Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 04:55 03.06.24 
Взаимопомощ
   >> Клуб за борба с рака
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | (покажи всички)
Тема Re: Отдавна не бях плакаланови [re: N O6O6]  
Автор mammita63 (оптимистка)
Публикувано11.02.14 16:56



Наде, всеки има трудни моменти. Днес аз също се разстроих много от едни думи на сестра ми при майка за мен. Толкова се ядосах, че чак заплаках, но си наложих волята да се успокоя сама. Зная, че понякога изпадаме в черни дупки, аз рядко се ядосвам, но има и такива моменти, които трябва да преодоляваме на всяка цена. Не си само ти, и ние сме изпадали в такова положение като теб. Но ти си много силна и ще се справиш. Трябва да си помагаме сами, за да ни помогне и Господ. Вярвам в теб. Целувки.

Всеки изживян ден е една малка победа!


Тема Re: Как се чувствате?нови [re: viara67]  
Автор flora bg (maman)
Публикувано11.02.14 17:49



Вяра, много добре си го написала за прошката, за родителите, за всичко. Съгласна съм с теб. Екне, аз по принцип не обичам да давам съвети особенно когато не ми са поискани. Но тук се включих защото Наденцето си я обичам а и тя поиска съвети. Защо не обичам да давам. Защото съвети се дават на човек когато 100 процента знаеш житейското му битие. Освен това познаваш добре и психиката му, характера му, възможностите му, потенциала нали? Тъй, че ако с нещо съм засегнала Наденка моля да ме изивин. А че ти не си съгласна с някои неща с мен - това е съвсем нормално - колкото хора толкова и възгледи. Наистина аз съм много твърд човек по отношения на болестите въобще и понякога ми е много трудно да възприема различно от моето виждане. Все си мисля, че всички хора трябва да са като мен, а не е така. Наденка разбирам, че ти добре се справяш с положението ти в къщи, с болестта...но трудно се оправяш с чувствата ти към родителите. Това е много труден и болезнен проблем. Те са ти родители, една кръв и да се чувстваш неразбрана...наистина е много, много тежко. Разбирам те от гледна точка на това, че е тежко от страна на такова отношение от родители, а от друга точка не мога да се поставя на твое място, защото този проблем никога не е бил мой в живота ми. Добре, че родителите ми си отидоха преди болеста ми, иначе те щяха да ме затворят в златна клетка и да ме хранят с златна лъжичка. Мир на праха им бяха моите сродни души не само мама и татко. Но всеки си знае хала в семейството и съвети в това отношение трудно се дават и то най-правилните. Но се радвам, че мъжлето е до теб и не се е отрекъл, защото и такива случаи има нали? Разчитай на него и децата. Лошото е, че до колкото четох и разбрах това, че родителите са твоя грижа до края им. Е тук вече е много лошо да не се разбирате, да не контактувате - като те зависят от теб а не ти от тях. Ти си имаш семейство, а те освен теб имат ли си някой друг? Може би незнам просто споделям, си мислят и ги е страх, че ако недай си Боже нещо се случи с теб- те остават напълно сами и няма на кого да разчитат. Знам ли и това ги кара понякога да се отчайват и да се сърдят като деца на съдбата си....незнам може и да не е така, просто споделям. Дано психотерапевта ти даде по мъдър съвет, но едно е теория ако ще и сто университета да си завършил, а съвсем друго е да си го изпитал на практика. Моя мъж/мир на праха му/ не се разбираше с баща ми и забраняваше на татко да идва в къщи. Всяка събота и неделя ходих на 60 километра от Пловдив да ги видя, да почистя, да изпира. Мама беше на легло, сляпа и с размекнати кости, не можеше да ходи плюс склероза, не познаваше никой. АЗ се тормозех, че не мога да я гледам както трябва ,а татко се стараеше много но си е мъж. От притеснения по нея дигна кръвно, инсулт и край. Остана мама, тогава мъжа ми разреши да я вземе в къщи и две години я гледах неподвижна на легло до края й. После мъжа ми съжаляваше за глупавите си отношения с баща ми, ама късно. Но всичко това се струпа на главата ми, тези стресове... Тъй, че Наденка миличка имам само един съвет към тебе. По възможност гледай си семейството и стискай зъби с надеждата да се оправят отношенията. Друго няма какво да ти кажа. Гледай да не се ядосваш...абе лесно се дават съвети...затова не обичам да ги давам.Прегръдки и целувки скъпа. Ще си носим кръста и това си е.

Живота е невероятен, до болка разностранен и до болка прекрасен!


Тема Re: Как се чувствате?нови [re: flora bg]  
Автор Ekna (Усмивка)
Публикувано11.02.14 18:06



Да, Флорче, то и аз предпочитам да определям мненията си като част от моя си опит, не като съвет. Когато някой сподели нещо, което му тежи ние изразяваме своята съпричастност по някакъв начин и понякога така излиза, като съвет. Но тази подкрепа аз бих дала и на себе си в труден момент, ако можех да се погледна отстрани. А и вие го правите за мен.

Съзнавам, че понякога просто искаме да споделим, не искаме да чуем как сме сбъркали някъде и не искаме съвет. Но в основата си всяко изказване, от както ги няма "бубите" дето ни бяха полазили, е добронамерено и е израз на съпричастност и подкрепа, вярвам.

Надявам се, това, че изразявам несъгласие не те обижда по някакъв начин. Просто изказвам мнението си, при цялото ми уважение към теб и другите в клуба.





Тема Re: Как се чувствате?нови [re: viara67]  
Автор Ekna (Усмивка)
Публикувано11.02.14 18:09



Да, очакването на резултати е труден и стресиращ момент... Но ако ги поставим на везната със здравето ни по-добре е да ги правим. Но въздишката на облекчение при добри резултати също си я бива, нали





Тема Re: Как се чувствате?нови [re: Ekna]  
Автор N O6O6 (позитивна)
Публикувано12.02.14 11:44



Моля те, Флорче, въобще не съм се засегнала. Знам, че каквото и да ми напишете тук, го правите с най-добри намерения и много ценя мненията на всички вас, затова и съм споделила тук. Малко го обърнах на оплаквачка, но нали за това пък Екна е създала тази тема.
Благодаря на всички, които се включиха. Екна, като казах, че съм загубила приятели, имах предвид, че си отидоха от този свят, иначе истинските ми приятелства са изпитани във времето. Маммита, абсолютно си права, ако някой по-страничен те обиди не боли толкова, колкото от близък човек.
Искам да уточня, че не съм попаднала в дупка, когато съм в дупка, изчезвам и въобще не пиша тук – искам сякаш да не ви натоварвам. И както казва Вяра, когато нещата се изяснят и пооправят, тогава пиша.
Просто напоследък се наложи да карам баща ми за операция /от херния/ по болници, тези неизбежни контакти ме натовариха отрицателно. Но те са възрастни хора и въпреки, че нямат много сериозни здравословни проблеми, имат нужда от грижи. Имам по-голям брат, той е много добър, но когато стане напечено, пали колата и дим да го няма – така се спасява! Съпругата му от години е преустановила контактите със свекърите, по същите причини – не я упреквам. Така че, остава аз да се оправям, слава богу, че съпруга ми е свестен и много ми помага, оценявам го! Трябва да се справя някак, искам хем „вълка да е цял, хем агнето цяло”.
Благодаря на всички за подкрепата!

Обичам ви!



Тема Re: За сеанса ми при психоложкатанови [re: N O6O6]  
Автор N O6O6 (позитивна)
Публикувано10.03.14 12:30



Пак съм аз, никой не пише в тази хубава тема!


Да ви споделя за второто ми посещение при психоложката. Разказах й за проблема с баща ми, тя ме поразпита, накара ме да си представя, че той седи срещу мен и да му кажа всичко, което имам да му казвам. После ме накара „да се превъплатя” в него, какво ми казва той, аз казах – нищо! След това да си представя човек, на когото много държа какво би казал на мен и на него. Приложи ми и някакви упражнения с потупване на определени места и да си повтарям 3 пъти една реплика, каза ми да си ги правя, когато мога. Помислих си, че ще ме накара да му простя /нали така пише по книгите, че прошката е средство за изчистване на съзнанието/, ако го беше направила щях много да се ядосам, но тя сякаш прочете мислите ми и каза: Няма да те карам да му простиш – още не си готова!
След седмица майка ми претърпя инцидент, трябваше да постъпи спешно в болница /слава богу, отърва се леко/ и имах контакти с него – да й приготви дрехи, вещи, документи, той стоеше като истукан и не знаеше какво да прави, добре че беше в къщи сина ми, та му наредих на него, че аз тръгнах с линейката. Но най-странното е, че държанието му не ме издразни и ядоса, както друг път! Може и заради другото притеснение да е, а може да е резултат от психологическия сеанс! А упражненията, които ми препоръча психоложката не направих нито веднъж. Споделих със съпруга ми, той се смее, явно не ми повярва. Аз му казвам: не ми се подигравай, а той – не се подигравам, ходи си при психоложката и ще си ОК. Не знам какво мислите вие, но мисля, че това има полза, поне при мен!

Докато чаках да се освободи психоложката, дойде една жена, съпруга й опериран от рак на дебелото черво. Беше много уплашена и объркана, Нана беше заета с други хора и ме помоли да поговоря с нея, докато се освободи. Жената питаше за химиотерапията, за храненето, за син скорпион и гъби… Аз й казах каквото питаше, помислих си, че ако после Нана й каже друго, тази жена много ще се обърка, но в общи линии мненията ни съвпаднаха.
Имам чувството, че факта, че Нана афишира, че се лекува в чужбина, не се приема добре от хората, защото не всеки има тази възможност. То и лечението в чужбина не дава гаранция, но хората се дразнят от това. Никой не се замисля, че може да си е продала имуществото например, за да си го позволи. Иначе Фондацията е много добра идея и реализация.
След седмица отново посетих психоложката, разказах й за реакцията ми и признах, че въобще не изпълних нейните препоръки. Това, което най-много ми харесва у нея /може би всички психолози така постъпват или не?/ е, че не ме притиска, казва, щом не си правила тези упражнения, значи не е имало нужда, не е необходимо да правиш неща, които не искаш, не си длъжна и т.н., всичко с нагласата да се чувствам по-добре и да не се натоварвам излишно. Въобще, дава ми някаква свобода на избор, от което се чувствам много добре! В общи линии при последното посещение само си разговаряхме и час и половина отлетяха като миг! Ами възхитена съм от тази жена, много ми помага, може да се каже, че в нейно лице намерих още един добър приятел!



Тема Re: За сеанса ми при психоложкатанови [re: N O6O6]  
Автор Ekna (Усмивка)
Публикувано10.03.14 15:29



Да, разбира се, така се прави - ненасилствено, финно, леко. Само с внимателно насочване към вътрешната ни сила и ресурс. Всички знаем, че "насила хубост не става", та ако има професионалист, който не зачита тази народна мъдрост, значи не е никакъв професионалист, според мен.

Важно е да й се довериш. Според мен, в интерес на "оздравителния" процес, е важно, и за двете страни, да се запази дистанция, която да гарантира обективност.

Пък това, че помагаш е направо чудесно!!! То е лек за душата едновременно и за теб и за нуждаещия се от помощ!

Понякога може съвсем дребен жест или дума да преобърне всичко и повечето тук го знаем.

От 20 мин. поне не мога да завърша постинга и се боря със себе си да разкажа ли нещо или да не го разкажа. Завършвам този постинг и ще отида да се чудя в следващия



Тема Re: Как се чувствате?нови [re: Ekna]  
Автор Ekna (Усмивка)
Публикувано10.03.14 16:26



Та, вярно, че скоро не сме вдигали темата, но то не е задължително. Кой когато почувства, че има нужда от нея тогава ще я вдигне



Надето провокира у мен нуждата да споделя.

Наскоро минах един 4-дневен йога курс, който ми даде нов тласък и ми помогна пак да погледна на вътре към източника на мъдрост, любов и доброта в себе си. Много ключови фрази се залепиха за душата ми и много необичайни, но вдъхновяващи изживявания, нови приятели и т.н.

Там говорехме и за т.нар. "сева". Това е безкористно и от сърце, активно да помагаш на други, да бъдеш състрадателен, да даваш, без значение какво. Разбира се не откриваме топлата вода. То е заложено във всички религии и духовни учения. Но на курса ни даваха и "домашна работа". Една от тях беше да направим поне 5 добри дела до следващия ден. Струва ми се, че именно домашната работа отключи в мен нов навик - съзнателно и целенасочено да се вглеждам и да мисля с какво и на кого мога да помогна. Лично аз не забравям никога и урока за непоисканото добро, така че се стремя към правилна преценка, ако трябва питам първо.

Та, спорех се с Егото си дали да разкажа последната си хубава емоция от извършването на "сева". То ме убеждава, че е хубаво да споделям с вас и хубавите си емоции, още повече, че извършването на добрини може да е вдъхновяващо и за други. Споря с него и му обяснявам вече доста време, че показността е излишна и, че може да не успея така добре да предам същността на подобна емоция.

В крайна сметка, обаче, нашия клуб е по-различен и повечето от нас знаят много добре какво е да подадеш някому ръка и как няколко думи могат да подействат като балсам за изплашените от срещата с болестта хора.

Оправдах се хубавичко, с толкова много думи сякаш е кой знае какво

И ето най-накрая загубих спора с егото си (ех, голям шмекер и майстор на манипулациите е):

Просто купих малко зюмбюлчета на 8-ми март и отидох в Старческия дом. Още в антрето видях две бабета и им казах, подавайки им по едно цвете: "Честит празник!" Погледнаха ме учудено два чифта позамътени от годините очи. Можех да видя как постепенно осъзнаваха какво говоря (че просто съм решила днес да зарадвам някого), защото очите им постепенно се наливаха с чисти и топли сълзи, като мънички чашки. Едната от тях по-бързо включи и грабна лицето ми с двете си съсухрени малки ръце и ме нацелува където свари.

Портиерката говореше по телефона, но ме наблюдаваше и когато приключи заключи малката си стаичка и ме поведе нагоре. "Хубаво е, казва, да минем и на трите етажа да оставим по някое цвете. Ще ви заведа при жени, които си нямат никого". И така пообиколихме общите и лични стаи и коридори. Отначало всички ме поглеждаха с любопитство, питаха невярващо какъв е повода, как се казвам, после някои пълнеха щедро очи с радостни сълзи, други благодаряха многократно, прегръщаха ме. А аз през цялото време просто се усмихвах и им честитях празника. На връщане в асансьора портиерката ми каза, че питали дали съм си от града. Отговорих положително, нищо повече. Бяха любопитни, но нямаше нужда от повече думи. Просто го реших, направих го без да очаквам нищо повече от тях, единствено таях надежда поне да ги усмихна и така и стана.

Предната вечер казах на мъж ми какви намерения имам. И той каза "ти си луда, хаха". Отговорих му да си гледа работата, не му позволих да ме разколебае. На другия ден ме пита дали съм ходила. "Верно ли, евала! И кво?" Разказах му. В гласът му вече долавях дори възхита и нямаше и следа от скептичността и отхвърлянето на идеята като безумна

Ми това е. Не е някаква огромна работа, дребен жест. Но беше вълнуващо и прекрасно и за мен и за жените от дома.



Тема Re: Как се чувствате?нови [re: Ekna]  
Автор Tia maria (пристрастен)
Публикувано10.03.14 16:34



И на мен ми стана хубаво като те четох...още едно добро дело.
Само да прибавя ,че според това ,което чета трябва да си добър ,милостив и.т. н. с неприятните ,недотам приятните хора ,враговете си - това е трудно и май е за напреднали. Защото такива хора всеки гледа да отбягва ,да изключи от обкръжението си ,а камо ли да работи с тях / да работи на духовно ниво ,мисля че ме разбрахте /.
И аз не откривам топлата вода -,,Подай и другата си буза ", -чели сме го в Библията ,но вероятно сме си казвали : ,,Е чак пък толкоз !"

Редактирано от Tia maria на 10.03.14 16:55.



Тема Re: Как се чувствате?нови [re: Tia maria]  
Автор Ekna (Усмивка)
Публикувано10.03.14 17:01



трябва да си добър ,милостив и.т. н. с неприятните ,недотам приятните хора ,враговете си - това е трудно и май е за напреднали

Мисля, че си права. Това е висш пилотаж



Свързано е с достигане до усещането за единство. С възпитаване на умение да приемаме хората, каквито са и т.н. За всичко това говорехме в курса. И човек постепенно схваща връзката и взаимодействието във всичко. Обаче не съм готова за лектор, а и не искам да го натрапвам, спирам.

Ако някой проявява интерес на лични ще пратя линк. Те правят курсове в много градове.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.