Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 00:53 22.06.24 
Взаимопомощ
   >> Клуб за борба с рака
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | (покажи всички)
Тема Кухнята на Флора № 7  
Автор flora bg (maman)
Публикувано27.11.08 09:22







Редактирано от *jull** на 04.12.08 19:14.



Тема Сос с млечна царевица!нови [re: flora bg]  
Автор flora bg (maman)
Публикувано27.11.08 09:37



Продукти:
120 гр.млечна царевица,60 пгр.орехи
Приготвяне:
Млечната царевица се настъргва и с върха на ножа се изваждат царевичните зародиши.Прибавят се смлените и ситно счукани орехи и се разбива добре.сосът е подходящ за зелени салати.

Сурова супа от царевични зърна!

Продукти:0,100 л.сок от краставици,50 гр.домати,60 гр.зърна от зелена церевица,300 гр.ядки,20 гр.листа от целина,1 с.л.олио или зехтин
Приготвяне:
В сока от краставиците се настъргват на ситно ренде добре узрелите домати.Прибавят се царевичните зърна,смлените ядки,ситно нарязаните листа от целина и олиото.супата се поднася веднага след като се приготви.

И това ако не е здравословно...хайде опитайте на Андреевден нещо по-различно от обикновенната варена царевица.





Тема Re: Сос с млечна царевица!нови [re: flora bg]  
Автор Гaмбa ()
Публикувано27.11.08 12:39



Фло признавам си ,че царевицата е застъпена при мен само като добавка на някои салати в натурален вид или когато правя пица слагам също царевица.
Тази сутрин изкарах от камерата една домашна кокошчица и ще я приготвя по следния начин:
Ще задуша глава кромид лук с една почти чаена чаша булгур,около 200 грама пилешки сърца (може и да дойдат много,само ориентирам) и сместа я пъхвам в кокошчицата(която дъщеря ми ще посвари за около половин час следобеда иначе нямам време когато се прибера.
Кисело зеле една малка глава с два три стръка праз задушвам( аз си ги запържвам повечето,ама да не ми се карате ,че готвя нездравословно за пред вас ги задушавам),зелцето изсипвам в тавичка,поръсвам с черен пиперец,настърган чесън,малко червено пиперче ,слагам отгоре защитата кокошчица ,поливам с малко зехтинче всичкото и водата където го варих( не повече от една чаша и една чаша от саламурата) , и увивам с алуминиево фолио
.Пече се около 30 минути при много силна фурна,след което още час при 200 градуса
Когато се извади може да се ръсне малко кориандърец,но малко колкото да загатне чрез миризма ,а не с вкус.Една чинийка люти чушленца и с винце става приказка



Тема Re: Сос с млечна царевица!нови [re: Гaмбa]  
Автор njia (непознат)
Публикувано27.11.08 15:51



Леле, Гамба като ти чета рецептите, лигите ми се точат!!!





Тема Re: Сос с млечна царевица!нови [re: Гaмбa]  
Автор *jull**Модератор (нощна птица)
Публикувано27.11.08 21:15



Да знаеш, следващия път като дойда в твоя град, по миризмата на вкусни манджички ще те намеря! Имам нюх на ловджийско куче!



"Совите не са това, което са..."

Тема Телешко руло/фалшив заек/нови [re: *jull**]  
Автор flora bg (maman)
Публикувано27.11.08 22:56



Момичета утре сутринта имам работа,затова тази вечер си поствам менюто за утре!
Продукти:телешко месо-0.500 гр.,2 яйца,2 филии хляб,3 моркова,2 марули,олио,сол,връзка лук и подправки на вкус
Приготвяне:Към смляното месо се прибавя наквасеният и изстискан хляб,сол,яйца,чер пипер и счукан дафинов лист.Всичко това се умесва и от тестото се прави кора.В средата на тази кора се слагат нарязани на дълго моркови,магданоз и твърдо сварени яйца,нарязани по дължина на две.Рулото се навива,поръсва се с олио и галета и се маже с белтък,след което се слага да се пече.Поднася се с гарнитури-картофи соте и салата.





Тема Re: Телешко руло/фалшив заек/нови [re: flora bg]  
Автор *jull**Модератор (нощна птица)
Публикувано27.11.08 23:14



Само не разбрах - в частния си ресторант ли ни каниш!
Приемаме!



"Совите не са това, което са..."

Тема Re: Телешко руло/фалшив заек/нови [re: flora bg]  
Автор Гaмбa ()
Публикувано28.11.08 00:25



Фло аз не готвя по рецепти и заради това питам : каква е разликата от руло Стефани на твоето руло?Аз накрая слагам моето във алуминиево фолио и така го пека и сместа при мен е 2/3 телешка кайма от шол .

Джу,аз ще те посрещна с табела ГАМБА:)) ,а и ако знаеш на какво лесно място ми е работата,точно на центъра .Още когато влезнеш в града и първия магазин вляво ако попиташ за мен и ще те ориентират,много народ ме познава



Тема Re: Телешко руло/фалшив заек/нови [re: Гaмбa]  
Автор *jull**Модератор (нощна птица)
Публикувано28.11.08 00:34



Ако взема един мегафон и почна да викам: "ГАМБА-А-А-А!", дали ще ме чуеш?



"Совите не са това, което са..."

Тема Re: Телешко руло/фалшив заек/нови [re: *jull**]  
Автор Гaмбa ()
Публикувано28.11.08 00:53



Оспамихме темата на Фло ,добре че утре я няма .Ако викаш и съм отвън ще те чуя,ама вътре гърми музиката,а и аз съм си малко глухарче .Но ако почнеш да викаш ГАМБА народа ще си помисли,че е дошъл цирк "Гамба" обезателно ще бъдеш наобиколена от 10 малки и боси циганета и аз ще трябв ада те спасявам.
Междудругото от колкошката не успях да похапна и тая вечер бях само на боб по родопски
а сега отивам да спя,лека вечер на всички





Тема Пиле с царевично брашно!нови [re: Гaмбa]  
Автор flora bg (maman)
Публикувано28.11.08 18:23



Така е Гамба ,разликата е че Стефанито е с смес кайма а това си е чисто телешко месо мляно .Няма разлика в приготвянето!

Продукти:600 гр.пилешко месо,100гр.царевично брашно,200 гр.картофи,връзка корени за супа,2 домата,2 глави лук,магданоз,малко масло и сол.
Приготвяне:
месото се сварява в подсолена вода на порции.,с малко масло;Изважда се месото и се слагат да се варят нарязаните корени лук,домати.Варят се докато останат на мазнина.в 400 мл.вода се сваряват картофитеи към тях се прибавя царевичното брашно при постоянно бъркане.да се получи каша.Маха се от огъня и се залива с разтопеното масло.При сервирането от царевичното тесто се правят малки питки,върху всяка се поставя парче месо,покрива се със задушените зеленчуци и се поръсва с магданоз;





Тема Пиле огретеннови [re: flora bg]  
Автор alone_1 (непознат)
Публикувано28.11.08 19:05



Продукти (малко се затруднявам с определянето на грамажите - аз по принцип готвя по интуиция):

За крокетите: 1 кг картофи
За плънката: 1 неголямо пиле, 0,250 кг гъби, 1 глава лук
За соса: 1/2 пакетче масло, 2-3 с. л. брашно, 1 к.ч. бяло вино, чер пипер
За поръсване: 0,150 кг настърган кашкавал


Сварявам картофите и още горещи ги пасирам. Прибавям сол на вкус, оформям средни на големина крокети и ги подреждам около тавата като огърлица.

Сварявам пилето в подсолена вода. Обезкостявам го и го нарязвам на малки хапки. Задушавам 1 глава лук, предварително сварените и нарязани наситно гъби и прибавям пилешкото месо. Задушавам докато остане на мазнина.

С маслото, брашното, виното и от пилешкия бульон правя средно гъст сос. Към него прибавям сол на вкус и чер пипер. Изсипвам плънката в средата на тавата, разстилам равномерно, заливам всичко със соса, наръсвам с настъргания кашкавал и запичам в умерена фурна до зачервяване.

Понякога към картофите прибавям и няколко стръка зелен лук, а към плънката и нарязан наситно морков. Малко е трудоемко, но си заслужава. Особено с бяло вино.



Тема Re: Пиле огретеннови [re: alone_1]  
Автор Гaмбa ()
Публикувано28.11.08 19:32



Алоне звучи много интригуващо и апетитно и не скривам,че в неделя за обяд ще им приготвя точно това нещо ,само да попитам : кашкавала защо накрая не го настържа при още гореща фурна ?
И не е трудно никак дори,започвам да се облизвам



Тема Re: Пиле огретеннови [re: Гaмбa]  
Автор alone_1 (непознат)
Публикувано28.11.08 19:53



Няма проблем. Знаеш, че не винаги се уцелват точните пропорции. Понякога сосът става по-рядък и тогава слагам кашкавала накрая. Така яденето става по-сочно. Но определено е много вкусно.



Тема Re: Пиле огретеннови [re: alone_1]  
Автор Гaмбa ()
Публикувано28.11.08 23:53



Ще ти издам една моя малка тайна относно сосовете: ако остане малко редичък( и аз готвя на фантазия и трудно давам точни рецепти) имам картофено пюре на прах и докато ври,а може и вече готово да ръсна малко от него,да кажем една чаена лъжица до супена най-много и сосчето се сгъстява.Държа си го в едно бурканче и когато ми потрябв аго ползвам,просто ръсвш в тенджерката без нищо друго да правиш.Не става на топчета или не иска разтваряне във вода ,лесно е



Тема Месо във фолио!нови [re: Гaмбa]  
Автор flora bg (maman)
Публикувано29.11.08 17:32



Месото може да бъде телешко,свинско,овтешко,шилешко,даже и пилешко.
Месото се нарязва на парчета,порции.Зелени пиперки,лук,две скилидки чесън,магданоз и джоджен се нарязват на ситно.Смесват се с месото.Поръсват се с червен пипер и се заливат с една чаша бяло вино и олио.Сместа се поставя в хладилника за около 5 часа.От фолио се изрязват листове с правоъгълна форма.Със същият формат се изрязват листове с правоъгълнаформа от пергамент и се поставят върху фолиото.намазваме пергамента с масло и в средата поставяме парче месо с част от зеленчуковата смес.Загъваме така всички пакетчета и ги нареждаме в тавичка с мазнина.Заливаме ги с вода и печем.Някъде около 2-3 часа на умерена фурна.Сервираме в чинийката по едно пакетче и го отваряме преди консумация.Вкусно е и представително за празник,какъвто е утре.§аревицата за десерт!





Тема Re: Месо във фолио!нови [re: flora bg]  
Автор *jull**Модератор (нощна птица)
Публикувано29.11.08 18:01



Флорче, мила, магьосница си!

Като те слушам, ми иде да ям, да ям,..., докато накрая преям!
И от умора да заспя с глава в чинията!



Нещо такова:





"Совите не са това, което са..."

Тема Re: Пиле огретеннови [re: alone_1]  
Автор Гaмбa ()
Публикувано30.11.08 09:55



Мислех да снимам тавата да видиш какво направих,но жена ми щеше да помилси,че ми има нещо.Само да кажа: вълшебство било това .Аз пак си го изкелифенчих и му сложих и джинджифилче ,а отгоре и пресен копърец,човек стана вълшебно ,най се кефя моите като видя да омитат чиниите и после повтарят,че ме мразят


Сега започвам руло ,че ми се прияде от рецептата на Фло.Само да кажа за рулото: краставиците от вечерта ги наразвям за да се изцедят от водата защото може да се спука рулото и съм натъпкал каймата с кимионче за аромат



Тема Re: Здравословни курабийкинови [re: Гaмбa]  
Автор Marи ()
Публикувано30.11.08 11:28



Измислих си едни курабийки и много ги обичаме вече......-сутрин по една с кафето или чая.


Да ви споделя рецептата:
500 гр финни овесени ядки
4 лъж. ръжено или пълнозърнесто брашно
5л.зехтин
2,3 лъж.заквасена сметана
натурален шоколад на парченца/малко/
настъргана кора от лимон
1,5ч.ч кафява захар или мед/който го яде/
2 яйца
1 пак.бакпулвер
1.ч.л.джинджифил
1.ч.ч орехи на едро
Сместта е рядка,с лъжица гребвам и в една тава с разстояние помежду им, поставям курабийките и печа 20 мин.




Тема Re: Здравословни курабийкинови [re: Marи]  
Автор flora bg (maman)
Публикувано30.11.08 11:33



Браво Маги много ми хареса рецептата и ще си я направя в скоро време.Само,че няма да слагам нито захар ,нито мед.пак ще станат хубави щом има натурален шоколад.Наистина са здравословни тези курабийки.Освен за Коледа да си ги направя като коледарски курабийки.





Тема Re: Здравословни курабийкинови [re: flora bg]  
АвторKaлoянa (Нерегистриран)
Публикувано30.11.08 12:00



Флорче, моля те дай някоя обикновена рецепта за домашни корабии, ама най-обикновена, лесна и бърза, благодаря ти

Маги, здравей, как си, хубави неща правиш, приядоха ми се



Тема Re: Здравословни курабийкинови [re: Kaлoянa]  
Автор Marи ()
Публикувано30.11.08 12:09



Ми, спретвай ръкави де?!





Тема Re: Здравословни курабийкинови [re: Marи]  
АвторKaлoянa (Нерегистриран)
Публикувано30.11.08 12:22



Сега ще лягам да спя, 3,20 е през нощта, малко време ми остава за сън, но утре е ден също, лека нощ



Тема Курабийки-простички,най-обикновенни!нови [re: Kaлoянa]  
Автор flora bg (maman)
Публикувано30.11.08 15:55



Продукти:4 яйца,1 винена чаша захар,1 лъжичка амонячна сода,2 праха ванилия,2 с.л.разтопено масло и брашно колкото поеме.
Приготвяне:От всичките продукти омесвате умерено твърдо тесто.Разточвате го на тънък лист и се реже на различни форми.Курабийките се нареждат в намазана с масло тава и се пекат в умерена фурна.

Вариант 2

Продукти:4 яйца,1/2 чаша пудра захар,1ракиена чашка ром или коняк,няколко капки портокалова есенция,3 лъжици брашно.
Приготвяне:Разбиват се яйцата със захарта,рома,есенцията и брашното.Получената смес се разбърква добре.Сместа се шприцова с фунийка на тънки пръчици в тава намазана с масло.

Вариант 3.

Продукти:2 белтъка,1/2 чаша пудра захар,1 непълна чаша брашно,1 чашка счукани орехи,малко стафиди.
Приготвяне:От изброените продукти се замесва тесто.Разточваш го на лист и си режеш различни фигурки,които ги печеш в умерена фурна.



Тема Re: Курабийки-простички,най-обикновенни!нови [re: flora bg]  
АвторKaлoянa (Нерегистриран)
Публикувано30.11.08 21:09



Благоря ти Флорче, няма грешка в теб, искрено ти благодаря



Тема Re: Курабийки-простички,най-обикновенни!нови [re: Kaлoянa]  
Автор misticna-toni ()
Публикувано30.11.08 21:55



Моми4ета моля ви дайте рецепта за хубав МЛЕ4ЕН КРЕМ,4е искам да напълня едни фунийки...

аз знам ,4е рецепти бол в нета ама искам нещо от тук ,от първа ръка!А и понеже сте специалисти,аз малко бях изостанала с готвенето към 2 години ,ама викам да запо4вам здраво...



Тема Млечен кремнови [re: misticna-toni]  
Автор alone_1 (непознат)
Публикувано30.11.08 22:40



Продукти:

1 л прясно мляко, 5 яйца, 5-6 с.л. брашно, 1 1/2 ч.ч. захар, ванилия

В по-дълбока тенджерка карамелизираме леко половината от захарта. Прибавяме около 600 мл прясно мляко. След като заври и се разтопи карамела, прибавяме предварително разбитите в остатъка от млякото 5 жълтъка и брашното. Варим на тих огън докато се сгъсти млечния крем.
На слаб огън разбиваме на твърд сняг белтъците и останалата захар. Прибавяме към изстиналия крем, като разбъркваме леко за да се получи хомогенна смес.



Тема Re: Млечен кремнови [re: alone_1]  
Автор *jull**Модератор (нощна птица)
Публикувано30.11.08 23:07



Това кремче няма никакви шансове да стигне до фунийките!



"Совите не са това, което са..."

Тема Млечен крем 2нови [re: misticna-toni]  
Автор alone_1 (непознат)
Публикувано30.11.08 23:26



Продукти:

1 л прясно мляко, 5 яйца, 5-6 с.л. брашно, 1 ч.ч. кристална захар, 1 к. ч. пудра захар, 1 краве масло, ванилия

Млечен крем: В по-дълбока тенджерка слагаме около 600 мл прясно мляко. След като заври , прибавяме предварително разбитите в остатъка от млякото 5 яйца, захарта и брашното. Варим на тих огън докато се сгъсти млечния крем.
Маслен крем: Разбиваме добре маслото и пудрата захар. Прибавяме към изстиналия млечен крем, като разбъркваме леко за да се получи хомогенна смес.

Мисля, че този крем е по-удачен за фунийки, заради маслото. Млечен крем 1 е по-лек и е разкошен ако се поръси с препечени бадеми.



Тема Re: Млечен крем 2нови [re: alone_1]  
Автор misticna-toni ()
Публикувано30.11.08 23:34



Мерси Алоне,а кой е по вкусен от двата?Аз толкова обичам сладичко....

,много си хапвам и малко съм прекалила май,че нещичко ми затежа,ама разтоварване след празниците-другата година!



Тема Re: Млечен крем 2нови [re: misticna-toni]  
Автор alone_1 (непознат)
Публикувано30.11.08 23:48



Въпрос на вкус е. Определено повече харесвам първия крем, вкусът му е нестандартен (заради карамела). Но за торти, еклери по-подходящ е вторият крем, защото е по-стегнат (не знам дали се изразям добре). Аз съм пълнила фунийки и с квасена сметана (истинска!). По-бързо е и също е вкусно.



Тема Re: Млечен крем 2нови [re: alone_1]  
Автор misticna-toni ()
Публикувано01.12.08 00:14



А знаете ли този млечен крем,който слагат в тортата-плодова пита на сладкарница,,НЕДЕЛЯ''-МНОГО ГО ХАРЕСВАМ.То и в другите им торти има такъв.



Тема Плодов крем!нови [re: misticna-toni]  
Автор flora bg (maman)
Публикувано01.12.08 12:53



Тони и аз го харесвам този крем но и аз незнам как го правят!Затова ще ти предложа един много лесен и хубав плодов.
Продукти:Около кило различни плодове/кайсии,ягоди,малини-меки плодове/чаена чаша и половина захар1чаена чаша и четвърт грис,литър вода,3 яйца и няколко капки есенция по вкус.
Приготвяне:Плодовете се варят във водата до сваряване,след което се претриват през цедка.Плодовото пюре се слага обратно във водата,слага се захарта и се вари наново.Сипва се на тънка струя гриса и се бърка неприкъснато.Разбитите жълтъци се прибавят към крема в момента на свалянето му а после и белтъците.Разсипва се в купички и се оставя да изстине.





Тема Млечна торта с печени ябълки и дюли!нови [re: flora bg]  
Автор flora bg (maman)
Публикувано02.12.08 12:40



Продукти:1 кг.кисело мляко,1 кг.ябълки,0,500 кг.дюли,200 гр.бадемови ядки,100 мл.сироп от вишни,0.400 кг.захар,30 гр.желатин.
Приготвяне:
Ябълките се обелват,нарязват се на тънки парчета,заливат се с малко вода,част от сиропа,поръсват се със захар и се изпичат.Бадемите се попарват с вряща вода,обелват се,изпичат се и се настъргват.желатина се накисва в хладка вода и когато набъбне се разтваря на водна баня.киселото мляко го разбивате със захар.Карамелизират се няколко лъжици захар.когато захарта добие златистожълт цвят добавяте останалия сироп от вишни и една лъжица желатин.на дъното на кръгъл стъклен съд изсипвате карамелизираната захар.Отгоре нареждате ябълковите резанчета.Смесвате задушените дюли/те се настъргват и с малко захар се задушават/киселото мляко,бадемовите ядки и останалия желатин и разбърквате хубавичко.Тази смес разтилате върху ябълките.Съдът го поставяте в хладилника.Готовата торта се обръща в кръгла чиния.Преди да я обърнете,поставете съдът в гореща вода за няколко секунди,за да се обърне добре.





Тема Никулденски шаран по европейски!нови [re: flora bg]  
Автор flora bg (maman)
Публикувано03.12.08 17:51



Моите племеннички са омъжени в Германия,но си спазват нашите обичаи и празници.Та на Никулден ето как приготвят шарана:
Продукти-1 кг.шаран,6 филета от хамсия,малко олио,100 гр.бекон,малко лук,чушка червена малко дом.пюре сол,чер пипер и около 200г.сметана
Приготвяне:Разрежете шарана на филета за порции.Във всяка порция-филе направете разрез и поставете хамсийката.поръсвате със сол и чер пипер и изпържвате в горещо олио.Поставяте порциите в чинии.Лукътго запържваме,слагаме чушката,после дом.пюрето,после сметаната и загряваме до кипване.Поливаме рибата с приготвения сос и запичаме във фурна.Не съм го правила сега ще го правя за първи път.





Тема Re: Никулденски шаран по европейски!нови [re: flora bg]  
Автор Гaмбa ()
Публикувано04.12.08 00:32



БРЕ...звучи много апетитно.Аз по традиция си правя рибник,но още първата седмица на чнуари ще си направя по тая рецепта рибата,но сега всички които дойдат в събота ще очакват рибника ,а и първата проба знаеш ,че на собствен гръб се прави:)



Тема Re: Никулденски шаран по европейски!нови [re: Гaмбa]  
Автор *jull**Модератор (нощна птица)
Публикувано04.12.08 00:37



Ей, колко часът е, бе, хора!? По това време нормалните си говорят за секс (я, вижте съседната тема!), а вие... - за риба!



"Совите не са това, което са..."

Тема Re: Никулденски шаран по европейски!нови [re: Гaмбa]  
Автор ket1234 (много добър чов)
Публикувано04.12.08 00:42



Флоре, (братовчедка ми е Флорентина) що не вземеш да го сготвиш, а аз ще скокна до Пловдив да си го взема готовичко!
Много ме бива в тези работи. Мама да ми сготви, а аз да го сервирам и да събера овациите.
Гамба, може и рибника да мина да си го взема.
Много обичам шаран - с орехи и студен - ала никой от домашните не споделя шаранените ми желания.



Тема Re: Никулденски шаран по европейски!нови [re: ket1234]  
Автор mimoza - живa (луда Гана)
Публикувано04.12.08 00:47



Ох как огладнях от тези ваши шарани, ама е никое време а и нямам шаран!!



Тема Re: Никулденски шаран по европейски!нови [re: ket1234]  
Автор Гaмбa ()
Публикувано04.12.08 01:03



ела бре ,ела,тамън имам повод за почерпка:)



Тема Re: Никулденски шаран по европейски!нови [re: Гaмбa]  
Автор mimoza - живa (луда Гана)
Публикувано04.12.08 01:14



Кажи само къде, и паля таратайката, днес минах и преглед та таман. Каква риба да нося ?



Тема Re: Кухнята на Флора № 7нови [re: flora bg]  
Автор mimoza - живa (луда Гана)
Публикувано04.12.08 11:31



Флорче, днес какво ще готвиш??? Аз реших днес да постя, но не знам какво постно да си направя...Съвет, моля?!

[image][/image]


Тема Re: Никулденски шаран по европейски!нови [re: mimoza - живa]  
Автор Гaмбa ()
Публикувано04.12.08 11:33



Е не знаеш ли къде съм? Я виж Дъждовница къде е,сигурно съм ти далечко

,ама носи си канче за рибената чорба



Тема Re: Никулденски шаран по европейски!нови [re: Гaмбa]  
Автор mimoza - живa (луда Гана)
Публикувано04.12.08 11:42



Ехееее, Кърджалийско, аааа аз съм на морето и по нататък не отивам. Прати ми по пощата супата, или дай рецепта. Ти си на единия край на България.Так каква кухня имате, имате ли нещо по специално за региона?

[image][/image]


Тема Ориз с маслини и риба!нови [re: mimoza - живa]  
Автор flora bg (maman)
Публикувано04.12.08 12:29



Днес няма това да го готвя,защото имам от снощи ястие а и нямам време.Но ти опитай,лесно и вкусно!
Продукти:-филе от риба/по вкус/1.ч.чаша ориз,малко маслинки,глава лук,масло,лимонов сок,чер пипер,сол.
Приготвяне:Филето го нарязваш на порции,наръсваш го с лимонов сок,сол,чер пипер и го оставяш да отлежи 1/2-1 час.В това време задушаваш лукчето,прибавяш му ориза,посоляваш и сместа я разтилаш в намазана тавичка.заливаш с 2,3 чаши топла вода.когато ориза поеме част от водата прибавяш почистените от костилките маслинки.След като напълно се поеме водата от ориза нареждаш върху него филетата,ръсиш с чер пипери останалото разтопено масло и печеш не много.някъде около 20 мин.Поднасяш го със сос-доматен,кетчуп или салата според сезона.Може и туршия.



Живота е сцена, а ние сме артисти!

Тема Re: Ориз с маслини и риба!нови [re: flora bg]  
Автор mimoza - живa (луда Гана)
Публикувано04.12.08 12:39



Аааа, ти си като змията в рая. Аз искам днес да постя, а риба разрешава ли се???Не ме съблазнявай, ей. Май ще е само ориз с маслинки



[image][/image]

Тема Re: Никулденски шаран по европейски!нови [re: mimoza - живa]  
Автор Гaмбa ()
Публикувано04.12.08 14:04



Ами за региона по-специално няма ,освен това ,че готвя и с булгур ,използвам много подправки от Турция (ненадминати са) и готвя пилаф отвреме навреме.А мен региони не ем касаят,аз си имам моя си кухня и ако ще оттатък Париж да ида пак ще си готвя както ми е най-вкусно ,на мен и семейството мйи,а и който ми е дошъл на гости все е доволен останал
Знаех си,че няма да дойдеш ,но лятото покрай кандидат студентските изпити на сина ми аз ще ходя към Гьола ви



Тема Re: Никулденски шаран по европейски!нови [re: Гaмбa]  
Автор mimoza - живa (луда Гана)
Публикувано04.12.08 18:51



Гьол ли, само да те мерна в Несебър



[image][/image]

Тема Риба с пикантен чеснов сос!нови [re: mimoza - живa]  
Автор flora bg (maman)
Публикувано04.12.08 21:34



Благодаря ти Джул за снимката-това съм аз и много си се харесвам.Дойде ми сърце на място.Миме ,Гамба моля ви пишете тук само рецепти и отзиви.Мохабедите в Раздумката!

Продукти:600 гр.филе от риба,1 глава чесън,1 китка магданоз,2-3 с.л.олио1 даф.лист,чер пипер,2с.л.брашно,сок от един лимон,1 с.л. оцет,сол
Приготвяне:
Филето нарязано на хапки се наръсва с лимоновия сок,посолява се със сол и чер пипер.Оставяте го да се отлежи един час,отцеждате го,овалвате хапките в брашно и ги изпържвате.В същата мазнина прибавяте стрития със сол чесън,ситно нарязания магданоз,оцетът и 2 с.л.вода.Получения сос го ароматизирайте с даф.листои го оставете да поври поне три минути.после със сосчето залейте изпържените хапки от риба.Оставете ястието да отлежи 2 часа и тогава сервирайте.поднесете го със сварени картофи,поръсени с разтопено масло и ситно нарязан магданоз.

Живота е сцена, а ние сме артисти!

Тема Шаран плакия-Никулденски!нови [re: flora bg]  
Автор flora bg (maman)
Публикувано05.12.08 09:50



Продукти:- шаран около 2-3 кгр.3 глави лук,2 с.л.брашно,2 с.л. дом.пюре14 клидки чесън,половин ч.чаша счукани орехи,половин чаша галета,около 30 маслини,олио,1 лимон,сол,чер пипер,магданоз,1 даф.лист
Приготвяне.Първо шарана,след като го изчистите хубаво го бланширвате около ,5,6 минути в кипяща вода,подсолена с 1 ч.л.сол и 2 ч.л.оцет.Това е за да не мирише шарана.После го почиствате от кожата и костите,нарязвате го на порции.Слагате ги в тавичката и ги заливате със следния сос:Лукът се задушава до омекване,прибавя се дом.пюрето,брашното и стрития чесън със соли водата от бланширането.Получения сос се вари 10 мин.С този сос се заливат рибните порции и отгоре се поръсват със счуканите арехови ядки и галета.Върху всяко парче риба се слага по едно пколелце лимон и домат.Слагат се и почистените от костилките маслинки.Заливате ястието с останалото олио и слагате да се пече.След изпичането поръсвате с магданоз

Живота е сцена, а ние сме артисти!

Тема Re: Шаран плакия-Никулденски!нови [re: flora bg]  
Автор flora bg (maman)
Публикувано05.12.08 20:31





Живота е сцена, а ние сме артисти!

Тема Re: Шаран плакия-Никулденски!нови [re: flora bg]  
Автор flora bg (maman)
Публикувано05.12.08 20:33





Живота е сцена, а ние сме артисти!

Тема Re: Шаран плакия-Никулденски!нови [re: flora bg]  
Автор Гaмбa ()
Публикувано05.12.08 21:54



Утре когато си направя рибника ще си го снимам : и питата и чорбата и рибника да ви ги покажа.Само да ви издам една малка тайна,че когато рибената чорба се прави с речна риба се слага девисил ,а когато с морска се слага целина.Много тънък момент ,но много важен за мен.Джиндифила трябва да е в обилно количество,а карамфила само загатва ( слагам го в едно тензухче за около 3-4 минути и го изкарвам после.Излишно е да кажа,че препичам стара селска изсушена чушка и надробявам вътре за аромат ,а и така много леко поналютва,ама много летно.....охх вече се облизвам



Тема Re: Шаран плакия-Никулденски!нови [re: Гaмбa]  
Автор flora bg (maman)
Публикувано07.12.08 09:02



Хайде Шаранковци наспахте ли се?Време е за изтрезняване!
В една купичка си сипвате зелево сокче,нарязвате на ситно малко праз и поръсвате с червено пиперче.Изцоквате този елексир и махмурлука си отива.Влизате в банята едно хладно душче и тогава сядате на закуска с кафенце или чайче! А на обяд тези,които са излапали всичкия шаран и нищичко не им е останало ги съветвам да си направят тази вкусотийка набързо.
ГЪБИ СУФЛЕ!

Продукти:-300 гр.гъби50 гр.масло,1 глава кромид,50 гр.брашно 250 мл.прясно мляко,300 гр.сирене,4 яйца,индийско орехче,чер пипер,сол.
Приготвяне:
Изчистените гъби ги нарязваме на парченца и заедно с надробения лук ги задушаваме.В друг съд разтопяваме маслото,слагаме брашното и на струйка прясното мляко.Бъркаме до получаване на еднородна смес.Слагаме гъбите с лука,4 жълтъка,натрошеното сирене,инд.орехче и накрая разбитите белтъци.Намокряме формичките,поръсваме с галета изсипваме от кашата във всяка формичка и печем във фурната около 30 минути.



Живота е сцена, а ние сме артисти!

Тема Заешко с боровинки!нови [re: flora bg]  
Автор flora bg (maman)
Публикувано08.12.08 08:50



За студентската трапеза-много шик ястие
Продукти:един домашен заек,изчистен и маринован малко във вода с оцет.глава лук,2 моркова,целина един корен,1 стрък праз,около 30 гъби нека да са бели,олио около 200 мл. ,бульон зеленчуков 0,400 мл.250 мл.червено вино,3 с.л.боровинки,сол,чер пипер,мащерка,малко сметана и 2 с.л. нишесте.
Приготвяне:
Накълцвате лука,морковите и целината а праза нарежете на колелца.Всичко това го задушавате в олиото,наливате виното и бульона.Добавяте даф.лист,мащерката,гъбите и боровинките.поръсвате със сол и пипер.така задушавайте на бавен огън около 60 мин.След това претрийте през сито.Заека разделен на порции и запържен малко го слагате в дълбока тавичка и го поливате със сметаната и соса.Печете във фурната.Когато стане готово изваждате заешките меса в една чиния.разтваряте нишистето с две лъжици вода и сгъстявате соса.Сервирате в чиниите порция заешко месо полято със готовия сгъстен сос.



Живота е сцена, а ние сме артисти!

Тема Re: Заешко с боровинки!нови [re: flora bg]  
Автор Гaмбa ()
Публикувано08.12.08 11:46



Фло тез боровинки сега къде да ги търсим ,аз мислех тая седмица да съм само на ябълки и мандарини,че в събота пак имам мероприятие и ще стане страшно,а другата седмица съм на вила в планината и не знам вече.
А за отрезвяване една изпитана рецепта от мен: в зависимост от поетия алкохол и състоянието на организма една,две супени лъжици сода бикарбонат и след час сте готови за нови подвизи.Гарантирам за това което ви казвам



Тема Re: Заешко с боровинки!нови [re: Гaмбa]  
Автор flora bg (maman)
Публикувано09.12.08 13:15



Гамба няма ли във вашите магазини боровинки?Е жалко!Яж си тогава ябълките и мандарините.Дай някаква рецепта за заешко освен тази,която писах.Абе задръстили са ме с два заека и се чудя как да ги приготвям по различно.



Живота е сцена, а ние сме артисти!

Тема Re: Заешко с боровинки!нови [re: flora bg]  
Автор Гaмбa ()
Публикувано09.12.08 14:28



Няма боровинки,сериозно ти казвам,на сладко го има (когато влизаш в Пловдив откъм Куклен вляво на Джем и Джем цеха ),но аз сладък заек как да ям?
Иначе и друг път съм писал как го правя най-често: вземам малко пилешки дроб,задушавам с лук и морковче и малко червена капия за аромат( 3-4 парченца колкото бобено зърно) ,малко оризец и това всичко около 5 минути къкри на котлона след което пълня корема на заека,една супена лъжица масло слагам вътре и го зашивам.Подправките са черен пипер и малко куркума.
Отделно си задушавам ориз с много лук ,след което го изсипвамв тавичка ,слагам му си малко черен пипер,малко куркума и няколко щипки от прах от сушени манатарки( ако нямаш няма да свърши света я),слагам заека отгоре и между плешките му слагам парченца сланина ,на гръбчето също 1-2 парченца ,намазвам го с масло и завивам с фолио и така се пече при около 200 градуса около 45 минути.Преди да го извадя пак го намазвам с масло ,пак го пека при около не повече от 100 градуса за около 15 минути и най накрая когато го извадя от фурната го ръсвам с гьозумец и две -три щипки кориандърче.
Понякога( зимата ) го правя и с кисело зеле ,като зелжето пак задушавам предварително около 15 минути и след това слагам ориза и процедурата е същата.

P.S.: аз си казвам "задушавам" ,но в повечето случаи си го позапържвам и друго важно условие за зайчето е да се готви поне с два вида различна мазнина защото така омеква и става по-вкусно



Тема Re: Заешко с боровинки!нови [re: Гaмбa]  
Автор flora bg (maman)
Публикувано09.12.08 14:47



Този п ът ще го направя така Гамба ,за гостите иначе това не е за моята диета.Ще се опитам,рядко готвя дивеч пък било то и питомен заек.



Живота е сцена, а ние сме артисти!

Тема Re: Заешко с боровинки!нови [re: flora bg]  
Автор Гaмбa ()
Публикувано09.12.08 15:35



ще ти призная,че имам една четка за рисуване,сле като го извадя и както е горещ ,преди да му ръсна гьозумче,с четката го омазвам с олио или зехтин,не го поливам и не пада в тавата, а си поема месото.Става чудно



Тема Кисело зеле със свинско а може и с пилешко!нови [re: Гaмбa]  
Автор flora bg (maman)
Публикувано11.12.08 10:05



Нарязвате киселото зеле на ситно,а месото на порции.В дълбок глинен съд редите ред зеле червено пиперче и порции месо.Пак зеле ,червено пиперче и порции месо.най-отгоре зеле.поливате с мазнина и слагате подправки,чер пипер.Готово е за варене с малко зелева чорба или вода.вари се до извиране на течността.



Живота е сцена, а ние сме артисти!

Тема Какво ще приготвите на Бъдни вечер?нови [re: flora bg]  
Автор flora bg (maman)
Публикувано11.12.08 19:58



Момичета и момчета пишете какво смятате да приготвите за трапезата на Бъдни вечер.Ако искате пишете рецептите ако не само избройте ястията.Може да си харесаме нещо по-различно и да го направим.Малко разнообразие!Ето аз започвам:
1.Меся питка със сода,отгоре я украсявам с клонче с пъпкии плитки около погачата.Пиша с тесто и Ч.Р.Х.
2.Ошаф от сушени плодове
3.В чиния слагам орехи,чесън,кромид лук,праз.
4.Варя фасул една чинийка гъст с мого чубрица и джоджен поръсен.
5.Сварявам зелеви постни сърмички.
6.Сварявам лозови постни сърмички.
7.тиквеник
8.Баклава
9.Плодове

Живота е сцена, а ние сме артисти!

Тема Re: Какво ще приготвите на Бъдни вечер?нови [re: flora bg]  
Автор flora bg (maman)
Публикувано11.12.08 20:39



Забравих да пиша,че в питката слагам една паричка и дряново клонче за здраве.А на нова година правя баницата със късметите.

Живота е сцена, а ние сме артисти!

Тема Re: Какво ще приготвите на Бъдни вечер?нови [re: flora bg]  
Автор *jull**Модератор (нощна птица)
Публикувано11.12.08 21:36



А рибка не слагаш ли на масата?



"Совите не са това, което са..."

Тема Re: Какво ще приготвите на Бъдни вечер?нови [re: *jull**]  
Автор flora bg (maman)
Публикувано12.12.08 08:08



О рибка ли?Че слагате ли вие морските рибка на масата?сериозно това не го знаех!Я казвайте още изненади...



Живота е сцена, а ние сме артисти!

Тема Re: Какво ще приготвите на Бъдни вечер?нови [re: flora bg]  
АвторKaлoянa (Нерегистриран)
Публикувано12.12.08 08:15



Флорче, ами сушени чушки пълнени със здрял боб



Тема Re: Какво ще приготвите на Бъдни вечер?нови [re: Kaлoянa]  
Автор flora bg (maman)
Публикувано12.12.08 08:48



Да Кали и това се слага на трапезата,просто аз слагам девет ястия ако е до 12 тогава слагам и чушки и зелник и празник и пекана тиква...но сега сме само аз и две дечица,които нищо не ядат та затова правя по-малко гозби.А на другия ден си опичам пилето и с останалите сърмички за гарнитура изкарваме коледа.Ех,когато бяха децата тук какви Бъдни вечери,каква Коледа сме карали,какви софри...



Живота е сцена, а ние сме артисти!

Тема Re: Какво ще приготвите на Бъдни вечер?нови [re: flora bg]  
Автор flora bg (maman)
Публикувано12.12.08 09:01



ПИТКАТА ЗА БЪДНИ ВЕЧЕР!

Продукти:
1 кгр брашно,1 с.л.мая,1/2 ч.л.сода бикарбонат,2 с.л.оцет,2 с.л.олио,2 ч.л. сол,1 ч.л.захар.
Приготвяне:
Маята се размива с една чаена чашка топла вода.Прибавят се захарта и солта.В пресятото брашно се прави кладенче и в него се поставят оцетът и олиото,излива се и разтворената мая.Замесва се средно твърдо тесто.Измесва се,докато започне да пуска михури.Това е много важно,даже най-важното!!!Оформя се на топка,поръсва се с брашно и се покрива с кърпа.когато тестото удвои обема си,т.е.втаса,се прави питка,в която се поставя паричката,дрянчето,сламка и каквото искате.Отгоре се украсява с цветя,фигурки кръст от тестото.Готовата питка се пече на умерена фурна,не на силна.това също е много важно за да стане питката.след като се опече се увива в чиста кърпа/месал/ и се слага в центъра на масата !по нататък вие си знаете!



Живота е сцена, а ние сме артисти!

Тема Re: Какво ще приготвите на Бъдни вечер?нови [re: flora bg]  
Автор ceceto (отнесена)
Публикувано12.12.08 10:05



Малеее, Флорка, абсолютно същите храни са и на нашата трапеза! Единствената разлика е, че освен зелеви сърмички пълня и червени чушки.
Аз също за Нова година правя баницата с късмети ...



Гледай напред, не се обръщай назад !

Тема Re: Какво ще приготвите на Бъдни вечер?нови [re: *jull**]  
Автор Гaмбa ()
Публикувано12.12.08 12:56



Джу храната трябва да е само постна и поради това никаква риба или каквато и да е мръвка не се слага.Ние приготвяме слкедните неща:
1.питата както каза флорка
2.картофи с ориз на фурна
3.боб в тава запечен( става прекраснооооо)
3.кисело зеле с малко булгур вътре задушено и стрит чесън
4. в една паничка орехи,чесън и плодове
5.мед
6.царевица
7.компот или ошав
8.пълнени чушки
9.кисели краставички,зелени доматки,мариновани джанки поляти със зехтинец

В общи линии всяка година едно и също се прави,е и благодатна ракийка и винце също се намира на масата
8





Тема Re: Какво ще приготвите на Бъдни вечер?нови [re: Гaмбa]  
Автор *jull**Модератор (нощна птица)
Публикувано12.12.08 17:32



За рибата имам въпрос - защо в толкова много страни (Испания, Германия, Чехия, Ирландия, Норвегия и т. н.)
на Бъдни вечер се яде риба, а у нас - не!



"Совите не са това, което са..."

Тема Re: Какво ще приготвите на Бъдни вечер?нови [re: *jull**]  
Автор ceceto (отнесена)
Публикувано12.12.08 17:38



Може би защото не са православни християни ...
Ама въобще не съм сигурна. Просто ми хрумна.



Гледай напред, не се обръщай назад !

Тема Re: Какво ще приготвите на Бъдни вечер?нови [re: ceceto]  
Автор *jull**Модератор (нощна птица)
Публикувано12.12.08 18:03



Помислих си го, ама нали все пак са християни...



"Совите не са това, което са..."

Тема Re: Какво ще приготвите на Бъдни вечер?нови [re: *jull**]  
Автор ceceto (отнесена)
Публикувано12.12.08 18:14



Християни, ... християни ..., ама не са в Правата Вяра!



Гледай напред, не се обръщай назад !

Тема Re: Какво ще приготвите на Бъдни вечер?нови [re: ceceto]  
Автор Гaмбa ()
Публикувано12.12.08 19:39



Духовната същност на празниците,най-важното нещо е постенето-очистването от греховете- и при нас-източноправославните - си е така както се е почитал празника преди 1000 години,докато различните течение в католицизма ,нравите и смесването на религия със светски живот са изменили някои от първоначалните правила.
Не искам да отварям тема за спор ,но именно тези твърди порядки са ни спасили през времето на турското робство и колкото да се опитват някои да намали ролята на църквата ,именно нейната консервативност и патриархалност е изиграла положителна роля.
Докато сега е обратното: продадоха се висшия клир за лъскаво желязо на мутрите

Допълвам се само,че протестантите отричат изцяло поста пък

Редактирано от Гaмбa на 12.12.08 19:41.



Тема Re: Какво ще приготвите на Бъдни вечер?нови [re: Гaмбa]  
Автор flora bg (maman)
Публикувано12.12.08 20:04



ПЪЛНЕНИ ЧУШКИ С БОБ!

Така ли правите чушките?

Поставяте чушките в топла вода за около час спмалко сол.После ги изцеждате.Отделно сварения фасул се прецежда и той.Задушените моркови,лук и целина ги прибавяме към фасула и пак малко задушаваме.после се слагат нарязани доматки,джоджен,червен пипер и малко босилек.С тази смес пълните чушките и ги нареждате в тавичка.Заливате с малко топла вода и олио и слагате да се пекат около 30 минути.

Живота е сцена, а ние сме артисти!

Тема Re: Какво ще приготвите на Бъдни вечер?нови [re: Гaмбa]  
Автор *jull**Модератор (нощна птица)
Публикувано12.12.08 21:04



Напълно съм съгласна! Обаче... ох, тая рибка, която мъжът ми приготвя на Бъдни вечер!
Досега си я хапвах с такова умиление, а сега ще го правя... с угризение!



"Совите не са това, което са..."

Тема Re: Какво ще приготвите на Бъдни вечер?нови [re: *jull**]  
Автор Гaмбa ()
Публикувано12.12.08 21:38



С рецептата си за боб Фло намекна да не се разсейваме от темата и аз вече имам от нея един жълт картон и като добро момче ще и отговоря с една моя рецепта за пълнени чушки с боб.
От есента си приготвям червена капия която изчистена замразявам.Боба е от дребния,сварям го добре с лук ,моркови,малко чесънче до извиране на водата ,след което оставям да изстине и така се сгъстява още повече след което слагам малко мащерка,малко ситно нарязан лук,червен пипер ,разбърквам и пълня чушките ,като отвора го запушвам с колелце от картоф,а върха на чушката задължително цепвам да не се цепне когато се издуе.Поливам със зелев сок и мазнина и слагам да се пече на около 200 градуса за около 30 минути .След като изкарам тавичката ръсвам малко гьозумец и с мариновани чорбаджийки ,кисели краставички и пастърмица е чудесно ястие ,аз лично забождам и една хубаво люта изсушена чушчица вътре( в моята чиния де,че ще ме разжалват ако сложа в тенджерата)



Тема Re: Какво ще приготвите на Бъдни вечер?нови [re: Гaмбa]  
Автор Юлия 48 ()
Публикувано14.12.08 19:06





Има една вечер в годината, когато улиците са наистина пусти, заведенията празни, светофарите зелени и единственото оживление идва от хилядите, светещи прозорци наоколо. Една вечер, когато всеки бърза да се прибере вкъщи и да прекара с най-близките си празникa, посветен на дома, огнището и семейството – Бъдни вечер.

Според библейското предание това е вечерта, когато започват родилните мъки на Дева Мария и последния ден от великите пости. Наричан още Малка Коледа, Кадена вечеря, Вечерня и Неядка това е най-значимия семеен празник на който цялото семейство се събира около празничната трапеза.

Хубаво би било да имате камина, тъй като според стара традиция, преди да се нареди масата, стопанинът на къщата запалва специален пън в огнището, наречен бъдник. Камината не е достатъчно условие, защото бъдникът не е обикновено парче дърво, а специално дъбово или крушово дърво, отсечено и донесено вкъщи от млад мъж. Дървото се внася до огнището, където го миросвате - издълбавате дупка в единия край, в която поставяте вино, зехтин и тамян, запушвате я и я увивате с бяло ленено платно. И не стига всичко това, но трябва много внимателно да следите огъня, защото бъдникът трябва да гори през цялата нощ, без да загасва.

За тези, които нямат камина, остава да приготвят празничната си вечеря, да подредят трапезата и да седнат на масата. Не знам дали всички знаят, но седнете ли веднъж на празничната маса, не бива да ставате докато всички не се нахранят. Ако има нещо забравено, най-възрастният член на семейството може да стане, за да го донесе, като ходи наведен. Когато вечерята приключи, всички членове на семейството стават заедно, а масата не се вдига до сутринта.

Самата празнична вечеря е най-съществената част от вечерта. Ястията трябва да бъдат нечетен брой 7, 9 или 11. Задължително са постни и сред тях трябва да присъстват сърми, пълнени чушки, боб и сушени плодове. За да спазите броят им, може да допълните масата с мед – за да ви е сладък животът, чесън – ще ви пази от зли сили, ядки, орехи, семки, жито.

Задължителна е питата, която се приготвя в домашни условия. Тя трябва да има кръгла форма, а вътре трябва да има скрита паричка. Хлябът се разчупва от главата на семейството, като първото отчупено парче е за Богородица. После раздава останалата част от питката и всички започват упорито да разчупват парченцата си, за да открият дали късметлийската монета е попаднала при тях.

Преди да започнете вечерята е добре да минете със запален тамян навсякъде из вашият дом, за да прогоните злите духове, които са се спотаили в ъглите.
Сложете кана червено вино на масата и можете да започнете празничната си вечеря.

И още нещо, ослушвайте се добре, защото ако в полунощ чуете мъжки гласове да пеят „Стани Нине господине’, знайте че това са Коледарите, които могат да почукат и на вашата врата.

Ако една жена не гледа към теб, това съвсем не означава, че не те вижда.
М. Арсание


Тема Re: Какво ще приготвите на Бъдни вечер?нови [re: Юлия 48]  
Автор flora bg (maman)
Публикувано15.12.08 13:19



ОШАВ ОТ СУШЕНИ ПЛОДОВЕ!

Сушените плодове се измиват хубаво,заливате ги със студена вода и така да киснат до сутринта.На сутринта изваждате плодовете и прецеждате през марля течността.Слагате отново плодовете и варите до омекване.Накрая слагате захарта,малко стафиди,канелаи карамфил.Ошавът трябва да изстине в тенджерата,в която е сварен.поднасяте в стъклени купички или каквито имате.



Живота е сцена, а ние сме артисти!

Тема Re: Какво ще приготвите на Бъдни вечер?нови [re: flora bg]  
Автор flora bg (maman)
Публикувано16.12.08 09:53



ЛОЗОВИ СЪРМИЧКИ С ОРИЗ-ПОСТНИ!

Задушавате лук,настъргани морковчета и малко целина.Прибавяте оризчето,малко нарязан домат или дом.пюре,след това подправките-чубрица и босилек.Заливате с вода/1:1/и задушавате до поемане на водата.След като изстине ориза увивате лозовите сърмички.Заливате ги с водица и слагате в тавичка да се опекат.Поднасят се така а на следващия ден ако останат може да си ги полейте със кисело мляко!



Живота е сцена, а ние сме артисти!

Тема Re: Риба...как?нови [re: mimoza - живa]  
Автор misticna-toni ()
Публикувано16.12.08 22:34



Хора бързо помагайте.Мъжа ми е купил едра сурова скумрия и сега ще я прави пресносола.Ама как се прави,че аз вяра му нямам?Такава без да се вари,нали се сещате....сурова в съд и после в хладилника.Слага се черен пипер,дафинов лист,олио и какво друго???

Редактирано от misticna-toni на 16.12.08 22:34.



Тема Re: Риба...как?нови [re: misticna-toni]  
Автор Гaмбa ()
Публикувано16.12.08 23:24



Тони,слагаш я да престои 24 часа в оцет и сол ( не знам колко е голяма за да ти кажа колко,но тя рибата си поема ) ,след което в един буркан ръсваш малко сол,черен пипер на зърна,бахар и дафиново лситче и нареждаш парчетата които покриват дъното.Пак ръсваш гореизброените неща и пак ред парчета и така докато стигне отвора на буркана.Отгоре сега обикновено слагам измита глава чесън и заливам с олио да покрие парчетата.Студено е и може и да не е в хладилника.След 20 дни може да си хапвате.Аз правя това от бяла риба,със скумрията си правя ропотамото дето беше и си имам бурканчета и буркани и знам във всеки един какво мога да сложа и колко



Тема Re: Риба...как?нови [re: Гaмбa]  
Автор misticna-toni ()
Публикувано16.12.08 23:35



Ей,Гамба страшен си готвач!Мерси.И добавям и една ръкийка,че много дърпа мезето...





Тема Re: Риба...как?нови [re: misticna-toni]  
Автор Гaмбa ()
Публикувано17.12.08 00:08



Тая вечер съм само на леща и на един литър зелен чай,но в събота ще пийна порядъчно


А иначе Тони снощи правихме бяла риба във фолио.в неделя си взех мерлуза от Стара загора Метрото към кило и половина беше ,изчистена,филе.
На дъното на тавата наредих кръгчета на тънко лук ,моркови,грах и кубчета картофи,овалях рибата в черен пипер,сол и много джинджифил ,след което я наредих отгоре и на всяко парче сложих малко топено сиренце,ръснах червено пиперче ,малко доматки сложих отгоре и полях отгоре с бяло винце ,след това и зехтин и увих тавата с фолиото.Голяма е тавата ,на два реда е фолиото и я пека при предварително загрята фурна.Рибата е замръзнала забравих да кажа.
Отделно гъбки задуших с лучец и масълце ,настъргах кашкавал и след като риубата стане готова( 30 минути) слагам гъбите,отгоре рибата ,поръсвам с кашкавала и поливам със сосче .Става музика направо-сочна,поела от соса и ароматите и кефа как народа плющи е огромен .Не можахме да го изядем и остана още малко ,но тая вечер само леща нищо друго и гледам да не отварям хладилника.



Тема Re: слабостнови [re: Гaмбa]  
Автор misticna-toni ()
Публикувано17.12.08 00:48



Ех,как мразя да се ограничавам...с храната.Много ям сладко,ама много-знам ,че е вредно ама немога ,като дрога ми е

Къде ще му излезе края незнам.Мога без много неща Гамба,ама без сладичко май НЕ.



Тема Re: слабост-за Тонинови [re: misticna-toni]  
Автор flora bg (maman)
Публикувано17.12.08 08:34



Не е хубаво наистина много сладко,ноти си здрава и може да си го позволиш!Ето ти една рецепта за хубава торта!Направи я за празниците на семейството си!
Това е постна торта за Бъдни вечер! Но е много сладка и вкусна!

Продукти:-за тестото-2 чаши брашно,1/2 ч.чаша вода,1/2 ч.чаша олио,щипка сол,щипка сода бикарбонат
за плънката-половин малка тиква,ч.чаша захар,1ч.л.канела,1 ч.чаша натрошени орехи.
Приготвяне:
Брашното се пресява два пъти заедно със содата.Тестото се замесва от всичките продукти изброени по-горе.Меси се до изпускане на мехури.Разделя се на две топки и се разточват две кори колкото ви е тавата.
Тиквата се обелва,нарязва и сварява на пара.След това се разбива на каша заедно със захарта,канелата и орехите.Когато гъстата тиквена смес изстине намазаната с олио тавичка се застила с едната кора,след което се намазва с тиквената смес и се посрива с другата кора.Пече се в умерена фурна.



Живота е сцена, а ние сме артисти!

Тема R Коледни сладкинови [re: flora bg]  
Автор N_O6O6 ()
Публикувано17.12.08 10:30



Иска ми се да направя коледни сладки - купих си хубави формички за дребни сладки. Знаете ли рецепта - предпочитам без мед и канела.



Тема Re: R Коледни сладкинови [re: N_O6O6]  
Автор Buba67 ()
Публикувано17.12.08 11:33



Това изглежда вкусно, не съм ги правила. Обаче не пречи да опиташ и да докладваш резултата.






Тема Re: R Коледни сладкинови [re: N_O6O6]  
Автор flora bg (maman)
Публикувано17.12.08 12:16



КОЛЕДНИ СЛАДКИ С ОРЕХИ!

Разбиваш 4 яйца и ги прибавяш към разбитото масло/1ч.чаша/със захарта/1ч.чаша/После добавяш счуканите орехи/1ч.чаша/ и брашно колкото поеме.Омесваш умерл;ено меко тесто,разточваш го на дебелина ролбовин сантиметър.След това си вземаш формичките,които си си купила с любов и си правиш различни сладки.Подреждаш ги в тавичка намазана с масло на дъното и си ги печеш в умерена фурна.Най-най-обикновенни сладки но вкусни.



Живота е сцена, а ние сме артисти!

Тема Re: R Коледна пуйка!нови [re: flora bg]  
Автор flora bg (maman)
Публикувано19.12.08 09:40



Пуйката,кокошката,пилето/каквото Господ дал/ги измивате добре,осолявоте отвътре и отвън натривате с чер пипер и оставате един час да престои.През това време в тиганчето задушавате нарязаните дреболии с малко лук,две сухи червени чушки и накрая малко ориз.С плънката пълнете пуйката зашивате и я слагате върху надробеното кисело зеле в тавата.Покривате пуйката отгоре с надробено то кисело зеле,поръсвате малко червен пипер и олио.Слагате фолиото отгоре и печете.



Живота е сцена, а ние сме артисти!

Тема Re: R Коледна пуйка!нови [re: flora bg]  
Автор flora bg (maman)
Публикувано19.12.08 14:14



Момичета дайте някакви други идеи за коледната пуйка де.Омръзна ми все едно и също па макар и да е много вкусно.!



Живота е сцена, а ние сме артисти!

Тема Re: R Коледна пуйка!нови [re: flora bg]  
Автор N_O6O6 ()
Публикувано19.12.08 14:25



Копирам рецепта, която я прави моя колежка всяка Коледа, аз все още не съм я правила, но звучи добре

ПЪЛНЕНА ПУЙКА
За плънката: Нарязват се много кромид и много праз лук и се задушават в олио. Добавя се предварително сварените и нарязани дреболии, сол червен пипер на вкус. Слагат се гъби /ако са мариновани само се отцеждат, ако са сурови предварително се кипват/, добавя се ориза и всичко се задушава докато стане в стъклен вид. Сваля се от огъня и се добавя нарязано на кубчета пушено месо и няколко скилидки чесън. Подправя се на вкус с черен пипер чубрица и малко джоджан. Оставя се да изстине.
Пуйката предварително се осолява. Нарязва се на тънки ивички сланина и се правят прорези с нож на пуйката, в които се мушка сланината повечето в бялото месо. Покрива се дъното на тавата с нарязано кисело зеле Пуйката се пълни. Ако остане от плънката може да се свият сърмички или да се изсипе при зелето. Маже се пуйката с олио и червен пипер. В тавата се сипва чаша бяло вино и вода колкото да покрие зелето. Завива се с фолио и се пече най-малко 3 часа .






Тема Re: R Коледна пуйка!нови [re: N_O6O6]  
Автор flora bg (maman)
Публикувано19.12.08 14:33



Леле колко апетитно звучи миличка ама не е за мен.С тези сланини,пушени меса-ох как ги обичам ама не е за здравословното ми хранене.Ако имаше с кого да посрещам коледата точно така щях да я направя за гостите.но аз ще си карам май по стария начин.Дайте някоя рецепта в която има неща за нас и които не са ни противопоказни.



Живота е сцена, а ние сме артисти!

Тема Re: R Коледна пуйка!нови [re: flora bg]  
Автор llina (дъщеря)
Публикувано19.12.08 16:54



Флорке, просто към ориза, гъбите и останалите зеленчуци вместо пушено месо, добави стафиди! А вместо зеле, сложи моркови, картофи, броколи, лук и други зеленчуци, за които се сещаш, но нарязани на едри парчета. Сложи всичко това в гювеч, овкуси го, разбира се! Става невероятно!



Тема Re: Чомлекнови [re: llina]  
Автор Гaмбa ()
Публикувано22.12.08 13:52



Хора понеже тая събота и неделя бяхме на пълнена домашна мисирка от Родопите и прасенце на кол,ще ви кажа какво решихме с жена ми да си направи за 25-ти-чомлек,а и отдавна не съм го правил
Аз го правя ( изпитал съм го) от аржентински джолан обезкостен който нарязвам на едро и слагам в едно гърне( 30 годишно е и много ценно) ,слагам на едро нарязан лук и малки главички( а когато е сезона на арпаджика го правя с арпаджик) , 4-5 лъжици домати от моите си в буркан консервирани,глава чесън ,половин кило картофи ,дафинов лист,3-4 зърна бахар,половин литър червено вино,черен пипер 10-15 зърна и малко червен пиперец,около половин чаша олио и две -три чорбаджийски чушлета .
Слагам капачето и във фурната на 150 градуса за около 6 часа ( нищо няма да му стане и за 7 часа ) се вари това нещо
След като стане готово и преди да се разсипе в чиниите,отварям капачето и поставям вътре един стрък целина,то не е един ,а една връзка по-точно ,а когато разсипваме в чинийте си и ситно нарязан магданозец -предварително си го нарязвам- ръсвам по една щипка отгоре и става една музика .Сол забравих да кажа на вкус и съм хванал чалъма с джолана защото то се сгъстява и желираот само себе си и не му трябва брашно ( не харесвам брашняните неща за сгъстяване)



Тема Re: Чомлекнови [re: Гaмбa]  
Автор flora bg (maman)
Публикувано22.12.08 17:49



Бре Гамба какво е това чудо дето си го сготвил?Звучи вкусно!Ама сега нали се пости бе човече какви са тези джолани...не ни изкушавай де!



Живота е сцена, а ние сме артисти!

Тема Re: Чомлекнови [re: flora bg]  
Автор Гaмбa ()
Публикувано22.12.08 23:44



Фло ние мъжете няма ка да ви изкушим,тая работа я владеете вие,а аз говоря за деня след постите чомлека.
Ако намерите аржентински джолан става великолепно.По-евтин от другите и много качестввен

Редактирано от Гaмбa на 22.12.08 23:45.



Тема Re: Чомлекнови [re: Гaмбa]  
Автор Юлия 48 ()
Публикувано23.12.08 00:41



Гамба,ама как да разпозная Аржентинксия джолан,щото при нас в магазините цените са едни,няма по -евтино,само скъпо,и като отида на щанда дали джолана ще ми говори на Аржентински

?????Или е понаучил и нашенския език?????И защото съм блондинка,няма да си натоварвам главицата ами ти показвам нещо дето лесно става,само треБе да го хвърлиш на скарата




Тема Re: Чомлекнови [re: Юлия 48]  
Автор Гaмбa ()
Публикувано23.12.08 10:05



Аз от месарски магазини не пазарувам ,а направо от кланицата( тук са 3-4) и едната кланица работи с такъв джолан-обезкостен,цената му е около 5,80-6,20 за килограм в разфасовки от 3 до 5 килограма опаковани в стреч фолио.В месарските магазини предполагам,че се използва за добавка на каймата или на колбасите и се продават други неща,но в кланиците се намира и се продава свободно.
Джолана лесно се сварява и в сравнение с другото телешко месо е много крехко исочно.Много се дразня някой като каже,че щом не е наше телешко няма да си купи ,а в много случаи по магазините се продава дядото на телето



Тема Re: Чомлекнови [re: Гaмбa]  
Автор Юлия 48 ()
Публикувано23.12.08 16:23



Не се дразни бе човек,то и аз бих си купила,ама как да го разпозная?Нямам хора в кланицата,а дори и незная дали има в Пловдив?Телешкото си го тача много,и писъства постоянно на моята трапеза.Но истината е,че наистина не мога да го разпознавам

,и винаги го приготвям в херметика,и за по-сигурно го варя поне 2 часа.
Ако с нещо съм те подразнила,моля да ме извиниш
п.п. Най си обичам телешко варено,и телешко таскебап,а пък да ти кажа твойте манджи като ги чета винаги ми текът лигите.Ама нека ми така ми се пада,като много много немога да готвя



Тема Re: Чомлекнови [re: Юлия 48]  
Автор renetage ()
Публикувано23.12.08 17:00



приветствам идеята за чомлек по бански, но го правя /джолана/с кокал, нарязан на големи филии... вкуса придава и кокала при дълго печене, иначе всичко друго, така го правя, само без целина...



Тема Re: Чомлекнови [re: Юлия 48]  
Автор Гaмбa ()
Публикувано23.12.08 17:01



Малеее,Юлке,приличам ли ти на човек да се дразня на някой от клуба.По никакъв начин не си ме раздразнила и нямах теб впредвид ,говорех по принцип за нещата защото когато не опиташ другото и нямаш база за сравнение няма как да даваш оценки.
Ама теб не съм визирал и на ум не ми е дошло как можа да си помислиш.Сега ти ме извини,че косвено съм те притеснил,това за джолана си е мое мнение ,а мнението на другия човек си е негово право,грешно съм разбран и буквално си приела тоз път израза ми .
Аз мога да проверя къде в Пловдив би могло да има кланици откъдето да се пазарува,но града е голям и трудно се обикаля,тук за 5 минути стигам с колата където си поискам и се знаят нещата,дори ми хрумна месаря да попитам има ли някой от Пловдив познат колега с когото да пазаруват месото.
А за готвенето не се притеснявай всеки прави пък нещо друго с което е полезен.
В това гърненце за което говоря е едно старо ,продълговато и си спомням като дете как нашите го вкарваха в кюмбенцето вътре и в студените нощи хем се топлим ,хем се готвеше( майка я бяха разпределили в едно село и живяхме и там) и го свързвам със зимата и ми е скъп спомен .
В чомлека е хубаво да се сложат и малко изсушени чушлета ако не лютят много,но това накрая.
Иначе снощи правих руло " Стефани" ,но и кашкавал сложих вътре и стана много хубаво ,но каймата не беше хубава ( телешка от Била) ,не ми хареса опрделено,а картофеното пюре определено развалих със чесъна



Тема Re: Чомлекнови [re: renetage]  
Автор Гaмбa ()
Публикувано23.12.08 17:11



Съгласен за кокала,аз много често като варя боб и слагам гол кокал ,но искам да има и месо и като сложа джолана с кокал( то българския е така) и заема много място,а аз слагам чисто месо,те така си го продават-обезкостено ,а вкуса е същия като на нашето с кокал и заради това си го харесвам,просто не изпадам в подробностти.
Чомлека де да знам какъв е,от баба ми ( лека и пръст) съм го взел и съм добавил мои си работи като целината .Телешкото носи на целина ,пробавай да видиш ,че овкусяването става по-добро( поне на мен ми харесва и бандата у дома)



Тема Re: Чомлекнови [re: Гaмбa]  
Автор Юлия 48 ()
Публикувано23.12.08 17:15







Тема Re: Кухнята на Флора № 7нови [re: flora bg]  
Автор mimozitta (кукуряк)
Публикувано23.12.08 19:42



Леле лелеее, какъв сладкиш направих ако знаете.....сега го чакам да стегне в хладилника.Казва се "Сладък салам".Ако става за ядене ще ви пиша рецептата



Тема Re: Ще пометнанови [re: mimozitta]  
Автор Гaмбa ()
Публикувано24.12.08 00:04



Айде бе човек не го ли опита сладкиша,кажи рецептата да я видим ,стига ни дразни



Тема Re: Ще пометнанови [re: Гaмбa]  
Автор mimozitta (кукуряк)
Публикувано24.12.08 00:19



Вярно бе аз забравих....изядохме го...става. Ето ви и рецептата за "Сладък салам":
125 г (1 пакетче) краве масло
1 ч.ч. пудра захар
2 яйца
1 ч.ч. счукани орехи
2 с.л. какао
3 натрошени целувки
1/2 опаковка натрошени обикновени бисквити
по желание 1 с.л. ром

Към разбитито с пудра захар масло се прибавят яйцата и какаото (без да се преустановява бъркането), орехите, натрошените целувки и бисквити, ромът. Сместа се поставя върху поръсена с пудра захар пергаментова хартия, навива се стегнато на руло и се оставя в хладилника да се втвърди.При поднасянето се нарязва като салам.



Тема Re: Ще пометнанови [re: mimozitta]  
Автор Гaмбa ()
Публикувано24.12.08 00:38



Миме понеже съм фен на канелата ,аз ще и сложа и канела ,още повече ,че ще си върви с ромчето и какаото.Този салам ми е познат,но без целувките и рома и ме заинтригува .Понеже сега у дома сме на вълна тиквеник и кекс( дъщеря ми като изпадне в немилост и всеки ден прави кексове) ето една идея да разнообразим малко менюто.То децата ядат основно,но и аз едно парченце ще намажа



Тема Re: Ще пометнанови [re: Гaмбa]  
Автор mimozitta (кукуряк)
Публикувано24.12.08 00:41



Аз го направих без ром да ти кажа, не че не исках да сложа ами просто нямах, но не стана лош. Щом го изядоха домашните.....



Тема Re: Ще пометнанови [re: mimozitta]  
Автор Гaмбa ()
Публикувано24.12.08 00:58



Коняк също замества рома,а сега се сещам,че и готови есенции има и не са скъпи и не заемат много място.Аз не ползвам есенция никога ( то по сладките неща е жена ми само,аз правя само малеби,грис халва,кремове и млечница ,а всичко друго съм оставил на нея )



Тема Re: Хайде Флорче,нови [re: Гaмбa]  
Автор Юлия 48 ()
Публикувано25.12.08 08:41



къде си бе жЕнО

,ми започвай да готвиш!


и въобще да не ми са оправдаваш,че МаВрУдЧеТо ти е препило
,и искаш да починеш Ааааааа ,да ги нямаме такива



Тема Re: Хайде Флорче,нови [re: Юлия 48]  
Автор Юлия 48 ()
Публикувано25.12.08 08:51



И нИмИ Са КрИй,ЩОТО Та ВиЖдАм
и НиМа РАЗсЪрДвАй да нИ СТАНА И АЗ ЛОША КАТО ТОЗИ ДЯДО

ХА ,ХА ,ХА



Тема Re: Кухнята на Флора № 7нови [re: mimozitta]  
Автор renetage ()
Публикувано25.12.08 09:42



опитвам се да сготвя това, доста народ сме, ще пиша за резултата, дано съм

успяла да изпратя картинката..

Редактирано от *jull** на 26.12.08 08:16.



Тема Re: Кухнята на Флора № 7нови [re: renetage]  
Автор Гaмбa ()
Публикувано25.12.08 11:16



Само розмарин не слагай защото ще ти стане много тежко ястието,а и свинското не понася тази подправка ,този от когото си взела рецептата нещо се е объркал,по-добре сложи кимион или чубрица или с къри го направи .
Иначе изглежда много апетитно



Тема Re: Кухнята на Флора № 7нови [re: Гaмбa]  
Автор renetage ()
Публикувано25.12.08 11:31



не слагам, само гъби и лук, а майонезата я направих сама и малко чесън вътре, сега вече се пече, не знам каква гарнитура, и моето парче месо е много голямо около 3.5 кг. трябва по -дълго във фурната ..



Тема Re: Кухнята на Флора № 7нови [re: renetage]  
Авторsvety7 (Нерегистриран)
Публикувано25.12.08 13:54



[image]http://bghelp.net/forums/showthread.php?t=9007[/image]



Тема Re: Кухнята на Флора № 7нови [re: svety7]  
Автор renetage ()
Публикувано25.12.08 22:36



печеното стана вкусно, над очакванията ми, оцениха го по достойнство, но се пече около три четри часа, беше доста голямо парче... красиво и ефектно на вид..



Тема НОВОГОДИШНО МЕНЮнови [re: renetage]  
Автор *jull**Модератор (нощна птица)
Публикувано31.12.08 10:42



Къде ще празнувате довечера, мили хора, какво ще хапвате и пийвате? Въпросът ми е главно към тези,
които сами ще се погрижат за менюто. На мен се падна да завивам сармички (както обикновено!),
че никой не обича пипкавата работа!



"Совите не са това, което са..."

Тема Re: НОВОГОДИШНО МЕНЮнови [re: *jull**]  
Автор alone_1 (непознат)
Публикувано31.12.08 13:40



Здравейте!
Последните години сме си все вкъщи, а новогодишното менюто приготвям сама (не мога да понасям кибиците в този случай). А сего по ред:

1. Сарми - 2 вида (според различните предпочитания):

а) с лозов лист - към каймата прибавям ориз, зелен лук, магданоз, малко червен и черен пипер, сол;

б) със зелев лист - тук задължително кълцам месото (от хубави свински гърди), прибавям ориз, малко чубрица, червен и черен пипер, а тенджерата слагам и няколко стръка рогата меродия (мисля, че другото наименование е сминдух). В тенджерата слагам 1 голямо пиле, като го пълня със сарми, Останалите зелеви сарми слагам върху пилето;

И в двете смеси слагам малко вода, за да стане пълнежът по-рехав. Правя отделни сосове и за двата вида сарми.

2. Вземам 2 кг хубаво свинско месо, 500 г гъби, около 500 г лук, 2-3 моркова, 4-5 малки глави чесън. Нарязвам зеленчуците на едро, а чесънът оставям цял, прибавям към тях малко чубрица, червен пипер и сол. Нареждам половината от сместа в пръстен гювеч, нареждам нарязаното месо, а отгоре поставям останалата част от сместа. Слагам 2 листа дафинов лист, няколко зърна черен пипер, малко мазнина (ако месото не е мазно), 1 ч.ч. бяло вино и 1-2 ч. ч. вода. Пече се в умерена фурна около 3 часа.

3. Различни салати - руска, шопска, туршия;

4. Мезета - аз обичам карловска луканка и суджук;

5. Преди малко направих баклавичките, а по-късно ще направя баницата и ще омеся една питка.



Тема Re: НОВОГОДИШНО МЕНЮнови [re: alone_1]  
Автор flora bg (maman)
Публикувано31.12.08 17:03



Ето и моето меню-новогодишно!За мен и моето внуче,защото внучката за първа година ще празнува с приятелки!

1.Баница със сирене и късметчета-новогодишни.
2.Пекано пиле в кесия с картофки и гъби.
3.Ръчно омесена малка питка украсена отгоре.
4.Пресна салата от краставици и домати.
5.Настъргана салата от моркови,червена ряпа с зехтин и ябълков оцет.
6.Пекана тиква без захар защото е сладка до полуда.
7.Варена тиква на малки локумчета поръсена с канела.
8.Варени кестени/любимия ми деликатес/
9.Натрошени орехови ядки,белен слънчоглед и леко припекани фастъци.
10.Пуканки със сол.
11.Плодове/ябълки,киви,портокали,мандарини,грозде и банани/
12.Малка каничка с вино за мен и натурален сок за внучето.

А на обяд бях приготвила сърмички с кисело зеле и кайма .
Ще отрупам масата и утре сутринта ще я вдигна почти недокосната.Защото на този празник нямам никакъв апетит,но винцето ще си го изпия за да ми се врътне главицата!Ха наздраве!!!



Живота е сцена, а ние сме артисти!

Тема Re: НОВОГОДИШНО МЕНЮнови [re: *jull**]  
Автор Гaмбa ()
Публикувано31.12.08 18:53



Тази вечер съм със семейството си и тов ана брат ми.Целия ден приготвям трапезата лично аз ,а жена ми се заминава с тортата и почистването на дома.
Домашна трушия мешана( домати,моркови,зеле и малки зелени кайсии и дюлки),варени картофки със лук,морковче,кисела краставичка и празец,млечна салата,плато от сухи мезета и едно качамаче ще врътна по някое време.Пита направих ,баница и за основно скара от врат.
Весело изкарване на празника желая на всички !!



Тема За Василовден! Свинско шпиковано!нови [re: Гaмбa]  
Автор flora bg (maman)
Публикувано01.01.09 12:31



Около един кгр.свинско обезкостено месо се надупчва с нож на няколко места.В получените отвори се слагат скилидки чесън,нарязани на кубчета моркови,сланина или бекон и се зашиват с конец.месото се осолява и се слага в тавичка.Прибавят се бульон,вегета,чер пипер,даф.лист и половин кафяна чаша вино.Тавичката се покрива с фолио и се пече около два часа.Отделно се запържва брашно с малко бульон още половин кафяна чашка вино и соса от печенето.Готовото месо се нарязва на порции и се залива с приготвения сос![namigam



Живота е сцена, а ние сме артисти!

Тема За Йордановден и Ивановден?нови [re: flora bg]  
Автор Гaмбa ()
Публикувано06.01.09 01:04



Фло кажи нещо характерно за тези два дни защото на мен не ми идва на акъла нищо освен свински истории.
Освен заклано ,димящо 300 килограмово прасе проснато в снега и как си режем мръвчици и мятаме на скарата с черен пиперец и ги опитваме с винце за друго не се сещам.Брат ми е Иван и по това време на годината за него тоз ритуал си беше задължителен



Тема Re: За Йордановден и Ивановден?нови [re: Гaмбa]  
Автор flora bg (maman)
Публикувано06.01.09 08:19



Гамба,миличък за тези празници колкото и да ни е мъчно/за тези които не ядат свинско/ се яде предимно свинско във всичките му варианти!Тъй,че не се кахъри а си хапвай щом ти иска душицата.Аз не ям свинско вече/А как го обичам пущината/Ще ти дам една рецепта за свински котлети с гъби може и да си я правил!
Начукваш свинските котлетчета,осоляваш ги поръсваш ги с чер пипер,малко червен пипер,малко босилек/или с каквито си обичаш/ и ги оставяш няколко часа да престоят.После ги нареждаш в тавичката,поръсваш ги с надробени гъби,заливаш ги с бяло винце,покриваш ги с фолио и ги печеш.готови махаш фолиото и ги поръсваш със някакво френско сирене или кашкавал.Слагаш във фурната да се разтопи сиренето и да хване лека розова коричка и сервирваш с подходяща за сезона салата.Естествено вси
чко това придружено с винце!



Живота е сцена, а ние сме артисти!

Тема Масленки "Фло"нови [re: flora bg]  
Автор flora bg (maman)
Публикувано06.01.09 08:29



А ето ви едни мои масленки аз си ги измислих-но и до сега махалата ми ги прави!
Слагаш в голяма купа пресна свинска несолена мас.Слагаш малко пудра захар и една,две ванилии.Слагаш брашно и бъркаш да стане равномерно меко тесто,но полумеко.Вземаш от тестото малко с шепата си и стискаш.Като отвориш шепата се получава една много интересна формичка на масленката.Ако не стане формичката значи е много меко тестото и ще сложите още брашно.Като стиснете трябва да се получи хубава формичка от пръстите ви.Нареждате ги в тавичката и ги печете на умерена фурна,следите ги.Щом почнат да порозовяват леко ги вадите и ги оставяте да изстинат хубаво.после всяка масленка я овалвате в пудра захар примесена с ванилия и ги нареждате във сладкоерата/така са кръстили продълговата ми чиния моите внуци/И понеже са много злояди а тези масленки ги ядат им правя често.От маста се засищат.Направете лесно стават и се иска само мас,захар и брашно.Абе нали съм пенсионерка по евтините неща съм!



Живота е сцена, а ние сме артисти!

Тема Re: Масленки "Фло"нови [re: flora bg]  
Автор flora bg (maman)
Публикувано09.01.09 09:30



Някой да докладва дали е направил пмоите масленки?!А аз днес готвя зелен фасул с картофки.После ще направя таратор и за десерт моите зверчета искат крем карамел.А аз снощи си опекох една тава тиква и днес съм на разтоварваща диета с пекана тиква.Тя е толкова сладка,че никаква захар не й слагач.Ще изям и за вас по едно парченце!



Живота е сцена, а ние сме артисти!

Тема Re: Масленки "Фло"нови [re: flora bg]  
Автор Юлия 48 ()
Публикувано09.01.09 09:59



Твоите масленки - ТЦ

несъм ги правила,ЩоТо аз само ям,ама няма кой да ми направи.А днес ние сме на кисело зеле със свинско-тук таме



Тема Торта от палачинки!нови [re: Юлия 48]  
Автор flora bg (maman)
Публикувано10.01.09 21:05



Купувате готови палачинки или си ги правите сами!Вземате голяма кръгла и дълбока тава и започвате:
редите ред палачинка намазана с масло и поръсена със надробени сварени яйца.
ред втори намазан с лютеница и някакъв колбас ситно нарязан
трети ред намазан с майонеза и надробени маслинки
повтарят се пак първи,втори и трети ред два пъти.накрая зцялата торта се омазва с майонеза или крема сирене или разбита извара.поръсва се съ ситно надробен магданоз или босилек или с чубрица/според предпочитанията.



Живота е сцена, а ние сме артисти!

Тема Окото на насладата!нови [re: flora bg]  
Автор flora bg (maman)
Публикувано11.01.09 12:27



Задушавате малко лук,сипвате доматено пюре.малко да поизври водата от пюрето и слагате брашно да се позапържи.после сипвате водичка и правите каша.Изсипвате кашата,която има червен цвят от дом.пюрето в чинии и оставате да изстине.Отделно сварявате по едно чукнато яйце във вода,гледайте да е цяла с белтъка да не се разлее.като хубаво се свари го вадите с решетъчна лъжица,чакате да се изцеди водата и го слагате върху кашата.Отстрани на чинията цялата а обкичвате със зелени листенца от магданоз.Става невероятно красиво блюдо а и красиво.Може яйцата и да се опържат на очи.



Живота е сцена, а ние сме артисти!

Тема Re: Окото на насладата!нови [re: flora bg]  
Автор Юлия 48 ()
Публикувано11.01.09 13:30



Туй нещо съм го правила и си го правя наистина е

да си оближеш пръстите,бързо лесно вкусно,на мен ми харесва,ха наздраве,и да ви е сладко



Тема Re: Окото на насладата!нови [re: flora bg]  
Автор *jull**Модератор (нощна птица)
Публикувано11.01.09 14:52



Ами това ми прилича на технологията на приготвянето на панагюрските яйца.
Само че е върху доматено пюренце, което ОБОЖАВАМ!



"Совите не са това, което са..."

Тема Телешко варено!нови [re: *jull**]  
Автор flora bg (maman)
Публикувано14.01.09 09:31



Днес съм на телешко варено!Сварявам хубаво месото на късчета!Вадя го ,прецеждам водата.Слагам месото и водата отново в тенджерата и надробявам вътре ,праз,картофи,моркови и зелена или червена чушка.Естествено подправки,който каквито обича.Аз слагам само сол,червен пипер и любимия ми босилек.После ще правя тиквеник с тиква и орехи и ще си опека отделно една тава тиква.много е полезна да знаете!



Живота е сцена, а ние сме артисти!

Тема ПЕРФЕ!нови [re: flora bg]  
Автор flora bg (maman)
Публикувано15.01.09 12:09



Това е рецептата,която ми е изпратила клубарката Моми4е,с молба да я постна!Ето я!
Продукти:
500 гр.течна сметана
500 гр.безсолна извара
2 яйца
5 пак.желатин,1 лимон,3/4 чаша захар,1/2ч.л.есенция,1 ч.чаша компот,6 бисквити по избор,1 п.оцветени целувки,различни плодове според сезона
Приготвяне:
Течната смета се разбива,прибавя се изварата,яйцата,сока от лимона и есенцията.В купичка се слага половината от компота и се изсипват без да се бъркат 4 желатина.Купичката се слага в микровълновата печка за 1 мин.на размразяване или на водна пара,разбърква се и се слага само течността в горната смес.Разбърква се добре с миксер.Маха се дъното на тортената форми и страничната част се слага върху тортената чиния.На дъното се нареждат бисквитки и се слага 1 пръст от сместа.пъстрите целувки се нареждат прави около формата с горната страна към стената.върху сместа се нареждат нарязане плодове.така се редуват ред смес ред плодове и се завършва със сместа,като се заглажда.Отгоре се гарнира с плодове.В останалата част от компота се разтваря 1 п.желатин и се изсипва върху плодовете.Оставя се в хладилника 24 часа.
Брей вижда ми се много хубава тази тортичка я да си я спретнем!



Живота е сцена, а ние сме артисти!

Тема Re: Телешко варено!нови [re: flora bg]  
Автор Гaмбa ()
Публикувано15.01.09 12:29



Фло вчера още исках да пиша за телешкото ( нали съм си чревоугодник

),но не остана време.
Та аз го правя от врат или от ребърца ,най-вече държа да има кокал който да си пусне мазнинка и сосче( но напоследък с това аржентинското готвя,то пък е чисто ).Вътре в гърнето или тенджерата под налягане слагам същите зеленчуци ,като картофа ми е нарязан на едро,два три моркова цели и един на дребно нарязан ,слагам лук на малки глави цели и то 4-5 броя,слагам и 1/3 буркан доматки и чаша доматен сок ,скилидки чесън също и целина задължително!!!Ина телешкото най-подхожда целината) след което ако е в тенджерата се вари на бавен огън а в гърненцето то си е във фурната и си е на около 300 градуса( не запечатвам капака му).Вътре като подправка слагам черен пипер на зърна около 10-на бройки,няколко зърна бахар и 5-6 листа дафинов лист и разбира се червен пипер ,голяма супена лъжица оцет и олио към две лъжици.След като го изкарам и при отваряне на капака поръсвам със ситно нарязан магданоз.Лично в моята си чиния слагам допълнително магданозец и лимонче и две хубави лютиви изсушени червени чушки ,припечени на котлончето които придват невероятен аромат на ястието .
ЕДИН СЪВЕТ: никога не препичайте в микровълнова защото става нещо страшно.Може да съм разказвал,но една година половин час гостите ми висяха по прозорците отвън защото отвътре нито влажни кърпи ,нищо не помагаше,аз почти бях припаднал когато отворих микровълновата със изпечените чушки



Тема Мексиканска торта с кайсии!нови [re: Гaмбa]  
Автор flora bg (maman)
Публикувано21.01.09 16:55



Ето Ви и рецепта за една много шик торта,която е само за официални празници!В Мексико обикновенно я правят за сватби!

Продукти:
Захар-175 гр.
Брашно-300 гр.
Яйца-17 бр.
Настъргана кора от лимон.
150 гр.кайсии или кайсиев мармалад,сладко,пюре.
За фондана-800 гр.захар
лимонов сок.

Приготвяне:
В голяма купа се отделят пет жълтъка,четири цели яйца и захарта.Разбиват се докато сместа се сгъсти и се добавят още две яйца.Когато се сгъсти се прибавят още две яйца и т.н.При последните две яйца се слага и настърганата лим.кора,после с дървена лъжица малко по малко се добавя брашното.Накрая се намазва таватас масло поръсва се с брашно и в нея се пече сместа.Пече се 30 мин.Блата се реже на две части.М/у тях се изсипва сместа от кайсии.После се прави фондана!
В разлят съд в/у огъня се изсипват захарта и вода,която да покрие захарта и всичко се бърка до завиране.Сиропа се прецежда в друг съд и се връща на печката,като се прибавя лим.сока.Държи се на огъня докато достигне състояние при което капка от сиропа пусната във студена водаобразува топчица.После се изсипва в друг навлажнен съд напръсква се отгоре с вода и се оставя сиропа да се поохлади.След това се разбива с дървена лъжица докато побелее.Сипва се с.л.мляко и сместа се нагрява за да се отпусне.Прибавя се капка червена боя за сладки и с глазурата се облива горната част на тортата.Да ви е сладко!



Живота е сцена, а ние сме артисти!

Тема Сиропирани сладки-торехас де натас!нови [re: flora bg]  
Автор flora bg (maman)
Публикувано21.01.09 17:02



Ето ви още едни мексикански сладки!

Продукти:

1 чаена чаша сметана
6 яйца
пакетче канела
сироп по желание
малко масло

Приготвяне:

Яйцата се счупват и белтъците се отделят.Жълтъците се разбиват със сметаната докато сместа стане пухкава.После се изсипва в тава омазана с масло и се сгъстява на слаб огън.След като сгъстения крем изстине се нарязва на квадратчета и всяко квадратче се потапя в разбитите белтъци и се изпържва в олио.После се заливат със сиропа и се поръсват със смляната канела.



Живота е сцена, а ние сме артисти!

Тема Тутманик!нови [re: flora bg]  
Автор flora bg (maman)
Публикувано21.01.09 17:09



А ето ви и един вкусен тутманик!И ако се оплачете,че не съм ви нахранила на връх Бабин ден-грях ви на душата

С брашно,сол и мая се замесва 1 кгр.брашно.Оставя се да втаса един час.После го разделяте на две части и разточвате две кори колкото е голяма тавата.Разбивате 4 яйца,половин пакет масло,150 гр.сирене/по желание и свински пръжки/Половината от сместа изсипвате върху първия лист и покривате с втория.После тутманикът се завива на руло,нарязва се по диагонал и парчетата се нареждат в тавата под формата на слънце.Отгоре се сипва останалата част от сместа.Тутманикът втасва един час,после се пече 30 мин.при 200 градуса.



Живота е сцена, а ние сме артисти!

Тема Гювеч с елда!нови [re: flora bg]  
Автор flora bg (maman)
Публикувано24.01.09 09:39



Ето ви здравословно ястие,днес съм на него!

Вземате тавата,надробявате праз лук ситно.Поливате с няколко лъжици дом.пюре.Надробявате гъби каквито предпочитате.Изсипвате измитата елда/количество според тавата/Поръсвате със олио или зехтин.Аз готвя с шарлан.Осолявате,слагате подправки според вкуса ви.Аз си слагам моят любим босилек.Слагате водичка и запичате.Чуден гювеч!
Отделно за моите драгоценни внучета днес са на пекано средно пиле с картофки .но пилето ще го пека в специален плик с подправките.Продават се такива прикове с подправките в магазините.не са лоши ,опитайте.пилето става много вкусно и децата си облизват пръстите.



Живота е сцена, а ние сме артисти!

Тема Re: Гювеч с елда!нови [re: flora bg]  
Автор flora bg (maman)
Публикувано25.01.09 09:46



Момиче,обеща миличко да постнеш някои твои рецепти.чакам.Също и Мравчето от Сащ някои техни рецепти.Хайде научете ни на вносни ястия!Какво ядат тези пусти американци и англичани.Аз днес съм на тиквена диета.Пекана тиква почти целия ден.А за внуците ще правя пица те мансжи не ядат.Хайде приятно готвене на всички!И не си крийте рецептите нека и ние да се облажим от вашите вкусотии!Не вярвам да сте лоши готвачки.Диана 100 я кажи ти нещо вкусно?Имам чувството,че знаеш много оригинални рецепти.Сподели ги бе сестро!Освен това обръщам се към бабите с каво вие храните тези внучета.защото аз вече не знам с какво да им разнообразя менюто.те ядат все едно и също.как не им омръзва.



Живота е сцена, а ние сме артисти!

Тема Re: за Флоранови [re: flora bg]  
Автор diana1OO (Димитрова)
Публикувано25.01.09 18:59



Здравей Флорка,
и аз като теб съм недоволна, че внуците предпочитат суха храна пред готвени манджички. Затова и не им готвя много често / аз не живея в едно жилище с нито един от тях/. Е, един - два пъти седмично им нося по нещичко, но то е по-скоро традиционно - мусака, кюфтета... Месо не обичат.Сякаш ги мързи да дъвчат ! В името на истината не съм много добър готвач, признавам си. Следя обаче с интерес вашите рецепти и ги опитвам понякога.
Чета всичко, което пишете. Като тинейджърка съм се пристрастила към компютъра и сутрин, преди да отида да ги гледам /внуците/, след обед като се прибера - все пред компютъра бързам да седна.
Приеми моите поздрави и най-добри пожелания.



Тема Re: Гювеч с елда!нови [re: flora bg]  
Автор tinker.bell (нова)
Публикувано25.01.09 22:40



Здрасти Флорче.И аз те чета всеки ден и нараво лигите ми потичат -за сладкото основно.Аз се мъча да си променя изцяло начина на храненене ,пък така обичам сладкоо.Я кажи с кафява захар ли ги правиш?

А някой знае ли някаква марка за пълнозърнести макарони?Обиколих Била и
Кауфланд и нищо не намерих

.Ако не се смята за реклама и ако някой знае,моля да пише.
Ето ви две рецепти,които вчера готвих
За предястие /правих си го само на мен/ :
200г карфиол
25г краве масло
1 глава лук
60мл прясно мляко
10с.л. брашно
сол на вкус
Карфиолът се измива добре,накъсва се на розички и се задушава в маслото и 150 мл вода.Изважда се и се остава настрани.
В същия съд се задушава нарязания наситно лук.Когато добие наситен златист цвят ,се добавя при енергично бъркане брашното ,намаля се силата на огъня и веднага след това на тъничка струйка се налива млякото и се посолява.Бърка се около 1 минута и се сваля от котлона.
Карфиолът се залива с топлия сос

За основно ястие : Мерлуза в сос

1 мерлуза
2 с.л. доматено пюре
50 мл. прясно мляко
1 яйце
1 с.л. брашно
20г краве масло
магданоз
сол на вкус
Изчистената риба се постава в намазнена тава
Доматеното пюре,млякото,брашното,яйцето и наситнения магданоз се смесват,пасират се и с получения сос се залива рибата.Посолява се.Пече се ,завита във фолио около 45 мин. на 200 гр.

Да ви е сладко

За утре съм решила пилешко със спанак и ориз



Тема Кускус с праз и картофи!нови [re: tinker.bell]  
Автор flora bg (maman)
Публикувано28.01.09 09:10



Ето ти Тинкир Белл още една рецепта за здравословно хранене!

Нарязваш картофитена резени,прибавяш ситно нарязания праз,червен пипер и джоджен.Заливаш с вода и олио и печеш.
Кускусът се сварява,отцежда и се задушава с масло леко.
Смесваш картофите с кускуса и отгоре ги засипваш със задушен в олио праз до омекване.поръсваш най отгоре с копър.
Това ястие се използва както самостоятелно така и за гарнитура към месо.

Живота е сцена, а ние сме артисти!

Тема Re: Кускус с праз и картофи!нови [re: flora bg]  
Автор tinker.bell (нова)
Публикувано28.01.09 09:49



Благодаря,звучи вкусно и ще го пробвам ,и без друго нямах идея за днес





Тема Re: Рулца от патладжани с кайманови [re: flora bg]  
Автор Юлия 48 ()
Публикувано30.01.09 10:14



Както се предполага и от името рулца от патладжани с кайма, нужно ви е малко повече време, тъй като има по-продължителна подготовка. Каймата, която ще изберете зависи изцяло от вкусовите ви предпочитания или хранителния ви режим. Рецептата е приготвена с пилешка “кайма” - пилешко филе раздробено на блендер с подправки.

Необходими продукти:
4 средно големи патладжана
250 гр кайма / пилешко месо / пилешка кайма
150 гр кашкавал
1 глава кромид лук
черен пипер, кимион, сол, подправка за кайма

Начин на приготвяне:
Патладжаните се измиват, избелват и нарязват на тънки филийки. Посоляват се и се оставят да си пуснат водата около 20 минути.
Докато чакате патладжаните пригответе плънката. Задушете лука и прибавете каймата, която предварително сте овкусили със сол, черен пипер, кимион и подправка за кайма. Задушавате 10 минути и оставяте сместа.
Патладжаните ги бланширате във вряла вода за около минута - две, докато омекнат.
Върху всяка филийка патладжан слагате малко от плънката и навивате на руло. Нареждате в тава и печете 20 минути. Изваждате тавата, поръсвате с настъргания кашкавал и оставяте да се размекне.
Това предястие става по-вкусно със смес от свинска/телешка кайма, тъй като патладжаните обичат мазнината ;) С пилешката не станаха от най-вкусните, но все пак, ако искате нещо по-екзотично докато сте на протеиновата диета на Пиер Дюкан, може спокойно да се възползвате.





Тема Re: Рулца от патладжани с кайманови [re: Юлия 48]  
Автор N_O6O6 ()
Публикувано30.01.09 11:30



Ммм, звучи много вкусно, Юле! Особено както наближава и обяд. Ама да питам няма ли да изпада плънката, явно трябват много сръчни ръчички


Много ми хареса рецептата ти.



Тема Re: Рулца от патладжани с кайманови [re: Юлия 48]  
Автор flora bg (maman)
Публикувано30.01.09 12:48



Юлче такова кулинарно чудо не съм правила,но ще направя.А плънката няма да излезне ако отстрани ги натопите рулцата в брашно или сложите по едно резанче домат за запушалка.



Живота е сцена, а ние сме артисти!

Тема Re: Рулца от патладжани с кайманови [re: N_O6O6]  
Автор Юлия 48 ()
Публикувано30.01.09 16:58



Наистина е много вкусно,и не се плашете,а го направете

,само че с кайма-смес,може да изпада,може и да не изпада,навиваш бавно,и си облизваш пръстите,сръчни ръчички не трябват



Тема Re: Кухнята на Флора № 7нови [re: flora bg]  
Автор lospepina (momi4e)
Публикувано30.01.09 22:27



Освен котките и други животинки и гадинки, който обичам, друга моя страст е да готвя.Пускам една рецепта, която в Англия не ми е проблем да си купя подправките, но приятелката ми от София, която е страшна кулинарка и която ме запали по готвенето, каза, че сакето е много скъпо, а за мирин не била и чувала.Така че предлагам една алтернатива, ако не се намерят- продават соеви сосове Териаки.Та:

Teruyaki Chuken


Страшно вкусно, изкл#чително лесно и икономично.Пропорциите са за 2-ма човека.
1. 2 пилешки гърдички(веднъж нямах и го правих с кълки)
2. 2 с. л. саке
3.4 супени лъжици соев сос( за предпочитане light, защото ако е dark,много ще оцвети).
4. 3 с.л мирин(mirin-rice wine,но е различно от сакето)
5. 2с л. захар
6. джингер на прах или настърган пресен. Аз винаги ползвам на прах, защото винаги си имам под ръка.
Веднъж добавих и чесън, но той някакси ограби толкова инъче автентичния му вкус.По- добре не си правите този експеримент.
Териакито става разбира се и с другите меса.

Пилето с остър нож отгоре го нарязвате леко( не на парчета, а просто правите разрези).
Съставките изложени по-горе се смесват добре и с тях се маринова месето.
остава се за около 20, 30 мин в хладилника.

Оргиналът е да се пържи.Едно че ми се вижда по -трудоемко, не толкова здравословно, бам във фурната.
Ако сложите отведнъж и пилето с марината, тя доста бързо ще се изпари.Така че слагате пилето с малка част от нея и по време на печенето (не повече от 25-30мин), поливате или най-добре с четка за мазане си мажетепиленцето.

Поднася се с пържен ориз.




Бон Апетит!



Тема Re: Кухнята на Флора № 7нови [re: lospepina]  
Автор Юлия 48 ()
Публикувано31.01.09 09:48



Ориз с месо по виенски

-бързо лесно вкусно

Сгорещете 50г масло в тенджера. Задушете една ситно нарязана глава лук, прибавете 1/2кг телешко месо, нарязано на късчета и бъркайте, докато загуби цвета на сурово месо. Подправете с червен и черен пипер и сол, добавете малко топла вода и захлупете да ври, докато омекне. Прибавете две кафени чашки изчистен ориз и 2 чаши вода, разбъркайте, прехвърлете в тавичка и печете на слаба фурна, докато оризът омекне напълно (ако е необходимо доливайте вода). Сервирайте ястието посипано с настъргано топено сирене.
И не забравяйте, ястието върви с червено винце



Тема Re: Масленки "Фло"нови [re: flora bg]  
АвторKeти (Нерегистриран)
Публикувано31.01.09 13:44



Аз правя нещо подобно``,но то звучи така:1 кг.брашно,500 гр.свинска мас,250мл.обикновина лимонада или жълт швипс.Всичко се замесва и може да се оформят топчета,да се режи на фигурки или,както предпочитате.Пекат се в неподмазана тава до порозовяване на долната страна.Поръсват се с пудра захар с ванилия.



Тема Re: Кухнята на Флора № 7нови [re: Юлия 48]  
Автор flora bg (maman)
Публикувано31.01.09 16:21



Юлче,на Лондончанката е много деликатно ястието,аз не съм и чувала за тези подправки а да го правя без тях ще си излезне нормално пекано пиле нали?Затова утре ще направя твоята гозба защото ми донесоха пресно екологично телешко месце!



Живота е сцена, а ние сме артисти!

Тема Re: Кухнята на Флора № 7нови [re: flora bg]  
Автор tinker.bell (нова)
Публикувано31.01.09 18:03



Ето още една рецепта за вкусна риба,съпруга ми днес го прави и си облизахме пръстите


Рибата -скумрия се посолява,поръсва се с черен пипер,дивисил,дафинов лист и лимонов сок и се оставя в хладилник да престои 2-3 часа.В тиган се задушава лука нарязан на едро и замразените зеленчуци-обикновенно вземаме микс .В намазнена тава се нарежда рибата,залива се с един буркан пасирани домати ,зеленчуковия микс и малко вода.Пече се към 30 - 40 мин.
Добър апетит



Тема Re: Кухнята на Флора № 7нови [re: flora bg]  
Автор Юлия 48 ()
Публикувано31.01.09 21:20



А ми да,като махнеш подправките-ЛондонЧанските

,май,май натурално Българско пекано пиле.Но то ние-ти не си виновна,все пак ние живеем в България



Тема Домати с гъби и фиде!нови [re: Юлия 48]  
Автор flora bg (maman)
Публикувано01.02.09 10:43



Да Юлка,че нашето момиче умее да готви-спор няма!Ама тези подправки неги знам,дажи и когато готвих в кухнята на сина в Лондон.Или може би ги е имало ама аз си пазарувах твова,което си знам и не съм им обръщала внимание.Спомням си като отидохме веднъж на пазара за риба,леле сетро ще се побъркаш от разни видове риби.Викам на сина дай да купим нещо,което е вкусно и го няма у нас.Той се смее и вика,че от скумрията по вкусно няма.Бил опитвал разни риби океански и тем подобни но не му харесали.Та си взехме нашенска риба и си я опекохме както си знаем.Каймата им е толкова постна,че един литър олио да излееш пак няма да се омазни.никакви кюфтета не стават.сухи като трева.Ама те мазнини не ядат.може и да са прави,знам ли.та сега ето моята рецпта за знравословно амкане.
Продукти:
400 гр.консервирани гъби,около 100 гр.обессолено сирене1малко фиде около 50 гр.пресни домати,листа от зелена салата,магданоз
Приготвяне:
Фидето го сварявате в малко подсолена вода.Гъбите се отцеждат и се нарязват на ситно.Смесват се с фидето.Доматите се разрязват на две и месестата им част се издълбава.Половинките домати се напълват със сместа от гъбите и фидето,нареждат се върху листата от салатата и се поръсват с настърганото сирене,после се украсяват с магданозче.
Това предястие може да се поднесе и по друг начин.на дъното на съд с подходяща форма се поставя сиренето нарязано на малки кубчета.Върху него се слагат напълнените домати и се залива с бульон с желатин.След като изстине ястието се обръща върху листа от зелена салата и се украсява с магданоз.



Живота е сцена, а ние сме артисти!

Тема Пиперки пълнени с пилешко месо!нови [re: flora bg]  
Автор flora bg (maman)
Публикувано04.02.09 09:29



Обезкостявате и сварявате пилешкото месо мв подсолена вода.Пиперките ги изпичате и обелвате./може и готови пекани пиперки от буркан.Настъргани моркови и ситно нарязан лук се задушават хубаво до омекване.Добавят се нарязани домати или дом.пюре,разбърква се и се маха от огъня.пиперките се пълнат със сместа и се нареждат в съда за печене.Приготвя се сос от разбито във вода брашно,кисело мляко и яйце.заливат се чушките и се пекат в умерена фурна.Готовото ястие се посипва със ситно нарязан магданоз.



Живота е сцена, а ние сме артисти!

Тема Предястие с яйцена салата и сухарнови [re: flora bg]  
Автор Юлия 48 ()
Публикувано04.02.09 09:47



Продукти за 4 порции:
6 сварени яйца
1/3 стрък праз лук (1 връзка пресен лук)
100г майонеза
250г сирене
50г сладка горчица
1с.л. зехтин
сок от 1/2 лимон
1 опаковка бял сухар
1/3 връзка пресен копър

Приготвяне:
Сварените яйца се нарязван много на ситно върху дървена дъска, след което се пресипват в пласмасова купа. Сиренето се настъргва на ренде, над купата. Праз лукът се нарязва на много ситно и така се прибавя в общата купа. Майонезата, горчицата, зехтинът и сокът от лимон се слагат в стъклен сух буркан. Разбиват се с пасатор. С майонезения сос се полива салатата. Разбърква се внимателно и се слага за 30 минути в хладилник. След като се извади се поръсва със ситно нарязан копър. Отново се разбърква. Яйчената салата се разпределя в 4 купички. Купичките се поставят върху плоски чинии. Отстрани до всяка купичка се подреждат на ветрило по 3 сухара. Яйчената салатата се маже върху сухар и така се консумира предястието.





Тема ЖЕЛИРАНО КИСЕЛО МЛЯКОнови [re: Юлия 48]  
Автор tinker.bell (нова)
Публикувано04.02.09 23:23



А за десерт нещо вкусно от мен

Желирано кисело мляко

Необходими продукти за 3 порции
Кофичка и половина кисело мляко
1ч. чаша захар
20г. желатин
1 ванилия
кората на половин лимон
1 банан ,1 ябълка,стафиди

Желатинът се накисва в 60 мл. студена вода и се оставя да набъбне,след което се разтопява на водна баня.Разбърква се киселото мляко добре със захарта,ванилията,настърганата лимонова кора,нарязаните на малки парченца банан и ябълка,стафидите и разтопения желатин.
Сместта се изсипва в 3 формички и се оставя в хладилника да се желира.Преди поднасянето съдът се се потапя за минута в топла вода ,за да се отлепи сместта от стените ,и се обръща върху чиния.
Добър апетит




Редактирано от *jull** на 06.02.09 00:28.



Тема Пиле с патладжани!нови [re: tinker.bell]  
Автор flora bg (maman)
Публикувано05.02.09 09:18



Момичета като поствате някоя рецепта пишете й заглавието горе в темата а аако коментирате тогава си остава предишната.Така ще знаем и лесно ще откриваме какво нискаме да направим.
Продукти:пиле,патладжани,моркови,домати,целина,магданоз,масло,олио,брашно,галети,пушено сирене,сол.
Приготвяне:
Обезкостеното пиле и сварено се нарязва и надробява на ситно.Патладжаните се обелват,нарязват на филии,осоляват и остават да престоят един час.След това се изпържват.Морковите,целината се настъргват на ренде и се задушават в маслото.Добавя се половин чаена чаша бяло вино.Накрая се слагат обелените домати.Най-накрая се слага и пилешкото месо.След това постепентно се слагат галетите.В съд се нарежда пласт патладжани,върху тях пилешката смес,отново патладжани и накрая пилешката смес.настъргва се пушеното сирене и ястието се запича.

Живота е сцена, а ние сме артисти!

Тема Re:нови [re: flora bg]  
Автор tinker.bell (нова)
Публикувано05.02.09 11:47



Съжалявам,грешката е моя,повече ще внимавам вече


Опитах се да го оправя,новече не става



Тема бързо лесно вкусно...и с малко винце....ммммммнови [re: tinker.bell]  
Авторdara (Нерегистриран)
Публикувано05.02.09 20:44



е това го правя винаги когато нямам време.знам го от моето майче (заради което съм тук ), но съм си го "подарчила" малко.става и за вечеря и за гости (мезенце за винце и биричка ) ако ненадейно ти дойдат ,пък с винце как върви...
значи 4-5 кремвирша (може и повече в зависимост от енското стъкво което имате) нарязваме ги на резенчета.аз лично ги режа на половина и после половинките на малки полумесеци.Намазваме едно йенско стъкло с олио и по стените и слагаме ред кремвирши.разбиваме 4--5 яйца и слагаме малко отгоре.Така ред кремвирши ред яйца.не става равномерно но това да не ви притеснява (майчето ги чуква цели, но така не става за микровълнова защото гърми).в микровълнова за 10мин на максимална мощност.ако ли нямате микровълнова и в обикновена фурна става само по бавно към 20-на 30 мин.то се надува и заема формата на съда става като солена торта.аз го обръщам в голяма чиния и го поднасям с майонеза, ако е за мезе.забравих да кажа че като разбивате яйцата слагате сол на вкус.
добър апетит!





Тема Re: бързо лесно вкусно...и с малко винце....ммммммнови [re: dara]  
Автор flora bg (maman)
Публикувано06.02.09 15:58



Брей това младите домакини много ви бива по бързото и лесното.но пък вкусно.Трябва и аз вече да отвикна с тези приготовления по разни манджи а така по бързото...ама пусто навик!

Живота е сцена, а ние сме артисти!

Тема Re: бързо лесно вкусно...и с малко винце....ммммммнови [re: flora bg]  
Автор elb (непознат)
Публикувано06.02.09 16:52



Аз също правя подобно нещо но ако му се сложат печени чушки и гъби става още по- добре,и поръсено с пресен магданоз т.е. каквото намериш под ръка

Става добре и ако вместо кремвирш сложиш ролца от раци .



Тема пилешки крилца ала кентъки-пак бързи лесни и вкусннови [re: elb]  
Авторdara (Нерегистриран)
Публикувано06.02.09 20:32



Флорче като сме почнали с лесното и вкусното да продължим а


Пилешки крилца аз взимам обикновено 2 тарелки майонеза и галета....само това
крилцата се измиват и се оцеждат намазват се с майонезата обилно да се покрие колкото е възможно повече и се овалва в галетата също обилно.слага се да се пече аз лично ги обръщам по някое време, но може и да не се обръщат.пече се в намазнена тавичка, но малко за да не залепнат.стават все едно от кентъки , но доста по здравословни



Тема Re: пилешки крилца ала кентъки-пак бързи лесни и внови [re: dara]  
Автор *jull**Модератор (нощна птица)
Публикувано06.02.09 23:32



Това допада много дори на моята мързелива, но кулинарна душичка!



"Совите не са това, което са..."

Тема Re: майонеза за пилешките крилцанови [re: *jull**]  
Автор Buba67Модератор ()
Публикувано07.02.09 09:26



Тъй като вече почти няма дом без пасатор, а горната рецепта с крилцата ми хареса ви предлагам майонеза, приготвена в къщи за отрицателно време.

1 част прясно мляко, 2 части зехтин /олио/, лимонов сок и чесън на вкус. Всичко това се разбива с пасатор. Извадете продуктите на масата 20 мин по-рано, за да се изравнят температурите на млякото и зехтина. Гъста, киселичка, с чесънче...по- хубава от купешката!

Майонезата съм пробвала, сега остава да пробвам с крилца.





Тема Английска рецепта специално за маман Флорелнови [re: flora bg]  
Автор lospepina (momi4e)
Публикувано08.02.09 00:21



Малко съм една поетична днес и затова се обърнах към Флора, като маман Флорел,за което предварително моля да бъда извинена , а и никога повече няма да го повторя, ако шефката на кухнята тук , не и харесва подобно обръщение.
Моля да не ми се сърди, ако не й звучи добре, но да препоръча, ако и се струва вкусна рецептата на домочадието в Лондон.


Пускам една рецепта, напълно традиционна за Острова и изнамерена в готварска книга от 72 година.
Пояснение за чудещите се какво е сосидж-Тип наденичка,сурова.Не е пушена или предваритено обработена.На външен вид наподобява карначета и не точно,защото карначеното сходство се среща най-често из Шотландско.
Инъче като цяло е сурово месце, с подправките и така натака, идея да се пръжне няколко мин. или пекне.Та ако някой толкова се интересува за произхода и видове разновидности на sausages, прожери в Гугъл.
Знам че в клуба има доста хора в англ. говорящи страни и за тях ще бъде идея, тъй като на пазара ги има, а за България, имам идея и че с карначета ще стане или някакви сурови наденички.







Сосиджи със зеленчуци


Сега ще ви дам една много английска рецепта от 70, 80 години, която има често присъствие в нашия дом и разчупва представата за сосиджи с картофки.Та да започна:

1.1. тарелка сосиджи по ваш избор
2.1 тарелка гъбки-или колкото имате намиращи се из хладилника,нарязани на ивички
3. 1,2 чушки-ако са купувани от Теско( камбоподобни), ако са си като нашенските, които тук се водят мексикански, могат да отидат и 3,4-нарязани на жулиени
4. 1 голяма глава червен лук( е става и с обикновен)
5. няколко скилидки чесън
6. 1.с л захар
7. 1 консерва домати или ако ако ви се намира след запой на водка с доматен сок-сока( 1 чаша)
8. сол и черен пипер на вкус
9. чубричка или ако нямате и тарагон върши работа( това си е оргинала всъщност, ама и аз побългарявам спрямо чубрица, някои рецепти)
10. 1 лъжица дом п'ре
11. 1, 2 с.л сос уочерстер( ако нямате става и малко соев, пък ако не искате, остава и без него)
12. л'тичко на вкус

Та вземате голямо тиганче, уок в този случай е перфектен и запържвате добре сосиджите( ама наистина добре, защото веднъж аз нещо не ги запъргих както трябва и вкуса не беше това което се предполага да бъде)Или идея от мен-първо ги запичате добре на скарата.
Към добре пръжнатите или запечени сосиджи добавяте първо лука и чесъна,до пълно запържване( 1, 2 мин) и после останалите зеленчуци без доматите.Пържите ги около 3,4 мин или колкото смятате че е за вашия вкус.
Добавяте консервата с домати( нарязани) и оставяте на слаб огън около 10, мин течността да се изпари, като след около 5 мин. добавяте дом п'ре и всички подправки-захар( слага се заради доматите , да не предизикват киселинни реакции и изобщо има ли домати за готвене, захарта е наоколо), чубрица, сос, ако използвате, черен пипер , л'то и чакате до готовност.
В едни англичани, ядох този вариант на фурна ( но отново сосиджите са предварително запържени, запечени и чак тогава в йенска купа всички други съставки се слагат и се пече.Пак беше вкусно.

Поднася се , ако слабеете със зелена салатка, а ако дебелеете с картофки по ваш избор!

Ам- Ам



Тема Re: Английска рецепта специално за маман Флорелнови [re: lospepina]  
Авторyraaa (Нерегистриран)
Публикувано08.02.09 02:05



Незнам, какви са сосиджите на Острова, но в Канада, даже бееф(телешките , органик)сосиджи са безумно тлъсти и неприятно мазни за ядене ...Може би в Бг.по-добра роля би изиграла мак. наденица или някое нетлъсто карначе...но това да пържиш сосидж си е мазна бомба...бг. сланината е по-прятна...поне на мен де...





Тема Re: Английска рецепта специално за маман Флорелнови [re: yraaa]  
Автор lospepina (momi4e)
Публикувано08.02.09 02:21



Направо не го проумявам , как ще са така мазни.Но аз в Канада не съм била и не мога да изразя моя позиция.
Тук са си супер.Точно като наденички.Проблемът е че има някой с безброй подправки от индийската кухня( аз съм фен донякъде на индийската кухня, която мога да кажа 4е познавам с пълни детайли- последните 2 години работя за такава компания и формата на приятелство между индиййците е да се споделя храна.Много домашно индийска съм изпапала) и те точно не кефят европееца.
Но инъче нормалните англ.сосиджи са супер.



Тема Re: Английска рецепта специално за маман Флорелнови [re: lospepina]  
Автор tinker.bell (нова)
Публикувано08.02.09 03:04



Я как хубавичко си готвят посред нощите ,чак да огладнее човек ,то при вас сигурно не е вечер ,но е хубаво да влезеш така в кухнята и да ти ухае на току що сготвена манджичка





Тема Re: Английска рецепта специално за маман Флорелнови [re: lospepina]  
Автор *jull**Модератор (нощна птица)
Публикувано08.02.09 08:20



Дай насам някоя индийска фантазийка! Ама да е приложима все пак в наши условия.
Няма да топя масло (гхи), да се знае отсега!



"Совите не са това, което са..."

Тема Браво,супер рецепта!нови [re: *jull**]  
Автор flora bg (maman)
Публикувано08.02.09 11:10



Препратих я моментално за лондон.С една дума върнах си я обратно от където е дошла само,че в друга кухня!


Не се сърдя за обръщението скъпа!защото аз съм си такава маман Флорел.Много мила ,че така ме наричаш.Пускай още рецепти някоя индийска например.

Живота е сцена, а ние сме артисти!

Тема Пълнена скумриянови [re: flora bg]  
Автор Юлия 48 ()
Публикувано08.02.09 13:05



1 кг. средно големи скумрии, 1/2 кг домати, 3 чушки, 4-5 глави лук ,1 клонче кервиз, 1 връзка магданоз, 1 лимон 1 чаша бяло вино, олио,сол,черен пипер.
Изчистената и измита риба посоляваме леко,отвън и отвътре. Всички зеленчуци нарязваме на кубчета. Посоляваме сместа, поръсваме с черен пипер и с нея пълним рибата. Останалата зеленчукова смес нареждаме в тавичка,отгоре поставяме рибата, заливаме с олио и бяло сухо вино -1 чаша, и печем на умерена фурна. При консумация поръсваме с лимонов сок.


И после хамХум



Тема Бисквитена торта с желатиннови [re: flora bg]  
Автор tinker.bell (нова)
Публикувано08.02.09 18:18



2 пакета бисквити с дупка,2 различни компота,3 пакетчета желатин
Желатина се разрваря в 200 мл. вода
В тенджера се сипва 400мл от компота с 10с.л. захар и се вари ,докато се стопи захарта.На тънка струйка се сипва желатина и се вари още 1-2 минути.Сваля се от котлона и се добавя останалия сироп от компота.
В кексова форма се редят плодовете,отгоре бисквити/леко да се застъпват/, прави се стеничка с прави бисквити отвътре и отвън ,пак плодове и се завършва с бисквити.
Залива се с поизстиналия сироп и се слага да се охлади в хладилник.Преди да се обърне формата се поставя за няколко минути в топла вода.
За по-интересно го направих с един пакет бели и един пакет какаови бисквити.
Да ви е сладко





Тема Плодов крем с ликьор!нови [re: tinker.bell]  
Автор flora bg (maman)
Публикувано09.02.09 08:05



100 гр.сметана я разбиваш със захар и поставяш в хладилника.400 гр.различни плодове и около 50 гр.орехови ядки се изпичат и смилат заедно с 100 гр.бишкоти.Смесват се със сметаната,прибавя се ванилия.Кремът се шприцова в десертни чаши и се залива с ликьора.сервира се студен!



Живота е сцена, а ние сме артисти!

Тема Скумрийканови [re: flora bg]  
Автор flora bg (maman)
Публикувано10.02.09 08:15



Юлче днес съм на твоята скумрийка.ще я направя точка по точка.Ще докладвам!Пусни още нещо и стига си лъгала,че не си готвачка от класа!



Живота е сцена, а ние сме артисти!

Тема Re: Хрупкаво пиле със зеленчуцинови [re: flora bg]  
Автор Юлия 48 ()
Публикувано10.02.09 10:29



300 гр. - пилешко месо
2 стръка праз
4-5 гъби
2-3 моркова
3-4 с.л. брашно
1 с.л. соев сос
2-3 с.л. лимонов сок
100 мл. олио Месото се нарязва на тънки лентички,овалва се обилно в брашното и се пържи до златисто в силно загрятата мазнина.Когото месото е готово се оставя на хартия да се изцеди.Зеленчуците се нарязват на ситно и се запържват докато омекнат, след което се добавя соевия сос. Около 5мин. по-късно се прибавя месото към зеленчуците.И се оставя за кратко да къкрят. Накрая се залива с лимоновият сок. Ястието се сервира горещо. Приятен апетит.





Тема Котлети с гъби и сметананови [re: Юлия 48]  
Автор Юлия 48 ()
Публикувано10.02.09 10:51



4 свински котлета
1/2 кг. пресни гъби (печурки)
1 малка сметана (заквасена)
1 зелена чушка
1 червена чушка
олио,и подправка за котлети,или ако нямате в наличност става и със червен пипер,кимион,чубрица,и черен пипер
Взимамат се котлетите, начукват се и се овкусяват със сол, черен, червен пипер и кимион, (или с готовата подправка). В тенджера се загрява малко мазнина и котлетите се запържват съвсем леко да порозовеят. След това се поставят в тавичка, заливат се с мазнината от тенджерата и с 2 ч.ч. вода и се поставят във фурната да се пекат. В същото време се задушават в малко мазнина и измитите гъби (цели), като се овкусяват със черен пипер и чубрица. След като се изключи котлона в тенджерата при гъбите се добавят червената и зелената чушка, нарязани на тънки кръгчета. След това се добавя и сметаната, разбърква се и се оставя. Когато котлети се запекат от едната страна (след около 1/2 час), се обръщат и при тях се добавят задушените гъби. Всичко се пече още около 1 час, като котлетите се обръщат още 1-2 пъти, а гъбите се разбъркват, за да не загорят отгоре.
Поднася се топло с гарнитура по желание, може и без :) Много е вкусно.



Тема .............нови [re: Юлия 48]  
Автор Юлия 48 ()
Публикувано10.02.09 11:01



хайде стига толкова,че да има и за утре



Тема Re: .............нови [re: Юлия 48]  
Автор flora bg (maman)
Публикувано11.02.09 11:25



Юлче докладвам.Децата а и аз харесахме скумрията приготвена по твоя начин.Браво много хубава рецепта.давай още!



Живота е сцена, а ние сме артисти!

Тема Re: пиле с броколинови [re: flora bg]  
Автор Гaмбa ()
Публикувано11.02.09 13:29



Това не съм го правил,а преди 10-на дни една събота се бяхме събрали в наши приятели на купонче и си организирахме кулинарна оргийка( аз им правих качамак и после ме обвиниха за главен виновник ,че останаха свинските пържоли),та ми хареса как бяха направени пилешките пържоли с броколи( не уважавам тоя зеленчук ,но за първи път ми хареса) и вчера взех рецептата най-после:)
Та домакинята първо е задушила пилешкото филе олио и водичка на бавен огън ,след което в тавичка нарежда филето върху кръгчеъа лук и настърган морко( малко),а във водата където се е задушавало слага броколите ,където за около 10 минути също на бавен огън се задушават с малко скилидки след което сместа се изсипва върху филенцето ,ръсва се малко черен пиперец ,разбива се една кутия сметанка с бяло вино и се полива отгоре върху пържолите .Пече се за около 20-на минути на силна фурна ,сервира се с картофено пюре.Просто и елементарно


Аз например бих добавил и малко джинджифилче който ще придаде по-пикантен вкус на пилешкото ,но и горното много ми хареса ,може и гъби отделно да се запържат и след това да се полее тавичката,но и така както го опитах ми хареса много



Тема Печени картофи на фурна с Пармезаннови [re: Гaмбa]  
Автор Юлия 48 ()
Публикувано12.02.09 07:58



750 г картофи
3 с л олио
20-40 г настърган Пармезан
1 ч л червен пипер
1 ч л сол
смлян черен пипер
чесън на прах,или на скилидки- по избор.Избират се картофи с еднаква големина.
• Обелват се и се измиват.
• Нарязват се на четвъртинки и се подсушават с кухненско руло.
• В купа се смесват олиото, Пармезанът, солта и червеният пипер.
• Подправя се с черен пипер и чесън по избор(сух или не).
• Прибавят се картофите и се разбъркват добре.
• Огнеупорна тава може и обикновенна се застила с хартия за печене(може и без хартия)
• Отгоре се нареждат картофите на един ред.
• Пекат се в предварително загрята фурна на 220 С за 30-45 минути.
• Печените картофи на фурна с Пармезан се поднасят топли с любим сос или като гарнитура към аламинути.
П.П картофите можете да ги бланширате за 1-2 минути,и така се скъсява времето за печене(много)

но не повече от 2 мин. защото ще се разварят картофките



Тема Целувки!нови [re: Юлия 48]  
Автор flora bg (maman)
Публикувано13.02.09 12:41



С тази рецепта ви поздравявам за утрешния любовен ден!

Нека живота ви е изпълнен с мого целувки!

За една доза са ви необходими:
белтъците на 10 яйца,300гр.захар и 200 гр.пудра захар.
Бъркате бавно и леко белтъците и захарта на водна баня до разтопяване на захарта.След това биете с миксер до получаване на снежнобяла смес и прибавяте пудрата захар,като бъркате леко до пълна еднородност.можете да оцветите една част от получената смес.Изсипвате сместа в шприц и пускате в тавичка постлана с амбалажна хартия.Печете 30 мин.във фурна при температура около 100 градуса.



Живота е сцена, а ние сме артисти!

Тема Re: Целувки!нови [re: flora bg]  
Автор flora bg (maman)
Публикувано13.02.09 15:40





Живота е сцена, а ние сме артисти!

Тема Re: Целувки!нови [re: flora bg]  
Автор flora bg (maman)
Публикувано13.02.09 15:41





Живота е сцена, а ние сме артисти!

Тема Re: Целувки!нови [re: flora bg]  
Автор Юлия 48 ()
Публикувано13.02.09 16:12



тОВА Е ЗА ТЕБ ОТ МЕН

фЛОРЧЕ



Тема Re: Целувки!нови [re: Юлия 48]  
Автор flora bg (maman)
Публикувано14.02.09 10:39



ХЕ,ХЕ БЛАГОДАРЯ!чУДЕН Е КЕКСА С ЦЕЛУВКИТЕ!

Живота е сцена, а ние сме артисти!

Тема Рози за всички,които обичат...нови [re: flora bg]  
Автор flora bg (maman)
Публикувано14.02.09 11:54



Рози за всички ,които обичат да готвят,обичат да си глезят стомахчетата,да ядат здравословно!Нека да си пожелаем да има по щандовете повече истинкка храна а не ментета!Да ни заобичат държавниците и да милеят за нас и нашата храна.Защото хранят бъдещето си-нашите деца и внуци!Дано падне една звезда от небето и да удари парламента.И всички вътре в него да се преобразят и да сдтанат добри и честни и много обичливи БЪЛГАРИ!Дано!!!



Живота е сцена, а ние сме артисти!

Тема Re: Рози за всички,които обичат...нови [re: flora bg]  
Автор *jull**Модератор (нощна птица)
Публикувано14.02.09 12:52



"Дано падне една звезда от небето и да удари парламента. И всички вътре в него да се преобразят и да станат добри и честни и много обичливи БЪЛГАРИ".

Ако звезда падне в парламента, знаеш ли какво ще се случи? Депутати ще си пожелаят още повече благини! Защото, нали който си пожелае нещо, като види падаща звезда, то се сбъдвало!

А иначе те и сега са си много "добри, честни и обичливи българи"... Я, попитай майките им!



"Совите не са това, което са..."

Тема Толумбички!нови [re: *jull**]  
Автор flora bg (maman)
Публикувано15.02.09 16:08



Хайде да си подсладите душицата!

1/2 л.вода,щипка сол,лимонена к-на на върха на ножа и 1 пакет масло.
Завира всичко горе изброено.Пуска се брашно/250 гр./постепенно ,после пак на огъня и бъркаш докато сместа се отдели от съда.Сваляш и след като се охлади като бъркаш неприкъснато.Седем яйца разбите на на пяна ги сипваш постепенно в сместа с неприкъснато бъркане.После с шприц напълнен със сместа пържеш в олио толумбичките.Студени ги заливаш със сироп/2 ч.ч.вода с 3 ч.ч.захар/



Живота е сцена, а ние сме артисти!

Тема Кифлички с кремвиршнови [re: flora bg]  
Автор tinker.bell (нова)
Публикувано16.02.09 13:46



Вчера моята дъщеря реши да си пробва "кулинарните умения" и да ни изненада с нещо вкусно от големия тефтер с рецепти.Е,малко й помогнах ,но резултата си го биваше :)

Продукти : 500 гр. брашно(250 гр. бяло и 250гр.пълнозърнесто),1 непълна супена лъжица сол,1ч.ч. настъргано сирене,1ч.ч. настърган кашкавал,1 и 1/2 пакетче разтопено,но хладно масло(може и 1ч.ч. олио),1ч.ч. кисело мляко,1ч.л. сода бикарбонат,3-4 кремвирша,2 жълтъка
Приготвяне: Брашното се пресява и към него се прибавят солта,настърганите сирене и кашкавал,киселото мляко,в което е разтвотена хлябната сода.Замесва се тесто и се оставя 1 час в хладилника.Разточва се кора и се режат триъгълници .Във всеки се поставя пърченце кремвирш и се навива на кифличка.Намазват се с разбит жълтък.Пекът се в умерена фурна.
Добър апетит



Редактирано от tinker.bell на 16.02.09 13:49.



Тема Re: Еклери!нови [re: flora bg]  
Автор ket1234 (много добър чов)
Публикувано16.02.09 21:13



От същото "парено" тесто, но печеш във фурната и след това пълниш с варен крем - мляко, захар, яйца и малко брашно.
А, да и ванилия!
По желание разтопяваш шоколад в микровълновата /ако не ви мързи на водна баня става по-хубав/ и заливаш вече изстиналите еклерчета.



Тема Фунийки с пълнеж!нови [re: ket1234]  
Автор flora bg (maman)
Публикувано17.02.09 12:55



500 гр.брашно,2 яйца,1 ч.ч.пудра захар,1 не пълна ч.ч.кисело мляко,1 пакетче амонячна сода,в млякото се слага 4 с.л.олио,ванилии.
Крем за пълнеж по желание!
От продуктите забъркваш тесто,което разтилаш върху капачки от кисело мляко.Навиваш капачката с тестото на руло и ги печеш.В изпеканите фунийки слагаш желания крем.



Живота е сцена, а ние сме артисти!

Тема Десерт с целувки!нови [re: flora bg]  
Автор flora bg (maman)
Публикувано18.02.09 08:04



Натрошават се 10 целувки.Обелват се и се настъргват на едро 2,3 ябълки.Разбива се и се подслажда с 2 к.л.захар и 1 кофичка сметана.Сместа се разпределя в купички.Отгоре се украсява с резенчета от ябълки.десертът стои в хладилника около час.Сервира се с кафе!



Живота е сцена, а ние сме артисти!

Тема Шампанки!нови [re: flora bg]  
Автор flora bg (maman)
Публикувано20.02.09 10:03



2 яйца,2 пакета масло,2 к.ч.захар,3 прахчета амонячна сода13/4 кгр.брашно.
Замесва се тесто,което престоява два часа;Точи се кора и с чаша се изрязват кръгчета.След това се изпичат и се слепват две по две с марчалад или гъст крем.поръсват се със захар.



Живота е сцена, а ние сме артисти!

Тема Шепърд Пайнови [re: flora bg]  
Автор lospepina (momi4e)
Публикувано21.02.09 00:50



Шепърд Пай

Много вкусно и лесно яденце , твърде подходящо за уикенда.Пропорциите , които давам са за средно голяма тавичка и е напълно достатъчно за 3, 4 гладници.

1. 5, 6 средно големи картофа
2. 200-250 гр. нарязани на ивици гъби
3. 1 голям морков нарязан на дребно
4. 500,600 гр. микс кайма( телешка и свинска смесена, според съотношението, което повече на вас допада)
5. 1 голяма глава лук и няколко скилидки чесън
5.1.с.л дом. п#ре
6. 1 с.л оцет
7. 1 ч.л захар
8. 1 с.л уочерстер сос( ако нямате може и соев)
9. червен пипер- най-л#бимият който открих е от Теско- пушен червен пипер.Препоръчвам го !!!!!!!Много е добър за всякакво готвене и особено пръжолки на тиган
10 черен пипер, сол, чубрица или тарагон
11. 2, 3 яйца
12 50,60гр. масло
13.около 1 чаша прясно мляко
14. 150-200 гр. настърган кашкавал по ваш избор

Слагате картофките да заврат, а в това време си запържвате в тиган:
Каймата, лука, чесъна, добавяте гъбките и морковките за още 5, 6 мин и овкусявате с подправките.Добавяте дом. п#ре, оцета и захарта и така за около 20 мин. прикл#чвате с пърженето.

Да предположим , че до тогава картофките са се сварили( не е нужно да са много сварени, дори и леко сурови да се отвътре, това не пречи, защото им предстои около 30 мин запичане.
Та си правим от тях картофено п#ре с помощта на прясното мляко и масълцето.
В тавичката разстиламе половината от картофената смес , а отгоре добавяме цялата ни пържилка, която се похлупва с остатъка на картофеното п#ре.
Печем около 20,25 мин , докато съвсем леко се зачерви.
Забъркваме си яйцата, малко прясно мляко и настъргания кашкавал и запичаме за още около 10 мин до приятна хрупкава коричка на заливката.
Приятно похапване и Весела Почивка!



Тема Кюфтета с кисело зеле!нови [re: lospepina]  
Автор flora bg (maman)
Публикувано21.02.09 09:53



Нарежете на ситно около 200 г кисело зеле1една главичка лук и 2 домата от буркан.задушавайте 15 мин с 2 л.вода.Подправете с червен пипер и лим.сокнарежете на ситно скилидка чесън,главичка лук и малко магданоз,смесете ги с 150 г.телешка кайма или пилешка,малко вода,сол,чер пипер,кимион.Оформете кюфтетата и ги опечете.Гарнирайте с салагта от кисело зеле.



Живота е сцена, а ние сме артисти!

Тема Re: Кюфтета с кисело зеле!нови [re: flora bg]  
Автор *jull**Модератор (нощна птица)
Публикувано21.02.09 09:57



Флорче, защо като използваш кисело зеле, трябва да слагаш и домати, и лимонов сок?



"Совите не са това, което са..."

Тема Re: Кюфтета с кисело зеле!нови [re: *jull**]  
Автор Гaмбa ()
Публикувано21.02.09 12:05



И аз това исках да попитам за лимоновия сок и доматите,на зелето слагам само лук и чесън.
Фло да попитам друго: няма ли да се разпаднат кюфтета? Каймата не е ли малко : само 150 грама?Казвай бързо защото отдавна ми се ядат сърми,но нямам време да ги правя ,днес и утре пак няма да имам,но това което си го дала като ядене не изисква много труд.



Тема Re: Кюфтета с кисело зеле!нови [re: Гaмбa]  
Автор *jull**Модератор (нощна птица)
Публикувано21.02.09 12:24



А аз все чаках (от Коледа насам) някой да ми направи сърми и представете си - НИКОЙ!


А това е любимото ми ястие през зимата. Затова днес ще се пожертвам и ще направя цяла тенджера.
И ще си ги изям САМА!

"Совите не са това, което са..."

Тема До Jullнови [re: *jull**]  
Автор lospepina (momi4e)
Публикувано21.02.09 12:57



Здравей Jull, Не съм забравила , че ме пита да пусна някое индийско ядене от кухнята така да се каже.Обаче се чудя , как е в България по магазините от страна на индийски подправки , които се предлагат?
Насочи ме, какво има, та да бъда максимално автентична.



Тема Re: До Jullнови [re: lospepina]  
Автор flora bg (maman)
Публикувано21.02.09 13:09



Ами почти никакви няма мила поне тук в Пловдив досега не съм видяла.може и да има някъде....
Джулка утре съм на сърми днес ще откъсна листата а от другото ще правя тези кюфтета които постнах.не съм ги правила досега но рецептата ми я дадоха и аз веднага я постнах.като си мислех,че някой друг ще я направи и ще каже как стои въпроса с тях.щото и на мен ми се вижда малко афив но приятелката ми каза,че е правила и ставали.тази рецепта била македонска.Но да ви кажа няма да слагам лим.сок и домати а вместо вода ще сложа малко зелев сок.така по ми звучи логично.И за да не се разпаднат ще сложа бако и галета и може и да ги овалям в яйце и брашно преди да ги сложа да се пекат.Абе рецептата е нова,новичка и ще правим разни варианти.И която е сполучлива нея ще правим.хайде опитвайте малко фантазия се иска.Иначе киселото зеле е много полезно!



Живота е сцена, а ние сме артисти!

Тема Re: До Jullнови [re: flora bg]  
Автор *jull**Модератор (нощна птица)
Публикувано21.02.09 13:54



Ще ме умориш от смях, бе Флорче! Че то какво остана от рецептата?!


Като във вица: "...не били компютри, а компоти, и не сме ги изнесли, ами ни ги били върнали...!"

Според мен твоята приятелка е объркала само една думичка в рецептата - просто не става въпрос за кисело, а за ПРЯСНО зеле. Само тогава има логика да му се добавя киселина под различна форма, за да "имитира" киселото!

Хехе, може да не сме готвачи, но сме гастрономи!...

"Совите не са това, което са..."

Тема Re: До Jullнови [re: lospepina]  
Автор *jull**Модератор (нощна птица)
Публикувано21.02.09 14:01



Нямам представа какво има, но ако не е нещо много сложно, ще го издиря!
А пък ако е сложно - и да го издиря, няма да го направя!



"Совите не са това, което са..."

Тема Re: Кюфтета с кисело зеле!нови [re: *jull**]  
Автор Гaмбa ()
Публикувано21.02.09 15:14



Знам те аз теб,знам те.Връщаш си го заради това ,че се раздразни ,че тук цъфтят банани ,а при вас е студено,но другата седмица обещавам и аз да похапна сърмички



Тема Re: Кюфтета с кисело зеле!нови [re: Гaмбa]  
Автор *jull**Модератор (нощна птица)
Публикувано21.02.09 15:37



"Връщаш си го заради това, че се раздразни, че тук цъфтят банани, а при вас е студено".

Изобщо не завиждам за вашите банани - те само цъфтят, ама не връзват.
Пък и аз като всички очаквам да цъфнат налъмите, така че не съм съвсем без надежда...





"Совите не са това, което са..."

Тема Re: Кюфтета с кисело зеле!нови [re: *jull**]  
Автор flora bg (maman)
Публикувано21.02.09 19:40



Джул,повече няма да качвям чужди рецепти-непроверени.само се изложих.Обадих й се по телефона на приятелката а тя вика ,че е кисело зеле а не пресно.даже ми даде още една рецепта с кисело зеле и шунка но тя се ядва.С тези две рецепти и закуски с пълнозърнест хляб намазан с кетчуп за два дни била ослабнала два килограма.Каза,че като направи такива кюфтета ще ме викне да ги опитам.щото аз се ядосах и й казах,че няма да правя щуротии и да си хабя зелето.Хама ха.та сега чакам другата седмица да ме викне на гости.като ги опитам ще пиша за резултата.А утре съм си на изпитаните сърмички с кисело зеле и каймичка.Нали утре за последно се яде месо и от понеделник заговяваме за Великден.



Живота е сцена, а ние сме артисти!

Тема Индийска Кухнянови [re: *jull**]  
Автор lospepina (momi4e)
Публикувано21.02.09 19:52



Преди да напиша някоя рецепта, ще започна с леко предисловие за индийските нрави, взаимоотношения, които пък дават супер голямо отражение на това папо и самото му консумиране.
По ред причини от 1 година и половина работя в индийски офис.Традицията им повелява, стане ли 13.00, ако ще бомба да пада, всичко се зарязва, разгъва се финансов вестник и на б#рото на шефа се настаняват вечното присъствие от 6 човека.Има между нас( 4 европееца-които не са в играта) и 2-ма от Шири Ланка( според мен те ядат абсол#тно същото като индусите, но са в очите на последните, от по-долно социално и изобщо стъпало-не съм съгласна с това, но кой ме пита).
Та 6 - ката сядат с домашно приготвена храна, ухаеща ужасно много на българската, но в по-силен аромат и започват да папат и обсъждат оцеляването и бъдещето на света.Правят го по много интересен начин-детско, наивен,приказен.
Като цяло индусите не са глупави, но ограничени в техния сват без желание да познават другия.
Обичат да са социални сред хората между тях и много държат на семейството, като институция, пък ако ще всичко да е толкова прецакано, че няма на къде повече.
Традиционалисти до краен предел на яденето, обожават сладкишите ми, които понякога нося в понеделник, за да не станат зян, но никога не са били достатъчно заинтересовани да проявят голям интерес за рецепта.
Ако сте сред тяхната компания и отивате на ресторант( понякога се прежалват да посетят различен от индийски и се почва едно цъкане и чудене), очаквайте да бъдете разделени на масата - на мъже и жени за сядане.
Та да започна по същество.Макар и за европееца отстрани да изглежда , че те ползват хиляди подправки, това не е точно така.Съсредоточават се върху няколко основни-
1. Гарам Масала
2. листа на къри си е това, което те ползват( но пазара по цял свят е наводнен с неясни прахове кърита)
3.Кимион- супер главен
4.чесън също на първо място
5.Сусам
6. Турмерик-това е жълт оцветител с лек аромат, подходящ за мариноване на меса и тяхното оцветяване.По принцип оцветител.
7.Л#ти чушлета
8. Джинджифил
9. Кориандър
10.Кокосово мляко за къритата( от консерва)
11.Кисело Мляко
12.Доматите са широко разпространени
13. Шафронът донякъде намира широко приложение, макар да се води за най-скъпата подправка и да вирее предимно в Тунис и Мароко
14. Леща

Та това е основното като се замисля.Ако съм пропуснала нещо, ще допълня или някой др. да пише.

Но идва проблема-откъде Гарам Масала и л#бимата ми приятелка чака да се задам с една торба и да се развихря.Та специално заради вас открих тайната му, какво всъщност се съдържа в готовата смес, която се продава навсякъде.

Гарам Масала приготвена в домашни условия за макс. ефект

ванилия на пръчка( ама не знам да ли я продават в Бг?) 4 пръчки по 2.5 см
Според мен обаче ако я няма на пръчки и на прах ще свърши работа
Голяма глава чесън
черен пипер
Кардамон-3 зърна( почистени от л#спата им
2 супени лъжици кимион

Всичко добре се счуква в хаванче или електрическа машинка

Според мен, правим, каквото правим и чак накрая да се добави ванилията в какъвто и вид да я ползваме за да си уцелим точно колко ще бъде за вкуса ни


Та комай сме готови да започваме с готвенето.Кухнята им е много разнообразна, поради големината на страната им населявана от хора с различни религиозни и от там похапвателни навици, различни природни условия и т.н.

Както вегетарианското е широко застъпено, то и похапването на месце, намира много широко приложение.

Ще започна с нещо много просто , но едно от основните им хапвания:

Пиле Тика с хлебчета- джобчета Нан


Сервиране за около 4 човека

1. 450 гр. пилешко месце, сурово и нарязано на малки парчета
2. 1. с.л джинджифил
3. 1.с.л счукан чесън
4.л#то на вкус , че някой да не изреве( аз знам тайната за спасение от л#то и ще ви я ракрия-хапвате малко захар-минава.......)
5.малко турмерик-1/4 с.л турмерик- но както се рабрахме, той не дава съществена промяна на вкуса на яденето а оцветява жълтеникаво, така че и вие давайте съвети
6.сол на вкус
7.150 мл кисело мляко
8.4.с.л сок от лимон
9.1 с.л накълцан кориандър( аз не мога да го понасям и според мен успешно ако и Вие не го обичате се заменя с нашенски магданоз)
10 . Олио за пържене

В купа смесваме пилето, джинджифила, чесъна, л#тотот, турмерика, солта, млякото, лим. сок и който ползва кориандъра.Оставаме най-малко 2 часа за мариноване.
Ако имате грил става супер бързо, но ако няма, не тъгувайте излишно, и фурничката върши добра работа.
Та вземате съдина която е огнено опорна и събираща даденото количестево по горе и за да не си играете да миете после я обличате с фолио.После фолиото в коша и тавата или съдинката, лесно, лесно се измива.
Та на грила ще ви отнеме около 15 мин да пекнете, а във фурната малко пове4е време, като разбърквате 2, 3 пъти в процеса на печене.

Но така направеното пиле му трябва компания( ориз ще пусна по-късно).Това си е оргинал за питките Нан.

Мая- в Лондон аз досега жива мая не съм открила да продават по магазините, мама ми праща, но в летните мес. ведъж стана мазало и оттогава ходя да си прося от една пекарна, ако ще меся( това се случва, обаче много рядко).А Нанчета ги купувам готови и ще дам пропорциите както са от една инд. книга

1. 2.с.л суха мая( не и разбирам на нея)
2. 4 с.л топло прясно мляко
3. 2 с.л захар
4. 450 гр брашно
5. 1. с.л набухвател
1/2 с.л сол
150 мл. прясно мляко
150 мл. кисело мляко
1 разбито яйце
2 с.л олио(оргинал маслото дето Джул не ще и да чуе за него, а аз никога не съм го ползвала и нямам мой коментар за него-ghee), така , че всякаква мазнинка ще свърши работа, в количество 2.с.л

Смесва се маята, топлото млечице и захарта и се остава да бухне.Брашното се пресява със солта и набухвателя и в центъра му се добавя маята , млякото, киселото мляко, яйцето и мазнината, която ще ползваме.
Замесваме добре тестото и оставяме на топличко да втаса.
От горе посоченото тесто ще излязат около 6 до 8 питки.
Така че като втаса, си разделяме 6,7,8 топки и с точилката разточваме грубо-около 25 см на дължина и около 12-15 см на ширина.
Печем около 10, 12 мин в предварително загрята фурна на около 200 градуса, а тези на газ 6 степен.
При опичане, правим джобче и пълним с Тика Пилето, като добавяме за аранжимент червен лук нарязан на колелца , зелени листа от салата и ако ви допада пресен кориандър.

Надявам се да ви хареса и малко по-късно ще ви пусна още няколко рецепти.



Тема Re: Индийска Кухнянови [re: lospepina]  
Автор *jull**Модератор (нощна птица)
Публикувано21.02.09 21:55



Еха-а-а! Ти направо ми скри погледа!


какво беше това чудо - ами ти да вземеш книга да издадеш!

Много благодаря за рецептите, като се пенсионирам някой ден, ще запретна ръкави и ще направя тия чуднотии, които описваш!

А и това, което разказваш за индийската народопсихология ми е много интересно, май даже повече и от рецептите!

Продължавай! Може и за англичаните да поразкажеш. И да вържеш характера им с начина им на хранене...

Направо си е тема за дисертация!

"Совите не са това, което са..."

Тема Re: Индийска Кухнянови [re: *jull**]  
Автор lospepina (momi4e)
Публикувано21.02.09 22:54



O Джул, стана ми много гот че ти е харесало всичко.
Аз пиша дълго и подробно, дори супер прости неща с цел, някой ако си няма понятие от готвене, да се заинтересува и запретне ръкави.
Как се захванах да готвя-Майка ми е супер готвач, но никога не ме е гонкала, ела дъще да те уча.Аз което ми е било интересно, съм го наблюдавала отстрани.
До 25 годишна възраст освен пиле фрикасе, нищо друго не правех- пържени картофки( а тогава бях слаба като клечка, не че сега съм дебела да уточня).
Приятелката , която споменах че ме чака с Гарам Масалата, веднъж и се изтърсвам в тях( нямайки пари за цигари( докато я чаках пред блока й в Света Троица, събрах някой и друг фас) и тя ме нахрабва, дава ми пари за цигари( още й дължа 5 лева) и ми казава-
Вече си на 27 години-до кога само ще хапваш, а няма да те интересува технологията на приготвяне на храна?
Това ми беше някаква обратна точка в живота.И аз се замислих , че не мога да ям само пържени картофи и пиле фрикасе.
Беше късна есен и тя ми даде един патладжан , 2 чушки, 2 биволски домата и каза имаш рецептата( тя ми я даде) за имам баилда, бегом у вас и ако имаш въпроси, звъниш и питаш.
Тя ме отприщи.................
Тя е със съдбата на клуба, но не знам дали иска да пиша за нейната история с 2 думи( тя не посещава този клуб , поради............в момента няма достъп до интернет всеки ден), ще говоря с нея , ако иска ще се представи.
Много добра готвачка, човек и приятел..............Да си ми жива и здрава приятелко!
Та малко се отклоних-навремето исках да уча журналистика( сигурно щях да бъда добра), но ме достраша и никога не кандидаствах.
Преди 3 години ходих в Китай и почнах да пращам пътеписи на приятели( аз пращам според човека).Имам приятелка, която е журналситка в Бг и тя каза завърши го и ще го публикуваме.Мързел и лоши случки попречиха това да се случи.
Но да завърша, това , което почнах.Обичам да пътувам, опитвам храната където съм и съм заинтересована, по какъв начин е проституцията в една странат, защото всъщност начина е отражение на нацичта.
От как съм в Англия всъщност се научих да готвя, следейки живота на една страхотно силна жена- англ., от която всъщност придобих много организационни навици.
Аз й бях чистачка и черпех от кухнята й в буквалния смисъл на думата.
как се отплеснах...............Ще пиша и за англ . кухня и тяхната психология на хора( много са готини, те допадат на моята), като завършим цикъл индийски рецепти.
Ако досаждам на някого, ме слагате на място.
Sorry,че се развихрям така да пиша, ама не се усещам!



Тема Re: Индийска Кухнянови [re: lospepina]  
Автор *jull**Модератор (нощна птица)
Публикувано22.02.09 00:57



"Ако досаждам на някого, ме слагате на място."

Не досаждаш изобщо, а мястото ти е точно тук!
Продължавай!



"Совите не са това, което са..."

Тема Re: Индийска Кухнянови [re: lospepina]  
Автор Гaмбa ()
Публикувано22.02.09 01:25



Интересно е много и рецептата ще бъде пробвана.Относно подправката Гарам Масла не я познавам и няма как да я ползвам разбира се,а Тимерика мисля,че го замества успешно Куркумата .
Понеже обожавам подправките,ами те не били толкова страшни тия индийски подправки както си мислех днес по обяд когато четях постовете ви.



Тема Re: Индийска Кухнянови [re: Гaмбa]  
Автор lospepina (momi4e)
Публикувано22.02.09 01:53



Точно куркума е 100% заместителя, оцветител, ама не се сещах за думата!
Благодаря Гамба!!!!!!!!!!!!!
В момента пиша пиле - къри, но ще го имате утре за обяд!



Тема Re: Индийска Кухнянови [re: lospepina]  
Автор *jull**Модератор (нощна птица)
Публикувано22.02.09 02:21



Да не забравиш после и нещо постно!



"Совите не са това, което са..."

Тема Re: Индийска Кухнянови [re: lospepina]  
Автор tinker.bell (нова)
Публикувано22.02.09 20:15



"Ако досаждам на някого, ме слагате на място"
Напротив,мисля че всички с нетърпение очакват твоите разкази за другите светове и народи,обичаите и кухнята им (особенно аз ,която никога не съм напускала пределите на родината)Дори и да беше завършила журналистика нямаше да разказваш по-увлекателно и цветно.Седях и те четях ,всичко е толкова ново и увлекателно и си представях всичко ,дори шефа ти-незнам защо но си го представих един такъв едричък,с костюм и жилетка и как си похапвате всички

Това за което разказваш е нещо ново и различно



Тема Супа от агнешки глави.нови [re: tinker.bell]  
Автор Юлия 48 ()
Публикувано22.02.09 20:40



2 агнешки главички
1 гл. лук
150 гр. спанак
50 ml олио
1 с. л. брашно
1 ч. л. червен пипер
50 ml кисело мляко
1 яйце
Чер пипер
Сол

Приготвяне:
Главичките се сваряват във вода със сол. Отделят се месото, мозъкът и езикът. Нарязват се и се връщат към врящия бульон. Лукът се нарязва на ситно и се задушава с олио, малко вода, брашно и червен пипер. Прибавят се, заедно с нарязаният на дребно спанак и черния пипер. Супата се вари още 15 мин. Застройва се с яйцето и киселото мляко.



Тема Черен дроб на фурна.нови [re: Юлия 48]  
Автор Юлия 48 ()
Публикувано22.02.09 20:43



(4 порции):
1.5 кг. телешки дроб
4 дафинови листа
4 ск. чесън
2 гл. лук
300 ml червено сухо вино
75 ml олио
Чер пипер
Сол

Приготвяне:
Черният дроб се измива и се шпикова на няколко места с чесън и дафинов лист. Поставя се в подходящ съд и се залива с виното. Съдът се подбира така, че дробът да е покрит с вино. Оставя се така за няколко часа. Лукът се нарязва на ситно и се разпределя по дъното на тавичка за печене заедно с олиото. Дробът се поставя върху лука. Пече се на умерена фурна, докато дробът е готов (обикновено ок. 30 мин. според вкуса). Подправя се със сол и чер пипер непосредствено преди сервиране. В противен случай дробът се втвърдява от солта.





Тема Флорче,гледай сега каквонови [re: Юлия 48]  
Автор Юлия 48 ()
Публикувано23.02.09 08:18



става тук


ягодки в шоколад туй за нас







Тема Re: Флорче,гледай сега каквонови [re: Юлия 48]  
Автор flora bg (maman)
Публикувано23.02.09 08:30



О,не!Гледам аз,гледам но от гледане кучето нали знаеш....Е като се видим ще си хапна мъничко де.А аз днес съм на миш-маш!И на ето такива пълнени чушки!



Живота е сцена, а ние сме артисти!

Тема Re: Флорче,гледай сега каквонови [re: Юлия 48]  
Автор Гaмбa ()
Публикувано23.02.09 11:10



Аххх как обичам някой да ми дава ягодки ,може и без шоколад



И да не ме накаже Фло по темата: вчера за първи път им правих на моите кюфтета с грах ( или обратното),много елементарно и много го харесаха.
Запържих лук,доматки,морковче и малко червена чушка ,след което добавих около половин литър вода и след като завря добавих 10 кюфтаци и два средни картофа на кубчета.на 20-тата минута изсипах два буркана грах ,намалих огъня,сложих и една чаша доматен сок,червен пипер супена лъжица,черен пипер чаена лъжица и щипка босилек и когато завря отново на 5-тата минута го спрях и поръсих с чубрица и добавих една изсушена чушка която стрих( имам и нелютиви за аромат ) и бандата ми хареса какво отношение взе по ястието



Тема Re: Флорче,гледай сега каквонови [re: Гaмбa]  
Автор *jull**Модератор (нощна птица)
Публикувано23.02.09 11:34



Боже, само като чета какво количество си приготвил и ми се завърта свят! Не знам за колко хранения е предвидено,
но ние вкъщи ще го ядем седмица поне и сигурно ще остане... Ама ти май спомена, че си отглеждаш момче-ламя, а?



Иначе по описанието звучи супер!



"Совите не са това, което са..."

Тема Re: Флорче,гледай сега каквонови [re: Гaмбa]  
Автор flora bg (maman)
Публикувано23.02.09 12:07



Ей Гамба защо бе човече да ти се карам.Ами рецептата ти е супер и ще я направя,обещавам.Само от грах досега не съм правила кюфтета...Иначе грах имам във фризера домашен от двора.но си го готвих постен или с телешко.Браво за рецептата.Е то се знае,че ще го направя в умален размер тези твои пропорции за за твоето юначе-богатирче.



Живота е сцена, а ние сме артисти!

Тема Re: Флорче,гледай сега каквонови [re: flora bg]  
Автор *jull**Модератор (нощна птица)
Публикувано23.02.09 12:59



"Само от грах досега не съм правила кюфтета."

Ама аз не разбрах кюфтета да са от грах!
Флорче, ти къде прочете такова нещо?!



"Совите не са това, което са..."

Тема Re: Флорче,гледай сега каквонови [re: *jull**]  
Автор Гaмбa ()
Публикувано23.02.09 15:16



Хахахаха,само един в седмицата мога да си позволя да не готвя,Това с граха аз ,жена ми,дъщерята по едно кюфте ако вземем или аз две и остават 6.Синът с по-малко от 4 кюфтета няма да седне и за друго ядене няма.
Есента ходихме на гости у тъщата и баба направила тава мусака и ни посрещна ( тъста нощна и тавата само за нас и жената спокойна защото с една тава карат два-три дни) ,но ако знаеш какъв смях после когато видя какво става и каква физиономия направи.Че аз купувам всеки ден поне два хляба.Ще снимам пицата в какво я правя и ще постна да видиш за какво става дума ,но да ми е жив и здрав: все гладен и все недоспан,а снощи им правих картофи соте ама по мой си начин:
Сварявам малки картофи малко по-големи от орех ,обелвам ги след което в малко олио в тифлонов тиган по-скоро запичам отвсякъде до тъмножълто -кафяво като ги обръщам ,готовите картофи изсипвам в една тенджерка в която съм настъргал масълце ,малко джинджифил по дъното и много малко куркума,специално снощи два големи тигана така направих и понапълних тенджерката,след което полях отгоре с една ракиена чаша шампанско,малко черен пиперец и пак малко настъргано масълце ,захлупвам тенджерката и я слагам на електрическия и пускам на едно. След 15 минути изключвам и сервирам като поливам с малко лимоново сокче.Това е за гарнитурка,пържих им кюфтета от еленско месо



Тема Re: Флорче,гледай сега каквонови [re: Гaмбa]  
Автор *jull**Модератор (нощна птица)
Публикувано23.02.09 15:36



А, бе, Гамба, ти ресторант да беше направил със собствени рецепти!
И защо не предложиш на местната ви телевизия да направиш едно кулинарно предаване? Сериозно говоря!



"Совите не са това, което са..."

Тема Re: Фло колко пи от винотонови [re: flora bg]  
Автор Гaмбa ()
Публикувано23.02.09 16:38



Кюфтетата са си 50% телепки шол и 50% свинска плешка ,никакъв грах.
Фло в това вино да няма нещо друго за да стане по-силно





Тема Re: Фло колко пи от винотонови [re: Гaмбa]  
Автор *jull**Модератор (нощна птица)
Публикувано23.02.09 17:02



Напоследък Флорчето много фриволно взе да се отнася към рецептите -
и като ги пише, и като ги чете! Ама какво да я правим - артист човек...



"Совите не са това, което са..."

Тема Re: Флорче,гледай сега каквонови [re: flora bg]  
Автор Юлия 48 ()
Публикувано23.02.09 17:20



Ех сега ме подсети за миш-маш,мама ми донесе един буркан червени чушки пекани,и с лук,сиренце и две яйчица,и връзка магданоз и вечерята готова

.
Туй за гледането Флорче е вярно,гледаш,гледаш,ама очи пълни ръце празни,а стомаха два пъти по-празен



Тема Re: До Гамбанови [re: Гaмбa]  
Автор Юлия 48 ()
Публикувано23.02.09 17:24



И аз много обичам ягоди,без значение със или без шоколад

,ама сега ще се задоволя само със гледане
Иначе манджите ти са супер,и ми доказа че си ненадминат в кухнята,ама ние двете с Ива,само за две порции........ ???? Дай нещо по- лесно,бързо и да е много вкусно.



Тема Re: Флорче,гледай сега каквонови [re: Юлия 48]  
Автор *jull**Модератор (нощна птица)
Публикувано23.02.09 17:40



Я домати не слагаш ли в миш-маша?
Ей, това е нещото, което мога да ям, без да ми омръзне!



"Совите не са това, което са..."

Тема Re: Флорче,гледай сега каквонови [re: *jull**]  
Автор Юлия 48 ()
Публикувано23.02.09 18:01



Слагам

,забравила съм да го напиша
И аз много си го тача това ядене,даже студено по го харесвам



Тема Re: Флорче,гледай сега каквонови [re: Юлия 48]  
Автор flora bg (maman)
Публикувано23.02.09 20:49



Ой милички прави сте.Нещо напоследък не доглеждам.От близо месец имам проблем с очите.Ходих на лекар,той каза докато не ми минат да не сядам на компото и да си направя специални очила.Да ама аз не мога без да влезна в клуба а вечер с часове си пиша и говоря с децата.Но очила ще си поръчам ,че те не се купували готови а се правили като очилата с диоптри.Та нещо съм недогледала.Хайде сега извинявайте.но снощи неспах,че внучката е болна а аз ако не спя нормално 8,9 часа съм като болна и отнесена от вихъра.Извинявайте но на стар човек всичко му е позволено нали?Ха останете си със здраве,че аз отивам да разтривам внучката...



Живота е сцена, а ние сме артисти!

Тема Re: Флорче,гледай сега каквонови [re: flora bg]  
Автор Юлия 48 ()
Публикувано23.02.09 21:28



Флорче,няма защо да се извиняваш,а за очите,и очилата взимай мерки докато е време,че аз от 0.75 и немърливост сега съм с 2 диоптъра.Хайде чао, че ти оспамих хубавата тема





Тема Re: Флорче,гледай сега каквонови [re: Юлия 48]  
Автор Юлия 48 ()
Публикувано24.02.09 08:45



Ни щъ ни ляб, ни пасти, ни кифтета
от странна лудост съм обзета,
паласки вред стърчат трагично,
Мъжо ме гледа все критично.

Затуй пудкрепа вий ми дайти,
проблем страхотен е шъ знайти.
Аслъ на всичко съм готова,
да стана Ана Курникова.

Невъзможен глад от днес мъ гони,
ни влизам в никви панталони.
Реших!...Шъ хвърля мазната мекица.
Шъ ставам първа убавица!
(не знам кой е автора)





Тема френски сладкиш с круши /банани/нови [re: flora bg]  
Автор nelgina (ранена)
Публикувано25.02.09 14:57



Френски сладкиш с круши

Продукти за около 6 човека - размер на тавичката(формата) 22 см:

3 - 4 добре узрели средно големи круши
150 г. брашно
100 г. захар
2 яйца
100 мл прясно мляко
3 с.л. олио
1/2 бакпулвер
щипка сол

Заливка:
80 масло
1 яйце
3 с.л захар

Приготвяне:

Пуснете фурната да се загрява на 180°C при обикновена фурна или 160°C при фурна с вентилатор.

Махнете семките на крушите, обелете ги и ги нарежете на филийки.

С миксер разбийте двете яйца с щипка сол и прибавяйте по малко захарта. Бийте до побеляване и утрояване обема на сместа. Отделно смесете брашното с бакпулвера и прибавете към яйцата. Най-накрая по малко прибавяйте и млякото смесено с олиото.

Пригответе си форма за торта или малка тавичка и изрежете за дъното кръг от хартия за печене(за по-лесното отлепяне от дъното). Страните на формата намажете с масло.

Изсипете половината тесто във формата и разстелете добре.
Наредете нарязаните круши, така, че да се запълни формата и залейте отгоре с останалото тесто. Сложете във фурната и печете 30 мин на показаните по-горе градуси.

Към края на печенето си направете заливката:
Оставете маслото да се разтопи на много слаб котлон, прибавете към него захарта и разбитото яйце и при непрестанно бъркане с тел оставете захарта да се разтопи напълно(целта не е карамелизация ) - получава се нещо като жълт сироп.
След като изминат 30 мин. от запичането на сладкиша, извадете го, залейте го със заливката и леко надупчете с вилица, шишче или нож на няколко места за да попие заливката по-добре. Отново го върнете във фурната и печете още 20 мин.

Накрая го извадете и оставете да изстине във формата. Поръсете с пудра захар и поднасяйте полят с карамел!
Сладкишът е трепач. Когато нямам круши го правя с банани. Да ви е вкусно!







Животът е това, което ти се случва, докато кроиш други планове

Тема Re: До Гамбанови [re: Юлия 48]  
Автор Гaмбa ()
Публикувано25.02.09 23:21



Отдавна щях да пиша ,но все забравям.Миналата седмица изхвърлих 100 килограма кисело зеле и да ви кажа да не подсолявате с египетска или тайландска сол.Знам,че няма логика,но не може два бидона зеле правени по един и същи начин,седящи на разстояние метър един от друг, единия му няма нищо ,а другия развален.У нашите същата работа,а на село където направхме с на Поморие солта зелето чудесно.В блока се оказа,че и друг така му се е развалило зелето и след внимателен анализ стигнхме до този извод.
А за рецептата ще помисля какво си правехме в началото с жена ми и ще го постна.То за студенстски сандвичи се сещам най-вече и цигански баници





Тема Re: До Гамбанови [re: Гaмбa]  
Автор *jull**Модератор (нощна птица)
Публикувано26.02.09 06:39



Всяка година родителите на съпруга ми правят киселото зеле и то е превъзходно!
Тази година и с тяхното се случи това, което Гамба описва. А солта си беше българска морска...



"Совите не са това, което са..."

Тема Re: До Гамбанови [re: *jull**]  
Автор tinker.bell (нова)
Публикувано26.02.09 07:10



Миналата година и при нас се случи това,имаше твърдение че е от самото зеле - дали е повече или по-малко торено



Тема Re: До Гамбанови [re: tinker.bell]  
Автор flora bg (maman)
Публикувано26.02.09 07:53



Точно така зависи от зелето.Две години подред купувах зеле,че моето ми се виждаше лошо.развалиха ми се зелките в бидона.тази година си сложих моите зелки макар и малки и ела да видиш какво се казва хубаво кисело зеле.Е зависи и от солта но от съотношението с водата.А за произхода незнам и не мога да коментирам.Слагам българска поморийска сол едра.



Живота е сцена, а ние сме артисти!

Тема Re: ..........нови [re: Гaмбa]  
Автор Юлия 48 ()
Публикувано26.02.09 08:18



Солта няма нищо общо така мисля аз.Миналата година на мама зелето 250кг се разкапа в бидона едно листо нямаше всичко беше вода и лигава субстанция от зелето.Нитрати това е проблема.
Тази зима пък съседката си сложи както винаги корнишони в бидонче със саламура,всяка година си хапваме и ние от тях,обаче този път и се разкапали по съчия начин както на мама зелето.И голям смях падна,вика ми Юле бъркам в бидона да ти извадя корнишони да ти дам,а в бидона няма нищо,само саламура.
Та туй то.





Тема Re: До Гамбанови [re: tinker.bell]  
Автор Гaмбa ()
Публикувано26.02.09 15:35



Аз и друг път съм писал,че зелето си е мое и вътре грам тор не слагам и изобщо се стремим да гледаме зеленчуци наши си които не се наторяват.Стават много бавно,но пък за това са си чисти откъм нитрати,а и аз не бъразм нито за пазар да продавам стоката си нито на изложба да ходя
Значи от същото зеле давам втора поредна година на един мой приятел( аз съм писал за него с рак на кожата ) на когото зелето стана.Няма логика една и съща вода ,по един и същи начин да го правя винаги и да се получи това и единственото обяснение е солта с която го направих: египетска и помня защото когато купувах се чудех каква е тая сол в Египет.
А на село малкото зеле което направихме му няма нищо



Тема Re: До Гамбанови [re: Гaмбa]  
Автор flora bg (maman)
Публикувано26.02.09 20:21



Гамба така както го пишеш наистина излиза,че е от солта.Друга причина няма.Нищо за другия път ще знаеш и ще взимаш българска сол.Случва се!

Живота е сцена, а ние сме артисти!

Тема Re: До Гамбанови [re: Гaмбa]  
Автор renetage ()
Публикувано26.02.09 21:23



категорично е от солта, доста отдавна съм разбрала и патила точно от вносна сол, мисля от Тунис, от тогава само българска, никакви проблеми...случи ни се в квартала преди няколко години-масово...



Тема Re: До Гамбанови [re: renetage]  
Автор *jull**Модератор (нощна птица)
Публикувано27.02.09 08:01



Темата продължава в КУХНЯТА НА ФЛОРА № 8:





"Совите не са това, което са..."


Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.