Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 03:38 25.04.24 
Взаимопомощ
   >> Клуб за борба с рака
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Тема Моля за мнение относно онко болна?  
Автор Дянkoвa (непознат )
Публикувано03.01.11 16:26



Здравейте,
Моля за съвет... Ще ви опиша накратко случая и ще разчитам да ме посъветвате. Свекърва ми е оперирана преди 13 години и е с отстранена дясна гърда. През 2009 след откри топче под мищницата си и последва нова операция – мястото беше такова, че според лекарите туморът не можеше да бъде отстранен изцяло, защото засягаше главен кръвоносен съд и имаше риск за ръката. Последваха 6 курса химио и 17 лъчетерапия. Болките в лакътя й обаче не престанаха. След проведеното лечение и наблюдение се установи, че топчето отново расте и ето и трета операция през 2010. Туморът се ексцезира напълно. По време на възстановяването и зарастването на операцията близко до разреза се опипа ново уплътнение. След изследвания се наложи и четвърта операция в рамките на три месеца от предишната. Лошото обаче е, че има и лимфедема и много силни болки в ръката и рамото. След пореден преглед и назначена рентгенография на раменна става излязоха резултати за най-вероятни мета на ребрените дъги: наблюдават се дребнопетнисти литични промени в областта на кавитас гленоиделе, главата и видимата част на хумеруса. Моля ви дайте съвет към какъв лекар да се обърнем за по-нататъшно лечение. Благодаря ви предварително и разчитам на подкрепата ви!



Тема Re: Моля за мнение относно онко болна?нови [re: Дянkoвa]  
Автор Buba67Модератор ()
Публикувано03.01.11 17:00



С всички изследвания, които сте направили отивате в диспансера, в който се е лекувала и има досие. Искате среща с онколог, той ще я представи на онкологичен комитет. Същият комитет трябва да и назначи лечение или още изследвания, ако имат съмнения.

Да имаш кураж не значи да не се страхуваш,а да си господар на страха си - Марк Твен


Тема Re: Моля за мнение относно онко болна?нови [re: Дянkoвa]  
Автор дoц. д-p Teoдocиeвa (непознат)
Публикувано03.01.11 20:48



Здравей ! Искам да ти отговоря съвсем честно като лекар ! Съветвам те да преустановите всички агресивни оперативни , химиотерапевтични и лъчетерапевтични процедури в бъдеще . Не е необходимо повече да се изтезава оранизма на вашата свекърва . За нарушениета в лимфният поток / т.нар. лимфедем/ те съветвам сутрин на гладно свекърва ти да гълта по едно парченце бял тамян , като това да е в продължение на един месец.После един месец почивка ,след което отново прием на тамян . Закупете си от аптеката ДЕХИДРАТИН НЕО като пие по една таблетка на ден . Като момощна терапия е добре да се направят и рехабилитационни процедури, за стимулиране на движението на лимфата . Ако нямате възможност ,вие можете да масажирате крайниците вечер като свиета дланта на юмрук е и с предната част разтърквате в посока от крайника към туловището . Не се приетснявайте да натискате повече,въпреки и силните болки .
Усмихвайте се и давайте много любов на вашата свекърва и единствено със специалист онколог може да коментирате и изписването на някои болкоуспокояващи средства .Просто се наслаждавайте на времето,което ще прекарате с вашата свекърва и си създавайте приятни емоции.Знам,че е много тежко и трудно ,но намерете сила . Просто спрете да мислите за рака.

Усмивката е най-силното лекарство

Редактирано от дoц. д-p Teoдocиeвa на 03.01.11 20:50.



Тема Re: Моля за мнение относно онко болна?нови [re: дoц. д-p Teoдocиeвa]  
Автор Dimana64 (вървяща)
Публикувано04.01.11 06:14



За лимфедем - има специална тема, но основното е - движение, движение, движение - още от първия ден на операцията.

Казваш - 'вероятни мети". Концентрирай се върху думата - "вероятни" - няма доказателство (а и не може да има поради спецификата на изследването) дали наистина са мети. Това е само образ, който се ИНТЕРПРЕТИРА от лекаря. Често става дума просто за характерен за човека образ или възрастови изменения. Почвайки да ги третирате с агресивни форми на лечение отслабвате организма и неговата естествена способност за възстановяване. Вижте някоя от алтернативните форми - диета на Будвиг, лечение с газ и тн - в справочника има много. И най-вече - свекървата да не се поддатва на черни мисли и вие гледайте да не индуцирате такива. Възрастните хора са си склонни към хипохондрия - имам личен опит, и често пъти лекарите само засилват това, вмсето да помогнат. А това са отрицателни програми, които овтаряни достатъчно често, дори и от специалисти могат да доведат до истинско развитие намети. Но дори и да има мети това не е края. От личен опит знам, че в такива случаи много лекари се презастраховат (за да не бъдат обвинени, че са проспали диагнозата или за да оправдаят пред здравната каза изследването, че сега ги гонят за ненужно предписани изследвания) като пишат в заключение - "подозритеност за мети, вероятност за мети" и прочии.



Тема Re: Моля за мнение относно онко болна?нови [re: Дянkoвa]  
Автор PRN ()
Публикувано04.01.11 08:02



Намерете си онколог. Изгежда до момента изследванията са правени доста едностранно. Обикновено се иска да се знае какво е положението с рака като цяло: СТ скенер на бял дроб и корем, вероятно ЯМР на врата и брахиалния плексус и костен скен, няколко кръвни изследвания (СА153 + чернодробна функция). После в зависимост от предишната лъчетерапия може да и се даде още такава, както и химио или хормонална терапия (ако са позитивни рецепторите) също са възможни и вероятно препоръчителни.

Редактирано от PRN на 04.01.11 08:03.



Тема Re: Моля за мнение относно онко болна?нови [re: PRN]  
Авторredlight (Нерегистриран)
Публикувано07.01.11 09:27



Извинете, че се намесвам тук и задавам моя въпрос, но когато го постнах във "Въпроси към лекарите" преди време, никой не ми отговори. Проблемът ми е следният: мастектомия и отстраняване на 13 лимфни възела 2009 г. - Т3N2M0, HER 3+, слабо ЕR позитивни - до 20 % шанс за отговор. Терапия: 4 курса ФЕК, 4 курса Таксол, лъчетерапия -25 , сега - Herceptin i Zoladex. От септември 2010 г. туморният ми маркер постепенно нараства и в момента е 30.9 при референтна горна стойност 28. Наред с това, още през октомври 2010 г. , ехографски се установиха в областта на шията вдясно 3 л.в. единият около 10 мм, а другите - под 6 мм. Изпратиха ме на скенер -октомври 2010 г. , но той показа само лъчева пневмофиброза. Направих и сцинтиграфия ( ноември 2010) - всичко ОК- без костни мета. Сега, при поредното увеличение на тум. маркер веднага отърчах пак на ехограф. Установиха се вляво (където при предишния преглед нищо нямаше) на ръба на щитовидната жлеза два л.в. единият 27 мм/ 11 мм, другият около 10 мм, а вдясно ( това е от страната на мастектомията) също два л.в. -единият под 6 мм, а другият - 10 мм. За този последният л.в., докторът, извършил прегледа каза, че показвал активност при "храненето" (от Доплера) . Иначе огледа коремни органи, другата гърда, оперираните участъци и аксили и каза, че там не вижда нищо подозрително. Изрази съмнение, че увеличените лимфни възли му приличали на "автоимунен процес" и ми препоръча да направя изследване на FT4, THS, TAT, MAT и после да направя и консултация с хирург. Изследванията излезнаха вчера . Всички тия хормони и антитела са си в напълно референтни граници. За другата седмица съм си уговорила и час при хирург, но ВИ МОЛЯ, да ми дадете някакво мнение и насоки какво още да предприема, та да реагирам по-бързо и адекватно при тези обстоятелства. Така ще ми помогнете и да не се "фокусирам" излишно. Не го харасвам този глагол, много е "американски" , но в случая е точен :) ! Благодаря ви отсега!




Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.