Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 00:07 17.04.24 
Взаимопомощ
   >> Клуб за борба с рака
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | (покажи всички)
Тема ПЕТ-СКЕНЕР № 1нови  
Автор *jull**Модератор (нощна птица)
Публикувано21.08.09 10:55



Темата за ПЕТ-СКЕНЕР-а (позитронно-емисионният томограф) потъва между другите, затова реших да я отделя в самостоятелна. Извадила съм и съм систематизирала основна информация от постингите, посочила съм и линкове към тях, за да се проследи цялата тема.
Ще моля да продължим да пишем тук, за да събираме всичко на едно място.


ПЕТ-СКЕНЕР –






ПЕТ-СКЕНЕРА - ПЕТ/КТ е изследване, с което се виждат всички клетки с ускорен метаболизъм, каквито са раковите. Венозно се вкарва глюкоза с радиоактивен изотоп, клетките бързо се насищат с нея, а благодарение на изотопа, контрастират. Изотопът е безвреден, разгражда се за 2 часа. Но ПЕТ не е панацея, показва само къде има процес, лечението си е отделно.

ВИЖ ТЕМАТА В КЛУБА:

От месец в Университетската болница "Св. Марина" във Варна работи уникален скенер. Той се нарича позитронно-емисионен компютърен томограф и е единствен на Балканите. До края на годината обаче ще се купи такъв апарат и за Александровска болница в София. Уникалният томограф дава възможност за изключително ранното откриване на рака. Апаратът позволява да се види туморно образувание с големина под 2 милиметра. На ден пък могат да се прегледат десет пациенти. Времетраенето на прегледа е около 20 минути. Разходите по изследването на един пациент са от порядъка на 3 хиляди лева, но те ще се поемат от държавата, докато се открие клинична пътека по каса.

Позитронно-емисионният томограф ползва методите на компютърната томография. За изследвания с него обаче се употребява белязано радиоактивно вещество. То позволява да се покажа на клетъчно ниво обмяната на туморните клетки - активни ли са или не и в каква степен са злокачествени. Методът се ползва много в онкологията, защото се "сканира" цялото тяло. С него медиците проследяват къде е основният тумор, как е разпространен, има ли капсула, дали вече е в други органи и системи. Можем да кажем точната локализация на метастазата, както и как се отразява химиотерапията на туморните клетки, обясни проф. Анелия Клисарова. Toмографът има приложение и в неврологията, и в психиатрията. Според лекарите той проследява механизма за появата на Алцхаймер, Паркинсон и други проблеми, свързани със загубата на паметта. Освен това може да покаже жизнеспособността на сърдечния мускул и да подскаже на кардиохирурзите каква точно сърдечна операция и с колко байпаса да предприемат. Радиоактивният продукт, с който се прави изследването, се внася от Дебрецен, Унгария. Тъй като полуживотът му е само 2 часа, трябва да се действа бързо. Той ще пристига със специален самолет, а куп разрешителни ще го освобождават от митница. Взели сме всички необходими документи, доставянето на продукта е доста сложно, допълни проф. Клисарова. Двама лекари - д-р Борислав Чаушев и д-р Павел Бочев, които преминаха специализация в чужбина, работят с уникалния скенер. До края на годината в "Св. Марина" ще могат да се правят и костно-мозъчни трансплантации на онкоболни деца, съобщи директорът на болницата доц. Красимир Иванов.


ПЕТ-СКЕНЕР – ВАРНА – в болницата “св. Марина” телефона е 052/97 85 75 от там казаха, за онкоболни до края на годината изследването е безплатно. НЕ трябва направление от личния лекар (2 пъти специално ги попитах). Трябва да се занесат всички епикризи, документи във връзка със заболяването и да се търси д-р Чаушев и
д-р Бочев. Те преценят дали пациента може да бъде подложен на пет-скенер и го плануват за дата. Чака се около месец, понякога може и по-бързо да бъде плануван. Секретарката ми каза, че изследването се прави 1м. след последната ХТ( но това ми се струва че също трябва да се провери, не ми звучеше много убедена). Ако се в отпуск, пак се поддържа връзка с пациентите и се прави списък на телефон 052/ 978 523 (там разпитват).

ПЕТ-СКЕНЕР В ЧУЖБИНА:

Иначе аз лично два пъти съм се изследвал на ПЕТ/ КТ-скенер, което наистина ми помогна да взема най-правилното решение за лечение. Направих го в Ерланген, Germany, в тамошната университетска клиника, където е разположен огромен изследователски център на Siemens Medical Solution. Това е гаранция, че там наистина ще бъдете изследван с възможно най-модерната и надеждна техника. Също така донякъде имате и гаранция, че резултатите ще ви бъдат разчетени напълно правилно и в най-малките детайли. Изследването + разчитането струваше към 800 евро.

Като идея мога да Ви дам, когато в България има ПЕТ/КТ, тук да си правите изследването, а да си изпращате резултатите в Germany или France за надеждно разчитане. Аз лично така правя. Така си мисля, че дори и най-малката клетчица ще бъде забелязана евентуално и отстранена веднага.

Още една препоръка – ако на някой му предстои химиотерапия, задължително обсъдете с лекуващия си лекар да мине преди започването на химията – на ПЕТ КТ Скенер!
Много често химиотерапията убива раковите клетки, без те да изчезнат от организма дълго време, тоест те се виждат със КТ, но само с ПЕТ може да се оцени дали раковите клетки са мъртви или още са живи. Ако са мъртви, терапията свършва и се прави follow-up, ако ли не се сменя схемата или се пристъпва към операция. Хубавото е, че точно ПЕТ-частта ти дава информация за това и ти дава най-правилното решение.
Това лекарите го спестяват, всички се втурват на химиотерапията първо и чак после му мислят дали тя е успешна или не. Тоест стигне ли се дотам, всички лекари в България казват, това е схемата, каквото стане и така. Докато в Germany или France това е просто престъпление. Там се правят постоянно изследвания и при необходимост се сменят веднага схемите на терапия или се пристъпва към операция, докато образуванията са още много, много малки.


ПЕТ-СКЕНЕР В ЕРЛАНГЕН (ГЕРМАНИЯ) - цена между 1600-1800 евро.
Интернет сайта на клиниката е:

ПЕТ-СКЕНЕР В ЛАЙПЦИГ (ГЕРМАНИЯ) –

ПЕТ-СКЕНЕР В АТИНА, болница “Евангелизмо” – 1500 евро.
ПЕТ- СКЕНЕР В ИСТАНБУЛ - има американска болница, казва се "Диагностика", на площад „Тексим”. Изследването струва около 1600$.

ПЕТ-СКЕНЕР В ПАРИЖ, клиника GROUPE HOSPITALIER PITE-SALPETRIERE - цената е за преглед е 680 евро. Искат направление от лекар и епикриза.


По принцип PET се прави след диагностика е началото на лечение,т.е. преди и в края, за да се видят резултатите от химиотерапията. При биохимична активност и ясно изразен скенер смисал от PET няма. По Интернет се свързах - - и за сега при мен всичко върви гладко и не се налага.ъТам се свързах с професор Клуге, която е международен консултант именно за Ходжкин, живяла е в България и знае български.

ПЕТ-СКЕНЕР В ЛОНДОН (St. Thomas Hospital)
Аз правя опит от известно време да запиша час за клиника в Лондон (St. Thomas Hospital) и ми казаха просто да се обадя на телефона на съответното отделение. В резултат на обаждането научих следното:

- за да се запише час, е необходимо да се попълни заявление. Попълва се от тукашния лекуващ лекар и се изпраща по факс, след което те се свързват с пациента.

- формулярът-заявление е тук:


- Цената за половин или цяло тяло е 1300 британски лири. Към момента това са малко над 1600 евро.




"Совите не са това, което са..."

Редактирано от *jull** на 28.11.12 14:01.



Тема Re: ПЕТ-СКЕНЕРнови [re: *jull**]  
Автор пиceтo (новак)
Публикувано29.08.09 16:36



Джул , благодаря ти , че си отделила темата да не пишем навред

А сега да докладвам за скенера: На 28.08.09 бяхме във Варна - предходният ден се обадихме за потвърждение на датата . Преди изследването е необходимо да се направят кръвни изследвания включващи - урея, креатинин и кръвна захар. Ако всичко е в норми се тръгва за скенера. На обяд със самолет от Унгария пристига изотопа . Слагат абокат , на място отново се изследва само кръвна захар, инжектират венозно този изотоп и влизаш във кабинка където в продължение на 40 минути изпиваш на малки глътки 1 литър вода със някакво лекарство вътре / така и не разбрах какво точно слагат/ . След тези 40 минути те качват на скенера . Изледването трае 20 минути. Трябва да се стои абсолютно неподвижно. После стоиш още около половин час във отделна стая / ако има проблем със изображението да повторят изследването/ . Това е всичко . Резултати ще чакаме следващата седмица . Стискайте палци всичко да е нормално. Чакането е много, става доста бавно . На ден се преглеждат 10 човека.



Тема Re: ПЕТ-СКЕНЕРнови [re: пиceтo]  
Автор LlDl_ru (Живучая!!!)
Публикувано29.08.09 22:11



Нещо не разбирам...
Аз помолих сина ми , който живее във Варна, да се обади там и да пита какво е необходимо за да се запиша за преглед, казаха му аз лично да се обадя , обадих се вчера и ми казаха да дойда за първичен преглед във Варна, попитах изрично какво ще е необходимо и дали няма да ми дадат час за този първичен преглед, че не съм от Варна -казаха че имат 3 доктори и ще мина, а пък после ще ми дадат час ... Е, дали няма да е напразно ходенето, че и кумшийката, която е по-зле, ще водя заедно с мене... Как ще стане този първичен преглед, като има толкова много народ ...

***Давай напред и не бой се! Вся Жизнь впереди!***



Тема Re: ПЕТ-СКЕНЕРнови [re: LlDl_ru]  
Автор пиceтo (новак)
Публикувано29.08.09 22:39



При нас нямаше такова нещо . Обадих се по телефона и попаднах на Д-р Чаушев , казах , че не съм от Варна и по телефона ме разпитва доста време докато прецени дали да ни запише в списъка на чакащите . След мен говори и с майка ми доста дълго .За първичен преглед никой нищо не ми е споменавал. След като детенцето ти живее във Варна да вземе всички твои епикризи и изследвания и да отиде на място в болницата. Сестрите са много любезни, обясняват подробно всичко.



Тема Re: ПЕТ-СКЕНЕРнови [re: пиceтo]  
Автор LlDl_ru (Живучая!!!)
Публикувано30.08.09 10:13



е, на мен само ми казаха , че с диагнозата "рак на дебелото черво" подлежи на преглед със апарата ...
и че така става - първо първичен преглед /по распореждане/ , а после вече за апарата
...попитаха ме откъде съм разбрала за тях... отговорих - от Клуба.../мълчание.../
а и по телефона там рядко отговарят ...


...никак няма да е лесно на хора от други градове да се доберат, с проблемите си като анастомози, колостоми, памперси и т.н. и да висят цял ден там пред кабинета , а и да не могат да минат ... това вече не мога да понеса! ... цялото пътуване е много трудно за такива хора, не говоря за себе си - аз съм инат и ще се справя, а кумшийката ми...горката ...

Редактирано от LlDl_ru на 30.08.09 10:20.



Тема Re: ПЕТ-СКЕНЕРнови [re: LlDl_ru]  
Автор MamaD (минаващ)
Публикувано30.08.09 10:36



Лиди, мила, не е толкова сложно. Предварителния преглед е направен просто за да могат лекарите да се запознаят с конкретния случай. Има и въпроси свързани с общото състояние на организма, съпътстващи заболявания, алергични реакции към разни вещества и т.н. От други хора знам, че документацията за заболяването може да се прати по пощата или по мейл, а индивидуалните въпроси да се уточнят по телефона.След този преглед те включват в списъка и когато ти дойде редът ти се обаждат няколко дни по-рано с конкретна дата. Не се чака цял ден за прегледа - аз свърших тази работа за 1 час с чакането. Пристигнах във Варна сутринта в седем и в десет и половина бях на плажа. На 02.09.09 сме на преглед. В деня в който е предвидено самото изследване не може да не минеш, защото си в графика им.
На практика може да се наложи само един път да се иде до Варна. Ако не ти е спешно и не можеш да организираш това пътуване, казват, че тази есен ще пуснат втори ПЕТ в Александровска. Успех, Лиди и не се притеснявай, ще стане!



Тема Re: ПЕТ-СКЕНЕРнови [re: MamaD]  
Автор пиceтo (минаващ)
Публикувано30.08.09 10:49



Лиди , наистина няма опасност да не минеш на скенера , всичките 10 човека записани за деня минават екипа от лекари и сестри стои понякога и до 20 часа . Всички минават , те добре знаят че хората пътуват от доста далеч .



Тема Re: ПЕТ-СКЕНЕРнови [re: пиceтo]  
Автор LlDl_ru (Живучая!!!)
Публикувано30.08.09 13:38



Благодаря за отговорите, момичета!


Малко се поуспокоих, ако е само за мене - аз ще се оправя някак си, че и синът ми е там, и преди след операцията съм ходила във Варна на контролни прегледи и то сама, ама като водиш и друг човек и то по-болен - притеснявам се все пак...
Когато си имаш точната дата за прегледа та дори да чакаш повече от назначения час - въоръжаваш се с търпение ,а пък когато ти казват ей така - елате, все ще минете - почвам да се съмнявам ... вече имам горчив опит

***Давай напред и не бой се! Вся Жизнь впереди!***<P ID="edit"><FONT class="small"><EM>Редактирано от LlDl_ru на 30.08.09 13:42.</EM></FONT></P>

Редактирано от LlDl_ru на 30.08.09 13:43.



Тема Re: ПЕТ-СКЕНЕРнови [re: пиceтo]  
АвторБилянa (Нерегистриран)
Публикувано01.09.09 16:21



Писе, здравей :) Писе, писе, много ми е сладко това "Писе"
Имам въпрос, пишеш "Преди изследването е необходимо да се направят кръвни изследвания включващи - урея, креатинин и кръвна захар. Ако всичко е в норми се тръгва за скенера"
Кръвните изследвания в Света Марина ли се правят, на място, или трябва да се отиде с готови кръвни изследвания?
Мама е записана за 03.09, тя е в Силистра, не е далеч до Варна, но не искаме да има празен ход.

Поздрав и на всички желая резултати като Слънце :)



Тема Re: ПЕТ-СКЕНЕРнови [re: Билянa]  
Автор пиceтo (минаващ)
Публикувано01.09.09 18:39



Здравей Билянче! Кръвните изследвания трябва да се направят ден, два преди скенера , не ги правят в Света Марина. Диктуваш ги по телефона на доктора и уточнявате последно кога ще се пътува . Там на място в болницата правят единствено кръвна захар непосредствено преди скенера. Желая успех






Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.