Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 00:11 19.05.24 
Взаимопомощ
   >> Клуб за борба с рака
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Тема менингеома-операция или гама нож?нови  
Автор lelq (ентусиаст)
Публикувано15.04.11 10:02



Преди месец, при направен ЯМР се оказа, че имам менимгеома, при това на много лошо място, до важни мозъчни центрове. Казаха ми най-добре да отида в София(аз съм от Варна), при проф. Бусарски в МБАЛ "Св.Иван Рилски". Професорът ме прегледа, погледна снимките и каза, че е наложителна операция и да не отлагам, защото ме грозят припадъци и инсулт. Записах се за операция за м. май. Когато се прибрах у дома разбрах, че има и алтернатива - кибер и гама нож, най-близо в Турция. Изпратих диск със снимките от ЯМР и получих орговор, че е възможно тумора да се премахне с гама нож. Сега възниква въпрос - кое е по-доброто - операцията или гама ножа? Моля ако някой знае нещо повече, ще му бъда благодарна да сподели тук или да ми остави бележка.

Пътят е дълъг, пътеката-стръмна!


Тема Re: менингеома-операция или гама нож?нови [re: lelq]  
Автор Buba67Модератор ()
Публикувано15.04.11 10:42



Здравей lelq, дано някой от лекарите ни прочете въпросът ти, за да ти даде отговор. Освен това потърси най-добрият лъчетерапевт и невролог във Варна и иди на консултация при тях. Няма как да знаеш кое е по-добро от двете, сигурно си има плюсове и минуси, но трябва да разбереш и какви са световните практики при твоя случай.
Междувременно попитах гугъл каква е разликата между гама нож и кибер кнайф. Излезе един страхотен сайт на руски, ако ти е труден езика, използвай преводача на гугъл.



Да имаш кураж не значи да не се страхуваш,а да си господар на страха си - Марк Твен

Редактирано от Buba67 на 15.04.11 10:43.



Тема Re: менингеома-операция или гама нож?нови [re: lelq]  
Автор PRN ()
Публикувано15.04.11 11:29



Няма универсален отговор. Зависи къде е точно менингиомата. Обикновена лъчетерапия върши същата работа каквато и гама ножа (или киберножа), ако е добре планирана и в добри ръце. Според мен и по-добра в определени случаи.

Операцията е добра опция само, когато я премахне напълно. Има и разни други специални ситуации, когато операцията се предпочита, но обясненията стават много дълги и по принцип, а аз гледам да не пиша "по принцип".



Тема Re: менингеома-операция или гама нож? [re: lelq]  
Автор reni56 (бореща се)
Публикувано15.04.11 11:46



Здравей миличка,съжалявам за всичко което ти се случва,но трябва да знаеш,че си попаднала на точното място в този клуб.Тук ще намериш и съчуствие и съвет и подкрепа,а вярвай ми те ще ти бъдат необходими в много случаи.
По въпроса какво лечение да предприемеш,решението е в твои ръце,но по принцип при мозъчни тумори оперативната интервенция е неизбежна.Направи консултация с още някой неврохирург,въпреки,че проф.Бусарски е светило в тази област,добър е не само като хирург но и като диагностик.
За Кибер ножа те съветвам да направиш запитвания в някоя европейска клиника /има специализирани центрове в Европа/ защото не всички мозъчни тумори са податливи на такова лечение.Също така не очаквай някой лекар в Б-я надълго и нашироко да ти обяснява какво ти предстои,какво лечение ще ти бъде приложено /ако въобще ти приложат такова/Обикновено след операцията изчакваш да излезе резултата от хистологията,после чакаш някакъв тъп онкокомитет,който е абсолютна проформа /ако имаш нерви да го дочакаш,аз не го дочаках/ и който би трябвало да се произнесе за по-нататъшното лечение,а то в повечето случаи е лъчелечение и евентуално химиотерапия.След което започва дългото чакане на протокола за химиотерапия,в един красив момент и той е готов и започваш да се лекуваш,без никакво лекарско наблюдение /е хвърлят по един бегъл поглед на изследванията когато отиваш да си вземеш хапчетата за химиото/.Правиш контролни ЯМР първоначално през 3 месеца,след първата година през 6 месеца,резултата го носиш при хирурга за да си каже мнението и така до следващата контрола.
Обрисувах ти картината в много черни краски ,но за съжаление това е действителността.Ноооо не се отчайвай!Аз се бора вече втора година за живота на моето дете и не съм се отказала,няма и да се откажа.


След като премине първоначалния шок,започни дасе ровиш в интернен ,там има много информация ,която ще ти бъде от полза.Не се питеснявай да задаваш въпроси и тук в клуба,който има възможност и знае нещо ,бъди сигурна ,че ще го сподели с теб.
Най-важното сега е да се успокоиш и да свикнеш с мисълта,че не си сама в този критичен момент и можеш да се опреш на нас,независимо,че не се познаваме.
Желая ти хубав ден и смело напред!Не забравяй да пишеш!!!

От всяка една безизходна ситуация, има най-малко два изхода!

Тема Re: менингеома-операция или гама нож?нови [re: Buba67]  
Автор lelq (ентусиаст)
Публикувано15.04.11 12:19



Благодаря много, изпратих запитване он-лайн, чакам отговор. Едно мнение повече никога не е излишно!

Пътят е дълъг, пътеката-стръмна!


Тема Re: менингеома-операция или гама нож?нови [re: reni56]  
Автор lelq (ентусиаст)
Публикувано15.04.11 13:17



Благодаря ти много, reni56. Поразгледах този клуб, и разбирам колко съпричасни са всички и колко много обичат живота. Аз за първи път попадам тук, както разбра, по стечение на обстоятелствата. Наистина преживях в началото шок, но по природа съм оптимист и много вярвам, че всичко ще тръгне в положителна посока. Надявам се и при теб и при всички да е така и го пожелавам от сърце!

Пътят е дълъг, пътеката-стръмна!


Тема Re: менингеома-операция или гама нож?нови [re: lelq]  
АвторПeтkoвa (Нерегистриран)
Публикувано15.04.11 19:04



В "Пирогов" също има чудесни неврохирурзи. Проф. Габровски , завеждащият Клиниката по Неврохирургия - доц. Габровски, доц. Поптодоров, д-р Велинов са чудесен екип. Освен това от миналата година разполагат със специален микроскоп който дава възможност да се оперира максимално точно /при самата операцията, чрез флоресценция се отразяват здравите и раковите клетки/.
Имате късмет че типът тумор е доброкачествен. Често след такива типове тумори не се налага нито лъчетерапия нито химиотерапия. Късмет за в бъдеще, независмо кои ще бъдат лекарите и коя ще бъде клиниката.



Тема Re: менингеома-операция или гама нож?нови [re: lelq]  
Автор reni56 (бореща се)
Публикувано15.04.11 20:42



http://www.cyber-knife.net/Това е сайта на кибер центъра в Мюнхен,където ние изпратихме он-лайн запитване.Отговориха ни на другия ден.Успех!

От всяка една безизходна ситуация, има най-малко два изхода!


Тема Re: менингеома-операция или гама нож?нови [re: Buba67]  
АвторLina (Нерегистриран)
Публикувано16.04.11 11:26



Няма смисъл да търси във Варна. Мисля, че в София са съсредоточени най-добрите в тази област. Аз също съм от Варна и неврохирурга там имаше доблестта да ме насочи към София при Бусарски.
За невролозите във Варна не искам да коментирам имах може би малшанса да попадна при бездушен лекар, който като погледна резултатите от скенера само ми каза, че предполагал че ще искам да се консултирам с невро хирург, да събера там пари за ЯМР, че през здравната каса трудно ставало и бързаше да се отърва от мен, че му свършвало работното време.
Да варианта гама или кибер нож е добър, цената е около 10000 евро, като най-близкия е в Турция.
Аз нямам възможност да заделя такава сума и се оперирах при Бусарски, но все пак при мен се оказа аденом на хипофизата, при първоначална диагноза краниофарингеом 32 мм, на по-достъпно място за отстраняване.
зная, че първоначалния шок да ти открият тумор в мозъка е огромен, бях много отчаяна и притеснена как ще протече всичко, ще има ли последствия и т.н. Но се оказва, че голяма част от операциите са много успешни, не се предавай и действай, защото както професора каза, какво значи доброкачествен тумор в мозъка?



Тема Re: менингеома-операция или гама нож?нови [re: Lina]  
Автор lelq (ентусиаст)
Публикувано16.04.11 15:03



Лина, благодаря за отговора. Радвам се, че всичко при теб е минало добре. Знам, че е много важно да попадне човек на добър специалист. Аз сама си назначих и платих ЯМР, нямах време и желание да чакам. Мислех, че не е нещо сериозно, когато ми изтърсиха на прага на залата за ЯМР, че: "Ето ви снимките и диска, имате менингеома, ако не я оперирате, ще започнете да припадате и епилепсия" и т.н. Имаха поне доблестта да ми кажат, че най-добре ще е да отида в София, което и сторих. Имам страхотно доверие на проф. Бусарски, просто нещо подсъзнателно ми казва, че той ще направи операцията възможно най-добре. Обаче при положение за алтернатива, а все ще намеря средства за нея, мисля да предприема пътя към Истанбул. Все още имам малко време да помисля, да проуча, да разпитам. Надявам се и тук още някой д ми пише и да ми даде съвет.Ох, като си спомня как до преди месец бях така безгрижна, очакваща пролетта и много хубави неща, а сега...Но не мисля да се предавам. По природа съм оптимист и гледам много положително на нещата. Затова и сега вярвам, че всичко ще се оправи.

Пътят е дълъг, пътеката-стръмна!



Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.