Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 22:10 11.06.24 
Взаимопомощ
   >> Клуб за борба с рака
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | >> (покажи всички)
Тема странични ефекти от химиотерапията  
Авторsisi47 (Нерегистриран)
Публикувано03.09.09 22:37



Много моля ако някой може да ми помогне със съвет. Мъжът ми е с карцином на белия дроб. Вчера му правиха химиотерапия с цисплатина а онзи ден му вляха таксол. Тои е и диабетик на инсулин. От вчера е много отпаднал, което е нормално след тази химия, но се отврашава от всякаква храна. А с диабета това е опасно. Моля някои ако знае нещо да ми даде съвет какво да правя. Ние сме начинаещи в тази област



Тема Re: странични ефекти от химиотерапиятанови [re: sisi47]  
Автор nelly_83 (минаващ)
Публикувано04.09.09 10:59



sisi47,
нормално е първите дни след ХТ да няма много апетит, да му се променят вкусовите рецептори. С времето ще се нормализират нещата. През това време давай му сокове , прясно изтискани от плодове и зеленчуци, пасирани супички със сламка( по-лесно е ). Настоявай мила да хапва, храната е важна да не отпада организма. Успех в борбата!



Тема Re: странични ефекти от химиотерапиятанови [re: sisi47]  
Автор N_O6O6 ()
Публикувано04.09.09 11:15



Като средство срещу гадене ви препоръчвам вода с прясно изцеден сок от лимон, действа много тонизиращо, стига лимона да не е противопоказен за диабета.

Също така ти препоръчвам да прочетеш из другите теми за химиотерапия, има много ценни съвети. Използвай търсачката на Дир-а и Справочника на темите горе на първа страница.<P ID="edit"><FONT class="small"><EM>Редактирано от N_O6O6 на 04.09.09 11:17.</EM></FONT></P>

Редактирано от N_O6O6 на 04.09.09 11:18.



Тема Re: странични ефекти от химиотерапиятанови [re: nelly_83]  
АвторSisi 47 (Нерегистриран)
Публикувано04.09.09 14:12



Много благодаря за добрите съвети. Тази нощ беше кошмарна. Болеше го цялото тяло и освен това и гаденето с позиви за повръщане, като при това не е хапнал нищо снощи. Снощи дори и инсулин не си сложи. Сутринта кръвната захар беше 17,7, което е доста много. Би си инсулин и легна. Въобще не иска да чуе за никакво ядене, а аз съм на работа и от време на време звъня на GSM-а, той спи и докога ще е така не знам. Колко време продължава тази мъка? А му предстоят още поне 3 терапии.



Тема Re: странични ефекти от химиотерапиятанови [re: Sisi 47]  
Автор nelly_83 (минаващ)
Публикувано04.09.09 15:02



sisi 47, от таксола боли цялото тяло наистина, болките отшумяват до 3-4 дни, но не би трябвало да има загуба на апетит( незнам за циплатина)
мама когато беше на ФЕК почти 2 дена не можеше нищо да хапне, даже вода не можеше да приема, просто имаше проблем с преглъщането и всичко казваше, че има отвратителен вкус, но това отмина за няколко дни....Опитай вечерта да му дадеш течна храна. За таксола слагат ли му 3 инжекции Дексаметазон, за да се намалят алергичните реакции на организма?



Тема Re: странични ефекти от химиотерапиятанови [re: nelly_83]  
Авторsisi47 (Нерегистриран)
Публикувано04.09.09 17:34



nelly_83,преди таксола му сложиха една инжексия мускулно Дексаметазол. От 1 септември досега е отслабнал с 5 кг. Ужас. Не знам как ще бъде занапред. Каза ми че е пил деган на обяд. Дано се пооправи с яденето, защото инсулин без никаква храна ще е страшно.



Тема Re: странични ефекти от химиотерапиятанови [re: sisi47]  
Автор nelly_83 (минаващ)
Публикувано04.09.09 20:15



sisi74, за таксола трябва да се слагат не 1 а задължително 3бр. инжекции по схема- сутрина на предния ден преди вливането, вечерта на деня преди вливането, и около 5-6h след самото вливане>
За повръщането купи му зофран или китрил- много по-добри са. Дегана е много слабо, почти няма никакав ефект.
Поговорете с лекар за това че слабее много,трябва определено да се направи нещо за да се спре отслабването на организма като цяло!


Успех!



Тема Re: странични ефекти от химиотерапиятанови [re: sisi47]  
Автор paparosko (толерантен)
Публикувано04.09.09 23:10



Нали има лекуващ лекар онколог.
Посъветвайте се с него.
Щом е назначил лечение, би трябвало да е наясно с последствията.
Дали е така, обаче?!

Никога не казвай никога!





Тема Re: странични ефекти от химиотерапиятанови [re: paparosko]  
Авторyraaa (Нерегистриран)
Публикувано04.09.09 23:41



Папароско, освен, че не помагаш с този си назидателен тон, незнам дали осъзнаваш, колко глупаво, надуто ,та дори и жестоко звучи в случаят ти иронично-саркастичното ти изказване!!!!!!!!!!

Нямам думи...незнам кой ти каза, че с тези високопарни , неадекватни писания можеш да помогнеш!??.....Сиси 47 за да не се влоши много диабета , пробвайте да пооправите гаденето и възварнете апетитътс чай от джинджер..., може би най-чистият и хубав чай от джинджер е китайският, със сигурност може да намерите такъв от китайските магазини около пазарът Кирков в София...или пък купете корен, разбрах, че вече се продава и в Бг. , настържете го и му даъте да пие...Успех....Отделно ако диабетът се влуши може да се изпадне много лесно в кетоацидозна кома...а това е животозастрашаващо...посаветвайте се задължително с ендокринолог, той със сигурност има лекуващ такъв, щом е диабетик на инсулин...Не губете време , а се срещнете бързо с ендокринолог, той със сигурност ще знае какво е най-благоприятно за диабетът му като режим , лекарства и т. н. Ващият случай е просто по-компликиран заради диабетът , но не е обречен , нали?Щом има бързи и адекватни реакции!!!!



Тема Re: странични ефекти от химиотерапиятанови [re: yraaa]  
Автор Buba67Модератор ()
Публикувано05.09.09 00:23



Ето тук има събрани рецепти против гадене и повръщане по време на химиотерапия:



Запишете на листче въпросите, които да зададете на химиотерапевта. Вечно бързат и се забравят някои неща.

Да имаш кураж не значи да не се страхуваш,а да си господар на страха си - Марк Твен

Тема Re: странични ефекти от химиотерапиятанови [re: yraaa]  
Автор paparosko (толерантен)
Публикувано05.09.09 09:18



Приемам критиката.

Да се посъветва с лекуващия онколог, който е назначил лечението.
Той ще и каже най-добре, защото би трябвало да познава най-добре състоянието й, а не някой друг.

Така добре ли е?

Никога не казвай никога!



Тема Re: странични ефекти от химиотерапиятанови [re: paparosko]  
Автор gali4 (непознат)
Публикувано07.09.09 15:52



Направете консултация с лекуващия ендокринолог.
Майка ми беше с карцином на панкреаса и на инсулин, като също се хранеше зле - затова и на два пъти получаваше хипогликемия - захарта й падна до 2,2 единици - а това е преддиабетна кома!!! Затова ендокриноложката драстично й намали инсулина, но това задължително трябва да стане по съвет на лекуващия диабета лекар!
Дано да се нармализират нещата! Успех!!!
Галя



Тема Re: странични ефекти от химиотерапиятанови [re: gali4]  
Автор LlDl_ru (Живучая!!!)
Публикувано07.09.09 16:41



Не знам къде да отнеса моят въпрос, затова го слагам тук, моля, да ме извините...
Нямаме си химиотерапевт в клуба, който да подпомогне с поне една дума тук...
Четох,четох, и никъде не можах да намеря информацията относно проявата на последствията от химиотерапията и след години...
Имам някои кардиологични проблеми, а не искам да плаша извънредно някои , които в момента са на ХТ
Всеки изживява индивидуално
Ако може някой да ми даде линк за да прочета по-подробно за последствията от ХТ във времето, ще бъда благодарна ! Просто искам да си изясня някои моменти

***Давай напред и не бой се! Вся Жизнь впереди!***



Тема Re: странични ефекти от химиотерапиятанови [re: LlDl_ru]  
Автор *jull**Модератор (нощна птица)
Публикувано07.09.09 17:45



Миличка, това, което описваш, е напълно възможно да бъде закъснял "ефект" от терапията ти. Ето един материал, който не само описва тези странични действия (вкл. и твоите оплаквания), но и дава препоръки за тяхното преодоляване:



Ако решиш, че наистина е полезен (и имаш възможност) може да резюмираш най-важното от него.
Специално за теб го избрах на руски!

"Совите не са това, което са..."

Тема Re: висока температура след вливаненови [re: *jull**]  
Автор nadia_O6O6 (позитивна)
Публикувано27.11.13 12:36



Здравейте! След вливане на херцептин вдигнах температура над 39 гр., уточнявам, че слагам това лекарство около 4 години и досега не се е случвало. Притесних се да не би темп. да се дължи отново на проблем с белия ми дроб, питам лекаря, той казва - от банките е, но следи нещата. В разговор с друга жена, която е на същото лечение разбрах, че и при нея се е случило, само че при вливане със Зомета. След вчерашното вливане отново ме втресе. Разговарях със съпруга ми, който работи във фармацевтична фирма, той каза, че това е натриев хлорид, не изисква съхранение при специални условия, какво може да не им е наред на тези банки, една банка струва 1 лв., а ми причиняват такъв дискомфорт?



Тема Re: висока температура след вливаненови [re: nadia_O6O6]  
Автор Ekna (Усмивка)
Публикувано27.11.13 14:38



Не ми се е случвало, но се питам възможно ли е да са били студени? Мен са ме карали да си ги стоплям преди вливане. Държали сме ги с ръце докато се стоплят и едва тогава ми ги вливаха.



Тема Re: висока температура след вливаненови [re: Ekna]  
Автор nadia_O6O6 (позитивна)
Публикувано27.11.13 15:22



Да, сега се сещам, че жената с която говорих каза, че усещала сякаш буца лед върви по вената й, но аз нали съм с порткат, не усещам нищо нередно. Някои лекарства наистина трябва да се топлят, но те се съхраняват в хладилник, а тези банки при стайна температура.



Тема Re: висока температура след вливаненови [re: nadia_O6O6]  
Автор Ekna (Усмивка)
Публикувано27.11.13 15:29



Хм. Възможно е, поради отслабен имунитет, да се активира някаква спяща иначе инфекция, заради която е температурата. Може да си отмине след някой и друг ден от само себе си, след като организма лека полека започне да надмогва страничните ефекти и имунната система насмогне.

При мен например от Таксола ми избиваха гъбички в устата, цялата ми устна побеляваше и след 4-5 дни се възстановяваше. Помагах на ситуацията с един гел де. Сега пак още на първия ден след вливката забелязах леко побеляване. С натрупването сигурно ще се влоши и трябва да се лекува с гела, защото иначе отиват в храносмилателната система.



Тема Re: висока температура след вливаненови [re: Ekna]  
Автор Kaлoянa (стар клубар)
Публикувано27.11.13 18:58



Момичета, минава ми през ума и това, да не би да са направили внос на тези лекарства от друго място, не както до сега, за да излиза по евтино и самите банки да имат странични действия, наример от Индия са много с ниско качество продуктите, а там бълва фармацевтичната индустрия. Държави които немогат от Запад да купуват лекарства, се обръщат към Изток. ПРоверете от къде е вноса и защо се получава така, не е нормално. Ако вие не се поинтерисувате, няма кой друг. От лекарство, до лекарство има огромна разлика имам предвид производителя, патента, оригинала, заместителя, ехееееееееее, по веригата на фармацевтичната индустрия стъпалата са много. Внимавайте!

Живота е рисуване без гума за триене.


Тема Re: висока температура след вливаненови [re: Kaлoянa]  
Автор Crasiva (ентусиаст)
Публикувано27.11.13 20:50



Ако и преди е имало вливане с това лекарство, но не е имало температура, тогава или нещо в новото е променено, или в банките, или вътре в тялото се е получило обостряне на алергичната реакция. Това е нещо като автоимунна хиперреакция, на която й е трябвало време за да изгради антитела против някаква отрова внесена преди време отвън. И вече организма е с достатъчно антитела плуващи в него, за да предизвика силна реакция, като например при някаква бактерия и като вдига температурата й вгорчава живота на бактерията.
Не може ли да ги накараш да вземат една стерилна игла, малко спирт, за да ти измият кожата на ръката или гърба и да те драснат безболезнено и повърхностно по кажата, да капнат малко от препарата за химиотерапия и да изчакат колкото се чака за положителна алергична реакция и да кажат дали не си развила алергия.
Навсякъде където се боцкат хора има такива проби за алергия към антибиотици и други неща. Просто не знам как се действа. Това е



Тема Re: гел против гъбичкинови [re: Ekna]  
Автор MamaD (ентусиаст)
Публикувано28.11.13 00:04



Екна, с какъв гел си помагаш за гъбичките? Питам, че хората на Сутент имат същия проблем, но при тях не отшумява - те взимат капсулите всеки ден.



Тема Re: гел против гъбичкинови [re: MamaD]  
Автор nadia_O6O6 (позитивна)
Публикувано28.11.13 09:27



Благодаря ви на всички за отговорите.
Точно щях да помоля Екна да пише за този гел - би било полезно за много хора.



Тема Re: гел против гъбичкинови [re: MamaD]  
Автор Ekna (Усмивка)
Публикувано28.11.13 10:12





Личната ми го предписа. След известно време ми стана гаден, защото е доста сладък. Но вършеше работа. Първият път, когато отидох и при нея, кожичките ми висяха в устата, беше много гадно. С гела отшумяха.



Тема Daktarinнови [re: Ekna]  
Автор kykлeнcka пиpaня (ентусиаст)
Публикувано28.11.13 12:20



Подкрепям за Дактарин, и мама го ползваше.



Тема За гъбички в устата-и дъвка Сакъзнови [re: kykлeнcka пиpaня]  
Автор Ekna (Усмивка)
Публикувано28.11.13 15:39



Чистата дъвка сакъз е скъпа и трудно се дъвче. Личната ми препоръча дъвки Вивидент.

притежава силно антимикробно, антивъзпалително и лечебно действие. Повлиява благоприятно върху стомашно-чревния тракт, устната кухина и кожата.



Тема Re: За гъбички в устата-и дъвка Сакъзнови [re: Ekna]  
Автор MamaD (ентусиаст)
Публикувано29.11.13 20:57



Благодаря ви момичета! Да сте живи и здрави!



Тема Re: За гъбички в устата-и дъвка Сакъзнови [re: MamaD]  
Автор PerEm ()
Публикувано30.11.13 22:46



Гъбичките в устата са вследствие на отслабения имунитет по време на химиотерапия.Представете си тези гъбички и по всички лигавици, които са невидими в тялото. Звучи доста ужасно! Същото се получава и при приемане на антибиотици- нарича се унищожаване на нормалната флора. Ето защо при прием на антибиотици докато трае лечението, трябва да се приемат и пробиотици. Това компенсира нещата и не се стига до гъбични проблеми, тежка диария и т.н. Жалко, че лекарите не ги казват тези неща, а когато на някой се случи-тогава тепърва-..." казах ли ти да вземеш пробиотик? "
Аз имам свое правило- при прием на атибиотик-задължително и пробиотик.
Преди да започна химиотерапията / за протокола- проведох 6 курса ФЕК /, се свързах с проф. Мургов, един от създателите на българските пробиотици Ентеросан. По негова препоръка през цялото време приемах от препарата Ентеросан България и нямах никакви гъбични проблеми. По аптеките има много продукти пробиотици.
Надявам се да съм била полезна, споделяйки своя опит!
Бъдете здрави! Прегръдки и успех!




http://enterosan.net/



Тема Re: За гъбички в устата-и дъвка Сакъзнови [re: PerEm]  
Автор PerEm ()
Публикувано30.11.13 22:52










Тема Re: За гъбички в устата-и дъвка Сакъзнови [re: PerEm]  
Автор Crasiva (ентусиаст)
Публикувано02.12.13 15:24



То по тази логика да се взема и нещо, което помага на здравите клетки да се противопоставят на цитостатиците, а не деленето им да е невъзможно.
А после следващата стъпка логично май е да се взимат само неща, които диференцират между полезни и вредни цели, на които влияят.
Аз ли не съм от модерното поколение или нещо съм дефектен, но все ми се струва, че е по - изгодно вместо да вземеш един тон отрова и един тон противоотрова просто да не взимаш толкова като количество или изобщо отрова.
Как при хората, които не взимат отрови не се появява нито рак нито гъбички и съответно няма нужда от противоотрова. Сигурно живота без проблеми е много скучен и затова се въртим в тези кръгчета.



Тема Re: За гъбички в устата-и дъвка Сакъзнови [re: Crasiva]  
Автор MamaD (ентусиаст)
Публикувано02.12.13 15:42



Не хубавецо, не, че си дефектен, просто слава Богу си здрав, но да не памя....



Тема Re: За гъбички в устата-и дъвка Сакъзнови [re: MamaD]  
Автор Crasiva (ентусиаст)
Публикувано03.12.13 07:36



Аз го казвам не за да сложа черта между болни и здрави, а за да наблегна на факта, че ако в един момент страничните ефекти са твърде много, тогава лечението обикновено спира.
Това не е ли глуха линия като перспектива. Не може ли един пациент с нормална интелигентност да види от къде се е отклонил от пътя на баланса и да разбере, че медицината може стресово да го върне в баланс, но това е винаги с последствия, които в онкологията са сериозно нещо.
Вярно, че може и да е наследство от предишните поколения, но тая работа няма кой да му я свърши на пациента. Балансирането си е негово задължение.





Тема Re: За гъбички в устата-и дъвка Сакъзнови [re: Crasiva]  
Автор Roxan*na (GG)
Публикувано03.12.13 13:33



все ми се струва, че е по - изгодно вместо да вземеш един тон отрова и един тон противоотрова просто да не взимаш толкова като количество или изобщо отрова.
Как при хората, които не взимат отрови не се появява нито рак нито гъбички и съответно няма нужда от противоотрова. Сигурно живота без проблеми е много скучен и затова се въртим в тези кръгчета.



Ръкопляскам на тази позиция.


Страшно добре казано. Бих искала всеки - без значение дали се смята за болен или здрав - да възприеме тази философия.


Много по-лесно и удобно е да се извърши превенция на проблеми, вместо след купища натрупани грешки да се спасява панически положението.


Единствената възможна превенция - натъртвам на което - е здравословен живот и отклоняване на ВСЕКИ опит да приемаме отрови и вредни въздействия ПОД КАКВАТО И ДА Е ФОРМА - дори да ни убеждават, че в момента това е лекарство или желателно да се приеме - но с всички последействия в крайна сметка отровата си е отрова.


Именно че живота за повечето хора без измислени проблеми е скучен или нежелателен - за мен няма друго обяснение. Толкова много хора искат да страдат - и нарочно се завъртат в тези проблеми. Ако се надникне по-дълбоко в психиката на хората, които вярват, че са болни - някъде там ще се намери обяснението защо им харесва да страдат и да изтъкват болестта си като основна причина за страданието си. А в действителност неудовлетвореното страдание бива първопричина - и измисля болестта, която да съответсва.


Аз защо се ужасявам от болест. Одим правим струваме и до болест не стигаме. Щото тека искам - и тека го правим.


А други хора защо се кефят да са болни - щото одат, прават струват и се разболеват...





Бих наблегнала на твърдата позиция - който иска да е болен - се разболева. Който иска да е здрав- прави струва и не боледува.



В крайна сметка излиза, че зависи само от нашата вътрешна настройка и желания - и болестите са точен отговор на вътрешната ви настройка.


Огледайте се около себе си и забележете кой е здрав и кой е болен - и разгледайте характера на тези хора и начина им на живот - еми очеизвадно е горното.

Робът се бори за свобода. Свободният - за съвършенство.


Тема Re: За гъбички в устата-и дъвка Сакъзнови [re: MamaD]  
Автор Roxan*na (GG)
Публикувано03.12.13 13:37



Ами слава богу, ама пусни си фиша де - за да изтеглиш печалбата




Иначе моеш да стоиш на колене и да се молиш да си здрав до второ пришествие - а без да направиш в реалността необходимите стъпки да си здрав - ше ли бъдеш здрав наистина?


То ноо лесно да се разболееш безотговорно и после безотговорно да се оплакваш че си болен - а междувременно да се тровиш и самоубиваш - е как нема да си болен? на думи правиш сичко, а на практика се самоубиваш - е как нема да си болен и на път да умреш?


Не гледайте думите им, а делата им - е казал Иисус.


Не приемам, че по думи може да се съди кой какво прави. На думи може сичко да правиш - важното е какво правиш в божията реалност. Затова Москва на сълзи не верва, а Бог на думи не верва.


Важи онова, което правите в божията реалност.

Робът се бори за свобода. Свободният - за съвършенство.


Тема За гъбички в устата-изтегляне с олионови [re: Roxan*na]  
Автор Ekna (Усмивка)
Публикувано13.12.13 11:55







Тема Re: висока температура след вливаненови [re: sisi47]  
Автор nadia_O6O6 (позитивна)
Публикувано18.12.13 11:54



В крайна сметка при мен се оказа, че високата температура е алергична реакция, която се е получила от натрупване на Херцептина, защото го вливам доста време. В понеделник на последното вливане ми сложиха инжекция алергозан, привечер много ми се доспа и си легнах. През нощта не спах много добре, може би пак имах темп., но не толкова висока. Питах лекаря, това означава ли, че вече не ми действа лекарството, той каза не, ще ти слагаме алергозанчето и така...



Тема Re: странични ефекти от химиотерапиятанови [re: nadia_O6O6]  
Автор nadia_O6O6 (позитивна)
Публикувано03.01.14 23:19



Я да помрънкам малко, че тука нещо сте се отнесли и няма никаква активност.


Дългогодишната химиотерапия ми се отрази негативно върху зъбния статус. Зъбите ми станаха трошливи, рушат се и непрекъснато все нещо правя по тях. Освен това има проблем с ваденето. Преди 2 години стоматолога ми се изтормози с ваденето на един зъб, за час и половина, оказа се, че причината е хиперциментоза, т.е. корена се е "циментирал с костта" и няма отлепване. Дълго време след това, когато влезех в кабинета той казваше: "Наде, само не ми казвай, че ще вадиме зъб! " Мислех, че това е заради бифосфонатите, действайки за заздравяване на костите, че са подействали за този проблем, но той смята, че това няма отношение. През лятото отново се наложи вадене. Аз казвам: "Е, то онова е било единичен случай, гледаме позитивно". Наистина зъба се извади значително по-лесно. След около 3 месеца усещам, че нещо не ми е наред с мястото на извадения зъб, но имах други проблеми и не обърнах внимание. След още 2 месеца отивам и му казвам: : "Имам някаква вкаменелост на мястото на извадения зъб." Поглежда той и казва, че мястото въобще не е зараснало и това е самата кост, венеца би трябвало да я покрие, но при мен не се е случило. По принцип е трябвало да получа болки и да потърся зъболекар, но лекувайки си белия дроб с антибиотици и противовъзпалителни препарати, съм спомогнала проблема да се потуши временно, но не и да се реши. Направи ми кюртаж, т.е. изчистване на всички тъкани, до положение, сякаш току що сме извадили зъба. Тука вече мнението му беше, че лекарствата пречат на заздравителния процес. Ако не може да се свие венеца върху костта и да я покрие, трябва да отида на хирург да се зашие. Сега като че ли се свива, но доста бавно, да се надяваме, че няма да има нужда. Питах го дали жабурене с някакви отвари не би помогнало /не че много ще ги правя де/, той каза, че организма трябва сам да се справи - колкото и да е изтормозен, разчитам на него!
Та така, в общи линии ще стана експерт и в денталната медицина



Тема Re: странични ефекти от химиотерапиятанови [re: nadia_O6O6]  
Автор Buba67Модератор ()
Публикувано04.01.14 13:53



Наде, ставаш мултифункционален експерт,

което ни е от голяяяма полза.

Прегръд!

Да имаш кураж не значи да не се страхуваш,а да си господар на страха си - Марк Твен

Тема Re: странични ефекти от химиотерапиятанови [re: Buba67]  
Автор strange_angel (дъждовна фея)
Публикувано02.04.14 20:30



Момичета моля за помощ.На най - добрия ми приятел правят в момента химия за рак на ларингса в четвърти стадий.Това му е трета серия вливки .Вливат му Цисплатина ,карбоплатина и таксол.Повръщане и разстройство си има рутинно от химията , но сега му се появи друг проблем .Има остра режеща непостоянна а на моменти болка в стомаха,както я определя той все едно му мачкат червата .Изчетохме всичко за добавките и за храненето при химия .Дават каквото могат да си позволят финансово.Питането ми е някой лекуван с тази линия химия получавал ли е такава болка и ако е имал с какво си е помогнал.Отпаднал е много не може да яде и едвам пие и започвам да се притеснявам .Оплакванията са споделени с лекар и мнението е че това е нормално и сигурно е така .Но много искам някак да му помогна ако мога та.....някой ако има опит с такъв симптом и ми даде съвет ще съм му много благодарна .

[img]http://lenagold.ru/fon/clipart/f/feja/fairy41.gif[/img]


Тема Re: странични ефекти от химиотерапиятанови [re: Buba67]  
Автор faith5 (непознат )
Публикувано25.10.14 19:03



Здравейте и от мен!

Леля ми беше оперирана от карцином на яйчниците през май тази година, след което започна химиотерапия. Направиха й 6 вливания с карбоплатина, таксол и авастин. Сега, след 6-тото вливане, прекратиха платината и таксола, и ще ходи на вливания с авастин в продължение на 1 година.
При нея са много тежки оплакванията от изтръпване, болки и боцкания в краката. В началото й помагаше парацетамола и разтворимите прахчета от типа на колдрекс и тайлол, но сега изобщо не действат. Имате ли някакви съвети как да действаме?

П.П. Ходи при един прехвален невролог, който й изписа Милгамма. Опериращият лекар категорично я посъветва да НЕ взема вит. от група Б.
На този етап лекуващите я лекари в Сердика /там са вливанията/ също споменават за Милгамма или витамин Б комплекс, но предвид рисковете от прием на такива витамини, търсим друг вариант...



Тема Re: странични ефекти от химиотерапиятанови [re: faith5]  
Автор Ekna (Усмивка)
Публикувано26.10.14 10:21



Здравей, мила,

Действително синтетичните витамини не се препоръчват, заради това, че стимулират растежа на клетките, в т.ч. бързоделящите се клетки, каквито са раковите, но понякога нещата се редят по приоритет. Невропатиите могат да стигнат и по-далеч, а това може да наложи спиране на лечението. Така че преценете нещата добре.

Разбира се може да наблегнете на храни и напитки с високо съдържание на витамините Б, в натурален вид, но там те не са в толкова концентриран вид, все пак. Такива храни са цвеклото, бирената мая (бирата), но всъщност ето ти една статия, в която са посочени и храни, богати на съответния витамин от групата:





Тема Re: странични ефекти от химиотерапиятанови [re: Ekna]  
Автор faith5 (непознат )
Публикувано26.10.14 13:20



Здравей, мила Екна,

Много ти благодаря за отговора! Ще й вземем бирена мая. Тя си прави всякакви сокове, но цвеклото не й е особено любимо и гледа да го избягва

. Иначе хапва почти всички от изброените храни, богати на вит. Б. Ще видим как ще се развият нещата, ако се наложи ще послушаме докторите за витамин Б комплекс.

Ти как си, Екничка? Прегръщам те силно :)



Тема Re: странични ефекти от химиотерапиятанови [re: faith5]  
Автор Ekna (Усмивка)
Публикувано26.10.14 14:57



Аз съм добре. Преди 5 м. ми дадоха почивка от химията и се оказа, че няма и за какво да ходя. Поне за сега резултатите ми са добри - чист скенер и маркер в норма. Не искам да мисля надалеч в бъдещето, но дано продължи така и за напред.

Предай на леля ти! Нека само не се плаши и да си търси нещото или нещата, които да я разтоварват от страховете й и да й носят положителни изживявания. Творчеството, психолозите и йогата много ми помогнаха да си стъпя на крака. И много други неща.

Ами то с цвеклото се свиква, свиква се! Просто трябва да си смени малко настройката, да си помисли, че цвеклото е живот и да почувства благодарност за това, че го има.

Прегръдки, целувки и успех и от мен за вас!





Тема Re: странични ефекти от химиотерапиятанови [re: Ekna]  
Автор faith5 (непознат )
Публикувано02.11.14 16:46



Мила Екна, много се радвам за теб!!!

Само такива резултати ти пожелавам занапред! Сигурна съм, че ще е така с твоята положителна нагласа! Целувам те и те прегръщам

А за скенера да те питам - сама ли го плащаш или го покриват?

Леля ми е в чудене дали и къде да се премести занапред, защото не е особено доволна от Сердика. Има ли някой (скорошни) впечатления от диспансера в Младост - бавят ли вливанията, обръща ли се достатъчно внимание на пациента??




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.