Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 18:14 26.06.24 
Взаимопомощ
   >> Клуб за борба с рака
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Тема Каква информация трябва на пациента  
Автор Buba67Модератор ()
Публикувано05.05.11 12:49



В тази тема искам да напишете всичко, което искате да знаете като пациент /или близък/. Освен пътеката, която трябва да знае всеки пациент, работа с институциите /социално подпомагане примерно/. НОИ, ТЕЛК, въобще всичко, което ви интересува и не намирате отговор.

Да имаш кураж не значи да не се страхуваш,а да си господар на страха си - Марк Твен

Редактирано от Buba67 на 05.05.11 12:50.



Тема Re: Каква информация трябва на пациентанови [re: Buba67]  
Автор Buba67Модератор ()
Публикувано05.05.11 12:56



Започвам от пътеката.
Всеки месец приемам и отговарям на стотици въпроси. Голяма част от тях са за "какво се прави след операция"? В много от случаите пациентите са пращани вкъщи с думите, живей си живота. Не е насочен към онкологичния диспансер за регистрация, лечение и контролни прегледи.

Права, работа с институциите, пишете, вие сте -

Да имаш кураж не значи да не се страхуваш,а да си господар на страха си - Марк Твен


Тема Re: Каква информация трябва на пациентанови [re: Buba67]  
Автор nepokorniqt (новак)
Публикувано06.05.11 01:11



Здравей,Buba67
Включвам се във новата тема със следният въпрос,който е породен от информацията на която попаднах след като направих справка във НЗОК по чл.64,а именнопо кои клинични пътеки е лекувана съпругата ми във онкодиспансера във Велико Търново.Останах поразен от факта като разбрах че съпругата ми е влизала за лечение два поредни месеца във онкодиспансера във Велико Търново и лечението и не е било поклинична пътека.Оказа се че е лекувана за сметка на онкосиспансера във Велико Търново.Ще отправя няколко въпроса към тебе и всички съклубари.
Това върху което искам да привлека вниманието ви е много важно,но искам да видя ще се сети ли някой за какво искам да ви предопредя.

1.Някой от вас занислял ли се е като постъпи във онкодиспансера за лечение
по какъв начин се финансира провежданото лечение?
2. Някой от вас занислял ли се е като постъпи във онкодиспансера за лечение по колко начина може да се финансира лечението което ще се провежда?
3.Знаете ли по какъв критерий се определя нащина на финансиране на предстоящото лечение?

Очаквам вашите предположения и отговори.



Тема Re: Каква информация трябва на пациентанови [re: nepokorniqt]  
Автор Buba67Модератор ()
Публикувано06.05.11 10:24



Относно лечението в онкодиспансера:
До миналата година диспансерите бяха общински и се финансираха от общинските бюджети. Съответно лечението е било не от НЗОК.
От тази година финансирането вече не е от общината, а от МЗ.

Да имаш кураж не значи да не се страхуваш,а да си господар на страха си - Марк Твен


Тема Re: Каква информация трябва на пациентанови [re: Buba67]  
АвторMD (Нерегистриран)
Публикувано06.05.11 11:54



Всъщност кашата е много по-голяма. До тази година диспансерите се финансираха от три източника: НЗОК (по пътеки), общинските бюджети и МЗ за централната доставка на медикаменти. Т.е. - заплатите са осигурени от общината, лекарствата - от МЗ, а средствата от НЗОК се явяваха допълнителна възможност за закупуване на лекарства и т.н. Сега диспансерите са в положението на всички други болници. И нещата са вече катастрофално зле.



Тема Re: Каква информация трябва на пациентанови [re: Buba67]  
Автор WhyteLilly (непознат)
Публикувано08.05.11 11:28



Интересува ме, има ли лекар, който да отговаря за цялостното ми лечение. Това онкологът в Диспансера ли е или личния лекар? Питам, защото имам някои допълнителни проблеми - повръщане още без да има химио, не мога да се храня и пр. и онколожката ми каза "ние отговаряме само за част от лечението, за това вие трябва да се погрижите". А кой трябва да даде обща насока, личният ли?



Тема Re: Каква информация трябва на пациентанови [re: WhyteLilly]  
Автор Ekna (Усмивка)
Публикувано08.05.11 12:03



Не бих искала да ти влияя негативно, но в България все още няма такова нещо като цялостно лечение. Опиши подробно диагнозата в съответната тема за твоя вид рак (в Справочник на темите в клуба най-горе на първа страница) или в темата на нашите лекари и те може да те насочат към лекар за второ мнение или изследване, което да покаже къде е проблема.

За много неща се налага сами да се ориентираме. Бъди готова да се превърнеш наполовина в онколог, психотерапевт, диетолог (и какво ли още не) едновременно.

Но за каквото и да става дума винаги можеш да питаш в клуба и ако някой има подобен проблем ще ти отговори според опита си.

Успех в борбата!



Тема Re: Каква информация трябва на пациентанови [re: WhyteLilly]  
Автор Buba67Модератор ()
Публикувано08.05.11 12:33



Както вече ти отговори Екна, няма лекар, който да те следи изцяло и от всички страни. Сега ще ти дам пример с мен. Моята диагноза е липосарком /беше в коляното/. И се следят лимфните възли от хирург. Напипах си малка бучка в подмишницата и няма да ти казвам с каква скорост се изстрелях в диспансера. Хирургът ме прегледа , вдигна вежди и каза, "не си за мен, не е увеличен лимфен възел". Последва направление и хирург в поликлиниката. Оказа се съвсем друго.
С две думи, след онкологична операция и лечение, в диспансера се провеждат контролни прегледи, за да се следи онкологичното заболяване. За всичко останало се търси личния лекар и съответните специалисти.
Друг е въпросът, че като чуят лекарите, че имаме онкологично заболяване, отдават всичко на него и не искат или не смеят да предприемат съответни действия.

Да имаш кураж не значи да не се страхуваш,а да си господар на страха си - Марк Твен


Тема Re: Каква информация трябва на пациентанови [re: Buba67]  
Авторwhyte_lilly (Нерегистриран)
Публикувано08.05.11 18:50



Ясно, значи няма лекар, който да отговаря за някакъв "план за лечение". Ще се възползвам от препоръките да опиша проблема, като начало нещо не се оправям с регистрацията, но ще видя какво мога да направя, благодаря!!!



Тема Re: Каква информация трябва на пациентанови [re: whyte_lilly]  
Автор Buba67Модератор ()
Публикувано08.05.11 22:06



Ако имате проблем с регистрацията ми пишете на мейла, за да помогна. Като цъкнете върху ника ми, излиза мейла.



Да имаш кураж не значи да не се страхуваш,а да си господар на страха си - Марк Твен


Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.