Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 02:06 20.04.24 
Взаимопомощ
   >> Клуб за борба с рака
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | (покажи всички)
Тема Неходжкинов лимфом  
Автор st.vasileva (непознат )
Публикувано14.02.10 18:24



Здравейте,
предварително се извинявам, че пускам нова тема - ако е необходимо, моля модераторите да изместят мнението ми, но всички теми, които намерих по въпроса бяха от преди повече от година. Ще се радвам, ако се включи някой с по-актуална информация за това коварно заболяване - неходжкинов лимфом.
Става въпрос за моя баща - на 63г е, през декември внезапно се почуства доста отпаднал, отслабна, появиха се обилни нощни изпотявания, оттече му едната ръка и единия крак, поддържаше се температура до 39гр. След редица изследвания в болницата, включително биопсия на лимфен възел в дясна аксила и и дебелочревна лигавица, му поставиха диагноза : НХЛ IV кс – фоликуларен грII / смесен, дребноклетъчен с назъбени ядра и едроклетъчен/ . Придружаващо заболяване – анкилозиращ спондилит IV ст. Заключението от биопсията на костния мозък е Значителна инфилтрация в костния мозък. Очакваме утре да бъде представен на комитет Лимфоми за определяне на терапевтичната стратегия.
Изчетох доста информация в нета за неходжкиновите лимфоми, но всяко мнение на практика ще ми бъде от полза! Според това, което прочетох , лекарството Мабтера е показан за лечение на този вид лимфом в комбинация с химиотерапия. Но само от въпросния комитет зависи дали ще му бъде назначено за лечение.
В момента баща ми се чуства сравнително добре, има апетит, единствено много го боли едната ръка и все още не може хубаво да си свива пръстите, но предполагам, че това се дължи на болестта на Бехтерев, а не на лимфома?
Много се изкушаваме да започнем и алтернативно лечение, наравно с традиционното, но прочетох, че при лимфомите не е подходящо да се дават имуностимулатори, защото освен организма, стимулират и лимфите и могат да доведат до по-агресивна форма на заболяването. Затова засега единственото , което даваме е запарка от чесън / от два дена /, повече фрешове и сок от червено цвекло и моркови, сурови ядки.



Тема Re: Неходжкинов лимфомнови [re: st.vasileva]  
Автор ИлeнkaKo (новак)
Публикувано14.02.10 19:19



Здравей,
Моят баща е със същата диагноза Фоликуларен неходжконов лимфом, но първа степен. Лекува се в онкохематологията във Дървеница. Относно Мабтерата препиши ми какво пише в биопсичното изследване срещу:
CD 20:
Ще се радвам ако мога да ти бъда полезна с нещо.

Редактирано от ИлeнkaKo на 14.02.10 19:23.



Тема Re: Неходжкинов лимфомнови [re: ИлeнkaKo]  
Автор st.vasileva (непознат )
Публикувано14.02.10 19:49



ИлeнkaKo, благодаря ти за бързото включване!
Преписвам хистохимия и имунохистохимия:
CD20 - Позитивна реакция в неопластичната лимфоидна популация,
CD45RO - Позитивна реакция в зрели лимфоиди от междуфоликуларните зони в лимфния възел и разпръснати малко на брой в дебелото черво

Твоят баща с Мабтера ли се лекува?

Редактирано от st.vasileva на 14.02.10 19:49.



Тема Re: Неходжкинов лимфомнови [re: st.vasileva]  
Автор ИлeнkaKo (новак)
Публикувано14.02.10 21:00



Да, отпускат се 6 курса Мабтера. Мабтерата ще дойде около един месец след първият курс полихимиотерапия . Ние си закупихме още две дози за да спазим протокола.
В другия форим пишеш, че не сте от София. Стационарно ли ще се лекува болния в НЦХТ? Правили ли сте скенер? За кога му е насрочен първия курс? Спокойно, тези лимфоми се подават на ХТ лечение.

Къде е гледани биопсията. Пиши хистологично какво се вижда.
Защо пишеш група II не е ли записано степен II в заключението?

Редактирано от ИлeнkaKo на 14.02.10 21:37.



Тема Re: Неходжкинов лимфомнови [re: ИлeнkaKo]  
Автор st.vasileva (непознат )
Публикувано14.02.10 22:01



Да, и аз прочетох, че фоликуларните лимфоми се поддават на лечение с химиотерапия, но ме притеснява, че заболяването вече е в 4ст, а и има засягане и на костния мозък


Не сме от София, от Русе сме. Нямам представа още къде ще се лекува - дали в Русе или в София. Нищо не е и насрочено - лекуващият го лекар-хематолог в Русе ни каза, че въпросният Комитет лимфоми в София / в Дървеница / заседава всеки понеделник и назначава по-нататъшно терапевтично лечение, а това къде ще се проведе зависи от нас. Изобщо цялата ситуация ни е доста неясна и объркана все още. Вие сте си купили първите два курса Мабтера, докато ви отпуснат от касата, така ли? На каква цена е? А този, който се отпуска от ЗК, доплаща ли се нещо за него? В един ден ли се провеждат Мабтерата и химиото или в два последователни? Остава ли после болния в болницата? През 3 седмици ли са вливанията? Как понася баща ти химиотерапията? Извинявай за многото въпроси, но наистина ми е доста объркано!
Вземате ли някакви допълнителни добавки?
Скенер му правиха в Русе, дискът от скенера, заедно с останалите изследвания, са изпратени за разглеждане от Комитета утре.



Тема Re: Неходжкинов лимфомнови [re: st.vasileva]  
Автор ИлeнkaKo (новак)
Публикувано14.02.10 22:22



Къде е гледана биопсията? Какво е заключението от скенера? Какво е хистологичното разчитане?
Мабтера е подходяща за В клетъчни (СД 20+) лимфоми. При нас имаше ангажиране на костния мозък (под въпрос). Закупихме 7-ят курс, а осмият се предоставя от фирмата производител безплатно. Първият курс беше само CVP. Цената е висока. По различни начини се провежда протокола. Нека видим утре какво ще решат и ще ти пиша. В началото баща ми беше в болница през цялото време, а в последствие не. Химиотерапията баща ми понася без станични ефекти. Относно добавките говори с лекуващия лекар.



Тема Re: Неходжкинов лимфомнови [re: st.vasileva]  
АвторHelena (Нерегистриран)
Публикувано16.02.10 13:19



Да се лекува в София в Русе са некадърници.....Аз бях болна и вече 5г съм в ремисия...Имах Нехочкинов лимфон 1 стадий



Тема Re: Неходжкинов лимфомнови [re: Helena]  
Автор st.vasileva (непознат )
Публикувано17.02.10 16:21



Офф, писах, писах и накрая ми даде грешка и се изтри всичко, а бях преписала цялото хистологично изследване


Накратко - След разглеждане на документите на баща ми от Комитет лимфоми, от болницата в Дървеница искат да постъпи там за изготвяне на тяхна епикриза и протокол за изписване на Мабтера от МЗ. Тъй като не познавам София, искам да ви попитам - това - ли е въпросната болница и различно ли е от Онкология-София, която се води на същия адрес? ИленкаКо, твоят баща там ли се е лекувал? Доколкото видях от мненията ти, си доволна от лекарите там? Двуомим се между лечение там и лечение в Света Марина във Варна?
И още един въпрос за Мабтерата - лекарят ни каза, че от изписването и получаването на лекарството минават около два месеца. През това време само химиотерапия ли се прилага или ние трябва да закупим сами Мабтера? Лечението по всяка вероятност ще бъде R-CHOP.



Тема Re: Неходжкинов лимфомнови [re: st.vasileva]  
Автор MamaD (член)
Публикувано17.02.10 20:49



Това е болницата. МабТера струва между 1 200 и 3 000 лева според дозата. Няма да си го купувате, ще ви го дадат. Ето за МабТера





Тема Re: Неходжкинов лимфомнови [re: MamaD]  
Автор ИлeнkaKo (новак)
Публикувано17.02.10 21:27



Нека ти обясня по-точно. Дозата най-вероятно ще бъде 600 ml. По позитивен списък касата заплаща 75% (шест дози) пацента заплаща 25 %.
Схемата е: Заплащате един, получавате 2 курса. Сумата е 3 600 лева. В случай, че не предоставите Мабтерата за първите два курса, схемата ще бъде само по протокол (CHOP): Ендоксан, Доксорубицин, Винкристин, Дексаметазон (Преднизолон).
Не искам да те затрупвам с повече имформация за сега. Правен ли е скенер? Има ли ангажирани други групи ЛВ.

Редактирано от ИлeнkaKo на 17.02.10 21:46.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.