Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 21:24 11.05.24 
Взаимопомощ
   >> Клуб за борба с рака
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Тема За обжалване на ТЕЛК решение.нови  
АвторEлeнa (Нерегистриран)
Публикувано19.11.10 07:14



Здравейте, обръщам се към Вас за информация. Тъй като ми намалиха драстично процента и от втора група станах трета при сегашното ми явяване на ТЕЛК и съм твърдо решена да си търся правата и да обжалвам наясно съм, че процедурите са бавни. Някой наясно ли е дали през периода на обжалване ти отпускат някакви средства и дали се водят здравни осигуровки през това време. Ще съм Ви благодарна, ако ми дадете малко повече информация. Здраве и късмет на всички.



Тема Re: За обжалване на ТЕЛК решение.нови [re: Eлeнa]  
Автор Buba67Модератор ()
Публикувано19.11.10 08:32



Преди да започнете процедура по обжалване се информирайте какви проценти намалена работоспособност са заложени в наредбата. Мога да помогна, имам наредбата и ако ми напишете точни диагнози, ще ви цитирам какво пише в нея. Съгласно чл. 112 (9) от закона за здравето, обжалването не спира действието на вече взето решение.
Но за всеки случай днес ще се консултирам с НОИ и ще пиша.

Да имаш кураж не значи да не се страхуваш,а да си господар на страха си - Марк Твен


Тема Re: За обжалване на ТЕЛК решение.нови [re: Buba67]  
Автор Buba67Модератор ()
Публикувано19.11.10 08:37



Така, говорих с отдел пенсии в НОИ. Обжалването спира пенсията и осигуровките ви съответно. Цитирания по-горе член 112 от ЗЗ важи за обжалване на институциите /НОИ, ТЕЛК, НЕЛК/, не важи за обжалване от лицето.

Да имаш кураж не значи да не се страхуваш,а да си господар на страха си - Марк Твен

Редактирано от Buba67 на 19.11.10 08:37.



Тема Re: За обжалване на ТЕЛК решение. [re: Eлeнa]  
АвторEлeнa (Нерегистриран)
Публикувано19.11.10 11:21



Благодаря Ви много за бързия отговор, значи понеже аз самата искам да обжалвам да разбирам, че няма да получавам пенсия докато не мине обжалването. Питам защото моя близка ми каза, че имало решение когато обжалваш през това време се взима минималната социална пенсия.



Тема Re: За обжалване на ТЕЛК решение.нови [re: Eлeнa]  
Автор Buba67Модератор ()
Публикувано19.11.10 11:23



Питах в НОИ, важи в случаите само когато решението се обжалва от институция /НОИ или НЕЛК/, ако вие обжалвате оставате без пенсия и осигуровки.

Да имаш кураж не значи да не се страхуваш,а да си господар на страха си - Марк Твен


Тема Re: За обжалване на ТЕЛК решение.нови [re: Eлeнa]  
АвторEлeнa (Нерегистриран)
Публикувано19.11.10 12:09



Buba67, благодаря отново за информацията. Но аз току що звъннах в НОИ, обясниха ми, че се получава минималната социална пенсия за старост дори и когато самия човек обжалва не само дадена институция, попитах служителката дали е сигурна в това и тя беше много убедена. Така, че не е като преди, когато се обжалваше ти спираха всичко, сега ти дават по време на обжалването 101лв. Това е по последна информация, не знам какво да мисля, но наистина служителката от НОИ беше много любезна и ми обясни точно това.



Тема Re: За обжалване на ТЕЛК решение.нови [re: Eлeнa]  
АвторEлeнa (Нерегистриран)
Публикувано19.11.10 12:14



Ето какво намерих като информация и в нета, дано да е полезно.

„Важно – относно процедурата по обжалване на решенията на ТЕЛК

> Всички сме на ясно с процедурата по обжалване на решенията на
> ТЕЛК и знаем, че докато тече процедурата по обжалване пред НЕЛК или
> пред съда, на заинтересованото лице не се отпуска пенсия за
> инвалидност. Важно допълнение – като орган с най висша
> компетентност по отношение на медицинската експертиза,решенията на
> НЕЛК се обжалват съгласно административно-процесуалния кодекс, пред
> Върховният административен съд.

> Проблема с блокирането на пенсиите най-накрая намери своето решение!!!

> Съгласно измененията в закона за здравето( член 112) и Кодекса
> за социално осигуряване (член 98,алинея 7) се определя, че на
> заинтересованите лица, в случая хората с увреждания се отпуска
> ВРЕМЕННА ИНВАЛИДНА ПЕНСИЯ. Тя е валидна до приключването на
> процедурата по обжалването пред всички инстанции и излизането на
> официалното решение за размера на пенсията.

> Размерът на временната пенсия е равен на размера на МИНИМАЛНАТА СОЦИАЛНА
ПЕНСИЯ ЗА СТАРОСТ.

> Посочените законови изменения са публикувани в брой 41 на
> Държавен вестник и са в сила от 1 Юли 2009 г

> Минимална пенсия се отпуска само при обжалване в НЕЛК. Ако
> пенсията Ви е спряна поради обжалване,в шест месечен срок се подава
> молба за отпускане на минимална пенсия, за да я получите от датата
> на придобиване. Ако изпуснете срока пенсията получавате от датата на
> подаване на молбата.”



Тема Re: За обжалване на ТЕЛК решение.нови [re: Eлeнa]  
Автор Buba67Модератор ()
Публикувано19.11.10 13:16



И аз питах в НОИ, но написах по горе какво ми отговориха. Ще те помоля само, ако решиш да обжалваш, да споделиш с нас в крайна сметка плащат ли ти пенсия или не.

Да имаш кураж не значи да не се страхуваш,а да си господар на страха си - Марк Твен


Тема Re: За обжалване на ТЕЛК решение.нови [re: Buba67]  
Автор ondinche ((оптимист))
Публикувано19.11.10 23:38



А да знаете, че с болничните е някакъв АД!! За два месеца минах през ужас за да имаме болничен лист и след два месеца мъки и писане до РЦЗ, до ТЕЛК и до не знам си още къде.. до РУСО, до НОИ.. успях да взема болнични за дните след изписване от болницата. Защото по време на престоя никой нем оже да ми даде болничен.. нищо, че има телк...та така.



Тема Re: За обжалване на ТЕЛК решение.нови [re: ondinche]  
Автор ondinche ((оптимист))
Публикувано19.11.10 23:38



в крайна сметка после успях да взема и за тези дни... но ужаса с чакането и с притесненията... не искам да си спомням.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.