдругиден отивам на купон с бившите вече колеги от целия регион, във Велинград, но тук се надявам да си намеря друг шофьор. Малко ще ми пречи да се развихря на дансинга, както си знам, но... е, не може всичко да е цветя и рози

Редактирано от Ekna на 28.11.19 22:57.



Тема Re: Портакат [re: Ekna]  
Автор diana1OO (Димитрова)
Публикувано29.11.19 08:21



Много добре си описала всичко ! Ще е полезно и на други хора. Не разбрах само колко време ще се ползва този порт. Ще се налага ли често повторение на описаната маниполация?



Тема Re: Портакатнови [re: diana1OO]  
Автор Ekna (Усмивка)
Публикувано29.11.19 18:09



Не. Д-р Тодоров ми обясни, че поставеният ми порт може да стои 7 г.

Иглите са за еднократно ползване. На мен още игла не е поставяна. Ще видя колко е специфично. Но би следвало по места вече да се обучи персонал за работа с портове. В цялата страна има много хора на хемодиализа и химиотерапия, както и хора на венозно хранене. Вероятно и за кръвопреливане може да се ползва, вместо през абокат...

Все повече портове ще се поставят и ще е добре да може да ми взимат кръв от него и в лабораториите в моя град, примерно. Смятам, че ще стане рано или късно, но дано е по-скоро.



Тема Re: Портакатнови [re: Ekna]  
Автор feniks_m (любопитен)
Публикувано01.12.19 18:49



Много полезна информация!
Не знам дали може да се взема кръв за изследване от там. В болницата, в която ходя на химиотерапия, през порта само вливат, иначе за друго си ги бодат хората по стария начин. Сега, като отида на вливане в сряда и ще разпитам сестрите подробно.



Тема Малка поправка и допълнениенови [re: Ekna]  
Автор Ekna (Усмивка)
Публикувано03.12.19 14:52



Значи, нищо не се вижда на повърхността. Аз вчера си сменях лепенката и се вижда само заздравяващ разрез.

Днес д-р Тодоров малко се притесни, че може да е трудно да се сложи иглата, защото са ми фини тъканите и са реагирали с лек оток.

Но успя да напипа силиконовата мембрана под кожата и нямаше никакъв проблем.

В Сити клиник поставят игли. И даже имат игли!!! Но им изглежда, че моята е по-различна, поне отвън като гледат.

Междувременно д-р Тодоров ми обърна внимание, че на гърба на рецептата, която ми даде за купуване на игли, има карта с адрес и телефони в няколко града, където мога да закупя игли за моя порт. Вече поръчах 5 броя, които с доставката ще са към 63 лв.

Със сестрите се уговорихме, че следващия път ще сравнят моята игла с наличните при тях и ако става тяхната няма да купувам.

Така.

В лабораторията на Сити Клиник нещо не им се искаше да ми взимат кръв от порта, ама, вика защо да Ви бода. Даде ми 2 колби с етикетите и ме прати на 5-я етаж. Там малко не одобряват това, но, тяхна си работа, не ме върнаха. Взеха ми кръв без проблем.

После като започна вливката, портът на два пъти засече при движение от моя страна. Сестрите казаха, че не би трябвало, че по-рядко това става при портовете. И че може би иглата опира някъде при движение.

Предполагам, обаче, че може значение да има и това, че още има оток на тъканите около порта.

Ще видим следващия път.

Но аз съм оптимист и доволна, за сега. А и един път като се опознаем с моя порт, а и сестрите като му свикнат, нещата ще влязат в релси.

Ще ви държа в течение.

Редактирано от Ekna на 03.12.19 16:45.



Тема Re: Малка поправка и допълнениенови [re: Ekna]  
Автор iliana.k (ентусиаст)
Публикувано04.12.19 11:19



Благодаря ти за изчерпателната информация, мила[usmihvam.



Тема Re: Портакатнови [re: Ekna]  
Автор *jull**Модератор (нощна птица)
Публикувано04.12.19 13:07



Ето, че имало начин! И защо чак сега?! Иначе много се радвам за теб,
миличка, дано вече всичко тръгне в правилната посока. Прегръдки!

"Совите не са това, което са..."


Тема Re: Портакатнови [re: *jull**]  
Автор Ekna (Усмивка)
Публикувано04.12.19 13:14



Ами малко ме плашеше, Джулче. Мислех, че е по-страшно и скъпо.

Да, дано! Благодаря ти!



Тема Re: Портакатнови [re: feniks_m]  
Автор feniks_m (любопитен)
Публикувано04.12.19 22:50



Какво ми обясниха днес за пора:
В тази болница не взимат кръв от порт или абокат защото винаги има вливане на хепаринов продукт,който разреждал кръвта и се получавали фрапиращо различни резултати,установени от техен опит. Освен това от тези места кръв можела да взима мед.сестра а не лаборант.
При спешни случаи или невъзможност за друг начин за вземане на кръв то тогава използвали тях.
Не знам доколко е вярно това, ама аз подлагам всичко на съмнение.



Тема Re: Портакатнови [re: feniks_m]  
Автор Ekna (Усмивка)
Публикувано04.12.19 23:06



Аз това не го разбрах за хепариновия продукт... Кръв нали се взима преди да се направи вливане. Първо се проверява ПКК и чак тогава се пристъпва към премедикация и вливка...

Иначе сега разбирам защо лаборантката ме изпрати на 5-я етаж. Явно принципът е такъв, сестра работи с портове, не лаборант...




Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.