Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 12:01 23.05.24 
Взаимопомощ
   >> Клуб за борба с рака
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | (покажи всички)
Тема Re: При 100% с придружител-право на работа?нови [re: Buba67]  
Автор Ekna (Усмивка)
Публикувано30.07.13 14:38



"А иначе, дните болнични нямат отношение към процента инвалидност."

Бубенце, ама как да нямат отношение?!? Ако ТЕЛК определи трайно намалена трудоспособност, тя не може едновременно с това да бъде и временно намалена за едно и също заболяване.... или?

"При рецидив или метастази обаче, веднага процента се вдига при явяване, в повечето случаи до 100."

А къде се упоменава нормативно това?

Предполагам, че има отношение с този текст от наредбата: " чл.6 (5) Когато временната неработоспособност е продължила повече от 6 месеца без прекъсване или 12 месеца с прекъсване в две предходни години и в годината на боледуването, отпускът се разрешава само след контролен преглед на ТЕЛК на всеки два месеца, при условие че са налице обективни признаци за възстановяване на работоспособността в следващите 6 месеца."

Но пак питам, и адвокатът също не може да ми отговори, какво значи "обективни признаци"? Кой може да го каже това? Къде се пояснява кои са тези обективни признаци за възстановяване на работоспособността?

Пак въртя и суча все около същото. Излиза, че трябва да съм доволна от 100-те процента с придружител с право на работа, но на практика, ако наистина логиката е такава, че не може едновременно да съм с трайна и временна неработоспособност, то в даден момент ще ме принудят да напусна работа, ако не съм в състояние да работя временно. Щото, както шефът ми каза "това да не е аспирин...". В момента, слава Богу, съм в платен отпуск. Слава Богу имам 107 дни и слава Богу работодателят е толерантен за момента. Ами като свършат? Неплатен отпуск или напускане на работа? Ама срокът на решението на ТЕЛК е 1 г. и ако напусна през тази 1 г. за да се лекувам после как ще си намеря друга работа?!

Може би стъпват на статистиката, не знам. Един вид при рецидив и мети, статистически погледнато, няма изгледи за възстановяване на работоспособността...

Къде бъркам?!?

Значи до момента съм ползвала през 2012 г. 78 дни и през 2013 г. 180 дни.

Първите 180 дни (от първата химия, които започват от 2012 и продължават до април 2013) са с код по МКБ С 78-6, после имам три работни дни на работа, като последното беше съвет от служител на НОИ Плв с цел да имам право на нови 180 дни от ЛКК.
После имам 73 дни с код по МКБ С 56 (това си е моята диагноза) като 41 от тях са за операцията. Накрая от онкологията ми издадоха един болничен за 5 дни, които казаха, че са последните, които могат да ми издадат те и ме пратиха на ТЕЛК.

Адвокатът ми днес се чу с негов приятел, бивш служител на МЗ и той, след като е разговарял с 4-ма лекари от НЕЛК, върна обаждането и каза, че абсолютно всяко решение, което се обжалва пред тях бива тотално посечено. За каквото си отишъл точно това, че и отгоре режат. Това се знае, не е нещо ново. Но после има възможност за обжалване пред Административен съд и ВАС.

Аз не държа на всяка цена да обжалвам, но искам някой да може смислено и аргументирано да ми обясни кое как стои и защо. Ясно ми е, че в нашата държава не всичко се опира на логиката (що вицове ми идват в главата ...), но все пак! До колко позволяваме на субективизма и мракобесническите сили да упражняват своеобразен терор и дискриминация над нас, това ме вълнува! Искам да знам дали има дори и малък шанс решението на НЕЛК да бъде за продължаване на болничните. Щото ако има дори и малък шанс ще се боря по всички инстанции. Ама като не знам дали имам основание да претендирам как да продължа?! Все пак аз продължавам да съм един пълноправен здравноосигурен гражданин.

Здравето ми е на първо място, но трябва да се борим за справедливост и да проверяваме лично всяко едно решение на малодушните институции, вживели се в ролята на палачи - без контрол, без съпричастност, изпълнени с ненавист към собствената си професия и от там към всеки налет, който дръзва да противоречи или изисква отговори. Уфф, спирам, че пак полудях, а решението в главата ми не идва.



Тема Re: При 100% с придружител-право на работа?нови [re: Ekna]  
Автор Buba67Модератор ()
Публикувано30.07.13 15:36



Ще се опитам да бъда по точна, опирайки се на наредбата и опита, който имам.


Броят болнични дни няма отношение към процента инвалидност в смисъл, дали си ползвала 180 или 280 дни, процента инвалидност се определя по наредбата за медицинската експертиза. Там си в графата: 71 - 100 %

Ако питаш защо не ти дадоха още 180 дни /полагащите се 3 по 2 месеца от ТЕЛК/ и как прецениха обективните признаци - по документите, които си представила -

"Чл. 62. Степента на трайно намалената работоспособност се определя въз основа на подробна клинико-експертна анамнеза, задълбочен клиничен преглед, насочени лабораторни и функционални изследвания и данните от наличната медицинска документация, даващи представа за функционалното състояние на заболелия орган и организма като цяло."

Дали се опират на статистиката не знам, но като цяло преценяват сами по документацията и се обосновават, така, че и да обжалваш не мисля, че ще се промени решението.

И за да изчистим болничните като дни, след като в рамките на две години имаш 180 +78 дни, болничните, които можеш да вземеш са още 82 дни, ако се наложи да продължиш терапията след тези 107 дни отпуск. Тогава влизаш в графата:

„(5) Когато временната неработоспособност е продължила повече от 6 месеца без прекъсване или 12 месеца с прекъсване в две предходни години и в годината на боледуването, отпускът се разрешава само след контролен преглед на ТЕЛК на всеки два месеца, при условие че са налице обективни признаци за възстановяване на работоспособността в следващите 6 месеца. "

И като приключиш химията сега, а наесен се наложи друга химия, пак можеш да вземеш болнични, защото ще е обостряне на състоянието.

"Чл. 12. Не се издава болничен лист за временна неработоспособност:
6. за заболяване, за което ТЕЛК (НЕЛК) е определила 50 и над 50 на сто трайно намалена работоспособност/вид и степен на увреждане; изключения се допускат, когато са налице обективни данни за обострянето му, както и при интервенции, свързани с лечението на хронично заболяване."

И накрая да кажа, че имах случай на жена, която беше с решение на ТЕЛК, получи рецидив, нова операция, терапии. Ползва 12 месеца болнични в рамките на две години с прекъсване, когато се наложи нова химия. От НОИ ми отговориха, че ще изплатят болничните, ако жената представи с болничния лист протокол от двама лекари от клиниката, които да напишат защо се налага да прави поредна химия и съответно болничен. Изплатиха и го.

Мисля, да не хабиш нерви за обжалване, защото ще потвърдят решението на ТЕЛК, а за беля може да ти резнат правото на работа, опирайки се пак на медицинската документация. Още повече, че решението е само за една година.

Да имаш кураж не значи да не се страхуваш,а да си господар на страха си - Марк Твен

Редактирано от Buba67 на 30.07.13 15:38.



Тема Re: При 100% с придружител-право на работа?нови [re: Buba67]  
Автор Ekna (Усмивка)
Публикувано30.07.13 18:32



...защото ще потвърдят решението на ТЕЛК, а за беля може да ти резнат правото на работа, опирайки се пак на медицинската документация. Още повече, че решението е само за една година.


Мда! Точно от това се опасявам. Чуждата помощ ако я резнат не е чак такъв проблем. Ама, дори и само чисто психологически, лишаването от право на работа е проблем. Викаш ще накривя на някой шапката за това какви дилеми ме раздират, хах! Всичко ще си остане за моя сметка и за сметка на вятърните мелници горките колко бой отнасят в нашата мила родина.

Още ми е трудно да го преглътна. Ако бях търсила връзки и/или дала пари чл. 62 щеше да се отрази по друг начин вероятно. Но аз ги мразя тези работи повече от всичко останало. Така и не се научих.

Бубенце, бъди жива и здрава! Благодаря ти за труда е слабо казано!

ПС: Тук нещо взе да святка и гърми, да не повярваш...



Тема Re: При 100% с придружител-право на работа?нови [re: Ekna]  
Автор *jull**Модератор (нощна птица)
Публикувано30.07.13 19:14



Екна, големи са дебрите в законовите "уредби" - това го виждат и изпитват на гърба си хората, които буквално затъват в тях. Ако си убедена в явната им несправедливост и решиш, че няма какво повече да губиш, съветвам те безмилостно да атакуваш институциите първо чрез медиите. Само един пример - преди години моя близка се свърза с видна разследваща журналистка (с високорейтингово предаване по ТВ), която разнищи историята й и посочи всички абсурди в системата. В крайна сметка проблемът на моята близка се реши по възможно най-благоприятния начин.



"Совите не са това, което са..."

Тема Re: При 100% с придружител-право на работа?нови [re: *jull**]  
Автор Ekna (Усмивка)
Публикувано30.07.13 23:09



Големи колебания имам в това отношение... Не ставам много за медийни изяви. Проблем има докато взема решение. Благодаря ти, че се включи, Джулче. Ще видим тази нощ какво ще сънувам





Тема Re: При 100% с придружител-право на работа?нови [re: Ekna]  
Автор *jull**Модератор (нощна птица)
Публикувано31.07.13 00:34



Екна, не си го представяй като да стоиш в студио и да разказваш историята си. Разследващите журналисти събират
цялата информация, въоръжават се с нормативни документи и тръгват от врата на врата да изясняват ситуацията.
От тях има много по-голяма полза, отколкото от адвокати, защото раздухват нещата на национално ниво.

"Совите не са това, което са..."


Тема Re: ТЕЛК № 3нови [re: Buba67]  
Автор sunny.86 (непознат )
Публикувано04.08.13 17:46



Здравейте,
Имам въпрос относно болнични, които трябва утре да получа от болницата, но там лекарката ме стресна, че понеже имам ТЕЛК и 10 месеца болнични в 2 предходни години (2011 и 2012), могат от ТЕЛК да ме извикат и да ми прекратят правото на работа (имам телк 95% с право на работа). Ако може някой да ми помогне с информация. Случаят ми е следният:
2002-2005г. имам ТЕЛК за рак на млечната жлеза – 75%, с право на работа. Аз си работих и след това не съм подновявала ТЕЛК-а. Обаче 2011г. получих метастази в костите, операции, лечение и имам общо за 2011 до 25 февр. 2012г. 10 месеца болнични, от които 6 са с ЛКК и 4 от ТЕЛК. На 25 февр. 2012 г. имам ТЕЛК за 95% с право на работа. Освен това за 2011г имам още 4 дни отделно болничен с друга диагноза, а за 2012 – също 4 дни с друга диагноза. За 2013 г. имам досега 28 дни болнични с друга диагноза (не като на ТЕЛК-а). Получих тежка анемия и на 29.07 постъпих в Окръжна болница за кръвопреливане, където бях 5 дена. Лекарката каза, че може да ми даде 30 дена общо, но диагнозата ще е анемия, което сигурно е свързано с ТЕЛК-а. Какво да правя, мога ли да взема тези дни без опасност да ми резнат правото на работа, трябва ли да се явявам на ТЕЛК според тази алинея:„ (5) Когато временната неработоспособност е продължила повече от 6 месеца без прекъсване или 12 месеца с прекъсване в две предходни години и в годината на боледуването, отпускът се разрешава само след контролен преглед на ТЕЛК на всеки два месеца, при условие че са налице обективни признаци за възстановяване на работоспособността в следващите 6 месеца.“
Още един въпрос имам: ако взимам болничен с друга диагноза, не като ТЕЛК-а, колко дена мога да взема за тази година?

Редактирано от sunny.86 на 04.08.13 17:48.



Тема Re: ТЕЛК № 3нови [re: sunny.86]  
Автор Buba67Модератор ()
Публикувано05.08.13 11:27



Болничните са 12 месеца в рамките на две години. След това, ако се наложи терапия, НОИ ще реши дали да ги плати, обикновено искат протокол. Не повече от 18 месеца общо.
При решение с 95% НМР и право на работа, едва ли ще Ви отнемат правото заради 30 дни болнични поради анемия.
Сметнете дните болнични до тук, извадете ги от 365 /дните на една календарна година/ и ще видите на колко дни имате право още.
След това една година нямате право на болничен.

Да имаш кураж не значи да не се страхуваш,а да си господар на страха си - Марк Твен


Тема Re: ТЕЛК № 3нови [re: Buba67]  
Автор sunny.86 (непознат )
Публикувано05.08.13 13:57



Много благодаря!



Тема Re: ТЕЛК № 3нови [re: sunny.86]  
Автор rememo91@gmail.com (непознат )
Публикувано09.09.13 18:58



Здравейте на всички! Аз съм нова тук и предполагам този въпрос е бил зададен, но не мога да го намеря в момента. Майка ми е отскоро онкоболна и в момента си очаква първото писмо от ТЕЛК. Някой й казал, че една от привилегиите, коите може да получиш е безплате курс по твой избор. Това вярно ли е, и ако е, някой може ли да ми даде малко информация по въпроса. Благодаря!




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.