Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 07:24 11.06.24 
Взаимопомощ
   >> Клуб за борба с рака
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | (покажи всички)
Тема Re: ПЛЮВАЛНЯ 2нови [re: Valery 72]  
Автор EFO75 ()
Публикувано23.09.09 20:13



Здравей,напълно си права за казаното по горе.И при нас беше така с татко,линейка не дойде до вкъщи,ние го откарах ме до Пирогов-спешното.Сложиха му една инжекция за силните болки и на мен и съпругът ми ни казаха 'нали знаете че има рак,неможе да го приемем',да си ходим в вкъщи. На следващия ден като извиках наново бърза помощ,дойде друг лекар.човека ни каза че няма надежда,но ще опита да му помогне./татко видимо си отиваше/.направи му кардиограма,сложи му инжекция и 2 банки /аз да ги сменям/ му пусна,и така татко се свести,видяни ,на другия ден почина. За мен,зависи от 'човека'-доктор,тъй като и аз самата съм попадала на 'лоши доктори' и знам как се държът,се затворих в себе си /след татко/,и продължавам с моите здр.проблеми.Извинявам се за дългото изказване,но просто се върнах назад /11месеца/,след като те прочетох.



Тема Re: ПЛЮВАЛНЯ 2нови [re: EFO75]  
Автор *jull**Модератор (нощна птица)
Публикувано23.09.09 21:26



Точно против това съм - лекарската помощ да зависи от "човечността" или по-често от "нечовечността" на тези,
от които я очакваме. Трябва всичко да е уредено нормативно и да се предвиждат съответните саткции за неспазване!



"Совите не са това, което са..."

Тема Re: ПЛЮВАЛНЯ 2нови [re: *jull**]  
Автор bira_moreМодератор (бира)
Публикувано23.09.09 23:11



Освен това е напълно недопустимо да има административни пречки за оказване на помощ.
Разбирам да се отказва физиотерапия на онко болни, до колкото много от физиотерапевтичните процедури са абсолютно противопоказани, ама да се отказва спешна помощ защото разпоредбите непозволяват....
И лекарите да трябва да нарушават разпоредби за да помогнат е меко казано гадно.

Bеer? Mоre?




Тема ПРАВИЛНИК - ЦЕНТЪР ЗАнови [re: *jull**]  
Автор Ekna (Усмивка)
Публикувано23.09.09 23:18



ПРАВИЛНИК ЗА УСТРОЙСТВОТО И ДЕЙНОСТТА НА ЦЕНТЪР ЗА СПЕШНА МЕДИЦИНСКА ПОМОЩ:

Дейността е в раздел ІІІ. Тук не виждам такава конкретика, която ни интересува:




Намерих и една наредба № 25, но струва ми се трябва да е отменена с правилника. Все едно-и там няма нищо подобно като някакъв регламент:




Прерових доста закони, правилници, наребди, стандарти и прочие. Не намирам такова нещо. Все пак не претендирам за изчерпателност. Но като цяло не вярвам да го има черно на бяло някъде това. Това би било абсолютен компромат за съсловието. От друга страна ако го няма като регламент ти с пълно право можеш да ги осъдиш. Но помисли дали и по-важно как можеш да докажеш твърденията си

Ако попадна на нещо пак ще пиша. Но, Валери, ако си решила да се бориш, защо не изискаш от центъра отказал спешна помощ да ти кажат основанието - въз основа на какъв точно регламент отказват. Ако го има някъде официално те с годрост ще ти отговорят - Как къде - еди къде си. Ако обаче е негласно и неофициално ще се шунгавят и няма да могат да ти отговорят. Това е най-прекият и безплатен начин да се доберем до истината.

Без да съм юрист съветвам всички, които имат подобен случай незабавно да напишат и входират жалба с подробно описание на проблема. Така се документира на момента събитието официално и те не могат да не ти отговорят, защото тогава вече ще имаш официален документ, доказващ твърденията ти. Тогава те ще бъдат притиснати да отговорят официално. Наистина е трудно в такъв момент да се съобрази подобно нещо. Но трябва да си го набием всички в главите и ВИНАГИ, когато нещо ни се струва нередно и ощетяващо здравето ни да го правим по този начин.

В тази връзка мога да ви разкажа един случай от моя личен опит: Преди години правих лапароскопия в Майчин дом. Дадоха ми болничен без да ме питат, който беше 30 дни. По принцип това е лека операция. Възстанових се бързо и исках да се върна на работа. Отидох за да ми прекратят болничния. Може да ви се струва нелепо, но АЗ ТОВА ИСКАХ. Можете да си представите как ми се изсмяха и ме подминаваха като малка гара. Още на място написах жалба до Изпълнителния директор (или както там се водеше) и я подадох. За минути беше свършена цялата работа! Те не искат излишни скандали. Но като го няма черно на бяло - пука им на папука. Обаче заядеш ли се се разхвърчават и хич не обичат да си имат работа с такива заядливи ( ;)) )пациенти!

.



Тема Re: ПРАВИЛНИК - ЦЕНТЪР ЗАнови [re: Ekna]  
Автор Valery 72 (непознат )
Публикувано23.09.09 23:48



За съжаление нямам документ за отказ.Имам само някаква епикриза с направените и процедури.Това на,което се позоваха устно е,че тяхното звено е за активно лечение а майка ми е нелечим пациент,тъй като има вече метастази в бял дроб.Имам трима свидетели на това как протекоха нещата.Двама приятели,които помогнаха при транспорта и надявам се др.Георгиев,който лично повика линейка.През това време прозвънях всичките си познате,които могат да помогнат.Една от тях се обади включително на сина на бивш здравен министър,който и е обяснил,че преди време той е използвал всичките си връзки за подобен проблем с бълдъзата си и,като най адекватно реагиращи препоръча Окръжна болница,но майка ми категорично отказа за продължи мъките с разкарването.Един от придружаващите ме прозвъня свои близки доктори в Сърдечната клиника.Там му обясниха,че включително хора претърпели сърдечна операция и развили в последствие тумори при сърдечни проблеми биват изпращани в онкологията.Доц.Александрова от Онкологията пък ми обясни,че в Онкологията приемат само хора,на които предстои операция.Може би ако майка ми разполагаше с още няколко дни живот щях да успея да мобилизирам повече близки и да и окажат помощта,която би трябвало да е задължителна.
Моят случай съвсем не е изолиран.Може би отказът на лечение не е регламентиран,като такъв,но практиката показва,че няма и забрана за отказ на лечение.



Тема Re: ПРАВИЛНИК - ЦЕНТЪР ЗАнови [re: Valery 72]  
Автор Valery 72 (непознат )
Публикувано24.09.09 01:20



Екна е права обаче,че медицинското съсловие няма да се дискредитира с официален правилник за отказ от лечение и,че човек трябва да си търси правата на момента.За съжаление близките придружаващи тежко болни хора са в много деликатна ситуация,тъй като предизвиквайки скандал не знаят каква ще е ответната реакция спрямо болния и,като думи и,като дела.Както всички знаете езикът в болниците е доста безпардонен,а това може да се окаже пагубно за психиката на болния.В болницата за момент си помислих какво би станало ако откажа да заведа обратно в къщи майка ми и те нямат избора да не и помогнат?Следващ въпрос:Как щеше да се почуства тя в този момент?Още един въпрос:Ами ако я приемат в реанимация но след подобен скандал наистина не и окажат помощ?
Ситуацията е абсурдна.На никого не я пожелавам.Ще ви държа в течение за отговора на Асоцияцията на онкоболните и още веднъж ви призовавам"Пишете по този и всеки друг проблемен въпрос и вие!"



Тема Re: ПРАВИЛНИК - ЦЕНТЪР ЗАнови [re: Ekna]  
Автор *jull**Модератор (нощна птица)
Публикувано24.09.09 07:18



Мила Екна, аз също съм се сблъсквала с невъзможност да се върна на работа преди да е изтекъл срокът на болничния ми лист, но това е записано в Наредбата за медицинската експертиза за установяване на работоспособността (ДВ. бр. 47/2005 г., посл. изм. ДВ. бр. 23/2007 г.).

Според чл. 18 от Наредбата, "осигуреният не може по своя преценка, без разрешение от лекуващия лекар или ЛКК, издали болничния лист, да се върне на работа преди изтичане на разрешения отпуск." Същият текст забранява на работодателя (той е и осигурител) да допуска на работа осигурени, които са в отпуск поради временна неработоспособност.

Та, се две думи, се чувстваме здрави и работоспособни, макар че срокът на болничния не е изтекъл, това обстоятелство трябва да се установи от лекуващия лекар. Той трябва да прецени дали и доколко сме възстановени, позволява ли състоянието ни да започнем отново работа, преди да е изтекъл срокът на издадения болничен лист. За целта просто е необходимо да го посетим. Чл. 19 от наредбата изисква болният "да заяви" това обстоятелство.

Ако лекуващият лекар или ЛКК, издали болничния лист, установят добро състояние, което позволява изпълнение на трудовите задължения, те могат да прекратят отпуска. В такъв случай отбелязват в болничния лист датата, на която осигуреният трябва да се яви на работа. В тези случаи ЛКК може да прекрати отпуск, издаден еднолично от лекар.

"Лекуващият лекар или ЛКК, издали болничния лист, могат да прекратят отпуска за временна неработоспособност, ако установят, че такава не е налице, но при условие, че осигуреният не възразява."

Ето това е, все пак има начин!



"Совите не са това, което са..."

Тема Re: ПРАВИЛНИК - ЦЕНТЪР ЗАнови [re: Valery 72]  
Автор avena ()
Публикувано24.09.09 12:16



Аз имам подобен проблем с майка ми. Първата операция е март 2008г. , тумор на дебелото черво., изкараха червото. Втората е за прибиране на червото, водеща се за козметична. И при двете операции е имало предложение от хирурга за лъче и химеотерапие, но комисията отказва. Странното е, че не ни дадоха никакви протоколи от решенията на тази комисия. Януари 2009 при контролния преглед и откриха рецидив. Оперираха и я захвърлиха, т.е. комисията пак е отказала каквото и да е следващо лечение защото е на 72 години! След като по моя инициатива на 29.04.2009г. и направих скенер в Токуда/защото не се възстановяваше/ откриха множество разсейки и ме насочиха към диспансера в Младост за да почнат да и дават обезболяващи. Между временно започнах да и давам Натанал и Саменто. На 09.06.2009г. и правиха нови изследвания: екограф, туморни маркери, биохимия, пълна кръвна картина. Неописуема радост! Всичко беше в нормата. Лекарката от диспансера реши да не я праща на комисия защото всичко е наред и аз се съгласих, уви. Преди известно време започна да се оплаква от силно течение и я заведох на гинеколог в Русе, защото през лятото тя е там. Откриха и тумор който е пробил матката и е обхванал целия малък таз. Човекът ме попита правена ли е преди някаква терапия и беше много изненадан от това, че нямя такава. Но все пак ми каза да побързам да я заведа в София защото там и е регистрацията за да и назначат лъчетерапия. Така правели в Русе. Веднага я доведох тук и от тогава започна ходенето по мъките. От кабинет на кабинет, при двама генеколози, надявах се на различни мнения, но диагнозата от прегледа в Русе се потвърди. Екографът също намери разсейка и в черния дроб. Отивам със всички тези резултати при лекарката в диспансера, като смятах ,че вече ще и назначат някакво лечение, а тази жена отказа даже да прати документите пред онкологичната комисия. Нямяло смисъл. Преди три месеца същата тази докторка, ми каза, че няма смисъл защото резултатите са добри, а сега няма смисъл защото резултатите са лоши. И защото майка ми е на 73 години . Леля ми е на 75г. и в Русе и правят химиотерапия, а в Софи не могат! НИТО ЕДНА ТЕРАПИЯ ДО СЕГА! Никакво проведено лечение
Валери, подкрепям те изцяло и се присъединявам към призива. Ще започна с писмата, но мисля да заведа и дело. Но към коя организация да се обърна, защото в гугъл намерих няколко: АПОЗ, ЦЗПЗ, Неогенезис...



Тема Re: ПРАВИЛНИК - ЦЕНТЪР ЗАнови [re: avena]  
Автор Valery 72 (непознат )
Публикувано24.09.09 13:27



Българска асоциация на онкоболните и може би копия до Здравно министерство,Български Хелзински Комитет и,коята друга институция сметнеш за подходяща.



Тема Re: ПРАВИЛНИК - ЦЕНТЪР ЗАнови [re: Valery 72]  
Автор N_O6O6 ()
Публикувано24.09.09 15:00



Ето още нещо в тази връзка


Но се сещам и за един случай с майката на мара, която беше в безнадеждно състояние и знаейки, че е онкоболна я бяха приели в болница. Явно зависи на какви хора ще попаднеш, но може ли и редно ли е да се разчита на нечие милосърдие!?!
Затова трябва да сигнализираме за такива неща, да пускаме жалби, дела, дано се променят нещата към по-добро. Можете да пишете и на ЦЗПЗ, реагират веднага.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.