Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 19:08 09.05.24 
Взаимопомощ
   >> Клуб за борба с рака
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | (покажи всички)
Тема Силни сърбежи - от какво са?нови [re: miusli]  
Автор Buba67Модератор ()
Публикувано26.10.15 09:27



Маева
Въпрос по повод 68г-та пациентка с диагноза С 18.0 - Цекум - Ca ceoci pT4aN1M1 - IV кл. ст. /HER; PER/.
На 23.09.15 при доц. Юлиянов – Дясна хемиколектомия.
На 13.10.15 – Мозъчен инфаркт, причинен от тромбоза на церебрални артерии – лека степен. От около 5 дни за болките (глава, гръбнак, таз, черен дроб, дебело черво) приема Oxycodon (предписан 40 мг – 2Х1) – 1 таблетка през 18 часа.
При стойности на кръвното 115/65 (обичайните бяха 170/100;190/100) не давам Вазонит 600 2Х1, Клопидогрел 75 мг – 1т., Сотагама 160 мг 2Х1/2 т, Моксогама 0,2 – 2Х1 т. С левостранна плегия на ръката и пареза на крака. Контролира тазови резервоари.
Към днешна дата – с морави петна по цялото тяло; сърбеж до кръв; Не спи! От три дни е само на вода и пресен портокалов сок – до 0.500 мл за 24 часа; Отоци и посиняване на стъпалата. Тъмна оскъдна урина примесена с парчета кафеникава лигавица. Леко повърхностно дишане с хрипове (от 17 октомври лекуван бронхит с Панцеф и Бромхексин). Свити зеници. Еднократно повърна зеленикава (като мозайка) материя след първоначалния прием на Оксикодон+Трансметил 500 приет еднократно.
Придружаващи заболявания – Вторично злокачествено новообразувание на ретроперитонеума и перитонеума; Вторично злокачествено новообразувание на черния дроб; Хипертонично сърце без (застойна) сърдечна недостатъчност; Хронична исхемична болест на сърцето.

Как да облекчим състоянието - сърбежа най- вече; Да опитаме ли 2Х1 Оксикодон, но по 20 мг?

Да имаш кураж не значи да не се страхуваш,а да си господар на страха си - Марк Твен


Тема Re: Силни сърбежи - от какво са?нови [re: Buba67]  
Автор PRN ()
Публикувано30.10.15 07:21



Тази жена има потенциално много сериозни проблеми и трябва да бъде видяна от онколог. Сърбежа може да е резултат на много неща (чернодробни метастази или Оксикодона). Състоянието и не за обсъждане в интернет. Звучи да е дехидратирана и потенциялно перекалено антикоагулирана. Скоро може да развие някакво живото застрашаващо кървене, така че моят съвет е да бъде видяна от лекар на живо.



Тема Re: Силни сърбежи - от какво са?нови [re: PRN]  
Автор elica.hristova777@gmail.c (непознат )
Публикувано18.11.15 21:53



Здравейте,
На 14.10.2015г. оперираха майка ми от ацинозно-клетъчен карцином на паротидната жлеза. Хистологичният резултат показва умерено до ниско диференциран карцином (G 2-3) с предимно светлоклетъчна съставка. Периневрална инфилтрация. TNM: T2-3 N0 M0. Назначена е следоперативна лъчетерапия, която започна в понеделник (16.11), но не понася никак добре. За съжаление, лекарите не казват нищо за диагнозата, освен че е "рядко срещано онкологично заболяване", съответно не знам какво да очаквам - рецидивира ли, къде се появяват най-често метастази, какви изследвания трябва да се правят след лечението и т.н. В интернет също не намирам много информация за тези карциноми, освен в американските сайтове. Ще съм благодарна, ако можете да ми кажете нещо повече за диагнозата.



Тема Re: Силни сърбежи - от какво са?нови [re: elica.hristova777@gm]  
Автор elica.hristova777@gmail.c (непознат )
Публикувано20.11.15 15:03



Искам само да доуточня, че днес забелязах доста подути лимфни възли от двете страни на шията. Мястото на облъчването, респективно и на тумора, е доста твърдо - като кост. Не знам дали си внушавам, но и долната, месестата част на ухото ми се струва необичайно обемна и плътна, но тя си изглежда така още от след операцията. Съмнявам се, всичко това да се дължи на странични ефекти от лъчетерапията, защото са направени едва 5 процедури. Каква може да е причината?



Тема Ацинозно клетъчен ракнови [re: elica.hristova777@gm]  
Автор PRN ()
Публикувано20.11.15 21:34



Ацинозноклетъчните раци са наистина много редки. За 16 години като специалист, който се занимава основно с тумори на глава и шия мисля, че имам три случая. Не е съвсем ясно колко са точно злокачествени. Те са някъде по средата на доброкачествените и злокачествените образувания на слюнчените жлези. Как ще се държат зависи до голяма степен от степента им на дифенциация. Този на майка ти има неколко неблагоприятни черти и наистина е добре да се облъчи мястото. Около 10-15% от пациентите правят шиини лимфни възли, около 5-10% метастазират в белия дроб. Все пак огромната част от пациенти се излекуват напълно, с операция с или без лъчетерапия. Клиничен преглед (на 6 месеца) и една рентгенова снимка на бял дроб (веднъж на година) оттук нататък е всичко, което е необходимо като проследяване.

За непоносимост на лъчетерапията при само 5 фракции не може да се говори, предполагам проблемите са психологични. Подуването на долната част на ухото е резултат на локализиран лимфедем след операцията. Просто водата от тъканите не се дренира заради прекъснатите лимфатични съдове от операцията. Това е по същия механизъм, по който отичат ръцете на жените с рак на гърдата след операция на лимфните възли на подмишницата. Нито е необичаен, нито означава нещо особено. Малко внимателен и лек масаж ще оправи нещата поне временно. С времето (6-12 месеца) ще се разнесе до голяма степен.

Истински "подути лимфни възли от двете страни на шията" е потенциално много тревожен симптом. Предполагам, че грешиш и това не са лимфни възли (не е в "харакетера" на този рак да се развият толкова бързо ако ги е нямало преди операцията), но трябва да говорите с лъчетерапевта следващата седмица. Ако са реални, плана на лечение се променя генерално... а и дигнозата трябва да се преразгледа (грешки стават).

Редактирано от PRN на 20.11.15 21:36.



Тема Re: Ацинозно клетъчен ракнови [re: PRN]  
Автор elica777 (непознат )
Публикувано20.11.15 22:10



Искрено се надявам да си внушавам за лимфните възли, защото макар да "стават грешки" при диагностициране, целият екип в Онкологията, който се зае със случая, беше доста прецизен и внимателен. Все пак, още в понеделник ще споделя с лъчетерапевта ни.

Огромни благодарности, докторе, явно наистина е доста рядко срещана, защото дори дядо ми (професор химиотерапевт с 40-годишен стаж) доста се затрудни с прогнозите :)



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 11нови [re: miusli]  
Автор ilenkako-188816 (член)
Публикувано28.11.15 15:43



Уважаеми PRN,

При мой близък с хроничен атрофичен гастрит и изказано съмнение за CA & in sito бе извършена ендомукозна резекция.
При следващите ФГС всичко бе "чисто", дигноза: Хроничен атрофичен гастрит и ерозии.
В момента хемоглобина му е 93 g/l
Витамин Б12 - 58,8 pmol/ l при норма - /141-489/

При стомашния карцином или друг рак на ГИТ възможно ли количеството на витамин Б12 в приферната кръв да бъде намалено?
До колко е удачно тази пацент да бъде лекуван с витаминБ12?
Благодаря предварително.

Редактирано от ilenkako-188816 на 28.11.15 15:45.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 11нови [re: ilenkako-188816]  
Автор PRN ()
Публикувано29.11.15 09:46



Не знам - това съвсем откровено. Подозирам че е възможно и на практика обичайно, нали има атрофичен гастрит. Но определено това не е от нещата, с които се занимавам и от които разбирам. От друга страна някоя и друга месечна инжекция на Вит В12 на никого не е навредила. Обикновено трябват и фолати заедно с Вит Б12.

Това и без човека да има рак - ракът сам по себе си не води до липса на вит Б12, но съпътсващите състояния (напр атрофичния гастрит) и разните операции могат да доведат до потенциални проблеми с абсорбцията на вит Б12.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 11нови [re: PRN]  
Автор ilenkako-188816 (член)
Публикувано29.11.15 11:27



Много Ви благодаря за бързия отговор!



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 11нови [re: ilenkako-188816]  
Автор bobb2603@abv.bg (непознат )
Публикувано01.12.15 10:29



Здравйте . Бих искала да помоля за съдействие. Понеже никой нищо не пожела да ми обясни бихте ли ми казали какво е положението с тази хистология? Имам ли разсейки или някакъв друг повод за притеснение от нея или да си чакам спокойно проследяването? Не бих искала да губя повече време. Благодаря предварително.

пише Гефир Г 1666. Диференциран миксоиден липосарком
Ретропериториален възел.Фибролейомиом в някои участъци - целуларен вариант, в други кистичен. Маточна шийка CIN II и хроничен ендоцервицит и Наботиеви кисти. Ендометриум пролифератовна фаза. Субмукозен фибролейомиом в няколко участъци целуларен вариант.Огнищен хиперцелуларитет. Ревизия - диференциран малигнен шваном в отделни участъци.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.