Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 18:54 23.06.24 
Взаимопомощ
   >> Клуб за борба с рака
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | (покажи всички)
Тема При 100% с придружител-право на работа?нови [re: Buba67]  
Автор Ekna (Усмивка)
Публикувано22.07.13 10:31



Бубе, при 100% с чужда помощ имам ли право на работа или са възможни и двата варианта?

След няма и половин час ще разбера като си взема решението, но нека да остане и за инфо тук. Аз се явих за удължаване на болничния, но явно няма "обективни" данни за оздравяването ми през следващите 6 мес., защото ми казаха още на прегледа, че мидават 100% с придружител и, че нямам право на повече болнични.

Вероятно ще обжалвам при положение, че това решение ме лишава от правото на работа, защото на този етап е видно, че нямам нужда от придружител. Имам против придружителя само ако това значи без право на работа. Може би се преценява, че в близките 2 г. ще имам такава необходимост, не знам. Не пожелаха да ми обяснят като на един средно интелигентен човек. Отрязаха ме с констатацията, че като уча 6 г. за лекар ще знам отговора на този въпрос и ще мога да решавам вместо тях





Тема Re: При 100% с придружител-право на работа?нови [re: Ekna]  
Автор Buba67Модератор ()
Публикувано22.07.13 11:38



Кате, като видим решението ще умуваме. При РМЖ имам случай на 100% НМР, на който забраниха работа и след обжалване и разрешиха работа според възможностите /инкасатор във В и К/. Но се занимавах със друг случай на зеления скайп, рака беше на червата и пациента обжалва решението на ТЕЛК /че го лишиха от право на работа/, но НЕЛК потвърди решението на ТЕЛК и принудиха работодателя да освободи човека от работа. А работата беше дежурен в малка централа и трябваше само да вдига телефон, ако се наложи.
Надявам се да са написали в решението - работа според възможностите.
А за отношението, просто нямам думи...



Да имаш кураж не значи да не се страхуваш,а да си господар на страха си - Марк Твен

Редактирано от Buba67 на 22.07.13 11:50.



Тема Re: При 100% с придружител-право на работа?нови [re: Buba67]  
Автор Buba67Модератор ()
Публикувано22.07.13 11:56



Уф, сега прочетох, че ти дават 100%, но с придружител. Изчакай решението и ще го мислим. Можеш да обжалваш в частта за придружител, защото такъв се полага когато"

Чл. 68. (1) При степен на трайно намалена работоспособност (степен на увреждане) над 90 на сто ДЕЛК, ТЕЛК и НЕЛК се произнасят и по потребността от чужда помощ.
(2) Чужда помощ се определя на лица, които не са в състояние да се обслужват самостоятелно при задоволяване на ежедневните си потребности."

Т.е. ако не можеш да се облечеш, да се нахраниш и да се обслужваш сама. А ти не си в това състояние. Лечението как върви, контроли кога ще правиш?

Да имаш кураж не значи да не се страхуваш,а да си господар на страха си - Марк Твен


Тема Re: При 100% с придружител-право на работа?нови [re: Buba67]  
Автор Ekna (Усмивка)
Публикувано22.07.13 12:45



Та значи:

"....
През мес. 10 е установен рецидив, което е наложило оперативна намеса, което определя - 100% по ч.8, р.11, т.3.2
чл. 68, ал.2 - ЧП се определя
чл.69 т.1 за една година
Краткият срок се дава с оглед динамично експертно наблюдение.

Може да упражнява труд, който не птротиворечи на т.14 (йонизираща среда и лъчение, сменен режим на работа."


(Получавам го днес, но писали дата на получаване 19/07/2013. "Не може да го променим", "Но днес сме 22/07, има срок за обжалване, който тече", "Аз не ви уча как да си вършите работата, и вие не ме учете")

Има очевидно противоречие, наистина. Не знам как ще реагира работодателя. Скоро ще разбера.

Малко са оптлетени нещата при мен. Трябваше да съм на работа на 15/07. Сега със задна дата не знам какво ще се прави, но честно казано изобщо не съм помислила, че няма да ми продължат болничния...

Ще видим адвоката какво ще ме посъветва, да не стане по-лошо след обжалване.

В началото болничните ми бяха с друг код за диагноза, защото получавах още пенсия. После имам и 3 дни работа, които прекъсват болничните, някъде беше през април 2013. Но сумарно с тези от 2012 стават повече от 180 дни. А и какво означават точно "обективните" данни за излекуване?! Май няма шанс за удължаване на болничните след обжалване.


Ами, Бубунце, насрочен ми е още един трети курс с Хикамтин за началото на август. Тогава ще правим май контролния скенер. Иначе маркерът е в норма. И то други контроли няма.

Редактирано от Ekna на 22.07.13 13:12.



Тема Re: При 100% с придружител-право на работа?нови [re: Ekna]  
Автор Buba67Модератор ()
Публикувано22.07.13 13:17



С право на труд си, значи всичко е наред, няма да имаш проблем с работодателя.
Колкото до болничния, слагаш печата /ако не обжалваш на решението на ТЕЛК/ и си взимаш болнични, ако си на терапия, нищо че имаш решение на ТЕЛК и нищо, че имаш 180 дни болнични. Само поискай протокол с болничния, в който да пишат, че си на терапия по повод рецидив и да се разпишат двама лекари. Имах такъв случай /болнични над 12 месеца в рамките на две години/. От НОИ изплатиха на жената болничните /наложи се нова химия/ поискаха само протокол, с обяснение защо и издават болничния.

Болнични с решение на ТЕЛК не се издават, изключение е при обостряне на състоянието - както е при теб.

Да имаш кураж не значи да не се страхуваш,а да си господар на страха си - Марк Твен


Тема Re: При 100% с придружител-право на работа?нови [re: Buba67]  
Автор Ekna (Усмивка)
Публикувано22.07.13 14:30



Хм ... тъкмо с колежката ЧР се чудехме като ходя на терапия отпуск ли ще ползвам...

Обаче автоматично ми изниква още една питанка: секретарката в СБАЛО за първата химия след операцията ми издаде болничен за 4+28 дни. Не знам на каква логика, обаче казала на татко, че пътеката е 2 дни. А вливките са всъщност 5 поредни дни. Направо да луднеш... Ако е за 1 ден платен отпуск ще го прежаля де, ама пак нещо не ми се връзва.

Да, важното е това, за което се бях притеснила - правото на работа. Все пак съм млад човек още.

Ще се наредят нещата някак.



Благодаря ти



Тема Re: При 100% с придружител-право на работа?нови [re: Ekna]  
Автор Buba67Модератор ()
Публикувано22.07.13 15:36



Няма значение колко дни е пътеката, искаш си продължение на болничния.

Да имаш кураж не значи да не се страхуваш,а да си господар на страха си - Марк Твен

Редактирано от Buba67 на 22.07.13 15:37.



Тема Re: При 100% с придружител-право на работа?нови [re: Buba67]  
Автор MamaD (ентусиаст)
Публикувано29.07.13 09:01



Бубе, има ли някакво правило - след операция - Х месеца болнични и после ТЕЛК за % на нетрудоспособност или ЛКК си преценява колко месеца да са болничните?

Това с болничните, ТЕЛК решенията и излекуването ми звучи много странно - и ние уж нямаме шансове за излекуване, пък миналата година ни намалиха % като на отдавна излекувани

. Един от "аргументите" в НЕЛК беше - Ти си млада, работиш....., а коридорите пълни с хора от някои малцинства, които бодро крачат със 100% ТЕЛК. Чудя се сега колко ще определят? Пак е млада, пак работи и е една такава руса и бяла...



Тема Re: При 100% с придружител-право на работа?нови [re: MamaD]  
Автор Buba67Модератор ()
Публикувано29.07.13 09:30



Правилото е - заболяване - болнични, ТЕЛК с висок процент намалена работоспособност, който намалява до 5 година, за някои видове рак пада под 50% след нея.
При рецидив или метастази обаче, веднага процента се вдига при явяване, в повечето случаи до 100. Ако не е изтекъл срока на старото решение /с ниския процент/ , подавате документи с новата епикриза за ново явяване и ще вдигнат процента.
А иначе, дните болнични нямат отношение към процента инвалидност.

Прегръдки и за двете от мен!



Да имаш кураж не значи да не се страхуваш,а да си господар на страха си - Марк Твен

Тема Re: При 100% с придружител-право на работа?нови [re: Buba67]  
Автор MamaD (ентусиаст)
Публикувано29.07.13 09:59



Болямо благодаря и много прегръдки и от мен!




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.