Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 05:22 14.06.24 
Взаимопомощ
   >> Клуб за борба с рака
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | (покажи всички)
Тема Re: добре дошъл на PRNнови [re: PRN]  
Автор reni56 (бореща се)
Публикувано05.01.11 21:33



Здравейте PRN,радвам се,че все повече лекари се включват в нашия форум и изказват своето компетентно мнение с което доста ни помагат.искам да Ви пожелая много здраве и ползотворна година


Моят въпрос е свързан с Cyberknif.След като той представлява прецизен линеен ускорител,редно ли е да се провеждат лечебни процедури с него след провеждането на стандарто лъчелечение ?Моята дъщеря е с мозъчен тумор.Проведено е лъчелечение в Онкологията в София.Лъчетерапевтът ни каза,че такова олъчване може да си приложи,ако се налага , но не по-рано от 5 години,но каза,че ако остатъкът от тумора се свие /с помощта на химиотерапията с Темодал/ до 30мм ,може да се приложи и терапия с Cyberknif.
Не е ли рисковано да се предприема такова лечение,след като принципа на двата апарата е почти един и същ?

От всяка една безизходна ситуация, има най-малко два изхода!

Тема Re: добре дошъл на PRNнови [re: reni56]  
Автор PRN ()
Публикувано06.01.11 00:59



Отговор на такъв един въпрос е много сложен и би имал твърде много "зависи"-та в него.

Обикновено повторно лечение с лъчетерапия е рисковано и не е нещо, което стандартно се прави, незавсимо дали с кибернож, стереотактична радиохиругия или гама нож или обикновена радиотерапия. Т.е. не е само въпрос да свие тумора с Темодал и после да го облъчим още веднъж. Освен риска от повторно облъчване за мозъка съществува и простичкия проблем с резистентността на лъчетерапия. Ако нещо е оцелало от първия курс лъчелечение, то го е направило защото е резистентно на радиотерапия на първо място. С киберножа (и другите) може да се ползват по-големи фракции, което е потенциално полезно, но като цяло повторната лъчетерапия се избягва.

От друга страна - зависи какви са алтернативите, за какъв тумор точно става дума, какво е било лечението преди това, има ли трансформация в по-висока степен на малигненост и разни такива неща.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 4нови [re: PRN]  
Авторredlight (Нерегистриран)
Публикувано07.01.11 10:33



Проблемът ми е следният: мастектомия и отстраняване на 13 лимфни възела 2009 г. - Т3N2M0, HER 3+, слабо ЕR позитивни - до 20 % шанс за отговор. Терапия: 4 курса ФЕК, 4 курса Таксол, лъчетерапия -25 , сега - Herceptin i Zoladex. От септември 2010 г. туморният ми маркер постепенно нараства и в момента е 30.9 при референтна горна стойност 28. Наред с това, още през октомври 2010 г. , ехографски се установиха в областта на шията вдясно 3 л.в. единият около 10 мм, а другите - под 6 мм. Изпратиха ме на скенер -октомври 2010 г. , но той показа само лъчева пневмофиброза. Направих и сцинтиграфия ( ноември 2010) - всичко ОК- без костни мета. Сега, при поредното увеличение на тум. маркер веднага отърчах пак на ехограф. Установиха се вляво (където при предишния преглед нищо нямаше) на ръба на щитовидната жлеза два л.в. единият 27 мм/ 11 мм, другият около 10 мм, а вдясно ( това е от страната на мастектомията) също два л.в. -единият под 6 мм, а другият - 10 мм. За този последният л.в., докторът, извършил прегледа каза, че показвал активност при "храненето" (от Доплера) . Иначе огледа коремни органи, другата гърда, оперираните участъци и аксили и каза, че там не вижда нищо подозрително. Изрази съмнение, че увеличените лимфни възли му приличали на "автоимунен процес" и ми препоръча да направя изследване на FT4, THS, TAT, MAT и после да направя и консултация с хирург. Изследванията излезнаха вчера . Всички тия хормони и антитела са си в напълно референтни граници. За другата седмица съм си уговорила и час при хирург, но ВИ МОЛЯ, да ми дадете някакво мнение и насоки какво още да предприема, та да реагирам по-бързо и адекватно при тези обстоятелства. Така ще ми помогнете и да не се "фокусирам" излишно. Не го харасвам този глагол, много е "американски" , но в случая е точен :) ! Благодаря ви отсега!



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 4нови [re: redlight]  
Автор PRN ()
Публикувано07.01.11 11:39



"Без паника" - пишело на "Пътеводителя на галактическия стопаджия". Не защото непременно няма причина за паника, а защото тя нищо не променя.

Предполагам дясната страна на врата вече е облъчена, там и кой знае какви промени няма - лимфните възли са същите размери. Въпроса е какво става в ляво - най-лесния начин да се разбере е с биопсия под ултразвуков контрол. Трябва ти рентгенолог, който може да я направи. ПЕТ скен е скъпа и не толкова добра алтернатива. Другата алтернатива е хирургичесно изрязване на възела - прекалено инвазивна процедура за едната диагноза.

После ще се мисли - не е непременно рецидив. Ако се окаже, че е такъв - лъчетерапия (ако само това е единственото място на рецидива), хормонална терапия или химиотерапия с/без някой от тирозинкиназите инхибитори (лапатиниб, ако има) са все опции. Малко по-ранното откриване на рецивива или малко по-късно, не променя прогнозата като цяло - така че не се "фокусирай" твърде много.

Редактирано от PRN на 07.01.11 11:42.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 4нови [re: PRN]  
Авторredlight (Нерегистриран)
Публикувано07.01.11 12:03



МНОГО ВИ БЛАГОДАРЯ, че толкова бързо ми отговорихте. "Пътеводителят" и без това ми е настолна книга! И както там се казва по друг повод , може би тези неща са "почти безобидни". И честит Ивановден!



Тема Re: Постоянно унасяненови [re: Buba67]  
Автор Cleo78 (новак)
Публикувано16.01.11 19:35



На какво може да се дължи? От вчера майчето постоянно се унася. При шум се събужда, после пак заспива.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 4нови [re: PRN]  
Автор reni56 (бореща се)
Публикувано16.01.11 21:07



Здравейте PRN и MD,въпросът ми е и към двамата.Задължително ли трябва да се включи хепатопратектор при орална химиотерапия?
Става въпрос за Темодал.Дъщеря ми пие Темодал вече 1г 6м,до сега няма никаква промяна в кръвните показатели.Нормална ПКК,нормално диференциално броене,нормални бъбречни и чернодробни изследвания /тези изследвания ги следя на три месеца-до сега нямя отклонения от нормата/
Трябва ле да включа хепатопротектор и колко време да се приема,като се има предвид,че лечението с Темодал продължава?

От всяка една безизходна ситуация, има най-малко два изхода!


Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 4нови [re: reni56]  
Автор PRN ()
Публикувано16.01.11 21:58



Темозоламида (темодал) нормално не е токсичен за черния дроб. Може и да има някой докладван случай някъде, но със сигурност аз не съм виждал проблеми с черния дроб. Имам по 5-6 пациента на темодал във всеки един момент в последните 4 години и досега никой не е имал никога чернодробни проблеми. Няма такава препоръка и от призводителя на лекарството (Schering-Plough). Не знам откъде идва тази идея за хепатопротекторите.

Само да добавя, че Темодала е одобрен за лечение до 2 години (всъщност дали лечение след 7мия месец върши някаква работа повече от това, което първите 7 месеца са свършили, не е съвсем ясно).



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 4нови [re: PRN]  
Автор reni56 (бореща се)
Публикувано17.01.11 06:08



Много Ви благодаря за бързия отговор.

В темата"Борба с глиобластом 3",се разискваше този въпрос,затова помолих за Вашето мнение.
Не съм сигурна след колко време е започнал да действа Темодала,но след
четвъртия контролен ЯМР /това е една година след започване на химиотерапията/ остатъчния тумор започна да реагира и да намалява размерите си.Предполагам,че ще ни го отпускат до навършването на втората година.Още веднъж много благодаря и Ви желая приятен ден!

От всяка една безизходна ситуация, има най-малко два изхода!

Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 4нови [re: PRN]  
Автор vedda ()
Публикувано20.01.11 21:27



Здравейте доктор PRN !
„На момчето му трябват 3 неща на медицинския фронт.
1. Лъчетерапия на целия мозък (има един останал тумор, а химиотерапията там не влиза)
Това е Ваш коментар в темата „Рак на хранопровода с метастази в мозъка”. Въпросът ми е: Означава ли това, че има места в мозъка, където химиотерапията , по точно с темодал не може да проникне? Синът ми /29 г./ е с астроцитом и в момента е на химиотерапия с темодал. Предварително благодаря.



Редактирано от vedda на 20.01.11 21:29.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.