Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 13:41 23.05.24 
Взаимопомощ
   >> Клуб за борба с рака
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема Ампутация при хистиоцитом  
Автор mimimilena (непознат )
Публикувано26.10.15 17:07



Има ли някой тук с диагноза хистиоцитома на тибия?
Това е диагнозата на баща ми. Понеделник трябва да постъпи в болницата за ампутация......
Моля, някой ако се е сблъскал със сходен проблем, да ми пише.
Благодаря!

Редактирано от Buba67 на 27.10.15 12:54.



Тема Re: Ампутация при хистиоцитом на тибиятанови [re: mimimilena]  
Автор Buba67Модератор ()
Публикувано26.10.15 17:30



Здравей, аз съм с липосарком, хистиоцитома е от този вид тумори, имам ампутация надколянна от 2005 година.
Питай каквото те интересува.

Живее се и с един крак, има модерни протези, важно е да овладеете онкологичния процес. При този вид тумори е важно да се реже до здраво, разбирай поне 10 см. над тумора.

Да имаш кураж не значи да не се страхуваш,а да си господар на страха си - Марк Твен

Тема Re: Ампутация при хистиоцитом на тибиятанови [re: Buba67]  
Автор mimimilena (непознат )
Публикувано26.10.15 18:01



Здравей и благодаря за всичко!
Интересуват ме много неща, но като начало:
Ортопедът ни каза в понеделник да постъпи в болницата, там ще му направят изследвания......но не трябва ли задължително да се направи скенер на бял дроб и коремни органи за метастази?
На теб къде ти е извършена операцията?
При него е под коляното- на тибията. Ще извършат надколянна ампутация, така че , би трябвало всички увредени тъкани да се отстранят.
Преди 5 месеца му направиха операция на тибията- резултатът от биопсията тогава показа доброкачествен хистиоцитом на костта- издълбаха увредената тъкан и запълниха с вещество.
2 месеца след операцията уж всичко беше наред, а на третия месец вече се появи удебеление и болка. Направиха нова биопсия , чиито резултат излезе сега в петък- злокачествен хистиоцитом на костта.......точно резултатът е фибросарком, но аз я занесох за още един анализ( ще е готов резултатът поне след седмица, но доцентката каза, че е злокачествено със сигурност според нея).....
В тази връзка не знам дали да чакаме резултата от новия анализ, или да не се бавим........но пък реално погледнато сме се бавили 5 - 6 месеца досега......явно при първата биопсия диагнозата е сгрешена!
да не става много дълго, после ще питам още.......



Тема Re: Ампутация при хистиоцитом на тибиятанови [re: mimimilena]  
Автор Buba67Модератор ()
Публикувано27.10.15 12:53



Здравей, питай тук, така следващия ще черпи информация от опита ни.
Скенер и ехограф не са ми правени преди ампутацията. Оперираха ме в Пирогов.
Имате ли насрочена дата за ампутацията?

Да имаш кураж не значи да не се страхуваш,а да си господар на страха си - Марк Твен


Тема Re: Ампутация при хистиоцитом на тибиятанови [re: Buba67]  
Автор Buba67Модератор ()
Публикувано27.10.15 12:55



Оправих името на темата, че излизаше на два реда.

Да имаш кураж не значи да не се страхуваш,а да си господар на страха си - Марк Твен


Тема Re: Ампутация при хистиоцитом на тибиятанови [re: Buba67]  
Автор mimimilena (непознат )
Публикувано27.10.15 14:02



Вторник постъпва в болницата , сряда ще е ампутацията.
Сега пак ходих да говоря с доктора, тъкмо се върнах от болницата. Каза ми, че дори и да има метастази, се прави ампутацията. ( Сутринта говорих с лекар от израелска клиника и тя ми каза, че в случай, че има метастази не режат нищо, защото: "нямало да се реже до безкрай"...) Аз затова се притесних и реших да ида на място да питам нашия лекар. Той каза, че е добре да се направи ПЕТ скенер, но да не се бавим сега с него, защото били 2 в БГ и да не се наложи да чакаме- може да се направи и след ампутацията.



Тема Re: Ампутация при хистиоцитом на тибиятанови [re: mimimilena]  
Автор Buba67Модератор ()
Публикувано27.10.15 14:52



Тогава стискаме палци да мине всичко добре! Не се притеснявай, както писах, никой не ми направи никакво изследване за разсейки, направо операцията.

Да имаш кураж не значи да не се страхуваш,а да си господар на страха си - Марк Твен


Тема Re: Ампутация при хистиоцитом на тибиятанови [re: Buba67]  
Автор mimimilena (непознат )
Публикувано27.10.15 15:05



Мерси:)
А как мина при теб операцията, колко дълго беше възстановяването, кога проходи с протеза? Много ли болеше? След това какви контролни изследвания се правят?
Нещо да не пропуснем в този период? Ако се сещаш нещо конкретно , пиши....



Тема Re: Ампутация при хистиоцитом на тибиятанови [re: mimimilena]  
Автор Buba67Модератор ()
Публикувано27.10.15 16:10



Операцията беше на 13 октомври, на 28 октомври ме изписаха след свалянето на конците/ на два пъти ми ги сваляха през конец/. Адаптацията е трудна, първият месец чаках да ми поднесат всичко, после ден след ден се учех отново стъпка по стъпка да си сипя вода, да си сложа ядене. Но няма нищо невъзможно, днес 10 години по-късно готвя, простирам, бърша прах, мета и мия пода и десетки малки неща, които за хората с два крака са лесни, ние се приспособяваме.
Сега за болките, още на първата седмица се появиха фантомни болки - боли кракът, който е ампутиран. Шантаво е, но е факт. Най-лошото не са болките, а фактът, че лекарите въздействат на силната болка със силни обезболяващи, резултата - замаяна, в несвяст, потъване, обливане в пот и когато всичко гореизброено премине, пак боли. Трябва да се взимат лекарства за успокоение на нервната система. Болката идва от мозъка, крака го няма и когато нервната система се успокои, спират и фантомните болки. И до днес пия атаракс, валериан /билковия/ при нужда. Много ми влияе магнитно поле, изригвания и всякакви аномалии на времето, включително земетресения.
Иначе болката от самата операция не беше голяма, да не кажа никаква, пазех самия шев, при докосване беше неприятно и странно, сега не е, може да пие обезболяващи, ако много го боли
А за протезиране ще препоръчам екип, но е рано, първата протеза я направих 4 месеца след операцията. Поне три месеца трябва да минат, след като сте свалили конците и всичко е заздравяло.
След операцията трябва да го регистрирате в онкологичен център /аз съм в Младост бивша 27 поликлиника/ с епикриза и лична карта. Всяка седмица се събира онкологичен комитет и решава как да продължи лечението. При мен казаха - няма лечение, контролни прегледи. Може да изберете всеки онкологичен център. Друго не се сещам, питай.
И не на последно място, не позволявай да мрънка дори за неща, които може да свърши сам.

Да имаш кураж не значи да не се страхуваш,а да си господар на страха си - Марк Твен

Редактирано от Buba67 на 27.10.15 16:12.



Тема Re: Ампутация при хистиоцитом на тибиятанови [re: Buba67]  
Автор mimimilena (непознат )
Публикувано27.10.15 16:35



Звучи ми направо страшно........
В началото ми казаха, че се прави протеза в самата болница- Горна баня.
Мислех, че по-малко време ще го държат в болницата.
А кога започна с рехабилитацията и обучението в ходене? Много ли трудно ти беше да започнеш да ходиш? При теб имаше ли някакви контрактури ?
То сигурно голямо значение има самата протеза, но все пак да питам аз. и ако може да ме ориентираш за цени на хубави протези, горе- долу да си правя сметка.....




Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.