Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 11:24 29.05.24 
Взаимопомощ
   >> Клуб за борба с рака
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | (покажи всички)
Тема Тан Ли - историята ....нови [re: kaloyana_-177704]  
Автор kaloyana_-177704 (рекордьор)
Публикувано14.04.15 21:01



Тан Ли - Историята на моята имиграция, кратко видео преведено на български език




През 2010 техноложката Тан Ли се качи на сцената на TEDGlobal, за да представи демо версия на нов, мощен интерфейс. Сега, на TEDxWomen, тя разказва една много лична история: историята на нейното семейство — майка, баба и сестра — бягството от Виетнам и изграждането на нов живот.





Живота е рисуване без гума за триене.

Тема Х. Мутафчиев: Идва Видовденнови [re: kaloyana_-177704]  
Автор kaloyana_-177704 (рекордьор)
Публикувано14.04.15 21:14



Х. Мутафчиев: Идва Видовден




Живота е рисуване без гума за триене.

Тема Учени: 2025 г. половината от всички деца ще бъдатнови [re: kaloyana_-177704]  
Автор kaloyana_-177704 (рекордьор)
Публикувано14.04.15 22:12



Учени: 2025 г. половината от всички деца ще бъдат аутисти заради ГМО




Живота е рисуване без гума за триене.

Тема Революция в дигностиката: Със захар откриват ракнови [re: kaloyana_-177704]  
Автор kaloyana_-177704 (рекордьор)
Публикувано20.04.15 19:33



Революция в дигностиката: Със захар откриват рак

Туморите стават значително по-ясни след консумация на сладки храни и това повишава ефективността на биопсията. Това твърдят учени от университета „Джон Хопкинс“ в Балтимор, които смятат, че са разработили до революционен метод за диагностициране на онкологични заболявания.

Те са установили, че биомаркери, на основата на обикновената бяла захар, биха могли да спомогнат за откриването на рак още в ранен стадий. Учените смятат, че сладките храни и газираните напитки може да бъдат използвани при диагностицирането на карциноми до 10 години. През това време ще се разработи и тества подходяща методология, тъй като досега експериментите са били само върху гризачи.

Новият метод на ранно откриване на онкологични заболявания е по- опростен и евтин, в сравнение с използваните до момента.


От Майклиник.бг

Живота е рисуване без гума за триене.


Тема С модерна апаратура в Александровска болница откринови [re: kaloyana_-177704]  
Автор kaloyana_-177704 (рекордьор)
Публикувано20.04.15 19:36



С модерна апаратура в Александровска болница откриват по-малки от 1 микрон карциноми!

Новата лазерна технология е като „третото око” на хирурзите


Д-р Георги Трифонов, гастроентеролог, представя новата ендоскопска апаратура, с която разполага Александровска болница.

„В Александровска болница разполагаме с най-нов клас ендоскопска разработка – от декември 2014 г. – сравнително нова и единствена в България. Разработката е претърпяла огромно технологично развитие в последните 10-11 години. Апаратурата е доставена от Министерството на здравеопазването, по европейска програма, и струва 500 000 лв.”, обясни д-р Трифонов.

Това са две отделни машини, които работят в синхрон. Едната е комплект за долна и горна ендоскопия на японска фирма, а другата – френска апаратура, което е и уникалното в случая. На Хаити има връх, Малмекея, като особеността му е, че там са най-многото слънчеви дни и най-многото безоблачни нощи въобще в цялото земно кълбо, т.е. там е най-доброто място за обсерваториите. Една от технологиите на въпросния връх, лазерен телескоп, е въведен в медицинска експлоатация.

Новата технология представлява лазерен сканиращ микроскоп, компютърна система, с процесор, с лазерен източник и монитор, както и записващо устройство. Всичко се свежда до възпроизвеждане на лазерен лъч, който през една много тънка, около 2 мм сонда с оптични влакна, със специален накрайник, се въвежда през канала на ендоскоп, който е известен от повече от 40 години, и се допира до достъпна телесна повърхност – хранопровод, стомах, дванадесетопръстник, дебело черво, крайна част на тънко черво, трахея, бронхи, бял дроб. Тази лазерна сонда първо облъчва тъканите със специално лазер сканиращо устройство и ги обхожда повърхностно, като в същото време приема обратно отразения образ. Всичко това се генерира по компютърен път на монитор, който дава увеличение до 1 микрометър – т.е. един микрон може да бъде видян на въпросния монитор, като дълбочината на проникване на сондата е четвърт милиметър. Това не е случайно избрана дълбочина на подкожното проникване, по водещия японски опит ранните карциноми на стомах, на дебело черво, тези, които могат да се лекуват неоперативно, а по ендоскопски път, са ограничени в лигавицата, която е дебела около четвърт милиметър.

Проникващата способност на апарата е нагласена така, че да може да върши работа точно при най-ранните лезии, които могат да бъдат лекувани, както и пациентът да бъде излекуван на 100%.

„Като апаратура е изключително нова, такива имат водещите ендоскописти в света. Нашият най-нов е със сонда, която може да бъде сменяна, надграждана, усъвършенствана по всяко време, за разлика от първите апаратури, които са били и по-трудни за работа.

Вече имаме много пациенти, изследвани с тази сонда - тази система е уникална за България. По отношение на пациентите, още не е решен въпросът с финансирането от Здравната каса. Много ни помага при гастроезофагеален рефлукс, състояние, при което стомашната лигавица започва да расте в крайната част на хранопровода, някой път и по-нагоре, което се смята за преканцероза. Стандартното проследяване е висококачествена ендоскопия с биопсия от съмнителните участъци. Това са случайни биопсии, защото човешкото око, дори с най-съвременния ендоскоп, не може да види отделните клетки. Докато тук виждаме тези изключително малки клетки.

Също така е много полезна и при стеснение на жлъчните каналчета, където не може да се докаже дали те са доброкачествени или злокачествени, независимо от начините да се вкара четка за изчеткване на клетки и гледане под микроскоп или вкарване на щипка, което е много трудно и твърде рисково за пациента. В тази ситуация вкарването на сондата е много лесно и съвсем безопасно и ни дава ендоскопски образ с много висок процент на достоверност, чувствителност, специфичност”, допълни специалистът.

При прегледаните вече пациенти, но само при първите 25-30 души, с новата апаратура е открита доста патология, като едновременно болните са били наблюдавани и от патолози за сравнение. Находките са доста интересни – карцином на черво, карцином на стомах, който бил изключително труден за диагностика, тъй като ендоскопски нямало почти никакъв образ, по-скоро се виждал като язва. Много лесно и веднага се разбрало, че тази находка е карцином.

Другото най-ценно за новата апаратура е индикацията на две редки заболявания – улцерозен колит и болест на Крон, сравнително доста рядка. По някои протоколи трябва да се направят между 80 и 120 биопсии през 5 см от цялото дебело черво, за да се каже дали някъде няма нещо, което да тръгне от клетка и да стане тумор при улцерозния колит. Сега само с едно влизане на сондата може да се види какво е състоянието на дебелото черво в най-голямата му част. Обикновено от тези болести боледуват млади хора, които вече имат своя шанс за ранна диагностика.

Новата апаратура има приложение и при заболяванията на панкреаса - кисти на тази жлеза понякога е невъзможно да бъдат определени дали да в резултат на панкреатит, или на киста аденом. Към апаратурата има приставка, една тънка игла, и към нея малко по-голяма от косъм сонда, която вкарана вътре, ще дава микроскопски образ на хирурга, който ще знае каква операция да направи.

„Чрез новата лазерна технология ние сме „третото око” на хирурзите!

Възможностите за преглед с апаратурата са талон №3 или талон №7. Необходимо е да има и записан час на тел. 02/9230900 и 0897 607709”, обобщи д-р Трифонов.


Люба МОМЧИЛОВА


От Майклиник.бг

Живота е рисуване без гума за триене.


Тема Уролозите в „Токуда” безкръвно отстраниха рак на бнови [re: kaloyana_-177704]  
Автор kaloyana_-177704 (рекордьор)
Публикувано20.04.15 21:50



Уролозите в „Токуда” безкръвно отстраниха рак на бъбрека на пациент и запазиха органа!

В същия ден с тази лапароскопска органосъхраняваща процедура беше излекуван и втори пациент

Две органосъхраняващи безкръвни процедури направиха уролозите в "Токуда", отстранявайки тумори от бъбреците на двама пациенти, като единият от туморите е с големина 6 см. След минимално инвазивните интервенции, пациентите се възстановяват изключително бързо и само ден след операцията са активни и в добра кондиция.

Обикновено при тумори в бъбрека се отстранява целият орган, понякога дори заедно с надбъбречната жлеза и пикочопровода. Отворените операции пък представляват мащабна хирургична интервенция с големи разрези и често се налага премахване на ребро за по-добър оперативен достъп.

„Направените по лапароскопски метод процедури спасиха органите на пациентите - туморите бяха изрязани напълно, докато здравите части на бъбреците са съхранени и функционират добре“, съобщи началникът на Отделението по урология на МБАЛ „Токуда Болница София“ д-р Калоян Давидов. Минимално инвазивният подход е възприет от екипа на д-р Давидов като рутинна процедура, която е щадяща за пациентите и с несравнимо по-къс възстановителен период, който при отворена операция достига 3 месеца.

„Когато туморите са разположени периферно и/или не са много големи, е възможно да бъдат отстранени без да се засягат здравите части на бъбрека. И в двата случая за щастие имахме възможност да съхраним бъбреците, което е огромно преимущество за здравословното състояние на пациентите след хирургията“, уточнява д-р Калоян Давидов.

Отстраняването на тумори при запазване на неувредените части на бъбрека е технически много сложна лапароскопска процедура. В зората на използването на метода в света, много по-често се е налагало да бъде изваден целия бъбрек. С подобряването на техниката и опита на хирурзите, сега възможностите за успешна органосъхраняваща хирургия са значително по-големи.

Благодарение на обучения и добре сработен екип с натрупан опит, в „Токуда болница” тези възможности се използват максимално добре. Отворени операции се правят само при много големи тумори, които са обхванали съседни органи и тъкани и от мултидисциплинарен екип.

От Майклиник.бг

Живота е рисуване без гума за триене.


Тема Има сто вида херпесинови [re: kaloyana_-177704]  
Автор kaloyana_-177704 (рекордьор)
Публикувано20.04.15 21:56



Има сто вида херпеси

Кол­ко опа­сен е хер­пе­сът и как да се спра­вим с не­го?



ХЕР­ПЕ­СЪТ е ви­рус­на ин­фек­ция. Вед­нъж по­пад­на­ла в ор­га­низ­ма, тя ос­та­ва там за цял жи­вот. В днеш­но вре­ме уче­ни­те са от­к­ри­ли по­ве­че от сто пред­с­та­ви­те­ли на хер­пес­ния ви­рус. Но от всич­ки тях на чо­век “до­саж­дат” са­мо осем


ВИРУСЪТ
НЕ СЪБУЖДАЙТЕ “ЗВЯРА” У СЕБЕ СИ

То­ва че ви­ру­сът по ня­ка­къв на­чин е про­ник­нал в ор­га­низ­ма, не е кой знае кол­ко го­лям проб­лем. Проб­лем са мал­ки­те ра­нич­ки на ко­жа­та или на ли­га­ви­ца­та. От­там, къ­де­то е по­пад­нал, ви­ру­сът се дви­жи ка­то влак по рел­си, по нер­в­ни­те вла­кън­ца, ми­на­ва­щи през та­зи об­ласт, към цен­т­рал­ни­те ор­га­ни на нер­в­на­та сис­те­ма. Нап­ри­мер хер­пе­сът от 2-ри тип се на­соч­ва към гръб­нач­ния стълб и се скри­ва в нат­ру­па­ни­те нер­в­ни клет­ки. Хер­пе­сът от 1-ви тип, пре­диз­вик­ващ трес­ка на ус­т­ни­те, се внед­ря­ва в мо­зъ­ка, във въз­ли­те на тро­ич­ния нерв. И “зас­пи­ва”. И са­мо ко­га­то въз­ник­нат проб­ле­ми с иму­ни­те­та, той се про­буж­да и по съ­щи­те те­зи нер­в­ни влак­на из­ли­за пак на ко­жа­та и на ли­га­ви­ца­та. За­поч­ва ре­ци­див.

Имен­но с те­зи пре­хо­ди по ед­но и съ­що нер­в­но раз­к­ло­не­ние е свър­за­но то­ва, че ви­ру­сът “се из­сип­ва” на ед­но и съ­що мяс­то. При ед­ни е на ус­т­ни­те, а при дру­ги - на пъ­па. При то­ва ви­ру­сът не прос­то се раз­хож­да по нер­ви­те, но и вър­ши па­кос­ти. Нап­ри­мер хер­пе­сът на ли­це­то мо­же да пре­диз­ви­ка сил­ни бол­ки по раз­к­ло­не­ни­я­та на тро­ич­ния нерв - в уш­ния про­ход, в че­люст­та.

Хер­пе­сът на по­ло­ви­те ор­га­ни по­ня­ко­га про­во­ки­ра сил­ни бол­ки в та­за. В ня­кои слу­чаи ле­ка­ри­те не мо­гат да раз­бе­рат, че ви­ру­сът е при­чи­на за те­зи бол­ки и не ле­ку­ват са­мия ви­рус. То­ва ус­лож­ня­ва не­ща­та.

Съв­ре­мен­ни­те ме­то­ди за ди­аг­нос­ти­ка мо­гат да от­к­ри­ят час­ти­ци от то­зи ви­рус и с го­ля­ма точ­ност да ви ка­жат жи­вее ли във ва­шия ор­га­ни­зъм то­зи “звяр”. А за да се уточ­ни до­кол­ко той е ак­ти­вен, се пра­ви спе­ци­а­лен по­сев на ви­ру­са. На бре­мен­ни­те же­ни се пре­по­ръч­ват та­ки­ва ана­ли­зи и из­с­лед­ва­ния.




ОБ­РИ­ВЪТ МО­ЖЕ ДА СЕ ПО­Я­ВИ НАВ­СЯ­КЪ­ДЕ

Из­п­ръх­ва­не­то (трес­ка­та) на ус­т­ни­те се пре­диз­вик­ва от ви­ру­са на прос­тия хер­пес от 1-ви тип. Той мо­же да за­сег­не и ув­ре­ди очи­те, грък­ля­на и глът­ка­та (хер­пес­на ан­ги­на). Глав­на­та ми­ше­на на ви­ру­са на прос­тия хер­пес от 2-ри тип са по­ло­ви­те ор­га­ни. Сред ин­фек­ци­и­те, пре­да­ва­щи се по по­лов път, ге­ни­тал­ни­ят хер­пес ве­че се на­реж­да меж­ду ли­де­ри­те - той е на вто­ро мяс­то след три­хо­мо­ни­а­за­та.

Дру­га, съ­що тол­ко­ва неп­ри­ят­на за­ра­за е ци­то­ме­га­ли­я­та, ко­я­то от­с­лаб­ва имун­на­та сис­те­ма, во­ди до теж­ка па­то­ло­гич­на бре­мен­ност и теж­ко раж­да­не.
Хер­пес Зос­тер при­чи­ня­ва на де­ца­та ед­ра шар­ка, а на въз­рас­т­ни­те око­ло­по­я­сен ли­шей, кой­то, от своя стра­на, ос­вен си­лен ко­жен об­рив да­ва ус­лож­не­ния във вид на въз­па­ле­ние на нер­в­ния въ­зел, в кой­то се е нас­та­нил ви­ру­сът. Ко­жа­та за­рас­т­ва за две сед­ми­ци, а при не­под­хо­дя­що ле­че­ние мо­же да ми­нат и два ме­се­ца, но бол­ка­та мо­же да ос­та­не дъл­ги го­ди­ни.

Те­о­ре­тич­но хер­пе­сът мо­же да се по­я­ви нав­ся­къ­де. Той ув­реж­да не са­мо ко­жа­та и ли­га­ви­ца­та, но и нер­в­на­та, и имун­на­та сис­те­ма. Хер­пе­сът по­тис­ка кле­тъч­ния иму­ни­тет, раз­м­но­жа­вай­ки се в клет­ки­те на лев­ко­ци­ти­те и лим­фо­ци­ти­те. Ко­га­то те прес­та­нат да из­пъл­ня­ват фун­к­ци­и­те си, за­щит­ни­те си­ли на ор­га­низ­ма от­с­лаб­ват и ви­ру­сът още по­ве­че се раз­м­но­жа­ва.


КО­ГО ХА­РЕС­ВА ДО­САД­НИ­ЯТ ВИ­РУС?

По ста­тис­ти­ка ви­ру­сът на хер­пе­са от 1-ви тип за­ся­га най-ве­че 10-12-го­диш­ни­те де­ца. Ко­га­то чо­век се чув­с­т­ва не­раз­по­ло­жен, но не оти­де на ле­кар, той за­не­ма­ря­ва със­то­я­ни­е­то си, а то­ва са райс­ки ус­ло­вия за хер­пе­са. Но ед­ни хо­ра но­сят в се­бе си ви­ру­са го­ди­ни на­ред и не бо­ле­ду­ват, а дру­ги ре­дов­но са под­ло­же­ни на сил­ни 2-3-сед­мич­ни ата­ки, ко­га­то тем­пе­ра­ту­ра­та се по­ви­ша­ва ед­ва ли не до 40 гра­ду­са и лим­ф­ни­те въз­ли се уве­ли­ча­ват и бо­лят. Те­зи два ва­ри­ан­та за­ви­сят от то­ва, кол­ко е сил­на имун­на­та сис­те­ма на чо­век. Ако хер­пе­сът се обос­т­ря от­но­во и от­но­во, то­ва зна­чи, че в от­б­ра­на­та на ор­га­низ­ма се е по­я­вил про­бив, а то­ва “уг­не­тя­ва” имун­на­та сис­те­ма.



ТО­ВА Е ВАЖ­НО!

Мо­же ни­ко­га да не си поз­во­ли­те да се це­лу­ва­те с чо­век с под­пух­на­ли и из­т­ръп­на­ли ус­т­ни, мо­же да не пра­ви­те секс с пар­т­ньо­ри, има­щи ме­хур­че­та по ин­тим­ни­те мес­та, мо­же да стра­ни­те от вся­как­ви по­доз­ри­тел­ни в то­ва от­но­ше­ние хо­ра, но пак да пип­не­те ви­ру­са.

Ра­бо­та­та е в то­ва, че но­си­те­лят на хер­пе­са мо­же да бъ­де за­ра­зен не са­мо ко­га­то ко­жа­та е в об­ри­ви. По­ня­ко­га ин­фек­ци­я­та не се про­я­вя­ва по ни­ка­къв на­чин, а ви­ру­сът се от­де­ля чрез слюн­ка­та, спер­ма­та, сек­ре­ти­те на мат­ка­та.

Най-чес­то то­ва се случ­ва с ви­ру­со­но­си­те­ли­те през есен­та. От­пус­ки­те са свър­ши­ли, вре­ме­то за­поч­ва да се раз­ва­ля, за­поч­ват стре­со­ве­те. И по по­вод на всич­ко то­ва имун­на­та сис­те­ма пос­те­пен­но от­с­лаб­ва, хвър­ляй­ки си­ли­те си в бор­ба­та с мно­го­то ви­ру­си, нап­ри­мер то­зи на гри­па. Ето в то­зи мо­мент опасният хер­пес за­поч­ва да ста­ва ак­ти­вен.

ВНИ­МА­НИЕ!
Хо­ра­та по­ня­ко­га се заб­луж­да­ват, че прос­ту­да­та из­ли­за от ор­га­низ­ма, ко­га­то ус­т­ни­те са из­п­ръх­на­ли. По­я­вя­ва се об­рив, а ня­кои си каз­ват: “Как­то е дош­ло, та­ка и ще си оти­де!” Но за­що все пак ми е тол­ко­ва ло­шо? - се пи­та бол­ни­ят. А ви­ру­сът прос­то се е “раз­хож­дал” из ор­га­низ­ма. Той е пре­ми­нал през кръв­та и е пре­диз­ви­кал сър­беж, не­раз­по­ло­же­ние, тем­пе­ра­ту­ра, ре­ак­ция на лим­ф­ни­те въз­ли, а нак­рая е из­ля­зъл вър­ху ко­жа­та и ли­га­ви­ца­та. Та­ка за­поч­ва след­ва­щи­ят пе­ри­од на бо­лест­та - кли­нич­но­то про­яв­ле­ние.

В чес­ти слу­чаи за по­ве­че­то от нас хер­пе­сът не се оказ­ва се­ри­о­зен проб­лем и не да­ва по­вод да се обър­нем към ле­кар. Един-два пъ­ти в го­ди­на­та на­ис­ти­на мо­жем да пре­жи­ве­ем та­зи неп­ри­ят­ност, ако тя дейс­т­ви­тел­но за­вър­ши с го­ре­о­пи­са­ни­те сим­п­то­ми. Не са из­к­лю­че­ни оба­че си­ту­а­ции, ко­га­то проб­ле­мът ста­ва не прос­то по-го­лям, той ста­ва ог­ро­мен.

Ако же­на с “трес­ка” на ус­т­ни­те си по­чис­т­ва ли­це­то, ви­ру­сът от ус­т­ни­те мо­же да по­пад­не във вся­ка по­ра, из­чис­те­на и раз­т­во­ре­на от ня­как­во коз­ме­тич­но сред­с­т­во. И хер­пе­сът ня­ма да про­пус­не да раз­п­рос­т­ра­ни об­ри­ва от ед­но­то до дру­го­то ухо - т.е. по ця­ло­то ли­це. Хер­пе­сът, засегнал око­то и по­я­вил се пов­тор­но на ро­го­ви­ца­та, га­ран­ти­ра­но во­ди до сле­по­та. А как­во да ка­жем за оне­зи слу­чаи, ко­га­то май­ка­та или ба­ба­та в мо­мент на сан­ти­мен­тал­на сла­бост и при­лив на чув­с­т­ва це­лу­ват в ус­та­та мал­ко­то де­тен­це. То мо­же да раз­вие то­тал­на хер­пес­на ин­фек­ция с увреждане на вът­реш­ни­те ор­га­ни и на нер­в­на­та сис­те­ма.



УК­РЕП­ВАЙ­ТЕ ИМУ­НИ­ТЕ­ТА СИ

Ве­ро­ят­ност­та ви­ру­сът да ре­ци­ди­ви­ра прос­то та­ка не съ­щес­т­ву­ва. За­то­ва се бо­ре­те ак­тив­но с не­го. Не­ка ви при­пом­ним кла­си­чес­кия ва­ри­ант - про­ти­во­ви­рус­ни таб­лет­ки и мех­ле­ми. Не е дос­та­тъч­но оба­че са­мо да се пов­ли­яе на вируса. Тряб­ва да се пре­мах­нат ус­ло­ви­я­та, в ко­и­то му е удоб­но да жи­вее и да се раз­м­но­жа­ва. За та­зи цел тряб­ва да за­пу­ши­те про­би­ви­те в имун­на­та сис­те­ма.

Най-доб­ри­ят и ле­сен ме­тод за то­ва е здра­вос­лов­ни­ят на­чин на жи­вот. Раз­би­ра се, ле­ка­рят мо­же да пред­пи­ше пре­па­ра­ти, сти­му­ли­ра­щи из­ра­бот­ка­та на соб­с­т­вен ин­тер­фе­рон. И ос­нов­но­то - тряб­ва да се от­с­т­ра­ни при­чи­на­та, от­с­ла­би­ла иму­ни­те­та. Из­лез­те най-нак­рая от то­ва със­то­я­ние на стрес, по­чи­не­те си, хра­не­те се пра­вил­но. С ед­на ду­ма, пог­ри­же­те се за се­бе си.

В днеш­но вре­ме хер­пе­сът се ле­ку­ва от дер­ма­то­ло­зи­те, ги­не­ко­ло­зи­те и уро­ло­зи­те. А за хер­пе­са на очи­те ес­тес­т­ве­но ще се обър­не­те към оф­тал­мо­лог.



КОЙ И КО­ГА ТРЯБ­ВА ДА ОТИ­ДЕ НА ЛЕ­КАР

ко­га­то трес­ка­та на ус­т­ни­те или на по­ло­ви­те ор­га­ни се по­я­вя­ва пос­то­ян­но - по-чес­то от 3-4 пъ­ти в го­ди­на­та;
ро­ди­те­ли с хер­пес, ко­и­то имат мал­ки де­ца;
те­зи, ко­и­то вед­нъж ве­че са има­ли хер­пес на очи­те;
де­ца­та с чес­то по­я­вя­ва­не на трес­ка по ус­т­ни­те и по нос­ле­то.


Ге­ни­тал­ни­ят хер­пес до­ри и да не ви пре­чи тряб­ва да се ле­ку­ва във всич­ки слу­чаи - осо­бе­но при же­ни­те, пла­ни­ра­щи бре­мен­ност.



ЕЗИ­КЪТ НА ЦИФ­РИ­ТЕ

Вед­нъж по­пад­нал в клет­ка­та, ви­ру­сът се раз­м­но­жа­ва с бяс­на ско­рост. Клет­ка­та се за­ра­зя­ва след 10 ча­са, а след 15 ча­са ви­рус­ни­те час­тич­ки в нея дос­ти­гат мак­си­мал­ния си брой.

За це­лия свой жи­вот “май­ка­та ви­рус” въз­п­ро­из­веж­да от 10 до 100 “дъ­щер­ни” ви­рус­ни час­тич­ки.

А в 1 мл теч­ност в хер­пе­сен ме­хур бро­ят им дос­ти­га от 1000 до 10 ми­ли­о­на.

Ви­ру­си­те са мно­го ус­той­чи­ви - раз­ру­ша­ват се при 50-52 гра­ду­са за 30 ми­ну­ти, при 37,5 гра­ду­са - за 20 ча­са, а ня­кои се за­паз­ват и при 70 гра­ду­са.



КЪДЕ УДРЯ ХЕРПЕСЪТ

1. Зри­тел­ния тракт - пре­диз­вик­ва ке­ра­тит, ири­до­цик­лит, нев­рит на зри­тел­ния нерв.
2. Гър­ло­то и грък­ля­на - пре­диз­вик­ва фа­рин­гит, ла­рин­гит, вес­ти­бу­лар­ни раз­с­т­ройс­т­ва.
3. Ор­га­ни­те в ус­т­на­та ку­хи­на - во­ди до сто­ма­тит и гин­ги­вит.
4. Ко­жа­та и ли­га­ви­ца­та - пре­диз­вик­ва хер­пес на ли­це­то, на ус­т­ни­те, ге­ни­та­лен хер­пес и др.
5. Бе­ли­те дро­бо­ве - брон­хоп­нев­мо­ния.
6. Сто­маш­но-чрев­ния тракт - хе­па­тит, прок­тит.
7. Жен­с­ки­те по­ло­ви ор­га­ни - вът­реш­но­ма­точ­на ин­фек­ция, ен­до­мет­рит, на­ру­ша­ва­не на де­те­род­ни­те фун­к­ции.
8. Мъж­ки­те по­ло­ви ор­га­ни - прос­та­тит, урет­рит, увреждане на спер­ма­то­зо­и­ди­те.
9. Цен­т­рал­на­та нер­в­на сис­те­ма - ен­це­фа­лит, увреждане на нер­в­ни­те въз­ли.
10. Пси­хо­е­мо­ци­о­нал­на­та сфе­ра - деп­ре­сия.
11. Лим­ф­на­та сис­те­ма - лим­фо­а­де­но­па­тия.




От Майклиник.бг

Живота е рисуване без гума за триене.


Тема Какви чувства буди у вас това видео, приятели?нови [re: kaloyana_-177704]  
Автор kaloyana_-177704 (рекордьор)
Публикувано21.04.15 07:14



Какви чувства буди у вас това видео, приятели?

Да застанеш лице в лице със своята Голяма Любов 22 години по-късно

Годината е 2010-та. Мястото: МoMA (Myзеят на модерното изкуство) в Ню Йорк. Марина Абрамович, световноизвестен артист от Сърбия, провежда поредния си провокативен пърформанс - "The Artist Is Present" ("Артистът присъства"). Това е и заглавието на документалния филм за нея с режисьори Матю Ейкърс и Джеф Дюпре.

В продължение на 3 месеца или общо 736 часа и 30 минути тя се среща с всеки, който пожелае да общува невербално с нея. Срещите продължават точно по 1 минута. Над 100 000 души се възползват от възможността да видят изключително нашумялата на Запад Марина (сред нейните фенове са Лейди Гага и Jay Z). Един от тях е Улай Лейсипен, нейната Голяма Любов.

Двамата артисти имат страстна връзка в началото на 70-те години на миналия век. Представят заедно зрелищни пърформанси, посветени на интимността между двама влюбени. Когато усещат, че раздялата им наближава, те организират един последен пърформанс - "Любовниците". През 1988 г. двамата тръгват от двата края на Великата китайска стена. Извървяват 2500 км и се срещнат по средата. Прегръщат се за последно и се разделят...

За да се видят отново през 2010 г., когато Улай сяда на стола срещу Марина, без тя да знае. Вижте реакциите на двамата... Ще ви оставят без думи!




Живота е рисуване без гума за триене.

Тема Re: Какви чувства буди у вас това видео, приятели?нови [re: kaloyana_-177704]  
Автор flora bg (maman)
Публикувано21.04.15 11:37



Ами какви чувства Кали - носталгия по първата любов и отминала младост!!!



Живота е невероятен, до болка разностранен и до болка прекрасен!

Тема Re: Какви чувства буди у вас това видео, приятели?нови [re: flora bg]  
Автор kaloyana_-177704 (рекордьор)
Публикувано21.04.15 18:58





Живота е рисуване без гума за триене.


Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.