Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 06:23 22.06.24 
Взаимопомощ
   >> Клуб за борба с рака
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
Тема СЦИНТИГРАФИЯ НА КОСТИТЕ - 2нови  
Автор *jull**Модератор (нощна птица)
Публикувано17.07.14 12:43



Началото на темата -



"Совите не са това, което са..."

Тема Re: СЦИНТИГРАФИЯ НА КОСТИТЕ - 2нови [re: *jull**]  
Автор N O6O6 (позитивна)
Публикувано17.07.14 14:40



Мила Тони, съжалявам за това, през което минаваш, дори не си могла да си починеш пълноценно!


Сега за сцинтиграфията. Аз съм минавала в „Св.Наум” и в „Онкодиспансера” – Младост, там апарата е сравнително нов, освен това лекаря, който разчита резултата, го дискутира лично с пациента, това не се заплаща, останах с впечатление, че той го прави по собствено желание. И в двете здр.заведения ми даваха изображение на лист А4, може би ако поискаш може да се качи на диск. Съветвам те като решиш къде да го правиш, да се обадиш по тел., за да те запишат, много е важно да има изотоп, а сега е и малко отпускарски сезон, но най-напред си уговори изследването, после талон, защото ако липсва изотоп направлението може да ти изтече. Направление се взима от джипито за консултация – може за хирург, ортопед, онколог, работещ с касата също може, после специалиста ти дава направление за обр.диагностика и с него отиваш в уречения ден на сцинтиграфия. Лекарят, който установява мети в костите е самия онколог или химиотерапевт, въз основа на резултата от сцинтиграфията.
Това се сещам, ако нещо друго те интересува, пиши, довечера ще вляза пак.
Поздрави!



Тема Re: СЦИНТИГРАФИЯ НА КОСТИТЕ - 2нови [re: N O6O6]  
Автор Ekna (Усмивка)
Публикувано17.07.14 15:06



Мила Тони,

аз скоро минах на сцинтиграфия, но и аз имам едни внезапни силни периодични схващания на левия крак, но отзад на таза. Отшумяват и се появяват понякога докато се движа. Налагало се е да спирам за 5-6 минути. Преди сцинтиграфа бях споделяла за тях на джипито и нищо. И на професорката съм споменавала. Нищо не казват. Неврологични са според тях.

Сцинтиграфът ми беше чист и е само от преди няма месец.

И кръста ме боли, но не толкова много. Не съм ходила за тези болки при джипито още. Болките в кръста са ми като бъбречни. За тях си взех чай Кидни. Споделям това, с надеждата да те поуспокоя, че може да е нещо друго, по-безобидно...което не значи, че не трябва да провериш нещата до край.

Преди години сцинтиграфията я правих в Александровска. Мисля, че там е съсредоточие на образни изследвания и специалисти по разчитане. Не знам колко нов е апарата и до колко е съществено това.

Миналия месец го правих в Пловдив. Там апаратът е сравнително нов. И на мен ми дадоха лист с формат А 4 и цветни изображения на него. Явно е такава практиката. Но ми се струва, че предишния път имах и диск от Александровска...

За съжаление в Александровска се чака доста за записване и нещо организацията им куца май. За това си го направих в Пловдив. Не помня колко време предварително звънях, но май за месец напред е горе-долу в Александровска. В Пловдив по-бързо ме насрочиха.

Докато бях на изследването влезе един лекар, явно и преподавател със студент. Той му обясняваше точно това за гама лъчите. Изотопът се натрупва на проблемните места и посредством гама лъчите се появява изображението. Показваше му от къде идва излъчването на гама лъчи на апарата. Така че за мен е едно и също.

Лекарят, както Надето ти е писала, най-добре да е онкологът. Но принципно мисля и ортопеди и ревматолози могат да дадат мнение за всичко, което касае стави и кости.

Сцинтиграфът показва и ревматологични, артритни, остеопорозни изменения. В моето изследване, обаче, разчитащият дава мнение само за липсата на огнища, свързани с основното заболяване. Нищо не се споменава за друг вид изменения, надявам се това значи, че ги няма, но не е изрично посочено.

Забравих какви още въпроси имаше... Ще се върна да допълня ако нещо съм пропуснала.



Тема Re: СЦИНТИГРАФИЯ НА КОСТИТЕ - 2нови [re: Ekna]  
Автор mammita63 (оптимистка)
Публикувано17.07.14 19:37



Тони, аз също имах болки в таза и тазобедрената става, слизаше чак до коляното. И аз се бях уплашила, че са мети, затова с голям зор си уредих сцинтиграфия на костите. Само, че аз се лекувах и правя всички изследвания във Враца. Оттам ме пращат за всички изследвания по служебен път. Направих сцинтиграфията и няма мети, само коксартроза. Така, че спокойно, не всичко, което ни боли са мети. Уреди си сцинтиграфия, за да си спокойна. С хапчетата, които пия лекувам едно, а се появява друго. Но трябва с всичко да свикваме. Желая ти успех и само добри резултати.

Всеки изживян ден е една малка победа!


Тема Re: СЦИНТИГРАФИЯ НА КОСТИТЕ - 2нови [re: *jull**]  
Автор TNBC (Тони)
Публикувано18.07.14 17:51



Мили момичета - Наде, Екне, Маммита, благодаря ви сърдечно, че се отзовахте така бързо - оценявам го! Благодаря и на тези от вас, които ми писаха на лични. Извинявайте, че пиша с малко закъснение, но интернета ни от два дни нещо не е добре(ту се появи - ту изчезне) та затова чак сега.

Копирам постинга си от предишната тема СЦИНТИГРАФИЯ НА КОСТИТЕ - 1 и тук, понеже зададох въпросите си там, а вашите отговори са в тази тема, та нека да са на едно и също място въпросите ми и отговорите ви.


Привет момичета, нуждая се от вашата помощ и съвет, зная, че сега е отпускарски сезон и сигурно малко от вас четат в клуба, но наистина ще съм ви много благодарна ако ми отговорите на някои въпроси.

От около месец имам болки в ставите, всичко започна с една периодично появяваща се болка в началото само в лявата тазобедрена става нещо като много болезнено прищракване при движение, което се появяваше от време на време, реших, че просто съм се преуморила и не й обърнах много, много внимание. Все се надявах, че тази болка ще премине, но не само, че не отмина ами освен в лявата тазобедрена започна да ме боли сериозно и кръста , и долната част на гръбнака. От около десетина дни положението на моменти направо е нетърпимо...болката варира по сила, но почти няма момент без да ме боли. Болките определено на моменти ми причиняват сериозен дискомфорт, особено от седмица насам като се движа или малко се натоваря, дори и седнала, когато съм, или в легнало положение или права - пак боли... - ясно е, че тази болка няма да мине от само себе си и че има някакъв проблем, който я причинява. Чували ли сте дали от прищипан нерв може да боли така и то на няколко места?

В началото ходих да се жалвам на личния лекар ама той човека си няма и грам понятие от онкология - каза ми да не се тревожа, че е само прищипан, възпален нерв, изписа ми да пия противовъзпалителни, пих ги 2-3 дни, но не видях някакъв ефект, а и много ми раздразниха стомаха и ги зарязах. Той и преди две години, когато ми се появи бучката в гърдата след като видя мамографията ми, така уверено както сега ми казваше да не се притеснявам излишно, че било само киста - да,да - ама не, добре че тогава не го послушах - оказа се рак и то много агресивен рак. А пък и скоро четох за една жена дето половин година я болял кръста – казвали й, че е от неудобни обувки, а накрая се оказало че са метастази в костите, така че не мисля да се доверявам на личния лекар - въпреки, че така ми се иска този път да се окаже прав и това наистина да е прищипан нерв, но не ми се ще да слагам розовите очила и да се самозаблуждавам.

Реших, преди да направя сцинтиграфия да отидем на море и после да се изследвам, като се надявах че през това време може да се оправя... Еееех, хубаво беше на моренцето... само да не бяха тези болки...на връщане от морето се наложи на моменти да пътувам дори в хоризонтално положение в колата, щото така ме схвана кръста докато пътувахме, че и седнала не можех да стоя, абе какво да ви кажа – болиии ...няма смисъл да отлагам още - ще трябва да направя това изследване.

Изчетох темите в справочника “костни метастази “ и “сцинтиграфия“, но понеже в тези теми не е писано скоро - реших все пак да ви попитам няколко неща, понеже колкото повече чета - толкова повече се обърквам, а така съм се паникьосала, че това може да са метастази, че направо ми е трудно да мисля трезво – затова наистина се надявам и разчитам на вас, ако знаете и ако имате няколко свободни минутки да ми отговорите:

Моля ви, дайте някакъв съвет и идея къде да направя тази сцинтиграфия? Знаете ли за някой по-нов сцинтиграф или по-добър такъв? За предпочитане в София, не съм от там, но там съм си правила всички терапии и операциите и ми се иска и сцинтиграфията там да я направя, къде според вас се намира най-добрия апарат за сцинтиграфия в София? В тази тема най-много се споменават:

МБАЛ "Свети Иван Рилски"

Онкодиспансера в Младост

болница "Св.Наум"

Онкологията в Дървеница


Кой сцинтиграф да избера? и кой лекар бихте препоръчали? някой добър лекар, на който може да се има доверие за разчитането на сцинтиграфията?

Също така исках да ви попитам резултата от сцинтиграфията на какъв друг носител може да го дадат, освен на снимка(такава като ренгенова) - може ли да го дадат записан примерно на диск, за да може да се даде за още едно мнение или не? До сега сцинтиграфия съм правила само веднъж в Онкологията миналата година докато бях на химиотерапия, написаха ми заключение от изследването нещо от рода на дегенеративни промени в големите стави, и ми дадоха снимка с размер А4 , но на такава снимка не ми е ясно как може да се види хубаво какъвто и да е проблем, ако случайно някой реши да я даде за второ мнение.

Тогава за сцинтиграфията ме бяха записали от отделението по химиотерапия по клинична пътека и ми я направиха на другия ден ден след вливката, не съм много наясно как точно стоят нещата със сцинтиграфията - записва се предварително дата по телефон или на място и се чака известно време(примерно месец) или може и за по-кратък период да се направи, в смисъл за текущата седмица или винаги се чака много?

Простете ми за глупавия въпрос, но гама камера и сцинтиграф едно и също ли е?

Четох за някакъв нов апарат в Онкологията, който е монтиран миналата година, знаете ли той сцинтиграф ли е или е за други изследвания? Става въпрос за този апарат:http://www.puls.bg/health/news/news_15582.html

Не ми е ясно също и това – при какъв лекар да отида, за да се консултирам т.е. ако жена има бучка в гърдата отива на мамолог-онколог, но при съмнение за метастази в костите при какъв лекар се ходи, в смисъл кой лекар се занимава с тумори или метастази по костите?



Ох, много дълго стана, дано не съм ви досадила с оплакванията и въпросите си, но наистина съм силно притеснена. Благодаря ви, че отделихте време да изчетете всичко, което съм написала, ще съм още по-благодарна на всеки, който сподели някакво мнение - разчитам на в
ас!



Тема Re: СЦИНТИГРАФИЯ НА КОСТИТЕ - 2нови [re: N O6O6]  
Автор TNBC (Тони)
Публикувано18.07.14 21:07



Мила Наде, да ти кажа честно, още когато четох в другата тема сцинтиграфия на костите - 1, се бях ориентирала повече към Диспансера в Младост, най-вече заради твоето мнение, а прочетох, че и други момичета са написали, че там си правят сцинтиграфията, но съвсем се навих да отида там за сцинтиграфия като прочетох това, което си написала за този д-р Чиков, че дискутира с пациентите резултатите от изследването и обяснява подробно, щото и това не е малко, един лекар да има отношение към пациентите, които са отишли на преглед при него, а не просто някоя сестра да връчи резултата от изследването и до там, и после човек да се чуди какво точно пише в резултата. Аз лично се чувствам много по-спокойна, когато видя че някой лекар не подценява пациента, който стои срещу него а ще отдели от времето си да му обясни поне малко за какво става на въпрос.

При сцинтиграфията, която правих в Онкологията, не останах много доволна, в смисъл след изследването ми връчиха снимката и резултата и никой лекар не дойде да ми обясни какво точно е написал и какво е видял или не е видял при изследването. Понеже както написах и в другия си постинг предишния ден бях на вливка и се чувствах много зле, ама много зле, едвам си стоях на краката, отидох с намерението да им кажа, че се отказвам и че не искам да правя този ден сцинтиграфия , а ще я направя по-нататък. Но като им казах, че мисля да се откажа, и те като почнаха да ме убеждават че по-добре сега, че така или иначе ме били записали от отделението по химиотерапия по клинична пътека, че ако е друг път ще трябва да чакам много време за дата, че само един изотоп(моя )бил останал и да не ходи зян и т.н., абе накрая се предадох и се съгласих да направя изследването този ден. Иначе една от сестрите понеже ме видя колко зле ми беше и колко съм притеснена, най -добронамерено ми предложи да стои с мен докато трае изследването, за да не се притеснявам , и наистина през цялото време на изследването докато апарата се движеше около мен тя стоя с мен държейки ме за ръка и говорейки ми някакви успокояващи неща, за което съм й много, много благодарна, много малко хора биха направили такъв жест за напълно непознат човек. В коридора докато чаках да ми дадат резултата до мен чакаше още една жена за резултата си, та и на нея така - връчиха й резултата, в него пишеше доста неща, едно, от които лезии и никой лекар не дойде да й обясни нищо повече, поне докато аз бях там, а тя се чудеше милата, какво означава всичко, което са й написали. Останах с впечатление, че нямат практика лекар да дава информация на пациентите и резултатите от изследването. Пък друго си е да дойде някой д-р и да каже “така и така на изследването видях това и това, нужно е да направиш нещо вижда се някакъв проблем или всичко е наред нищо не трябва да правиш“.

Днес звъннах в Диспансера в Младост да си запиша дата за сцинтиграфия, вдигна ми някакъв мъж и ми каза, че ще записвали чак след 5 септември, понеже излизали в отпуск. Ооох, така се разочаровах, след толкова мислене в коя болница да я направя, накрая се реших да е в Диспансера, а те пък за мой късмет ще са отпуска до септември... отпадна този вариант. Докато говорихме с мъжа, който ми вдигна телефона се оказа, че той е точно този д-р Чиков, за който ти си писала Наде, казах му че съм чувала добри отзиви за него и исках при него да направя сцинтиграфия, но като не може скоро да се направи при тях той къде би ми препоръчал да я направя и той ми каза да отида ако искам в МБАЛ "Свети Иван Рилски" че бил добър апарата и сравнително нов. Каза ми също така, че от октомври месец т.г. в 5-та градска болница щял да заработел ново поколение ПЕТскенер(пиша го просто като информация, ако някой се интересува от ПЕТ скенер да го има на предвид като вариант) На моя въпрос много ли повече облъчва ПЕТ скенера от сцинтиграфа, той ми отговори, че това са спекулации и че ПЕТ скенера не облъчвал толкова много колкото се твърди.

Като видях, че няма да стане скоро за сцинтиграфия в Диспансера, звъннах в МБАЛ "Свети Иван Рилски" , пак ми вдигна някакъв мъж(абе върви ми на мъже днеска), на въпроса ми за кога имат най-близка дата за сцинтиграфия- той ме попита с направление или без, попитах го има ли някакво значение - отговорът му беше, че ако съм без направление може да ме запишат още за понеделник т.е днес сме 18-ти на 21-ви можеше да направя сцинтиграфия, цената на сцинтиграфията е 235лв., но аз реших да помисля до понеделник, вторник и през това време да видя дали ще успея да си взема направление,все пак 235лв. не са ми излишни. Ако е с направление се плаща само 15лв. и могат да дадат дата за към 29-ти (т.е. за след 10-тина дни, което също е добре като вариант). Доколкото разбрах аз от този телефонен разговор - разликата от платено и с направление освен в цената (в единия случай -235, в другия -15лв.) е че с направление се чака около десетина дни повече за дата, Имат по-ранни свободни дати за сега. Питах го и него за това кое повече облъчва ПЕТскенера или сцинтиграфа - той ми каза, че ПЕТ скенера облъчва много повече, двама лекари - две различни мнения, но и двамата бяха на мнение, че на ПЕТскенера се виждало много по-детайлно и метастази в костите. На въпроса ми гама камера и сцинтиграф едно и също ли е (нали ви бях питала в предишния си постинг, щото се чудех дали е едно и също) той ми каза - да.

Телефона за записване за сцинтиграфия в МБАЛ "Свети Иван Рилски" е 02/851 08 19




Благодаря ти, Наде!

Хубава и спокойна вечер!
Поздрави!




П.С. Извинявам се, че пак стана много дълго, но така и така звънях днес да питам, та реших да напиша малко по-подробно какво са ми казали, ако случайно в този момент някой се интересува от сцинтиграфия в някоя от тези две болници - може да му е от полза тази информация.



Тема Re: СЦИНТИГРАФИЯ НА КОСТИТЕ - 2нови [re: Ekna]  
Автор TNBC (Тони)
Публикувано19.07.14 01:41



Мила Екна, благодаря ти, определено ме поуспокои написаното от теб, най-вече това, че сцинтиграфа ти е чист много ме зарадва и обнадежди - дано и моята сцинтиграфия да покаже нещо по-безобидно, дано не са метастази. И при мен също едно от местата, където ме боли е на левия крак отзад на таза и се появява най-вече при движение, като болката понякога минава и надолу към крака. И също така на моменти се появява такава болка точно както я описваш ти - като бъбречна. Иначе кръста си ме боли през цялото време дори и сутрин като се събуждам пак усещам болка, най вече в средата където е гръбнака и в долната част на гръбнака. Ох, не знам, какво ми стана...


Със сигурност ще прочета в интернет за този чай Кидни, за който казваш, не го бях чувала до сега. А при теб има ли ефект, когато го пиеш?




Спокойна нощ!

Поздрави!



Тема Re: СЦИНТИГРАФИЯ НА КОСТИТЕ - 2нови [re: TNBC]  
Автор Ekna (Усмивка)
Публикувано19.07.14 13:09



Само пак да ти обърна внимание, че този чай е за бъбреци. Аз понеже съм образувала и друг път песъчинки и за това си мисля, че е това, но трябва да отида на лекар.

Ефектът е временен, защото пия само по веднъж на ден и то, когато ме заболи. Но и преди съм го пила. Добър е. И лекари го препоръчват.

След толкова химия не е чудно да има невралгични и бъбречни, чернодробни и всякакви проблеми, но трябва да се провери, когато има болка все пак.

Успех, мила!



Тема Re: СЦИНТИГРАФИЯ НА КОСТИТЕ - 2нови [re: TNBC]  
Автор N O6O6 (позитивна)
Публикувано19.07.14 22:44



Ами при изследване не само на сцинтиграф, а и на скенер, рентгенови снимки, ехографии, практиката е както си писала - сестрата излиза и ти дава резултата без коментар. Д-р Чиков е по-скоро изключение. Не знам дали в тема 1 съм чела или са ми казвали, но преди няколко години в Онкологията също имало опция, ако искаш консултация да си заплатиш 30 лв., но пациентите не бяха доволни от нея. Досега знам, че ако си с направление /натисни малко джипито за талон/, за сцинтиграфия не се плаща нищо, даже и изотопа. Виж за скенер се плаща навсякъде контр.в-во. Но може да има вече промени, ака че, като минеш пиши, за да знаят тези, които ги интересува.
За болките, както маммита ти е писала, не е задължително да се дължи на мети. Понякога може да има мети в костите, които не болят, а разни артритни болки да не ти дават мира, но това е, особено с нашата диагноза сме длъжни да проверим.
Желая ти успех, мила Тони от сърце!



Тема Re: СЦИНТИГРАФИЯ НА КОСТИТЕ - 2нови [re: N O6O6]  
Автор Ekna (Усмивка)
Публикувано20.07.14 09:33



В Пловдив нищо не съм доплащала с направлението.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.