Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 14:59 02.07.24 
Взаимопомощ
   >> Клуб за борба с рака
* Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | (покажи всички)
Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 8нови [re: PRN]  
Автор leonidas22 (член)
Публикувано16.06.12 13:32



докторе,да сте ЖИВ! и ЗДРАВ!много-много БЛАГОДАРЯ!!!



Тема Мансиз след спиране на Фемара или?нови [re: *jull**]  
АвторMuмu (Нерегистриран)
Публикувано17.06.12 07:11



Здравейте,

Възможно ли е след спиране на антиестрогените - 5 години Тамоксифен и 5 години Фемара да има появяване на менсиз? Химиотерапията преди 10 години (както обикновенно) ме вкара в менопауза. Сега съм на 60.
Благодаря за отделеното време!
Не става дума за истинско кръвотечение в момента - просто съвсем леко оцветяване - претоварих се последните три дни с вдигане на тежки неща - предполагам, че може и да е от това, но съм по естествени причини леко притеснена.

ПС. Преди 8 месеца имам цитонамазка - отрицателна; правя редовно всяка година



Тема Re: Мансиз след спиране на Фемара или?нови [re: Muмu]  
Автор PRN ()
Публикувано19.06.12 17:44



Истински мензис на 60 години не би трябвало да имаш. Ако зацапването се е появило веднага след спирането на Фемарата, изчакай малко и ако не изчезне - върви на гинеколог. Ако си спряла Фемарата преди няколко месеца и едва сега има кръв - върви веднага.

Като цяло Тамоксифена и Фемарата могат леко да "раместят" нещата с лигавицата на матката, но ако има такова нещо то трябва да е много бързо преходно. Всякакво истинско кръвотечение трябва да се изследва на тези години.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 8нови [re: *jull**]  
Автор Albena07 (непознат )
Публикувано22.06.12 10:09



Здравейте,
На 43 години съм и януари 2012 ме оперираха от рак на гърдата. Направена ми е квадрантектомия. Патоморфологичното заключение е Мултифокален умеренодиференциран инвазивен дуктален карцином и мултифокален in situ дуктален карцином от комедо и от крибриформен тип; G2; pT1cN1aM0V1L1. Естрогенен рецептор 2+; 90%; Прогестеронен рецептор 2+; 30%; HER2 негативна; CISH негативна. Туморът е с големина 1,2 см. и 0,5 см в диаметър. От 16 лимфни възли 2 са с ненарушаващи цялостта на капсулите метастази от умеренодиференциран инвазивен дуктален карцином и с наличие на туморни емболи в лимфни и венозни съдове в перинодалната мастна тъкан.
Лечението ми включва химиотерапия, лъчетерапия и хормонотерапия. От химиотерапията направих 5 курса по схемата CEF. В момента правя лъчетерапия 25 процедури. Лекарите ми дадоха и хормонална терапия за 2 години напред, която трябва да започна след като приключи лъчелечението – Nolvadex 2 пъти по 1 тб. от 10мг и Zoladex на всеки 28 дена (за спиране на цикъла).
Моля да ми отговорите на следните въпроси:
• В моя конкретен случай каква е вероятността за рецидив ако не прилагам хормонотерапия, сравнено с вероятността за рецидив когато я прилагам.
• След като вече съм провела и химио и лъчетерапия, наложително ли е да правя и хормоналната терапия и до колко тя ще допринесе за ефекта от цялостното лечение (химио + лъче + хормоно). Имайки предвид сериозните странични ефекти на Nolvadex и Zoladex, до колко си заслужава да ги прилагам т.е. да се опитвам да предотвратя един вид рак с цената на това да провокирам друг вид рак или някакво друго сериозно заболяване.
• И двете лекарства (Nolvadex i Zoladex) приемани едновременно, както са ми предписани, не са ли много.

Малко дългичко се получи, но се надявам да е изчерпателно


Поздрави и благодаря!



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 8нови [re: Albena07]  
Автор leonidas22 (член)
Публикувано22.06.12 13:23



докторе,моля Ви за съвет!може би някой ще помисли,че въпросът ми е не толкова важен,но е лято,трябва да се почива и да се укрепва здравето.Въпросът ми е,къде по-добре да почиват онкоболните на море или планина,особено които в момента са на химиотерапията?



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 8нови [re: Albena07]  
Автор PRN ()
Публикувано24.06.12 09:18



Всъщност рака ти е доста рисков и е добре всичкото възможно лечение да се хвърли срещу него - все пак си много млада (по-младите от мен наричам "много млади"). Хормоналното лечение е важна част от лечението ти и не бива да се пренебрегва... Толкова важно, колкото и химиотерапията. Друг е въпроса че не виждам смисъл да ти спират яйчниците със Золадекс. Никога не успяхме да докажем, че спирането на яйчниците има някакво значение, когато си на Тамоксифен (Новалдекс).

Много често яйчниците никога не се въстановяват след химиотерапия така или иначе, при жени над 40... Особено ако са на Тамоксифен.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 8нови [re: leonidas22]  
Автор PRN ()
Публикувано24.06.12 09:24



Ако някой е на химиотапия, последното нещо което му е необходимо е да си "укрепра здравето" на ново за него място далеч от болницата, която му дава химиотапията. Иначе доста от химиотерапиите правят кожата много чувствителна на слънце и е добре човек да не се пече като паламуд на плажа. Не че ако ако не си на химиотерапия трябва да си излагаш тялото на слънце току така. Аз никога не ходя на плаж... Ако това има някакво значение. Същите принципи се отнасят и за планината - с тази разлика че на планина се изгаря още по-лесно.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 8нови [re: PRN]  
Автор Albena07 (непознат )
Публикувано24.06.12 13:20



Благодаря ви за отговора. Вече нямам колебания относно хормонотерапията. А какво е добре да се взима за профилактика на остеопорозата при приемане на Нолвадекс?



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 8нови [re: PRN]  
Автор leonidas22 (член)
Публикувано24.06.12 13:54



благодаря Ви,докторе за Вашето мнение!колко сте прав,като казахте и за Тамоксифена.Дъщеря ми го пиеше почти 2 години след операцията,тогава хормоните са били съответно естроген-80%,прогестерон-60% ,а сега естроген-60%,прогестерон-0% и ...мети в черен дроб.Спряха и тамоксифен,ако прочетеш листовката за него,пишат че самият той често е достатъчно лечение..."шегичка"
Жив и здрав та сте!



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 8нови [re: Albena07]  
Автор PRN ()
Публикувано24.06.12 14:09



Новалдекса не води до остеопороза. Точно обратното - той предпазва от остеопороза, защото костите го приемат като естроген, а не като блокер на естрогенните рецептори. Нищо друго не ти трябва.

Остеопорозата е проблем с ароматазните инхибитори - аримидекс, летрозол... И до по-малка степен екзаметан.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | (покажи всички)
*Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.