Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 21:21 03.06.24 
Взаимопомощ
   >> Клуб за борба с рака
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | (покажи всички)
Тема Притеснителни резултати, шийка на матка 1  
Автор Бeaтpиkc (не се катеря :D)
Публикувано12.11.11 20:51



Здравейте, връщам се тук след години, за да споделя, че резултатите от цитонамазката ми са притеснителни, а именно три пъти А.
Леля ми преди години се разболя от рак на яйчниците. След операцията, изчистиха всички разсейки, химиотерапия, хистологията беше в рамките на нормалното. Година или две след операцията рака се появи във вид на бучка на врата. След изследвания се установи, че има рак на лимфните възли. Лекарите казаха, че е прекалено късно да реакция и няма как да и помогнат.

Преди два месеца бях на гинеколог, цитонамазка, преглед. Имам раничка на шийката на матката и цитонамазката ми е показала 3а. Четох доста, но едва днес открих какво точно означава в кратък текст описано съвсем елементарно.
След двумесечен прием на антибиотик, след седмица-две отново съм на гинеколог. Избрах доктор Корновски младши, от Майчин дом във Варна, защото той оперира леля ми при първата поява на рак.

Надявам се да не се окаже рак на шийката на матката, но все пак се подготвям и за такъв резултат.

www.ovo.bg

Редактирано от *jull** на 26.07.13 22:42.



Тема Re: Притеснителни резултатинови [re: Бeaтpиkc]  
Автор flora bg (maman)
Публикувано12.11.11 21:28



След като са ти открили раничка,защо не са я изгорили,какво чакат.И защо е този двумесечен прием на антибиотик,ами те са ти сринали имунната система..

Бъди спокойна не е рак но ако не вземеш мерки,тази раничка може да се изроди и тогава ще се наложи да ти правят изрязване и корегиране на шийката .

Живота е невероятен, до болка разностранен и до болка прекрасен!

Тема Re: Притеснителни резултатинови [re: flora bg]  
Автор Бeaтpиkc (не се катеря :D)
Публикувано12.11.11 21:34



Корновски каза, че първо ще е добре да се пробва с антибиотик, сега на втория преглед ако не е заздравяла, ще се обгаря.
Аз му се доверявам напълно, защото по време на операцията на яйчниците, която правиха с баща си заедно на леля ми, баща му излезе в средата на операцията и каза на майка ми, че не се знае дали леля ми ще излезе от операцията жива.

Преди да отида при Корновски имах бяло течение. Аз всъщност затова отидох. След като приемах антибиотика, течението се промени - стана слузесто и непостоянно... вече не е бяло, а прозрачно.

www.ovo.bg



Тема Re: Притеснителни резултатинови [re: Бeaтpиkc]  
Автор flora bg (maman)
Публикувано13.11.11 10:12



Не съм лекар,но от опит зная,че раничката трябва да се гори и то доста сериозно и след това да се следи.Много често се изражда както стна при мен след години.зарадвах се,че раничката ми я няма вече и край на прегледите.Когато цитонамазката си каза лошата дума веднага в болницата и ми направиха конизация/изрязване на заразените участъци от шийката. Аз пак се успокоих и шапка на тояга...след години ме хвана рака на шийката...тъй,че не искам да те плаша а просто да ти обърна внимание да се следиш от тук нататък редовно и да имаш едно на ум.А течението е от раничката...но с антибиотик да ти се заздрави раничката...? дано,дано..щом имаш доверие на лекаря,хубаво.пиши как са се развили нещата в продължение.

Живота е невероятен, до болка разностранен и до болка прекрасен!


Тема Re: Притеснителни резултатинови [re: flora bg]  
Автор Бти (не се катеря :D)
Публикувано13.11.11 12:35



Благодаря ти, значи този месец със сигурност ще ме обгарят.



Тема Re: Притеснителни резултатинови [re: Бти]  
Автор megolina75 (мечтателка)
Публикувано13.11.11 20:46



Покрепям Флора, да не говорим, че цитонамазка 3а е проблем. Искай и тест за папилома вирус, ако е отрицателен дишай по-спокойно



"Истински се вижда само със сърцето. Същественото е невидимо за очите..."

Тема Re: Притеснителни резултатинови [re: megolina75]  
Авторyraaa (Нерегистриран)
Публикувано13.11.11 21:23



Когато вземат натривка от раничката се вижда дали има бактерии или габична инфекция ..за това парво лекуват с антибиотик или антифунгал(противогъбичен) за да махнат тая инфекция, която замазва, закрива, другата..и после пак взимат намазка, ако всичко е ок значи е било от бактериалната или гъбична инфекзия..ако не значи не е Псевдоерозио и горят или замразяват..Тук вече не се гори, а се замразява, отделно правят Колпоскопия и взимат материал от по навътре, а преди това мажат с оцетна киселина..Проблемните зони се оцветяват в бяло и от там взимат..основно, но това пак незначи , че е рак...Така, че спокойно...Те винаги след излекуване на бактериалната инфекзия горят или замразяват....А дали, после ще се изроди след години в рак..Не се шашкай..Божа работа...





Тема Re: Притеснителни резултатинови [re: yraaa]  
Автор flora bg (maman)
Публикувано14.11.11 08:25



Така е Урааа, но тук не е Канада а България. Тук те горят и то така, че след време пак ти излиза...но както и да е. Важното е това, което каза - да не се шашка и , че не всичко е рак.

Живота е невероятен, до болка разностранен и до болка прекрасен!


Тема Re: Притеснителни резултатинови [re: flora bg]  
Автор megolina75 (мечтателка)
Публикувано14.11.11 17:22



При всички положения раничката се маха независимо от метода. Колпоскопията далеч не е най-точния метод, нито ПАП теста. Ако няма папилома вирус нещата са много по-спокойни.

"Истински се вижда само със сърцето. Същественото е невидимо за очите..."


Тема Re: Притеснителни резултатинови [re: megolina75]  
Авторrepu (Нерегистриран)
Публикувано15.11.11 08:02



Нека да споделя и аз подобна ситуация.През март месец тази година сестра ми отиде на лекар точно заради такова бяло течение мнението беше киста на яйчника и непременно операция(та дори и туморен маркер и правиха).Аз не бях съгласна и я посъветвах да отидем при друг гинеколог.Отидохме при доктор Главчев (добър внимателен ...просто е човек)той я прегледа и каза че има огромна раничка която трябва да се гори и така изгори и раничката и до ден днешен да чукнем на дърво всичко е наред.



Тема Re: Притеснителни резултатинови [re: repu]  
Автор megolina75 (мечтателка)
Публикувано15.11.11 10:13



Разбира се, това е правилното поведение

Всичко е и ще бъде наред, когато говорим само за раничка. За да се изроди едно такова нещо трябва да го държиш с години, а и тогава не е гаранция. Но тъй като при мен всички изследвания бяха в норма, а само теста за папилома вирус показа високо онкологичен HPV16, винаги препоръчвам този тест, за който за съжаление все още мисля, че трябва да платиш, но пък ти дава едно голямо спокойствие, тъй като 90 процента от случаите при рак на маточната шийка са именно вследствие на този вирус /който по принцип се лекува, когато е диагностициран навреме/

"Истински се вижда само със сърцето. Същественото е невидимо за очите..."

Тема Re: Притеснителни резултатинови [re: megolina75]  
Автор flora bg (maman)
Публикувано15.11.11 10:50



Напълно съм съгласна с теб Меги,повечето рачета идват от тази памилома вирус. на мен никога не са го изследвали и след време стана,каквато стана.....

Живота е невероятен, до болка разностранен и до болка прекрасен!


Тема Re: Притеснителни резултатинови [re: flora bg]  
Автор megolina75 (Believer)
Публикувано15.11.11 10:52



Да, Флорче, някой може да помисли, че съм досадна с тези изследвания, но и при мен закъсня диагностиката поради тази причина. Просто не бих искала да се случи и с друг, когато знам че се лекува преди да стигне до израждането на клетки.





Тема Re: Притеснителни резултатинови [re: megolina75]  
Автор Scotiana (сънувах те)
Публикувано15.11.11 11:21



може ли един въпрос във връзка с този цитат на megolina75
"Колпоскопията далеч не е най-точния метод, нито ПАП теста. Ако няма папилома вирус нещата са много по-спокойни."

ПАП теста и изследване за папилома вирус различни неща ли са?

(не ме разбирайте погрешно - аз мислех че е едно й също - а от горното изречение излиза че са различни неща)
майка ми (мир на душичката й) се спомина от рак на шийката на матката, а аз преди години имах доста притеснителна раничка на шийката - лекувах се 2 години - и сега кой е сравнително точен метод който трябва да следвам
Помогнете



Тема Re: Притеснителни резултатинови [re: Scotiana]  
Автор megolina75 (Believer)
Публикувано15.11.11 11:35



ПАП теста намира или не променени клетки, това може да бъде възпалителен процес или пък не. Тестът за папилома вирус е различен, пак се взима секрет от влагалището, поставя се в среда и се носи в института по вирусология. От там правят така наречената типизация, ако се налага, т.е. при наличието на вирус.
При мен, както написах вече всичко бе в норма - колпоскопия, биопсия и т.н. Но това е, защото туморът е растял навътре и трудно се хваща, не че вагиналната ехография показа... Моето лично мнение, а и практиката по цял свят е да се прави тест за папилома вирус. Ако е негативен няма за какво да се притесняваш, вярно е че има едни десет процента, не казвам да не се ходи на преглед, но теста за папилома вирус спасява нещата около 7 до десет години ПРЕДИ да се появят изродени клетки! Ето това е един съществен момент, който липсва в профилактиката в България /за съжаление/!
Раничката сама по себе си не е причина да се притесняваш, просто трябва да се следи и да се наблюдава внимателно мястото. В повечето случаи няма проблем, ако няма наличие на вирус, защото той продължава да си работи, в кръвта е. Но папилома вирусът е нещо, което много успешно се лекува като се стимулира имунната система, тя сама го изяжда





Тема Re: Притеснителни резултатинови [re: megolina75]  
Автор Scotiana (сънувах те)
Публикувано15.11.11 11:45



мойта раничка беше преди повече от 10 години - тогава медицината малко се различаваше от това в момента - "нямаше" ПАП вируси - или поне никой не говореше за тях - "почти нямаше" интернет - или по скоро данните бяха малко за него
на мояна раничка биопсия правиха в онкологията тогава - и след като излезе резултата ме лекуваха - все пак минаха повече от 10 да не кажа 15 години - бях на 20-тина години и лекарите едвам повярваха на това което виждат - казаха ми че съм правила криминален аборт и затова съм имала такава раничка (и чак със съмнение за ракови клетки от аборт)
абе идилия - сега като се връщам назад във времето - и ми се плаче и ми се смее
последно си правех изследване в токуда - имат някакъв пакет за превенция на рака на маточната шийка - та се чудех дали е достатъчно това което са ме изследвали
а това със засилване на имунната система ми го каза доктора в токуда - спомням си беше много подробен



Тема Re: Притеснителни резултатинови [re: Scotiana]  
Автор megolina75 (Believer)
Публикувано15.11.11 12:07



Винаги можеш да ги попиташ какво включва пакета им и да бъдеш спокойна. Пожелавам ти от сърце да продължаваш да бъдеш здрава и ти пожелавам и много радост всеки ден





Тема Re: Притеснителни резултатинови [re: megolina75]  
Автор Tia maria (член)
Публикувано15.11.11 13:07



И само да отбележа, че папилома вирус като всеки вирус напада когато организма е отслабен от стрес, от настинка,а като се съберат и двете, че и вредните фактори от околната среда...
Кои билки се препоръчват за засилване на имунитета? Отивам да чета ,,Разни рецепти"



Тема Re: Притеснителни резултатинови [re: Tia maria]  
Автор Scotiana (сънувах те)
Публикувано15.11.11 13:21



на мен този доктор от токуда ми беше рекъл - за имунитета Цитросепт - бил мощен имуностимулатор
Сега дори го взимам заради грипния сезон - има и вариант за деца - давам на детето защото ходи на детска градина

П.С. megolina75 благодаря - и на теб и на всички останали - да ви се повръща от здраве

- целувам ви

Редактирано от Scotiana на 15.11.11 13:22.



Тема Re: Притеснителни резултатинови [re: Scotiana]  
Автор megolina75 (Believer)
Публикувано15.11.11 13:50



С две ръце гласувам за Цитросепт!!! Невероятно добър е, а и няма вреда от него, все пак е екстракт от грейпфрут! Бъзакът също е силен, защото той пък модулира имунната система

А като цяло, Зумба, приятели Нищо не подсилва имунната система както секс и движение
И от мен целувки, мила Scotiana



Тема Re: Притеснителни резултатинови [re: megolina75]  
Автор Бeaтpиkc (катеря се)
Публикувано15.11.11 17:59



Притеснението ми дойде от там, че четох в един форум тълкувания на всички цитонамазки. Но не свободни съчинения, а просто всеки вид какво означава. До тогава си нямах никаква идея какво би трябвало да значи 3а и резултатите ми излязоха седмица след цитонамазката, научих ги по телефона, нямаше как да отида от Бургас до Варна за повторен преглед, затова и се обадих на гинеколога, той ми обясни по телефона, че не бива да се притеснявам, да проведа лечението с антибиотик и когато то приключи, да отида на преглед отново.

Та да се върна на началото - във форума видях, че има и друг вид, който се нарича 3д и тази цитонамазка показва, че няма ракови клетки. Според обясненията там 3а не е еднозначна, т.е. 50% - 50%.

И от там ... дойдох тук.

Благодаря на всички за споделените мнения и опит. Ще видим какво ще излезе другата седмица.



Тема Колпоскопиянови [re: megolina75]  
Автор kykлeнcka пиpaня (член)
Публикувано23.11.11 10:10



Здравейте гърлс,

вчера бях на профилактичен гинекологичен преглед. Не съм очаквала от себе си, при положение че преминахме през ада с мама, и че чета тук от години, да реагирам толкова лабилно...то се разплаках, треперих, ръкомахах и усложних процедурата, голям цирк направих... И като овца на заколение, както се казваше в този форум, не си зададох всички въпроси...
Колпоскопия са ми направили. Тогава са забелязали атипичен епител тип Б1- 3 мм. И после.. лекарката обясни че е направила биопсия, хванала е този израстък? с някаква бримка... не знам, чувах постоянно "увеличи ми азота, намали ми азота"...В болничния лист пише "ДТК ексцизия (LETZ) на PVCU. Изследване на материал за ендометриална или при колоноскопска биопсия.

Сега ще чакам хистологията и цитонамазката.
Благодарение на Тия, Меголина, Флора, зачетох някои неща от НАШИЯ архив, темата е нова за мен.
Дали хистологията е достатъчна, или отделно трябва да пусна Папилома вирус тест (еднакъв ли е с Digene HPV? ). Чета за тази лаборатория Геника, д- р Славчев, проф. Горчев, доц. Попова. Полов живот не водя от години

, така че със сигурност е от срив на имунната система, отивам да купувам морковите сега и вадя от прахта сокоизтисквачкта.

Съжалявам,ч е пиша страхливо. Сега ще отида в Добрата новина да ви кажа нещо



Тема Re: Колпоскопиянови [re: kykлeнcka пиpaня]  
Автор megolina75 (Believer)
Публикувано23.11.11 10:48



Прекрасна Кукленска пирания, първото, което искам да ти кажа е - всичко е и ще бъде наред! Морковите са повече от добра идея, бета-каротина е много важен в борбата с папилома /ако въобще имаш/. Биопсията ти е достатъчна за да се разбере вида на клетките, ако са на базата на папилом ще се разбере. Аз бих те посъветвала първо да излезнат резултатите пък после ще го мислим. Личното ми мнение по отношение на изброените лекари - не. Нито Славчев ми допада, за Горчев има противоречиви мнения, Попова е доста възрастна вече. Ако искаш добър лекар, който да те наблюдава и следи с цялото си сърце препоръчвам моя хирург д-р Делчев. Сигурна съм, че прави всичко както трябва. По отношение на половият живот и папиломата - не винаги ходят ръка за ръка. Аз не водех такъв и се разболях, басеините и ваните в хотелите са прекрасна възможност за папиломата да те атакува. Засилвай имунната система не само с моркови, но със зеле, броколи, особено кълнове от броколи, те са най-силни от всички познати кълнове. Продават ги в Била, на друго място май не съм ги виждала. Взимай и Годжи бери и ако имаш бъзак

Радвам се, че нашите писания са помогнали на някога, винаги това е била целта ми, ако може други да не попадат в моето положение от незнание Прегръщам те и ще чакам добри новини от биопсията. Почивай заслужено сега и се възстановявай.



Тема Re: Колпоскопиянови [re: kykлeнcka пиpaня]  
Автор flora bg (maman)
Публикувано23.11.11 11:17



Пиранче, ако си ми наблизо така ще те сритам...ами ако не се беше престрашила да идеш на преглед аааа??? Ей кукло, я се стягай и изпълнявай всичко,което пишем,че.....ти си знаеш. Хайде сега нагъвай витамини и чакай резултатите,които най-подробно ще опишеш в тази тема. хайде нали си ми кукленска слабост,цунки-мунки от мен. И си стегни дупето да дойдеш на майската среща в софия да се ведим отново.



Живота е невероятен, до болка разностранен и до болка прекрасен!

Тема Re: Колпоскопиянови [re: megolina75]  
Автор *jull**Модератор (нощна птица)
Публикувано23.11.11 11:30



Подкрепям препоръката на Меги за д-р Делчев с две ръце!
За пръв, благодарение на нея, попадам на толкова добър и човечен лекар.
Не ми се беше случвало и някой да "хаби" упойка за биопсията ми (щото "касапската" е по-лесно и евтино)

...
А за този лекар всеки пациент е най-важният!



"Совите не са това, което са..."

Тема Re: Колпоскопиянови [re: flora bg]  
Автор kykлeнcka пиpaня (член)
Публикувано23.11.11 11:34



Мерси, момиченца,

винаги съм мислела, че хората не трябва се поддават на съмнения и паника преди доказани резултати. То на мама диагнозата беше доказана със сигурност, но ние пак оставяхме последната дума на най- висшата сила.

Но когато работата опре до собственото д*упе..намесват се много емоции. Страхът е много човешко качество



Месри още веднъж,а бе, друго си е клубчето, мой виртуален и аналогов ДОМ



Тема Re: Колпоскопиянови [re: kykлeнcka пиpaня]  
Автор *jull**Модератор (нощна птица)
Публикувано23.11.11 11:38



Извинявай, коя буква заместваш със *?



"Совите не са това, което са..."

Тема Re: Колпоскопиянови [re: *jull**]  
Автор kykлeнcka пиpaня (член)
Публикувано23.11.11 11:49



Джул,

апострофът идва да рече, че трябва да се чете като френското l' amour.
И недей да спамиш

.
За мен важното е, че научих ново име- д- р Янчо Делчев, едно от най- скъпите неща- информацията.



Тема Re: Колпоскопиянови [re: kykлeнcka пиpaня]  
Автор Buba67Модератор ()
Публикувано23.11.11 12:39



Достатъчно те "сритаха" и няма нужда да продължавам! Имаш информация за добър лекар, имаш и нас, друго не ти трябва. Ще се справиш мила ми пиранке!
Ако си спряла със сълзите, значи е време да се вземеш в ръце и да се погрижиш за себе си.

Силни прегръдки от мен!

Да имаш кураж не значи да не се страхуваш,а да си господар на страха си - Марк Твен

Тема Re: Притеснителни резултатинови [re: Бeaтpиkc]  
Автор Cleo78 (новак)
Публикувано23.11.11 21:21



Темата е актуална и за мен.
Първо докато бях в БГ си направих цитонамазка профилактично и какво излезе - 3д, изкараха ми акъла, въпреки че докторката тогава ми каза, че не е рак, но трябва да се лекува. Трябваше да пия имуностимулатори, но аз още кърмих и изчаках да се върна в Белгия и тук повторих теста - всичко беше нормално. Сега съм бременна и така.


Преди 2-3 месеца сестра ми по същият начин ходи на профилактичен преглед и хоп същият резултат. Пи имуностимулатори, след 2 м. пак цитонамазка и пак същият резултат. Веднага и предложиха конизация. Иначе колкоскопията е нормална, не се виждат никакви изменения. Преди 2 години имаше раничка и наличие на ЧПВ, сега пак го има вируса. Според мен е наистина от спад в имунната система, пие имуностимулатори и също и казах за Цитросепт. Да видим след още 2 месеца какво ще покаже теста. Най-накрая ще я взема тук да и направят повторен тест да видим какво ще излезе... но ми е съмнително понякога с тези резултати и как всички ги "конизират" в БГ



Тема Re: Притеснителни резултатинови [re: Cleo78]  
Автор megolina75 (Believer)
Публикувано23.11.11 23:39



Клео, само за информация - моята цитонамазка бе 3а

И как така при 3д са разбрали, че не е рак? Момичета, няма да се уморя - цитонамазка с теста за папилома. Ето това трябва да е профилактиката, както в повечето нормални държави



Тема Re: Притеснителни резултатинови [re: megolina75]  
Автор Cleo78 (новак)
Публикувано24.11.11 16:03



3д не означава рак, поне така ми обясниха. 3а е друго. Но странно как в рамките на 1 месец от 3д в БГ тук съм 2-ра група? Без лечение, без нищо. Според мен не винаги тези резултати са точни.
Иначе и аз съм за редовни профилактични прегледи и тестове...



Тема Re: Притеснителни резултатинови [re: Cleo78]  
Автор megolina75 (Believer)
Публикувано24.11.11 19:13



3а е по-добрият вариант по принцип от 3д

И то не означава рак, но понякога може да се окаже. Затова се правят по-подробни изследвания Естествено, че стават грешки, но това не означава, че стават само в България. В Белгия също стават грешки, не че при теб е така, говоря принципно. А като цяло от самото начало съм на мнение, че цитонамазката не е най-показателия тест, просто говоря не само от моя личен опит. Пожелавам ти здраве и никакви проблеми, независимо къде си



Тема Прегледа минанови [re: Бeaтpиkc]  
Автор Бeaтpиkc (катеря се)
Публикувано24.11.11 21:10



Нова цитонамазка, раничката ми все още е там.
Течението ми отмина след антибиотика (да не казвам голяма дума, но засега нямам).


Следващата седмица ще се знае резултата от цитонамазката и от този резултат щяло да зависи продължението. Единия вариант, доколкото разбрах, е изрязване на раничката и изпращане за биопсия, ако цитонамазката показва отново 3а, другия вариант е ПАП тест, за който прочетох в различни форуми и попитах днес гинеколога, това пак ако цитонамазката е 3а.
Ако цитонамазката покаже по-добри резултати от преди, гинеколога ми предложи обгаряне по моя преценка. Каза, че е нормално да има течение, съвсем слабо, отвреме навреме, обгаряне ми предложи ако искам окончателно да спре течението.

Успокоих се малко, в интерес на истината, доцент Явор Корновски е винаги безкрайно спокоен, не всява никаква паника у пациента, часовете му са през 15 минути, но отделя толкова време, колкото е необходимо.



Тема Re: Притеснителни резултатинови [re: megolina75]  
Автор Бeaтpиkc (катеря се)
Публикувано24.11.11 21:39



И аз четох някъде в тълкувания на всеки вид цитонамазка, че 3д няма ракови клетки, за разлика от 3а, при което е спорно - шансове на половина.
С какво е по-лошо 3д?
Аз ще потърся сега из нета, но ми е интересно, може би някой има опит и би искал да сподели.





Тема Re: Притеснителни резултатинови [re: Бeaтpиkc]  
Автор *jull**Модератор (нощна птица)
Публикувано24.11.11 23:25



Ето стадиране по РАР при цитонамазките:

PAP I - няма възпалени или възстановени изменения
Препоръка: Рутинно подлагане на предглед след една година

PAP II - наблюдава се цервицит (възпаление на шийката на матката) и / или метаплазия (доброкачествено преобразуване на клетки)
Препоръка: ако измененията са ясно изразени, може да се направи терапия на възпалението или хормонална терапия и обстоен преглед на шийката на матката
* неофициално, но често използвано класифициране: PAP II К или понякога PAP II W - неясен (съмнителен) резултат. Това включва намазки, които не са достатъчно добри, за да се направи еднозначно заключение или намазки с променени клетки, които не могат да се класифицират като атипични, но не са и нормални.
Препоръка: необходима е контролна цитонамазка

PAP III (в България понякога се отбелязва като III А) - неясен (съмнителен) резултат. Тежко възпалено или дегенеративно изменение, което не може еднозначно да бъде класифицирано като доброкачествено или злокачествено. Следователно не може със сигурност да се изключи наличието на карцином.
Препоръка: необходима е контролна цитонамазка в кратък срок и / или биопсия (вземане на материал за хистологично изследване)

* PAP III D (в България понякога се отбелязва като III Б) - лека до среднотежка дисплазия (ЦИН I или II). Няма наличие на ракови клетки. Измененията могат да се развият до раков процес Карцинома ин ситу (CIS, Carcinoma in situ).
Препоръка: нова цитонамазка и колпоскопия в рамките на три месеца

PAP IV A - тежка дисплазия или Carcinoma in situ (CIS)
Препоръка: краткосрочно нова цитонамазка и колпоскопия, както и биопсия

PAP V - съмнения за инвазивен карцином
Препоръка: биопсия за хистологично изследване

Благодарение на megolina75, допълваме този списък с още едно стадиране по Bethesda System, която се ползва в другите държави:

ASC-US - атипични жлезни клетки с неясно значение
ASC-H - атипични плоски епителни клетки; не може да се изключи високостепенна лезия
LGSIL or LSIL - нискостепенна плоскоклетъчна интраепителна лезия
HGSIL or HSIL - високостепенна плоскоклетъчна интраепителна лезия
CIS - карцинома ин ситу
SCC - плоскоклетъчен карцином на шийката на матката
AGC-NOS - атипични плоски епителни клетки с неясно значение
AGC-neoplastic - атипични плоски епителни клетки с подозрение за аденокарцинома ин ситу
AIS - аденокарцинома ин ситу



"Совите не са това, което са..."

Редактирано от *jull** на 28.11.11 00:02.



Тема Re: Притеснителни резултатинови [re: *jull**]  
Автор Бeaтpиkc (катеря се)
Публикувано24.11.11 23:42



Точно това четох другаде, но май съм запомнила само първата част.



Мерси за припомнянето.



Тема Re: Притеснителни резултатинови [re: Бeaтpиkc]  
Автор megolina75 (Believer)
Публикувано25.11.11 10:33



Точно това, което е написала Джул имах предвид за 3д. Ин ситу е рак, а другото са предракови състояния. Благодаря на Джул за постинга, всичко да е ясно и конкретно

.



Тема Re: Прегледа минанови [re: Бeaтpиkc]  
Автор megolina75 (Believer)
Публикувано25.11.11 10:40



Мила Беатрикс, от цялото си сърце ти желая добри резултати. Пишеш, че единият вариант е изрязване на раничката и пращане за биопсия. Имаш предвид конизация или просто взимане на материал от мястото?
3а по принцип не е много притеснителен резултат, особено ако теста за папилома вирус е отрицателен за наличието на онкогенен такъв. Защото 3а, както пише в постинга на Джул, може да има изменение на клетки, но може и да е просто възпалителен процес. Изменение на клетки не значи рак, може да е и предраково състояние. Ще видим сега след като си изчистила възпалението дали ще смъкнеш групата на 2 и да празнуваш

Аз вярвам че нещата ще завършат благополучно

Редактирано от megolina75 на 25.11.11 10:42.



Тема Re: Прегледа минанови [re: megolina75]  
Автор Бeaтpиkc (катеря се)
Публикувано25.11.11 11:00



Малко ми беше паникьосано и гинеколога го усети, затова ми обясни с прости думички. Не използва термини. Предавам го така, както го каза, единия вариант мисля, че е пап тест, той го обясни по друг начин, аз нямах представа, че говори за пап тест, попитах за този тест и той ми каза - да, това е единия вариант.

Направи ми е ехограф, прегледа ме отвътре, в интерес на истината малко ми е неудобно да го кажа, но за първи път ми правиха такъв вид преглед. Аз се бях изоставила и с години не бях ходила на гинеколог. Каза, че няма да го вписва в листа с извършените интервенции, просто иска за собствена сигурност да го направи - да се застрахова.

И аз се надявам да няма нищо, основно заради майка ми... но и заради себе си.





Тема Re: Прегледа минанови [re: Бeaтpиkc]  
Автор megolina75 (Believer)
Публикувано25.11.11 11:17



Чудесно е че си в ръцете на такъв лекар, много се радвам, мила Беатрикс! Всичко ще е наред

И това, че е казал че тест за папилома вирус е единия вариант е повече от добре, защото така ще спиш спокойно, тъй като 90 процента от случаите на рак на шийката на матката са вследствие на папилома вирус! Да пишеш като излезнат резултатите! Ще чакам прекрасни новини!



Тема Re: Прегледа минанови [re: megolina75]  
Автор Бeaтpиkc (катеря се)
Публикувано25.11.11 11:31



Благодаря на всички, толкова сте мили ...


Аз не знам защо, но съм с вътрешно убеждение, че цитонамазката ще покаже същото, което и преди - 3а. И то не поради друга причина, а защото отлагах прегледите доста дълго и ми се струва, че едва ли с антибиотика, който пих са се оправили нещата, но все пак се надявам на по-добър резултат.

Прегръщам ви.



Тема Карцином ин ситунови [re: megolina75]  
Автор *jull**Модератор (нощна птица)
Публикувано25.11.11 12:05



Още малко пояснение за "ин ситу":
Карциномът in situ на шийката на матката се счита за предраково съсояние, от което може да се развие злокачественото заболяване кацином на шийката на матката. В този смисъл СА in situ хистологично е рак, но биологично е предраково състояние.



"Совите не са това, което са..."

Тема Re: Карцином ин ситунови [re: *jull**]  
Автор megolina75 (Believer)
Публикувано25.11.11 12:15



Не споря, но знам със сигурност, че в Белгия /поне в моята болница/, Франция и САЩ се счита за рак на място/не навлезнал в дълбочина/ и се третира като такъв

Даже в САЩ се води нулев стадий
Ето и линк за пълно обяснение, по TNM стадирането е TisN0M0 или нулев стадий, естествено напълно лечим -


<P ID="edit"><FONT class="small"><EM>Редактирано от megolina75 на 25.11.11 12:18.</EM></FONT></P>

Редактирано от megolina75 на 25.11.11 12:28.



Тема Re: Карцином ин ситунови [re: *jull**]  
Автор ondinche (бореща се)
Публикувано25.11.11 12:40



Джули, мама беше с такъв ин ситу рак - първото място, с което открихме болестта, и уж всичко беше наред..а докъде стигнах.
Хора, ходете независимо какво показват... трябват си профилактични прегледи, не може да не се ходи и винаги искайте пълен набор от прреглед и изследвания.
това е начина. не че ние не сме ходили де, зад. веднъж годишно,но ходенето си е наистина зад. нещо.

"Man sieht nur mit dem Herzen gut. Das Wesentliche ist für die Augen unsichtbar."


Тема Re: Карцином ин ситунови [re: ondinche]  
Автор *jull**Модератор (нощна птица)
Публикувано25.11.11 13:03



Ондинче, а какво предприеха при майка ти, след като й откриха "ин ситу"?

"Совите не са това, което са..."


Тема Re: Карцином ин ситунови [re: ondinche]  
Автор megolina75 (Believer)
Публикувано25.11.11 13:26



Ондинче, съжалявам, че е трябвало да преживееш всичко това. Ин ситу може да се развие в инвазивен рак, особено ако не се третира навреме. Мое лично мнение е, че ако е вследствие на папилома, дори да се махне, ако папиломата е още в кръвта пак ще прави поразии. Това е лично мнение, но всички добре знаем, че ако не се отстрани причината колкото и да лекуваш последствията, не е лечение на сто процента. Пак казвам - мое мнение.



Тема Забравих да попитам нещонови [re: Бeaтpиkc]  
Автор Бeaтpиkc (катеря се)
Публикувано25.11.11 13:38



Ако цитоманазката е по-добра от 3а, Корновски каза, че мога сама да избера дали да ме обгори или не. Т.е. не разбрах точно дали е задължително обгоряването при по-добра цитонамазка.
Мисля, че ще поискам обгоряване за всеки случай, защото ако, да речем, профилактично се подлагам на прегледи занапред веднъж на шест месеца и в рамките на шестте месеца между прегледите раничката се изроди в сериозен проблем, едва ли ще разбера навреме.

Какво е вашето мнение?





Тема Re: Забравих да попитам нещонови [re: Бeaтpиkc]  
Автор megolina75 (Believer)
Публикувано25.11.11 13:55



Моето лично мнение е да не бързаш, защото има по-съвременни методи от обгарянето. Това едно на ръка. Ако е отрицателен тестът ти за папилома вирус не виждам защо трябва да се притесняваш толкова много. Но ако е положителен - действай веднага по радикален начин, т.е. премахваш проблема и последствието

Все си мисля, че не трябва да ти е консултацията на шест месеца, поне не в началото, а на три



Тема Re: Забравих да попитам нещонови [re: megolina75]  
Автор Cleo78 (новак)
Публикувано25.11.11 16:42



Меги, под отрицателен имаш предвид без наличие на папилома вирус или наличие на папилома, но от безобидните щамове?
Всъщност при теб от 3а веднага ли се развиха нещата до рак?

И от друга страна много ти се възхищавам за борбения ти дух и благодаря, че си тук да помагаш със съвети





Тема Re: Забравих да попитам нещонови [re: Cleo78]  
Автор megolina75 (Believer)
Публикувано25.11.11 17:26



Имам предвид отрицателен за високорисковите за рак на маточната шийка. Другите щамове причиняват неудобство, но не и рак. А при мен бе по-сложно, защото тумора е растял навътре и до последно във външната част на шийката от където се взима и проба за пап тест имаше смесени клетки, дори колпоскопията в началото бе отрицателна, чак след година и половина имаше леко петънце, което се появи, идващо от вътрешната страна. При мен дори вагиналния ехограф не показваше проблем, нищо че е растяло навътре. Но не се притеснявай, защото в повечето случаи не е това развитието

Затова толкова много говоря за тест за папилома, защото само той показа при мен проблем. Така че - да, когато беше 3а бе вече рак, само дето никой не можа да го хване навреме, но това далеч не означава че винаги е така, просто може да се случи и на друг и затова описвам всичко толкова подробно, защото ако помогне и на един човек ще съм щастлива Моето мнение е, че системата трябва да е като в САЩ - пап тест и тест за папилома едновременно на всеки шест месеца. На братовчедка ми така й откриха онкогенен папилома вирус, за три месеца го изчистиха и сега чака бебенце. Така че има лечение, диагностиката ни куца и го много... Но ако знаеш, поне може да отидеш да си платиш и да ти го направят. После и ваксина може да си сложиш, въпреки че сега пък и ваксината е спорна



Тема Re: Забравих да попитам нещонови [re: megolina75]  
Автор Бeaтpиkc (катеря се)
Публикувано25.11.11 23:50



Значи на всеки три месеца. Аз така или иначе през толкова месеци се прибирам във Варна за по няколко дни, ще се напаснат идеално нещата.

Между другото, искам да споделя нещо не като реклама или антиреклама, но ако има някой във форума, който е от Варна с подобен проблем, би му било интересно да знае, предполагам.

Преди пет или шест години (не се сещам точно) леля ми беше с рак на яйчниците. Операцията и направи доц. Явор Корновски, като в операцията участва също и баща му, Корновски старши. Благодаря на Бог, че по някаква случайност майка ми е била насочена към Явор Корновски, а не към баща му, защото освен, че Явор Корновски е страшно внимателен с пациентите си и помни доста от тях, но посредата на операцията баща му излязъл от операционната и казал на майка ми, че леля ми може да не излезе жива от операционната. Вече четири години след смъртта и (тя почина от рак на лимфните възли, получавайки бучка на врата, за която лекарите казаха, че не могат да направят нищо), все още съм страшно ядосана на мед. сестрите от окръжна болница във Варна. Зная, че яда не е здравословен, нито злобата, но леля ми беше с умствена изостаналост, поради което майка ми беше до нея неотлъчно след операцията, по време на химиотерапията и всички останали процедури. Не пожелавам на никого да преминава през този ад, защото е жестоко да знаеш как един 60 килограмов човек носи 90 килограмов човек до тоалетната, понеже мед. сестрите си правят парти в сестринската стая.

Не мога да си обясня по никакъв начин защо медицинските служители се държат толкова зле с пациентите или поне защо беше така тогава. Станах очевидец на грубо, арогантно и гнусно отношение към хора, отишли с един от най-сериозните здравословни проблеми. Това беше, когато леля ми се явяваше на комисия, събираха се документи за туморния маркер и всички останали необходими изследвания. Нито една врата не се отвори с усмивка - подават ти листите с физиономия сякаш си им изял закуската или си им развалил спокойствието. Сякаш си им длъжен до края на живота си, че са си свършили работата - да ти подадат това важно заветно листче или петте такива, с които трябва да се явиш на комисия.

Не зная дали това беше темата, в която е редно да споделя, но просто тук ми дойде ...



Тема Re: Карцином ин ситунови [re: *jull**]  
Автор ondinche (бореща се)
Публикувано26.11.11 01:08



пълна хистеректомия, Джули.
откриха го с кръвване , след което направиха биопсия, оказа се, че е карцином инситу. . . гълъбче ни беше кацнало на рамото, не се бойте, една операция, махаме всичко и забравете, живейте си живота - доц. Попова го казва това.
след което операцията, няма заразени лимфи, всичко е точно както го искаха, няма ни химио, ни лъчетерапия. не се бойте, само туморни маркери на всеки 6 месеца.. и какво... загубих майка си оттам нататък с хилядите други раци, дето се появиха. бясна съм 10 месеца след това, иде ми да ги убия всички.

"Man sieht nur mit dem Herzen gut. Das Wesentliche ist für die Augen unsichtbar."


Тема Re: Карцином ин ситунови [re: ondinche]  
Автор megolina75 (Believer)
Публикувано26.11.11 01:51



Доколкото разбирам обаче, ракът на шийката е бил тотално отстранен... За съжаление никога не може да предвидим появата на друг такъв... Много съжалявам за загубата ти....



Тема Re: Забравих да попитам нещонови [re: Бeaтpиkc]  
Автор megolina75 (Believer)
Публикувано26.11.11 01:53



Принципно има отделна тема, но щом тук ти е дошло. Този проблем е навсякъде, аз също бях отвратена, дори им казах да си вземат мизерните парички и да ме оставят на спокойствие, но както казах това е за друга тема...





Тема Re: Забравих да попитам нещонови [re: megolina75]  
Автор Бeaтpиkc (катеря се)
Публикувано26.11.11 13:05



Съжалявам, аз по принцип гледам да не говоря често за това, но исках да кажа за възрастния Корновски, онзи ден го видях да се разхожда като мишок из Майчин Дом, докато чаках за моя преглед - той е нисък, слаб... точно мишешка физиономия. Не зная като лекар как се отнася към пациентите си, но щом е способен да каже нещо толкова жестоко в такъв момент, значи едва ли е от най-загрижените.



Тема Re: Колпоскопиянови [re: kykлeнcka пиpaня]  
Автор nelly_83 (ентусиаст)
Публикувано26.11.11 22:07



Всичко ще бъде наред мило пиранче. Сигурна съм, просто няма как да е иначе.

.Прегръщам те.
Днес изпи ли си морковите?



Тема Re: Прегледа минанови [re: Бeaтpиkc]  
Автор nelly_83 (ентусиаст)
Публикувано26.11.11 22:10



Беатрикс стискам палци за добри резултати.

Успех!



Тема Re: Прегледа минанови [re: nelly_83]  
Автор Бeaтpиkc (катеря се)
Публикувано27.11.11 14:35



Благодаря Нели!





Тема Re: Карцином ин ситунови [re: megolina75]  
Автор Cleo78 (новак)
Публикувано27.11.11 20:55



Доц. Попова от 5-та градска? Аз имам специално мнение за докторите от тази болница. На никого не пожелавам да бъде опериран там...



Тема Re: Карцином ин ситунови [re: Cleo78]  
Автор megolina75 (Believer)
Публикувано27.11.11 23:58



Аз съм оперирана там и операцията е констатирана като перфектно извършена от няколко специалиста извън България. Изключително доволна съм от д-р Делчев. Не знам какъв е опитът ти Клео с тях, но има няколко които не ми харесаха особено, но не мога да не призная, че имаше няколко оперирани и от доц. Попова, които бяха много доволни. При мен тя бе първи хирург, Делчев - втори, но всъщност той пое операцията, защото аз така поисках и съм повече от благодарна. По отношение на доц. Попова са ми смесени чувствата.



Тема Re: Карцином ин ситунови [re: megolina75]  
Автор Cleo78 (новак)
Публикувано03.12.11 16:51



Мама беше оперирана от Зарков, не му знам титлата и не ме интересува. Беше операция на сляпо, ей така да видим ще стане или не, или просто за пари от клинични пътеки. Без предварителни изследвания, или поне недостатъчни. Там я умориха, а докато тя лежа там починаха 2 жени, и то не защото бяха тежко болни... за мен тази болница е болница на ужасите, дори не искам да си спомням условията, мизерията, отношението на докторите... Още не знам защо мама реши да отиде там... но явно каквото му е писано на човек... уффф. А вчера щеше да навърши 61г. и да е в очакване на второ внуче... мразя несправедливостта, не искам да бъда силна, искам си я обратно!





Тема Re: Карцином ин ситунови [re: Cleo78]  
Автор megolina75 (Believer)
Публикувано03.12.11 17:07



Много съжалявам за това, което си преживяла Клео. Много съжалявам, че не сте попаднали на някой лекар по сърце и душа...
А по отношение на мизерията - малко са болниците в България, където да не е мизерия, малко са и тези, в които работят истински лекари. Това, което ти си преживяла в Пета градска, моя позната преживя в Токуда... Според мен най-важно е да си по призвание лекар, не само да искаш пари. Тогава и мизерията няма значение...



Тема Нова цитонамазканови [re: Бeaтpиkc]  
Автор Бeaтpиkc (катеря се)
Публикувано05.12.11 12:28



Отново 3а.



Тема Re: Нова цитонамазканови [re: Бeaтpиkc]  
Автор nelly_83 (ентусиаст)
Публикувано05.12.11 16:31







Тема Re: Колпоскопиянови [re: kykлeнcka пиpaня]  
Автор nelly_83 (ентусиаст)
Публикувано05.12.11 16:32



пиранче, какво стана с теб. Чакам да пишеш. Между временно

+ HUGS



Тема Re: Колпоскопиянови [re: nelly_83]  
Автор Tia maria (член)
Публикувано05.12.11 16:43



Беа,какво те съветва лекарят? За не беше ли съмнителен , неясен резултат? В края на краищата може и възпаление някакво да бъде.

За изгарянето и аз не съм чула добри неща-много са изпищели после...Сега се замразява май.
Уф, и аз съм на преглед тая седмица -бяло течение. Не ми е спокойно , никак.



Тема Re: Нова цитонамазканови [re: Бeaтpиkc]  
Автор megolina75 (Believer)
Публикувано05.12.11 21:52



Направи тест за папилома без да губиш време, това е моя съвет от сърце!





Тема Тиа,нови [re: Tia maria]  
Автор Бeaтpиkc (катеря се)
Публикувано05.12.11 22:54



В сряда съм на колпоскопия. На 24-ти, когато се разбра, че раничката не е зарастнала, пуснахме втора цитонамазка. Днес по телефона ми казаха, че отново е с резултат 3а.

Не зная какво следва от тук нататък...

Честно казано очаквах, че този път цитонамазката ми ще е по-добра. Преди имах редовен проблем с това, че чувствах умора, сякаш не съм се наспала, винаги по две кафета сутрин (или в моя случай по обяд), за да се събудя и деня да започне, бях отпусната... Не съм го отдала на някакъв сериозен здравословен проблем, по скоро на това, че работя у дома и нямам конкретен режим - ставане сутрин, лягане вечер, хранене и т.н. и т.н. Откакто първия път цитонамазката ми показа 3а, у дома се набляга много на зеленчуците и плодовете, започнах да приемам пчелен прашец (макар и малко нередовно), чувствам се по-добре, вече не съм толкова отпаднала непрекъснато. Затова и се надявах на по-добър резултат.

Също и течението ми се върна .. не е толкова силно, но пак го имам.



Тема Re: Нова цитонамазканови [re: megolina75]  
Автор Бeaтpиkc (катеря се)
Публикувано05.12.11 23:00



В сряда съм на колпоскопия... Сега четох, че двата теста са сходни или поне на мен така ми се стори - днес четох за колпоскопия, сега за ПАП тест, даже може да са и едно и също, малко съм невежа в това отношение.

Искам да попитам само, след ПАП тест, наложителна ли е биопсия? Питам, защото не съм здравно осигурена и цените са ужасно високи, почти непосилни за мен, опитвам се да се подготвя, доколкото е възможно, но за толкова кратък срок не знам дали ще се справя ...



Тема Re: Нова цитонамазканови [re: Бeaтpиkc]  
Автор megolina75 (Believer)
Публикувано05.12.11 23:09



Колпоскопията е намазване на съмнителното място с оцетна киселина или йодна тинктура и се наблюдава под микроскоп дали се оцветява в характерен цвят. По този начин се установява промяна в клетките, което още не означава рак! Важно е да го запомниш добре


По отношение на биопсията - зависи от колпоскопията. Аз вече си казах мнението за теста за папилома вирус. Аз лично бих направила първо него, ако е положителен дори и колпоскопията да не показва нищо ще искам биопсия.
Стискам палци и съм с теб!



Тема Re: Нова цитонамазканови [re: Бeaтpиkc]  
Автор megolina75 (Believer)
Публикувано05.12.11 23:12



По отношение на осигуровките, не е ли по-добре просто да си ги внесеш? Може би ще ти излезне по-евтино и няма да се притесняваш да имаш болничен престой /всичко става/ или каквото и да било друго... Просто си мислех...



Тема Re: Нова цитонамазканови [re: megolina75]  
Автор Бeaтpиkc (катеря се)
Публикувано05.12.11 23:23



На този етап нямам възможност да ги внеса. Дължа над 400 лева, за две години, с всичките лихви и други подобни. Последно ги гледах преди няколко месеца, бяха около 350. Ако го направя, няма да имам възможност да си платя прегледите и другите интервенции. В това отношение съм на кръстопът, не бях подготвена финансово за такова продължение ...

Аз го попитах за ПАП тест специално на 24-ти, когато ми взе втората цитонамазка. Каза, че е един от двата варианта, другият бил биопсия. Ще видя какво ще стане в сряда, доколкото разбрах колпоскопията показва изменени клетки, но не и причината за изменението им. Т.е. логично е след нея и биопсия.



Тема Re: Нова цитонамазканови [re: megolina75]  
Автор Бeaтpиkc (катеря се)
Публикувано05.12.11 23:30



За палците благодаря, за подкрепата също!


Между другото сме адашки и аз съм Миглена



Тема Re: Нова цитонамазканови [re: Бeaтpиkc]  
Автор megolina75 (Believer)
Публикувано05.12.11 23:31



Не съм съгласна с твоя лекар, че или ПАП тест или папилома, но няма значение... Ако се прави биопсия няма смисъл от тест за папилома, защото биопсията ще си покаже всичко. Ще ти пиша на лични за другите неща





Тема Re: Нова цитонамазканови [re: Бeaтpиkc]  
Автор megolina75 (Believer)
Публикувано05.12.11 23:31



Значи си родена с късмет!





Тема Re: Нова цитонамазканови [re: megolina75]  
Автор Бeaтpиkc (катеря се)
Публикувано05.12.11 23:34



Може и аз да бъркам, когато ми каза, че раничката още е там, изключих ...



Тема Re: Нова цитонамазканови [re: Бeaтpиkc]  
Автор megolina75 (Believer)
Публикувано05.12.11 23:40



Нормално е, не се притеснявай излишно. Каквото и да е ще се справиш, но аз продължавам да вярвам с цялото си сърце, че всичко ще е наред





Тема Re: Нова цитонамазканови [re: megolina75]  
Автор Бeaтpиkc (катеря се)
Публикувано05.12.11 23:49



Благодаря! Това повдигна духа ми определено, ако имаше някакъв начин да спася и майка ми от плача днес, щях да го направя, но тя не иска да ме чуе много много.





Тема Re: Нова цитонамазканови [re: Бeaтpиkc]  
Автор megolina75 (Believer)
Публикувано05.12.11 23:59



Кажи на милата ти майка, че дори и да е предраково състояние то е напълно лечимо, а и рак да е, когато е в начален стадий е 90 процента лечим

Прегърни я и от мен



Тема Re: Нова цитонамазканови [re: megolina75]  
Автор Tia maria (член)
Публикувано06.12.11 13:15



Беатрикс, не си мисли , че само ти си без осигуровки. Аз съм в същото положение. Кураж, мила! Не можеш ли да засилиш работата си от вкъщи? Ето , аз съм готова с материали и ще ги изпратя в същата фирма ,за която работех преди. Зная , че ме помнят с добро. Криза е , борба е. Успех!

<P ID="edit"><FONT class="small"><EM>Редактирано от Tia maria на 06.12.11 13:21.</EM></FONT></P>
И аз не водя полов живот- при операцията ми е скъсено влагалището ,
невъзможно е! Е, не съм опряла до това... Но няма откъде да се вземе. Виж, стресът ми е огромен и ако папиломата циркулира в кръвта...
Каквито и да са резултатите ,това не е причина да не отида на театър и да не се забавлявам.

Редактирано от Tia maria на 06.12.11 13:42.



Тема Re: Нова цитонамазканови [re: Tia maria]  
Автор Бeaтpиkc (катеря се)
Публикувано06.12.11 13:38



Успех и на теб, Тиа.
Аз не съм много добра в даването на кураж, колкото до работата от къщи - мога, но чисто физически времето ми няма да е достатъчно за реакция.
Имам и резервни планове, но не ми се иска да стигам до тях.



Редактирано от Бeaтpиkc на 06.12.11 13:42.



Тема Колпоскопиятанови [re: Бeaтpиkc]  
Автор Бeaтpиkc (катеря се)
Публикувано07.12.11 18:46



Колпоскопията мина добре, доктора обясни, че на този етап не може да се направи биопсия, не било препоръчително, понеже биопсията била агресивен метод за установяване на проблем, който можело да не съществува.
Пусна ДНК цитонамазка.

Меги, исках да попитам за тест за папилома, но майка влезе с мен в кабинета, изпитах неудобство. Надявам се след като получа резултатите от ДНК цитонамазката, да имам възможност да посетя гинеколога сама.

Искам да споделя още нещо, колпоскопията не беше вписана в листа за извършени интервенции. Не знам как би трябвало да бъде и дали се плаща преглед + колпоскопия, но в моя случай платих само рутинен преглед.

Казаха ми, че след като имаме резултатите от ДНК цитонамазката има две възможности - едната да се изреже от ръбчетата на раничка, да се изпрати за изследване тъканта. Предполагам, че това е биопсия. Другия вариант, ако ДНК цитонамазката покаже по-добри резултати, раничката ще се обгаря.

Специално към Тиа, защото и тя сподели, че няма осигуровки. Препоръката на доцент Корновски беше да не заплащаме осигуровките засега, защото ако резултата от ДНК цитонамазката се окаже по-добър, обгарянето ще трябва да го платим (около 100 лева в Майчин дом), не се покрива от здравна каса. Ако резултата от ДНК цитонамазката покаже, че ще трябва раничката да се изрязва, вече тогава е хубаво да има осигуровки човек, защото половината от цената на процедурата в Майчин дом се покрива от здравната каса - т.е. доплаща се 250 лева ако се прави интервенцията с направление.

Тиа, от сърце ти пожелавам да не стигаш до там ...





Тема Re: Колпоскопиятанови [re: Бeaтpиkc]  
Автор megolina75 (Believer)
Публикувано07.12.11 19:52



Беа, не можах да разбера какво са видели по време на колпоскопията. Има ли реакция или не? Това с биопсията не го разбирам, какво му е агресивното, просто се взимат няколко парченца... Тази ДНК цитонамазка както я наричаш най-вероятно е теста за папилома вирус. Ако е така както си мисля ще съм щастлива, защото това е пътя

Обаче ще те помоля за второ мнение. Нещо не ми се връзват някои неща. Като си получиш резултатите, моля те за второ мнение преди да правиш каквото и да било! И какво значи ако покаже по-добри резултати раничката ще се обгаря? То не се обгаря просто ей така, ако няма нищо! Да не говорим, че има по-съвременни методи!



Тема Re: Колпоскопиятанови [re: megolina75]  
Автор Бeaтpиkc (катеря се)
Публикувано07.12.11 20:16



За колпоскопията ... ще се опитам да го пресъздам, но ми е много объркано.
Каза, че в близост до края на каналчето на шийката на матката клетките са добре. Сега като го пиша, ми звучи нелепо, но това помня. Спомних си за твоя случай, как при теб нещата са се развили прекалено навътре и не са могли да открият веднага проблема. Каза, че това е добре, по някакъв начин... Не каза нищо конкретно дали много клетки са изменени или по-малко.
Не зная тази ДНК цитонамазка какво представлява. Взе секрет, както при нормалната. Всъщност тя е у дома, в хладилника, в пластмасова кутийка среден размер. Трябва утре да я предам на една клиника, в кутийката има някакъв разтвор също. Кутийката е голяма, но не се вижда ясно какво има вътре - млечно бяла е на цвят.

Нямам никаква идея кое какво значи, знам само, че когато получа резултата от тази ДНК цитонамазка на мейл, трябва да му се обадя и да му кажа какъв е. Това ще се случи до седмица, той ще прецени как да процедира.



Тема Re: Колпоскопиятанови [re: Бeaтpиkc]  
Автор megolina75 (Believer)
Публикувано07.12.11 20:57



Да, мисля че е тест за папилома вирус, обикновено него си го носиш сама в среда, подходяща за случая. Нека да излезнат резултатите и ще видим следващата стъпка. Ако нещо не е наред бих те посъветвала за второ мнение. Не се сещай за мен, защото това не е типичния случай. Сега се сещай за това, че всичко ще е наред и нищо няма да има. Вярвай в това с цяло сърце. Аз вярвам!
Прегръщам те!



Тема Re: Колпоскопиятанови [re: megolina75]  
Автор Cleo78 (минаващ)
Публикувано07.12.11 21:04



Беа, стискам палци всичко да е наред и да няма повод за никакви притеснения.
Снощи се рових в нета и попаднах на история на момиче, което е било с резултат от цитонамазка 4, и въпреки това не е имала рак, а само предраково състояние и сега всичко е наред. Освен това на няколко места пише, че тест за папилома вирус не се препоръчва на момичета под 30 год. понеже може да даде подвеждащ резултат. То за мен не важи, но пък сестра ми още няма 30г. Ще видим третата цитонамазка какво ще покаже.
Лека вечер!





Тема Re: Колпоскопиятанови [re: Cleo78]  
Автор megolina75 (Believer)
Публикувано07.12.11 21:09



Клео, мила, къде го чете това? В Белгия, Франция и Англия ги тестват много по-рано, за да може да им сложат ваксината, ако още не са ваксинирани. Това е нещо ново сега... Защо може да даде подвеждащ резултат, има ли някакво обяснение или просто така е написано? Това трябва да го разнищим, че е много важно! А и как ще даде подвеждащ резултат след като е ДНК тест? Обърках се...



Тема Re: Колпоскопиятанови [re: megolina75]  
Автор Cleo78 (минаващ)
Публикувано07.12.11 22:36



Меги, снощи четох като луда. Сега намирам само една от страниците. Ето цитат накраткто:

"Защо при жените под 30 години тестът на Digene не се прави преди цитологичния?

Ако нашият тест при жените под 30 години бъде направен първи, ще бъде отчетено, че много от тях са заразени с вируса. Но тяхната имунна система може да елиминира инфекцията. При по-възрастните обаче този въпрос не стои така и е хубаво тестът на Digene да бъде правен заедно с цитологичния. Ако тестът е отрицателен, може да се гарантира период, в който жената да бъде спокойна, че няма опасност. Ето защо тестът се препоръчва за жени на възраст над 30 - 35 години."

Източник: http://novinar.bg/news/v-shejnovo-shte-praviat-testove-za-papiloma-virusi_MjMyMTs0Mw==.html



Тема Re: Колпоскопиятанови [re: Cleo78]  
Автор megolina75 (Believer)
Публикувано07.12.11 22:56



Хм, да, това е така, но...има едно но... Какво се случва ако се заразиш и не се справи имунната ти система? Тогава ако е онкогенен си развиваш предраково състояние... Аз съм се заразила с вируса най-вероятно под 30 годишна възраст, ако е вярно, че поне пет години му трябва за да развие предраково състояние... Но тъй като работех като луда имунната ми система е била паднала и не се е справила с него.
От братовчедка ми, която живее в САЩ, знам че при тях е стандартно и под 30 години или поне на нея са й го правили. И ако открият такъв вирус просто го чистят. Вирус не значи рак. Но ето че дори и тук пишат над 30 годишна възраст да се прави едновременно с цитологичния.
Клео, мила, недей да се притесняваш толкова много. Знам, че цитонамазката не е най-добрата, но е много вероятно да е просто възпалителен процес. И все пак си мисля, че не боли ако е направи и папилома теста. Нали информацията ще се засече, а и да има нещо тя ще го изчисти. Братовчедка ми го изчисти за два месеца с някакви стимуланти. Няма страшно от това

Важното е да се открие навреме!



Тема Re: Колпоскопиятанови [re: Cleo78]  
Автор Бeaтpиkc (катеря се)
Публикувано07.12.11 23:51



Благодаря Клео, това наистина ми подейства успокояващо





Тема Re: Притеснителни резултати, шийка на матканови [re: Бeaтpиkc]  
Автор Бeaтpиkc (катеря се)
Публикувано07.12.11 23:57



Морфологична диагноза: Цитограма ПАП 2, с единични клетки до ПАП 3а.

Микроскопско описание: Цитонамазка съдържаща много слуз, стромни клетки, няколко малки групи от ендоцервикален епител; единични плоски епителни клетки от горните слоеве, без особени цитологични отклонения и от парабазален тип, с полиморфни, леко дилатираани ядра; дегенеративно променени клетки, единични безядрени сквами; оскъдно левкоцити, бактерии (-); единично еритроцити.

Сега се сетих да пусна написаното в листа-резултат от втората ми цитонамазка.

Меги, открих коментари в интернет и вече и аз също мисля, че е тест за папилома. На кутийката пише PAP тест.

Най-лошото е, че дойдохме в понеделник с приятеля ми. Днес, след като минах през гинеколога, в кабинета беше и майка ми, тази вечер у дома имаше леки препирни ... И приятеля ми утре заминава.

Едва ли не ни обвиниха, че след като стоим на компютрите, шегуваме се и се опитваме да се разсеем със странични неща, сме безотговорни към създалия се проблем. Държаха тон на приятеля ми в стил "ти осъзнаваш ли какви може да са последиците" и го разбирам защо иска утре да се прибере в Бургас.

Тази предварителна паника у дома ми идва в повече. Ако има начин и аз бях си взела дрехите и лаптопа в една торбичка и честно ви казвам, бих си била камшика



Тема Re: Притеснителни резултати, шийка на матканови [re: Бeaтpиkc]  
Авторyraaa (Нерегистриран)
Публикувано08.12.11 06:16



Ми , така , като чета цитограмата..не е нищо страшно..отделно , при самата колпоскопия , ако се съмняват взимат и парченца за биопсия , още тогава, защото , дори и леко променените клетки,което не значи злокачествени се оцветяват различно..и опитният гинеколог го вижда..и винаги взима от там, следователно, явно при теб е нямало..отделно горене, се прави и при псевдоерозио, за превенция..Споко, нищо страшно няма..Ще видиш..

..Новият метод е замразяване или лазер..незнам в Бг прави ли се...Успехове!!!!И винаги някак си , трябва да се вярва на лекарят ...който те третира...това е гаранция за успех, пълно доверие..иначе ,ако се скача от лекар на лекар...не е гот...пък и често 3-то, 4-то, 5-то мнение , уж за по-сигурно, то става по-лошо...Психясваш съвсем...Не става , въпрос за 2-ро мнние, то често е задължително...за съжаление, аз си мисля, че колкото и да се опитваме да контролираме ситуацията, често става обратното, тя взима контрол над нас...за туй, вяра и пълно доверие ..



Тема Re: Притеснителни резултати, шийка на матканови [re: yraaa]  
Автор megolina75 (Believer)
Публикувано08.12.11 08:46



Естествено, че трябва да вярваш на лекаря си, но второто мнение в такива случаи е повече от задължително. Понякога се изисква и трето мнение, всички които сме патили от лекарски грешки знаем това и се опитваме да предпазим другите от същата грешка.



Тема За Беанови [re: Бeaтpиkc]  
Автор megolina75 (Believer)
Публикувано08.12.11 08:56



Беа, мила, разбирам раздразнението ти, но разбирам и паниката при родителите ти. Нали си им детенце... Ти много се притесняваш, представи си колко се притеснява майка ти. Казвам го от личен опит. Има моменти, в които нашите родители не реагират така, както на нас ни се иска или струва правилно, но недей да им се сърдиш. Това е техният начин, това е тяхната тревога и желание всичко да направят за детето си, за да не му се случи нещо лошо. Разбирам ги. Моята майка не спеше в продължение на месеци, докато не ме диагностицираха. А когато това се случи тя каза "знаех си". Нашите майки са нашите орлици. Нищо не можа да спре тревогата им, когато детенцето им не е добре, макар и да не е рак. Ръката да си счупиш пак ще се суети и тревожи за теб. Това е природата на майката.
В случаите, когато виждам че моята мила майчица изпада в паника сядам и говоря с нея. Подкрепям я. И деликатно й казвам, че и на мен ми е напрегнато, да не се фокусираме толкова много върху болестта, да се живеем живота пък каквото сабя покаже. Поговори насаме с тях. Кажи им,че тази паника те натоварва, но го кажи спокойно. Надявам се да те разберат

Но не си разваляй отношенията с тях, защото познавам случаи, в които такива ситуации са водели до много неприятни последствия. Сигурна съм, че не ти е лесно. Знам го. Но понякога откровения, спокоен разговор в такава ситуация сваля товара от раменете и на двете страни!

Редактирано от megolina75 на 08.12.11 08:57.



Тема Re: За Беанови [re: megolina75]  
Автор Бeaтpиkc (катеря се)
Публикувано08.12.11 11:59



Не знам, но приятеля ми е единствения, който не се паникьосва, защото все още нищо не е доказано ... По скоро предпочитам той да е около мен, отколкото нашите. Те вечер имат навика да си пийват ракийка и започват да не осъзнават какво говорят, не пият много, но когато и се притесняват, само това им трябва ...
Мисля, че можеше и по друг начин да протекат нещата. Не трябваше да се стига до тук.



Тема Re: Притеснителни резултати, шийка на матканови [re: yraaa]  
Автор Бeaтpиkc (катеря се)
Публикувано08.12.11 12:09



Благодаря





Тема Мег,нови [re: megolina75]  
Автор Бeaтpиkc (катеря се)
Публикувано08.12.11 15:42



Днес бях в офис на Геника, за да си предам контейнерчето с цитонамазката. Лаборантката ми обясни, че тази цитонамазка, която желае лекаря, не включва тест за папилома. Цитонамазката, която иска лекаря, в Геника наричат "течно-базирана цитология". Прочетох си болничното листче, с което ме прати доктор Корновски в Геника, пише, че е направил колпоскопия, след което е установено, че няма атипични клетки. Дано да съм запомнила правилно.
В ценовата им листа са включени цени и на изследвания за папимола - различни групи от тях са на различни цени.
Ще изчакам до другата седмица, да се разбере резултата, ще говоря с Корновски и вероятно ще пуснем изследване и за папилома.



Тема За вярата в докторанови [re: yraaa]  
Автор Бeaтpиkc (катеря се)
Публикувано08.12.11 15:50



На доц. Корновски имам огромно доверие. Но осъзнавам, че е много зает и винаги, когато отида на преглед, се налага аз да му припомням какво се е случило на предния прегледи. Вчера ме попита защо досега не сме правили колпоскопия



Много се надявам всичко да е наред.



Тема Re: Мег,нови [re: Бeaтpиkc]  
Автор megolina75 (Believer)
Публикувано08.12.11 16:27



Това, че не са установени атипични клетки по време на колпоскопията е много добра новина

Дишай по-спокойно. Жалко, че не е пуснал и теста за папилома, но да видим този какво ще покаже. Най-вероятно и той няма да покаже нищо. Ако решиш да провериш и папиломата, дори и там да има нещо ще го изчистите в кратки срокове и готово Много се радвам за добрите новини на този етап! Само завърши процеса и после си гледай живота Прегръщам те!

Редактирано от megolina75 на 08.12.11 16:28.



Тема Re: Мег,нови [re: megolina75]  
Автор Бeaтpиkc (катеря се)
Публикувано08.12.11 16:36



Аз ще си направя отделно този папиломен тест, ще направя всичко възможно. Нашите поеха всички разходи, откакто съм тук, т.е. от понеделник - прегледи, изследвания и т.н., осигуровките са решили да ми платят.
Аз ще се обърна към Генетика за папиломата. Много се радвам, че имах възможност да говоря с лаборантката и и обясних всичко, което ме интересуваше. При Корновски времето винаги е малко, защото часовете са на често, пак казвам - не че би отказал да ми обясни, но ми е неудобно да бавя тези, които са с часове след мен.



Прегръдки, Меги!



Тема Re: Мег,нови [re: Бeaтpиkc]  
Автор megolina75 (Believer)
Публикувано08.12.11 16:41



Милата, Беа! Всичко е и ще бъде наред





Тема Re: Мег,нови [re: megolina75]  
Автор Tia maria (член)
Публикувано09.12.11 17:19



Аз да се поФАлА- пробвах с Розалгин, симптомите понамаляха.Разбира се ,ще отида и на лекар,но сега ми е коледно и хубаво... Здравните още ли ги търсят З години назад? Системата е такава , че без друго си плащаш всичко ,та става двойно.



Тема Re: Мег,нови [re: Tia maria]  
Автор Бeaтpиkc (катеря се)
Публикувано09.12.11 18:20



Мисля, че е за последните 2 години, Тиа, но не съм 100% сигурна.
Обясненията ми за здравните осигуровки бяха по-скоро свързани с това, че ако се налага да избираш кое да платиш - осигуровки или лечението до определен момент, в който може да се докаже, че няма нужда от болнично лечение занапред, според мен е по-добре да се плати лечението. Естествено тези ми размисли с надеждата, че няма да се стигне до крайни мерки.
В моя случай, осигуровките ми са за 2 години - ако ще се прави обгаряне, което ще ми струва 100 лева с или без осигуровки то пак ще е толкова, на този етап осигуровките не са приоритет. Аз така или иначе вече съм дала толкова, колкото са ми осигуровките, във вид на пътуване до Варна, прегледи, цитонамазки, колпоскопия, а сега и тази ДНК цитонамазка, после прибиране до Бургас - в рамките на 3 месеца това ми е третото идване до Варна. Поне се радвам, че родителите ми са тук и имам къде да остана, докато разбера каква ще е следващата стъпка.

Винаги е по-хубаво човек да има осигуровки, но ако в случая се разполага с конкретна сума и трябва да се избира за какво по-напред да се даде, не бих си платила осигуровките. Нашите искат да ми ги платят сега, но аз не искам, защото тези осигуровки ще са ми от полза само ако се реши обрязване на раничката, те ще спестят половината от цената на процедурата.

Не знам точно с какво тази ДНК цитонамазка е толкова важна и решаваща за развитието на нещата при мен, но доктора ще реши когато разбере резултатите.





Тема Re: Мег,нови [re: Бeaтpиkc]  
Автор Tia maria (член)
Публикувано09.12.11 20:14



И моите разсъждения са такива... За такава цитонамазка знанията са ми нулеви,направо отидох на биопсия,че нищо не усетих, макар и без упойка.,,Разлагам се , мина ми през съзнанието тогава ,а ето на над 10 години съм жива.Товоа го пиша за кураж,за да знаят новите ,че винаги е възможен благоприятен изход.
А на вашите ,Беа , се помъчи да обясниш. Предаването на вируса не става само по полов път, около 70 процента от жените го носят. Открит е и при бебета.., значи... Съмнявам се , че ще искат да разберат,но...



Тема Re: Мег,нови [re: Tia maria]  
Автор Бти (катеря се)
Публикувано09.12.11 21:23



И аз нищо не знаех за тази цитонамазка. Въобще нямам идея каква е целта и, след като няма включено изследване за папилома тест в предписанията на лекаря.

Много ме успояваш като казваш, че не си усетила болка при биопсията.

Бях се паникьосала дали ще боли или не, ако се наложи да ми правят.

Благодаря ти.



Тема Re: Притеснителни резултати, шийка на матканови [re: Бeaтpиkc]  
Автор Бeaтpиkc (катеря се)
Публикувано23.12.11 13:06



Здравейте,
излезе дълго очаквания от мен резултат от ДНК цитонамазката или още резултат от течно-базирана цитология на онкопрофилактична цервикална проба.
PAP 2b, възпаление. В интерпретацията на резултата пише: не-неопластични находки, реактивни клетъчни промени свързващи с: възпаление (включва типично възстановяване). Абнормални епителни клетки, плоски епителни клетки, атипични сквамозни клетки с неопределена сигнификантност.
Препоръчват следваща намазка след 3 месеца, колпоскопия, която ми правиха вече и с медицинския лист от нея изпратиха първия ми материал в Геника (допускам, че са го изгубили или нещо..). Препоръчват още HPV тест, който мисля да си направя следващия месец, когато отида за обгаряне на раничката.

Току-що се чух с гинеколога ми, отговори, че всичко е наред. Като му казах за HPV тест, каза "ааа, не, не... няма нужда, всичко е наред значи". Казах му, че пише възпаление, отговори, че те на всички резултати така пишели.



Смея се, защото майка го нарече Кашпировски ... Голямо спокойствие, голямо нещо. Аз обаче няма да оставя нещата така, защото взе да ми писва от спокойни лекари. Не заради паника или нещо, но от нечие спокойствие човек може ей така "спокойно" да си отиде...

Редактирано от Бeaтpиkc на 23.12.11 13:09.



Тема Re: Притеснителни резултати, шийка на матканови [re: Бeaтpиkc]  
Автор anastasiar (непознат )
Публикувано23.12.11 22:39



Здравейте момичета, извинявам се че нахлувам така в темата, но имам един въпрос - ПАП тест и тест за папилома вирус две различна неща ли са? Питам защото ми предстои профилактичен гинекологичен преглед и не ми се иска да изпусна нещо. Досега съм правила само микробиология, цитонамазка /предполагам, че това е ПАП теста/ и преглед с ехограф. Какво друго е добре да се направи за да е спокоен човек? Благодаря ви предварително, весели празници и бъдете здрави!!!



Тема Re: Притеснителни резултати, шийка на матканови [re: anastasiar]  
Автор megolina75 (Believer)
Публикувано24.12.11 00:43



Здравей! ПАП тест и тест за папилома вирус са различни неща. Материалът се взима по един и същи начин, но изследванията показват и се правят по различен начин. ПАП тестът установява дали има изменение на клетките, папилома вируса е няколко крачки преди изменението на клетките, т.е. показва дали има причина за промяна на клетките /в по-голяма част от случаите/. В никакъв случай едното не изключва другото. Ако решиш да направиш тест за папилома вирус поискай типизация /ако открият вирус да кажат какъв е/. Последната измишльотина, която чух от приятелка е, че правят разделение за типизацията т.е. високоонкогенни и по-ниски. Аз когато правих си пуснах всички типове. Ако никога не са ти правили е добра идея да направиш. Ако няма онкогенен тип мисля, че съвсем спокойно можеш да го направиш след година. Е, разбира се, зависи и от начина на живот, който водиш. Цитонамазка и ПАП тест е едно и също нещо. Прегледът с вагинален ехограф е прекрасно нещо, особено за промени в яйчниците и матката. Моето лично мнение е, че тези изследвания са ти достатъчни за да си спокойна - ПАП тест, микробиология, тест за папилома /не всеки път, както вече споменах/ и вагинална ехография. Успех!



Тема Re: Притеснителни резултати, шийка на матканови [re: megolina75]  
Автор anastasiar (непознат )
Публикувано24.12.11 01:06



Благодаря! Весели празници!



Тема Re: Притеснителни резултати, шийка на матканови [re: megolina75]  
Автор Бeaтpиkc (катеря се)
Публикувано24.12.11 17:07



Наистина правят разграничение - високорискови и други типове папиломен вирус. В Геника, където ми правиха на мен въпросната днк цитонамазка, има ценоразпис и цената зависи от това за колко вида ще изследват намазката ти - за 3 вида една, за 16/18 или 6/11 една цена, за 6/11/16/18 малко по-висока, за 16, 18, 31, 33, 35, 39, 45, 52, 56, 58, 59, 66 малко по-висока от предните две.
Ако искаш "скрининг" допълно се заплаща.



Тема Re: Притеснителни резултати, шийка на матканови [re: Бeaтpиkc]  
Автор Tia maria (член)
Публикувано24.12.11 22:24



Беа , видя ли , че дяволът не е толкова черен! Поздравления за успешното измъкване. А тест за папилома вирус ще си направиш като една съвремена, информирана млада жена. Много е възможно да не си носител,но ако случайно си , го изчистваш навреме, преди да се е развил и си гледаш живота ! И любовта ,то се знае!



Поне този вид рак може да се предвиди ,а също и този на гърдата,свързан с мутиралия ген ВRCA ,но това е друга тема.

Весели празници!



Тема Re: Притеснителни резултати, шийка на матканови [re: Tia maria]  
Автор Бeaтpиkc (катеря се)
Публикувано24.12.11 23:19



Ако не бяхте вие, никога нямаше да разбера, че на света има такова нещо, като папилома.

Благодаря на всички прекрасни момичета, които ми помогнахте за това.

Бог да пази всички ни. Прегръщам ви и ви пожелавам Весела Коледа!
Аз тайно се надявам на чудо, свързано с мой роднина. Надявам се за всеки от нас да има поне по едно такова.



Тема Здравейте отново :)нови [re: Бeaтpиkc]  
Автор Бeaтpиkc (катеря се)
Публикувано06.03.12 19:29



Миналия понеделник бях на обгаряне на раничката.

Най-после се отървах от притесненията, но в момента течението (за което доктора ми обясни, че ще е 20 дни) се превърна в изцяло кърваво. В началото беше розово, даже по едно време съвсем го нямаше, но от онзи ден насам е изцяло кръв. Макар и в малки количества, се притеснявам, че обгореното място може да не заздравява добре, знам ли.

Прочетох днес в една тема от 2004-та тук, че се препоръчват геритамин и витамини, за по-бързо възстановяване на тъкънта. Спомям си, че доктора ми обясняваше как няма да ми пише рецепта (предполагам, че точно за рецепта за въпросните витамини и геритамин е ставало въпрос) веднага след процедурата, но аз ни приемах, ни предавах и остатъка от изречението му не можах да чуя. Самата процедура не предизвика болка при мен, само леко раздразнение, както го описва почти всеки, но усетих навътре секундни бодежи и не спряха, докато не приключи обгарянето. Даже помолих да спре на няколко пъти, защото беше страшно неприятно - все едно ми се забиваха игли в дълбочина.

Сега обаче отново да попитам за кървенето. Според думите на доктора в рамките на 20 дни трябваше да имам течение, което в момента е изцяло кърваво и се чудя дали да му се обадя утре. Той едва ли ще се сети, че миналата седмица ме е обгарял и т.н. ... и затова предпочитам да попитам тук, отколкото да му звъня.

След 2 цикъла трябва да отида на контролен преглед.



Тема Re: Здравейте отново :)нови [re: Бeaтpиkc]  
Автор flora bg (maman)
Публикувано07.03.12 10:34



Веднага се обади на доктора не е много нормално да е кръв след като ти е спряло течението за дни. Отивай не се втелявай.

Живота е невероятен, до болка разностранен и до болка прекрасен!


Тема Re: Здравейте отново :)нови [re: flora bg]  
Автор Бeaтpиkc (катеря се)
Публикувано07.03.12 11:41



Днес вече няма нищо, отново само като се изпишкам, розовее хартията.





Тема Re: Здравейте отново :)нови [re: Бeaтpиkc]  
Автор flora bg (maman)
Публикувано07.03.12 14:45



Е значи просто си се изплашила.А сръвта е била остатъчна от обгарянето и при много движения е изпаднала и така трябва да бъде.Хайде споко и утре да си на радостно ниво послучай празника ни.



Живота е невероятен, до болка разностранен и до болка прекрасен!

Тема Re: Здравейте отново :)нови [re: flora bg]  
Автор Бeaтpиkc (катеря се)
Публикувано07.03.12 17:46



Благодаря много





Тема Re: Притеснителни резултати, шийка на матканови [re: Бeaтpиkc]  
Авторpaзтpeвoжeнa (Нерегистриран)
Публикувано14.03.12 17:20



На 12,03,2012 ми взеха биопсия за изследване-лекарят ми каза, че нещата са доста зле и сигурно ще се наложи голяма операция! Резултатът ще е готов в края на март! Бихте ли ми казали какво да очаквам-ужасно ми е зле и не знам какво да правя.........................ЧПВ-ПОЛОЖИТЕЛЕН, затова ме е страх.



Тема Re: Притеснителни резултати, шийка на матканови [re: paзтpeвoжeнa]  
Автор Buba67Модератор ()
Публикувано14.03.12 17:24



Не се плаши предварително, нека излезе резултата от биопсията, после ще провериш втори път, втори гинеколог онколог и тогава ще мислим. Важно е да е ясна картинката, за да е ефикасно лечението.

Да имаш кураж не значи да не се страхуваш,а да си господар на страха си - Марк Твен


Тема Re: Притеснителни резултати, шийка на матканови [re: paзтpeвoжeнa]  
Автор megolina75 (Believer)
Публикувано14.03.12 18:19



Разтревожена, момента... Да започнем от начало

Първо, това че имаш човешки папилома вирус не е края на света. Въпросът е какъв тип е той- има ли високорисков сред него или не? Най-високо рисковите са четири. Толкоз по първата точка.
Второ- как така лекарят разбра, "че нещата са доста зле и сигурно ще се наложи голяма операция"? Това с просто око не се вижда. Казва ти го човек, който две години се бори с тази болест - рак на маточната шийка. Има скенера за тази работа, че да разберем как точно стоят нещата, ама лекарите в България незнайно защо ги избягват, а те са задължителни!
Мила Разтревожена, разбирам напълно страховете ти и искам да ти помогна, ако ти ми разрешиш, за да не стане някъде грешка.
Първо ще те помоля да ми напишеш тук или на мейл, както решиш, конкретния вид човешки папилома вирус. После да изчакаме бипсията и след нея, ако се налага, ако има изменение, да направиш едни скенер, за да се видят докъде са стигнали нещата. Понякога първо химиотерапия или лъчетерапия за свиване на тумора и последваща операция дават по-добри резултати. Всичко е индивидуално. Нека видим биопсията, която задължително ще дадеш в Онкологията за второ мнение и тогава ще мислим в зависимост от резултата.
Това, което искам да знаеш е, че лек има, независимо кой е стадия. Всеки реагира различно. Виждала съм жена с първи стадий на умира и такава с четвърти да е жива и здрава вече 18 години Бог е този, който решава, но ти трябва да Му помогнеш, нали?Освен това не си сама със сигурност. Ние сме едно голямо семейство, което се скупчва около нуждаещия се по-бързо, отколкото можеш да си представиш. И още нещо много важно - не се давай на страха! Не му позволявай да ти диша във врата...
Покажи му външната врата
Прегръщам те и чакам да пишеш!

Защото Си ме направил глава, а не опашка!

Тема Re: Притеснителни резултати, шийка на матканови [re: megolina75]  
Авторpaзтpeвoжeнa (Нерегистриран)
Публикувано15.03.12 12:24



Резултатът е R 2,63,51 от 29.12.2011 г. , а допреди 3 години PAP 1. Досега съм нямала никакви симптоми, и това ми дойде като гръм от ясно небе! В понеделник ще дойде резултата от цитонамазката, която ми взеха паралелно с биопсията



Тема Re: Притеснителни резултати, шийка на матканови [re: paзтpeвoжeнa]  
Автор megolina75 (Believer)
Публикувано15.03.12 13:31



За съжаление единият - 51 е рисков, но не е сред най-високорисковите. ПАП теста може и нищо да не покаже, зависи от много неща. Важна е хистологията в момента. Това, че няма симптоми е добре, а ПАП теста е доста старичък. По-честичко би следвало да се прави - веднъж на шест месеца

Стискаме палци и чакаме хистологията Може пък да се размине, нека бъдем оптимисти!

Защото Си ме направил глава, а не опашка!

Тема Re: Притеснителни резултати, шийка на матканови [re: megolina75]  
Авторpaзтpeвoжeнa (Нерегистриран)
Публикувано15.03.12 14:14



Лекарят ми каза, че няма как да съм била първа група, при положение, че имам раничка на шийката. А преди 7-8 години ми обгаряха такава раничка и друго не са ми казвали. Всяка година съм правила ПАП теста до януари 2010 г. вкл. Пропуснах само 2011 г., когато в края на годината ми откриха ЧПВ. Никога не са ми казвали, че има нещо обезпокоително и съм била спокойна. Но вече съм доста притеснена. Със страх чакам 19.03. за резултата от цитото, а пък после и биопсията.................................



Тема Re: Притеснителни резултати, шийка на матканови [re: paзтpeвoжeнa]  
Автор megolina75 (Believer)
Публикувано15.03.12 18:48



Разбирам те, но ще ти дам пример с мен. Моят ПАП тест не показа, че има нещо нередно. Самите лекари, при които ходих не можаха да ме диагностицират година и половина. Не ти го казвам, за да те стряскам, а за да се успокоиш малко, защото е много вероятно, ако въобще има нещо да е в началото. При мен тумора растеше навътре и бе късно хванат. Най-важна е биопсията, другото са подробности.
На мен също никой не ми е казвал, че има нещо обезпокоително, че и тест за ЧПВ не ми бяха правили преди. Просто системата в БГ е скапана в това отношение и вместо превантивно всичко става диагностициране. Както и да е.
А прави ли ти този лекар колпоскопия преди биопсията? Това може много да помогне за дигностицирането също... Надявам се биопсията да е взема от правилното място, моята не беше. Силно стискам палци и съм тук за теб, когато имаш нужда

За всичко, което се сетиш...

Защото Си ме направил глава, а не опашка!

Тема Re: Притеснителни резултати, шийка на матканови [re: megolina75]  
Авторpaзтpeвoжeнa (Нерегистриран)
Публикувано15.03.12 19:05



Колпоскопия не знам дали ми е правена, защото бях под пълна упойка, само знам, че е направена кръгова биопсия/каквото и да значи това/ Ще питам в понеделник. На теб каква операция ти направиха?



Тема Re: Притеснителни резултати, шийка на матканови [re: paзтpeвoжeнa]  
Автор megolina75 (Believer)
Публикувано15.03.12 22:02



Голяма операция- отстраняване на всичко, това включва и яйчниците, въпреки че те бяха чисти. Застраховка заради големината на тумора. Лимфна дисекция също ми беше направена. Това е стандартна процедура.

Защото Си ме направил глава, а не опашка!


Тема Re: Притеснителни резултати, шийка на матканови [re: megolina75]  
Авторpaзтpeвoжeнa (Нерегистриран)
Публикувано16.03.12 11:29



Кога е правена операцията? Лесно ли се възстанови? Сега всичко наред ли е?



Тема Re: Притеснителни резултати, шийка на матканови [re: paзтpeвoжeнa]  
Автор megolina75 (Believer)
Публикувано16.03.12 11:35



Преди две години, имах усложнение след операцията, в момента съм на лечение.
Но не за мен става въпрос в случая, а за теб



Защото Си ме направил глава, а не опашка!

Тема Re: Притеснителни резултати, шийка на матканови [re: megolina75]  
Авторpaзтpeвoжeнa (Нерегистриран)
Публикувано16.03.12 14:37



Извинявай за въпросите! Знам, че става дума за мен, но ме интересуваше възстановяването след това. Сама съм с едно дете ученик и исках да знам дали бих могла бързо да се върна на работа, защото няма на кого да разчитам...........



Тема Re: Притеснителни резултати, шийка на матканови [re: paзтpeвoжeнa]  
Автор Tia maria (член)
Публикувано16.03.12 15:44



Не се извинявай ,мила . Просто всеки случай е различен.А без да има резултат от биопсията и план за лечение може само да те наплашим излишно. Отдавна съм оперирана ,не помня кое как беше ,но нямаше ли нещо като предварителна диагноза . Например на моята пишеше Са /карцином/ колли утери, 5/7 ,екзофит т.е външен ,расте навън. Пишеше и стадия Т1 N0 M0,после го промениха на Т2 .
Дано всичко се оправи успешно! Положението ти е сложно ,да. На никой не е леко...

Сега изчезвам и ако през почивните дни не се включа ще бъде защото нямам възможност, а не защото не искам.
Успех!

Редактирано от Tia maria на 16.03.12 15:46.



Тема Re: Притеснителни резултати, шийка на матканови [re: Tia maria]  
Авторpaзтpeвoжeнa (Нерегистриран)
Публикувано16.03.12 15:53



Нямам диагноза, наистина! Биопсията ще бъде готова най-рано на 27,28 март, сега в понеделник ще е готова цитонамазката! Искрено се надявам от нея да стане поне малко ясно накъде вървят нещата! Ще пиша какъв е резултата на 19,03 след 15.00 часа. Благодаря на всички за успокоенията.....................



Тема Re: Притеснителни резултати, шийка на матканови [re: paзтpeвoжeнa]  
Автор megolina75 (Believer)
Публикувано16.03.12 17:39



Тиа го е казала много добре - всеки случай е различен, затова и писах, че не става въпрос за мен, а за теб. Т.е. първо да видим дали въобще говорим за рак пък после всичко останало

Аз не се подложих на операция без скенер. Ако резултатът е положителен /стискам палци да не е така/ бих те посъветвала първо да си направиш скенер на цялото тяло и после да решаваш Успех!

Защото Си ме направил глава, а не опашка!

Редактирано от megolina75 на 16.03.12 17:50.



Тема Re: Притеснителни резултати, шийка на матканови [re: megolina75]  
Авторpaзтpeвoжeнa (Нерегистриран)
Публикувано16.03.12 18:29



Благодаря за подкрепата!



Тема Re: Притеснителни резултати, шийка на матканови [re: paзтpeвoжeнa]  
Автор Tia maria (член)
Публикувано17.03.12 16:42



Мила разтревожена,тук

сме събрали доста по темата ,но не е четиво за почивните дни... Излез с детенце ,направете си някакъв подарък,сипи си едно довечера... А понеделник-понеделник е далече... Бъдете щастливи сега!



Тема Re: Притеснителни резултати, шийка на матканови [re: Tia maria]  
Автор,aзтpeвoжeнa (Нерегистриран)
Публикувано17.03.12 20:00



Благодаря ти Тиа! За съжаление непрекъснато мисля за най-лошото! Хубавото е, че пред детето се държа и не я тревожа. Ще прочета всичко, когато е на училище! Приятна вечер на всички



Тема Re: Притеснителни резултати, шийка на матканови [re: ,aзтpeвoжeнa]  
Автор Tia maria (член)
Публикувано18.03.12 13:26



А ,ето че се справяш! Вече се справяш !Браво ,мила ,ще успееш ,чувствам го! Ние сме тук, наоколо. Подкрепата няма да прекъсне ,освен ако доста не се постараеш, майтап де...


И аз имам момиченце-племеничка. ,,Ще ти плесна един шамар!"-ядосах се нещо-,, Не ме е страх от шамарите ти...страх ме е , че ще умреш... "Не съм обсъждала темата ,баба й почина , тя помни.

Редактирано от Tia maria на 18.03.12 13:33.



Тема Re: Притеснителни резултати, шийка на матканови [re: Tia maria]  
Автор Tia maria (член)
Публикувано18.03.12 14:24



Не помня къде обсъждахме рисковите фактори. Против съм безразборния полов живат, но плевенските онколози ми дават лош пример. Да напомня-един хванах ,то за това и бях оперирана -а за още един ми съобщиха комшиите. -Какво скачаш, не знаеш ли че тая с още колко, с Е.... Прецакаха те ,нали? - Добре че разтурих ебалника вкъщи.Фактор, за мен съществен-лошата хигиена при прегледите. Тук някои съобщават за такава...

Редактирано от Tia maria на 18.03.12 14:47.



Тема Re: Притеснителни резултати, шийка на матканови [re: Tia maria]  
Автор megolina75 (Believer)
Публикувано18.03.12 15:32



Нещо финала на поста не го разбрах... Фактор за рак на маточната шийка е лошата хигиена при прегледи ли?

Защото Си ме направил глава, а не опашка!


Тема Re: Притеснителни резултати, шийка на матканови [re: megolina75]  
Автор Tia maria (член)
Публикувано18.03.12 15:52



Така мисля. Да не си сменяш ръкавиците ,и.т.н. По соц време си беше голям риск. Когато започнах да ходя по гинеколози заради раничката беше на гламавите времена ,всеки турил табела пред къщата си, преглеждаше.Един ме прегледа на дивана -няма гинекологичен стол, няма ръкавици... А после ми показа от прозореца аптеката от която да си купя лекарството-50лв. доста пари по онова време. Нямаше ефект. Но аз бях толкова щастлива да чуя ,че ми няма нищо ,че плащах като попче. После свърших парите и отидох в районната поликлиника.

Майка ми разбра моментално,голям скандал ми направи...Зная ,че това е назадничаво и вредно ,но тя си беше такава. Че съобщи и на баща ми...Голям срам.



Тема Re: Притеснителни резултати, шийка на матканови [re: Tia maria]  
Автор megolina75 (Believer)
Публикувано18.03.12 20:19



Ами да... Тогава е напълно възможно човек да се зарази с вирус! За това не се бях замислила...но е безкрайно важна подробност! Знаеш ли, мила Тиа, това което моя онколог-гинеколог ми каза бе - досега не съм оперирал проститутка от рак на маточната шийка, всички са примерни момичета!
Затова започнах да мисля, че може би колкото по-често се срещаш с вируси, толкова по-лесно имунната система се бори с тях и ги разпознава, а като не се срещаш...проблем! Дори и сега, в момента, имам една приятелка с ЧПВ номер 16, един приятел е имала в живота си, на 26 години, до скоро бе девствена... Какво да се направи, гадост е , ама няма застраховани! Така че това с безразборния секс е отживелица по отношение на ЧПВ!

Защото Си ме направил глава, а не опашка!


Тема Re: Притеснителни резултати, шийка на матканови [re: megolina75]  
Автор Tia maria (член)
Публикувано19.03.12 10:27



Да ,то трябва въобще да не си водил полов живот. И аз като си спомня какви ,,проститутки " имаше в стаята. Имаше възрастни жени по на 60 години,случайно майка ми се засече със своя колежка и малко се поукроти ,,Е, за К. в огъня влизам, че въобще не е такава!"Жената мина с конизация, мисля ,че беше добре! Не съм била светица ,но чак пък безразборен... Както и да е.А аз за пръв път тогава чух за такъв вид рак,ЧПВ, ит.н.За това сама съм си виновна у дома сме на принципа ,,Болестите са два вида -такива ,които минават сами и смъртоносни."Глупаво ,ама...
Карай ,да минава ,да заминава!

Редактирано от Tia maria на 19.03.12 11:47.



Тема Re: Притеснителни резултати, шийка на матканови [re: Tia maria]  
Авторpaзтpeвoжeнa (Нерегистриран)
Публикувано19.03.12 12:02



Аз съм имала двама мъже в живота си- бившия ми съпруг и приятеля, който имах допреди година. Така, че няма никаква гаранция дали си имала един, двама или десет сексуални партньора в живота. Допреди година, две не бях чувала за ЧПВ, а днес го имам................Момичета, стискайте палци...........Следобяд ще ходя за резултата от цитонамазката. Ще ви пиша после....................



Тема Re: Притеснителни резултати, шийка на матканови [re: paзтpeвoжeнa]  
Автор Tia maria (член)
Публикувано19.03.12 12:13



Палцистис! Ще оправим нещата ,ще умуваме ,ще намерим изход!Форумът си е сила! Защо не се регистрираш?



Тема Re: Притеснителни резултати, шийка на матканови [re: Tia maria]  
Автор megolina75 (Believer)
Публикувано19.03.12 15:46



Хайде, мила! Стискам силно палци! Ще чакаме да пишеш. Ако се регистрираш ще е по-лесно, ама да не бързаме, Тиа. Дано няма повод за регистрация



Защото Си ме направил глава, а не опашка!

Тема Re: Притеснителни резултати, шийка на матканови [re: megolina75]  
Автор разтревожена (непознат )
Публикувано19.03.12 17:18



Резултатът от цитонамазката е PAP ІІІ Б, а от биопсията дисплазия ІІ степен. Уж биопсията щеше да е готова след 15 дни, а то.........Ще ми правят конизация на шийката за мое успокоение, за да премахнат раничката и после ще се изследва изрязаното. Докторът се надява това да е достатъчно.........И аз разбира се! Когато ми дадат от болницата епикризата/чак на 27.03.12/ ще занеса всичко при друг лекар да видим и той какво ще каже.........Сега отново ще чета из нета...........Бихте ли ми писали вие как ги виждате нещата



Тема Re: Притеснителни резултати, шийка на матканови [re: разтревожена]  
Автор megolina75 (Believer)
Публикувано19.03.12 17:42



Резултатът от биопсията е много добър. Има изменение на клетките, но не раково... Това е важното. Цитонамазката няма какво да я коментираме, имаме биопсия

Биопсията бих те посъветвала да я консултираш с доц. Милев от онкологията, прекрасен човек, пълно доверие му имам. Питай го на всяка цена дали материала, който е взет е достатъчен. Освен това като се замисля сега...не знам къде ще си правиш конизацията и дали вярваш на лекарите там, но аз не бих предприела нищо преди второ мнение, а ако наистина се налага конизация дали не е по-добре да е с лазер? Просто ти нахвърлям неща, за които може и да не се сетиш... Да знаеш, че ги има като опция.
И още нещо, което е изключително важно- трябва да изчистиш от тялото си вируса, защото ако не го направиш по-късно може да имаш проблем, защото както казват холистичните лекари- премахни причината, а не последствието. Дисплазията е последствието, вируса- причината.
Прегръдки за добрата новина и давай смело напред!

Защото Си ме направил глава, а не опашка!

Тема Re: Притеснителни резултати, шийка на матканови [re: megolina75]  
Автор разтревожена (непознат )
Публикувано20.03.12 09:51



Благодаря ти! Не знам как бих могла да изчистя вируса от себе си........Над 40 години съм, а казват, че само младите могат да се преборят с него, защото имунната им система е по-силна.



Тема Re: Притеснителни резултати, шийка на матканови [re: разтревожена]  
Автор megolina75 (Believer)
Публикувано20.03.12 10:00



Не вярвам в такива твърдения! Ще засилиш имунната система. Когато решиш да започнеш да го чистиш, ако твоя лекар не ти го предложи, ще те пратя при моя, ако си от София, или пък можеш и сама да го направиш. Аз бих направила така: бих се изследвала какво е количеството на фолиева киселина в организма ми. Преди много време е установено, че ракът на шийката на матката се развива по-лесно, когато няма достатъчно фолиева киселина в организма. Освен това бих проверила и витамин Д, ниското съдържание в организма води до предпостави за ракови клетки. След това в зависимост от резултатите бих решила каква да е комбинацията. Обяснявам ти веднага защо- в САЩ в момента преканцерозата се лекува с високи дози фолиева киселина и хранителни добавки. Затова ти казах, че не бих бързала с конизация. Бих поискала второ мнение за биопсията и ако нещата са сигурни бих потърсила друго лекарско мнение. Освен това ако реша да предприема друго освен конизация не бих се бавила. Но това е лично решение, аз само казвам какво бих направила с такъв резултат. Ще се поровя малко в американски форум да прочета какво точно правят в такива случаи. Ако решиш да търсиш второ мнение и други възможности за лечение ще ти пиша какво практикуват конкретно в САЩ да попиташ лекаря си- сегашния или друг



Защото Си ме направил глава, а не опашка!

Тема Re: Притеснителни резултати, шийка на матканови [re: megolina75]  
Автор разтревожена (непознат )
Публикувано20.03.12 10:36



Чакам да ми дадат епикризата и отивам при втори лекар за друго мнение. Но това ще стане на 27 март. Имам голямо доверие на лекаря си: При него съм раждала, правила съм аборт, обгаряне на една раничка, няколко прегледа, но допреди 2004 г..............После от местоработата ми ни осигуряваха всяка година профилактични гинекологични прегледи в Онкото с цитонамазка + преглед за рак на гърдата до 2010 г. вкл. Резултатите винаги са ми ПАП І. През месец декември 2011 г. ми откриха ЧПВ..................Веднага отидох при моя лекар, който ме познава добре и първата му реакция като ме прегледа и видя предходните ми цитонамазки бе, че няма как да съм била 1 група и същевременно съм имала раничка на шийката и т. н. И затова предприехме всичко това...........Той ми каза, че е по-надеждно да се направи конизация, а не само да се обгори раничката, при положение, че имам и ЧПВ...........Май много се отплеснах...........Ще направя второ мнение и ще видим



Тема Re: Притеснителни резултати, шийка на матканови [re: разтревожена]  
Автор Tia maria (член)
Публикувано20.03.12 12:00



Само да те отразя и да ти кажа колко се радвам за резултата.Видя ли като стискахме палци...

Няма ,,голяма операция" ,няма гяволи ! Хубав ден!



Тема Re: Притеснителни резултати, шийка на матканови [re: Tia maria]  
Автор разтревожена (непознат )
Публикувано20.03.12 12:28



Благодаря ти! Хубав ден и на теб!





Тема Re: Притеснителни резултати, шийка на матканови [re: разтревожена]  
Автор Kaлoянa (старо куче)
Публикувано20.03.12 22:19



На страница 38, 39 и 40 от това медицинско списание пише за Човешкия папилома вирус, лечение с медицинска гъба










Живота е рисуване без гума за триене.

Тема Re: Притеснителни резултати, шийка на матканови [re: Kaлoянa]  
Автор Kaлoянa (старо куче)
Публикувано20.03.12 23:00



Още за Човешкия папилома вирус в това медицинско списание



и в това



Живота е рисуване без гума за триене.

Тема Re: Притеснителни резултати, шийка на матканови [re: Kaлoянa]  
Автор разтревожена (непознат )
Публикувано21.03.12 09:37



Много ти благодаря, Калояна! Ще прочета всичко като се прибера в къщи. Хубав ден1



Тема Re: Притеснителни резултати, шийка на матканови [re: Tia maria]  
АвторMaя (Нерегистриран)
Публикувано23.03.12 18:15



Момичета, някой знае ли катетъра при конизация кога се слага- преди операцията или след като ти сложат упойката? Ужасно ме е страх, а в понеделник влизам в болница......................



Тема Re: Притеснителни резултати, шийка на матканови [re: Maя]  
Автор Tia maria (член)
Публикувано23.03.12 18:38



Когато си на операционната маса. Само лек дискомфорт.Успех, Мая! Всичко ще е наред!
Ох ,сега виждам ,че питаш за конизация.Аз ти отговарям за друго. Може да е същото? Не зная.

Редактирано от Tia maria на 23.03.12 18:40.



Тема Re: Притеснителни резултати, шийка на матканови [re: Maя]  
Авторнenoзнaтa (Нерегистриран)
Публикувано23.03.12 20:23



на мен не ми слагаха катетър при конизацията преди година и четри месеца, но все пак опериращия решава, може да поискаш да ти го сложат ако е наложително след като те упоят...при мен самата интервенция беше за около 40 минути , слагат ти тампонада след това, и не ставаш поне 6 часа, на следващия ден я махат-нищо не се усеща, не боли...няма страшно-лягаш заспиваш и се събуждаш"готова"-....аз бях с дисплазия трета степен



Тема Re: Притеснителни резултати, шийка на матканови [re: нenoзнaтa]  
Автормaя (Нерегистриран)
Публикувано24.03.12 20:09



Благодаря! А би ли ми казала как се чувстваше на следващия ден.........Болеше ли те нещо..........



Тема Re: Притеснителни резултати, шийка на матканови [re: мaя]  
Авторнenoзнaтa (Нерегистриран)
Публикувано25.03.12 14:35



Не, мила... нищо не боли на другия ден, лека болка имаше само след като те пусне упойката, след операцията, но тя е като преди да ти дойде цикъла-т.е. почти никаква...има само леко кървене и едно течение после около 10дена някъде и се пие антибиотик( все пак е операция).На мен бяха изписали Ципрофлоксацин за 7 дена....пазиш се от вдигане на тежко и от миене със сапун в интимната зона. Няма нищо страшно пак казвам...после като излезе хистологията от конуса , ако е с чисти резекционни ръбове( неангажирани от дисплазията) си ходиш периодично на преглед и цитонамазки както всяка жена..



Тема Re: Притеснителни резултати, шийка на матканови [re: нenoзнaтa]  
Автор svetleto830201-208203 (непознат )
Публикувано26.03.12 10:07



Здравейте, ще преместя въпросите си тук, тъй като не съм писала в правилната тема.
Имам доста оплаквания, които станаха нетърпими и затова тръгнах на прегледи. Оплакванията ми са постоянна температура, гадене, понякога ми е много студено, друг път ми е адски горещо, боли ме кръста, много, имам няколко подути възли в лявата и дясната гърда, ниско долу, болки в корева и отдясно около дебелото черво....След доста мъки и ходене по болници малко ми се обадиха от болница Лозенец да ми кажат веднага да отида (преди една седмица ми се направи Цитонамазка). Като попитах защо, какво става, отговора на докторката беше - Резултата не е хубав ІІІ а и б, има дисплазия и незнам още какво, както и папилома вирус. Притесних се доста от думите и не разбрах и не запомних. Не съм видяла резултата, затова не мога да цитирам точно. В другата тема, в която бях писала ме насочиха горе долу, но има ли и други като мен, страх ме е....
Утре съм на лекар отново. Каза ми че ще повторим изследването, иска и биопсия...много ме е страх, постоянно се тъпча с валидоли за да не мисля толкова, но в главата са ми само думите и рак, ракови клетки....



Тема Re: Притеснителни резултати, шийка на матканови [re: svetleto830201-20820]  
Автор svetleto830201-208203 (непознат )
Публикувано26.03.12 10:10



Забравих да спомена и доста обилно бих казала течение и някаква неприятна миризма...имам две раждания, мама е с три операции от миома, като на третата и премахнаха всичко. Това има ли нещо общо....охххх, не съм го споделила с никого засега, оосвен с приятеля ми и ми тежи, много....



Тема Re: Притеснителни резултати, шийка на матканови [re: svetleto830201-20820]  
Автор megolina75 (Believer)
Публикувано26.03.12 10:44



Светле, вече ти отговорих на предишния въпрос затова преминавам към този. Няма връзка между миомата на майка ти и твоя папилома вирус. Папилома вирусът се предава по полов път най-вече или ако обичаш да ходиш в обществени басеини и вани /това включва и хотели, макар и пет звезди/. Бих те посъветвала приятеля ти да се тества за папилома вирус и ако има да започне лечение. Аз така и не разбрах заключението за дисплазия вследствие на биопсията ли дойде?
Не се стряскай толкова много преди да знаеш всичко със сигурност. Това са излишни тревоги без необходими доказателства. Не казвам, че можеш да го подминеш с лека ръка, но недей и да се фокусираш само върху това.
Светле, поискай второ мнение. Като начало да уточним категорично- диспзалията НЕ е рак! Това са предракови изменения, напълно лечими, в някои случаи дори и без оперативна намеса. Гледайки назад във времето ти казвам къде са слабите места в диагностицирането- биопсията трябва да бъде видяна от поне още един патоанатом, който да потвърди, че материала е достатъчен, за сигурен анализ! Не разбирам какво точно прави твоята лекарка и защо трябва да повтаря ПАП тест, който не винаги показва, но ще ти кажа че има едно простичко изследване, което показва всичко /по отношение на ракови клетки и образувания/ и то се нарича хистероскопия. Трае не повече от десет минути, под пълна упойка е и се взима материал за изследване /ако има нещо притиснително/ от канала на шийката на матката. Хистероскопията е оглеждане на шийката отвътре и матката с камерка. Повярвай ми, че това в някои случаи е най-доброто, да не кажа в повечето. Така няма какво да бъде изпуснато.
По отношение на симптомите - аз нямах никакви в началото, но докато ме диагностицират /отне им на великите лекари година и половина/ се появиха. Това с цикъла го имах и аз, но не в чак такава силна степен. Но това нищо не означава. Може да има и полип вътре... Помисли за хистероскопията и ако се решиш имам и добър гинеколог-онколог, който може да го извърши като изследване, разбира се, ако не искаш да е твоята лекарка!
Стискам силно палци! Спокойно! И рак да е път има

Ще се справим заедно!

Защото Си ме направил глава, а не опашка!

Редактирано от megolina75 на 26.03.12 10:55.



Тема Re: Притеснителни резултати, шийка на матканови [re: megolina75]  
Автор svetleto830201-208203 (непознат )
Публикувано26.03.12 11:13



Благодаря ти отново.
И аз незная, защото все още не съм се видяла с докторката, дори резултата не съм виждала. Обади се спешно да отивам и по телефона само това ми каза. Предстои ми биопсия, а каза че за папилома ще ми назначи лечение за сега, докато чакаме резултатите. Само това разбрах и помня от разговора. Утре съм на лекар. Ще пиша какво е станало и какво са ми обяснили.
Поздрави и благодаря за подкрепата.



Тема Re: Притеснителни резултати, шийка на матканови [re: svetleto830201-20820]  
Автор svetleto830201-208203 (непознат )
Публикувано26.03.12 11:22



Меги, забравих да спомена, че по време на прегледа, преди още да ми вземе цитонамазката, докторката ми каза - миличка, не миждам гинекологичен проблем, който да обяснява оплакванията ти, няма дори гъбичка, за която да се захвана. Сега като чета при теб как е станало (не казвам че моя случай е такъв), но все пак, при теб е растяло навътре и затова не е хванато. А при мен също няма видимо, но цитонамазката, може би е била с изследване за папилома, след като го има налице (незнам), но само след цитонамазкатаса се видяли толкова неща. ІІІаб група, дисплазия, която ще биопсират, папилома. Незная!?



Тема Re: Притеснителни резултати, шийка на матканови [re: svetleto830201-20820]  
Автор megolina75 (Believer)
Публикувано26.03.12 12:00



Затова ще изчакаме пълните резултати и после ще мисли заедно, ако искаш

По принцип всичко е възможно. Но полипа също причинява кървене... Аз се притесних сериозно, когато разбрах че папилома вируса, който имам е високорисков. Ако нямаш такъв, който в 90 процента от случаите е предпоставка за рак на маточната шийка, можеш да поемеш дълбоко въздух Затова...облечи си пролетната премяна и се забавлявай днес:) Другото ще го мислим утре
Лекарката ти е взела материал за две изследвания- папилома вирус и цитонамазка. Взимат се по един и същи начн с четчица, просто изследванията са различни. А по отношение на гъбичките не виждам каква е връзката. През живота си не съм имала такива А ще пия чаша с прекрасно вино, ако твоите резултати на финала покажат, че няма за какво да се притесняваш! Искрено се надявам да е така! Обичам червено чилийско вино...

Защото Си ме направил глава, а не опашка!

Редактирано от megolina75 на 26.03.12 12:04.



Тема Re: Притеснителни резултати, шийка на матканови [re: megolina75]  
Автор svetleto830201-208203 (непознат )
Публикувано26.03.12 12:22



Аз лично с удоволствие бих те почерпила и себе си с червено вино, ако всичко е наред.
Обаче мисля, че не е. Аз не се чувствам добре, никак. Нямам сили дори за децата си да се погрижа, както казва моят приятел - мишо, ама ти изглеждаш като ходещ труп. плашиш ме. Много съм бледа и слаба. А що се отнася до докторката - тя ме притесни с думите си. Резултата трябваше да излезе езва в края на тази седмица, а тя още в петък (на 23.03) ме издири спешно. Казвам издири, тъй като аз си правя прегледи със една осигурителна карта, благодарение на която не плащам нищо и си имаме посредници - правя изследванията си във Правителствена болница. Уплаши ме много, а и като имам впредвид отпадналостта ми, болките които ме мъчет....вече ми се иска да е утре и да видя вече лице в лице с докторката - какво става с мен. Страх ме е, много.
Но виното го имаш от мен ...ще пиша отново.



Тема Re: Притеснителни резултати, шийка на матканови [re: svetleto830201-20820]  
Автор megolina75 (Believer)
Публикувано26.03.12 15:25



Светле, нещата както ги описваш не са добре, но не значи задължително рак. А вино и аз ще те черпя като се върна в България, за да видиш, че човек може да бъде щастлив и отвъд диагнозата рак

Когато много ме е страх аз правя следното нещо- задавам си въпроси. Т.е. в случая с теб... От какво най-много те е страх? Да не е рак. И какво ако е рак? Да не е напреднал... И така нататък. На финала ще разбереш, че това от което най-много те е страх не е най-непреодолимото или не е задължително да се асоциира с диагнозата рак. Винаги съм казвала и на теб ще ти кажа- ракът се лекува, дори и напредналия стадий. Въпрос на организъм, въпрос на философия, въпрос на гледна точка и не на последно място...въпрос на Божия воля! Ето това е. Може да си напълно здрава и ако Бог е отредил определени неща за теб, те се случват. А може да си последен стадий рак и да живееш прекрасно и щастливо през следващите 30 години! Това е Божа работа! Важното е ти да искаш да живееш и да знаеш, че можеш да се справиш, независимо какво ще се случи. Знам, че звучи страшно. Разбирам те безкрайно добре. Знам и страховете ти. Но също така знам, че можеш да продължиш дори и да е толкова стряскащия рак. Защото имаш кой да те подкрепя, защото има за кого да се бориш и защото има кой да обичаш и да те обича! Повярвай ми, това е повече от добро начало.
Страхувай се от това, което не виждаш. Поставянето на коректна диагноза е половин лечение Път има!
Прегръдки!

Защото Си ме направил глава, а не опашка!

Тема Re: Притеснителни резултати, шийка на матканови [re: svetleto830201-20820]  
Авторнenoзнaтa (Нерегистриран)
Публикувано26.03.12 20:33



Здравей, Светле..Меголина ти е обяснила всичко много добре, не се притеснявай...ПАП 3 АБ не значи рак, не си слагай диагнози и не се плаши. предполагам ще ти направят първо хистероскопия и пробно абразио, ще се вземе биопсия - с пълна упойка е , нищо не боли...тогава след тези резултати като излязат ще се реши какво да се прави...сега се плашиш и стресираш излишно- горе глвата...и не мисли за лошо... а за гърдите потърси мамолог



Тема Re: Притеснителни резултати, шийка на матканови [re: svetleto830201-20820]  
АвторИвaнoвa (Нерегистриран)
Публикувано27.03.12 09:25



Напълно те разбирам Светле! Аз преди 2 седмици разбрах, че съм ПАП 3 АБ и с дисплазия 2 степен и се побърках от притеснения. По цял ден само плачех и едва ли не се погребах сама. Сега чакам конизацията/другата седмица/, но вече съм по- спокойна. Лекарят ми обясни всичко и че няма за какво да се притеснявам............................Въпреки, че докато не излязат после резултатите от изрязаното, сигурно пак ще съм в паника. Давам си сама кураж.........Даже вече ще се замисля и за деца, защото съм вече на 28 години. Желая ти успех





Тема Re: Притеснителни резултати, шийка на матканови [re: Ивaнoвa]  
Автор flora bg (maman)
Публикувано27.03.12 09:51



Един съвет от мен. След конизацията не се изоставай а на всеки шест месеца отивай на преглед профилактично. Мисля,че до три години /така беше по мое време/ ще те водят на отчет. Колкото до забременяване, доста ще е трудно заради самата конизация но може да имаш шанс. Аз бях на 37 години след две деца когато ми направиха конизация. След климакса ме хвана рака на шийката ,трета степен и операция. Слава на Бога всичко мина благополучно и карам седмата година от операцията. Не се плаши а вярвай,вярвай и бъди силна.

Живота е невероятен, до болка разностранен и до болка прекрасен!


Тема Re: Притеснителни резултати, шийка на матканови [re: flora bg]  
АвторИвaнoвa (Нерегистриран)
Публикувано27.03.12 10:06



Знам, че ще е трудно със забременяването...............Но каквото и да ми струва, ще направя всичко възможно. Обясниха ми, че проблема ще е по-скоро със задържането, но знае ли човек

Сега ще гледам да мине операцията, а после ще видим.
Момичета, ще ви моля да ми обясните по простичко какво да очаквам в болницата. Влиза се ден преди това , а после...............Колко се лежи? Боли ли много? Възстановяването леко ли е? И други такива



Тема Re: Притеснителни резултати, шийка на матканови [re: Ивaнoвa]  
Автор flora bg (maman)
Публикувано27.03.12 14:08



Лежи се няколко дена, операцията е около половин час. След упойката нищо няма да те боли,но ще имаш дренаж вътре, който малко ще ти неудобен.после ще ти го махнат и ще те изпишат.Това е. Ако искаш повече подробности пиши ми на лични.

Живота е невероятен, до болка разностранен и до болка прекрасен!


Тема Re: Притеснителни резултати, шийка на матканови [re: нenoзнaтa]  
Автор svetleto830201-208203 (непознат )
Публикувано28.03.12 08:18



Здравейте, вече имам резултата пред себе си.
Вчера повтори изследването, за да е сигурна преди следващите стъпки.
Ще ви го изпиша РАР ІІІА - ІІІВ (левкоцити-много). Метапластични клетки - зрели и незрели, паракератоза (не съм сигурна дали го изписвам правилно, защото ми е трудно да го разчета), лека до изразена диспариоза; СС-РАР І гр.
Според вас, момичета какво означава това. В петък ще излезе другият резултат и ако се повтори този, тогава ще ме изпрати на Колпоскопия и биопсия.
Благодаря ви много за подкрепата, която ми оказвате, Прегръщам Ви всички!



Тема Re: Притеснителни резултати, шийка на матканови [re: svetleto830201-20820]  
Автор megolina75 (Believer)
Публикувано28.03.12 10:43



СС-ПАП 1 гр е добре, това означава, че в канала на шийката нещата са добре, 1 група. Многото левкоцити говорят за възпалителен процес по принцип. Останалото можеш да потърсиш в нета, в Гугъл например и да прочетеш. Никъде не виждам резултат за човешки папилома вирус, който е най-важния в момента. Не разбирам логиката на лекарката ти. Колпоскопия може да се направи веднага, не знам защо чака и повтаря резултати. Според това, което видях набързо в нета имаш резултат само на база цитонамазка. Ти не казали, че са ти правили биопсия и тест за папилома вирус?
Би следвало вчера лекарката да ти е обяснила какво точно значат резултатите ти. Можеш да зададеш въпроса в рубриката с лекарите, аз лично ако имам време по-късно ще се поровя в нета, но иначе не мога да съм ти от голяма полза. Но на всяка цена си направи тест за папилома. И все пак някакъв проблем някъде има, иначе не виждам защо ще кървиш по този начин. Затова си мислех, че хистероскопията е много удачен вариант, защото ще се огледа и матката и ако има полипче ще се премахне

За мен това изследване, което ти е направено не е достатъчно за диагноза. Това е моето мнение:) Стискам палци и за петък!

Защото Си ме направил глава, а не опашка!

Редактирано от megolina75 на 28.03.12 11:07.



Тема Re: Притеснителни резултати, шийка на матканови [re: megolina75]  
Автор svetleto830201-208203 (непознат )
Публикувано28.03.12 11:09



Биопсия още не ми е правена, в петък като станат готови резултатите, ако са същите - тогава ще ме изпрати на колпоскопия и биопсия. Исках само да споделя с вас резултата и вие като по-запознати (за съжаление) да ми пообясните значението на резултата. Аз се ровя из нета, но доста неща не са ми ясни, не мога да ги разбера както трябва.



Тема Re: Притеснителни резултати, шийка на матканови [re: svetleto830201-20820]  
Автор svetleto830201-208203 (непознат )
Публикувано28.03.12 11:17



Сега намерих това за паракератоза:

паракератоза = непълно вроговяване на повърхностните епителни (покривни) клетки със запазване на ядрата им. Получилите се дефицити са за сметка на ускорено произведени некачествени клетки с ниска устойчивост и здравина. Обикновено се отбелязва като микрограндуларна хиперплазия. Най-важния извод е, че се препоръчва колпоскопия и евентуално биопсия и/или скорошна цитонамазка. Паракератрозата е сигнал за атипични промени и трябва да се наблюдава изкъсо.
И ето затова не ми стана ясно какво означава?



Тема Re: Притеснителни резултати, шийка на матканови [re: svetleto830201-20820]  
Автор megolina75 (Believer)
Публикувано28.03.12 12:31



Светле, това просто потвърждава моето мнение,че са ти необходими повече изследвания. Атипични промени може да са предракови и ракови промени. Това са атипичните клетки. Пак казвам: това не значи рак, но може да е предраково състояние, каквото е дисплазията и трябва да се реагира бързичко. Няма нужда от чакане. Има нужда от необходимите изследвания, за да се отхвърли вероятността рак и да се продължи нататък. Колпоскопията е напълно безвредна и безболезнена. Не разбирам защо не е направена веднага. Отнема 5 минути! Просто намазват шийката на матката и ако част от нея се оцвети в определен цвят е сигнал за биопсия на мястото. Нищо сложно, нищо скъпо и нищо трудно! Както и да е. В петък като отидеш си изискай определени изследвания. Аз не виждам как цитонамазката ще се промени до тогава, но разбирам, че лекарката иска да повтори резултата, за да няма грешка.
Светле, казах ти да си зададеш въпроса при лекарите/което виждам, че си направила, ще чакаме да отговорят, надявам се бързо/, защото аз не съм патоанатом. Знам много за рака на маточната шийка, начин на диагностициране, стадиране, предракови състояния, лечение и т.н., но не мога да ти помогна с разчитането на цитонамазката. Още повече, че има две системи за разчитане и в твоя случай е използвана системата, която не познавам. Съжалявам, няма как да ти помогна тук. Ако някой друг знае да сподели


За мен цялата история все още нищо не значи. Защото дори и цитонамазка гледана от два патоанатома може да даде разлика. Но тест за папилома вирус няма да даде разлика. Колпоскопията също няма да даде разлика, независимо къде я правиш. Биопсията е най-сигурния метод съчетан с хистероскопията.
Моето лично мнение- какво аз бих направила на твое място - бих се застраховала, че не е рак т.е. тест за папилома вирус съчетан с хистероскопия /имайки предвид това, че кървиш толкова много и толкова често, което определено не е нормално/!

Защото Си ме направил глава, а не опашка!

Редактирано от megolina75 на 28.03.12 12:33.



Тема Re: Притеснителни резултати, шийка на матканови [re: megolina75]  
Автор svetleto830201-208203 (непознат )
Публикувано28.03.12 13:32



Да, и аз се надявам бързо да отговорят.
Много ми е неспокойно, това чакане на нов резултат допълнително ме напряга, въпреки че и аз мисля, че една седмица от старото изследване, новото няма да даде разлика.
Съгласна съм с теб, че най-точно е биопсията и вече нямам търпение да я направят(според всичко дето изчетох из нета и това което ти си написала). Причината да не го направят веднага е, че в болница Лозенец не правят колпоскопия и биопсия и трябва да ме препратят някъде (незная къде, ако може ще приема съвет и от теб къде да го направя), затова реши да повтори изследването и тогава да ме препрати.
Уххх, вече много се обърках, защото вчера, когато бях при нея с нейни думи доста ми спести, не ми каза всичко (може би за да не ме притесни още повече, поне така аз си мисля), след това като ми даде резултата аз си ги видях тези подробности, които съм описала.
Сигурна съм че резултата ще бъде същия и вече наистина нямам търпение за биопсията и вече ясно да ми се каже какво става с мен. А бих искала да те попитам колко време се бави резултата след колпоскопия и биопсия?



Тема Re: Притеснителни резултати, шийка на матканови [re: svetleto830201-20820]  
Автор megolina75 (Believer)
Публикувано28.03.12 14:43



Светле, мила, не се притеснявай! Ще изчакаме търпеливо резултатите, ще отидеш и за второ мнение ако е необходимо.
Бързам с това, което най-вече те интересува. Колпоскопията се вижда веднага резултата. Имам прекрасен лекар, при който можеш да отидеш. За това не се притеснявай. Мога да говоря с него, ще му обясня случая и ще ти направи всички останали изследвания, включително и папиломата. Защото ако имаш вирус, но нямаш рак, вируса трябва да се чисти, а той е упорит. Трябва поне шест месеца за тая цел.
Лекарят ми се казва д-р Делчев. Ако искаш прочети за него по форумите, не съм чула лоша дума досега, да не говорим, че той бе човека, който на мен помогна след година и половина лутане. Сигурна съм в неговите възможности, прави всички необходими изследвания, за да диагностицира правилно. Не взима скъпо също, а може и с направление, ако не се лъжа. Много е ангажиран, но съм сигурна, че като му разкажа за какво става въпрос ще те сложи в графика си. Може да се наложи да чакаш пред кабинета, но ще те приеме.
Разбирам нетърпението ти... Нормално е. Но наистина недей на този етап да се притесняваш много. Дори и да има нещо е възможно да е предраково състояние или начален стадий. Това са напълно лечими неща. Не ти го казвам, за да се успокоиш. Казвам ти го на база на опит и статистика. Споко! Винаги има два пътя

И в тунел да влезнеш от другата страна те чака светлина

Защото Си ме направил глава, а не опашка!

Тема Re: Притеснителни резултати, шийка на матканови [re: svetleto830201-20820]  
Автор megolina75 (Believer)
Публикувано28.03.12 14:47



Забравих да ти кажа за биопсията. Ако се направи чрез хистероскопия, както аз ти казвам, тогава имаш един предварителен резултат чрез гефрир, той излиза веднага, още докато си под упойка, но окончателния отнема време. При мен беше един или два дни. Гефрира е възможно да се различава от окончателния резултат от т.нар. траен препарат. При мен гефрирът показа CIN ІІІ, което е предраково състояние, но трайния препарат показа рак. Но не е задължително винаги да се разминават, просто може да стане. Обяснявам за всички варианти, защото предполагам, че ще искаш да знаеш



Защото Си ме направил глава, а не опашка!

Тема Re: Притеснителни резултати, шийка на матканови [re: megolina75]  
Автор svetleto830201-208203 (непознат )
Публикувано28.03.12 15:46



Да, много ти благодаря за подробната информация, помагаш ми много!
Прегръдки



Тема Re: Притеснителни резултати, шийка на матканови [re: megolina75]  
Авторлuлu (Нерегистриран)
Публикувано29.03.12 10:28



Момичета, някой знае ли до колко дни след месечен цикъл може да се извърши конизация. Нещо ми избърза цикъла, а ми се налага спешно да пътувам за два-три дни.

Благодаря на всички предварително



Тема Re: Притеснителни резултати, шийка на матканови [re: лuлu]  
Автор flora bg (maman)
Публикувано29.03.12 10:34



Навремето на мен ми казаха веднага след окончателното свършване на поредния цикъл и да ида в болницата за конизацията и така й направих. След коницазията следващия цикъл може да е малко мъчителен,в смисъл с болки в матката но ще мине и това. При конизацията става свиване на шийката и кръвта докато пробие има болки...поне при мен беше така но има и изключения. Просто го пиша за информация, защото аз се уплаших, никой не ми го беше казвал....та питай патило е най-добре.

Живота е невероятен, до болка разностранен и до болка прекрасен!


Тема Re: Притеснителни резултати, шийка на матканови [re: flora bg]  
Авторлuлu (Нерегистриран)
Публикувано29.03.12 10:43



Флора, а изписването от болницата на следващия ден ли е или на по-следващия? Вярно ли е, че се слага катетър преди операцията и се прави клизма предния ден? Извинявам се за глупавите въпроси, но за тези неща ми беше неудобно да питам лекаря, а чета из форумите различни неща.........Ужасно ми е притеснено, че деня наближава................



Тема Re: Притеснителни резултати, шийка на матканови [re: лuлu]  
Автор flora bg (maman)
Публикувано29.03.12 11:16



Миличка, мен навремето ме държаха няколко дена защото се слага катетър,който се маха след ден,два. Но това е катетър вътре в шийката. Тъй, че мисля,че поне два дена най-малко ще те държат. Да прави се клизма. то това си е задължително пхри всички операции.

Живота е невероятен, до болка разностранен и до болка прекрасен!


Тема Re: Притеснителни резултати, шийка на матканови [re: flora bg]  
Автор Buba67Модератор ()
Публикувано29.03.12 11:31



В майчин дом не правят клизма, дават шишенце лекарство и се пие много вода. След няколко часа в тоалетната дебелото черво е изчистено. Катетърът /за пишкане/ го слагат по време на конизацията /нищо не усещаш/. Тампонада във влагалището /нагънати тесни марли се поставят веднага след конизацията, пак нищо не усещаш/.
Ден, два след самата конизация свалят и катетъра и тампонадата. На третия ден си вкъщи.

п.п не във всички болници е еднакъв протокола

Да имаш кураж не значи да не се страхуваш,а да си господар на страха си - Марк Твен


Тема Re: Притеснителни резултати, шийка на матканови [re: Buba67]  
Авторлuлu (Нерегистриран)
Публикувано29.03.12 11:53



Благодаря за разясненията

Дано е с лекарство, че помня като раждах, колко бе неприятно поставянето на клизмата.................Радвам се катетъра го поставят по време на упойката, че съм малко страхлива.........А само един последен въпрос: Какви изследвания се правят в деня преди операцията/ в болницата/, че не ми стана ясно от лекаря? Благодаря предварително!



Тема Re: Притеснителни резултати, шийка на матканови [re: Buba67]  
Авторnuтaнe (Нерегистриран)
Публикувано30.03.12 09:56



Момичета, ще ви бъда благодарна, ако някой знае и ми отговори! Днес личната лекарка ми даде направление за конизация на шийката. Двоумеше коя клинична пътека да ми пише-№145 или №149...........Написа ми №149. Някой знае ли кой точно е номера, за да не ме върнат в понеделник от болницата ?



Тема Re: Притеснителни резултати, шийка на матканови [re: megolina75]  
Авторcucu (Нерегистриран)
Публикувано30.03.12 16:35



Най сетне се реших да пиша и аз! Много ми е притеснено, но виждам, че всички вие в този форум се подкрепяте и си давате кураж. Ще ви бъда благодарна, ако ми дадете малко повече разяснения. Имам дисплазия втора степен, открита при биопсия. Лекарката ми обясни, че това не е рак, но трябва да се изреже на всяка цена, защото имам ЧПВ. Аз естествено загубих ума и дума, защото досега винаги цитонамазките са ми били добри І и ІІ група. Имала съм раничка на шийката и трябвало да се конизира/надявам се, че правилно го написах/ Всеки момент чакам месечния цикъл и после.........операцията. Понеже бях доста разтроена, не разбрах повечето неща, които ми каза лекарката

Бихте ли ми обяснили по- подробно какво ме чака? Колко дни се лежи в болницата? Боли ли след операцията? На кой ден може да се става? Кърви ли много? Закупуват ли се консумативи? До колкото разбрах изследванията се правят в болницата преди операцията.............Извинете за въпросите, но съм много шашната ..............Ако някой се сети нещо допълнително нека ми пиши!



Тема Re: Притеснителни резултати, шийка на матканови [re: cucu]  
Автор flora bg (maman)
Публикувано30.03.12 19:12



Сиси прочети предните постинги там е обяснено всичко,което те интерисува.

Живота е невероятен, до болка разностранен и до болка прекрасен!


Тема Re: Притеснителни резултати, шийка на матканови [re: cucu]  
Авторnenu (Нерегистриран)
Публикувано01.04.12 20:25



Сиси, не се притеснявай мила! Операцията е рутинна. Аз я минах преди 2 години. Влиза се ден преди конизацията и те изписват след два дни. С пълна упойка е, консумативи не съм купувала. Не боли след това, неприятно е слагането на катетъра и свалянето му. При мен не кървеше много, по скоро течението бе неприятно, но за 10 дни най- много. Бъди спокойна, всичко ще е наред. Стискам ти палци! Кураж!



Тема Re: Притеснителни резултати, шийка на матканови [re: cucu]  
Автор svetlanav (разтревожена)
Публикувано02.04.12 11:09



Сиси, напълно те разбирам за притесненията, които имаш! И на мен ми предстои конизация тази или другата седмица! Днес при лекаря и ще уточним датата. Бях ужасно растроена и постоянно плачех, докато дойде резултата от биопсията! Вече съм по-спокойна..............Операцията не била сложна и доколкото четох от форумите не продължава дълго. Надявам се възстановяването да е леко. Дишай спокойно и не се плаши..................Пиши после как е минало. Всичко ще бъде наред! Надявам се, че и при мен също ще бъде!!!



Тема Re: Притеснителни резултати, шийка на матканови [re: nenu]  
Автор svetlanav (разтревожена)
Публикувано02.04.12 16:22



Момичета на 04.04.2012 г. /сряда/ в 8,30 часа ме викат в болницата за конизацията! Само не можах да разбера, защо да бъда гладна и жадна......... нали на следващия ден ще е операцията................Но сигурно има причина. Възможно ли е още същия ден да ме оперират! Малко ме е страх........



Тема Re: Притеснителни резултати, шийка на матканови [re: svetlanav]  
Авторcucu (Нерегистриран)
Публикувано03.04.12 10:01



Стискам ти палци! Успех!

Пиши после как е минало...........



Тема Re: Притеснителни резултати, шийка на матканови [re: svetlanav]  
АвторИвaнoвa (Нерегистриран)
Публикувано03.04.12 18:33



Успех и от мен! Не се притеснявай!





Тема Re: Притеснителни резултати, шийка на матканови [re: cucu]  
Автор svetlanav (разтревожена)
Публикувано06.04.12 13:03



Момичета, не можах да пиша по-рано, защото имам проблеми с нета.

Аз от вчера вече съм в къщи! Приеха ме в болницата на 04.04.12 в 9.00 часа, направиха ми изследванията и в 15.30 вече бях в операционната. Заспах в 15.45, а в 16.05 вече ме будеха. Направиха ми конизацията с електрическа примка. След това нямах нито болки, нито кървене, нито пък ми тежеше главата от упойката/както след биопсията/.................Всичко мина много гладко, даже доктора каза, че спокойно мога да се прибера в къщи, ако желая още същия ден. Но аз предпочетох да остана една нощ, за по- сигурно. Изписаха ме на 05.04.12 предиобяд. Сега чакам да излязат резултатите от хистологичното изследване/след 2 седмици/ Ще има пак притеснение, но няма как! Радвам се, че това мина и се връщам на работа. Пожелавам на всички хубав ден и весели празници!



Тема Re: Притеснителни резултати, шийка на матканови [re: svetlanav]  
Авторcucu (Нерегистриран)
Публикувано10.04.12 12:39



Радвам се, че всичко е минало добре! И резултатът ще е добър, ще видиш!Успех!





Тема Re: Притеснителни резултати, шийка на матканови [re: cucu]  
Автор svetlanav (разтревожена)
Публикувано17.04.12 11:43



Здравейте момичета! За съжаление току- що научих от лекаря си, че резултата от хистологията е карцинома ин ситу и ще се наложи да ми махат всичко

..............................Още от 11.04.2012 г е знаел, но поне е изчакал да мине празника и затова сега ми го каза. Не знам какво да правя........Епикризата ще е готова най- рано в четвъртък. Ще ходя с нея в онкото за второ мнение................Мислех, че всичко ще приключи с конизацията, но уви!



Тема Re: Притеснителни резултати, шийка на матканови [re: svetlanav]  
Автор *jull**Модератор (нощна птица)
Публикувано17.04.12 14:44



Моят случай беше аналагочен на твоя. При мен всъщност всички предлагаха конизация, само един хирург - хистеректомия. Избрах него и не сгреших.
Дори и сега да се плашиш, имай предвид, че първо Карцином ин ситу не е още никакъв рак и второ, с хистеректомията предотвратяваш опасността от израждане в истински рак (което не е изключено само след една конизация). Просто веднъж завинаги приключваш с въпроса.

Всъщност лошото е за жени в детеродна възраст, особено ако имат намерение да раждат. Но това се обсъжда с гинеколога.

Важно е да имаш добър хирург и да се подготвиш за принудително влизане в климакс. Всичко минава, заминава и се забравя... А какво по-хубаво да забравиш за рака - и той за теб?



Кураж и ще стискаме палци!

"Совите не са това, което са..."

Тема Re: Притеснителни резултати, шийка на матканови [re: megolina75]  
Автор svetleto830201-208203 (непознат )
Публикувано17.04.12 15:01



Здравейте, не съм писала отдавна, просто защото все още няма движение. Изписаха ми някакви лекарства да пия десет дни и след това отново на лекар, само че в момента съм в цикъл и трябва да изчакам преди да отида. Обаче има още нещо което ме притесни от известно време. Писах на лекарите, но няма нинакъв отговор. Дали има някаква връзка честото ходене по малка нужда, дори се изпускам без да усетя докато спя

. Какво ли означава това, свързано ли е с резултатаи ми? А и тази кашлица вече трети месец и температура от една година. Нямам никакви сили вече...чувствам се много зле....



Тема Re: Притеснителни резултати, шийка на матканови [re: *jull**]  
Автор svetlanav (разтревожена)
Публикувано17.04.12 16:57



Утре ще ходя за епикризата, а после имам записан час при един от най- добрите онко гинеколози във Варна- доц. Явор Корновски. Надявам се, че ще ме оперира той! Но ще отида и в онкото за консултация- за всеки случай...Още съм в шок

Надрусах се с успокоителни...............Иначе се скъсвах от реване! Не знам какво да очаквам- нищо не знам за операцията-колко продължава, колко е болничния престой, колко болнични след това, много ли ще боли и тем подобни...........Сигурно всичко ще ми обяснят в болницата, но ако може някой да ми пише...............



Тема Re: Притеснителни резултати, шийка на матканови [re: svetlanav]  
Автор *jull**Модератор (нощна птица)
Публикувано17.04.12 19:29



Ей, миличка, успокой се! Изобщо не си струва да се скъсваш от реване, нито да се тровиш с успокоителни. Щом имаш добър гинеколог, всичко ще е наред. След операцията ще видят резултата и едва тогава, ако има нужда, ще ти прилагат и друга терапия. Не виждам смисъл да ходиш и в онкото, най-много да решат, че си за конизация. Но имай предвид, че това е диагностичен метод, т.е. ако след нея установят, че не е била достатъчна, ще трябва отново да те оперират, този път вече за хистеректомия. По тази причина аз прескочих конизацията.

Колкото до операцията - правят се и лапароскопски, които са несравнимо по-щадящи, но не знам дали всеки е случай е подходящ за тях. Това най-добре ще каже хирургът.
По принцип обикновената коремна операция продължава най-много час, с пълна упойка е, след това болничният престой е до седмица, а болничните са по преценка на гинеколога и са в рамките на няколко месеца (може и до 6). Възстановяването е индивидуално, още на втория ден в болницата започват да те раздвижват. Ще трябва да се пазиш от вдигане на тежести и резки, натоварващи движения. Но това са указания, които ще получиш от лекаря. Непосредствено след операцията, в болницата ще ти вливат системи с обезболяващи, но ти попитай дали може да си вземеш нещо (от рода на аулина) и да го добавяш при нужда. Няма нищо страшно, важното е резултатът след операцията да е добър - тогава няма да имаш никаква последваща терапия.
Пак те съветвам - не се стресирай излишно, първо защото няма причина и второ, стресът отслабва имунната система. От всички случаи, твоят е най-благоприятният и излекуването е пълно. Желая ти го от сърце!



"Совите не са това, което са..."

Тема Re: Притеснителни резултати, шийка на матканови [re: *jull**]  
Автор *jull**Модератор (нощна птица)
Публикувано17.04.12 20:00



Темата продължава





"Совите не са това, което са..."

Тема Re: Здравейте отново :)нови [re: Бeaтpиkc]  
Автор nelgina (ранена)
Публикувано05.04.13 19:03



Момичета, днес следобяд си правих цитонамазка, но се оказа, че в града лабораториите работят само до 16 ч. , а и утре нито една не работи.
Зная, че въпросът ми ще ви се стори тъп, но колко време може да стои материала, ще изтрае ли до понеделник?
В хладилник ли се съхранява или на стайна температура?



Животът е това, което ти се случва, докато кроиш други планове

Тема Re: Здравейте отново :)нови [re: nelgina]  
Автор *jull**Модератор (нощна птица)
Публикувано05.04.13 19:48



Мила, спокойно с материала! Слагаш го в някакво книжно пликче и после в хладилника.
Нищо няма да му стане, дори по-добре ще изсъхне и ще даде по-точен резултат.



"Совите не са това, което са..."

Тема Re: Здравейте отново :)нови [re: *jull**]  
Автор nelgina (ранена)
Публикувано05.04.13 20:28



Благодаря, Джул!


Мисля, че много рядко го казвам, но наистина ви обичам и разчитам на вас.

Животът е това, което ти се случва, докато кроиш други планове

Тема Re: Здравейте отново :)нови [re: nelgina]  
Автор *jull**Модератор (нощна птица)
Публикувано05.04.13 21:00



Благодаря, на нас пък все не ни омръзва да го чуваме!


Драсни някой ред за резултата в понеделник. Стискам палци!

"Совите не са това, което са..."

Тема Re: Здравейте отново :)нови [re: *jull**]  
Автор nelgina (ранена)
Публикувано13.04.13 18:13



Здравейте, момичета!
Днес си взех резултата от цитонамазката, а лекарката ще го види чак в понеделник и ми е доста напрегнато. Ето какво пише" Предимно левкоцити. Повърхностни междинни,парабазални и базални плоски епителни клетки с дистрофични промени.
Жлезист епител - Б.О.. Бактерии.
РАР-ІІ

Не знам дали резултатът е наистина много тревожен, но ме притесняват тези дистрофични промени и наличието на левкоцити.

Животът е това, което ти се случва, докато кроиш други планове


Тема Re: Здравейте отново :)нови [re: nelgina]  
Автор Kaлoянa (ветеран)
Публикувано13.04.13 19:10



Нели, стара клубарка си, питай Бубето, ако искаш на лични и пусни съобщение, тя е душица и помага много. Дори и за специалисти.

Живота е рисуване без гума за триене.


Тема Re: Здравейте отново :)нови [re: nelgina]  
Автор Buba67Модератор ()
Публикувано13.04.13 21:18



Спокойно, имаш възпаление

. Левкоцитите говорят за това, а промените може да са следствие от него. Гуш!

Да имаш кураж не значи да не се страхуваш,а да си господар на страха си - Марк Твен

Тема Re: Здравейте отново :)нови [re: Buba67]  
Автор nelgina (ранена)
Публикувано14.04.13 20:09



Благодаря, Бубе!



Животът е това, което ти се случва, докато кроиш други планове

Тема Re: Здравейте отново :)нови [re: nelgina]  
Автор Skorpion33 (нов)
Публикувано26.07.13 19:11



Здравейте на всички! Не знам дали това, което пиша ще се прочете от Вас, но искренно се надявам да се случи. Чета Ви от 3 години по много тъжен за мен повод...за съжаление с фатален изход.

Сега влязох отново, защото този път аз изпаднах в беда... доста ми беше трудно след всичко преживяно. Искам да благодаря на всички Вас, тези, които пишете тук - Buba 67, jull, megolina 75, flora bg ... много сте. Нямате представа колко много помагате със съвети!!! Засега няма да досаждам със себе си, поне докато не разполагам с повече факти и документи.
Чувствам ви някак близки, защото много месеци наред осъмвах с вашите писания по въпроса за рак на дебело черво, панкреас и коремна кухина, болният беше мъжът ми...за съжаление не успяхме да спечелим битката...



Тема Re: Здравейте отново :)нови [re: Skorpion33]  
Автор *jull**Модератор (нощна птица)
Публикувано26.07.13 22:31



Темата продължава



"Совите не са това, което са..."

Редактирано от *jull** на 26.07.13 22:40.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.