Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 20:03 24.06.24 
Взаимопомощ
   >> Клуб за борба с рака
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | (покажи всички)
Тема ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 3  
Автор Buba67Модератор ()
Публикувано28.11.09 23:38



Темата стана дълга, затова отварям нова





Всички постинги в № 1 и № 2 са озаглавени, за да ориентират в съдържанието.
Моля онези, които задават въпросите си тук, да продължат по същия начин.
Така темата се превръща в един своеобразен справочник, с който се работи бързо и лесно.


Да имаш кураж не значи да не се страхуваш, а да си господар на страха си - Марк Твен

Редактирано от Buba67 на 28.11.09 23:42.



Тема Re: РМЖ - кръвни показателинови [re: Buba67]  
Автор leonidas22 (непознат )
Публикувано30.11.09 13:56



здравейте всички!не знам,в коя тема да пиша,но имам следния въпрос.Дъщеря ми е с рак на гърдата,с диагнозата G3pT2N2a, с ХЕР2 положителен,3+.Направиха й операцията преди месец и в четвъртак ще почнат химиотерапията.Смущава ме,че еритроцитите и хемоглобина преди операцията бяха в нормата,съответно еритр.-5,29,хемоглобина-14,5.След операцията:еритр.-3,88, хемоглоб.-10,8.Под нормата са,и как ще й правят химията?или това може би е нормални показатели за "след" операцията(махнали са гърдата).

Редактирано от Buba67 на 22.05.10 13:10.



Тема Re: РМЖ - кръвни показателинови [re: leonidas22]  
АвторMD (Нерегистриран)
Публикувано30.11.09 15:36



По време на химиотерапията ще ги проследяват. Ако спаднат до незадоволителни стойности ще стимулират кръвотворенето или ще препоръчат кръвопреливане. Така или иначе има различни начини да се справи човек с този проблем.

Редактирано от Buba67 на 23.05.10 11:11.



Тема След чиста операция, откъде се получават разсейкинови [re: MD]  
Автор leonidas22 (непознат )
Публикувано02.12.09 13:20



имам и още въпрос!като махат гърдата и лимфните възли наоколо,трябва да е добре пациентката!правят химио- и лъчетерапията,и хормонотерапията,УЖ като профилактиката...откъде тогава се всимат после разсейки при някои болни?разбирам да отказват другото лечение след операцията...

Редактирано от Buba67 на 09.12.09 11:11.



Тема След чиста операция, откъде се получават разсейкинови [re: leonidas22]  
АвторMD (Нерегистриран)
Публикувано02.12.09 18:11



Въпросът Ви е много точен! А отговорът е прост - всъщност операцията премахва само видимия компонент на заболяването. Хирургично отстраняваме тумора и лимфните възли. За съжаление, обаче няма изследване, което да ни даде точен отговор при всеки конкретен пациент на въпроса дали към момента на операцията няма вече клетки, които са се откъснали от основния тумор и са се "загнездили" някъде из организма. И така - другите видове лечение са насочени към ликвидиране на този предполагаем и невидим компонент на заболяването. Тези клетки, ако са налице, могат да "дремят" различно дълги периоди от време при различните пациенти и под влияние на познати и недотам познати стимули да започнат в един момент да се делят и растат, докато достигнат размери, позволяващи установяването им с наличните методи за изследване. В този смисъл разсейките не се появяват отново. Те са били налице още в началото на лечението. Затова е изключително важно при този тумор лечението да е добре прецизирано, индивидуализирано и комплексно. Всеки компонент от терапията преследва определена цел. Хирургията и лъчетерапията унищожават туморните клетки в определена част от тялото. Химио-, хормонолечението и другите медикаментозни терапии целят ликвидиране на наличните туморни клетки където и да са те из организма.

Редактирано от Buba67 на 09.12.09 11:11.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 3нови [re: MD]  
Автор leonidas22 (непознат )
Публикувано02.12.09 19:58



Много Ви благодаря за отговора,ясно и изчерпателно!Благодаря Ви!!!



Тема ERCP/ PTC стент след гастро-ентероаностомозанови [re: leonidas22]  
Автор kykлeнcka пиpaня (непознат)
Публикувано04.12.09 13:44



Докторе, здравейте, имате ли секунда…
Възможно ли е поставянето на стент на холедоха, след направена операция гастройеюноанастомоза?
Възможно ли е да стане технически това в тялото и след:
ТУ Клатскин рецидивус. Стенозис постбулбарис дуодени. Статус пост биопсиам ту Клатскин рецидивус, гастройеюноаностомозис л-л ретроколика постериор. Статус пост хемихепатектомиам синистра, резекционем ту Клатскин III Б кум хепатикойеюноанастомозис (11.2007г.).

Свободно проходими са: хепатико- йеюноанастомоза и ентеро- ентероанастомоза.

Иначе туморът е в областта на porta hepats и lig hepatoduodenale, 8 см, фиксиран в дълбочината към truncus coeliacus, притискащ по съседство дуоденалната дъга в областта на D 2, D3, формирайки постбулбарна стеноза с дилатиран проксимално стомах с хипертрофия на стената на дисталната му част.

Тумор- изрод! Питам, защото тоталният билирубин е 25. Иначе нямаме пожълтяване, нито потъмняла урина. Само умерен сърбеж вечер.

Поздрав, Докторе!
А на членовете се извинявам, че отнемам вниманието на МД, но знам, че е много добър в областта.



Тема Re: ERCP/ PTC стент след гастро-ентероаностомозанови [re: kykлeнcka пиpaня]  
АвторMD (Нерегистриран)
Публикувано07.12.09 10:50



Вероятно ме питате дали е възможно ендоскопско протезиране на жлъчните пътища, защото след тази операция холедох няма. Не мисля, че би било възможно да се достигне ендоскопски до самата хепатикойеюноанастомоза, ако не е оставена с тази цел (с мисълта, че би се наложил в бъдеще минимално инвазивен достъп до анастомозата) по-дълга сляпа част от чревната бримка преди анастомозата, която да е фиксирана към коремната стена. Последното позволява с разрез 2-3см да се проникне директно в изолираната чревна бримка близо до жлъчната анастомоза и да се дилатира, стентира или каквото е нужно. От коментарите си обаче с друг екип, който извършва тази операция у нас съм останал с впечатление, че този подход не е разпространен. Както и да е - ако при вас това е опция - ОК, ако не - вариантът е перкутанен трансхепатален дренаж. При билирубин 25 обаче не се налага нищо.



Тема ендоскопско протезиране на жлъчните пътищанови [re: MD]  
Автор kykлeнcka пиpaня (непознат)
Публикувано07.12.09 10:55



Докторе, толкова съм Ви задължена вече...
Благодаря и нека е лек денят Ви и нека Коледа Ви сбъдне поне едно съкровено желание!
Биляна



Тема След мастектомия - химио или лъчетерапиянови [re: Buba67]  
Автор leonidas22 (непознат )
Публикувано08.12.09 20:15



имам следния въпрос:защо след като е премахната цялата гърда и се прави химиотерапията,както казват за" профилактика",трябва да правят и лъчетерапията?не трябва ли да направят някакви изследвания,за да видят как е положението след месец и половина след операцията и тогава да назначат,ако трябва и лъчетерапията.Преди операцията ни казаха,че ако се махне цялата гърда,няма да има лъчетерапията.При операцията бяха махнати 18 лимфни възела,5 от които бяха положителни.

Редактирано от Buba67 на 23.05.10 18:53.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 3нови [re: leonidas22]  
АвторMD (Нерегистриран)
Публикувано09.12.09 17:25



Вече съм отговорил на този въпрос по-горе.



Тема Лъчетерапия след мастектомиянови [re: MD]  
Автор leonidas22 (непознат )
Публикувано09.12.09 19:14



извиняваите,неправилно съм задала въпроса си,имах напредвид САМО лъ4етерапията.тя защо се прави като това място е "по4истено".Вси4ко друго ми е ясно,благодаря Ви!явно за по-сигурно,знам,4е в някои страни на Европата лъ4етерапията 'спестяват' на пациента в подобни слу4аи.

Редактирано от Buba67 на 23.05.10 18:54.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 3нови [re: Buba67]  
Авторotchaqna (Нерегистриран)
Публикувано12.12.09 10:36



Здравейте!
Имам следния проблем-Баща ми на 01.12 му направиха скенер и в епикризата пишеше Са на бял дроб.В момента е в окръжна болница в Плевен в гръдна хирургия за да му вземат проба за биопсия.От една седмица е вече там, взеха му проба от костен мозък и се оказа,че има наличие на ракови клетки.Сега баща ми е със страшни болки в кръста и краката,не може да става,не може дори и да седи дават му само профинит и му вливат някакви соли,защото не се храни и нищо друго.Пропуснах да кажа,че баща ми е с диабет и има проблеми със сърцето,и за това не могат да го оперират и да му вземат проба за биопсия.Лекарите дори не са сигурни този рак на какво е.Моля Ви ако имате подобен случай пишете ми на e - mail адрес renito_r@abv.bg.Моля Ви кажете какво да направя за да помогна на баща ми.



Тема Рак на панкреаса Ph нисконови [re: otchaqna]  
Авторsneji (Нерегистриран)
Публикувано13.12.09 16:06



Искам да задам следния въпрос: майка ми е със рак на панкреаса.В момента чакаме резултатите от хистологията.От направените изследвания се вижда , че рh и е ниско.Какво трябва да прави , за да се повиши, тъй като това доколкото разбрах има значение за ХТ?

Редактирано от Buba67 на 23.05.10 18:56.



Тема Лъчетерапия след мастектомиянови [re: leonidas22]  
АвторMD (Нерегистриран)
Публикувано14.12.09 14:03



Ами мястото е само предполагаемо "почистено", затова. Хирургът може да премахне само това, което вижда. Лъчетерапията "доочиства" мястото.

Редактирано от Buba67 на 23.05.10 18:54.



Тема Рак на панкреаса Ph нисконови [re: sneji]  
АвторMD (Нерегистриран)
Публикувано14.12.09 14:06



pH на какво точно е ниско? И колко?

Редактирано от Buba67 на 23.05.10 18:56.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 3нови [re: MD]  
Автор leonidas22 (непознат )
Публикувано14.12.09 19:09



Докторе,Вие не само сте прекрасен специалист,а и прекрасен човек,след като намирате време да ни помагате със съветите си и обяснения.
БЛАГОДАРЯ ВИ МНОГО! ГОСПОД ДА ВИ ПАЗИ!!!



Тема Рак на панкреаса Ph нисконови [re: MD]  
Авторsneji (Нерегистриран)
Публикувано16.12.09 22:46



Съжалявам не знам точно на какво , дори не знам , че има различни ph. Изследванията показват , че ph e 5 , трябва да е между 6.5 и 7.2

Редактирано от Buba67 на 23.05.10 18:56.



Тема Рак на панкреаса Ph нисконови [re: sneji]  
АвторMD (Нерегистриран)
Публикувано17.12.09 13:31



Най-вероятно питате за рН на урината. Спокойно, то варира в твърде широки граници дори в рамките на едно денонощие в зависимост от това какво яде и пие човек. Не е необходимо да го коригирате, защото самото то е израз на корекциите в рН на кръвта и тъканите, които бъбреците реализират. Забравете го този параметър.

Редактирано от Buba67 на 23.05.10 18:56.



Тема Re: МД Честита Коледа!нови [re: Buba67]  
Автор пиceтo (минаващ)
Публикувано25.12.09 15:08



Уважаеми МД, Честита Коледа !
От цялото си сърце Ви желая здраве и много усмивки!





Тема Re: МД Честита Коледа!нови [re: пиceтo]  
Автор kykлeнcka пиpaня (непознат)
Публикувано25.12.09 20:18



Уважаеми Докторе,

свята Коледа на Вас и близките Ви! Бъдете здрави, а в професионален план- още много научни конференции, нови и нови стъпкив медицината, много спасени животи!



Тема Re: МД Честита Коледа!нови [re: kykлeнcka пиpaня]  
Автор flora bg (maman)
Публикувано25.12.09 21:58



От сърце ви желая здраве и много творчески успехи!

Животът е сцена,а ние сме артисти!

Тема Re: МД Честита Коледа!нови [re: flora bg]  
АвторMD (Нерегистриран)
Публикувано26.12.09 18:03



Честита Коледа на всички, мили хора! Много здраве и усмивки ви желая.



Тема Регулиране на дефекация при рак на ректумнови [re: Buba67]  
Авторпитъp (Нерегистриран)
Публикувано27.12.09 00:11



Здравейте MD и Честита Коледа,желая Ви много здраве,щастие и професионални успехи.Имам един въпрос към вас,отнасящ се за моята съпруга,която е оперирана от рак на ректума и има проблеми с ходенето по голяма нужда.През ден или два ходенето по голяма нужда е на често и по малко в продължение на 5-6 часа,а понякога и повече в следствие на което и се възпалява ануса.Може ли да се регулират изхожданията по някакъв начин ( с лекарства или диета ) и ако имате някаква идея Ви моля да я споделите.Благодаря Ви предварително и весели празници.

Редактирано от Buba67 на 23.05.10 18:58.



Тема Re: МД Честита Коледа!нови [re: flora bg]  
Авторyraaa (Нерегистриран)
Публикувано27.12.09 02:46



Честита Коледа, Докторе!!!!Практикувайте с радост и любов не леката професия на която сте се посветили...и нека (Дай Боже!)има повече хора като вас на тая наща Земя!!!!Весели празници!!!!!





Тема Регулиране на дефекация при рак на ректумнови [re: питъp]  
АвторMD (Нерегистриран)
Публикувано27.12.09 10:48



Първо - на всеки 6 месеца по време на първите три години след операцията е редно да извършвате контролна ендоскопия и мануален преглед с оглед диагностика на евентуален рецидив. А тези оплаквания са нередки след предна резекция и оформят т. нар. "синдром на предната резекция". Трудни са за контролиране и генезата им не е много ясна. Свързват се основно с увреди в инервацията на тазовото дъно, които са неизбежни при този тип операция. Може да опитате с механично почистване (т.е. клизми) в периодите, в които имате подобен проблем. Обичайно отзвучава с времето.

Редактирано от Buba67 на 23.05.10 18:58.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 3нови [re: MD]  
Авторпитъp (Нерегистриран)
Публикувано27.12.09 13:15



Благодаря Ви MD, за бързия отговор.Ако може да направим някаква връзка и евентуално консултация : е-маил gmc_@abv.bg Желая весели празници.



Тема Re:Хистеректомия - нефростома, пластика на уретеранови [re: leonidas22]  
Автор krista69 (непознат )
Публикувано27.12.09 14:10



Здравейте,след редовно четене в този клуб,се престраших и аз да пиша.Декември 2008 ми поставиха диагноза Ca colli uteri 1B/II pT1b pNo Mo G2-с последвала операция-лапароскопска радикална хистеректомия с двустранна аднексектомия и тотална тазова лимфна дисекция.Преди няколко дена при постъпване в болница поради бъбречни силни болки е открита хидронефроза,дължаща се на инфилтрация от ликален рецидив в областта на дисталният ляв уретер.Поставена ми е нефростома.Предстои ми нова операция януари месец.Въпроса ми към вас е следният-след операцията ще бъде ли премахната нефростомата и ще се наложи ли пластика на уретера?Благодаря предварително за отговора!

Редактирано от Buba67 на 23.05.10 11:10.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 3нови [re: питъp]  
Автор krista69 (непознат )
Публикувано27.12.09 18:46



MD незнам защо въпроса ми остана назад,явно не съм наясно къде точно да пиша,моля ви да го потърсите малко по назад и се надявам на отговор





Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 3нови [re: krista69]  
Автор EFO75 ()
Публикувано29.12.09 09:18



Весели празници!на добрия доктор



п.п.има тема за хидронефрозата,или в'мойта тема-''отин'-стана 'хтин'.мога да ти отговора-по назадните страници.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 3нови [re: EFO75]  
Автор krista69 (непознат )
Публикувано29.12.09 12:05



за съжаление никой не дава отговор на въпросите ми

.... Весели празници и много здраве на всички!



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 3нови [re: krista69]  
Автор EFO75 ()
Публикувано29.12.09 12:31



отиди в другата тема

''отин'' стана ''хтин''

Редактирано от EFO75 на 29.12.09 12:47.



Тема Хистеректомия - нефростома, пластика на уретеранови [re: krista69]  
АвторMD (Нерегистриран)
Публикувано29.12.09 14:36



След операцията би трябвало да сте без нефростома. Пластиката на уретера и реконструирането на потока на урината би трябвало да се решат по време на операцията.

Редактирано от Buba67 на 23.05.10 11:10.



Тема Лапароскопска операция или ненови [re: MD]  
Автор krista69 (непознат )
Публикувано05.01.10 09:02



Благодаря ви докторе за отговора,имам още един въпрос-в заключението на скенера пише,че е уместна лапароскопска намеса,но лекарят ми иска да е отворена операция,това много ме плаши.Моля за вашето мнение!

Редактирано от Buba67 на 23.05.10 11:12.



Тема Рак на яйчника - химиотерапиянови [re: Buba67]  
Автор WlNX (непознат )
Публикувано09.01.10 10:34



Здравейте.Не знам дали тук трябва да си задам въпроса към лекарите.На 38 год. съм ,с 2 деца.
Оперираха ме от тумор на яйчника 10-11 см с гладка повърхност и запазена капсула /само левия яйчник и апандесита/ .Няма разсейки.
Хистологията на трайния препарат е преобладаващ трабекуларен вариант на макрокистичен гранулозоклетъчен тумор на яйчника с над 2 митози на зрително поле.
Казаха ми ,че е вид рак-много рядко се срещал.
Изписаха ми химиотерапия,но докторът,който трябва да я назначи ми каза ,че е безмислено след като не са отстранени др.яйчник,матка и т.н./понеже няма да имам цикъл/
Вярно ли е? Втора операция ли да си правя?Задължителна ли е?Може ли да се прави химиотерапия в това положение?

Редактирано от Buba67 на 23.05.10 19:01.



Тема Рак на яйчника - химиотерапиянови [re: WlNX]  
АвторMD (Нерегистриран)
Публикувано11.01.10 18:13



Вярно рядък тумор е - около 4-5% от туморите на яйчника. Добрата новина е,че е по принцип с по-добра прогноза от другите тумори на този орган. При пациентки с начални лезии, без пробив на капсулата или ангажиране на лимфни възли и оментум може да се извърши органосъхраняваща операция - отстраняване на засегнатият яйчник с тръбата, оментектомия и лимфна дисекция. Ако това е направено при Вас - ОК. Ако не - компромисите стават твърде много и бих Ви препоръчал радикална операция.

Редактирано от Buba67 на 23.05.10 19:01.



Тема Рак на яйчника - химиотерапиянови [re: MD]  
Автор WlNX (непознат )
Публикувано12.01.10 09:47



Благодаря Ви.Трябваше да съм по-точна.
Преписвам дословно от епикризата
От оперативния протокол-туморна формация изхождаща от левите аднекси с гладка повърхност , запазена капсула с р-ри 10-11 см.,матка и дески аднекси -б.о.коремни органи -б.о,париетален и висцерален перитонеум-б-о,оментум-без видими изменения,параортални и тадови лимфни възли-палпаторно б.о,без наличие на асцит.
Оперативна намеса-локална ексцизия или деструкция на овариална лезия или тъкан
Laparoadnexectomia sin.Biopsia ovari dex.Appendektomia
Хистологичен р-т
Замразен тъканен срез-гранулозоклетъчен тумор на яйчника
Траен препарат от гефрирното блокче и от остот.материал- преобладаващ трабекуларен вариант на макрокистичен гранулозоклетъчен тумор на яйчника с над 2 митози на зрително поле на 10 полета увеличение.
Моля Ви отново за отговор.
Химиотерапията задължителна ли е?Може ли за се направи в моя случай?
Благодаря Ви предварително.

Редактирано от Buba67 на 23.05.10 19:01.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 3нови [re: MD]  
Автор kykлeнcka пиpaня (непознат)
Публикувано12.01.10 11:05



Докторе, тук ли сте!


Исках само да Ви поздравя с хубавото българско- За много години!



Тема Отказ за химиотерапия на мозъчен туморнови [re: MD]  
Автор vedda (непознат)
Публикувано12.01.10 13:41



Здравейте! Въпросът ми по скоро е за юрист, но ще попитам и тук. Доста се порових в интернет, но така и не стигнах до отговор. Въз основа на какъв нормативен документ се отказва химиотерапия за мозъчен тумор-астроцитом втора степен /опериран/? След лъчетерапия с максимална доза облъчване се оказа, че същата не действа и тумора е възстановен.

Редактирано от Buba67 на 23.05.10 19:03.



Тема Отказ за химиотерапия на мозъчен туморнови [re: vedda]  
АвторMD (Нерегистриран)
Публикувано13.01.10 14:24



Нормативният документ, на който се базират решенията за индикациите, вида и продължителността на лекарственото лечение е Националният стандарт по онкология. Дали в последното издание от миналата година в него е включен и астроцитомът не съм сигурен. Обичайно стандартът дефинира лечението на най-честите тумори.

Редактирано от Buba67 на 23.05.10 19:03.



Тема Рак на яйчника - химиотерапиянови [re: WlNX]  
АвторMD (Нерегистриран)
Публикувано13.01.10 14:31



Въпросът Ви е доста труден, тъй като не е извършена стандартната органосъхраняваща операция - т.е. оментумът и лимфните възли не са отстранени и изследвани хистологично. При тази ситуация трябва да приемем или че в тях няма метастази и съответно не провеждате ХТ, или че има. Т.е. което и да е от двете решения няма да е базирано на доказателства, а на умозрителни заключения. Труден въпрос. Ако не желаете да се реоперирате по-добре проведете химиотерапия.

Редактирано от Buba67 на 23.05.10 19:02.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 3нови [re: kykлeнcka пиpaня]  
АвторMD (Нерегистриран)
Публикувано13.01.10 14:33



Благодаря. Желая много здраве през 2010.



Тема Цироза, карцином черен дроб доказваненови [re: MD]  
Автор ИлeнkaKo (новак)
Публикувано13.01.10 14:42



Уважаеми МД,
Цирозата на черния дроб, доказва ли се морфологично?
При поставена диагноза цироза (ЛДХ около 15 пъти над горна референтна граница) АцАТ и АлАТ, около 3 пъти над горна референтна граница.
Карцином на черен дроб разглежда ли се, като диференциална диагноза при диагноза цироза? Благодаря предварително.

Редактирано от Buba67 на 23.05.10 19:06.



Тема Цироза, карцином черен дроб доказваненови [re: ИлeнkaKo]  
АвторMD (Нерегистриран)
Публикувано13.01.10 14:45



Доказват се с иглена биопсия под ехографски контрол и двете заболявания.

Редактирано от Buba67 на 23.05.10 19:06.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 3нови [re: MD]  
Автор ИлeнkaKo (новак)
Публикувано13.01.10 14:47



Благодаря Ви много за бързия отговор.



Тема Re: стандарт по онкологиянови [re: vedda]  
Автор Buba67Модератор ()
Публикувано13.01.10 15:50



Открих линк с посочени лечения от стандарта точно за астроцитом .
Веда, виж дали е това, което те интересува.



MD има ли го качен стандарта за лечение в интернет?

Да имаш кураж не значи да не се страхуваш,а да си господар на страха си - Марк Твен

Редактирано от Buba67 на 13.01.10 15:50.



Тема Отказ за химиотерапия на мозъчен туморнови [re: MD]  
Автор vedda (непознат)
Публикувано13.01.10 15:50



Благодаря MD! Въпросът ми беше по-скоро възмущение, защото химиотерапия разрешават само за астроцитоми трета и четвърта степен по СЗО. При моят син/28 год./, хистологията показа втора степен. Това се считало за относително доброкачествено и затова не се разрешава. Просто недоумявам що за нормативи и критерии се спазват, след като операцията и лъчетерапията не подействаха. И още един въпрос : Имате ли мнение относно апаратурите "CyberKnife" и гама нож в чужбина?

Редактирано от Buba67 на 23.05.10 19:07.



Тема Отказ за химиотерапия на мозъчен туморнови [re: vedda]  
АвторMD (Нерегистриран)
Публикувано13.01.10 16:54



Тук става въпрос за рецидивен тумор, а препоръките за ХТ са за първичните такива. При изчерпани възможности, както е при Вас е показана и ХТ. Другото за мен е отказ от лечение. Апропо, въпреки че съм последният човек, който може да бъде обявен за фен на нетрадиционните подходи имах възможност да наблюдавам миналата седмица поразителни резултати от лечение на мозъчни тумори с медикаменти на тибетската медицина от преподавател в университет по тибетска медицина гостуващ в България. Бих препоръчал и такава консултация.

Редактирано от Buba67 на 23.05.10 19:08.



Тема Re: стандарт по онкологиянови [re: Buba67]  
АвторMD (Нерегистриран)
Публикувано13.01.10 16:57



Точно това са стандартите - в линка, който сте посочили. Май го няма другаде в мрежата.



Тема Консултация с Тибетски лечителнови [re: MD]  
Автор reni56 (бореща се)
Публикувано13.01.10 17:15



Здравейте MD,желая Ви много успешна и щастлива нова година и все така всеотдайно да се включвате със съвети в клуба!Моят въпрос е - къде може да се направи такава консултация?

От всяка една безизходна ситуация, има най-малко два изхода!

Редактирано от Buba67 на 23.05.10 19:08.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 3нови [re: MD]  
Автор vedda (непознат)
Публикувано14.01.10 00:35



Знаете ли как може да стане това? Как се осигуряват тези медикаменти?



Тема Re: стандарт по онкологиянови [re: MD]  
Автор vedda (непознат)
Публикувано14.01.10 01:13



Какво е мнението Ви за "CyberKnife" ?



Тема Редукция на облъчване поради токсичен ефектнови [re: MD]  
Автор leonidas22 (непознат )
Публикувано14.01.10 20:50



докторе,въпроса ми е към Вас!бихте ли ми обяснили "на човешки език",какво значи това:"При лява локализация и приложение на ХТ с атрациклинов препарат,Херцептин и/или Таксотер се налага редуциране на облъчването в областта на хомолатералните парастернални лимфни възли,поради адитивен кардиотоксичен ефект на двата метода".Понеже с всичко това лекуват моята дъщеря.

Редактирано от Buba67 на 25.05.10 17:47.



Тема Редукция на облъчване поради токсичен ефектнови [re: leonidas22]  
АвторMD (Нерегистриран)
Публикувано15.01.10 16:51



Казано другояче - ако туморът е на лявата гърда се налага лъчелечението да се проведе с по-ниски дози за зоните близо до сърцето, защото се съчетават неблагоприятните сърдечни странични ефекти на облъчването и конкретните медикаменти за химиотерапия.

Редактирано от Buba67 на 25.05.10 17:47.



Тема Консултация с Тибетски лечителнови [re: MD]  
Автор reni56 (бореща се)
Публикувано16.01.10 15:26



......"имах възможност да наблюдавам миналата седмица поразителни резултати от лечение на мозъчни тумори с медикаменти на тибетската медицина от преподавател в университет по тибетска медицина гостуващ в България. Бих препоръчал и такава консултация."Това е Ваш цитат,много Ви моля напишете по-подробно за тази среща и към кого евентуално можем да се обърнем за консултация или от къде можем да закупим такива медикаменти.
Този въпрос ме интересува защото моята дъщеря е с мозъчен тумор.Предварително Ви благодаря.

От всяка една безизходна ситуация, има най-малко два изхода!

Редактирано от Buba67 на 23.05.10 19:09.



Тема Re:докторе,моля за отговорнови [re: MD]  
Авторleonidas22 (Нерегистриран)
Публикувано16.01.10 16:08



благодаря Ви,докторе!сега вече е ясно.



Тема Лечение на рак в ЕС /Франция/нови [re: Buba67]  
Автор anitaivanova (непознат )
Публикувано17.01.10 15:04



Zdraveite, Maika mi e bolna ot rak na gurdata.Az jiveq vuv Franciq i iskam tq da se lekuva tuk.Interesuva me tq kato grajdanka na evropeiskiq suiuz dali ima pravo na lechenie vuv Franciq?I dali stranata moje da poeme pone chast ot razhodite po lechenieto? Pozdravi!

Редактирано от Buba67 на 25.05.10 17:51.



Тема Лъчетерапия плюс Херцептиннови [re: leonidas22]  
Авторleonidas22 (Нерегистриран)
Публикувано19.01.10 21:44



здравейте,докторе!пак имам въпроси:1)възможно ли е да се прави едновременно лъчетерапията и да се бие Херцептинът? 2)чела съм,че по време на лъчетерапията НЕ трябва да се приемат никакви витамини,респективно и добавки.Какво е Вашето мнение?

Редактирано от Buba67 на 25.05.10 17:48.



Тема Лъчетерапия плюс Херцептиннови [re: leonidas22]  
АвторMD (Нерегистриран)
Публикувано20.01.10 20:48



Може. Херцептинът е лекарство, а не витамин или добавка.

Редактирано от Buba67 на 25.05.10 17:48.



Тема Re:докторе,моля за отговорнови [re: MD]  
Автор reni56 (бореща се)
Публикувано23.01.10 21:47



Уважаеми MD безкрайно много Ви благодаря за информацията която ни дадохте за тибетският Ви колега!Бях при него и съм много обнадеждена за благоприятния изход на лечението на моята дъщеря!
Сигурна съм,че сте много ангажиран,но не ни изоставяйте,нуждаем се от вашата помащ!Хиляди благодарности за това което правите за нас!



От всяка една безизходна ситуация, има най-малко два изхода!

Тема Лечение на рак в ЕС /Франция/нови [re: anitaivanova]  
АвторMD (Нерегистриран)
Публикувано24.01.10 15:49



Това трябва да проверите във Франция. Всяка европейска държава е решила по различен начин въпроса с лечението на граждани от другите страни от общността.

Редактирано от Buba67 на 25.05.10 17:51.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 3нови [re: leonidas22]  
Автор naperville (силов играч)
Публикувано26.01.10 12:55



Здравейте МД, искам да Ви попитам за моята съпруга която е оперирана от рак на ректума през м.април 2009г.След това изкара ОСЕМ курса ХТ до 19.12.2009.На 25.01.2010г.правихме контролна колоноскопия+скенер коремни органи,малък таз,и бял дроб.Всички изследвания бяха ОК с изключение на две находки цитирам:"В дясно дозрално на срез на нивото на десния главен бронх сред паренхима се наблюдава окръглена силна сянка с напречен размер 5 мм. Подобна находка е на лице и в ляво дозрално паравертебрално пристенно на срез на ниво ляв главен бронх с приблизително същите размери .Двете находки заслужават внимание при тази онкологична обремененост и не изключваме да стоят във връзка с м.дисеминация"Уважаеми Докторе,според Вас какво трябва да следва от тук нататък и какво е вашето мнение.Забравих да ви спомена че на 12.11.2009 минахме ПЕТ-скенер и заключението беше:ПЕТ данни за пълна ремисия на милигненото заболяване"Ако е възможно ,може ли да направим някаква връзка с Вас и евентуално консултация.Благодаря Ви предварително и Ви желая много здраве



Тема Туморни маркери - РМЖнови [re: MD]  
Автор leonidas22 (новак)
Публикувано27.01.10 19:51



докторе,здравейте!бихте ли обяснили,как при диагнозата РМЖ ІІІА стадий,ХЕР 3+, ТМ да бъде 9,8?ако този маркер нищо не показва,защо го правят?

Редактирано от Buba67 на 25.05.10 17:52.



Тема Туморни маркери - РМЖнови [re: leonidas22]  
АвторMD (Нерегистриран)
Публикувано28.01.10 13:09



В темата за туморни маркери май съм отговарял нееднократно на този въпрос. Накратко - туморните маркери са молекули, които някои тумори произвеждат и съответно нивата им могат да бъдат измервани в кръвта. Проблемът е, че не при всички пациенти с един и същ тумор има свръхпроизводство на тези молекули - т.е. дори при наличие на голям тумор маркерите може да са в нормални стойности. От друга страна един тумор, който в началото не е произвеждал тези молекули (т.нар. туморни маркери) може в даден етап да започне да го прави. В резюме - маркерите се следят редовно, завишените им стойности обичайно сочат, че има проблем. Нормалните им стойности обаче са добра новина само за пациентите, които преди това са имали завишени стойности. За пациентите, при които никога не са били завишени просто не носят на съответния етап съществена диагностична стойност.

Редактирано от Buba67 на 25.05.10 17:52.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 3нови [re: MD]  
Авторleonidas22 (Нерегистриран)
Публикувано28.01.10 14:29



Благодаря Ви много за изчерпателен отговор!извинете,че понякога се повтаряме с въпросите...



Тема Ту маркери при рак на дебело червонови [re: MD]  
Автор 123galia (непознат )
Публикувано28.01.10 15:50



Здравейте МД!
Завишените стойности на СЕА ни насочиха за сравнително навременното откриване на рецидива при майка ми (рак на дебелото черво). Аз съм ви питала за много неща и отново благодаря за отговорите. След втората операция през май 2009 и проведени 6 химиотерапии с Елоксатин, СЕА и
СА 19-9 са в норма, а и резултатите от скенер и ехограф са добри. Така беше всъщност и преди химиотерапията. Сега във връзка с тази част от отговора ви за туморните маркери
"Нормалните им стойности обаче са добра новина само за пациентите, които преди това са имали завишени стойности", бих искала да питам реалистична ли е следната логическа възможност: завишени стойности на туморните маркери, отстраняване на проблема и съответно маркерите в норма, поява на новообразувания (от същото заболяване), но този път туморът да не отделя достатъчно от съответните молекули, т.е. маркерите са в норма.

Редактирано от Buba67 на 25.05.10 17:54.



Тема ПЕТ Скенер - резултатинови [re: 123galia]  
Автор naperville (силов играч)
Публикувано28.01.10 18:19



Здравейте МД, искам да Ви попитам за моята съпруга която е оперирана от рак на ректума през м.април 2009г.След това изкара ОСЕМ курса ХТ до 19.12.2009.На 25.01.2010г.правихме контролна колоноскопия+скенер коремни органи,малък таз,и бял дроб.Всички изследвания бяха ОК с изключение на две находки цитирам:"В дясно дозрално на срез на нивото на десния главен бронх сред паренхима се наблюдава окръглена силна сянка с напречен размер 5 мм. Подобна находка е на лице и в ляво дозрално паравертебрално пристенно на срез на ниво ляв главен бронх с приблизително същите размери .Двете находки заслужават внимание при тази онкологична обремененост и не изключваме да стоят във връзка с м.дисеминация"Уважаеми Докторе,според Вас какво трябва да следва от тук нататък и какво е вашето мнение.Забравих да ви спомена че на 12.11.2009 минахме ПЕТ-скенер и заключението беше:ПЕТ данни за пълна ремисия на милигненото заболяване"Ако е възможно ,може ли да направим някаква връзка с Вас и евентуално консултация.Благодаря Ви предварително и Ви желая много здраве
С извинение към модераторите,но същото ми мнение отиде много назад

Редактирано от Buba67 на 25.05.10 17:55.



Тема Ту маркери при рак на дебело червонови [re: 123galia]  
АвторMD (Нерегистриран)
Публикувано29.01.10 14:48



Възможно е, но е много по-рядко.

Редактирано от Buba67 на 25.05.10 17:55.



Тема ПЕТ Скенер - резултатинови [re: naperville]  
АвторMD (Нерегистриран)
Публикувано29.01.10 14:51



Не е необходимо да се срещаме. При условие, че няма данни от PET-CT за активност на заболяването просто си правите следващата контрола след 6 месеца.

Редактирано от Buba67 на 25.05.10 17:56.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 3нови [re: MD]  
Автор Buba67Модератор ()
Публикувано31.01.10 14:28



Това е въпрос от Петя.

"Моля за разчитане на епикриза.Става въпрос за РМЖ.Аксили-б.оДалечни метастази/М/:рьо графия на бял дроб и кости-б.о УЗ черен дроб-б.о"

Да имаш кураж не значи да не се страхуваш,а да си господар на страха си - Марк Твен


Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 3нови [re: Buba67]  
Автор kalu6ka (r.e.m.)
Публикувано01.02.10 13:24



б.о.- означава без отклонения. Аксили-мишници. Т.е няма данни за увеличени лимфни възли в аксилите. Няма метастази на белодробната снимка и на направената ехография на коремни органи.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 3нови [re: Buba67]  
Автор leonidas22 (новак)
Публикувано02.02.10 20:09



докторе,моля за Вашето мнение:трябва ли да се почне да се приеме Тамоксифен веднага след химиотерапията или малко по-късно,заедно с лъчетерапията?не е ли по-хубаво да се възстанови малко организъм след химията?



Тема Първичен или вторичен хиперпаратиреоидизъм нови [re: leonidas22]  
Автор LlDl_ru (Живучая!!!)
Публикувано03.02.10 21:18



Уважаеми МД!
от доста време имам проблеми със спазми в краката, болки в гръбнака, невралгични болки в гърдите, шията, главата, необясними кератити с разязване в очите /от 10г/, през 1988г са отстранени 7 кисти от щитовидната жлеза, през 1997 е установен хипотиреоидизъм
днес е изследван "паратхормон" - увеличен 106,4 /при реф. 15-65/
Калций, Фосфор, Магнезий - различни в различни лаборатории ...
утре постъпвам в болница за уточняване в ендокринология
имам следния въпрос:
ровейки из инета попаднах на това "Повишаване на секрецията на паратхормона се наблюдава при тумори на паращитовидни жлези, при някои рак на бъбреци и бронхи, метастази в костите"
трябва ли да настоявам да се обследва обстойно и какво точно се обследва за установяване на диагнозата?
досега НИКОЙ не е обръщал внимание на тази част от моите оплаквания, само се разглежда основното заболяване - рак на дебелото черво, и все казваха, че не е присъщо на този рак да ми дава такива оплаквания...

... butterfly effect ...

Редактирано от Buba67 на 25.05.10 18:27.



Тема Некрози от мети или тъканнови [re: Buba67]  
Авторнeл (Нерегистриран)
Публикувано05.02.10 17:31



След операция на чернодробни метастази, в резултата от хистологията пише:"метастаза от умеренодиференциран дебелочревен карцином с масивни некрози"Некрозите дали се отнасят за клетките на метата или е самата тъкан на черния дроб

Редактирано от Buba67 на 25.05.10 18:28.



Тема Re:докторе, моля за отговорнови [re: reni56]  
Автор skala58 (hope)
Публикувано06.02.10 22:32



Постингът е преместен в темата "ВЪПРОС КЪМ MD - ЗА ТИБЕТСКИЯ ЛЕКАР"




Редактирано от *jull** на 07.02.10 13:29.



Тема Re: докторе, моля за отговорнови [re: skala58]  
Автор *jull**Модератор (нощна птица)
Публикувано07.02.10 00:16



В тази тема задаваме въпроси само към МD, който е лекар. За Тибетския лечител имаме специална тема с доста споделени впечатления:





"Совите не са това, което са..."

Тема Re:докторе,моля за отговорнови [re: skala58]  
Автор reni56 (бореща се)
Публикувано07.02.10 10:30



Постингът е преместен в темата "ВЪПРОС КЪМ MD - ЗА ТИБЕТСКИЯ ЛЕКАР"


Редактирано от *jull** на 07.02.10 13:36.



Тема Некрози от мети или тъканнови [re: нeл]  
АвторMD (Нерегистриран)
Публикувано07.02.10 12:35



Некрозите са в метастазата

Редактирано от Buba67 на 25.05.10 18:28.



Тема Първичен или вторичен хиперпаратиреоидизъм нови [re: LlDl_ru]  
АвторMD (Нерегистриран)
Публикувано07.02.10 12:43



Промените в калциево-фосфорната обмяна са чести при най-различни онкологични заболявания. Повишените нива на паратхормона, които споменавате са ясен белег за повишена функция на паращитовидните жлези. Трябва да се уточни дали става въпрос за първичен или вторичен хиперпаратиреоидизъм и най-добре това може да бъде направено от компетентен ендокринолог. На прав път сте.

Редактирано от Buba67 на 25.05.10 18:27.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 3нови [re: MD]  
Авторnel (Нерегистриран)
Публикувано07.02.10 21:03



Благодаря за отговора.



Тема Re: УМОРА И СЪНЛИВОСТ СЛЕД ОПЕРАЦИЯнови [re: nel]  
Авторcтaниcлaв (Нерегистриран)
Публикувано09.02.10 19:30



добър ден, Докторе
майка ми е с рецидив на рак на яйчника, с метастази около червата. миналата седмица бе оперирана отново, но не успяха да отстранят всички тумори заради местоположението им (около съдовия сноп) вече почти 10 дни от операцията, тя постоянно изпитва сънливост и умора и все и се спи. не приема в момента медикаменти, изчакваме епикризата и са и назанчени след това 3 вливания химиотерапия, и друга операция за до-отстраняване на тумори. въпросът ми е, нормално ли е това състояние на умора и сънливост 10 дни след операцията и ако не, на какво може да се дължи то, при условие, че не приема медикаменти? при предната и операция преди около 14-15 месеца не изпитваше такова състояние. благодаря Ви

Редактирано от *jull** на 11.02.10 17:47.



Тема Re:докторе, моля за отговорнови [re: skala58]  
Автор skala58 (hope)
Публикувано09.02.10 20:09



Извинявам се ,както винаги ушашавена





Тема Re: УМОРА И СЪНЛИВОСТ СЛЕД ОПЕРАЦИЯнови [re: cтaниcлaв]  
АвторMD (Нерегистриран)
Публикувано11.02.10 17:39



Не е нормално, но на какво може да се дължи не бих могъл да отговоря дистанционно.

Редактирано от *jull** на 11.02.10 17:49.



Тема Разпад и изчистване на туморнови [re: Buba67]  
Автор bruklin ok (непознат )
Публикувано11.02.10 22:30



разпадане на тумор- възможно ли е

баща ми беше опериран май2009 от рак на дебелото черво но не беше изваден понеже се е слепнал с околни органи - изкараха анус претер, има и разсейки в черния дроб. мина няколко химиотерапии, а сега пие саменто от което според него се чисти- от ануса излиза тъмно червена-лилава кръв всеки ден. Възможно ли е да се разпада тумора и да се изчиства . не иска да отиде на изследвания , апоследните ме маркери бяха 300 от 100 преди това.

Редактирано от Buba67 на 25.05.10 18:30.



Тема Разпад и изчистване на туморнови [re: bruklin ok]  
АвторMD (Нерегистриран)
Публикувано13.02.10 12:11



Възможно е и се случва при почти всички големи тумори. За съжаление не означава, че организма се справя с тумора. Просто когато туморът расте, участъци от него не успяват да си създадат адекватна кръвоносна система и точно те некротизират - т.е. разпадат се. Обичайно това са централно разположените зони на тумора.

Редактирано от Buba67 на 25.05.10 18:30.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 3нови [re: MD]  
Авторbruklin ok (Нерегистриран)
Публикувано13.02.10 19:14



много ви благодаря за отзивчивостта докторе , но не разбрах възможно ли е целия тумор да се разпадне и баща ми да оздравее както всички се надяваме на това чудо



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 3нови [re: bruklin ok]  
Автор flora bg (maman)
Публикувано13.02.10 20:54



Уважаеми МД,
много Ви обичаме и тачим!
Бъдете жив и здрав, щастлив и обичлив!



Животът е сцена,а ние сме артисти!

Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 3нови [re: flora bg]  
Авторbruklin ok (Нерегистриран)
Публикувано14.02.10 12:38



Честит празник докторе, бъдете жив и здрав да помагате на хората с компетентните си отговори и да давате до колкото е възможно надежда на всички нас, защото ние за нея живеем. Наздраве и весел празник



Тема Re: Честити празници, уважаеми МД !нови [re: MD]  
Автор LlDl_ru (Живучая!!!)
Публикувано14.02.10 14:41



Уважаеми, МД !
Любов, Радост и Здраве!
Честити празници Трифон, Валентин, Сирни Заговезни, Масленица, китайска нова година на Тигъра!




Редактирано от LlDl_ru на 14.02.10 14:44.



Тема Re: УМОРА И СЪНЛИВОСТ СЛЕД ОПЕРАЦИЯнови [re: MD]  
Авторcтaниcлaв (Нерегистриран)
Публикувано15.02.10 00:14



докторе, благодаря за отговора.
да разбирам, че без допълнителни изследвания или прегледи е трудно да се установи причината, аз си мислех да не е някакво последствие от упойката..
както и да е, тя сега се чувствува по-добре и по-жизнена. правят и венозни вливания но за друг проблем (бъбречен)
благодаря отново и честит празник
поздрави



Тема Рак черен дробнови [re: MD]  
Авторdesidora (Нерегистриран)
Публикувано16.02.10 19:42



Здравейте!Преди един месец откриха на мама рак на черният дроб.Преди 3 год е оперирана от рак на гърдата.При консулт ни предлагат Лапароскопия.Въпроса ми е как да постъпим?Метастазите са в 4 сегмент и са с размери 10,11,21 мм,14 мм.

Редактирано от Buba67 на 25.05.10 18:31.



Тема Рак черен дроб-изследваниянови [re: desidora]  
АвторMD (Нерегистриран)
Публикувано16.02.10 21:18



Лапароскопията е диагностичен метод и си е операция. Необходимо е да придобиете пълна картина на състоянието на майка Ви ПРЕДИ каквато и да било интервенция. Би трябвало за целта да направите следните изследвания:
1. Компютърна томография на черен дроб с венозен контраст и скениране в поне три фази - нативно, артериална и венозна;
2. Рентгенография на белите дробове;
3. Костна сцинтиграфия;
4. Туморни маркери - СА 15-3, СЕА, АFP
5. Хепатитни маркери

Вероятността да е първичен чернодробен тумор е много по-малка от тази да са метастази.

Редактирано от Buba67 на 25.05.10 18:32.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 3нови [re: MD]  
Автор desidora (непознат )
Публикувано17.02.10 18:47



Днес се върнахме от Варна.В понеделник влиза за операция.Какво Ви е мнението за ВМА Варна?
От сърце Ви благодаря за бързия отговор!!!
Бъдете здрав!!!



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 3нови [re: desidora]  
АвторMD (Нерегистриран)
Публикувано17.02.10 19:33



В момента в страната няма институция, която да предлага еднакво високи стандарти във всички сфери на медицината.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 3нови [re: MD]  
Автор flora bg (maman)
Публикувано18.02.10 09:25



Уважаеми наш МД, много бих искала и бих се радвала да прочетем вашето мнение за този нашумял Ставринол. Моля ви какво ще кажете за него и като доктор и като човек близък с много раково болни.

Животът е сцена,а ние сме артисти!



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 3нови [re: MD]  
Автор endur (непознат )
Публикувано18.02.10 09:43



Здравейте MD.
Баща ми е с рак на дебелото черво който беше отстранен и сега е с анус претер. Има разсейки в черния дроб, бяха му проведени няколко курса на Химиотерапия в началото с Фолфокс след това с Ербитукс и Кселода. Сменихме януари месец химиото с Кампто+Авастин, но още след първия курс той легна на леглото и отогава не е ставал, изпитва постоянно гадене, неиска да яде и има висока температура. Лекуващата онколожка отказа да прави повече химио тъй като чернодробните показатели не са му добри. Вляха му две банки Левулоза и глюкоза, предписаха му Хепасейф и Карсил и го пратиха вкъщи. Въпроса ми е: Изчетох всичко което имаше из форума и явно това са нормалните симптоми на прогресиране на болеста, но какво може да очакваме от тук нататък и как да реагираме? Може ли с нещо да му помогнем да се почуства по добре, примерно вливане на Левулоза и Глюкоза отново? Споменава се из форумите и за вливане на Хуманоалбумин и Кръвна Плазма? Какво може да му даваме за гаденето? Личния лекар ми каза Церукал,който също видях във форума наред с Деган и Зофран, но първия го взема от два дни и не помага? Проблема е,че неиска да яде заради постоянното гадене :( Извинявам се за дългия пост, надявам се да можете да го прочетете и много Ви благодаря за помоща която оказвате на всички които са засегнати от тази коварна болест.



Тема Re: Изгорени тънки черва от лъчетерапиянови [re: endur]  
Автор mim.i ()
Публикувано19.02.10 08:57



MD, искам да попитам има ли някакво лекарство , което да спомага заздравяването на червата след изгаряне от лъчетерапия. На два пъти се пукат тънките черва на майка и опериращия лекар каза, че са много изгорели и не могат повече да режат. Какво да правим сега за да предотвратим евентуално нова тежка операция. Благодаря предварително!



Тема Re: Изгорени тънки черва от лъчетерапиянови [re: mim.i]  
Автор vedda (новак)
Публикувано19.02.10 10:10



Здравейте MD! Преди известно време Ви попитах за мнението Ви за "CyberKnife". Може би не сте видели въпроса ми. Моля Ви, ако имате свое мнение за тази апаратура, да го споделите.



Тема Re: Изгорени тънки черва от лъчетерапиянови [re: vedda]  
АвторMD (Нерегистриран)
Публикувано19.02.10 15:37



Като всяка технология - когато се използва с правилни индикации резултатите са добри и обратно.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 3нови [re: flora bg]  
АвторMD (Нерегистриран)
Публикувано19.02.10 15:45



Какво да кажа. Първо - вярвам, че бъдещето е на нанотехнологиите. Нанодиамантите, както е известно от около 10 години и повече се оказват много интересни частици с това, че могат да преминават през клетъчната мембрана и не предизвикват никаква реакция от страна на организма. Това доведе до идеята да се "закачат" лекарства, гени и т.н. към комлекси от нанодиаманти като последните играят роля на транпортно средство за вкарването на съответните молекули в клетката. И си текат проучвания с различни химиотерапевтици при различни тумори. Доколко е перспективно - времето ще покаже. Със сигурност не е оригинална българска идея, както журналистите го представят. Ама те все пак са лаици в крайна сметка.



Тема Re: Изгорени тънки черва от лъчетерапиянови [re: mim.i]  
АвторMD (Нерегистриран)
Публикувано19.02.10 15:51



Много сериозен проблем наистина. Пораженията от йонизиращи лъчения са със сериозни последствия за десетилетия напред. Мога само да Ви препоръчам да сте много внимателни с храненето - храната да е механично щадяща, т.е. да не употребява твърди, трудно смилаеми и водещи до образуване на по-големи количества газове храни. Без газирани напитки и ядки. Добавяне на панкреатични ензими като Креон с храненето. И дано имате късмет, че на практика е непредсказуемо протичането на това състояние.



Тема Re: Изгорени тънки черва от лъчетерапиянови [re: MD]  
Автор vedda ()
Публикувано19.02.10 16:40



Благодаря, с нетърпение очаквах отговора Ви, както и този за "Ставринол", около който в момента е страхотна еуфория.



Тема До МДнови [re: MD]  
Автор Kaлoянa_ (ентусиаст)
Публикувано19.02.10 18:58



Как да не ви се възхищава човек и да ви уважава Сигурно знаете, че американски инвеститор е дал 50 милиона долара за разработката на начастиците в клиника на Израел, екип който работи в момента До 2 години очаквайте резултата от там, мисля, че са в правилна посока и съм сигурна, че ще успеят Дано най-после се появи надеждно лекарство с гаранции



Тема Re: До МДнови [re: Kaлoянa_]  
Авторbruklin ok (Нерегистриран)
Публикувано21.02.10 21:01



за наночастиците ли питаш ?



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 3нови [re: leonidas22]  
Автор simona16O7 (непознат )
Публикувано22.02.10 14:54



здравейте понеже съм новорегистрирана и незнам къде точно да изха и какъво моля да ме извините :) имам въпрос: за информация илечение на диференциран хондросарком на 22 годишно момче



Тема Re: Изгорени тънки черва от лъчетерапиянови [re: MD]  
Автор mim.i ()
Публикувано22.02.10 15:29



Искрено благодаря за отговора!



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 3нови [re: simona16O7]  
Автор *jull**Модератор (нощна птица)
Публикувано22.02.10 15:39



Здравей, на първата страница на Клуба имаме няколко много полезни теми:

1) За структурата и правилата на Клуба - в постоянната тема "Към новодошлите";

2) "Справочник на темите", където може намериш много информация;
Оттам е посоченият от мен линк, но разгледай цялото съдържание;

3) "Алтирнативи срещу рак" (също постоянна тема).

А това е линкът за хондросаркома:



Молбата ми е да избереш една от посочените теми в линка и да продължиш да пишеш в нея.
Събираме постингите в архив, за да бъдем максимално полезни.
В темата "Въпроси към лекарите" задаваме въпросите си към лекар-онколог, който влиза тук, когато има възможност.



"Совите не са това, което са..."

Тема Карценом на белия дробнови [re: Buba67]  
Автор nata.lia (непознат )
Публикувано23.02.10 19:03



Съпруга ми, е на 61 години и е с карценом на белия дроб . Вече 2 месеца ходи на химиотерапия. През няколко дни получава втрисане придружено с болки в мускулите и става трудно подвижен . Как да се справим с това ?



Тема Re: Карценом на белия дробнови [re: nata.lia]  
Автор tania_75 (непознат )
Публикувано23.02.10 23:28



Здавеите баща ми е със същата диагноза и на 61г. Направихме две химиотерапии от, които тои много се влоши-анемия, бъбречна недостатъчност, резки промени в кръвното, загуба на апетит и ГОЛЯМО ОТЧАЯНИЕ. След ходене по няколко специалиста и болница без ефект онколога каза, че не може да продължим с химиотерапията, а другите методи няма да помогнат!!! Колкото повече се интересувам разбирам, че от химията има повече вреда, самите лекари не вярват че някой ще оздравее. Сега пробваме алтернативни методи за кото чуем и можем да си позволим финансово.



Тема Re: Карценом на белия дробнови [re: nata.lia]  
Автор zyzyly (непознат )
Публикувано23.02.10 23:36



Здравейте, докторе,

Моля за информация относно това какво да правим...
Мама е оперирана,като е премахната част от стомаха, но има разсеики в черния дроб. Отказват й лечение, явно са я отписали... на 72 г. Какво да правим...диета, някакви алтернативни лечения... моля за помощ!





Тема Re: Карценом на белия дробнови [re: zyzyly]  
АвторMD (Нерегистриран)
Публикувано26.02.10 19:02



Зависи от много неща - как тя се чувства, има ли оплаквания, колко и къде са разположени метастазите и с какво изследване са установени.



Тема Re: Карценом на белия дробнови [re: nata.lia]  
АвторMD (Нерегистриран)
Публикувано26.02.10 19:04



Консултирайте се с химиотерапевта си. Много е вероятно да е страничен ефект от лечението.



Тема Re: Карценом на белия дробнови [re: MD]  
Автор nata.lia (манячка)
Публикувано26.02.10 19:31



това тресене го имаше още преди терапията. някой от болните имал ли е такива симптоми и как са се справяли с това?

....


Тема въпросченови [re: nata.lia]  
Автор poliatoteva1 (непознат)
Публикувано28.02.10 11:07



Привет МД!Имам следния въпрос-аз съм с РМЖ,с отстранена дясна гърда,но сега проблема е от лявата страна и по точно лявата подмишница и ръка,усещам от време на време болка,и лека подутина под мишницата.Това ме притеснява,ходих на преглед при личния лекар ,при хирурга който ме оперира,на контролен преглед в онкото, при мамолог, всички казват че няма проблем.Но аз не съм сигурна и съм неспокойна,според Вас към кого трябва да се обърна?Благодаря предварително!





Тема Re: въпросченови [re: poliatoteva1]  
АвторMD (Нерегистриран)
Публикувано28.02.10 16:41



Направете си ехография на мястото, което Ви притеснява. Има два варианта - или е само оток и не се установява нищо друго или има нещо, което подлежи на уточняване с биопсия.



Тема Честита баба Марта!нови [re: MD]  
Автор flora bg (maman)
Публикувано01.03.10 09:02





Животът е сцена,а ние сме артисти!

Тема Re: въпросченови [re: MD]  
Автор MamaD (член)
Публикувано01.03.10 09:06



МД, честита Баба Марта, да сте жив и здрав и Вие и всички Ваши близки хора!

Искам да Ви попитам, маркерът хромограмин А може ли да има отношение към ГИСТ? Нали е невроендокринен маркер, а ГИСТ произлизат от стромата , от кеклетки който правят връзката между автономната нервна система и гладките мускули, отговарят за перисталтиката на червата. От там си правя тази връзка, но може и да не съм тазбрала правилно.



Тема Re: въпросченови [re: MamaD]  
АвторMD (Нерегистриран)
Публикувано01.03.10 15:58



Маркер е за невроендокринните тумори - т. нар. карциноиди.



Тема Re: въпросченови [re: MD]  
Автор MamaD (член)
Публикувано01.03.10 17:06



Благодаря Ви и весели мартенски празници!!!



Тема РМЖ - адекватно лечениенови [re: Buba67]  
Автор kras4o_k (непознат )
Публикувано02.03.10 10:16



Здравейте Оперираха ме от рак на гърдата- тумор под 1см, Т1Н0М0, Г-1, без метастази , HER 2 отрицателен /+/, хормонални рецептори 75% и 50%. Минах 25 лъче и започнах Нолвадекс, а след 2 дни и Золадекс. На мен не ми назначиха химио, въпреки, че е ми бяха споменали - че може превантивно. Сега започнах да се притеснявам дали не е трябвало. Ще ми пращат материала за повторно изследване в Плевен. Забравих да кажа, че съм на 37 год. Задавам въпроса си, защото съм объркана- мои познати с почти еднакви показатели правят химиотерапия, а аз -не. Моля да ми кажете прави ли се химиотерапия в моя случай и кое е определящо за нея?

Редактирано от Buba67 на 25.05.10 18:35.



Тема РМЖ - адекватно лечениенови [re: kras4o_k]  
АвторMD (Нерегистриран)
Публикувано02.03.10 14:15



Лечението, което са Ви предложили е съобразено със Вашия случай и отговаря на съвременните стандарти. По-скоро въпросите ще настъпят след две години, когато ще изтече периодът, за който по сегашните разбирания се отпуска медикаментът спиращ яйчниковата функция. Ако тогава се възстанови менструалният цикъл остава въпросът необходимо ли е той да се преустанови и как. Но дотогава много вода ще изтече. Засега нямате основания за съмнение относно предложената Ви терапия.

Редактирано от Buba67 на 25.05.10 18:35.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 3нови [re: Buba67]  
Автор anabela23O568 (непознат)
Публикувано02.03.10 22:02



sarde4ni pozdravi do vsi4ki ot klyba ot edna bore6ta se maika 4iito sin na 23god predi 10 dni my postavixa tejkata diagnoza hondrosarcom differinziran i tai kato v milata ni rodina nikoi ne se naema za le4enie ni prepora4ixa Franzia.4yval li e niakoi ili dali niakoi znae ne6to za Hôpital Poin caré i po to4no Dr.Delepine???Molia vi ot sarze vsiaka informazia mi e zenna.Blagodaria vi predvaritelno i yspex na vsi4ki bore6ti se

КИРИЛИЦАТА Е ЗАДЪЛЖИТЕЛНА!
При необходимост ползвайте функцията КРЕДОР -
горе вдясно над прозорца, в който пишете!

Редактирано от *jull** на 02.03.10 23:20.



Тема Dr Delepine ot Hopital Raymond Point Careнови [re: leonidas22]  
Автор anabela23O568 (непознат)
Публикувано02.03.10 22:07



vsiakakva informazia za tiax 6te mi e ot polza.Blagodaria vi predvaritelno



КИРИЛИЦАТА Е ЗАДЪЛЖИТЕЛНА!

Редактирано от *jull** на 02.03.10 23:22.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 3нови [re: anabela23O568]  
Авторт. мapkepи (Нерегистриран)
Публикувано04.03.10 23:14



баща ми е с тумор на д. черво и мета в ч. дроб- последните му маркери са СА19-9 над 850 , а СА - 386. Въпроса ми е кои маркери на кой орган са и какви са допустимите граници. Благодаря за отзивчивостта с която отговаряте



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 3нови [re: MD]  
Автор vedda ()
Публикувано05.03.10 09:05



Здравейте MD! Два месеца след терапия на сина ми със CyberKnife, контролният ЯМР показа започнал процес на свиване на мозъчния тумор. От приятелите в клуба разбрах, че разпадането може да предизвика интоксикация на организма. Въпросът ми е : Как според Вас да се предпазим от такова натравяне?



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 3нови [re: т. мapkepи]  
Автор leonidas22 (минаващ)
Публикувано05.03.10 20:22



докторе,моля Ви кажете защо се изписват инжекциите Декапептил(Трипторемил)?



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 3нови [re: vedda]  
АвторMD (Нерегистриран)
Публикувано05.03.10 22:03



Не може да предизвика интоксикация.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 3нови [re: MD]  
Автор vedda ()
Публикувано05.03.10 22:58



Благодаря за бързия отговор.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 3нови [re: т. мapkepи]  
АвторMD (Нерегистриран)
Публикувано06.03.10 12:42



Маркерите не са органо-специфични, а са тумор-специфични. Т.е. конкретните два маркера са характерни за дебелочревния рак и метастазите му, независимо от тяхната локализация.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 3нови [re: leonidas22]  
АвторMD (Нерегистриран)
Публикувано06.03.10 12:46



Инжекциите, за които питате са хормонален препарат, който действа на ниво хипофиза. Изписват се както при някои онкологични заболявания, така и при асистирана репродукция (т. нар. ин витро).
Апропо редно е да задавате подобни въпроси на лекарите, които Ви изписват лечение, а не на непознати във форумите.



Тема Re: трансплантациянови [re: MD]  
Автор mim.i ()
Публикувано10.03.10 14:13



MD, преди време попитах за изгорени тънки черва от лъчетерапия. От януари до сега майка претърпя 2 опирации от пукнати черва и сега пак има явно пробив. Доколкото опериращите лекари казват са изрязали доста и са направили максималното в случая. В момента още е в болница и аз незнам какво изчакваме. Чета доста в интернет за трансплантация на черво, но само в чужбина. MD, запознат ли сте с този вид трансплантация и има ли вариант да се случи в България? Не смея да попитам в болницата, за да не обидя лекарите, защото явно и те са в невидение по нашия случай и се стараят да помогнат.



Тема Re: трансплантациянови [re: mim.i]  
АвторMD (Нерегистриран)
Публикувано10.03.10 21:35



Лъчевите и хирургични увреди, довели до т.нар. синдром на късото тънко черво са индицирани за тънкочревна трансплантация. Това е най-общо казано. Всеки конкретен случай естествено се преценя детайлно. У нас подобна трансплантация не е извършвана само поради организационни причини - няма нито един пациент подаден в лист за чакащи за подобна интервенция. Дайте ми ден-два да проверя как да Ви свържа с компетентните по въпроса специалисти.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 3нови [re: MD]  
Автор vedda ()
Публикувано11.03.10 09:54



Здравейте MD! От операцията през юли 2009 г. - мозъчен тумор, до момента синът ми пие депакин. Въпросът ми е: След като ЯМР този месец показа, че тумора намаля, трябва ли да го пие? С кого да се консултирам? Благодаря предварително!

Редактирано от vedda на 11.03.10 10:09.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 3нови [re: vedda]  
АвторMD (Нерегистриран)
Публикувано11.03.10 15:21



Най-добре се консултирайте с този, който е изписал лекарството или със специалист от същата специалност.



Тема Re: трансплантациянови [re: mim.i]  
АвторMD (Нерегистриран)
Публикувано12.03.10 17:29



Трансплант-центровете в страната на този етап не планират програми за тънкочревна трансплантация. Това установих от разговорите, които проведох.



Тема Re: трансплантациянови [re: MD]  
Авторmim.i (Нерегистриран)
Публикувано12.03.10 20:35



Благодаря Ви! Аз ще се поинтересувам за чужбина! Прочетох за трансплантация на едно дете и от там имам надежда, че все някъде се прави това.



Тема Рак на хранопроводанови [re: MD]  
Автор Donka_Atanasova (непознат )
Публикувано12.03.10 21:00



Здравейте,

Наскоро на баща ми бе поставена диагноза рак на дисталната трета на хранопровода. От хистологията - недеференциран жлезист карцином с плоскоклетъчна метаплазия, вероятно от стомаха. Баща ми е на 73г, сърдечно увреден с диабет на инсулино-лечение. Сам разбирате, че операция е невъзможна. Прави ли се лъчелечение и химиотерапия на неоперирани болни и изобщо какво могат да направят в онкологична болница за него? Имах няколко неуспешни опита да се свържа с доктор от онкологична болница (София), тъй като в момента съм извън България и опитът за връзка по телефон е отчайващ. Бих била безкрайно благодарна, ако можете да ми предоставите някаква информация. Благодаря ви.

Донка



Тема Re: Рак на хранопроводанови [re: Donka_Atanasova]  
АвторMD (Нерегистриран)
Публикувано17.03.10 20:09



Лъче- и химиотерапия се прави, но предвид придружаващите заболявания едва ли е добра идея в случая. Едва ли ще помогне близкият Ви да се почувства по-добре, по-скоро обратното. Реалният проблем, който би възникнал при тази локализация е стеснение на хранопровода до степен, която прави храненето невъзможно. Това естествено не настъпва изведнъж (ако въобще се случи) а с постепенно затруднение, което дава възможност за своевременна реакция - поставяне на стент в хранопровода.



Тема мнение за лечениенови [re: MD]  
Автор krista_69 (непознат )
Публикувано24.03.10 13:29



Здравейте,след операция съм и провеждам лъчетерапия,но още на 7 процедура се появиха силни болки и бодежи във и около влагалището и ануса,трудно ходене по малка нужда и тежест в корема,заради която и трудно се движа.Според вас това от терапията ли е и как да си помогна ?Ако я спра дали ще е грешка ?



Тема За туморните маркеринови [re: Buba67]  
Автор feniks_m (любопитен)
Публикувано30.03.10 20:07



MD, имам следния въпрос: възможно ли е стафилококова инфекция в организма да окаже влияние върху стойността на тум.маркер в посока леко повишение? 2-3 единици над нормата. Тум.маркер е СА15-3.
Благодаря



Тема Моля за компетентно мнениенови [re: Buba67]  
Автор rudi123 (непознат )
Публикувано01.04.10 13:17



Здравейте,
Ето нашата история:
Ноември месеца майка ми получава оплакване от потдуване на корема след няколко дни се установява, че това е асцит
Направен туморен маркер CA125 - 1029
В онкоболницата в софия не искат да я оперират защото имала слабо сърце
източват, част от асцита и я пращат на химиотерапия
Направихме скенер без да ни е казано за да видим како става
резултата: черен дроб -киста с неправилна форма, голямо количество асцитна течност, множество метастатични лезии
Докторите само казваха, че нащата са зле
Назначена химиотерапия Паклитаксел през 21 дни
След 3 вливания Туморния маркер e 257, направен ехограф виждат лезии 18 мм.
Докторите не коментират нищо?
След 5 вливания Туморния маркер e 123
направен скенер: черен дроб- хиподензна зона с размер 1/1см VIII сегмент на десен дроб , вероятно мета
малък таз-в дясно паравезикално се констатира маса с размер 1/2 см.Тя избутва пик. мехур наляво
Не се виждат уголемени лимфни възли.
Заключение: Нео оварии декстра. Мета хепатис
Вчера беше 6-тата вливка с Паклитаксел и докторите не могата да вземат решение дали да продължи с химия или операция
Някаква комисия щяла да реши само че след 15 дни
Не ни казват как вървят нещата кое е най добре да правим
Майка ми от декемвери пие какво ли не гъби, алое, билки, натанал и още куп работи който сме прочели
газ пи даже 3 пъти по 10 дни
Добре се чувства или поне така го представя пред нас
кръвните показатели са добри

Незнаем какво да правим от тук нататък кое е най -доброто
Моля за помощ

<P ID="edit"><FONT class="small"><EM>Редактирано от rudi123 на 01.04.10 13:18.</EM></FONT></P><P ID="edit"><FONT class="small"><EM>Редактирано от rudi123 на 01.04.10 13:20.</EM></FONT></P>

Редактирано от rudi123 на 01.04.10 13:28.



Тема отпрепариране на лимфни възлинови [re: rudi123]  
Авторcвeтлa (Нерегистриран)
Публикувано01.04.10 23:37



Здравейте, докторе. Имам един въпрос - възможно ли е когато се отпрепарират лимфните възли при РМЖ да се пропусне някой от тях и примерно да се извадят такива без мета, а да останат в аксилата други , които са с мета? И примерно доколко е възможно в л.в. на второ ниво в аксилата да има мета клетки , а в първо да няма. Това е моя случай и съм малко притеснена дали на първо ниво някой л.в. не е пропуснат. И има ли какво да се предприеме в такъв случай?

Благодаря предварително!



Тема Re: отпрепариране на лимфни възлинови [re: cвeтлa]  
АвторMD (Нерегистриран)
Публикувано02.04.10 18:14



Това, което описвате е възможно - да има метастази на второ ниво при липса в първо. А да се "пропусне" някой възел на първо ниво може само нарочно. Т.е. нямате основания да се притеснявате за качеството на лимфната дисекция на първо ниво.



Тема Re: Моля за компетентно мнениенови [re: rudi123]  
АвторMD (Нерегистриран)
Публикувано02.04.10 18:18



Ами нещата при вас до момента вървят супер. Ако оперативният риск е приемлив би трябвало сега да се оперира. Ако се прецени като неприемливо висок - търсите и второ и трето мнение и ако всички съвпадат - продължавате с химиотерапията.



Тема Re: За туморните маркеринови [re: feniks_m]  
АвторMD (Нерегистриран)
Публикувано02.04.10 18:20



В онкологичната диагностика един маркер се приема за завишен диагностично , ако стойността му е над удвоената горна граница на нормата.



Тема Гъсти секрети гърло след химиотерапиянови [re: Buba67]  
Автор Cleo78 (непознат )
Публикувано04.04.10 00:12



Моля за помощ!
След първото вливане на майка ми, която бе оперирана от рак на яйника, има гъсти секрети по гърлото, които и пречат да се храни. В момента е само на каши и супи. Дали се дължи на химиотерапията? Уж това е мнението на специалист УНГ, който я видя. Забравих да кажа, че има и дерматомиозит





Тема MD моля за помощнови [re: Cleo78]  
Автор mim.i ()
Публикувано04.04.10 16:01



MD, ще напиша накратко епикризата на майчето ми, която в момента има нужда от операция. Моля за помощ и вече незнам къде да ида за да и помогна
Оперативен протокол от първата операция на майка месец януари:
" Лапаротомия по стария цикатрикс от тотална срединна лапаротомия. Непосредствено супрапублично - широк фистулен дефект на кожата, на нивото на подкожието и мускуло - фасциалните структури се открива кухина , в което постъпва тънкочревно съдържимо. След тотална малкотазова ексцентерация с анус претер в ляво и двустранна урутурокутанеостомия вдясно илиачно. Тънките черва образуваха адхезионен конвулт като на няколко места се отварят към описаната подкожно кухина и масивно са прираснали към стените и дъното на малкия таз. Прецени се , че се касае за лъчеви промени по тънките черва. Ограничиха се непроменените и по- слабо засегнати чривни бримки - конвултът засяга предимно терминалния илиум. Резецира се чревния конвулт. Дисталният чукан на илеума се оформи непосредствено преди валвула Баухини. Наличните две лезиина тънкото черво се сутурираха на два етажа с продължителен шеф. След сутуриту проходимостта се подсигури с две латеро - латерални анастомози с единични едноетажни шевове Предвид налична десерозация около едната от анастомозите като пац се сутурира съседна чревна бримка. Напрви се латеро - латерална илео - асцендоанастомоза е единични едноетажни шевове.
Протокол от втората операциа 10 дни по - късно:
" След релапаротомия по стария оперативен цитраксис и дебридман се установи конвоулт в илео - цекалната област на дъното на малкия таз. Същият се мобилизира от дъното на малкия таз и се установи възпалитено променен цекум с оформена фистула към тазовото дъно. Направената при предходната операция илео - асцендо анастомоза функционира и не е засегната от възпалителния процес или фистулизацията. Направи се резекция на цекума с апендицита в цздраво непосредствено под нивото на илео - асцендо анастомоза и се оформи чукан на колона. Пластикана тазовото дъно с проленов меш. Шев по коремната стена по Мейо.
MD, няколко дена след втората операция отново се появи чревно съдържимо. И до този момент майка е с перинеална фистула, която си отделя съдържимо и буквално изгаря кожата. Незнам кой път да хванем и какво да правим. Лекарите не искат да я оперират и не и обръщаха вече внимание и ние по собствено желание напуснахме болницата. Дори и дренаж не и сложиха и в момента изпитва страшни болки заради наранената кожа. Иначе като цяло се чувства добре. Има апетит, храни се и ако не е тази наранеа кожа може и да стане права. Аз бях питала преди време отнова за изгорени черва, но сега вече съм изплашена и вия от болка заедно с нея. Моля за помощ и съвет!



Тема Re: Моля за компетентно мнениенови [re: MD]  
Автор rudi123 (непознат )
Публикувано04.04.10 20:52



Моля ви и само за едно уточнение
Коло време след последното вливане е най-добре да се направи операцията?
Ако решът всички че най добре е да продължим с химиотерапията фатално ли ще е че вливката сигурно ще е след повече от 21 дни.
И последно ако направим операция продължава ли се с химиотерапия след това и каква(в смисъл пак ли Паклитаксел или трябва да се промени с някаква друга)
Благодаря предварително за оказаната помощ
Желая успех на всички



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 3нови [re: Buba67]  
Автор kostanza (непознат )
Публикувано05.04.10 20:34



Здравейте
Оперирана съм през м ноември 2009 с клинична диагноза" Mastopatia nodsa proliferativa gl mammae sin ".Тъй като заминавам за дълго време в чужбина,притеснява ме обстоятелството,че препоръката в епикризата ми е наблюдение на 6 месеца .Въпросът ми е, имам ли основание при тази диагноза за притеснение.
Благодаря Ви предварително



Тема Re: Честит празник!нови [re: MD]  
Автор reni56 (бореща се)
Публикувано07.04.10 07:34



ЧЕСТИТ ПРОФЕСИОНАЛЕН ПРАЗНИК! БЪДЕТЕ ЖИВ И ЗДРАВ И ВСЕ ТАКА ВСЕОТДАЕН КЪМ ПАЦИЕНТИТЕ СИ!



От всяка една безизходна ситуация, има най-малко два изхода!

Редактирано от Buba67 на 07.04.10 09:06.



Тема Re: Честит празник!нови [re: reni56]  
Автор Buba67Модератор ()
Публикувано07.04.10 09:10



Честит празник MD!
За всяка минута, отделена да ни помагате




За Вас и екипа ви:


Да имаш кураж не значи да не се страхуваш,а да си господар на страха си - Марк Твен

Тема Re: Честит празник!нови [re: reni56]  
Автор flora bg (maman)
Публикувано07.04.10 09:35



МД, честит ви празник! Пожелавам ви преди всичко здраве и после професионални успехи и много лично щастие!

Животът е сцена,а ние сме артисти!


Тема Re: Честит празник!нови [re: flora bg]  
Автор flora bg (maman)
Публикувано07.04.10 09:43





Животът е сцена,а ние сме артисти!

Тема Re: Честит празник!нови [re: flora bg]  
Автор marggoto (питанка)
Публикувано07.04.10 12:04



честит празник МД !Бъдете здрав !



Тема Re: Честит празник!нови [re: marggoto]  
Автор *jull**Модератор (нощна птица)
Публикувано07.04.10 15:11



Скъпи MD, ЧЕСТИТ ПРАЗНИК и от мен!
С голяма благодарност за отзивчивостта,
професионализма и човечността!
Наздраве!




"Совите не са това, което са..."

Тема Re: Честит празник!нови [re: *jull**]  
Автор feniks_m (любопитен)
Публикувано07.04.10 15:27



Честит празник и от мен! Бъдете здрав и все така човечен и всеотдаен към пациентите!



Тема Re: Честит празник!нови [re: feniks_m]  
Автор kykлeнcka пиpaня (минаващ)
Публикувано07.04.10 16:20



На най- уважавания, обичан МД- честит празник! Да живеете дълго и да преуспеете в изкуството.

"Ако изпълня тази клетва, без да я нарушавам, дано живея дълго време, за да преуспея в изкуството и да стана прочут во веки веков, като пазя тази клетва и не престъпя нищо от нея"



Тема Re: Честит празник!нови [re: flora bg]  
Автор nelly_83 (ентусиаст)
Публикувано07.04.10 16:32



МД Честит Ви празник!
Благодаря Ви за всеодайността и подкрепата, която давате на всички нас.
Бъдете здрав и много щастлив!

Благодаря Ви още веднъж, че сте наш приятел!



Тема Re: Честит празник!нови [re: nelly_83]  
Автор Ekna (Усмивка)
Публикувано07.04.10 19:26



Честит празник, уважаеми МД! От цялото си сърце Ви желая да чувствате непрестанно и пълно удовлетворение във Вашата работа! Бъдете здрав!

Щастлива съм, че се запознах с Вас и ще се радвам отново да се видим на следващата клубна среща

!






Тема Re: Честит празник!нови [re: Ekna]  
Автор naneta1 (непознат )
Публикувано07.04.10 22:03



Честит празник! Имах удоволствието да разменя с Вас само няколко изречения, но ще Ви уважавам до края на живота си! Желая Ви щастие!



Тема Re: Честит празник!нови [re: naneta1]  
Автор пиceтo (минаващ)
Публикувано07.04.10 22:31



Честит празник скъпи МД! Да сте жив и здрав , пожелавам Ви много професионални успехи! Весел празник!



Тема Re: Честит празник!нови [re: пиceтo]  
Авторyraaa (Нерегистриран)
Публикувано08.04.10 06:50



Честит Празник Доктор Юлианов!!!Щастливи сме , че ви имаме тук!!!!





Тема Несигурни резултати от ЕР/ПРнови [re: Buba67]  
Автор svetla_21 (оптимистка)
Публикувано12.04.10 18:33



Докторе, имам следния въпрос: какво ще стане, ако рмж с ер/пр отрицателни се третира с антихормонална терапия?



Тема Re: Несигурни резултати от ЕР/ПРнови [re: svetla_21]  
АвторMD (Нерегистриран)
Публикувано12.04.10 20:15



Нищо няма да стане. Т.е. лекарствата ще са неефективни, защото липсват рецепторите, на които те биха действали.



Тема Re: Несигурни резултати от ЕР/ПРнови [re: MD]  
Автор svetla_21 (оптимистка)
Публикувано12.04.10 20:36



Много благодаря! Питах, защото имам два противоречиви резултата за пр и ер: в онкологията, че са 0%, а в МА, че са 75% (?!)



Тема Re: Несигурни резултати от ЕР/ПРнови [re: svetla_21]  
АвторЧak пъk нищo (Нерегистриран)
Публикувано13.04.10 00:22



Ако ти прилагат антихормонална терапия можеш да получиш всички "благоприятни" странични ефекти за тоя дето духа - остеопороза, адски болки в костите, напълняване, горещи вълни, главоболие и други хубави неща.

Така, че да ме прощава МД, ама това не е "нищо".



Тема Re: Несигурни резултати от ЕР/ПРнови [re: Чak пъk нищo]  
АвторMD (Нерегистриран)
Публикувано13.04.10 18:53



Нищо полезно имах предвид и Вие много добре го разбирате мисля. И децата знаят, че всички медикаменти имат странични ефекти, но не това беше сърцевината на въпроса Ви, поне доколкото схванах.



Тема Re: Несигурни резултати от ЕР/ПРнови [re: MD]  
Автор svetla_21 (оптимистка)
Публикувано14.04.10 11:01



Още един път благодаря! Разбира се, имах пред вид въздействието им върху рака ми, а страничните ефекти ги бях изчела...

Никога не е било някак да не е било


Тема Re: Несигурни резултати от ЕР/ПРнови [re: MD]  
Автор vedda ()
Публикувано25.04.10 11:52



Здравейте MD. При контролния ЯМР на 01.03 март в Истанбул, след лечение на моз. тумор на сина ми със KyberKnife, попитах професорът там нужно ли е да направим пет скенер. Отговорът беше, че тумора е първичен и е единствено образование, няма смисъл от пет скенер за сега. Стори ми се правдоподобно, ако бяха шарлатани, щяха да ни вземат парите и за това. Новият контролен ЯМР ще бъде на 01 юли. Има доста време до тогава, а мен ме тревожи мисълта, че не направихме това изследване. Разбрах, че в Б-я можем да го направим дори безплатно. Въпросът ми е : Според Вас, нужно ли е да го правим, или да изчакаме?



Тема Re: Несигурни резултати от ЕР/ПРнови [re: vedda]  
АвторMD (Нерегистриран)
Публикувано25.04.10 19:40



Засега ЯМР е по-добрата опция за вас.



Тема Re: Несигурни резултати от ЕР/ПРнови [re: MD]  
Автор vedda ()
Публикувано25.04.10 22:19



БЛАГОДАРЯ !



Тема Re: за мозъчните тумори?нови [re: MD]  
Автор reni56 (бореща се)
Публикувано27.04.10 09:05



Здравей МД,от известно време разсъждавам върху няколко въпроса и не мога да намеря логично обяснение.

Предполагам,че Вие ще ми помогнетеМоята дъщеря е с мозъчен тумор,частично екстирпиран,преминала е лъчетерапия,в момента е на химиотерапия с Темодал.От последния ЯМР е видно ,че туморната маса не расте /което е добре/.Въпросът ми е ако тези туморни клетки са живи,те би трябвало да се делят,в такъв случай туморната маса ще нараства?Ако обаче вече са мъртви,защо тази формация не намалява,нали организма резорбира мъртвите клетки?Ако се направи ПЕТ скенер ще се разбере ли какво е състоянието на този туморен остатък?
Желая приятен и слънчев ден!

От всяка една безизходна ситуация, има най-малко два изхода!

Тема Re: за мозъчните тумори?нови [re: reni56]  
АвторMD (Нерегистриран)
Публикувано27.04.10 17:26



Много трудни въпроси! Няма еднозначен отговор. Всеки тумор има фракция живи, фракция делящи се и фракция умиращи клетки. Ако фракцията умиращи (под въздействие на медикаменти, лъчение и др.) е по-голяма от тази на делящите се и тези, които са живи, но не се делят туморът остава с константни размери или намаляващи такива. Отделно в туморната маса тъканта от туморни клетки може след тяхното измиране да се резорбира или замести от съединителна тъкан - т.е. да се вижда "нещо" на КТ или МРТ. ПЕТ би могла да даде информация за метаболитната активност на нещото, което се вижда на образните изследвания, но нищо не е абсолютно.
Дано поне малко яснота да съм внесъл, но въпросът Ви наистина е сам по себе си фундаментален в онкологията и наистина няма шаблонен и еднозначен отговор.



Тема Re: за мозъчните тумори?нови [re: MD]  
Автор reni56 (бореща се)
Публикувано27.04.10 18:36



Мног Ви благодаря!Предполагам,че ще предприемем изследване с ПЕТ скенер.
За изследването направено през м.януари лъчетерапевта каза,че структурата на туморната маса е променена,вече не изглеждала така плътна а повече приличала на кистазна маса.Това доста ме поуспокои.В началото на м. май пак ще ходя при него с новия ЯМР,за да си каже мнението.Да поясня,обръщам се към него защото това е може би единствения лекар в онкологията ,който отделя малко по-голямо внимание на пациентите си,преминали при него на лъчетерапия.Още веднъж благодаря за отделеното време,надявам се на срещата в София да присъствате,ще ми бъде приятно да се запозная с Вас!
Приятен ден!

От всяка една безизходна ситуация, има най-малко два изхода!


Тема Re: Въпроснови [re: reni56]  
Автор Buba67Модератор ()
Публикувано28.04.10 09:00



Въпрос на Moмчил Mapинoв:

"Здравейте!!!
Моля, за съвет и малко консултация тъй като към днешна дата още не мога да проумея случващото се.
Съпругата ми е 28 г., като преди две седмици постъпи за операция на киста на яйчник. Вчера я изписаха с диагнозза CA VENTRICULI T4-N3-M1. META OVARII SIN /KRUKENBERG/ CARCINOSIS PERITONEI ASCITES.
Лекуващият лекар ми каза само че е много лошо и че не може да се направи нищо повече за нея.
Моля за повече информация относно диагнозата мнения и препоръки."

Да имаш кураж не значи да не се страхуваш,а да си господар на страха си - Марк Твен


Тема Тумор на бял дроб и бъбрек-кой е първичниянови [re: Buba67]  
Автор benzar (from BG)
Публикувано28.04.10 16:10



Става въпрос за баща ми. Първо откриха туморно образование в белия дроб и от белодробна написаха епикриза рак на белия дроб. После след КТ на коремните органи откриха и тумор на единия бъбрек? Другите коремни органи са ОК. Но ми казаха, че може първичния да не е нито бъбрек, нито б.дроб? Какво да правим? Какви изследвания?

Редактирано от Buba67 на 26.05.10 11:14.



Тема Малигнен меланом без химиотерапиянови [re: Buba67]  
Авторивaнa (Нерегистриран)
Публикувано28.04.10 23:39



ЗАЩО ПРИ МАЛИГНЕН МЕЛАНОМ НЕ СЕ ПРОВЕЖДА ХИМИОТЕРАПИЯ В 1-И СТАДИЙ,НЕ Е ЛИ ПО-ЛЕСНО АТАКУВАНЕТО НА МАЛКО КОЛИЧЕСТВО ТУ КЛЕТКИ В ОРГАНИЗМА,ОТКОЛКОТО НЕ ДАЙ БОЖЕ ПО-КЪСНО ОФОРМЕНИ РАЗСЕЙКИ?АКО ХИМИОТЕРАПИЯТА НЯМА ЕФЕКТ ПРИ ПО.МАЛКО ТУ КЛЕТКИ,ТОГАВА КАКЪВ Е СМИ СЪЛА ДА СЕ ПРОВЕЖДА В ПО-НАПРЕДНАЛ СТАДИЙЙ?

Редактирано от Buba67 на 26.05.10 11:17.



Тема Слуз от илеостоманови [re: Buba67]  
Автор Mapия П. (оптимист)
Публикувано29.04.10 18:38



Здравейте, Докторе! Ако имате възможност, бихте ли отговорили на въпроса ми, защото не знам към кого да се обърна.

Майка ми е онкоболна с двустранна мастектомия от преди 18 години. През месец октомври миналата година й беше направена операция на червата.
В епикризата пише това: Ileus per obturationem. Obs. Carcinoma ovarii. Carcinomatosis peritonei. Rezectio intestine tenue. Anastomosis ileotransversalis. Sigmostomia. Laparostomia.
При проникването в коремната кухина се установиха силно дилатирани тънки черва. Дифузни метастази по висцералния и париеталния перитонеум. Наличие на туморна формация в малкия таз, обхващаща дисталната бримка на илеума на 10см от баухиниевата клапа и обтурираща го, и инфилтриране на ректосигмоидалната област и дебелото черво. Освободи се тънкото черво от туморната формация и се извърши резекция на терминалния илеум около 40см, след което се извърши илеотрансверзо анастомоза. Поради нарушена проходимост на сигмата от туморния процес се изведе сигмостома. Оперативната рана се остави на лапаростома.
Оперативен протокол № 943. 19. 10. 09 Revisio cavum abdominalis. Restitutio parietis abdominis. Drenage.
Хистологичен резултат №:
1. Оментум с масивни метастази от нискодиференциран дуктален карцином на млечната жлеза.
2. Тънко черво - Масивни метастази от нискодиференциран дуктален карцином по сероза и прилежаща мастна тъкан.
3. Мастна тъкан - Единични туморни клетки.

Искам да Ви попитам, след като е с илеостома, нормално ли е от ануса й да излиза каквото и да било? От два дни е забелязала, че изтича някаква слуз. Казва, че чувства, че й се ходи до тоалетна, както преди стомата, и като отиде по малка нужда, от ануса й излиза бяла слуз. Не знам към кого трябва да се обърна, дали към опериралия я лекар или пък към гастроентеролог. Благодаря Ви предварително!

"По-добре е да запалиш свещ, отколкото да проклинаш мрака"

Редактирано от Buba67 на 26.05.10 11:20.



Тема Тумор на бял дроб и бъбрек-кой е първичниянови [re: benzar]  
АвторMD (Нерегистриран)
Публикувано29.04.10 20:14



Белите дробове са типичното място за метастазиране на бъбречните тумори. Вероятността да е първичен тумор на бъбрека е над 95%. Редно е да се прецени дали могат да се отстранят и двата тумора. Бих могъл да погледна скенерите и да Ви дам по-конкретен съвет.

Редактирано от Buba67 на 26.05.10 11:15.



Тема Малигнен меланом без химиотерапиянови [re: ивaнa]  
АвторMD (Нерегистриран)
Публикувано29.04.10 20:16



Резултатите относно рецидиви и преживяемост в първи стадий са еднакви със и без химиотерапия. Затова не се провежда.

Редактирано от Buba67 на 26.05.10 11:18.



Тема Слуз от илеостоманови [re: Mapия П.]  
АвторMD (Нерегистриран)
Публикувано29.04.10 20:19



Независимо, че е с илеостома и не преминава чревно съдържимо към дебелото черво самата лигавица на последното не е суха и системно си произвежда по малко слуз за да не изсъхва. Периодичното и отделяне в случаи като този, който описвате е нормално и не е белег на някакъв допълнителен проблем.

Редактирано от Buba67 на 26.05.10 11:19.



Тема Re: Въпроснови [re: Buba67]  
АвторMD (Нерегистриран)
Публикувано29.04.10 20:25



Редно е да се проведе химиотерапия и след 5-6 курса се преоценят възможностите за оперативно лечение. Освен това самият препарат би трябвало да се изследва за HER-2 експресия, за да се прецени дали е удачно добавянето на Херцептин или подобен препарат към схемата за химиотерапия тъй като около 20% от стомашните карциноми експресират HER-2 подобно на рака на млечната жлеза.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 3нови [re: MD]  
Автор Mapия П. (оптимист)
Публикувано29.04.10 20:27



Благодаря Ви много за бързия отговор! Всичко добро!

"По-добре е да запалиш свещ, отколкото да проклинаш мрака"



Тема Два първични тумора?нови [re: MD]  
Автор benzar (from BG)
Публикувано30.04.10 15:52



Благодаря за отговора. Днес направихме емболизация на въпросния бъбрек. Следващата стъпка е химиотерапия в Исул за б. дробове. За метастази в кости и мозък (единствените неизследвани места) няма симптоми. Аз само се притеснявам, че от белодробна казват, за б.дроб /хистология/, че се касае за дребноклетъчен карцином, т.е. първичен рак на б. дроб. Дали е възможно да има два самостоятелни, за сега без разсейки? Един в бъбрека и един в б.дроб?

Редактирано от Buba67 на 26.05.10 11:16.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 3нови [re: Mapия П.]  
Автор 123galia (непознат )
Публикувано03.05.10 18:24



Здравейте, МД!
Точно 1 година след втората операция на майка ми от рак на дебелото черво
(в Дървеница, проф. В Димитров), отново днес туморен маркер СЕА е 9,3 (норма 3,1). Рецидивът миналата година се откри след проследяване на СЕА, който в продължение на 1 година нарастваше плавно като достигна до 29 преди операцията. Този път съм отчаяна и обезверена - на 14.01.2010 СЕА беше 2, а днес вече 3 пъти над нормата. Означава ли това, че метастази или рецидив този път нарастват много бързо, въпреки химиотерапията Фолфокс 4, която приключи през ноември 2009. Преди 20 дни ехографът беше добре, но в сряда сме на скенер, а при необходимост ще направим и ПЕТ-скенер. В сряда ще ви пиша заключението от скенера. Извинявам се за хаотичното писане, но най-лошите ми кошмари се сбъднаха.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 3нови [re: 123galia]  
АвторMD (Нерегистриран)
Публикувано04.05.10 21:38



Просто се успокойте и изчакайте резултатите от изследванията. Сега се притеснявате от страховете си, а не от реалността, защото тя е неизвестна към момента.



Тема ПЕТ КТ - достатъчен ли е за операциянови [re: MD]  
Автор 123galia (непознат )
Публикувано05.05.10 17:25



Здравейте, МД!
Напълно сте прав. Ето заключението от скенера днес: Калкулус везице фелее.
(това не разбирам какво е, досега не съм го срещала) Кисте парапелвика ренис синистра. Калцинозис аорте абдоминалис. (Тези 2 изречения присъстват почти винаги). Липсват СТ данни за мета хепатис или за парааортална лимфаденопатия. Изследването е направено с контраст на скенера, на който се изследват болните от онкологията във В. Търново.
Някъде бях писала епикризата от операцията преди 1 година след открития рецидив, но ето една извадка от нея: намери се тумор в голямото було прирастнал към перитонеума на тънкочревните бримки и мезото на колон трансверзум, като един участък инфилтриращ и чревната стена. Мобилизира се голямото було заедно с перитонеумана мезото на тънките черва и колон трансверзум.
На 18 май сме на ПЕТ-скенер във Варна. Повишаването на СЕА: на 14.01.10 - 2, (реф. ст. до 3,1), на 13.04.10 - 5,23 (в лаборатория с реф. ст. до 5 ), а на 03.05.10 - 9,3 (реф. ст. до 3,1) за мен е 100 % доказателство за нов процес, но
все още не визуализиран.
Вълнува ме следния въпрос: дали резултатът на ПЕТ- скенера ще е достатъчен , за да се прецени дали нещата са операбилни. Ще ви моля за някакъв коментар, дори да не е точно по въпроса, защото си спомням, че бяхте писали, че комбинацията от ПЕТ и обикновен скенер е най-добра при оперция. Поздрави и весели празници.

Редактирано от Buba67 на 26.05.10 11:22.



Тема ПЕТ КТ - достатъчен ли е за операциянови [re: 123galia]  
АвторMD (Нерегистриран)
Публикувано05.05.10 19:59



Това, което не сте го срещала е просто камъче в жлъчния мехур.
ПЕТ-КТ е достатъчна за преценка.

Редактирано от Buba67 на 26.05.10 11:22.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 3нови [re: MD]  
Автор 123galia (непознат )
Публикувано05.05.10 20:19



Благодаря ви за бързия отговор. Разбирам, че с резултата само от ПЕТ може да се направи консултация с хирург.



Тема Re: Лимфедемнови [re: Buba67]  
Автор пиceтo (минаващ)
Публикувано06.05.10 11:20



Уважаеми МД, моля за Вашето компетентно мнение - вследствие на операция от рак на гърдата при майка ми се получи лимфедем който не можем да овладеем . До момента е приемала Ендотелон самостоятелно , а след това Ендотелон + Детралекс , но ефект нямаше. Поинтересувах се за масажи и физиотерапия , но лекарите бяха категорично против - при онкологично болни било забранено всякакви видове масажи. Прави упражнения, но полза няма. Дали би било добре да направим консултация със съдов хирург ? Изобщо какво лечение бихте ни препоръчали? Боли я много и почти постоянно ръката. Нурофен, аналгин и др. болкоуспокояващи действат за кратко , но проблема остава.
Благодаря Ви предварително!
Желая Ви весели празници!



Тема Re: Лимфедемнови [re: пиceтo]  
АвторMD (Нерегистриран)
Публикувано06.05.10 16:22



Можете да прилагате всякакви масажи и физиотерапевтични процедури - не са контраиндицирани при пациенти с лимфедем след мастектомия по повод тумор на млечната жлеза. Колегите, които смятат, че са противопоказани би трябвало да отговорят на простичкия въпрос защо във всички стандарти за лечение на лимфедем по света те присъстват. Не е излишно да се консултирате с компетентен съдов хирург, но на практика за да има облекчение при тежките форми на лимфедем се налага да се комбинират много и различни методи от традиционната и нетрадиционната медицина - медикаменти, масажи, мазила, арома-, хидротерапия, хомеопатични средтва и т.н. Няма готова и общовалидна ефективна рецепта за веки случай. Можете да видите и следния сайт създаден от и за пациентите с лимфедем:



Редактирано от Buba67 на 06.05.10 17:37.



Тема Re: Лимфедемнови [re: MD]  
Автор пиceтo (минаващ)
Публикувано06.05.10 18:47



Благодаря Ви много МД, за бързият отговор! Благодаря и за полезният сайт има страшно много информация за нас. Лека и спокойна вечер!



Тема Ca nasopharings - Лимфоепитилиом нови [re: пиceтo]  
Автор Okcaнa (непознат )
Публикувано08.05.10 22:18



Диагнозата на сестра ми е Ca nasopharings - Лимфоепитилиом изчакваме 10.05, за да започне назначената и химио и лъчетерапия, но има много силно главоболие, особено след биопсията която е взета на 29.04, кожата започна да я сърби, ехографията не показа разсейки. Трябва ли да прави някакво изследване за костите или то се прави след терапиите?
От ноември 2009 я лекуват за мигрена, за възпалени нерви, главата я боли адски, а в неврологията й казват, че възпалените нерви се оправят бавно. Пие DHSконтиниус от 90 мг 2 х1, Трамадол стада, нимезил, рутаскорбин.
Искам да знам какво следва, но не мога да намеря за това заболяване в този клуб или не мога да се ориентирам. Още се опомняме от новината за тази болест.




Редактирано от *jull** на 08.05.10 22:45.



Тема Re: Ca nasopharings - Лимфоепитилиомнови [re: Okcaнa]  
Автор nikibg73 (непознат)
Публикувано09.05.10 09:33



Здравейте МД. Премахната ми е щитовидната жлеза заради папиларен карценом.Въпроса ми е какви трябва да са стойностите на тиреоглобулина за да е всичко ОК.Питам защото референтните са 1.4 - 78 ( моите в момента 0.62 след диета и спиране на елтирокса),но ендокринолога казва ,че нормално трябва да е под тези стойности.
Предварително благодаря за отговора.
Здраве и късмет ви желая



Тема Re: Ca nasopharings - Лимфоепитилиомнови [re: nikibg73]  
АвторMD (Нерегистриран)
Публикувано11.05.10 19:29



При условие, че са под горната граница на нормата всичко е ОК. Долната граница нищо не значи в случая.



Тема Re: Лимфедемнови [re: пиceтo]  
АвторMD (Нерегистриран)
Публикувано11.05.10 19:30



Ха така! Горе главата





Тема Мети в далак -операциянови [re: Buba67]  
Автор brilyant76 (непознат )
Публикувано17.05.10 11:27



Здравейте! Не можах да разгледам всички теми тъй като нямам много време и съм страшно объркана! Някой може ли да ми помогне с повече информация при открити метастази в далак? Поставиха ми такава диагноза на 5 скенера във Варна. Ходих при професор темелков и тои ми назначи операция в университетска болница вав Варна, а не в неговата частна клиника. иска операцията да я направи в университетска. Прочетох в интернетр че всъщност изваждането на далака съвсем не е проста работар защото при отстраняването му пада имунитета на организма, а аз вече един път съм претърпяла онкооперация и химимотерапия. Страхувам се и при операцията да не стане по-лошо за мен и да се получат разсейки. Всички други органи са ми здрави! Моля помогнете и с информация за добри доктори в тази област в който и град да е /София, Варна и др./. Аз съм от Бургас. Кръвните ми изследвания са перфектни. Този провлем в далака ни би ли следвало по нукаккъв начин да се отрази в кръната ми картина?

Редактирано от Buba67 на 26.05.10 11:23.



Тема Мети в далак -операциянови [re: Buba67]  
Автор brilyant76 (непознат )
Публикувано17.05.10 11:48



Всъщност историята е следната: на 1.10.2008 ме оперират ипоставят диагноза рак на двата яйчника и изчистват абсолютно всички генекологични органи, след което преминавам през курс от 6 вливки химиотерапия. Всичко върви добре до момента сега когато тиморния маркер се вдигна изапочвам да ходя по ехографи /няколко/ - на всеки виждат петно в хилиуса на далака, от там на 5 скенер и заключението от там е "Метаболитна активна слезия с вид на мета", а всички останали органи са чисти. Иначе се чуствах толкова добре, даже и активно си спортувах /карам колело и гимнастика/ докато не се появи това с далака. Сега нищо не правя.

Редактирано от Buba67 на 26.05.10 11:25.



Тема Мети в далак -операциянови [re: brilyant76]  
Автор Buba67Модератор ()
Публикувано17.05.10 13:15



Мила brilyant76, явно много си уплашена, щом не си видяла, че MD ти отговори в темата за мети в далака.



Да имаш кураж не значи да не се страхуваш,а да си господар на страха си - Марк Твен

Редактирано от Buba67 на 26.05.10 11:24.



Тема Мети в далак -операциянови [re: brilyant76]  
АвторMD (Нерегистриран)
Публикувано17.05.10 15:09



Просто вземете решението и се оперирайте. Имате достатъчно изследвания вече, даже предостатъчно. Повече от ПЕТ-КТ няма какво да направите. Останалото е загуба на време. Отделно, че е чудесна новина, че имате само едно огнище на активност на скенера. Така че - горе главата, лекувайте се и си продължете нормално живота.

Редактирано от Buba67 на 26.05.10 11:25.



Тема РМЖ - леко увеличен възелнови [re: MD]  
Автор addy13 (непознат )
Публикувано19.05.10 18:44



Искам да запитам лекари,който отговарят тук за следния случай - моя близка роднина,оперирана от карцином на гърда преди година в първи стадий,туморчето беше 3 мм с чисти лимфни възли,без метастази на всички образни изследвания включително и сцинтиграфия,проведени преди 5-6 месеца,съответно лечение с фек,паклитаксел и в момента на лечение с херцептин и золадекс,без оплаквания,но преди 2 месеца изкара много тежко генитален херпес,който лекувахме почти месец.Наскоро направихме изследване на туморен маркер,който е със стойност 13 и ПЕТ скан,който показа ,че всичко е ок с изключение на един леко увеличен ингвинален лимфен възел-8мм,може ли да е в резултат това на някакво възпаление,кръвната и картина не е възстановена все още?

Редактирано от Buba67 на 26.05.10 11:27.



Тема Личнинови [re: addy13]  
Автор kykлeнcka пиpaня (минаващ)
Публикувано19.05.10 19:28



Как издържате на натовареното Ви ежедневие?

Като хирург на дебело черво и черен дроб, какъв хранителен режим имате?

Имате ли хоби?

Тъй като въпросите са лични, имате право да не отговаряте





Тема РМЖ - леко увеличен възелнови [re: addy13]  
АвторMD (Нерегистриран)
Публикувано19.05.10 20:59



Възможно е да е резултат от тазовата инфекция.

Редактирано от Buba67 на 26.05.10 11:27.



Тема Re: Личнинови [re: kykлeнcka пиpaня]  
АвторMD (Нерегистриран)
Публикувано19.05.10 21:15



Понякога не издържам, изключвам телефона и изфирясвам в чужбина.

Хич не се ограничавам да оперирам само тези органи. Онкохирургията изисква да си свръхспециализиран в цяла област на тялото ако искаш да си наистина полезен. В моя случай това е корема. Вярно, че ми отне около 15 години, но съвестта ми е спокойна, че мога да се справя с абсолютно всяка ситуация в коремната хирургия по начин, който да е най-добър за пациента според който и да е стандарт на тази планета. Това е. Хранителният ми режим е подчинен на единствено изискване - качествени продукти и добре приготвени. Никакви диети и табута.

Чета. Фотография. Кино.

Други въпроси?





Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 3нови [re: MD]  
Автор addy13 (непознат )
Публикувано19.05.10 22:08



благодаря ви,надявам се да е тази причината



Тема Re: Личнинови [re: MD]  
Автор Ekna (Усмивка)
Публикувано19.05.10 22:23



Мдааа, МД е наш приятел - личи по безкористната му подкрепа, а ние някак пропускаме да го попитаме приятелски "Как си?"

Стана ми едно такова гузно, но и мило ... благодаря на Кукленска Пираня за въпросите и на нашия МД за отговорите



Искрени усмивки и за двама ви



Тема Повръщане след операция на мети в черен дробнови [re: MD]  
Авторdesidora (Нерегистриран)
Публикувано20.05.10 11:18



Здравейте!!!След операция на мети в черен дроб,мама започна курс химиотерапия!На 14.05 беше второто вливане,но вече 6-ти ден повръща и започна да я тресе.Моля Ви кажете ми какво да направим?Пие деган!

Редактирано от Buba67 на 26.05.10 11:28.



Тема Левкемиянови [re: Buba67]  
Автор Гюнaй Mexмeдoв (непознат )
Публикувано20.05.10 13:25



Здравейте Казвам се Гюнай баща ми Живее в турция и скоро му откриха левкимия ходи на лечение там но не знам с какво да му помогна и има ли лекарство което да го подсили или храни специални Болеста точното име ми казаха plazma sell levtimia не знам дали съм точен в изписването
но му проведоха но постоянно вдига температура в момента е 47 кг и след химиотерапиата пак има температура от какво е тази температура дадоха му да пие дексаметазон (декорт ) и със него антибиотици кипро и др дали е възможно да копирам изследваниата му В Турция и да ги прегледа хематолог за второ мнение или да го доведа в България Не знам как да постъпя чуствам се безпомощен

Редактирано от Buba67 на 26.05.10 11:29.



Тема Re: След чиста операция, откъде се получават разсейкинови [re: leonidas22]  
Автордokтopa (Нерегистриран)
Публикувано20.05.10 14:55



Колкото и перфектна да е операцията винаги има наличие на така наречените резидуални атипични клетки. Когато0 имунитетът на организма спадне, а това може да стане в различен период от време се развиват рецидиви или разсейки в регионарни л.в или далечни такива в различни органи-бял дроб, черен дроб, мозък перикард, плевра и др. Затова винаги след операция трябва да се помисли за укрепване на имунната система. Засега единствено за Варумин има доказани и проследени с образна диагностика и ту-маркери благоприятно повлияли се онкоболни.



Тема Re: След чиста операция, откъде се получават разсейкинови [re: дokтopa]  
Автор kykлeнcka пиpaня (минаващ)
Публикувано20.05.10 15:04



Не нахалствайте! И не бъдете безочлив и не си приписвайте титла "доктор"- хахаха



Тема Повръщане след операция на мети в черен дробнови [re: desidora]  
АвторMD (Нерегистриран)
Публикувано20.05.10 20:45



Ами можете да опитате и с натриев цитрат за повръщането, но ако е много упорито проблем става и храненето и загубата на течности, което налага да се включат течности венозно за няколко дни. Консултирайте се с лекар ако повръщането продължава над 24 часа

Редактирано от Buba67 на 26.05.10 11:28.



Тема Левкемиянови [re: Гюнaй Mexмeдoв]  
АвторMD (Нерегистриран)
Публикувано20.05.10 20:47



Къде точно се лекува? Имам предвид в коя болница?

Редактирано от Buba67 на 26.05.10 11:29.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 3нови [re: MD]  
Авторdesidora (Нерегистриран)
Публикувано20.05.10 22:51



Благодаря Ви за отговора!!!Още утре ще купя ампули.Майка повръща вече 6-ти ден,без да се храни,а всички поети течности изхвърля на секундата.Обадих се на химиотерапевта и той каза,че ще е така


НЕ СЪМ СЪГЛАСНА!!!



Тема Нефректомия след карцином - бременностнови [re: MD]  
АвторEли (Нерегистриран)
Публикувано21.05.10 16:59



Здравейте!
През 2006г претърпях нефректомия заради бъбречноклетъчен карцином/хромофобен вариант 1 стадий. Нямам лечние след това. Въпросът ми е какви са рисковете спрямо основното заболяване и изобщо за мен при евентуална бременност? Препоръчва ли се да не се забременява след това?

Редактирано от Buba67 на 26.05.10 11:30.



Тема Нефректомия след карцином - бременностнови [re: Eли]  
АвторMD (Нерегистриран)
Публикувано21.05.10 20:04



Няма строги препоръки. Редно е да сте информирана обаче, че бъбречноклетъчните карциноми са чувствителни на хормонални стимули (естрогени и прогестерон) и популационните проучвания сочат над 3-4 пъти по-висока честота на този тумор при раждали жени в сравнение с нераждали. Доколкото това са все пак статистически данни и неприложими за всеки конкретен случай, както и абсолютно неспособни да дадат конкретен отговор на въпроса за риска в конкретен случай Вие ще вземете решението какво да правите.

Редактирано от Buba67 на 26.05.10 11:31.



Тема Нефректомия след карцином - бременностнови [re: MD]  
АвторEли (Нерегистриран)
Публикувано22.05.10 10:37



Благодаря, MD!
Положително щях да поема риска, ако нямах деца. Но при мен дилемата е усложнена от това, че имам вече едно. Просто е трябвало лекарите да ме информират още тогава, за да не живея 4 години с мисълта за още едно родно детенце. Тази болест взема толкова много... Вероятно няма да поема риска. Поне не в този вариант.

Бъдете здрав!

Редактирано от Buba67 на 26.05.10 11:31.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 3нови [re: Eли]  
АвторMD (Нерегистриран)
Публикувано22.05.10 21:24



Желая Ви слънчев живот





Тема Фактори за карцином и метастазинови [re: MD]  
АвторEли (Нерегистриран)
Публикувано23.05.10 06:52



Благодаря!



Ако не прекалявам с въпросите - един последен може ли?

Едни и същи ли са факторите за образуване на карцином и неговите метастази? Или за метастазите вече е определящ само спада в имунитета?

Редактирано от Buba67 на 26.05.10 11:32.



Тема Фактори за карцином и метастазинови [re: Eли]  
АвторMD (Нерегистриран)
Публикувано23.05.10 18:44



Различни са. Твърде различни. Способността за метастазиране е функция, която злокачествените тумори придобиват в определен етап от развитието си.

Редактирано от Buba67 на 26.05.10 11:32.



Тема Re: След чиста операция, откъде се получават разсейкинови [re: дokтopa]  
АвторMD (Нерегистриран)
Публикувано24.05.10 18:03



Много весело

. И естествено единствен Вие го продавате и знаете точната дозировка нали? Гений.



Тема Re: След чиста операция, откъде се получават разсейкинови [re: MD]  
Автор LlDl_ru (Живучая!!!)
Публикувано25.05.10 15:49



Уважаеми МД!
кога е най-добре да се направи ЯМР на гръбнака - по време на изострянето на болките или да се изчака до намаляване на кризата /предписани са манитол, дексаметазон, дексофен/ ?

... butterfly effect ...



Тема Гемзар и белодробен карциномнови [re: Buba67]  
Автор Дид (непознат )
Публикувано25.05.10 16:19



Здравейте, докторе! Бихте ли ми казали имате ли наблюдения и/или информация за въздействието на лекарството Гемзар върху белодробен карцином (сквамозен, невроговяващ, недребноклетъчен), 4-ти стадий и по-точно T3N2M1 (по епикриза). Това е диагнозата на баща ми, който е на 58 години, състоянието му е преценено като неоперабилно, понеже има метастази по плеврата. Взета е проба само за биопсия.

Благодаря Ви предварително!

Редактирано от Buba67 на 26.05.10 11:33.



Тема Гемзар и белодробен карциномнови [re: Дид]  
АвторMD (Нерегистриран)
Публикувано25.05.10 20:35



Стандартна терапия за този стадий и хистология са платина-базираните режими. Има множество проучвания, включващи гемцитабин (Гемзар) в комбинация с платина или други химиотерапевтици, но няма данни за значително превъзходство на една или друга схема. Така или иначе Гемзар + още нещо ще бъде лечението при вас и то е съобразено със съвременния подход към това заболяване.

Редактирано от Buba67 на 26.05.10 11:34.



Тема Алтернативи за белодробен карциномнови [re: MD]  
Автор Дид (непознат )
Публикувано26.05.10 10:22



MD, благодаря за отговора! Бихте ли ни препоръчали средства (лекарствени и/или алтернативни) успоредно със стандартното лечение, за да подсилим имунния отговор и самия ефект от терапията?

Хубав ден!



Редактирано от Buba67 на 24.08.10 09:13.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.