Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 22:27 27.04.24 
Взаимопомощ
   >> Клуб за борба с рака
*Кратък преглед

Тема Въпрос за възможен карцином на гърдатанови  
Автор Силвия78 (...)
Публикувано08.06.11 15:07



Майка ми е на 75 години.
Преди 10-на и отгоре години е оперирана за изчистване на възпалена киста на гърдата. Хирургът (професор) правил операцията, е казал, че било на 100% киста и не е пратил за хистология.
От 2 месеца майка ми получава леки боки в сърдечната област, първо помисли, че идват от върха на сърцето и започна терапия против евентуална стенокардия. Преди 20-на години има направена и операция на щитовидната жлеза, като е на постоянен прием на Л-Тироксин. Има и исхемична болест. Самата майка ми е лекар-кардиолог, пенсионер вече.
Днес си напипа някакво подобно на плочка втвърдяване по-хода на лимфните пътища с размери около 3 на 4 см отдолу-от външната страна на гърдата. Веднага отиде при нейна близка, която е хирург, а дъщеря и е също лекар, работещ на ехограф за да я изпрати при нея нали са си колеги.
Но познатата и е казала, че според нея било карцином, болката вероятно идвала от някакъв важен лимфен възел и я изпрати директно утре на мамограф в "Провита", да не се губело време с ехографа. Също така и е казала, че не е трябвало колегата им (професора) да прави изчистване на кистата докато е течал възпалителен процес.

Моля за отговор, на възраст от 75 години, не е ли много възрастна за карцином на гърдата? Имали сериозна опасност да е верно такъв карцином или не, и дали е в напреднал стадий? Ако това е най-вероятното какво следва, какви са шансовете?
Много моля да ми отговорите, в най-общи линии дали има поне някаква вероятност и друго да е и какво евентуално. Много е разстроена и като лекар всичко вижда в най-черните краски. Много съм и аз притеснен, незнам до утре как ще издържа.

Ще съм благодарна на всеки, който би могъл да ми отговори на въпросите за да съм наясно какво да очакваме. Благодаря Ви!



Тема Re: Въпрос за възможен карцином на гърдата [re: Силвия78]  
Автор joia73 (минаващ)
Публикувано09.06.11 00:40



Здравейте от мен! Искам да ви успокоя и да ви кажа, че е много трудно да се каже, че нещо напипано е рак, без да са направени нужните изследвания. В клуба може да прочетете какви са те. Но се сетих, че и на моята майка и бяха "изтеглили" една киста от гърдата, без да пратят хистология и след 7 години на същото място се откри карциномът. Но го казаха чак след като взеха проба за хистология. Така, че спокойно - не може да се тревожите без причина. А и при по-възрастни дами процесът е по-бавен и е малко вероятно да се развие.



Тема Re: Въпрос за възможен карцином на гърдатанови [re: joia73]  
Автор Silva_sf-204503 (...)
Публикувано09.06.11 10:23



Мерси много за отговора.
Днес ранния следобед ще одим за мамография, само не ми е ясно и хистология дали също ще се вземе днес или после допълнително. Както и да е, по-късно ще разбера.
Да разбира се, Цял ден вчера и нощес прочетох всичко в клуба и изобщо по-въпроса в нет-пространството и се поуспокои. Майка ми много ме наплаши, както споменах, е лекарка, но все пак последните 20-на години не се е интересувала за новости специално в онкологията, а да е следила да бъде запозната с нейната си специалност и започна да си предсказва всички най-лоши варианти, като задължително предстоящи. По-принцип лекарите са склонни да си предричат възможно най-тежкото състояние, и аз хем го зная, но вчера успя да ме вкара в голяма паника.



Тема Re: Въпрос за възможен карцином на гърдатанови [re: Силвия78]  
Автор Silva_sf-204503 (...)
Публикувано09.06.11 17:28



Днес бяхме на мамограф - 2 образувания с размери 3,4/2,2см и 3,2/2,4см и в разчитането пише да се извърши биопсия и с ехограф да се следи по време на взимането на материал при биопсията. Откриха и увеличен лимфен възел в гърдата 19мм. Много лоши резултати ми се струват, много? Не разбирам много нали, но е с 2 образувания, а не с 1, и подобен случай не срещнах никъде из сайтовете, които прегледах вчера. Много лошо ми се вижда положението, само дано няма разсейки , и ако е вярно карцином, и се премахне гърдата, дано още поне няколко годинки да може нормално да си поживее. А не е добре и със сърцето, кръвното и играе, как пък ще мине през упойки и последвала медикаментозна терапия изобщо не зная.



Тема Re: Въпрос за възможен карцином на гърдатанови [re: Silva_sf-204503]  
Автор megolina75 (мечтателка)
Публикувано09.06.11 18:00



Здравей! Аз не съм специалист в областта на рака на гърдата, но искам да ти кажа, че там нещата много напреднаха. Има един куп програми. Недей да се притесняваш. Първо виж какво ще покаже биопсията, тъй като тези образования не е задължително да бъдат ракови! После дори да са ще се види тип клетки /цялата информация ще бъде от хистологичния материал и още допълнителни изследвания за хормонозависим и т.н./. Това, което аз лично мога да те посъветвам /ако се стигне до там/ е много хубаво да провериш, ако става въпрос за рак на гърдата и ако е начален стадий, дали може да се направи лъчетерапия по време на самата операция. По отношение на останалото лечение /ако има такова/ ще го обсъдите с лекуващия лекар. Само не се притеснявай предварително

И ще завърша с един пример. Познавам една жена с която ходихме заедно на химиотерапия. Тя е с карцином на гърдата, рецидив с метастази в черния дроб. В момента е по една нова програма и са й казали, че в най-лошия случай /ако не изчистят метастазата, която е доста голяма/ нейната преживяемост ще бъде между 15 и 20 години! Мисля, че не звучи лошо. Да не говорим за новите разработки по отношение на гена на рака на гърдата и имунотерапията. Горе главата и кураж!

"Истински се вижда само със сърцето. Същественото е невидимо за очите..."

Тема Re: Въпрос за възможен карцином на гърдатанови [re: Силвия78]  
Авторaz (Нерегистриран)
Публикувано12.06.11 19:21



Здравейте!Вероятността от рак на млечната жлеза се увеличава с възрастта.
Има доста пациентки с рак на тази или близка възраст,освен това има и пациентки с рак които са по-възрастни от 75.Възрастта не е гаранция дали ще се разболееш от нещо или не.
Направете всички необходими изследвания - консултирайте се с лекар,един-два-три колкото е нужно - важното е да съпоставите мнения.Данни за процеса ще ви даде и хистологията.
Определянето на стадия ще се извърши на базата на изследванията от лекуващият я лекар.
Дано не излезе това което си мислите!Ако пък излезе дано да бъде успешно лечението!Стискам ви палци!



Тема Re: Въпрос за възможен карцином на гърдатанови [re: az]  
Автор Cилвия78 (...)
Публикувано13.06.11 17:36



Мерси много, за отговора, инак от прочетеното досега разбрах за възрастта. След мамографията, където бяха открити двете топчета нищо не сме правили. Така каза, хирурга, който първоначално откри проблема. Днес бяхме при нея, само каза, че като местоположение, не я разбрах добре било най-благоприятния вариянт. Инак смята, че няма да имаме късмета да са доброкачествени образувания. А тя е с голям опит, от курса на майка ми, но е действащ общ хирург и в момента. Говори с неин колега и ни насочи утре за постъпване за операция, като на място ще се извърши и хистологично изследване и каквото покаже ще се реши. Това, което ми направи впечатление е краткия срок на прием за операцията в болницата - само 2 дни?! В "Токуда" техен колега ще извърши операцията, казват бил много добър. Навсякъде ли е толкоз кратък престоя в болницата, и след операцията ли на база данните ще се прави нова консултация с онколог? Досега само хирурзи, онколог още не ни е консултирал. Утре на място ли, след приема ще ни консултира или след операцията не можах да разбера.



Тема Re: Въпрос за възможен карцином на гърдатанови [re: Cилвия78]  
Автор Buba67Модератор ()
Публикувано13.06.11 18:30



За да ви консултира онколог, трябва да е ясно какви са топчетата, а това ще стане ясно след операцията. Така, че спокойно, нещата следват правилната посока.

Да имаш кураж не значи да не се страхуваш,а да си господар на страха си - Марк Твен


Тема Re: Въпрос за възможен карцином на гърдатанови [re: Buba67]  
Автор Cилвия78 (...)
Публикувано15.06.11 14:06



Да ясно, днес я приеха майка. Правиха пълно ехо за метастази в черния дроб. Слава богу, нищо няма. Лекарите казват на 99% карцином и без още да е правена скопия. Д-р Тонев, който ще я оперира я прегледа заедно с проф. Гайдарски и бяха предложени 2 варианта за операция - или по щадяща нали или пък радикална с премахване на максимално тъкан с цел да се намалят до минимум последващите процедури като химиотерапията. Аз не разбирам, но майка ми се съгласи (нали няма да кърми) на радикална, и явно е по-добрия вариант за нея. Аз д-р Гайдарски го зная за голям специалист в чернодробни операции, но явно и с подобни неща е в час.
Утре ще е операцията и дано сме избрали правилния вариант. Мерси на всички за отговорите.




*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.