Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 18:27 25.05.24 
Взаимопомощ
   >> Клуб за борба с рака
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Тема Re: За обжалване на ТЕЛК решение.нови [re: Eлeнa]  
Автор feeling11O3 (непознат)
Публикувано15.01.11 17:18



Здравейте!
И аз да запитам нещо и ще съм ужасно благодарна ако ми отговорите.

От доста години съм пенсионер по инвалидност. Бях 3 категория, после 2, после отново 3 и сега на 9 декември 2010 отново бях на ТЕЛК и решението е за 2 група. Днес 15 януари получих копие от писмо в което РУ"Социално осигуряване" обжалва решението на ТЕЛК пред НЕЛК и то във всичките точки - процент, дата и срок на инвалидност. Януари не получих пенсията си въпреки че ме извикаха 1 месец преди изтичането на старото решение.
Сега какво трябва да правя?
Да стоя и чакам някой от НЕЛК нещо да ме уведоми?
Има ли някакви срокове?
В това време няма да получавам пенсия предполагам и нещата стават много зле - няма пари дори за лекарства
Ще ви благодаря ако поне на някой въпрос ми отговорите



Тема Re: За обжалване на ТЕЛК решение.нови [re: feeling11O3]  
Автор Buba67Модератор ()
Публикувано15.01.11 17:31



За да бъда по точна в отговора за решението на ТЕЛК ми трябват диагнозите. За сроковете за обжалване ще ги потърся по-късно. Относно пенсията - има промяна в закона за здравето, в която пише, че обжалването не спира изпълнението на решението, ще открия и нея.

Да имаш кураж не значи да не се страхуваш,а да си господар на страха си - Марк Твен

Редактирано от Buba67 на 15.01.11 17:31.



Тема Re: За обжалване на ТЕЛК решение.нови [re: Buba67]  
Автор Buba67Модератор ()
Публикувано15.01.11 17:42



Ето какво пише в закона за здравето по повод обжалване на решения на ТЕЛК:

"Чл. 112. (1) (Изм. - ДВ, бр. 41 от 2009 г., в сила от 01.07.2009 г.) Обжалванията и възраженията от страна на заинтересованите лица и органи (освидетелстваните, осигурителите, НОИ, Агенцията за социално подпомагане, Агенцията за хората с увреждания и органите на медицинската експертиза на работоспособността) се правят:

1. срещу решенията на лекуващия лекар - в 14-дневен срок от получаването им пред лекарската консултативна комисия;

2. (доп. - ДВ, бр. 59 от 2010 г., в сила от 31.07.2010 г.) срещу решенията на ЛКК и центровете за спешна медицинска помощ - в 14-дневен срок от получаването им пред ТЕЛК;

3. (изм. - ДВ, бр. 41 от 2009 г., в сила от 01.07.2009 г.) срещу решенията на ДЕЛК и ТЕЛК - в 14-дневен срок от получаването им пред НЕЛК;

4. (изм. - ДВ, бр. 30 от 2006 г., в сила от 12.07.2006 г., а относно замяната на думите "Софийския градски съд" с "Административния съд - град София" - в сила от 01.03.2007 г.) срещу решенията на НЕЛК - пред Административния съд - град София по реда на Административнопроцесуалния кодекс.

(2) Заинтересованите лица и организации (освидетелстваните, осигурителите, териториалните поделения на НОИ и НЗОК) могат да обжалват в 14-дневен срок решения на ЛКК, с които се нарушават изискванията и редът при издаване на експертни решения за временна неработоспособност, и пред регионалния съвет по чл. 111.

(3) Регионалният съвет се произнася по жалбите в 10-дневен срок след повторна експертиза на временната неработоспособност, извършена от определена от него специализирана ЛКК съобразно вида на заболяването.

(4) В случаите на установено нарушение при издаването му регионалният съвет отменя обжалваното експертно решение, като работоспособността се установява с решението на повторната експертиза.

(5) Решението на регионалния съвет за отменяне на експертното решение и решението на повторната експертиза се изпращат на заинтересованите от експертизата лица (освидетелстваните, осигурителите и НОИ), както и на РЗОК.

(6) Обжалването на решението на ЛКК по реда на ал. 2 е пречка за обжалването му по реда на ал. 1, т. 2.

(7) Решението на регионалния съвет за отхвърляне на жалбата не е пречка за обжалване решението на ЛКК пред ТЕЛК по реда на ал. 1, т. 2. В този случай срокът започва да тече от получаването на решението на регионалния съвет.

(8) Решението на повторната експертиза може да се обжалва по реда на ал. 1, т. 2.

(9) (Нова - ДВ, бр. 41 от 2009 г., в сила от 01.07.2009 г.) Обжалването по реда на ал. 1 - 8 на експертните решения за трайно намалена работоспособност/вид и степен на увреждане на органите на медицинската експертиза не спира изпълнението им. При обжалване, ако НЕЛК се произнесе след тримесечния срок с решение, с което се определя намалена работоспособност, вид и степен на увреждане, водещи до намаляване на първоначално определеното обезщетение, освидетелстваното лице не възстановява получената в повече сума.

(10) (Нова - ДВ, бр. 59 от 2010 г., в сила от 31.07.2010 г.) По реда на ал. 1, т. 2, 3 и 4, ал. 2 - 8 се обжалват и експертните решения по чл. 103, ал. 3 от заинтересуваните лица и разследващите органи или от органите на съдебната власт."

Да имаш кураж не значи да не се страхуваш,а да си господар на страха си - Марк Твен


Тема Re: За обжалване на ТЕЛК решение.нови [re: Buba67]  
Автор Buba67Модератор ()
Публикувано15.01.11 17:47



По нагоре в темата писаха, че по време на обжалването се изплаща минимална пенсия, но не се потвърди като информация. Поне на мен ми отговориха от НОИ отдел пенсии, че спират всякаква пенсия при обжалване до решението на горната инстанция, което си противоречи на закона. Ясно е записано, че обжалването не спира изпълнението. Пак го копирам.

Чл. 112 (9) (Нова - ДВ, бр. 41 от 2009 г., в сила от 01.07.2009 г.) Обжалването по реда на ал. 1 - 8 на експертните решения за трайно намалена работоспособност/вид и степен на увреждане на органите на медицинската експертиза не спира изпълнението им. При обжалване, ако НЕЛК се произнесе след тримесечния срок с решение, с което се определя намалена работоспособност, вид и степен на увреждане, водещи до намаляване на първоначално определеното обезщетение, освидетелстваното лице не възстановява получената в повече сума.



Да имаш кураж не значи да не се страхуваш,а да си господар на страха си - Марк Твен

Редактирано от Buba67 на 15.01.11 17:49.



Тема Re: За обжалване на ТЕЛК решение.нови [re: Buba67]  
Автор feeling11O3 (непознат)
Публикувано15.01.11 18:28



Много ви благодаря!
И аз търсих и четох, но така и не разбрах от мен иска ли се нещо или да стоя и чакам и вдигам кръвно с месеци какво ще ми се случи.

Факт е, че януари аз вече не получих пенсията си ... решението на ТЕЛК е от 9 декември. За мен 14 дневния срок за обжалване беше минал и аз на 11 януари ходих до НОИ и попитах защо нямам пенсия. Отговориха ми, че имало срок за обжалване. След като им казах, че е 14 дневе и е изтекъл ми отговориха, че 14 дни е срока да дойде решението на ТЕЛК до тях, а после имало 1 месец срок те да обжалват и затова съм нямала пенсия.

Първият ми ТЕЛК се състоя след 2.5 години след подаване на молбата ми и беше със срок 3 години, но от датата на подаване на молба т.е. бях инвалид само няколко месеца, като за изтекълия срок не ми се изплатиха пенсии защото съм просрочила с 3 месеца взиманията, а истината е, че те ги пуснаха със стара дата



Тема Re: За обжалване на ТЕЛК решение.нови [re: feeling11O3]  
Автор Buba67Модератор ()
Публикувано15.01.11 20:24



От Вас не се изисква нищо, т.е. да подавате някаква молба или нещо друго. Би трябвало да получите писмо, че НОИ обжалва решението на ТЕЛК пред НЕЛК и чака решението.

Да имаш кураж не значи да не се страхуваш,а да си господар на страха си - Марк Твен


Тема Re: За обжалване на ТЕЛК решение.нови [re: Buba67]  
АвторГaнuMeg (Нерегистриран)
Публикувано14.03.11 15:57



Здравейте, форумци!
Имах голямото неудоволствие да се сблъскам със системата на здраве(не)опазването. Накратко - с ТЕЛК от2008 г. съм с 54% ТНР. Тъй като получих усложнения, през месец ноември подадох молба за преосвидетелстване. На ТЕЛК минавам в МВР болница понеже съм служител във въпросното министерство. В законовия срок изпратих необходимата документация, която беше "прилежно" потулена там. С цената на 17 телефонни обаждания успях да ги накарам да ме повикат. Старото ми решение е валидно до 04.2011г. Как да е - успях да отида и се върнах с II-ра група ТНР. Казаха ми да изчакам да ми изпратят цялата документация(8 дни след явяването ми) и, след като я получа, да изчакам още 14 дни и да поднеса за заверка екземпляр в РКМЕ в гр.П. След неистов скандал на 14-ия ден в РКМЕ ми обясниха с крясъци, че НЕ Е ТРЯБВАЛО АЗ ДА НОСЯ НА РЪКА документите, а от ТЕЛК-а да ги изпратят служебно. За което, естествено аз нямам никаква вина. Присъдата от РКМЕ беше да чакам още 30 дни. Поразрових се тук-там из НЕТ-а, но никъде не открих 30-, а само 14-дневен срок. В уречения ден пак чинопоклонно зачаках за печат, НО..... Нямало я още обратната разписка от работодателя!!!!! Проверих в службата - уведомлението стигнало още на 16.02, но явно пощата не си е свършила работата. Изхода - да изискам(!) от работодателя удостоверение, че няма да жали решението. В РКМЕ не били длъжни да издирват обратните разписки. А на мен ми отне само около 20 мин. разговор по телефона да я открия. Кажете ми, моля, на себе си ли да посегна или първо на някой кухавел от тая измислена система. Сериозно, моля за правен съвет преди да пиша на "Господари на ефира". Към момента все още нямам печата на РКМЕ



Тема Re: За обжалване на ТЕЛК решение.нови [re: ГaнuMeg]  
Автор Buba67Модератор ()
Публикувано14.03.11 16:10



Недей да си посягаш, недей, защото ако си посягаме при всяко минаване на ТЕЛК, сега нямаше и форум да има.
Защо ти дадоха документите на теб? Минавал/а/ си на ТЕЛК и знаеш, че излизаш с Решение. Досието с документите остава в ТЕЛКа. От тази дата на решението тече 14 дневния срок, но от тук е започнал проблема заради досието. Съвет, не губи повече нерви и време, помоли работодателя за такава бележка /щом е получил уведомлението, значи е наясно/ и я занеси. Така ще ти сложат заветния печат, за да си вършиш нещата спокойно.

Да имаш кураж не значи да не се страхуваш,а да си господар на страха си - Марк Твен

Редактирано от Buba67 на 14.03.11 16:11.



Тема Re: За обжалване на ТЕЛК решение.нови [re: Buba67]  
АвторГaнuMeg (Нерегистриран)
Публикувано16.03.11 13:39



Вчера ангажирах всички възможни институции без Светия Отец и Далай Лама

. От Централния офис на Български пощи издириха заветната хартийка. Оказа се. че от РКМЕ не са посочили адрес на връщане, а разписката си лежи в ЦПоща още от февруари. Сега трябва да се вдигне някой от въпросната служба и да докаже пред пощальона, че именно РКМЕ са я изпратили и ЖЕЛАЯТ да я получат. И сега ако някой продължава да твърди, че живеем в нормална държава, то аз ще си стегна багажа и ще се заселя в близост до АЕЦ Фукушима. При деленето на атомите поне всичко е закономерно. Към момента все още нямам печат!



Тема Re: За обжалване на ТЕЛК решение.нови [re: Buba67]  
Автор O98O98O (минаващ)
Публикувано13.05.14 17:42



Вдигам тази тема, тъй като получих писмо, в което пише, че и моето заверено вече телково решение, също се обжалва от НОИ. Има ли яснота по въпроса дали ще получавам пенсия през това време, през което чакам отговор от НЕЛК? Моля, ако някой знае, да ми отговори. Благодаря предварително.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.