Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 23:16 12.06.24 
Взаимопомощ
   >> Клуб за борба с рака
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | (покажи всички)
Тема КУХНЯТА НА КЛУБА №13  
Автор flora bg (maman)
Публикувано21.01.10 10:23










Редактирано от Buba67 на 21.01.10 14:47.



Тема Re: КУХНЯТА НА КЛУБА №13нови [re: flora bg]  
Автор marggoto (питанка)
Публикувано21.01.10 11:19



глаДен консуматор:Мрънче!





Тема Re: КУХНЯТА НА КЛУБА №13нови [re: marggoto]  
Автор flora bg (maman)
Публикувано21.01.10 11:26



Ой на баба Мрънчето сега ще му сготвя супичка от Големи кокалчета...



Животът е сцена,а ние сме артисти!

Тема Re: КУХНЯТА НА КЛУБА №13нови [re: flora bg]  
Автор nadia_O6O6 (позитивна)
Публикувано21.01.10 11:38



Айде, малкото се нареди първо


глад, глад...



Тема Специално за Марго!нови [re: nadia_O6O6]  
Автор flora bg (maman)
Публикувано21.01.10 12:54



Марго вчера ми биха ваксина Тетанус - просто моя набор го викат за ваксинация...и сега не мога да ти сготвя собственоръчно. Боли ме ръката и се е подула.

Затова ето ти на картинка..

Животът е сцена,а ние сме артисти!

Тема Re: Специално за Марго!нови [re: flora bg]  
Автор marggoto (питанка)
Публикувано21.01.10 15:03



иамии на това мойтоя баба ми му вика 'глезено-плезено' хахахха



Тема Re: -Обяд-супа с месо и кисело зеленови [re: marggoto]  
Автор EFO75 ()
Публикувано22.01.10 09:26



Марго-Няма лошо да си''глезено-плезено''на мама и баба,

ама как ще се научиш да въртиш кухнята?

''Супа със свинско и кисело зеле''
300-400гр.свинско месо,
200-300гр.кисело зеле,
3-4картофа,
1гл.лук,1 морков,1цвекло,1 суха чушка/може и люта/,2 домата-консерва,
сол,червен пипер,лимонов сок-на вкус,и щипка захар,
2-3с.л.олио,магданоз.
Месото се вари за около 30мин. в подсолена вода/на малки парченца/.Прибавяте картофите.
Отделно в олиото запържвате всичките зеленчуци,и накрая слагате нарязаните домати.-Като омекнат картофите/в тенджерата с месото/,исипвате зеленчуковата запръжка при месото.
Подправяте на вкус,и поръсвате с леко запечената суха чушка и магданоза.Доварява се на тих огън до омекване на продуктите.
Приятен апетит



Тема Сок - трезве!нови [re: EFO75]  
Автор flora bg (maman)
Публикувано22.01.10 09:54



Значи сутрин ако станете със тежка глава - спукана ви е работата през деня. Затова вземете мерки. Една голяма чаена чаша си я напълвате със сок от кисело зеленце, слагате вътре малко червено пиперче, разбърквате хубаво. Вземате чашата сядате пред компото и започвате да си чатите с кеф. Но отвреме, навреме ще си попийвате от сокчето. Така докато се начатите и си изпийте сокчето, от тежката ви главица и помен няма да остане.Пак ще сте кукуряк за нови подвизи!



Животът е сцена,а ние сме артисти!

Тема Re: Сок - трезве!нови [re: flora bg]  
Автор *jull**Модератор (нощна птица)
Публикувано22.01.10 16:53



Хм... това сокче ми звучи като мезенце!



"Совите не са това, което са..."

Тема Зеленчуково пюре за Ефи!нови [re: *jull**]  
Автор flora bg (maman)
Публикувано23.01.10 12:36



Един картоф,един морков и 1 с.л. грах се измиват и сваряват до омекване.След това се охлаждат.После се пасирват,добавяш твърд сварен жълтък и разреждаш малко с млеко.Пюренце за бебета но ти искаше такава храна нали?

Животът е сцена,а ние сме артисти!



Тема Плодов коктейл за Ефи!нови [re: flora bg]  
Автор flora bg (maman)
Публикувано23.01.10 12:44



Един банан,обелена праскова или кайсия се пасирват и после се разбъркват с 200 гр.кисело мляко и една бисквитка.



Животът е сцена,а ние сме артисти!

Тема Каша със сиренце за Ефи!нови [re: flora bg]  
Автор flora bg (maman)
Публикувано23.01.10 12:47



В купичка се разтварят 2 ч.л. церевично брашно със сухо мляко и малко масло.Прибавяш сиренцето и настъргано кашкавалче.Слагаш малко вода и разбъркваш всичко добре.Слагаш кашата в микровълновата за 50 секунди и готово.



Животът е сцена,а ние сме артисти!

Тема За всички! Панирани пържоли!нови [re: flora bg]  
Автор flora bg (maman)
Публикувано23.01.10 13:02



Месото се реже като за пържоли - оформят се правоъгълници или кръгове.Посолява се и се овалва в брашно.След това ги потяпяш в панировката и ги пържеш.Поднасяш с млечна салата или по

желание.

Животът е сцена,а ние сме артисти!

Тема Re: Каша със сиренце за Ефи!нови [re: flora bg]  
Автор *jull**Модератор (нощна птица)
Публикувано23.01.10 14:07



"Слагаш кашата в микровълновата за 50 секунди и готово."

Прескачаш "микровълновата" и имаш чудесна здравословна храна!


Аз лично бих заменила и сухото мляко с пълноценно нашенско, ама
Флорчето май е бъркала френски каши, затова и рецептите й са такива...

"Совите не са това, което са..."

Тема Re: Каша със сиренце за Ефи!Мерсинови [re: *jull**]  
Автор EFO75 ()
Публикувано23.01.10 23:28



Мерси, момичета


Нямам претенции,какви са-нашенски или френски,да е нещо различно че...
Обичам,'бебешки храни''/без яйцата-пречат ми,и сухото мляко ,-са екстра./а сега просто се налага,така че ще си папкам,всякакви пюренца.
Ама,и какво меню сте метнали-супер е
-като се пооправа малко,ще ви докладвам за мен-какво се случи.Сега съм добре,и продължавам да ви давам рецепти,държа да си заслужа' голяма лъжица'



Тема Re: Рибни хапки,Коктейлни шишчетанови [re: EFO75]  
Автор EFO75 ()
Публикувано24.01.10 00:30



'Рибни хапки'
300гр.пушено филе от съомга/пъстърва,херинга/
50гр.пълнозърнест сухар,
масло,1лимон,зелен-пресен лук,маруля/за окраса/,маслини,
Сухарите намазвате с маслото и отгоре слагате рибните филета.Хапките ги декорирате с лука,маслините,-наряазни на кръгчета,накрая лимона и се поднасят в плато сърху марулите.

''Коктейлни шишчета''-пилешки таралеж
10-15 ленти бекон-пушен,
200гр-250гр.твърдо сирене,
250гр.пилешко филе,
1/2прясна зелка/за сервиране/
Сиренето и пил.филе,се нарязват на кубчета.Във всяка лента от бекона,поставяте от кубчетата-и от двете.Нанизвате ги на клечки за зъби/шишчета/и ги печете на скарата.
Зелката я увивате в фолио,поставяте в плато и отгоре бодете готовите шишчета.Таралежа е готов.
Приятен апетит





Тема Re: Рибни хапки,Коктейлни шишчетанови [re: EFO75]  
Автор flora bg (maman)
Публикувано24.01.10 09:30



Ефи ако така продължаваш съвестно да си изпълняваш работата в кухнята, със сигурност ще получиш "лъжицата."

Дерзай!Ние не знаем но ти си знаеш какво да си хапваш - да ти е сладко!

Животът е сцена,а ние сме артисти!

Тема Топла,ароматно ухаеща супа за студени дни!нови [re: flora bg]  
Автор flora bg (maman)
Публикувано26.01.10 08:55



Сваряваш каквото месо имаш!Нарязваш го на ситни хапки в една чиния.Вземаш тенджерката слагаш водица,посоляваш и слагаш вътре надробени зеленчуци/каквото имаш в хладилника/картоф,чушка,морков,целина,зеле,грах и т.н.Поливаш с олио и слагаш да се варят зеленчуците.Малко като омекнат слагаш и месото е пак вариш до сваряване на зеленчуците.Накрая слагаш подправки,мащерка,босилек,магданоз - каквото си обичаш.Като поизстине малко супата си я застройваш с едно яйце с малко мляко. Аз слагам в тази супичка малко сушени или консервирани гъбки и малко фиде/малко/Накрая като си я сипя в чинийката,отделно си имам натрошени орехи и си поръсвам супичката.Днес от вчера ще си я довърша/защото моите внуци не ядат такава супа/Наподобява на руския борш - но си я харесвам,защото има почти всички видове зеленчуци и е с месце.Пилешо слагам но може и друго месо.Хайде да ви е сладко!



Животът е сцена,а ние сме артисти!

Тема Re: Топла,ароматно ухаеща супа за студени дни!нови [re: flora bg]  
Автор EFO75 ()
Публикувано26.01.10 09:56



''Само напред''Обичам награди

.
Днес ще я пробвам супичката/всичко пасирам,заради гърлото/,и ще стане супер.А,и мойте деца,и мъжът се мръщът на зеленчукови ястия-''нещо завързано ако е,пръстите ще си изядат.,ей ама ядат като невижда ли,тея маже бе.



Тема Re:'Пилешки рулади'нови [re: EFO75]  
Автор EFO75 ()
Публикувано26.01.10 10:12



''Пилешки рулади''
Продукти за 15парченца;
2бр.Пилешки гърди,
300гр.Спанак,
сол,черен пипер,и др.подправки на вкус
маслини и моркови-за украса./аранжиране/
Пилешките гърди се филират и се покриват със спанака/ситно нарязан/.Навиват се на руло,завръзвате с конец и се пускат във вряща подсолена вода за няколко минути/да омекнат/.
След което ги вадите,отцеждате и като изстинат ги нарязвате на парчета/малки рулца/.В чиния ги нареждате-прави и между тях слагате украсата-моркова на тънки ленти,увивате по една маслинка.Или рендосан морков,и разпръснати маслини/както ви харесва/
Приятен апетит





Тема Re:аз вечерях Товаанови [re: EFO75]  
Автор marggoto (питанка)
Публикувано27.01.10 12:25



Гаджето ,викааа страшни яйца правя(по принцип може да му се има вяра).Сгорещи тигана и се насочва към тигана с яйцата.Разчупи първото и го пльокна в мазнината,а тя така се беше насвяткала,че го пръсна лекичко и той като изпищяя,хвърли и яйца и черупки..хаххаа ето резултата

(много беше вкусно,след като се посмях около 5 мин.)



Редактирано от Buba67 на 27.01.10 12:27.



Тема Re:за обяд или вечеря!!!-супинови [re: marggoto]  
Автор EFO75 ()
Публикувано27.01.10 14:44



''Цвеклова супа''
500гр..картофи,
1глава цвекло,
2с.л балсамов оцет,
1глава лук,
2-3моркова,
1варено яйце,
сол,черен пипер,листенца целина-на вкус.
Във вряща вода слагате картофите,нарязани на кубчета.Като омекнат,прибавате запечени леко заленчуци.-
-Първо цвеклото се обелва ,нарязва и се запичалеко във фурната,посипвате с балсамовия оцет.Запичате и морковите на кръгчета,и лука на по-едро нарязани.
-Прибавяте ги при омекналите картофи и ситно нарязаното яйце.Подправяте на вкус,и сервирате с листенцата от целина.
''Тиквена крем супа''
1кг.картофи,
1кг.тиква,
1-2дафинов лист,
200мл.сметана,
сол и черен пипер-на вкус.
Картофите и тиквата се нарязват на кубчета,и се слагат да се варят със солта,пипера и дафиновия листа.Като напълно омекнат,вадите даф.лист.и изцеждате от булъона./в др.съд/И всичко пасирате.В другия съд,кипвате булъона и махате от огъня,след около5-10мин.прибавяте сметаната.Разбърквате супата и сервирате,може с препечени филийки или кубчета пушено/печено/месо.
Приятен апетит.


п.п.извинявам се ако повтарям някоя рецепта,но незнам кои съм писала/аз или вие/,обикновенно пиша което ще правя и аз.



Тема Re:за обяд или вечеря!!!-супинови [re: EFO75]  
Автор *jull**Модератор (нощна птица)
Публикувано27.01.10 17:58



Ей, тая рецепта за цвеклова супа откога я дебна! ЕФО, благодаря ти, а ти опитвала ли си я?
Ако не се лъжа, това е т. нар. "ЧервОна" супа (т. е. червена)- яла съм я в Полша. Дано да е същата!



"Совите не са това, което са..."

Тема Re:за обяд или вечеря!!!-супинови [re: *jull**]  
Автор EFO75 ()
Публикувано27.01.10 23:09



Да Джул,но без чер,пипер.Когато ходих при билкара в Радуил,и нали много неща каза да ям,и пия,та цвеклото и тиквата са задължителни./и други/.А рецептата ми е от баба-на село така се прави.Така че каква е незнам,но е хубава и лесна за приготвяне.Така че'' смело си я приготви и сладко си я хапни''





Тема Re:за обяд или вечеря!!!-супинови [re: EFO75]  
Автор EFO75 ()
Публикувано27.01.10 23:47



''Патладжанена супа''
400-500гр.месо,
5картофа,
400гр.патладжани,
1 чушка,
1 морков,
1глава лук,
2-3 стръка копър,2 с.л.зехтин,сол,и черен пипер.
Месото се сварява/ако е с кокал в подсолена вода и след сваряване прецеждате и обезкостявате/нарязано на хапки.Като закипи на ново,се слагат патладжаните нарязани на ленти.Прибавяте чушката,картофите,моркова,и лука.-по ситно.Разбърква се хубаво със солат/на вкус/и около30мин.ври.При поднасяне се поръсва супата с дребно нарязания копър,черния пипер и зехтина.
Приятен апетит


за бъбреци е противопоказна!-патладжана



Тема Re:за обяд или вечеря!!!нови [re: EFO75]  
Автор EFO75 ()
Публикувано28.01.10 10:27



''Паниран и пълнен стек''
може и с др.месо да се направи


500гр.телешко месо,
3-4с.л.олио,
-за плънката;
едро смлян/счукан/ черен пипер,
200гр.гъби/печурки задушени предварително/,
5-6маслини,
2-3скалидки чесън,
сол на вкус.
-за панировката;
2яйца,2с.л.брашно,1 с.л.галета,сол на вкус/1-2щипки/4-5с.л.бира,-тази става и за други ястия,но разделена и се редуват2-3пъти.
В месото правите'джоб''и пълните с много дребно нарязани продукти за плънката.Затваряте с клечки за зъби.Продуктите за паниране,разбърквате да е гъсто като боза.Овалвате стека и пържите в силно загрята мазнина,до златисто.Гарнирате с кисели краставици,зеле,чушки и тн.кой как обича.
Приятен апетит.



Тема Тас-кебап!нови [re: EFO75]  
Автор flora bg (maman)
Публикувано29.01.10 09:47



Днес съм на телешки тас-кебап.Цял ден вчера варих това телешко и сега е готово,почвам тас-кебапа.
Задушавам малко нарязан на много ситно праз с олио,слагам червен пипер после изсипвам половин шише доматен сок.повира малко слагам бульона, в който е вряло месото и чакам да заври.когато заври слагам телешкото месо нарязанож на малки кубчета.така да ври 20 минути.Слагам малко чер пипер и даф.лист и сол.Предварително съм разбила брашно с вода на гъста каша.Изсипвам тази каша бавно в ястието и бъркам до необходимата гъстота.Още пет минути да поври с брашното и свалям от огъня.Като поизстине ястието го застройвам с разбити две яйца ама много внимателно щото се пресичат яйцата ако е много топло.Да ви е сладко!



Животът е сцена,а ние сме артисти!

Тема Re: Дроб сърманови [re: flora bg]  
Автор tinker.bell (нова)
Публикувано29.01.10 10:11



Аз съм пък на дроб сърма с пилешки дтеболийки
Сварявам пилешкото дробче 15 мин,че е много нежно.Отделно варя воденичките към 30-40 мин.През това време задушавам една главичка лук , морковче и ориза ,сипвам 2 чаши вода и оставям,докато ориза поеме водата.В тавичката си смесвам нарязаните дробчета,воденички и ориза и няколко гъбки,нарязани на по-едро..Подправям с босилек,мащерка,сол.Заливам с 3ч вода и го слагам да се пече.Когато е почти готово заливам с предварително разбити 2-3 лъжици брашно,4 яйца и 200 мл прясно мляко.Пека до зачервяване.
Да ви е сладко



Тема Re: Дроб сърманови [re: tinker.bell]  
Автор flora bg (maman)
Публикувано29.01.10 10:28



Ох,как обичам дроб-сърма от всякакви дреболии.Но..-доктора не ми дава заради холестеролаааа.Онзи ден вмахалата колиха прасе и като ми замириса на свински пържолки....

Няма как готвя какво ми дават а внуците те пък нищо такова не ядат.те са "американци"дай им сандвичи,пици,кроасани,дюнери и това е.

Животът е сцена,а ние сме артисти!

Тема Re:нови [re: flora bg]  
Автор tinker.bell (нова)
Публикувано31.01.10 09:07



А тази сутрин сне на това .Обожаваме палачинките


Хайде народе,да ви е сладко





Тема Палачинки!нови [re: tinker.bell]  
Автор flora bg (maman)
Публикувано31.01.10 11:02



100 г.брашно разбъркваш с едно яйце,100г.вода,малко сол,една с.л.олио и еднас.л.портокалов сок.Оставяш тестото да престои половин час.После пържиш в горещо олио палачинките.Прегъваш ги на четвъртинки и ги покриваш с кърпа.Отделно карамелизираш малко захар като прибавяш портокалов сок и лимонов.С тази смес поливаш палачинките.Преди сервиране можеш да ги фламбирашс предварително нагорещен ликьор или ром.
Водата може да се замени и с прясно мляко.



Животът е сцена,а ние сме артисти!

Тема Re:Трифон зарезан-''Пълнена кокошка''нови [re: flora bg]  
Автор EFO75 ()
Публикувано01.02.10 10:15



''Пълнена кокошка''
1кокошка,
200-300гр.булгур,
100гр.олио,
1/2кисела зелка/може и пресно зеле/,
черен пипер на зърна и млян,червен пипер,чубрица и сол на вкус.
1-Плънката -Заливате булгура с вряла вода и прибавяте към него 1/2 от зелето/нарязано/Прибавете към тях,2 ч.вода,и подправките,задушете под капак.Пълните кокошката с плънката,зашивате я с конец и я поставяте в тенджера/гювеч/ с нарязаното зеле-/другата половина под кокошката/,Заливате я с равни части вода+зелев сок-ако е с пресно зеле ,само вода.Варите на тих огън до като омекне месото или печете в фурна.Сервирате със сварени моркови,салата от печени чушки,туршия и тн.И разбирасе чаша вино.Приятен апетит.





Тема Re:Трифон зарезан-''Царевични питки''нови [re: EFO75]  
Автор EFO75 ()
Публикувано01.02.10 10:23



''Царевични питки''
1ч.ч.царевичен грис,
2ч.ч.вода,
1ч.л.сол,
2с.л.мас,
чубрица или шарена сол-по желание.
Смесвате солта с водата и постепенно добавяте царевичния грис.
От тестото ,правите малки питки/като кюфтета/,сплесквате ги и пържите в намазнен с маста тиган/може и тефлонов/.Приятен апетит


п.п.Може,да си приготвите и зеленчукова супа или петел с грах и вита пита за бебета и малки деца,а защо не и за баби и дядовци
-Чубрицата и шарената сол може пожелание да се сложат в тестото/

Редактирано от EFO75 на 01.02.10 10:26.



Тема Re:Трифон зарезан-''Царевични питки''нови [re: EFO75]  
Автор *jull**Модератор (нощна птица)
Публикувано01.02.10 10:32



Ефо, мила, харесах си царевичните питки, но имам 2 въпроса:

1) Ако заменя маста с някаква друга мазнина, ще се получи ли?
2) И вместо царевичен грис може ли царевично брашно?



"Совите не са това, което са..."

Тема Re:Трифон зарезан-''Царевични питки''нови [re: *jull**]  
Автор EFO75 ()
Публикувано01.02.10 12:52



О, мерси за което


1-може с олио но силно загрято,/но от маста стават по хубави и мекички/а ако използваш и тефлонов тиган-става.
2-Можеш,но сложи повече от брашното,и неги много сплесквай.
Да не стане на качамак,и тогава няма да имаш нужда от тиган и мазнина



Тема Re:Трифон зарезан-''Царевични питки''нови [re: EFO75]  
Автор *jull**Модератор (нощна птица)
Публикувано01.02.10 13:17



Знам за маста, но вкъщи отглеждам заклет вегетарианец, та не става...
А за брашното - какво значи "малко повече"?



"Совите не са това, което са..."

Тема Re:''Ц.п'.-до Джулнови [re: *jull**]  
Автор EFO75 ()
Публикувано02.02.10 09:05



При размесването на тестото ще сложиш вместо 1ч.ч.,1,1/2или2ч.ч.Самия грис е с по-плътна субстанция и по лесно на бъбва/затова слагат и в каймата за кюфтета-пример/,за да могата да се направат питки,ако е по малко-редко,става качамак,и ще ти се залепят за тигана.
За 'вегетерианеца' незнаех,но винаги може да се''побългари'рецепта,и обикновенно става по хубава.





Тема Re:''Ц.п'.-до Джулнови [re: EFO75]  
Автор *jull**Модератор (нощна птица)
Публикувано02.02.10 16:33



Ако ти дойде наум нещо вкусно вегетарианско, казвай, само да е без гъби, чушки и патладжан,
че при дъвчене приличали на месо!...



"Совите не са това, което са..."

Редактирано от *jull** на 02.02.10 16:34.



Тема Гръцка салата от гъби!нови [re: *jull**]  
Автор flora bg (maman)
Публикувано03.02.10 09:54



Гръцка салата от гъби!
Нарязвате и задушавате в олио лук.Прибавяте нарязаните гъби,сол, дом. пюре/1 с.л./даф.лист,чер пипер,бяло вино/около 50 мл/ и малко счукан чесън.Аз като си имам червено с червено вино го правя и пак става.Така всичко това се задушава наново около десетина минути.После ако не си вегитарианец добавяш нарязана на парчета шунка и като се стопли сместта махаш от огъня.Поръсваш с магданоз и малко лимонов сок.Може да се украси в чинията с парчета домат и лимон.Да ви е сладко!



Животът е сцена,а ние сме артисти!

Тема Re:''-до Джулнови [re: *jull**]  
Автор EFO75 ()
Публикувано03.02.10 10:16



ОК.ще дам.
И аз не обичам тези неща

а и патладжаните са много вредни-за мен.




Тема Re: Гръцка салата от гъби!нови [re: flora bg]  
Автор *jull**Модератор (нощна птица)
Публикувано03.02.10 15:34



Ей, Флоранс, ти нарочно ли дразниш твоя приятел със салата от гъби?


Нали знаеш, че не ги понася! Само да не му кажа с каква рецепта си се закачила за мен...

"Совите не са това, което са..."

Тема Гюленца!нови [re: *jull**]  
Автор flora bg (maman)
Публикувано04.02.10 10:55



Омесвате кайма с подправки по желание. Разделяте каймата на 10 топки. Всяка топка се оформя като питка, върху която се слагат по 2 с.л.от плънката приготвена от нарязани на ситно/гъбки,сварено яйце, филия накиснат хляб, кромид лук/, оформя се като топка наподобяваща гюле.Пекат се в намазана с олио тава.Сервират се със зелена салата.



Животът е сцена,а ние сме артисти!

Тема Re: Задушени моркови,Лучена супа с...нови [re: flora bg]  
Автор EFO75 ()
Публикувано04.02.10 22:37



''Задушени моркови''
400гр.моркови,
1ч.ч.месен булъон или пилешки,
1с.л.краве масло,
2с.л.магданоз,
лимонов сок,сол
Нарязвате морковите на кръгчета,и в иенска тенджера с булъона,солта,лим.сок,слагате за малко във фурната.Накрая слагате маслото.По избор може накрая за малко да отхлупите капака за да хванат коричка.Сервирате с магданоза.Приятен апетит


''Лучена супа с топено сирене''
1ч.л.разтопено масло,
200гр.лук,
150мл.зеленчуков булъон,
1парче топено сирене,
4с.л.мляко,стрито индийско орехче,2щипки сол,червен пипер./допълнително 1 резен нарязано на дребно шунка/
В маслото задушавате лука.Прибавяте булъона.Млякото се разбива добре с топеното сирене и индийското орехче и прибавяте към супата.Преди да се сервира супата се разбърква хубаво със солта,пожелание 1 щипка червен пипер.-шунката се поставя в чинията от единия край и се сипва супата.Приятен апетит



Тема Плодова торта за Рожденника!нови [re: EFO75]  
Автор flora bg (maman)
Публикувано05.02.10 09:37



Пет яйца се разбиват със захар на вкус.Към тях добавяте брашното с бакпулвер.Брашното е към две чаени чаши.Печете блата като изстине го разрязвате на две части.
Отцедени четири кисели млека ги подслаждате малко със захар.Едно сварено кафе го прецеждате хубаво.Ароматизирате го с капки ромова есенция.
Половината блат се сиропира с кафето и се маже с половината крем от киселото мляко.Върху крема се редят нарязани киви и банани.Захлупва се с другата част на блата.пак се сиропира с кафето.Маже се с останалия крем и отгоре се редят по желание плодове.



Животът е сцена,а ние сме артисти!

Тема Месни Заговезни!нови [re: flora bg]  
Автор flora bg (maman)
Публикувано07.02.10 09:22



Кисело зеле със свинско,шунка и салам!/за семейството ни/
Нарязваш една,две глави кисело зеле на средно не на ситно. Объркваш зелето с червен пипер хубавичко.Слагаш в тенджерата един пласт зеле поливаш с олио и нареждаш няколко парчета свинско месо с малко тлъстина.Слагаш втори ред зеле,пориваш с олио/малко да не излеете шишето/и пак нареждаш този път салам/кренвирши,биренки/на парчета.Пак слагаш нов пласт зеле,поливаш с олио и слагаш парчета шунка.накрая пласт зеле,поливаш с олио наливаш разреден зелев сос с вода,похлупваш и вариш до сваряване на зелето.Подправки каквито желаете!



Животът е сцена,а ние сме артисти!

Тема Кашкавалени хапки!нови [re: flora bg]  
Автор flora bg (maman)
Публикувано08.02.10 10:11



Кашкавалът/200г/се настъргва и към него се прибавя едно яйце,размесва се добре.към тази смес се добавя брашно/2 с.л./ и чер пипер/който може да го консумира/От получена смес се правят кръгли пръчици.Тези пръчици се пържат сгорещено олио,вадят се върху салфетка,за да се попие излишната мазнина.Сервират се с гарнитура от пресна салата.



Животът е сцена,а ние сме артисти!

Тема Солени палачинки!нови [re: flora bg]  
Автор flora bg (maman)
Публикувано09.02.10 08:45



Два средно големи картофа се настъргват на ренде/най-ситното/посоляват се и се отцеждат. Яйцата се разбиват/две/ заедно с 3 с.л. кисело мляко. Добавя се брашно /2 с.л. / грис / 2 с.л./ счукан чесън / 2 скилидки/ чер пипер и сол. Към тази смес се добавят настърганите картофи.Всичко се разбърква добре.От тази смес се изпържват 2 дебели палачинки. Сервират се горещи залети с разтопено масло и поръсени с червен пипер.



Животът е сцена,а ние сме артисти!

Тема Re: Млечно-маслени гофретинови [re: flora bg]  
Автор tinker.bell (нова)
Публикувано09.02.10 09:45



2 1/4 чаени чаши пълнозърнесто брашно
1 пак бакпулвер
1/4 с.л. сол
3 лъжици мед
3 яйца
1 1/2 ч.ч. прясно мляко
6 с.л. разтопено масло или маргарин

Смесвате в купа брашното с бакпулвера,солта и меда.В отделен съд разбивате жълтъците добре,прибавяте млякото и маслото и бъркате до еднородна смес.Отделно разбивате на пяна белтъците и добавяте към получената маслена смес.Внимателно изсипвате при брашното и бъркате.Пекът се по 3-4 мин. в гофретника.Може да се сервират с мед или сладко по избор.

Това беше нашата закуска в неделя,получава се като палачинка,става много бързо и вкусно





Тема Re: Млечно-маслени гофретинови [re: tinker.bell]  
Автор nadia_O6O6 (позитивна)
Публикувано09.02.10 14:33



Ммм, много вкуснички изгледат!


Колко гофрети изкара от тази смес, че моите мъже ядат по много



Тема Re: Млечно-маслени гофретинови [re: nadia_O6O6]  
Автор tinker.bell (нова)
Публикувано09.02.10 14:54



Не съм ги броила,те ги нападнаха веднага още топли топли

Някъде 10-15 гофретки излязоха.Зависи по колко кашичка слагаш.



Тема Арабски питки с чушки.нови [re: tinker.bell]  
Автор flora bg (maman)
Публикувано10.02.10 09:02



Продукти

4 броя арабски питки
300 грама меко сирене
1 пакетче сирене Крема
3 броя чушки - зелена , жълта и червена
150 гр кашкавал
3 супени лъжици майонеза

Приготвяне

Чушките се нарязва на ситно.Смесват се с двата вида сирене и майонезата.Една питка се разстила върху част найлон или фолио за свеж съхранение.Отгоре се намазва част от сместа.Наръсва се с настърган кашкавал.С помощта на найлона , питката се навива на стегнато руло , което се оставя да престои в хладилника поне 1 час.
Преди сервиране се нарязва на филийки.Може да се консумира , както самостоятелно , така и в комбинация със салата по избор.



Животът е сцена,а ние сме артисти!

Тема Re: Арабски питки с чушки.???нови [re: flora bg]  
Автор EFO75 ()
Публикувано10.02.10 14:25



Може ли с други питки да стане?





Тема Re: Предястие с авокадо и аспержинови [re: EFO75]  
Автор EFO75 ()
Публикувано10.02.10 14:42



''Топло предястие с авокадо и аспержи''
200-300гр,зелени аспержи,
100гр.зелен фасул,
1гл.крумид лук,
2с.л.лимонов сок,
2 плода авокадо,
1 сварено яйце,
2 с.л.олио,
за соса;
2с.л.настъргано сирене/соево тофу/,
3с.л.зехтин,
3с.л.балсамов оцет,
1 с.л.орехово олио/ако имате/,
соев сос,сол и черен пипер.
Твърдата част от стеблата на аспержите се отстранява,и останалата част се нарязва.Сваряват се на пара за около 5мин.-докато станат хрупкави.
Отделно се сварява зеления фасул.Смесва се с аспержите и ги заливате с студена вода.-да спре варенето.Разрязвате авокадото,обелвате,и вътрешноста/без костилката-махасе/нарязвате на кубчета,и се заливат с лимоновия сок/зада не потъмняват/.Аспержите и зеления фасул загрявате и поставяте в купа.Прибавяте лука нарязан на кругчета.Отгоре изсипвате кубчетата авокадо и свареното яйце.Поръсва се с соса и настърганото сирене.Приятен апетит





Тема Re: Арабски питки с чушки.???нови [re: EFO75]  
Автор flora bg (maman)
Публикувано10.02.10 19:20



Незнам мила но на мен са ми ги правили с арабски питки.



Животът е сцена,а ние сме артисти!

Тема Турски банички!нови [re: flora bg]  
Автор flora bg (maman)
Публикувано10.02.10 19:35



Смесваш за пълнежа половин ч.ч. натрошено сирене, зелен лук (бялата част само, ситно нарязан), 1/3 ч.ч. накълцан магданоз, 1 яйчен жълтък (белтъка се използва, за да се залепят крайчетата на баничките), половин ч.ч. олио. Корите за баница режеш на ленти (3 или 4 от всяка кора) и в края на лентата слагаш по 1 лъжичка от пълнежа. Загъваш ги до края (да се получи триъгълник). Баничките се пържат (много бързо, трябва да внимаваш да не изгорят) и се оставят на хартия да се отцеди мазнината. Първите ги пържих, но станаха доста мазнички, затова следващите просто изпекох във фурната (също стават чудесни).



Добър апетит
e]

Животът е сцена,а ние сме артисти!

Редактирано от flora bg на 10.02.10 19:38.



Тема Re: Турски банички!нови [re: flora bg]  
Автор nelly_83 (член)
Публикувано10.02.10 19:45



ехаааааааа Фло, това звучи толкова вкусно! Ще си напрая и аз такива

танкю



Тема Филе от риба!нови [re: nelly_83]  
Автор flora bg (maman)
Публикувано11.02.10 09:30



Продукти:
500г филе от замразена треска
150мл олио
2 домата
2 филии бял хляб
щипка сол
1ч.л. подправка за риба

Приготвяне:
Филетата се оставят за пет минути леко да отпуснат. Взема се тавичка за печене. Намазва се дъното и околния ръб с олио. Отгоре се зареждат рибните филета. Поръсват се със сол. Филийките хляб се натрошават на ситно. Включва се котлон. Взема се тефлонов тиган, полива се леко с олио. Трохите се изсипват в тигана и се поръсват с подправката за риба. Запържват се за пет минути, след което се оттеглят. Готовите трохи се наръсват върху рибните филета. Доматите се измиват, махат се капачетата им и се нарязват на кръгчета. Доматените колелца се зареждат най- отгоре. Ястието се пече на 220 градуса, 15 минути. Сервира се филе риба покрито с домати.


Да ви е сладко!

Животът е сцена,а ние сме артисти!

Тема Re:Паеля''нови [re: flora bg]  
Автор EFO75 ()
Публикувано11.02.10 17:34



''Паеля''
4 пилешки бутчета,
40гр,ориз,
1/8л.червено вино,
250гр.замразени скариди,
4домата,
1 чушка,сол,черен пипер,червен пипер,счукан чесън-на вкус.
Измивате бутчетата,и ги натривате със солта,черния и червения пипер,и счукания чесън,и поставяте в тава.Поръсвате между тях ориза,и заливате с червеното вино.Завивате с фолио/капак/и печете докато омекнат пилешките бутчета/с вилица пробвай те/.След това, прибавяте скаридите/без да ги размръзвате/,и покривате бутчетата с едро нарязаните домати-на кръгове и чушката.Похлупвате на ново и печете.Преди да се сервира ястието се поръсва с розмарина./ако вие пуснало много сок ястието,може последните 5-10 мин.да го отхлупите и да се запече./
Приятен апетит





Тема Re:Паеля''нови [re: EFO75]  
Автор mimozitta (щастлива)
Публикувано11.02.10 19:42



Пиленца, моля ви ако някой знаеш сладкиша, който се прави със сладко или конфитюр да ми го напише. Спомням си че беше кафяв с пудра захар отгоре, обачеее, не знам рецептата. Много тенкс..



Тема Re:Сладкиш с сладко-2 виданови [re: mimozitta]  
Автор EFO75 ()
Публикувано11.02.10 22:31



1-''Лесен сладкиш със сладко''
1 бурканче сладко-/домашно,250-300гр./
1чаша захар,/200гр/
1 чаша орехи-смляни,
2чаши брашно,
1чаша вода,
канела-1/2от малките пакетчета,/или какао
1ч.л.сода за хляб,
олио за намазване тавата и пудра захар.
Всичко разбиваш с миксер,печеш на 160гр./като кекс/и като го извадиш поръсваш с пудрата захар.Режеш като застине./става и на око продуктите/


2-''Сладкиш с конфитюр и орехи''
1ч.ч.орехи-смляни,
1ч.ч.конфитюр,
1ч.ч.прясно мляко,
4ч.ч.брашно,
3/4ч.ч.разтопено масло/или олио/,
2 яйца,
1 ч.л.сода,
1п.ванилия,
Всичко се разбърква,изсипва се в тавичка намаслена с олио и брашно,и се слага да се пече.След изпичане,се нарязва на рамбоиди и се поръсва с пудрата захар.Приятен апетит



Тема Re:Сладкиш с сладко-2 виданови [re: EFO75]  
Автор mimozitta (щастлива)
Публикувано11.02.10 22:52



Ефчо, много тенкс, чак ми се напълни устата ..



Тема Re:Сладкиш с сладко-2 виданови [re: mimozitta]  
Автор flora bg (maman)
Публикувано12.02.10 09:19





Животът е сцена,а ние сме артисти!

Тема Дживана с телешко!нови [re: flora bg]  
Автор flora bg (maman)
Публикувано12.02.10 18:19



В купа се разбърква кисело мляко със счукан чесън, сол и малко олио. Оставя се да престои два часа. Три големи картофа се опичат на едри парчета или се изпържват. Телешкото месо се изпържва на късове заедно с нарязан лук. Като се поизпърже месото се слага червен пипер, чер пипер, сол и малко вода. Задушава се до пълна готовност на месото. Ястието се сервира като в плитка чиния се поставят първо картофите, поливат се със соса от киселото мляко. Върху млякото се нарежда месото и се поръсва със ситно нарязан магданоз.



Животът е сцена,а ние сме артисти!

Тема За св.Валентин!нови [re: flora bg]  
Автор flora bg (maman)
Публикувано13.02.10 20:42



На всички кулинари от клуба честитя Св.Валентин!Пожелавам да се множат хубавите ястия и сладки изкушения,защото всички ги обичаме.

Животът е сцена,а ние сме артисти!

Тема Re: За св.Валентин!нови [re: flora bg]  
Автор flora bg (maman)
Публикувано13.02.10 20:44





Животът е сцена,а ние сме артисти!

Тема Re: За св.Валентин!нови [re: flora bg]  
Автор flora bg (maman)
Публикувано13.02.10 20:45





Животът е сцена,а ние сме артисти!

Тема Re: За св.Валентин!нови [re: flora bg]  
Автор flora bg (maman)
Публикувано13.02.10 20:47





Животът е сцена,а ние сме артисти!

Тема Re: За св.Валентин!нови [re: flora bg]  
Автор flora bg (maman)
Публикувано13.02.10 20:48





Животът е сцена,а ние сме артисти!

Тема Re: За св.Валентин!нови [re: flora bg]  
Автор flora bg (maman)
Публикувано14.02.10 09:53





Животът е сцена,а ние сме артисти!

Тема Re: За св.Валентин!нови [re: flora bg]  
Автор flora bg (maman)
Публикувано14.02.10 09:55





Животът е сцена,а ние сме артисти!

Тема Re: За св.Валентин!нови [re: flora bg]  
Автор flora bg (maman)
Публикувано14.02.10 09:57



Дано да съм ви нахранилана този хубав празник!



Животът е сцена,а ние сме артисти!

Тема Re: За св.Валентин!нови [re: flora bg]  
Автор tinker.bell (нова)
Публикувано14.02.10 16:20



Фло,за най-добър

си заслужи

и



Тема Re: КУХНЯТА НА КЛУБА №13нови [re: flora bg]  
Автор flora bg (maman)
Публикувано14.02.10 16:39



Тинкерче, ами като някой да ми се обясни в любов , а и аз няма на кой да се обяснявам , то поне да се зарадвам на заслужената си награда, която ми даваш.



Животът е сцена,а ние сме артисти!

Тема Re: КУХНЯТА НА КЛУБА №13нови [re: flora bg]  
Автор flora bg (maman)
Публикувано14.02.10 16:43



И понеже днес се празнуват много празници наведнъж, сутринта направих цяла камара палачинки/по руския обичай/ Децата си ги ядоха със сладко от черни боровинки и ми казаха, че съм много "сладка"баба като палачинките.



Животът е сцена,а ние сме артисти!

Тема Закуска!нови [re: flora bg]  
Автор flora bg (maman)
Публикувано15.02.10 08:04



лека и препоръчителна след големи запои ...

Животът е сцена,а ние сме артисти!

Тема Re: Закуска!нови [re: flora bg]  
Автор *jull**Модератор (нощна птица)
Публикувано15.02.10 08:10



Да, ама след такава "лека закуска", после пак ще трябва само да пием...

Тежка задача!

"Совите не са това, което са..."

Тема Re: Закуска!нови [re: *jull**]  
Автор flora bg (maman)
Публикувано15.02.10 08:35



Сусамени гевреци

Продукти:

1 кг брашно
25 гр. мая
2 с.л. сусам
течна глюкоза
сол
Начин на приготвяне:

Размийте маята с 2 ч.ч. вода и 1 ч.ч. брашно и оставете на топло за около 1/2 час.

От брашното, маята и солта омесете гладко тесто, завийте го с кърпа и го оставете да почива на топло за половин час.

Разделете тестото на късове по 100 г. От всеки къс направете фитил с дължина около 40 см и слепете краищата му така, че да се получи геврек с кръгла форма. Наредете гевреците в тава поръсена с брашно и ги завийте в кърпа за 15 мин.

Потапяйте последователно всеки от гевреците във вряща вода, към която е прибавена глюкозата и варете 3-5 минути, докато изплуват на повърхността. Извадете ги и поръсете със сусам.

Като позасъхнат, печете направо на дъното на гореща фурна



Животът е сцена,а ние сме артисти!

Тема Re: Закуска!нови [re: flora bg]  
Автор flora bg (maman)
Публикувано15.02.10 08:37





Животът е сцена,а ние сме артисти!

Тема Варени гевреци!нови [re: flora bg]  
Автор flora bg (maman)
Публикувано15.02.10 08:40



1 яйце
600 гр брашно
1 ч.ч топла вода
1 ч.л захар
1 ч.л сол
1 пакетче суха мая

Маята се разтваря в част от водата+захарта.Като се надигне се омесва тесто, което се оставя на топло да втаса. След това се оформят гевреци. Слага се на котлона да заври вода, в която се пускат втасалите гевреци за 1-2 минути. Нареждат се в намазана тава и се изпичат до зачервяване. Това е рецептата на предните гевреци.



Животът е сцена,а ние сме артисти!

Тема Re:ЗА.......нови [re: flora bg]  
Автор EFO75 ()
Публикувано15.02.10 13:05



Готвачи и помошници за вас



А за''главата'' да е ок./след толкова празници/
''Зелева чорба''
Зелев сок – 1 литър
Праз – 400 гр.
Олио – 50 мл.
Червен пипер – 5 гр.
Люта чушка червена сушена – 1 бр.
Нарязвате празът на ситно и го прибавяте към зелевият сок заедно с олиото, червеният пипер и натрошената люта чушка. Зелевата чорба се консумира добре изстудена.

Приятен апетит



Тема Re:за почитателите на сандвичинови [re: EFO75]  
Автор marggoto (питанка)
Публикувано15.02.10 17:43







[image][/image]http://lh3.ggpht.com/_j9eW7UUb7aY/S3U5IHP9yEI/AAAAAAAADjg/45DdeUvQdek/sandwich-decoration%207.jpg







Тема Re:за почитателите на сандвичинови [re: marggoto]  
Автор flora bg (maman)
Публикувано15.02.10 18:10



Хе,хе,Паленце откъде ги откри тези вкусотиййки - утре ще се пробвам да ги направя - те тъй и тъй моите внуци ядат само сандвичи.



Животът е сцена,а ние сме артисти!

Тема Re:за почитателите на сандвичинови [re: flora bg]  
Автор flora bg (maman)
Публикувано16.02.10 10:29



Тази сутрин им направих тези с кученцето ама не станаха така хубави , като на снимката - признавам си. Но моите малчугани ги изядоха с апетит.


А сега нещо за обяд!

Животът е сцена,а ние сме артисти!

Тема Re:обяд,вечеря-опианяващанови [re: flora bg]  
Автор EFO75 ()
Публикувано17.02.10 10:36



''Салата с печени картофи и пушено месо''
2гл.лук,
2с.л.зехтин,
1с.л.оцет,
500гр.картофи,
200гр.пушен свински бут,
1 майонеза,
1 варено яйце,2-3 скалидки чесън,
стръкче магданоз и сол на вкус.
Лукът се запържва в зехтина и като го извадите,го заливате с оцета.Картофите ги нарязвате и за малко ги запичате в тавичка,-зачервени.След като изстинат ги смесвате в друга купа с лука,и прибавяте нарязано на кубчета месо.В майонезата прибавяте чесъна-счукан и заливате картофите,лука,и месото в купата.Отгоре украсявате с кръгчета от чйцето и магданоза.Приятен апетит


''Пилешки крилца в марината''
1кг.пилешки крилца,
за маринатата-опианяваща
100мл.оцет,
100мл.водка,
100мл.вино,
100гр.мед,
1с.л.склян джинджифил,
сол на вкус.
Почистени крилцата ги поставяте в маринатата за 1нощ.На другия ден ги поставяте в тава и пак ги заливате със същата марината,завивате ги с фолио и печете на умерена фурна.-махате го /фолиото/последните 10 мин.
Приятен апетит



Тема Обяд със салатка!нови [re: EFO75]  
Автор flora bg (maman)
Публикувано18.02.10 09:34





Животът е сцена,а ние сме артисти!

Тема Re: Обяд със салатка!нови [re: flora bg]  
Автор flora bg (maman)
Публикувано18.02.10 09:37





Животът е сцена,а ние сме артисти!

Тема Десерт!нови [re: flora bg]  
Автор flora bg (maman)
Публикувано18.02.10 09:41





Животът е сцена,а ние сме артисти!

Тема Re:за почитателите на сандвичинови [re: marggoto]  
Автор tinker.bell (нова)
Публикувано19.02.10 09:09









Тема Re:за почитателите на сандвичинови [re: tinker.bell]  
Автор flora bg (maman)
Публикувано19.02.10 09:11



Е те тази сутрин ме разби ...такива сандвичи не съм правила нито видяла досега.Ама то само хляб бе мила няма ли да се мазнат с нещо отгоре а?



Животът е сцена,а ние сме артисти!

Тема Re:за почитателите на сандвичинови [re: flora bg]  
Автор tinker.bell (нова)
Публикувано19.02.10 09:20



Те са за такива като нас,на диета ,само ще гледаме





Тема Re:за почитателите на сандвичинови [re: tinker.bell]  
Автор flora bg (maman)
Публикувано19.02.10 09:26



ААААААААА да ги нямаме такива.сега ще си намажа едно сандвиче с извара и ще си го украся отгоре с домат за уста, с маслинки за очи и нос....



Животът е сцена,а ние сме артисти!

Тема За утре!нови [re: flora bg]  
Автор flora bg (maman)
Публикувано19.02.10 20:06



мисля, че тази торта е подходяща за утрешния празник.

Животът е сцена,а ние сме артисти!

Тема Re: За утре!нови [re: flora bg]  
Автор nelly_83 (член)
Публикувано19.02.10 22:22



Пу за мен шоколадовото конче.....Е, бих се го разделила и с Екна, тя нали обожава коне






Тема Re: За утре!нови [re: nelly_83]  
Автор *jull**Модератор (нощна птица)
Публикувано20.02.10 00:14



Може да го разделиш и с мен, аз пък обожевам шоколади... черни (като кончето)!



Боже, свят ми са завива от тази гледка!...





"Совите не са това, което са..."

Тема Re: За утре!нови [re: *jull**]  
Автор nelly_83 (член)
Публикувано20.02.10 01:13



става

, дет са двама там са и трима
аххаха а за гледката, аз направо се гмуркам с троен аксел



Тема Re: За утре!нови [re: nelly_83]  
Автор *jull**Модератор (нощна птица)
Публикувано20.02.10 01:36



А аз се гмуркам с акваланг, че да издържа по-дълго...



"Совите не са това, което са..."

Тема Re:нови [re: *jull**]  
Автор tinker.bell (нова)
Публикувано20.02.10 07:28



А може да се гмурнете и в този шоколадов фонтан
В "Пикадили" е месеца на шоколада .Фонтана обикаля всички градове .Днес ще е в Ямбол.Познайте кой ще отиде на дегустацияяя



Тема Re:нови [re: tinker.bell]  
Автор *jull**Модератор (нощна птица)
Публикувано20.02.10 09:33



"Месец на шоколада"?! Хм..., щото при мен е година...


Не знам кой ще се вреди до фонтана, но дано да няма смъртни случаи!
Мечтата ми е Швейцария, където не фонтани, ами цели "водопади" се изливали...

"Совите не са това, което са..."

Редактирано от *jull** на 20.02.10 09:48.



Тема Re: За утре!нови [re: *jull**]  
Автор nelly_83 (член)
Публикувано20.02.10 21:22



ааааааа хитруша си ти, но и аз няма да се дам лесно, без бой, за шоколад на всичко съм готова


Аз Jull бях това лято 10 дена в Швейцария, ейййййййй големи красоти са това савойските, тиролските Алпи, а за шоколада няма да говоря, хахаха, там всеки втори магазин е за шоколад и часовници, останалото са банки . Не им е зле на швейцарците. А и шоколада никак не е скъп, има по 0.60франка( към 1.00-1.2лв) а просто превъзходен .
Тинкерче ми аз да тичам към Сливен и нашето Пикадили тогава, щом е бил фонтана при вас, значи скоро и при нас ще дойде.........ихуу



Тема Re: За утре!нови [re: nelly_83]  
Автор tinker.bell (нова)
Публикувано20.02.10 21:58



Нели,не видях в списъка Сливен

Ето по дати кога и къде ще е
Ама беше невероятно ей,такова нещо не бях виждала.А шоколада мммм .....Заслужаваше си малкото нарушаване на правилата



Тема Re:Палчинки,2-3виданови [re: tinker.bell]  
Автор EFO75 ()
Публикувано22.02.10 10:24



1-''Палчинка с гъби и шунка''/около15бр/
3-4яйца,
1ч.ч.брашно,
500мл.прясно мляко,
2с.л.олио,
шипка сол,
за плънката;
100гр.шунка,
100гр.гъби-консерва,
пера от прас лук.
Разбърквате хубаво продуктите,като обикновенните палачинки.Като ги изпечете в тигана,в палачинката слагате в средата, по-малко от гъбите и шунката,нарязани на ситно и ги връзвате като вързопче с перата от пазия лук-предварително бланширан.Приятен апетит



2-''Палачинки за обяд''
извара,варени яйца,накъсана риба или задушени гъби,лук,кашкавал и други продукти-кой каквото обича.
Пригответе тесто за палачинки-класическия,но с набухвател.В тигана,щом леко се зачерви тестото,прибавете от другите продукти и залейте пак с тесто.Така плънката да е посредата на палачинката.Като се стегне,обръщате и от другата страна-внимателно да се изпече./и от 2 страни/.Приятен апетит
3-Може в тестото да се слага 2с.л.олио,зада не залепват.И вместо мляко,може с газирана вода,да се разбъркват,а с кисело мляко вместо прясно-стават катми.

Но с шоколад са си най хубавиПриятен апетит



Тема Re пицанови [re: EFO75]  
Автор marggoto (питанка)
Публикувано24.02.10 19:00







Тема Пролетно пюре със спанак!нови [re: marggoto]  
Автор flora bg (maman)
Публикувано25.02.10 09:12



Хайде пролетта чука на вратата вече, стига тази зима.
Хайде на нещо пролетно и леко.

Измивате кило спанак и го задушавате в малко солена водица.Изцеждате го хубаво в цедката.После го накълцвате на ситно.В тенджерката слагате малко масло,добавяте спанака и малко чер пипер и солчица.Отделно си сварявате две яйца ама твърдо сварени да са.Вземате жълтъците им и ги намачквате.Слагате ги в тиганче,добавяте една чаша прясно мляко или сметана и бъркате.Щом клокне прибавяте и белтъците нарязани на ситно.Тази смес я изсипвате в спанака и бъркате.Пюрето е готово.сервира се като върху всяка порция си слагаш по желание по едно пържено яйце на очи поръсено с червен пиперец.Да ви е сладко?Бон апети!



Животът е сцена,а ние сме артисти!

Тема Re: Пролетно пюре със спанак!нови [re: flora bg]  
Автор *jull**Модератор (нощна птица)
Публикувано25.02.10 19:58



... и да добавим много, ама МНОГО вредни пържени картофки към полезното спаначено пюренце!





"Совите не са това, което са..."

Тема Печени чушки с яйца!нови [re: *jull**]  
Автор flora bg (maman)
Публикувано25.02.10 20:48



Ох тезиържени картофки,много ги обичам и си пържа това ми е нарушението но не мога да им устоя.Гледам повечето да ги правя на пюре или на гювеч но пържените картофки не можеш да ги замениш с нищо.


И така за утре ако искате си сгответе ето тази рецепта:

И така:
1.Размразявате печените чушки от фризера а ако са от буркан ги изцеждате.
2.Разрежете ги наполовина,така че да се получат листа
3.Задушавате пресен лук,щом омекне слагате малко сирене или извара.
4.Разбиват четири яйца добавяте малко прясно мляко /2 ч.ч/сол,чер пипер.
5.Към яйцата прибавяте лука и нарязан магданоз.
6.В тавичка нареждаме ред чушки ред плънка.най-отгоре заливаме с мляко.
7.Печем в умерена фурна до леко кафеникава коричка.

Животът е сцена,а ние сме артисти!

Тема Re:''Спанак с кашкавал''и със 'сметананови [re: flora bg]  
Автор EFO75 ()
Публикувано26.02.10 09:32



''Спанак с кашкавал''
750гр.спанак,
3-4с.л.олио,
1ч.л.червен пипер,
100гр.кашкавал,
сол и черен пипер на вкус.
Изчистения спанак,нарязвате на ситно и задушавате с олиото и солта-без вода да прибавяте.След като омекне прибавяте 1/2 /50гр./от кашкавала,червения и черния пипер.В намазнена тавичка изсипвате сместа и поръсвате отгоре с останалия кашкавал-настърган.Запичате в умерена фурна.Сервирате с маслинки,зеленч.салатаи тн.Приятен апетит



''Спанак със сметана''
800гр-1000гр,спанак,
100гр.сметана,
3с.л.краве масло,
сол и черен пипер на вкус.
По- същия начин се приготвя, само в тигана.Като се задуши и омекне спанака, прибавяте сметаната с пипера и след 5мин. ястието е готово.Приятен апетит



Тема Re:Пилешки пускани кюфтетанови [re: EFO75]  
Автор tinker.bell (нова)
Публикувано26.02.10 12:09



Пилешки пускани кюфтета
Продукти
за кюфтетата: · 500 гр. пилешко месо без кости · 2 големи картофа · 2 големи моркова · 1/2 глава лук · 1 яйце · 3 с.л. галета · 1 ч.л. червен пипер · 1/2 ч.л. черен пипер · 1/2 ч.л. къри · 1 ч.л. кимион · 1 ч.л. сол · брашно за паниране
за соса: · 1,1/2 глави лук · 1 морков · 4 средни картофа · 330 мл. доматен микс (смлени домати) · 1 с.л. червен пипер · 4 с.л. зехтин · 1 с.л. универсална зеленчукова подправка · 3 дафинови листа · 1 с.л. брашно
Приготвяне на:
Кюфтета : Пилешкото месо се смила (с блендер или робот), морковите и картофите се рендосват на средно ренде, лукът се нарязва на ситно. Заедно с останалите продукти се омесва кайма за кюфтета, която се оставя да отпочине половин час (докато се приготви соса за пускане).
Сос : Лукът се нарязва на ситно, морковите - на дребни кубчета. Двата зеленчука се запържват в зехтина, след което се слага червения пипер, веднага след него доматения микс и около 800 мл. вода. Добавят се останалите подправки и соса ври на бавен огън около 20 минути. От каймата се оформят 18 кюфтета, които се панират в брашно и пускат в соса. След готовност те си увеличават доста обема. Слагат се и нарязаните на дребни кубчета картофи. Ястието е готово след около половин час, като се сгъстява накрая с размитото в малко студена вода брашно.



Тема Re:среднощно хапваненови [re: tinker.bell]  
Автор marggoto (питанка)
Публикувано26.02.10 23:03



..за тези ,които не постят





Тема Re:среднощно хапваненови [re: marggoto]  
Автор EFO75 ()
Публикувано27.02.10 03:30



Мрънчо,ама научи се да ни ги приготвяш

с картинки неможем да се наядем.




Тема Арабски сладкиши-Шакарламанови [re: EFO75]  
Автор flora bg (maman)
Публикувано27.02.10 20:22



Шакарлама"


4 чаши брашно
1 чаена чаша захар
1 1 / 2 чаша масло
1 / 2 чаена лъжичка смлян кардамон
1 / 2 чаша смлени орехи
Смесвате брашното, захарта, кардамона, орехите и маслото, разбъркайте добре. Правете малки топки на ръка; ги поставете върху хартия за печене (може и леко намаслена). Украсете с половинка орех или цял бадем отгоре. Пече се във фурната около 20 минути на 300 °С.
Забележка: Ако тестото е прекалено текливо, добавете малко брашно.

Животът е сцена,а ние сме артисти!



Тема Огретен от тиквички!нови [re: flora bg]  
Автор flora bg (maman)
Публикувано28.02.10 09:31



Огретен от тиквички (Courgettes au gratin). Френска кухня
Съставки за 6 порции:
1 кг. тиквички
150 гр. пушен бекон
250 гр. олио
4 ск. чесън
3 гл. лук
1 консерва домати (250 гр.)
1 вр. подправки (магданоз, салвия, майоран, мащерка)
100 гр. настъргано жълто сирене
Чер пипер
Сол

Приготвяне и сервиране:
Тиквичките се измиват и се нарязват на филии по дължина. Ако тиквичките са големи се разрязват и на две напречно. Осоляват се леко и се оставят да се отцедят. Беконът се нарязва на малки кубчета и се запържва леко в 2 с. л. олио, изважда се и се оставя настрани. В същото олио се запържва до златисто нарязаният на шайби лук, след което се изважда и се оставя настрани. Добавя се останалото олио и в него се изпържват до златисто тиквичките. Чесънът се пресова и се добавя към доматите, заедно с нарязаните на ситно подправки. В подходяща огнеупорна форма се подреждат на слоеве тиквичките, беконът и доматеният сос. Овкусява се със сол и чер пипер. Най - отгоре се поръсва с настърганото сирене. Пече се на 250°С около 10 мин.
Сервира се горещо.

Животът е сцена,а ние сме артисти!

Тема Френско суфле!нови [re: flora bg]  
Автор flora bg (maman)
Публикувано28.02.10 09:45






6 броя яйца, от които се вземат 6 белтъка и 5 жълтъка
1.5 с.л. брашно
40 гр краве масло
300 мл прясно мляко
70 гр настърган пармезан или грюер
1 с.л. MAGGI Вълшебен вкус 10 зеленчука
1 с.л. краве масло за намазване на формата Млякото се сгорещява. Основата за суфлето се приготвя, като маслото се разтопява в тиган и в него се слага брашното. Налива се постепенно горещото мляко, при непрекъснато разбъркване.

Оставя на много слаб огън и се бърка постоянно поне 5 мин. 2. Прибавя се настърганото сирене, разбърква се и се слагат добре разбитите жълтъци. Сместа се сваля от огъня и се бърка още 1 мин. Прибавя се MAGGI® Вълшебен вкус 10 зеленчука и отново се разбърква.

Фурната се загрява до 200° С. Форма с прави стени с вместимост 1 л се намазва обилно с масло. Белтъците се разбиват на сняг. Половината от тях се изсипва в основната смес за суфлето. Белтъците се смесват с шпатула с млечната смес, като сместа се загребва от дъното нагоре.

Прибавят се останалите белтъци и се смесват по същия начин. Смесването трябва да стане много бързо, за да се надигне суфлето. С нож се минава отстрани по ръба на съда и веднага се слага да се пече.
Времето за изпичане зависи от вида на печката и големината на формата за суфле.

За съд с вместимост 1 л това ще отнеме 25-35 мин.

Животът е сцена,а ние сме артисти!

Тема Честита баба Марта!нови [re: flora bg]  
Автор flora bg (maman)
Публикувано28.02.10 20:11





Животът е сцена,а ние сме артисти!

Тема Re: ''Пълнени картофи с гъби''нови [re: flora bg]  
Автор EFO75 ()
Публикувано01.03.10 13:10



''Пълнени картофи с гъби''
около 10картофа/по-голями/,
200гр.гъби,
2-3-с.л.масло,/олио/
сол и пипер на вкус,
Обелвате картофите,и отрязвате капаче отгоре и ги издълбавате като стените му са 1см.Отделно издълбаната част я сварете в подсолена вода и я пасирайте.Задушавате гъбите-ситно нарязани, в маслото и прибавяте пасираните карофи/издълбаното/,солта и пипера.Пълните картофите с тази смес и в намаслена тавичка ги поставяте изправени.Печете в умерена фурна около 30мин.Поднасят се топли.Приятен апетит





Тема Re: Зеленчуци на фурнанови [re: EFO75]  
Автор tinker.bell (нова)
Публикувано01.03.10 16:00



Днес си приготвих нещо много вкусно и лесно за обяд
В йенска тавичка,намаслена с 1-2 с.л. зехтин нарязах 1 главичка лук на полумесеци,отгоре напедих картофени шайби,1 морков ,3-4 гъбки и няколко розички броколи(предварително малко бланширани).Натроших кубче зеленчуков бульон и залях със 150 мл. сметана+50 мл. вода.Пекох в предварително загрята фурна около 30 мин.Стана страхотно.



Тема Re: спаначена салатканови [re: flora bg]  
Автор Ekna (Усмивка)
Публикувано01.03.10 22:51



Измивате и нарязвате на ситно суров спаначец. Добавяте нарязано на кубчета пилешко филенце. Добавяте по желание и при наличие на кълнове (аз не можах да си намеря готови). Поливате обилно с лимонов сок и зехтин и добавяте и 1-2 вида маслинки! Йамииии, вкусно се оказа суровото спаначе, бре!



Тема Re: Тиква на фурнанови [re: Ekna]  
Автор tinker.bell (нова)
Публикувано02.03.10 10:07



За първи път през живота си вчера ядох тиква и ми хареса даже


Една позната ми каза тази рецепта и я направих така :
Нарязах половин тиква на парчета ,сложих я в тавичка и я залях с един компот от праскови.Пекох 30 мин на средна фурна,докато изври компота.Стана страхотно



Тема Re: Тиква на фурнанови [re: tinker.bell]  
Автор flora bg (maman)
Публикувано02.03.10 10:17



Ами много си пропуснала тогава в живота си. Щото тиквата си е много хубаво нещо за амкане. Пекана,,варена...в баница,

на суфле...винаги е № 1.

Рецепта за вкусна тиква!

1 кг тиква, нарязана на локуми.
1 ч.ч. захар
1 ч.ч. гореща вода
1 "локум" масло
1 ч.ч. препечени и натрошени орехи

Захарта се карамелизира, сипва се горещата вода(внимание, пръска!), прибавя се маслото и се бърка, докато стане карамелов сироп. Този сироп се излива върху тиквата, нарязана на "локуми" и поставена в тавичка. Пече се около 40 мин. на силна фурна

Животът е сцена,а ние сме артисти!

Тема Re: Тиква на фурнанови [re: flora bg]  
Автор tinker.bell (нова)
Публикувано02.03.10 11:39



Ще пробвам и тази рецепта ,непременно


Ами Фло ,имах някаква непоносимост към тиквата и вкус и аромат - опитвала съм,но никога не ми е харесвала.Сега се смеем у дома ,че дали от бушуващите хормони (така си го обяснявам аз),незнам,но и аз като бременните булки започнах да ям неща,които никога не съм понасяла



Тема Пилешки дробчета!нови [re: tinker.bell]  
Автор flora bg (maman)
Публикувано04.03.10 09:34



Продукти:

500 г пилешки дробчета
50 г бекон
1 с л олио
2 глави кромид лук
2 с л сухо бяло вино
2 с л бял винен оцет

щипка кафява захар
сол
смлян черен пипер Приготвяне:

• Беконът, който е нарязан на кубчета се запържва на сух тиган за 2 минути и се изважда.
• Прибавя се 1 с л олио и нарязаният на филийки, разделен на халки лук.
• След 2 минути се прибавят пилешките дробчета.
• Запържват се 1 минута от едната страна и 1 минути от другата.
• Връща се запърженият бекон и се прибавят 2 с л оцет, 2 с л вино и щипката кафява захар.
• Посолява се и се подправя със смлян черен пипер и се запържва за 4 минути.
• Сервира се с картофено пюре.

Животът е сцена,а ние сме артисти!



Тема Хайде на обяд. Пилешки бутчета с бира!нови [re: flora bg]  
Автор flora bg (maman)
Публикувано06.03.10 11:19



ПРОДУКТИ
3 пилешки бутчета, разрязани на две, без кожата
5 големи глави червен лук, нарязан на резени
500 мл светла бира
сол, черен пипер на вкус
1 кубче зеленчуков бульон
подправки на вкус: розмарин, салвия или смес от подправки за пилешко месо
олио


1. Налейте малко зехтин(олио) в тенджерка и наредете отгоре половината от нарязания червен лук.
2. Отгоре поставете нарязаните на две бутчета.
3. Поръсете със сол(внимание – бульона е солен), черен пипер, стрития бульон и подправки на вкус
4. Отгоре наредете останалия лук и залейте с бирата. След като заври, намалете и гответе на слаб огън.

Животът е сцена,а ние сме артисти!

Тема Re: Хайде на обяд. Пиле-фондю!нови [re: flora bg]  
Автор flora bg (maman)
Публикувано07.03.10 08:56



За неделния ден предлагам нещо по-изискано. Това е печено пиле със сос на основата на фондю, ястие, което не е за всеки ден. Идеално би било да имаме под ръка комплект за фондю, в който да приготвим соса, но ако не се намира, може да се използва тефлонова или чугунена тенджерка.

Продукти:

100 гр. синьо сирене

100 гр. обикновено, бяло, саламурено сирене

100 гр. сирене тип „Дунавия“

100 гр. пушено сирене

3-4 триъгълничета натурално топено сирене

100 гр. кашкавал

100 гр. Ементал или Гауда

1-2 сушени манатарки или други ароматични гъби

200 мл. течна сметана или 200 мл. заквасена сметана, която обаче трябва да се разбие

250 гр. краве масло

4-5 скилидки чесън

млян бял пипер на вкус

1 чаша сухо бяло вино

сол

едно пиле

Приготовление:

Пилето се измива, нарязва се на порционни парчета, посолява се и се оставя настрани. В подходящ съд, например тефлонова тенджера, се поставя половината масло, като се бърка непрекъснато, за да не загори. Щом се сгорещи достатъчно, се добавя ситно счуканият или пресован чесън. Котлонът не е твърде силен, защото кравето масло и чесънът загарят твърде лесно. Когато чесънът се позадуши (много се внимава да не покафенее) при непрекъснато бъркане се добавя сметаната. При липса на течна сметана може да се използва и заквасена, но да е добре разбита. Добавят се едно по едно настърганите или натрошени (в зависимост от вида си) сирена. Бъркането е интензивно, целта е сосът да не загори и да стане гладък и еднороден на вид. Добавят се предварително накиснатите в гореща подсолена вода нарязани сушени гъби. Ако няма манатарки може да се използват шийтаке, които също имат много приятен аромат. В краен случай могат да се заместят с култивирана печурка, но в никакъв случай не с консервирани гъби. Ако разполагаме само с гъби от буркан, по-добре изобщо да не ги слагаме. Накрая се добавя и чашата сухо бяло вино, а след това – смленият пипер.

Така полученият сос се дърпа от котлона. В намазан с останалото краве масло глинен гювеч или йенска тенджера се нарежда пилето и се залива със соса. Пече се на 220° в продължение на час. Накрая капакът се маха и се оставя леко да се запече отгоре. Сервира се със същото вино, с което е било приготвено пилето.



Животът е сцена,а ние сме артисти!

Тема Re: Макови кифличкинови [re: flora bg]  
Автор tinker.bell (нова)
Публикувано07.03.10 09:23



Вчера правих тези кифли за закуска.Станаха много сполучливи.Само ,че нямах маково семе и сложих сусам.



600 гр. типово брашно
· 1/2 ч.л. сол
· 1 суха мая (7 гр.)
· 2 ч.л. подсладител "Суитли-ултра"
· 1 яйце
· 100 мл. зехтин
· 100 мл. течна готварска сметана
· 100 мл. вода
· 1/2 флаконче есенция лимон
· 1/2 флаконче есенция ром
· ~ 5 гр. маково семе

От затоплената вода (40 градуса), зехтина, сметаната, есенциите, подсладителя, маята, белтъка на яйцето, солта и 500 гр. брашно се замесва еластично тесто (120 сек. в кухненски робот). Тестото се оставя покрито на топло да втаса (почти удвоява обема си). Премесва се отново с прибавка на 50 гр. брашно (90 сек. в кухненски робот) и отново се оставя да втаса. Операцията се повтаря с последните 50 гр. брашно. Втасалато тесто се разделя на 6 къса, от които се разточват елипси, които се навиват на кифли и се завиват краищата им. Подреждат се в тава (ако не е тефлонова, тавата се намазва с олио) на разстояние една от друга, намазват се с жълтъка на яйцето, разбит с 1 ч.л. вода и след като се оставят да втасат още половин час, се намазват отново с жълтък, поръсват се с маковото семе и се пекат в предварително загряла фурна на 200 градуса до златисто кафяво.



Тема Честит ви празник кулинарки!нови [re: tinker.bell]  
Автор flora bg (maman)
Публикувано08.03.10 08:00





Животът е сцена,а ние сме артисти!

Тема Re: Честит ви празник кулинарки!нови [re: flora bg]  
Автор flora bg (maman)
Публикувано08.03.10 08:37



да се почерпим послучай празника.

Животът е сцена,а ние сме артисти!

Тема Re: Честит ви празник кулинарки!нови [re: flora bg]  
Автор flora bg (maman)
Публикувано08.03.10 09:06



Агнешко с ориз

Продукти за 5—6 порции: 0,500 кг агнешко месо, 1 ч.ч.чаша ориз, 1 ч. ч. бульон от костите на месото, 1/2 пакетче прясно масло, магданоз


Нарязаното на късчета месо се задушава с половината от маслото, залива се с бульона и се вари почти до омекване. Оризът се пържи до прозрачност в останалото масло и към него се прибавя месото с бульона. Ястието се посолява, наръсва се с черен пипер и се оттегля на тих огън, докато оризът поеме течността. Поднася се наръсено със ситно нарязан магданоз. Отделно се поднася салата от краставички.

Животът е сцена,а ние сме артисти!

Тема Re: Честит ви празник кулинарки!нови [re: flora bg]  
Автор flora bg (maman)
Публикувано08.03.10 09:08





Животът е сцена,а ние сме артисти!

Тема Re: Честит ви празник кулинарки!нови [re: flora bg]  
Автор flora bg (maman)
Публикувано08.03.10 09:09





Животът е сцена,а ние сме артисти!

Тема Re: Честит ви празник кулинарки!нови [re: flora bg]  
Автор EFO75 ()
Публикувано08.03.10 09:27







Тема Мусака в глинен гювеч!нови [re: EFO75]  
Автор flora bg (maman)
Публикувано09.03.10 09:49



Необходими продукти:
4-5 бр. картофи / зависи от големината може и 3-4/
250 гр. кайма;
1 патладжан или 2 тиквички
1-2 чушки;
1 гл. лук;
1 домат / 1 ч.ч. домати от консерва/
подправки - черен пипер, джоджен, соев сос, червен пипер, сол/
олио за пържене

за заливката - 1/2 л. пр. мляко;
2-3 с.л. брашно;
масло или олио;
2 яйца;
100 гр. кашкавал;
1 връзка магданоз.

Начин на приготвяне:
В тиган се запържват в последователност лука, чушката, каймата, настъргания домат и подправките. Отделно се изпържва патладжана /тиквичките/ без брашно / могат да се изпекат и на грил-тиган/. В леко намаслен с олио глинен гювеч се нарежда един пласт тънко нарязани картофи на кръгчета, изпържен патладжан, изсипва се сместа с каймата, ред патладжан, ред картофи. Налива се вода около 1 1/2 ч.ч. и се слага да се пече в загрята фурна.
Заливката - от продуктите се прави сос бешамел, като яйцата и настъргания кашкавал се добавят като се свали от огъня, заедно с наситнения магданоз.
10 мин. преди да е готова мусаката я заливате със соса и допичате без капака.

Да ви е сладко!

Животът е сцена,а ние сме артисти!

Тема Зелен фасул-яхния!нови [re: flora bg]  
Автор flora bg (maman)
Публикувано10.03.10 09:50



Момичета днес като че ли сме се наговорили с Иван Звездев да готвим зелен фасул.

Само ,че аз го готвя по малко по-различен начин от неговия.Ето ви моята рецепта:
В тенджерата слагам зеления фасул/в този период от фризера/нарязвам една глава кромид лук и един голям картоф на средни кубчета.Слагам олио и червен пипер.Наливам вода,може и бульон зеленчуков или със месо.Слагам да се вари на бавен огън.След като видя, че се е полусварил фасула слагам босилек и малко копър,сол и доматено пюре.Пак варя около десетина минути и преди да махна тенджерата, закашвам малко ястието с размито с вода брашно.
Това е - много е вкусно и не е със запръжка, която е вредна.Опитайте. Да ви е сладко.

Животът е сцена,а ние сме артисти!

Редактирано от flora bg на 10.03.10 09:55.



Тема Re: Зелен фасул-яхния!нови [re: flora bg]  
Автор maika5O (добронамерена)
Публикувано10.03.10 14:28



ФЛОРА ЗДРАВЕЙ,
Като гледам агнешкото с ориз ми се прияде, та въпросът ми е.
Защо моят ориз не става така на зрънца единични, а са слепени.
От кой ориз си купуваш и какво е съотношението едно към 3 или 4.
Предварително ти благодаря и чакам пояснения /за такива не толкова добри кулинари/.





Тема Тайните на хубавия ориз!нови [re: maika5O]  
Автор flora bg (maman)
Публикувано10.03.10 16:17



Миличка каквото го знам, го знам от баба и мама/бог да ги прости/
Много зависи от сорта ориз, всеки сорт има различно време за варене.Аз готвя с кафяв ориз/защото той е за нас болните/ него го варя две чаши вода на една чаша ориз около 30 минути.Измиваш ориза обилно с вода,отцеждаш го.Заливаш го с вода по пропорцията.След като заври водата разбъркваш за да се отлепят зърната ориз,похлупваш и намаляш огъня.повече не бъркаш.След 30 минути/за кафявия ориз изключваш огъня,махаш тенджерата без да отваряш капака.така ориза ще поеме течноста. това е.
Така се прави ориз пилаф.Ако трябва да готвиш ,запържваш в мазнина леко ориза и тогава слагаш водата за да заври яхнията.Какво друго още да ти кажа.Зависи он времето на врането,това е важно за да не се разкашка ориза.Ето например за ризото се слага на една чаша,3,5 вода и се вари 25 минути.Дългозърнестия ориз е чаша ориз на 1,5 вода и се вари 15 мин.този ориз най-бързо се сварява.Също и ориза"Басмати" той даже и десет минути са достатъчни и е една чаша на чаша и половина вода.Ако не ти е ясно нещо пак питай.



Животът е сцена,а ние сме артисти!

Тема Re: Тайните на хубавия ориз!нови [re: flora bg]  
Автор flora bg (maman)
Публикувано10.03.10 16:24



Мисля, че при теб се разкашква защото го вариш с много вода кой ти е казал 3 или 4 чаши вода на една чаша ориз?

Много е. Изпълни рецептата на агнешкото както съм я писала.Вземи дългозърнест ориз поизпържи го зо леко златисто сложи бульон колкото е ориза но двойно и другите подправки и месо и ще видиш как ще стане.пиши после.Хайде наслука.никой не се е родил готвач.

Животът е сцена,а ние сме артисти!

Тема Re:Задушена съомга със зеленчуцинови [re: flora bg]  
Автор EFO75 ()
Публикувано10.03.10 19:06



''Задушена съомга със зеленчуци''
Нужни продукти за 2 порции (4 блока всяка)
2 филета от сьомга по около 170г всяко
2 големи червени чушки
4 тиквички
2 голяма глава лук
5 лъжици зехтин
1 глава чесън
1/2 ч.ч. бяло вино
1/2 ч.ч. вода
сол, къри, черен пипер и чеснов прах
Приготвяне:
Сьомгата:
Нарежете чушките и лука на кръгчета. Намажете малка (но по-дълбочка) тавичка със зехтин (леко да е намазано дъното). Наредете нарязаният лук и чушки. Добавете малко сол и къри. Сложете водата и виното. След това поставете двете парчета сьомга в/у зеленчуците. Рибата трябва да е почти във въздуха, да се държи леко на зеленчуци и да не е във вода. Леко намажете филетата със зехтин. Накълцайте или начукайте чесън и сложете обилно в/у рибата. Покрийте с алуминиево фолио. Затоплете фурната на 175-180 градуса. Сложете рибата в средата и печете 35-40 минути отдолу.
Гарнитура:
Докато чакате рибата, измийте тиквичките без да ги белите. Изрежете по малко от двата края (краищата на тиквичката) и нарежете всяка тиквичка на 2 равни части. Така ще получите 2 малки цилиндъра. Отрежете 4те страни цилиндъра (горе-долу до семките на тиквичката) и изхвърлете сърцевината. Идеята е да отстраним семките от кората и месото. Корите се нарязват на лентички за да станат под формата на пържени картофки(вижте снимката по-долу). Така получилите се лентички, се слагат в тиган с малко зехтин и 1 чаша вода и на бавен огън се попарват с 4-5 ситно накълцани скилидки чесън, сол и черен пипер. Готвят се до омекване (20-30 минути в зависимост от огъня). Дори и да са по-сурови, пак е добре.
В голяма чиния поставете сьомгата от тавичката с канапето от чушки и лук и отстрани сложете половината тиквички. По желание, сьомгата може да се поръси с прах от чесън и/или копър.
Приятен апетит






Тема Малки питички!нови [re: EFO75]  
Автор flora bg (maman)
Публикувано11.03.10 09:08



Днес ще правя това на внуците!
Замесват се една кофичка кисело мляко, 200 гр.сирене, една ч.л.сода бикарбонат, половин ч.л. сол и брашно за да се получи меко тесто.Разделя се на 12 топки, които се нареждат в тава намазана с мазнина. На всяка топка се прави по средата дупка, в която се слага парче масло. Баничките-питки се намазват с разбит жълтък и се пекат в умерена фурна. Поднасят се топли с мляко.



Животът е сцена,а ние сме артисти!

Тема Re: вкусен ориз !нови [re: flora bg]  
Автор maika5O (добронамерена)
Публикувано11.03.10 10:37



ФЛОРА благодаря за напътствията, ще пробвам така както си ми описала.
Ако е казал бог в събота и неделя ще отида до София при дъщерята и изкам там да направя печеното, точно оризът е за нея, кафявият.
Само се чудя, тя като се е ограничила с месото, почити не яде месо, стана вегетариантка. Ако откаже месото ще го направим посен, с много зеленчуци.
Като се върна ще разказвам.
При нас вали сняг, направил е преспи. Дано спре , за да пътувам.
При вас в Пловдив как е.
Спокойни почивни дни.





Тема Re: вкусен ориз !нови [re: maika5O]  
Автор flora bg (maman)
Публикувано11.03.10 11:50



Ще го направиш с пиле мила.Ориз с пиле а и агнешко може един,два пъти в годината по празници. Чак пък толкова сриктно не трябва да се спазва. А тук спря да вали и снега се топи абе мартенско време...

Аз също само пилешко и риба консумирам ама на такива големи празници си позволявам агнешко и телешко понякога.незнам може би защото съм в ремисия. Ако има човек мети трябва наистина стриктно да спазва диетата.А това,че е все на зеленчуци не е страшно,повече витамини,соево месо,риба и пиле и готово - няма страшно,че не яде свинско и телешко.Заешко също може отвреме навреме.

Животът е сцена,а ние сме артисти!

Тема Торта с кола и банани!нови [re: flora bg]  
Автор flora bg (maman)
Публикувано12.03.10 09:41



Разбиват се 3 жълтъка с половин ч.чаша захар до побеляване. Отделно се разбиват 3 белтъка с половин ч.чаша захар до гъст сняг. Двете смеси се съединяват внимателно и се прибавя една ч.чаша брашно с един бакпулвер в него.
Пече се в малка тава. Когато е готов блатът, още горещ се залива с една малка бутилка кока-кола. Отгоре тортата се покрива с кръгчета банани. Върху тях се разстила разбита сметана. Да ви е сладко!



Животът е сцена,а ние сме артисти!

Тема Крем супа със зеленчуци и елданови [re: flora bg]  
Автор feniks_m (любопитен)
Публикувано12.03.10 11:08



Продукти:
2 малки тиквички
1 средно голяма глава лук
2 моркова
1 зелена чушка
около 100 гр. спанак
1 ч.лъжичка суха целина
1/2 ч.чаша елда
1/2 ч.чаша прясно мляко
50 гр. масло
сол на вкус

Всички зеленчуци,без елдата, се сваряват и след това пасират. Елдата се кипва и се изхвърля една вода. След това се сварява до разпукване на зрънцата в съотношение вода:елда 3:1 и се пасира.
Смесва се с другите зеленчуци и се разрежда с водата от тях до консистенцията на гъстичка крем супа.
Подправя се със сол,мляко и масло.
Сервира се с крутони.
Да ви е сладко!



Тема Re: Крем супа със зеленчуци и елданови [re: feniks_m]  
Автор flora bg (maman)
Публикувано12.03.10 13:07



Е те, това с елдата е супер супичка, веднага ще я направя. Браво за хубавата рецепта и тя е точно за нас.



Животът е сцена,а ние сме артисти!

Тема какво изпраща моята майка:)))нови [re: flora bg]  
Автор just flower (детето)
Публикувано12.03.10 16:03



Милички, много весело ми стана, като видях какви снимки ми е пратила моята майка, тъй като днес си е правила ястие (взех и прясна риба Лаврак и броколи) и после праща какъв боклук имала от соковете..

Исках да ги споделя с вас, да се посмеете и вие..Много е артистична, значи..
Това е ястието:

А това боклука (от сокоизтисквачката) :

П.П. Ама съм упорита, кат козел.., научих се да ги поствам снимките така директно да се виждат, като вие, както правите..че то срам и резил, вече съм стар член на клуба, а да не мога...само че след няколко редакции и по- внимателно четене..стана! С Properties обаче, че нямам такова Copy Image Location

Редактирано от just flower на 12.03.10 16:27.



Тема Re: какво изпраща моята майка:)))нови [re: just flower]  
Автор flora bg (maman)
Публикувано12.03.10 16:26



Много е интересно но искам рецептата подробно моля те.То така на картинка как да го направя.



Животът е сцена,а ние сме артисти!

Тема Кюфтета с бял сос и елданови [re: flora bg]  
Автор feniks_m (любопитен)
Публикувано12.03.10 22:20



Продукти:
500 гр. пилешка кайма/само пилешко месо/
1средна глава лук
1 морков
1 яйце
1/2 ч.чаша елда
лист целина или суха целина
сол на вкус
щипка черен пипер
щипка куркума
щипка мащерка
1/2 ч. чаша кисело мляко
5-6 супени лъжици брашно
Морковът,1/2 глава лук и целината се заливат с около1,300 л вода и се варят до омекване;
Каймата се омесва с другата 1/2 глава лук ,белтък от яйце,сол,куркума,черен пипер,мащерка, сварената елда;оставя се да постои половин час;
Правят се кюфтета и се пускат при врящите зеленчуци; Варят се докато изплуват на повърхността - около30 мин;
Изваждат се и зеленчуците се пасират и се връщат в течността/ може и да не се пасират/;
Жълтъка на яйцето,киселото мляко и брашното се разбиват на гладка смес и се застройва сосът с нея; Връщат се кюфтетата в соса и се вари още 15 мин на слаб огън;
Може по желание да се добави лимонов сок на вкус.
Току що сготвих тази манджа и стана превъзходна! Да ви е сладко!





Тема Агнешко- фантазия!нови [re: feniks_m]  
Автор flora bg (maman)
Публикувано18.03.10 09:08



Благодаря миличка за рецептата,ще я пробвам.А сега да ви сготвя,че цели четири дена сте гладували...
Време за приготвяне: около 1 ч. и 45 мин.

Продукти за 4 порции: 1 агнешко бутче или плешка около 1 и 1/2 кг.,7-8 ск. чесън,10-12 стръгчета розмарин,1 ч.л. червен пипер,1/2 ч.ч. червено вино,1 ч.ч. топла вода с разтворени в нея 1/2 ч.л. вегета или 1/2 кубче концентриран бульон,50 гр. масло,1 ч.л. сол,няколко зърна чер пипер,прясно смлян чер пипер.

Предварителна подготовка: Пускам фурната да се загрее добре на 250º.През това време обелвам половината скилидки чесън,пробивам с остър нож месото и го шпиковам с чесън,половината розмарин и няколко зърна чер пипер.Намазвам го със сол ,червен пипер и масло от двете страни.

Готвене: Сипвам в тавичка за печене 4-5 с.л. бульон,останалите небелени скилидки чесън,останалия розмарин и 1-2 с.л. червено вино.Запичам агнешкото на много силна фурна/250º/от двете страни по около 15 мин.,като от време на време го поливам със соса.Ако е необходимо доливам по малко бульон и вино.Намалявам силата на огъня до 180º и продължавам да пека по същия начин по около 30 мин. от всяка страна,като от време на време поливаммесото със соса.Накрая подправям соса с още малко вино и го сервирам заедно с месото.Гарнирам агнешкото със задушени картофи.

Да ви е сладко!

Животът е сцена,а ние сме артисти!

Редактирано от flora bg на 18.03.10 09:10.



Тема Re: и десертнови [re: flora bg]  
Автор EFO75 ()
Публикувано18.03.10 09:29



'Сладкиш от овесени ядки''
150гр.овесини ядки,
200мл.прясно мляко,
150гр.кр.масло,
250гр.захар,
150гр.смлени орехови ядки,
4яйца,-/ белтъка разбит на твърд снаг/,
сода за хляб-на върхя на ч.л.,
За пълнежа;Конфитюр по-желание,или мед,кокосови стърготини за поръсване отгоре.
Заливате овесените ядки с охладеното прясно мляко,и ги оставяте да набъбнат.Разбивате маслото с захарта,постепенно добавяте смлените орехи,содата и жълтъците.Прибавяте сместа към накиснатите ядки при хубаво разбъркване.Получената смес,изсипете с лъжица в белтъците/рзбити на сняг/,Изсипвате в тавичка,заглаждате и печете в умерена фурна.Получения блат,разрязвате на две части и в подносче ги слепвате с конфитюра/или мед/.Отгоре също мажете с конфитюра и поръсвате кокосовите стърготини.
Приятен апетит



Тема Re: какво изпраща моята майка:)))нови [re: flora bg]  
Автор just flower (детето)
Публикувано18.03.10 11:52



хаха,Флорче, мила, то не е станало много вкусно и затова не я пиша рецептата, но за сметка на това, полезно..ее,така е с повечето полезни неща, няма какво да си говорим..но като се приспособи човек...Ами сложила е изчистената риба, малко кокосово био масло и измитите броколи, малко морска сол (ние си я разтваряме в шишенце стъклено с водичка и така я ползваме "течна"

) и се пече. Кокосовото масло и го взех, тъй като е единственото, което уж не се променяло при висока температура, ама на нея й се струва изкуствено и не го одобри..както и да е..ако нещо се получи хубаво, ще пиша пак.. Харесаха ми снимките, които е направила и затова реших тук да споделя, най- подходящо беше за кухнята..



Тема Re: какво изпраща моята майка:)))нови [re: just flower]  
Автор flora bg (maman)
Публикувано18.03.10 12:28



Е нищо де,то всичко не може да е вкусно трябва и визуална красота


А аз вече почти цяла седмица съм на меки нещица,че венците ми са се възпалили и болят.та съм като бебетата....

Животът е сцена,а ние сме артисти!

Тема Re: до Маманнови [re: flora bg]  
Автор EFO75 ()
Публикувано18.03.10 22:33



Трудно се отваря темата/голяма е при мен/


Ако,имаш черница,по 1 ч.л.хапвай за венците.Боядисва ти зъбите но минава.Аз и мъжът ми ползваме това-само 'черница'с 1 ч.л.захар,затварям ги в малко бурканче/от пюре/ и на студено.



Тема Re: и десерт-сладолед от кисело мляконови [re: EFO75]  
Автор EFO75 ()
Публикувано19.03.10 01:03



''Сладолед от кисело мляко''
500гр.изцедено кисело мляко,
1к.ч.пудра захар,
1к.ч.дрено нарязани плодове/може и захаросани/,
180гр.сметана,
1с.л..какао,
1п.ванилия,
Сметаната/студена да е/разбъркайте с 1/2 от захарта,на гъста пяна.Ако изполвате течна-посладена сметана ,не слагайте захар.
Отделно в друг съд,разбийте отцеденото мляко,с останалата 1/2 захар,и ванилията.Внимателно прибавяте и разбитата сметана.Получената смес,разделете на 2.Към 1 част прибавете плодовете,а към другата разбито с малко вода какао.В съд за сервиране или купички,насипете сместа като я редувате/1-с плодовете,1 с какаото/.Замразете в фризера поне за 2-3 часа,и в е готово.Приятен апетит.





Тема Моля ви, дайте изпитана рецептанови [re: EFO75]  
Автор Kaлoянa_ (ентусиаст)
Публикувано19.03.10 08:01



за козунак ама да е лесен, вкусен, бърз и немного ангажиращ



Тема Предястиенови [re: Kaлoянa_]  
Автор Kaлoянa_ (ентусиаст)
Публикувано19.03.10 08:06



сварявам 10 яйца, гледам да са малки, твърдо сварени, обелвам ги и ги слагам в купа Отделно правя майонеза с малко счукан чесън, малко черен пипер и го изсипвам върху яйцата Ами това е, добър апетит

Редактирано от Kaлoянa_ на 19.03.10 08:08.



Тема Пиле фрикасенови [re: Kaлoянa_]  
Автор Kaлoянa_ (ентусиаст)
Публикувано19.03.10 08:18



Продукти, бялото месо от едно пиле предварително сварено, 1 чаена чаша прясно мляко(200 гр), 1 яйце, 4-5 супени лъжици брашно, пилешки бульон, около 150 грама настърган кашкавал (може и малко повече), черен пипер, сол ако има нужда, краве масло или олио, малко счукан чесън (ако обичате)
Приготвяне - Брашното се запържва в мазнината и се залива с пилешкия бульон, като се бърка непрекъснато за да не стане на бучки ( аз използвам миксера с ножа за пюрета) След като поври и се сгъсти, отмества се от печката и кашичката се застройва с разбърканото яйце и прясно мляко (заедно объркани), добавя се настъргания кашкавал (той се стопява), свареното бяло месо от пилето на късчета, парчета, черен пипер и чесъна Фрикасето може да поднесете с допълнително настърган кашкавал (малко)



Тема Re: Пиле фрикасенови [re: Kaлoянa_]  
Автор *jull**Модератор (нощна птица)
Публикувано19.03.10 16:42



Маман Фло каза: "Хайде към следващата

!"

"Совите не са това, което са..."

Редактирано от *jull** на 19.03.10 16:42.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.