Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 21:07 24.06.24 
Взаимопомощ
   >> Клуб за борба с рака
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Тема Косопад след лъчетерапиянови  
АвторЛoли (Нерегистриран)
Публикувано02.01.08 22:59



Моля помогнете!Дъщеря ми направи 28 облъчвания на главата.По време на лъчетерапията почна да и пада косата.Вече мина месец и тя продължава да пада.Лекарите казаха,че ще се въстанови,но аз нещо им нямам вяра.Бях чела в една книга,че не винаги се въстановявя.Ровичках се в нета да намеря нещо,но безуспешно.
Горкичката е отчаяна.Мъча се да я окуражавам.



Тема Re: Косопад след лъчетерапиянови [re: Лoли]  
Автор Dimana64 (оцеляла)
Публикувано04.01.08 17:47



Обикновенно косата се възстановява. Моята поне се възстанови. Но откакто взимам антиестрогенните лекарства доста пооредя(е, не очебийно, но не е това, което беше).
Има една маска за коса, която ми помогна много, а на една приятелка с леко оплешивяване на темето (не от химио или лъче) даже почна да й никне коса (тя ме нави да я пробвам); поне при мен ( и при нея) действаше много бързо (От 1-2 пъти). Не е скъпа( 10-11 лева и е в кутийка и се ползва за доста пъти), не знам доколко е разпространена, но я има по козметичните магазинчета тук и там. От серията - Натурална козметика от Мъртво море - минерална маска за коса. В нея има и алое и други полезни добавки, но основното са морските минерали. Не пречи да се пробва. Също домашно приготвена маска с кисело мляко и яйце; мисля, че имаше и с мед и още нещо (май зехтин), но не помня точно какво беше.



Тема Re: Косопад след лъчетерапиянови [re: Лoли]  
АвторПaтилaнa (Нерегистриран)
Публикувано04.01.08 17:59



На мен също ми правиха лъчетерапия-точно 28 грея х 2 от 1 мин.-общо 56,пак на главата,,но на долните челюсти.Действително започна да ми капе косата,но не така интензивно,както при химиотерапия.Също се притесних,но след около две седмици-спря. Може да си направи една подхранваща маска,ако не и е неприятно разбира се.Една лъжица газ/мирише,но много помага за растежа/една лъжица мас,един жълтък и 5,6 капки витамин А-разтрива се на главата,завива се с найлонова шапка и кърпа,за да се затопли.Да стои 5-6 часа,ако може и цяла нощ още по-добре.Косата става лъскава,гъста и много бързо расте.Не се притеснявайте излишно,наистина скро ще се оправи





Тема Re: Косопад след лъчетерапиянови [re: Пaтилaнa]  
АвторЛoли (Нерегистриран)
Публикувано04.01.08 20:20



Благодаря ви мили момичета,още от утре ще пробваме



Тема Re: Косопад след лъчетерапиянови [re: Dimana64]  
Автор orange.sky (aбcoлютнo нaчин)
Публикувано31.03.09 19:41



Здравейте. Аз писах

с молба за информация. Ще съм много благодарна, ако някой може да отговори на въпросите ми относно лъчетерапията. Знам, че може би ви се струват маловажни, но за мен не са. Моля, ако съществува някой, който е преминал през това, което ми предстои, да разкаже за опита си.
Основните неща, които ме вълнуват (засега), са:

1. Задължително ли ще ми опада косата на мястото, където ще облъчват? (което няма да е по-голямо от 1-2 кв. см)
2. Ще се засегне ли и останалата ми коса и в каква степен?
3. Кога започва да пада?
4. По-късно започва ли изобщо да расте отново и кога? (защото четох, че след лъчетерапия косопадът винаги е необратим)

И два по-други въпроса:

- добре ли е, ако започна да пия Натанал 3-4 дни преди началото на терапията (на своя глава - просто го прочетох във форума, иначе лекарите не ми казаха даже за косопада, какво остава за Натанал...)?

- във връзка с написаното в скобите: препоръчайте ми някой добър онкодерматолог от Стара Загора или Варна, при когото да отида за второ мнение. В краен случай - може и от друг град.

Благодаря на всички предварително и особено много благодаря на Buba67 и *jull** за подкрепата!



Тема Re: Косопад след лъчетерапиянови [re: orange.sky]  
Автор orange.sky (newbie)
Публикувано01.04.09 10:14



Явно никой не ме взема на сериозно...

За последно ще пробвам да се натрапя...

Сега ходих при лекаря, който ще прави лъчетерапията, за да му задам 1000-та си въпроса. Той ме увери, че косопад се получавал само при химиотерапия, не при лъчетерапия. Лъже ме, нали?? В нета четох за хора, на които не само, че им е окапала косата, ами и после никога не им е поникнала.

Ако някой все пак има желание да ми отговори преди петък:
Понеже лъчетерапията ми е назначена превантивно (само за всеки случай), дали е възможно да си направя някъде микроскопско изследване с цел да се установи дали има останали ракови клетки след премахването на бенката и ако няма - въобще да не я провеждам тази лъчетерапия?

Моля ви, ако има някой запознат - нека отговори!

Редактирано от orange.sky на 01.04.09 10:18.



Тема Re: Косопад след лъчетерапиянови [re: orange.sky]  
Автор ana8 (новак)
Публикувано01.04.09 11:07



Не задаваш глупави въпроси, не се притеснявай. Във форума всички се приемаме на сериозно. Щом са ти предписали лъчетерапия, би трябвало да я правиш. Не разбирам какво значи, че са ти я назначили превантивно. Не мога да ти кажа за тези микроскопски изследвания. Мога да споделя само моят опит. От ЛТ на съпруга ми му опада само част от косата, но след един-два месеца се възтанови напълно. Сега изобщо не личи, че някога му е била опадала. Той в момента е на ХТ и косата не му пада. Това е нашия скромен опит. Може би при всеки е различно. Нека и някой друг сподели.



Тема Re: Косопад след лъчетерапия [re: orange.sky]  
Автор *jull**Модератор (нощна птица)
Публикувано01.04.09 11:32



Не, мила, тук на никого и на нищо не се гледа несериозно! Просто не е влязъл все още човекът, който има опита да ти отговори.

На моя съпруг му преди години правиха лъчетерапия в областта на врата (под брадата) и на това място окосмяването изчезна (само в облъчваната част). След това отново се появи, но малко по-слабо, а космите израснаха по-меки от другите. Има значение, обаче с каква интензивност ще бъде облъчването. Защото не е едно и също дали ще е за превенция или за лечение. Едва ли онкологът ще те лъже, не виждам причина. А не можеш ли да попиташ защо не ти направят в същата лаборатория въпросното микроскопско изследване? Иначе във всяка клиника има лаборатории, както и доста частни. Но е по-сложно, пък и нямаш достатъчно време, според мен.

Ако все пак ти се наложи да са облъчваш, не забравяй, че превенцията е най-важното нещо, а ракът - най-коварното! Не разбрах в какъв стадий е заболяването ти, но от една "изтървана" клетчица може да стане такава беля (и за толкова кратко време!), че козметичният проблем наистина ще ти се види "бял кахър"!

Беше попитала за Натанал-а. Той има общоукрепващо действие, навярно знаеш, че е на основата на извлек от чесън (и други билки). Което пък ме подсеща, че народната медицина с успех използва чесъна като средство за активиране на космените луковици и се препоръчва при опадане или разреждане на косата. Така че при нужда, можеш да се възползваш и от това негово свойство.

Надявам се да се включат и други със съветите си.



"Совите не са това, което са..."

Тема Re: Косопад след лъчетерапиянови [re: *jull**]  
Автор Лoли (мама)
Публикувано02.04.09 20:09



Искам да споделя опитът ми с моята дъщеря.
При нея облъчването беше на 3 места,които обхващаха цялата лява половина на главата.Имаше 28 облъчвания на тези места.
След първата седмица косата и почна да пада и този косопад се усилваше.На 3-тата седмица тя беше с перука.Не и опада цялата коса,остана малко.Като свърши лъчетерапията след 2 месеца започна да расте косата.Не можа да се възтанови на 100 процента.

Незнам на тебе къде точно ще те облъчват и колко пъти.
Ако напишеш къде точно е мястото на облъчването,можеш да получиш конкретния отговор.



Тема Re: Косопад след лъчетерапиянови [re: Лoли]  
Автор orange.sky (newbie)
Публикувано04.04.09 01:13



Благодаря на всички отговорили!!!

Аз реших да отложа моята лъчетерапия с 2-3 седмици, а преди това да отида на преглед и консултация при д-р Екатерина Пейчева от болницата в ж.к. Дървеница - София. Убедена съм, че в моя град лекарите са касапи и ще съм просто една от конвейра, а за болницата в София прочетох хубави неща. И даже, ако няма измъкване от лъчетерапията, смятам да я проведа там. Надявам се направление номер 7 да важи и за София, макар че ми е издадено от друг град, но дори и да не важи, пак в София ще ида. Тук ме лъжат, сигурна съм - още като ми казаха, че косата изобщо не падала от лъчетерапията, а само от химията, а пък хората в интернет пишат, че си пада... Не знам защо ще ме лъжат - за да не се откажа сигурно и да ме изтърват като пациент (би трябвало да им плащат повече, ако имат повече пациенти, нали?). Не знам и не ме интересуват причините им, отивам в София. А като се заговорих за недоверието в тукашните онколози (изразявано и от собствените им колеги не-онколози), трябва да кажа, че никой никога не ме попита например дали случайно не съм бременна, а в американски сайтове четох, че лъчелъчението е абсолютно забранено, когато си бременна. Е, може ли да са толкова некадърни??!! Ами ако бях бременна? Аз откъде да знам, че трябва да им кажа. Абе луда работа. Направо искаха още същия ден, в който ми съобщиха резултата от хистологията, да ме почват с лъчелечението, ама аз не им се дадох

. Ще се информирам пък, преди да предприема нещо такова!!! И го питам оня за инфо, той само увърта и изкарва всичко на смях, как било все едно бълха ме ухапала, и нищо съществено не казва. Ами ако нямах интернет???!!!!! Бясна съм направо!!! Да не им пада човек в ръцете... Е, аз няма да им падна.

Иначе гадната бенка беше дълга около 3 мм и широка около 1 мм, на слепоочието, половин сантиметър навътре от линията на косата (съвсем в началото). Тук искат да облъчват 1-2 кв. см., но това го казват с думи, а на главата ми очертаха с пръст един кръг с диаметър от поне 5 см (за да ми покажат къде ще бъде). Казаха, че се слагало нещо като пръстен, в който се пускало лъчението (за да не се разсейва настрани) и доколкото разбрах, този "пръстен" ще е със същия диаметър - 5 см (горе-долу); та исках да питам, ако знаете за какво става дума, дали няма и "пръстени" с по-малък диаметър, т.е. такива, с които да се изолира по-малка площ?

P.S. Забравих да кажа, че са ми назначени цели 12 (!) процедури от по 1'3" (или 1'6" - не си спомням точно), но не знам с какъв интензитет/сила (как се казва?...). А в американския сайт четох, че за рак на кожата (за моя случай) могат да се наложат:
- едно-единствено облъчване
или
- терапия до една седмица
или
- терапия до две седмици - за най-тежките случаи.
Ама под "тежки случаи" знаете ли какво разбират... да не ви показвам картинки, ужас... А при мен вече и следа няма от премахването на бенката, само е все още леко розово от изгарянето с тока. И какво - тази точица (дето вече я няма) като най-тежък случай ли се води?? Да не говорим, че ако го смятаме в работни дни, ще идат повече от 2 седмици, а такава графа в американския сайт изобщо няма...

Ох, споделям си тук за успокоение, ей тъй, дано не ви надувам главите... Вече се замислям дали да не взема да ида в една определена бяла европейска държава за това лечение, ама там няма как да мине по линия на здравната каса и кой знае колко ще ми излезе... А страната е всеизвестна с прекрасното си отношение и към здрави, и към болни, а пък е толкова подредена и чиста, мечта...
Което ме подсеща пак за моя доктор, който, като го питах "Ами ако все пак опада косата ми, после ще поникне ли???!!!", а той ми се хили и ми вика (не, че ми отговори на въпроса - той все изклинчва!): "Нали вече си се оженила, нали няма да те избират по красота!" - и ми се хили насреща, ама така ми идеше да му захлупя едно досие на главата, обаче досието беше много леко...


Извинявайте, много съм завеяна, забравих да си напиша диагнозата: Carcinoma Cutis, а към това докторът добави и едно "Cellularis" за всеки случай и пак ми се хили, един вид - "Като много питаш, разбра ли сега нещо от това име?", сякаш че не мога от обща култура да си го преведа... Та доколкото разбирам от нета, на български диагнозата се нарича "тумор на кожата".

Редактирано от orange.sky на 04.04.09 02:13.




Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.