Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 20:53 19.04.24 
Взаимопомощ
   >> Клуб за борба с рака
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Тема незаконни бележки за кръв-подкрепетеме в борбатанови  
Автор nepokorniqt (новак)
Публикувано04.09.12 23:18



Подал съм жалба в Комисията за защита от дискриминация заръди неравното третиране на Българските граждани при осигуряването на кръв при предстояща операция.

На едни хора в определени лечебни заведения се осигурява кръв за преливане,а други са принудени да си я набавят сами,като използват различни начини за да си я набавят.
На съпругата ми това се случваше системно.
За малко повече от година се наложи три пъти да ходиме на пазар за кръв.
Принудени от нуждата и безизходицата,със съпругата ми обикаляхме из чужди градове за да търсим кръв за предстоящите операции.
Онкоболната ми съпруга сама си набавяше кръвта,като заплащаше поисканите пари от мизерната си пенсия.
Възмущавам се от дъното на душата си на случващото се и ще се боря за премахване на тези бележки за кръв и срещу незаконната практика болните и техните близки сами да си набавят необходимата кръв за предстояща операция.

Вие които четете тези редове,можете да помогнете нещо да се промени.Повярвайте в себе си и помислете за себе си и Вашите близки.

Съпругата ми беше съвестен данъкоплатец,както и съвестно и редовно си заплащаше докато работеше Здравните осигуровки,но вместо да и бъде подсигурена необходимата кръв,когато има нужда тя се оказа изоставена от държавата и се наложи да си набавя необходимата кръв сама.

Аз ще се боря за премахване на незаконните бележки за кръв,както и за зачитане на правата на онкоболните,които са в неравностойно положение и държавата трябва да ги подкрепя и защитава,както и да им подсигурява необходимата кръв за преливане както е записано в закона.

Ако има желаещи,моля да ме подкрепят.

Към настоящият момент съм подал жалба в Комисията за защита от дискриминация,заръди това че на едни пациенти се осигурява кръв за преливане ,а на други не се осигурява кръв за преливане.

Пред закона всички пациенти и онкоболни са равни и ако за едни държавата осигурява кръв за преливане,то е редно да осигурява и за другите.
Щом това не се случва на практика,според мене е налице дискриминация и неравно третиране на Равните пред закона Български гражадани.

Моля изкажете своето мнение по въпроса и ако някой се престраши нека да ме подкрепи,защото законите и правата на Български гражадани са създадени за да се спазват и зачитат.

Във конкретният случай са нарушени няколо нормативни документа.



Тема Re: незаконни бележки за кръв-подкрепетеме в борбатанови [re: nepokorniqt]  
Автор little_rabbit (Lepus Europeus)
Публикувано05.09.12 06:45



Здравей.
Как можем да помогнем?



Тема Re: незаконни бележки за кръв-подкрепетеме в борбатанови [re: little_rabbit]  
Автор nepokorniqt (новак)
Публикувано05.09.12 20:07



little_rabbit,благодаря че прояви интерес към темата която вчера отворих.

Както по горе писах че аз съм подал жалба в Комисията за защита от Дискриминация,преди седмица.

Само ще спомена че преди няколко месеца спечелих производство срещу Министерство на Здравеопазване,като КЗД установи множествена дискриминация.

По повод на използването на незаконните бележки за кръв,които се използват от години,аз смятам да заведа дело срещу Министерството на Здравеопазване.

Точно по този повод аз търся подкрепа от Клуба.

Като за начало търся съмишленици за организиране на подписка против използването на тези незаконни бележки за кръв,както и против дългогодишната практика,онкоболните и техните близки сами да си подсигуряват кръв за преливане.

Очаквам предложения и идеи по този въпрос.

Виждам че към моята тема няма голям интерес,въпреки че е национално значима.

И сам войнът е войн!
Дори и никой да не ме подкрепи,аз ще предприема действия със надеждата за промяна към по добро.
Просто така съм устроени не мога да махна с ръка и да приема случващото се от години за нормално със тези бележки за кръв.

Знае ли някой от Вас че съществува Кръводарител- ският фонд за взаимопомощ. Сдружение “Доброволно безвъзмездно кръводаряване и кръвопреливане”
Дарителите сключват договор за взаимопомощ с Кръвна банка в областния град и така осигуряват себе си и 7 свои близки в случай на нужда. В договора донорът посочва поименно хората, за които дава съгласието си да ползват инвестираните от него количества. Така, подтиквани не само от хуманни подбуди, но и от личен и фамилен интерес, гражданите могат да гарантират семействата си срещу недостиг на безопасна и безвъзмездна кръв при нужда.

Давам Ви еди пример,как по законен начин има възможност да осигурим себе си и своите близки.

Тази система функционира,доколкото зная от края на 2004 година в един или два града.

Може ли да се досети някой защо тази система не се въвежда на Национално ниво?
Бихте ли се възползвали ако съществува подобна система за кръводаряване,тоест един член от семейството да дава кръв,като със това при нужда се подсигуряват и неговите близки.

Аз лично бих се възползвал и бих дарявал редовно кръв,защото зная че семейството ми ще е подсигурено по всяко време с кръв за преливане.

Моля да изкажете своето виждане и мнение / дали бихте приели подобно предложение за осигуряване на кръв за преливане.



Тема Re: незаконни бележки за кръв-подкрепетеме в борбатанови [re: nepokorniqt]  
Автор Рябина (ентусиаст)
Публикувано05.09.12 20:37



Разбира се, че ще те подкрепя!
Аз също намирам за безумно изнудването на близките за осигуряване на кръв. А който няма близки какво става?


Преди година мъжът ми постъпи с кървяща язва в петък следобед, през час го питаха дали е осигурил кръв, че да му прелеят, при условие, че много добре знаеха, че почивните дни центърът не работеше с външни хора и не можеха да вземат от нас кръв. Беше ужасно.



Тема Re: незаконни бележки за кръв-подкрепетеме в борбатанови [re: Рябина]  
Автор nepokorniqt (новак)
Публикувано05.09.12 21:12



Който желае може да изгледа цялото интервю за поставеният от мене проблем.
Използвайте линка по доло за да изгледате репортажа.


Неуредици при кръводаряването

04.09.2012 15:03

http://tv7.bg/news/health/9430532.html


Kръв, дарена в болница в един регион, не може да бъде използвана в друг град
Намирането на кръв при спешна операция в някои случаи е непосилна цел. Най-често кръв, дарена в болница в един регион, не може да бъде използвана в болница от друг регион. Така роднини на болния, които живеят в град, различен от този, в който се извършва лечението, не могат да помогнат.

В подобна ситуация изпада Трифон Колев. Съпругата на Трифон боледувала от тежко онкологично заболяване. Била е подложена на няколко тежки операции. По време на лечението семейството е трябвало да се справя с набавянето на кръв за всяка една от операциите.

Едно от основните изискването на болниците е представянето на бележка, която да удостоверява, че за пациента е дарена нужната кръв. Едва тогава може да бъде направена планираната операция. Проблемът обаче е, че бележката трябва да бъде издадена от Кръвен център на територията, на която се намира лечебното заведение.

По думите на Трифон набавянето на кръв е национален проблем, на който държавата трябва да обърне сериозно внимание. От всичко преживяно Трифон стига до извода, че в България практиката за кръводаряване е в противовес със законовите норми.

Неуредиците при кръводаряването превръщат продажбата на кръв в масово явление, коментира за TV7 Стойчо Кацаров от Центъра за защита правата на пациентите. Решението според него трябва да се търси в цялостна промяна към позитивна нагласа на обществото и възприемане на кръводаряването като благороден акт.



Тема Re: незаконни бележки за кръв-подкрепетеме в борбата [re: nepokorniqt]  
Автор pink7708 (непознат)
Публикувано06.09.12 14:55



Имаш и моята подкрепа. Ако правиш петиция,ще подпиша.
При нас практиката е друга. Т.е. в нашия град.
Също се иска бележка за кръводаряване,но не веднага и не на всяка цена.
Приема се болния и се прави каквото е нужно-манипулация,операция и т.н.
След това лекаря или друго медицинско лице информира близките, че е прелято определено количество и, че то трябва да се възстанови.
Даже ако идват почивни дни ,набавянето на бележката се отлага до първа възможност за кръводаряване.
Лятото набавихме тази бележка след 4дни.
Е,не че не е имало подпитвания дали я носим,но пък никога не са ни "извивали" ръцете.
И това,че тук не е като при Вас,не ме спира да подкрепя каузата ти.



Тема Re: незаконни бележки за кръв-подкрепетеме в борбатанови [re: nepokorniqt]  
Автор *jull**Модератор (нощна птица)
Публикувано06.09.12 15:01



Кажи конкретно в какво може да се изрази подкрепата на хората от Клуба.
Иначе две мнения няма по въпроса - поредното безобразие в нашата система!



"Совите не са това, което са..."

Тема Re: незаконни бележки за кръв-подкрепетеме в борбатанови [re: *jull**]  
Автор Tia maria (ентусиаст)
Публикувано06.09.12 15:27



+1



Тема Re: незаконни бележки за кръв-подкрепетеме в борбатанови [re: *jull**]  
Автор nepokorniqt (новак)
Публикувано06.09.12 22:25



Искам да кажа че тази система и случващите се в нея безобразия оказаха негативно влияние на съпругата ми и конкретно върху достойнството и като човек,върху душевният мир и не на последно място върху здравословното и състояние.
Не зная как ме възприемате но аз обичах съпругата си и смятам че тя си отиде твърде рано.
Вече две години се опитвам да разоблича тези които са допуснали определени нарушение в процеса на лечение на съпругата ми.

Повярвайте ми отпора и реакцията на отстрещната страна е много голям,правят се опити на различни нива за да се потулят нещата.
колкото повече се опитват да ме заблудят и да потулят нещата,аз още повече се амбицирам и събирам сили за търсене на спрасведливост.
Предполагам някой биха ми се изсмяли на опитите да си търся правата и със това да защитя съпругата си въпреки че вече я няма.
Много хора мислят че съм озлобен или че търся да си изкарам някой лев от тези неща.
Малцина биха ме разбрали.

В действителност аз искам промяна и зачитане на законовите права и интереси на всички пациенти и онкоболни.

Спечелих производство в комисията за защита от дискриминация,преди няколко месеца.

Сега както написах при откриването на тази тема съм подал жалба в КЗД,защото смятам че събраната кръв не е достатачно ине се разпределя по равно помежду равните пред законите пациенти,ЗЗОЛ и граждани.
Задължение на държавата е да осигурява кръв за преливане на своите граждани,но в действителност това не се случва и те са принудени сами и съссобствени сили и средства да си набавят кръвта необходима им за операция.
Аз смятам че има неравнопоставеност помежду нуждаещите се от кръв за преливане и по точно че е налице дискриминация.

Ще се опитам да докажа това в Комисията за защита от дискриминация или в краен случай ще заведа дело по този въпрос.

Провеждам разговори със някой неправителствени организации и се надявам че ще ме подкрепят в това ми начинание.

Обърнах се към хората в клуба за подкрепа,защото зная че те са изстрадали и ще ме подкрепят.
Важно е да подчертая че,неуредиците,свързани с кръвта за преливане не засягат само мене и моето семейство.
Всички сме потърпевши от тези безобразия свързани с искането на бележките за кръв,които са незаконни.

Аз повече няма да търпя това безобразие и прехвърляне на отговорноста на нуждаещите се сами и за своя сметка да осигуряват необходимата им кръв.
На съпругата ми и искаха кръв за трите операции и повярвайте ми за нея беше голям ад да обикаляме в чужди градове и да се пазариме за ниска цена на кръв.Много стрес и допълнително напрежение се стовари върху нея.

Аз ще се боря за промяна и премахване на тази порочна практика с използването на тези незаконни бележки за кръв,но сама птичка пролет не прави.

Във тази връзка аз потърсих помощ и подкрепа от клуба.

Имам желание като за начало да направим една подписа и да изразим своето несъгласие със случващото се в кръводъряването и конкретно със наличните неуредици нарушаване на поне няколко закона:

Може да направим група и във Фейсбук .

Ако някой има по добри предложения,моля да пише.

Целта на всичко това е :
1.дадената подпидка да подкрепи борбата ми за промяна в КЗД или при завеждане на едно дело.
2. дадената подпидка да покаже че хората се възмущават от случващото се в кръводъряването и че не са съгласни с него
3.дадената подпидка да покаже че хората искат промяна и зачитане на законовите им права и интереси(в конкретният случай за проблемите в кръводъряването).

Отново ще кажа че целта ми е единственно да има промяна към по добро и не на последно място зачипане на законовите права и интереси на Българските граждани,ЗЗОЛ и пациенти,когато се нуждаят от кръв за преливане,както и да има равнопоставеност помежду нуждаещите се от кръв.

Хубавите неща се постигат трудно и аз ще се боря за това.
Ако някой иска да ме подкрепи в това ми начинание,очаквам предложения и идеи.

Всичко това ще бъде в наш интерес,в интерес на нашите близки и приятели които обичаме.



Тема Re: незаконни бележки за кръв-подкрепетеме в борбатанови [re: nepokorniqt]  
Автор little_rabbit (Lepus Europeus)
Публикувано15.09.12 14:48



И аз ще те подкрепя - подписка и т.н., каквото трябва.

У нас наистина е проблем с кръвта - няма достатъчно кръводарители. Като студентка съм дарявала многократно, но сега заради друг здравословен проблем не мога. Но да изнудват болните и близките им заради това, че държавата не е намерила подходящ стимул за кръводарителите - просто не е човешко...




Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.