ПОЩАЗатвори
Име:
Парола:
Регистрирай Free

Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 10:43 26.11.14 
Взаимопомощ
   >> Клуб за борба с рака
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | (покажи всички)
Тема Неходжкинов лимфом  
Автор st.vasileva (непознат )
Публикувано14.02.10 18:24

Здравейте,
предварително се извинявам, че пускам нова тема - ако е необходимо, моля модераторите да изместят мнението ми, но всички теми, които намерих по въпроса бяха от преди повече от година. Ще се радвам, ако се включи някой с по-актуална информация за това коварно заболяване - неходжкинов лимфом.
Става въпрос за моя баща - на 63г е, през декември внезапно се почуства доста отпаднал, отслабна, появиха се обилни нощни изпотявания, оттече му едната ръка и единия крак, поддържаше се температура до 39гр. След редица изследвания в болницата, включително биопсия на лимфен възел в дясна аксила и и дебелочревна лигавица, му поставиха диагноза : НХЛ IV кс – фоликуларен грII / смесен, дребноклетъчен с назъбени ядра и едроклетъчен/ . Придружаващо заболяване – анкилозиращ спондилит IV ст. Заключението от биопсията на костния мозък е Значителна инфилтрация в костния мозък. Очакваме утре да бъде представен на комитет Лимфоми за определяне на терапевтичната стратегия.
Изчетох доста информация в нета за неходжкиновите лимфоми, но всяко мнение на практика ще ми бъде от полза! Според това, което прочетох , лекарството Мабтера е показан за лечение на този вид лимфом в комбинация с химиотерапия. Но само от въпросния комитет зависи дали ще му бъде назначено за лечение.
В момента баща ми се чуства сравнително добре, има апетит, единствено много го боли едната ръка и все още не може хубаво да си свива пръстите, но предполагам, че това се дължи на болестта на Бехтерев, а не на лимфома?
Много се изкушаваме да започнем и алтернативно лечение, наравно с традиционното, но прочетох, че при лимфомите не е подходящо да се дават имуностимулатори, защото освен организма, стимулират и лимфите и могат да доведат до по-агресивна форма на заболяването. Затова засега единственото , което даваме е запарка от чесън / от два дена /, повече фрешове и сок от червено цвекло и моркови, сурови ядки.

Тема Re: Неходжкинов лимфомнови [re: st.vasileva]  
Автор ИлeнkaKo (новак)
Публикувано14.02.10 19:19

Здравей,
Моят баща е със същата диагноза Фоликуларен неходжконов лимфом, но първа степен. Лекува се в онкохематологията във Дървеница. Относно Мабтерата препиши ми какво пише в биопсичното изследване срещу:
CD 20:
Ще се радвам ако мога да ти бъда полезна с нещо.

Редактирано от ИлeнkaKo на 14.02.10 19:23.

Тема Re: Неходжкинов лимфомнови [re: ИлeнkaKo]  
Публикувано14.02.10 19:49

ИлeнkaKo, благодаря ти за бързото включване!
Преписвам хистохимия и имунохистохимия:
CD20 - Позитивна реакция в неопластичната лимфоидна популация,
CD45RO - Позитивна реакция в зрели лимфоиди от междуфоликуларните зони в лимфния възел и разпръснати малко на брой в дебелото черво

Твоят баща с Мабтера ли се лекува?

Редактирано от st.vasileva на 14.02.10 19:49.

Автор ИлeнkaKo (новак)
Публикувано14.02.10 21:00

Да, отпускат се 6 курса Мабтера. Мабтерата ще дойде около един месец след първият курс полихимиотерапия . Ние си закупихме още две дози за да спазим протокола.
В другия форим пишеш, че не сте от София. Стационарно ли ще се лекува болния в НЦХТ? Правили ли сте скенер? За кога му е насрочен първия курс? Спокойно, тези лимфоми се подават на ХТ лечение.

Къде е гледани биопсията. Пиши хистологично какво се вижда.
Защо пишеш група II не е ли записано степен II в заключението?

Редактирано от ИлeнkaKo на 14.02.10 21:37.

Публикувано14.02.10 22:01

Да, и аз прочетох, че фоликуларните лимфоми се поддават на лечение с химиотерапия, но ме притеснява, че заболяването вече е в 4ст, а и има засягане и на костния мозък

Не сме от София, от Русе сме. Нямам представа още къде ще се лекува - дали в Русе или в София. Нищо не е и насрочено - лекуващият го лекар-хематолог в Русе ни каза, че въпросният Комитет лимфоми в София / в Дървеница / заседава всеки понеделник и назначава по-нататъшно терапевтично лечение, а това къде ще се проведе зависи от нас. Изобщо цялата ситуация ни е доста неясна и объркана все още. Вие сте си купили първите два курса Мабтера, докато ви отпуснат от касата, така ли? На каква цена е? А този, който се отпуска от ЗК, доплаща ли се нещо за него? В един ден ли се провеждат Мабтерата и химиото или в два последователни? Остава ли после болния в болницата? През 3 седмици ли са вливанията? Как понася баща ти химиотерапията? Извинявай за многото въпроси, но наистина ми е доста объркано!
Вземате ли някакви допълнителни добавки?
Скенер му правиха в Русе, дискът от скенера, заедно с останалите изследвания, са изпратени за разглеждане от Комитета утре.

Автор ИлeнkaKo (новак)
Публикувано14.02.10 22:22

Къде е гледана биопсията? Какво е заключението от скенера? Какво е хистологичното разчитане?
Мабтера е подходяща за В клетъчни (СД 20+) лимфоми. При нас имаше ангажиране на костния мозък (под въпрос). Закупихме 7-ят курс, а осмият се предоставя от фирмата производител безплатно. Първият курс беше само CVP. Цената е висока. По различни начини се провежда протокола. Нека видим утре какво ще решат и ще ти пиша. В началото баща ми беше в болница през цялото време, а в последствие не. Химиотерапията баща ми понася без станични ефекти. Относно добавките говори с лекуващия лекар.

АвторHelena (Нерегистриран)
Публикувано16.02.10 13:19

Да се лекува в София в Русе са некадърници.....Аз бях болна и вече 5г съм в ремисия...Имах Нехочкинов лимфон 1 стадий

Тема Re: Неходжкинов лимфомнови [re: Helena]  
Публикувано17.02.10 16:21

Офф, писах, писах и накрая ми даде грешка и се изтри всичко, а бях преписала цялото хистологично изследване

Накратко - След разглеждане на документите на баща ми от Комитет лимфоми, от болницата в Дървеница искат да постъпи там за изготвяне на тяхна епикриза и протокол за изписване на Мабтера от МЗ. Тъй като не познавам София, искам да ви попитам - това - ли е въпросната болница и различно ли е от Онкология-София, която се води на същия адрес? ИленкаКо, твоят баща там ли се е лекувал? Доколкото видях от мненията ти, си доволна от лекарите там? Двуомим се между лечение там и лечение в Света Марина във Варна?
И още един въпрос за Мабтерата - лекарят ни каза, че от изписването и получаването на лекарството минават около два месеца. През това време само химиотерапия ли се прилага или ние трябва да закупим сами Мабтера? Лечението по всяка вероятност ще бъде R-CHOP.

Автор MamaD (член)
Публикувано17.02.10 20:49

Това е болницата. МабТера струва между 1 200 и 3 000 лева според дозата. Няма да си го купувате, ще ви го дадат. Ето за МабТера

Тема Re: Неходжкинов лимфомнови [re: MamaD]  
Автор ИлeнkaKo (новак)
Публикувано17.02.10 21:27

Нека ти обясня по-точно. Дозата най-вероятно ще бъде 600 ml. По позитивен списък касата заплаща 75% (шест дози) пацента заплаща 25 %.
Схемата е: Заплащате един, получавате 2 курса. Сумата е 3 600 лева. В случай, че не предоставите Мабтерата за първите два курса, схемата ще бъде само по протокол (CHOP): Ендоксан, Доксорубицин, Винкристин, Дексаметазон (Преднизолон).
Не искам да те затрупвам с повече имформация за сега. Правен ли е скенер? Има ли ангажирани други групи ЛВ.

Редактирано от ИлeнkaKo на 17.02.10 21:46.

Автор nelli_dim (непознат )
Публикувано17.02.10 23:13

Аз се лекувах във Варна в св.МАРИНА никога не са липсвали лекарства /тези за химео терапиата/условията са лоши /липсват елементарни неща-спирт.абокати.топла вода/но докторите са добри .От 1 година съм в ремисия.В тази болница има и апарат ПЕТ скенер /има цяла тема /

Редактирано от nelli_dim на 17.02.10 23:34.

Тема Re: Неходжкинов лимфомнови [re: nelli_dim]  
Публикувано19.02.10 18:41

Благодаря Ви за отговорите! В крайна сметка "семейният съвет" реши лечението да бъде в София, в болницата в Дървеница. Имаме насрочен прием за следващия петък.
ИленкаКо, относно Мабтерата - и на нас лекарят в Русе ни каза, че ще е необходимо около 600-700мл. Четох листовката - пише, че една опаковка съдържа 1 флакон от 500 mg ритуксимаб в 50 ml. Това означава ли че ще ни е нужна повече от 1 опаковка? Директно от Рош България ли го закупихте? И още нещо - тези два курса, които сте закупили вие - първите два или последните два курса бяха?
Относно ангажирането на лимфни възли - баща ми има направени 3 биопсии - от лимфен възел под мишницата, от дебелото черво и от костен мозък. От първите две заключението е Фоликуларен лимфом 2-3 степен с ангажиране на дебело черво, а от костния мозък показа значителна лимфомна инфилтрация, което автоматично вдига до 4ст. Отделно от КТ на корем се скенират патологично увеличени двустранно аксиларни лимфни възли, паратрахеални, параортални, коремни и ингвинални с най-голям диаметър до 30мм.

Редактирано от st.vasileva на 19.02.10 18:43.

Автор ИлeнkaKo (новак)
Публикувано19.02.10 20:00

Рабирам, че си притеснена и много объркана.
На база едроклетъчната съставка(центробласти) фоликуларният лимфом се дели на 1ва, 2ра и 3та степен. Клиничният стадий е нещо друго. Ако е засегнат един нелимфен орган, независимо от групите засегнати ЛВ, стадият е четвърти. Ние закупихме последните два курса. Първият беше само ПХТ (CVP). В случай, че проявяваш интерес ще ти изпратя телефона на човека от Рош на лични.
Как започна заболяването? Баща ти чувстваше ли нещо? Кое В накара да отидете при лекар. Колко му е ЛДХ?

Публикувано19.02.10 21:06

Всичко започна сякаш изведнъж декември месец - баща ми се почуства зле, отслабна, имаше обилни нощни изпотявания, поддържаше температура до 39гр, беше му оттекъл единия крак и едната ръка. Влезе в болница със съмнения за някакъв артрит заради ставните болки и наистина се оказа , че има болест на Бехтерев - 4 стадий. Но заради изпотяванията и температурата го изпратиха на консулт с хематолог, последваха скенер, ендоскопия, докато се стигна до биопсия на лимфен възел, костен мозък и т.н.
Наистина съм объркана и може да съм написала неправилно - в епикризата пише : диагноза НХЛ IV кс – фоликуларен грII / смесен, дребноклетъчен с назъбени ядра и едроклетъчен/ . Придружаващо заболяване – анкилозиращ спондилит IV ст.Диагнозата е поставена от хистологично изследване на лимфен възел в дясна аксила и и дебелочревна лигавица. Заключението от биопсията на костния мозък е Значителна инфилтрация в костния мозък.
Моля те, изпрати ми на лични телефона на човека от Рош!
ЛДХ - 372
Бета 2 микроглобулини - 4,6
Още веднъж искам да ти благодаря, че отговаряш на всичките ми мнения и въпроси!

Автор ИлeнkaKo (новак)
Публикувано19.02.10 21:41

Това е най-малкото което мога да направя. Записана ли е референтната граница на ЛДХ. Тя вариара в зависимост от метода. Този показател се взема повече под внимание от хематозолизите от бета 2 микроглоболина. Той е неспицифичен маркер. В случая е завишен, но предполагам, че сте го коментирали с лекуващият хематолог. Кога ще постъпва в болница баща ти?

Публикувано19.02.10 21:48

Следващият петък.
Притесняваме се, че ще сме далече от него. Майка ми най-вероятно ще остане в София при наши близки през това време, но дали позволяват свиждания там, колко време ще го държат, кога ще започнат химиотерапията - все неизвестни за нас! А и досега аз поддържах връзка с хематолога в Русе, а в София няма да мога!

Автор ИлeнkaKo (минаващ)
Публикувано19.02.10 22:00

Не знам кога ще започнат. В зависимост дали ще има Мабтера, предоставена от Вас, може и от понеделник. Свиждания може по всяко време, знаеш ли какво решение е взел комитет "Лимфоми" относно протокола?

Редактирано от ИлeнkaKo на 19.02.10 22:13.

Публикувано10.03.10 18:13

Здравейте! Отворих темата, а не съм писала отдавна! ИленкаКо, благодаря ти за загрижеността!
В събота баща ми се прибра от София - мина първия курс от химиотерапията. Не е имал някакви странични ефекти, чустваше се добре в болницата. Лекуващ лекар е д-р Спасов. Следващата вливка е на 24 март. Надяваме се, че дотогава ще дойде и Мабтерата, но не е сигурно още. Обаче, откакто се е прибрал вкъщти, баща ми се оплаква от силни стомашни болки и разстройство. Чудим се дали е следствие от химиотерапията?

Авторrumba (Нерегистриран)
Публикувано08.04.10 21:50

kak e ba6ta ti sled parvata vlivka maika e na sa6tata ima stoma6ni bolki kak mina vtorata blagodarq

Кирилицата е задължителна!

Редактирано от *jull** на 08.04.10 21:52.

Тема Re: Неходжкинов лимфомнови [re: rumba]  
Публикувано27.07.10 13:49

Здравейте! Отдавна не съм писала в темата, мислех че химиотерапията при баща ми върви добре , но... Днес му свърши 7-мия цикъл CHOP, като последните 5пъти беше R-CHOP. Досега кръвните му изследавния бяха добре, този път му направиха и скенер, трябваше да му бъде направена и биопсия на костен мозък, но са я отложили. Вчера лекарите са разгледали резултатите от скенера и днес са му казали само, че не са добре и имало прогрес на заболяването. Нищо не са му обеснили подробно, а и ние не живеем в София за да говоря с лекарите. На всичкото отгоре са му казали и че не могат да му намерят документите, представа си нямам как могат да му ги загубят, не са му дали нито епикризата, нито диска от скенера! Само са му насрочили следващата дата. Направо не знам какво да предприемем в този случай - дали да направим повторен скенер тук в Русе и друг хематолог да разчете резултатите? Четох за ПЕТ-скенера във Варна, иска ми се да го заведем на него, но прочетох, че трябва да е минало месец след последната химиотерапия!

Автор ИлeнkaKo (минаващ)
Публикувано27.07.10 16:49

Здравей мила,
Аз също не съм писала отдавна в клуба, но чета всичко и където мога се включвам със съвет.
В тази болница обикновено близките на пациентите получават информацията, не самите болни. Донякъде, така е по-добре.
Съветвам те да говориш с лекуващия лекар, относно състоянието му.
При баща ми всичко беше отлично до днес, когато стойността на бета2 микроглоболина (туморен маркер неспецифичен при лимфомите) започна да нараства - 2,6.....3,4. ЛДХ и всички други изследвания са ОК.
Как е ЛДХ и бета2 при Вас?
Има ли ангажиране на костния мозък?
Относно скенера, малко вероятно е да е станала грешка от такова естество.
След комитет вероятно ще се премине към схема от втори ред,
Съветвам те първо да говориш с лекуващия лекар и след това да предприемаш нещо друго.

Редактирано от ИлeнkaKo на 27.07.10 16:52.

Публикувано28.07.10 15:25

ИлeнkaKo, благодаря ти за бързото включване! И съжалявам, че при баща ти изследванията не са добре, дано да е нещо временно и всичко да е ок. Междудругото помня, че баща ти беше по друга схема, но колко цикъла химиотерапия+Мабтера общо му направиха?
Не мога да кажа при нас колко са споменатите от теб показатели, защото вчера при изписването не са му дали никаква епикриза и никакви изследвания, не знам поради каква причина се е оказало сутринта, че документите / включително и картона му / са се загубили, да не казвам, че дори са го разкарвали по кабинети да си ги търси, като това изобщо не е негова грижа

. Лошото е, че всеки път, при всеки цикъл R-CHOP, лекуващият му лекар е различен, и аз реално не знам към кой лекар да се обърна. Изобщо фактът, че живеем в Русе, а той се лекува в София усложнява цялата ситуация.
Засега може би ще изчакаме следващата дата / определили са го за 17,08 / и мисля да отида с него и да говоря с някой лекар.

Автор ИлeнkaKo (минаващ)
Публикувано28.07.10 16:46

Днес съм малко по-спокойна.
Говорих с друг лекар от друга болница, относно бета2 микроглоболина. Той каза, че последния не от значение при фоликуларен НХЛ. При нас важното е ЛДХ. То е в норма, скенерът е чист., костния мозък също. Само този маркер е малко висок. Според лекарите без диагностично значение.
ХТ протокол при нас бе R-CVP. Разликата в двете схеми е отсъствието на Доксорубицина в CVP. Тя е "Мека" терапия. Татко е 78 г. и не рискуват да увредят сърцето.
Лекарите смятат, че татко е "прелекуван", но това е друга тема.
В интернет има телефони на болницата, можеш да се обадиш, мисля между 11 и 12 часа. Нека обяснят прогресията, какво смятат да предприемат, кога ще минава на втори комитет и т.н.
Моля те от последната епикриза на баща ти препиши: ЛДХ и бета 2 микроглоболин, изобщо изследванията, ако не ти представлява трудност и ще коментираме. Моля те пиши ми.

Редактирано от ИлeнkaKo на 28.07.10 16:48.

Публикувано30.07.10 12:13

ИлeнkaKo, пробвала съм по телефона, но ми отказаха информация с обеснянието, че дават информация само на място. Затова ще отида следващия път с него.
Резултатите от изследванията от предпоследната / от 02.07 / епикриза на баща ми са следните: CYE 30mm, Hb 108 г/л, левкоцити 3,35 Г/л, ДКК: неутрофили 52%, моно 14%, еоз 2%, лимфо 32%, тромбоцити 194 Г/л, Серумно ниво на бета 2МГ 5,0 мг/л. Като сравнявам епикризите, въпросните Бета 2мг са се движили от 4,6 /януари/, 7,3, 7,3, 1,7, 5,8, 5,0 по месеци досега. Стойност на ЛДХ няма записана в предпоследните му изследвания. През май месец ЛДХ - 169-179 Е/л.
ИлeнkaKo, надявам се да се включиш с някакво мнение за тези показатели!

Автор ИлeнkaKo (минаващ)
Публикувано30.07.10 14:12

ЛДХ е в референтни граници;
бета2 е над референтната граница. На тази лаборатория тя е 2,4;
Не знам каква е референтната граница на СУЕ в тази лаборатория. Попитай по телефона за референтната граница. Мисля, че е трябва (кажи и годините на пациента).
Пиша много объркано, но трябва да издириш този скенер.
Колкото повече време минава, вероятността да не го намериш е по-голяма. Не е добре човека да го "пържат", всеки месец на скенер.
Аз не разбрах, как говорят за прогресия, а скенера го няма при тях?
Лабораторните изследвания не са с голяма стойност при НХЛ, те се интерпретират заедно е образните (скенера) и инвазивни (трепанобиопсия) излседвания.
Затова говоря, че този скенер или поне разчитането, трябва да се намери, защото в случая той е най-важен. Пиши ми и пак ще коментираме.

Автор ИлeнkaKo (минаващ)
Публикувано30.07.10 14:27

Сега те чета още веднъж и в другия сайт.
Те са изгубили, картона може би. Това не е фатално и друг път се е случвало. То в него няма кой знай каква информация. Не се притеснявай.
Относно диска от скенера: Досега даван ли Ви е такъв? Скенер, ние правим в Хасково, носим им снимките и разчитането. Снимките, дават за мнение при техните ренгенолози. Засега слава богу, резултатите се потвърждават. Скенерът ни връщат веднага след тяхното разчитане.
Епикриза не е задължително да Ви дадат веднага, на нас някои са ни давани и след няколко месеца.
Важното е скенерът да не е загубен.

Публикувано30.07.10 15:29

ИлeнkaKo, да , загубили са му картона с цялата документация към него, включително и диска със скенера, но явно преди това са го разчели. Предполагам, че ще се намерят документите, сигурно са някъде между отделните кабинети. Нов скенер няма да правим, в краен случай ще направят дубликат, сигурна съм, че пазят някаква база данни! Но това ще стане чак след 20 дена! Няма смисъл и в Русе да го водим на хематолог, при положение че нямаме резултатите от скенера!
Ако наистина има прогресия на заболяването въпреки провежданата химиотерапия, какви други варианти на лечение има? Ако може някой да ми отговори на този въпрос!?

Автор ИлeнkaKo (минаващ)
Публикувано30.07.10 15:58

Успокой се,
Сигурна съм, че всичко ще бъде наред.
Може и той да не е разбрал, относно прогресията. Мъжете не могат да се оправят сами в такива ситуации.
Варианти има винаги: протокол от втори ред, корекция в дозата..това ще го реши комитета.
но този път трябва да бъдеш платно да него и то за повече от един ден. Първият ден знаеш как е..постъпване и т.н, вторият ден ( в случай, че на първия ден не успееш да се срещнеш с доктора) лекуващият лекар ще ти даде, информация. Те всеки път докторите са различни.
Аз не бях с баща ми на последните две контроли и не бяхме взели епикризи.
Отивайки сега видях стойноста на бета2 микроглоболина в епикризите. И се разтърчах. С други думи казано: ако АЗ не им бях обърнала внимание, тази стойности на никой не са направили впечатление. Което е лошо.
Ставаш тяхна сянка, следиш всяка тяхна стъпка, четеш и следиш всяка тяхна стъпка..нямаме друг шанс.
В България е така, всеки трябва да мисли сам за себе си.
за кога е назначена датата?

Автор ИлeнkaKo (минаващ)
Публикувано30.07.10 16:11

Имам още един въпрос.
След четвъртия курс се прави рестадиране. На Вас Ви и май 7 или 8 курс. Правен ли е скенер след третият или четвъртия курс?

Публикувано30.07.10 16:32

На 17.08 е следващата дата - 8ми цикъл, не знам дали е последен, защото лекуващата го лекарка му е казала, че освен него има още два курса Мабтера / досега са му сложили 5 /. А на визитацията преди изписването доцент / на който баща ми не е запомнил името

/ е казал, че нямало смисъл да продължават с Мабтерите, а трябва да го предложат пак на комитет.
Това е първият скенер, който му правят откакто е почнала химиотерапията в София!

Автор ИлeнkaKo (минаващ)
Публикувано30.07.10 16:42

доц. Михайлов - началник отделение;
доц. Пейчев или доц. Станева, не се притеснявай това не е толкова важно.
Може би ще преминат към друг протокол.
Не се притеснявай, в момента не можеш да направиш нищо.
На 17.08 плътно до него и ме дръж в течение. Ще помагам с каквото мога.

Публикувано30.07.10 16:44

ИлeнkaKo, много ти благодаря за подкрепата!

Автор obefemi (непознат )
Публикувано09.04.11 14:09

zdraveite da6teria mi se razbolia ot t-kleta4en neho4kinov limfoblasten.mnogo sam upla6ena.ima li tuk sred vas niakoi zapoznat s tova zaboliavane .5te sam blagodarna ako se obadi.imame nujda ot pomo6t

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  

Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2014 Dir.bg Всички права запазени.