Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 14:14 29.06.24 
Взаимопомощ
   >> Клуб за борба с рака
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | >> (покажи всички)
Тема РАК НА ГЪРДАТА № 4нови  
Автор Buba67Модератор ()
Публикувано04.12.09 18:14



Време е за нова тема. Старата се напълни и трудно се отваря. Ето я тук:



Да имаш кураж не значи да не се страхуваш,а да си господар на страха си - Марк Твен

Редактирано от Buba67 на 04.12.09 18:15.



Тема Re: РАК НА ГЪРДАТА № 4нови [re: Buba67]  
Авторembadem (Нерегистриран)
Публикувано04.12.09 18:47



Леонидас, ако под "анализ на костите" имаш предвид сцинтиграфия - вече веднъж ми правиха, но скоро ще ми правят пак. И всъщност херцептин и транстузумаб е едно и също нещо. Херцептин е търговско име. Активната съставка е транстузумаб. Наставката "Маб" в име на лекарство значи моноклонално антитяло от англ. "monoclonal anti body" .... Специални поздрави на теб и дъщеря ти!



Тема Re: РАК НА ГЪРДАТА 4-и за c-erbB-2нови [re: embadem]  
Автор MamaD (член)
Публикувано05.12.09 09:58



Протеин свързан с нормалния растеж на клетката. Открива се в някои клетки на рак на яйчника и РМЖ. Туморни клетки, извадени от тялото се тестват за наличие на c-erbB-2 за да се определи най-подходящото лечение. C-erbB-2 е вид рецептор на тирозин киназа, наричан още HER2/нов, човешки EGF 2, човешки епидермален растежен фактор 2.
Това е линк към речник с термини на Националния Институт за Ракови заболявания на САЩ.



Тема K-67 и c-erbB-2нови [re: MamaD]  
Автор nelly_83 (член)
Публикувано05.12.09 12:38



И двата Ki-67 и c-erbB-2 са показатели, според които лекарите решават вида на лечението, агресивност на тумора, възможностоста за прогресиране на заболяването на заболяването.

К-67 е тумурен антиген, който се открива само в бързо-делящите и активни тумурни клетки.Тази характиристика прави К-67. добър и относително сигурен тест за оценяването на агресивността на тумора. Задължително би трябвало да се изследва при установяване не ХЕР-neu положителен.
По-високите стойности на К-67 показват, по-агресивен тумор, с по-лоша прогноза. Но също така по-високите стойности на К-67 имат по-добър отговор на химиотерапията. И ако химиотерапията подейства и тумора започне да се свива, тези пациенти с К-67 имат по-дълга преживяемост от останалите.
К-67 се открива не само при рака на гърдата, но също и при рака на простата, мозъка, дебелото черво и пикочния мехур.



c-erbB-2:
20% от всички тумори имат свръх-експресия на c-erbB-2. Обикновено това са ХЕР3+ тумори. Този онкопротеин, не е свързан със степента на тумора- Г1. Г3, Г3..., не е свързан с рецепто-статуса, нито с това дали има ангажирани лимфни възли или не, възрастта.
Независимо от това дали пациента има положителни лимфни възли или не, по-високите нива на c-erbB-2 показват по-висок риск от рецедив, и по-висока смърност. Наличието на високи нива на този протеин, независимо от стадия- начален или метастазирал, дават много добра прогноза за развитието на болестта.


За съжаление поне в БГ аз не знам някъде да изследват тези два показателя. В Италия разбрахме, че се изследва. Питам се само защо уж сме в ЕС, пък нищо не ни е като там....
Ако някой знае дали в БГ могат да се изследват тези показатели, моля да пише. Тази информация би била много полезна, за хората които тепърва им предстои да се сблъскат с този бич.


Редактирано от nelly_83 на 05.12.09 12:44.



Тема Re: K-67 и c-erbB-2нови [re: nelly_83]  
Автор MamaD (член)
Публикувано05.12.09 16:43



Ки67 се прави и в БГ, но не знам кога. Не е свързан с вида на тумора, нашия не е РМЖ. Показва какъв % от клетките са в процес на деление. На нас ни го правиха защото не отчитаха митози по стандартния начин и направиха Ки67. Това май са имунохистохимични показатели. Не знам до колко това са важни неща. При нас имунохистохимията от Германия дойде със съвсем различни неща тествана, но в крайна сметка заключението е същото. Там хистологично бяха отчели до 2 митози, а Ки67 - 2%. На мен ми се струва, че по-скоро в различните държави ползват антитела на различни фирми. Напр. тук е правена имунохистохимията с CD117, а там с DOG1.Идея нямам, ако си поискаш някое изследване, дали няма да ти го направят, но къде - не знам. Може би в Международния Онкологичен Център.



Тема Re: K-67 и c-erbB-2нови [re: MamaD]  
Автор nadia_O6O6 (позитивна)
Публикувано05.12.09 17:27



Много ценна информация, момичета, благодаря ви

През лятото на 2008 г., след установяване на рецидив си правих повторни изследвания за ХЕР и рецептори при Св.Христова и за още едно мнение при Ст.Алексов. Тогава той ми изследва материала, освен по стандартния и по някакъв още по-прецизен метод. Освен ХЕР 2 и ЕР и ПР, имаше резултати от Кi 67 и BRCA1. Тогава писах тук в клуба и никой не знаеше за тези изследвания. И двата метода, които той приложи и резултатите на доц.Христова бяха еднозначни. Само че малко позакъснели за мен.
Та тогава той ми обясни на прост език, че BRCA1 - 3+ силно позитивен, а Кi 67 е 1+ , т.е. слабо позитивен. Най-просто казано, най-слабо изразената степен на силно агресивния ХЕР. Много е объркано , дано сте ме разбрали



Тема Re: РАК НА ГЪРДАТА № 4нови [re: embadem]  
Автор leonidas22 (непознат )
Публикувано17.12.09 18:20



благодаря ти,разбрах.и на щерка ми правиха Кi 67,трябва да видя какво пише там,4е никой не можа да ми обясни какво е...



Тема Re: РАК НА ГЪРДАТА № 4нови [re: embadem]  
Автор leonidas22 (непознат )
Публикувано18.12.09 19:21



здравей,отдавна се каня да ти пиша,не можах да намеря подробности за теб и твоята диагноза.Би ли ми написала,каква е,май имаш ХЕР2 3+,ако не бъркам,дано да бъркам,де.А на щерка още на са правили този анализ на костите,той е много скъп и тя до сега трябваше да чака някаква бележка,за да й направят бесплатно.На 22-и ще й правят второ вливане.А ти как си?ако имаш желание и време пиши,ще се радвам да се пишеме с теб.Пожелавам ти ЗДРАВЕ и коледно настроение!



Тема Re: K-67 и c-erbB-2нови [re: nelly_83]  
Автор leonidas22 (непознат )
Публикувано18.12.09 19:29



здравей!Ти пишеш:"По-високите стойности на К-67 показват, по-агресивен тумор, с по-лоша прогноза. Но също така по-високите стойности на К-67 имат по-добър отговор на химиотерапията. И ако химиотерапията подейства и тумора започне да се свива, тези пациенти с К-67 имат по-дълга преживяемост от останалите."
Моята дъщеря има стойности на Ki 67: преди операцията- 45% и след -50%,това по-лоша прогноза ли е?Моля те за отговор!



Тема Re: K-67 и c-erbB-2нови [re: leonidas22]  
Автор MamaD (член)
Публикувано18.12.09 19:40








Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.