Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 03:49 09.06.24 
Взаимопомощ
   >> Клуб за борба с рака
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Тема Ранен климактериум  
Автор Tia maria (член)
Публикувано25.04.12 09:33



Отварям тази тема за да споделим опит в борбата със симптомите и всичко ,което се сетим.


Накратко-след хистеректомия на 33 години при мен започнаха:
-горещи вълни/игнорирах ги ,не им обръщах внимание/
–сърцебиене/имам десен бедрен блок ,което си е глупос тсамо по себе си,но сега ми дойде в повече /
-смущения в съня/айде това си го имам и без друго като ми е напрегнато съм изкарвала и по 2-3 нощи/
–напълняване /това направо ме сломи и хвърли в отчаяние ,намразих се откровено казано/
Сигурно има и друго ,ще допълваме...
Не съм пила нищо ,защото се притесних, че хормоните могат да ми докарат рак на гърдата ,но е добре да чуя и вашите мнения и споделен опит.
Предписан ми беше Естрадерм ТТС 50,лепенки ,не съм си слагала.
Виж,билки съм склонна да пия /като повечето хора и аз им се доверявам лесно/
Ами това е ,в общи линии.Имате думата...



Тема Re: Ранен климактериумнови [re: Tia maria]  
Автор reni56 (бореща се)
Публикувано25.04.12 10:21



Здравей!Аз съм хистеректомирана преди 15 години,по повод на голяма шоколадова киста на левия яйчник и три миомни възела.Тогава бях на 42г.През първата година не приемах никакви хормонални медикаменти,защото единият яйчник ми беше запазен и казаха,че той ще отделя известно време хормони и частично ще може да компенсира хормоналния дисбаланс.След около година обаче т.н. топли вълни ме подлудиха.Често ми се случваше при напрежение да се изпотявам цялата,дори започнах да изпадам в някакво особено състояние,за секунди виждах всичко,но сякаш не бях там.Тогава ми предписаха хормонална терапия ,но вече не си спомням какъв медикамент беше.Презумцията на доктора беше,че трябва да проведа такова лечение с оглед на профилактика на остеопороза.Пих ги в продължение на 8 години.Постепенно всички тези негативни симптоми отшумяха,сега се чуствам много добре,всяка година ходя на мамологичин приглед и си изследвам костната плътност.Не зная какво да те посъветвам за напълняването,защото аз не съм го имала този проблем.Напротив ,след операцията бях отслабнала много,защото възстановителния период при мен протече доста тежко и аз почти не се хранех.
Познато ми е това състояние на безсъние,на раздразнителност,но аз винаги съм била доста деен човек и съм се стремяла да си намирам работа ,която да ме успокоява.
Смятам,че си много млада за да се откажеш от хормонална терапия,но все пак се посъветвай с лекуващия си лекар.
Ето и нещо за развеселяване-моят мъж е доста пълен и когато стане въпрос за диета той казва,хайде сега не разваляйте хубавия човек

ако погледнеш твоята пълнота от тази страна сигурно ще ти е по-лесно
Желая ти успех и много сила,за да се справиш с тази ситуация!

От всяка една безизходна ситуация, има най-малко два изхода!

Тема Re: Ранен климактериумнови [re: reni56]  
Автор Tia maria (член)
Публикувано25.04.12 11:15



А ,Ренка ,не съм млада вече... И при мене мина доста време -10-12 години. Горе -долу съм на твоята възраст,и малко отгоре. Да ,остеопороза ,големи болки наистина -тил,шия ,рамена ,лакти. Понякога болят поотделно ,понякога всички заедно.Мъчех се да търпя стоически ,но вече отдавна нямам ден без болка.Лекуващ лекар в София още нямам ,трябва да си платя здравните.Ще го измислим.
Бюстът ми промени размера си от В на С ,няма начин да не е свър зано с хормоните.
За диетите съм му открила цаката с режима на Майкъл Търмънд. Провеждах го на своя глава.Интересно ,че бях свалила около 20 кг и отново започнаха топли вълни !До мен работеше една аптекарка и тя коментира:,, А, естрадермът се освобождава!",,Що бе , Вале, той къде е бил?"-запитах аз интелигентно.Но жената си имаше работа и разговорът спря до тук.
Сега съм си върнала килограмите и вълни нямам. И все пак-къде е бил-нали яйчниците ги няма ,хормони не пия ...?Складиран е в клетките ,но откъде е дошъл?



Тема Re: Ранен климактериумнови [re: Tia maria]  
Автор mammita63 (оптимистка)
Публикувано25.04.12 12:34



Здравейте! Искам и аз да се включа по темата.Оперирана съм от хормонозависим рак на гърдата преди две години.Още след първите 2 химиотерапии ми предизвикаха менопауза и така е до ден днешен.Пия летрозол и от него допълнително имам горещи вълни ,безсъние и по време на лечението наддадох 20 килограма.Понякога се чувствам отвратително,когато ме избият вълните на обществено място.Свикнах да търпя всичко.По-добре да живеем по-дълго,па и макар по-пухкави и със всичките ни несгоди.В момента пия и Примоил-масло от вечерна иглика и малко по-рядко имам вълни. Но безсънието си продължава.Маслото го пия по моя преценка.Длъжна съм да опитам всичко.
Желая на всички успешен ден!

,,Всеки изживян ден е една малка победа!



Тема Re: Ранен климактериумнови [re: Tia maria]  
Автор svetlanav (разтревожена)
Публикувано25.04.12 17:13



Тиа, след като ми премахнат матката и вече няма да имам цикъл, кога се разбира, че вече съм критическата-само по горещите вълни, сърцебиенето, проблемите със съня и напълняването? Защото нали яйчниците ще отделят хормони..............но докога?



Тема Re: Ранен климактериумнови [re: svetlanav]  
Автор Tia maria (член)
Публикувано26.04.12 09:00



Добри новини! При теб това няма да доведе до менопауза,яйчниците продължават да отделят хормони , просто няма да имаш цикъл.



Тема Re: Ранен климактериумнови [re: Tia maria]  
Авторцвeтu (Нерегистриран)
Публикувано26.04.12 11:04



Ето и моя случай:Преди 14 години /тогава бях на 50/ ми направиха тотална хистеротомия/може да не го казвам точно/, но махнаха всичко. Точна след 10 дни започнаха всички прояви на климактериум.Беше ужасно! Но аз реших да не се оставя да изкарам най-хувбавите си години в мъки и послушах доктора, който ме оперира и се подложих на хормонална терапия.Не си спомням какво пих, но това продължи 6 години. Чувствах се перфектно,не напълнях и грам. Редовно ходя на мамалог. За сега е така пък дано да нямам проблеми и за напред.Сртаха от това, че като приемаш хормонални има по-голяма опасност от рак на гърдата ми се струва неоснователен.Просто в този случай жените стават по-отговорни и по-редовно ходят на лекар и даже нещо да се открие, то ще бъде в ранен стадий.Не е доказано, че хормоналната терапия води до рак.Но всеки решава сам за себе си. Аз съм много доволна от моето решение.Това е от мен. Приятен ден на всички.



Тема Re: Ранен климактериумнови [re: цвeтu]  
Автор nadia_O6O6 (позитивна)
Публикувано26.04.12 12:14



Браво Цвети, че си направила правилния избор!


Ранния климакс е относително понятие, познавам здрави и прави жени, на които цикъла им е спрял преди 40-годишна възраст. Но при тук пишещите спирането е принудително, затова е добре да споделим опит.
При мен спря на 41 години, след операция на гърдата и химиотерапия, когато започнах хормонално лечение. Взимах хормони 4 години, след което при повторни изследвания се оказа, че не съм хормонозависима и ги спрях. Цикълът не ми дойде повече, от което съдя, че от принудителен климакс съм преминала към естествен. Горещи вълни имам и до днес, но са ми последна грижа, качих и доста килограми, което се се дължи и на химиотерапията, която провеждам и към днешна дата. И аз като Тиа не мога да се понасям - дебела, с проскубана перука, нямам никакво самочувствие, ама какво да се прави – налага се да се търпя.



Тема Re: Ранен климактериумнови [re: nadia_O6O6]  
Авторцвeтu (Нерегистриран)
Публикувано26.04.12 13:28



Надя, съжалявам, че имаш такива неприятни усещания и изживявания.Но важно е все пак да ги преодолееш и сама да започнеш да се харесваш, такава ще бъдеш и в очите на околните, а това отново ще се върне при теб и самочувствието ти ще се повдигне.Малко за разсейване ще ти напиша нещо/глупаво е ама дава резултати/Аз самата горе-долу изглеждам добре за моите 64 год., но непрекъснато в кръга на моите близки казвам, че съм хубава, стройна, /като майтап/, но най-вероятно и така ме възприемат, защото получавам комплименти и от не съвсем близки.Като четеш това не мисли , че съм ку-ку. Просто искам да кажа,че човек трябва сам да се харесва, да мисли позитивно и нещата ще изглеждат по-добре.Между другото аз съм длъжна да се държа , защото дъщеря ми има онк.заболяване и аз по този начин й вдъхвам и на нея сили и увереност, че човек може да върви напред през трудностите. Много дълго писах, дано не съм отегчителна.Приятен ден, кураж и оптимизъм!!!!



Тема Re: Ранен климактериум [re: цвeтu]  
Автор megolina75 (Believer)
Публикувано26.04.12 18:10



Хайде и аз да се запиша! Подкрепям напълно Цвети по отношение на хормоналното лечение след тотална или радикална хистеректомия. Пия си по 2мг на ден естрофем и нямам никакъв проблем. Правила съм консултация с водещи специалисти в областта на рак на гърдата в чужбина и ми казаха, че това е съвсем малка част от причината за неговата поява. Качих килограми, заради глупавата химиотерапия, но не ме интересува, защото се харесвам и така

Мъжът ми пък казва, че дори не иска да отслабвам, защото щял да си загуби удобната възглавничка

Защото Си ме направил глава, а не опашка!


Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.