Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 16:46 27.09.24 
Взаимопомощ
   >> Клуб за борба с рака
*Кратък преглед

Страници по тази тема: << 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | (покажи всички)
Тема До Jullнови [re: *jull**]  
Автор lospepina (momi4e)
Публикувано21.02.09 12:57



Здравей Jull, Не съм забравила , че ме пита да пусна някое индийско ядене от кухнята така да се каже.Обаче се чудя , как е в България по магазините от страна на индийски подправки , които се предлагат?
Насочи ме, какво има, та да бъда максимално автентична.



Тема Re: До Jullнови [re: lospepina]  
Автор flora bg (maman)
Публикувано21.02.09 13:09



Ами почти никакви няма мила поне тук в Пловдив досега не съм видяла.може и да има някъде....
Джулка утре съм на сърми днес ще откъсна листата а от другото ще правя тези кюфтета които постнах.не съм ги правила досега но рецептата ми я дадоха и аз веднага я постнах.като си мислех,че някой друг ще я направи и ще каже как стои въпроса с тях.щото и на мен ми се вижда малко афив но приятелката ми каза,че е правила и ставали.тази рецепта била македонска.Но да ви кажа няма да слагам лим.сок и домати а вместо вода ще сложа малко зелев сок.така по ми звучи логично.И за да не се разпаднат ще сложа бако и галета и може и да ги овалям в яйце и брашно преди да ги сложа да се пекат.Абе рецептата е нова,новичка и ще правим разни варианти.И която е сполучлива нея ще правим.хайде опитвайте малко фантазия се иска.Иначе киселото зеле е много полезно!



Живота е сцена, а ние сме артисти!

Тема Re: До Jullнови [re: flora bg]  
Автор *jull**Модератор (нощна птица)
Публикувано21.02.09 13:54



Ще ме умориш от смях, бе Флорче! Че то какво остана от рецептата?!


Като във вица: "...не били компютри, а компоти, и не сме ги изнесли, ами ни ги били върнали...!"

Според мен твоята приятелка е объркала само една думичка в рецептата - просто не става въпрос за кисело, а за ПРЯСНО зеле. Само тогава има логика да му се добавя киселина под различна форма, за да "имитира" киселото!

Хехе, може да не сме готвачи, но сме гастрономи!...

"Совите не са това, което са..."

Тема Re: До Jullнови [re: lospepina]  
Автор *jull**Модератор (нощна птица)
Публикувано21.02.09 14:01



Нямам представа какво има, но ако не е нещо много сложно, ще го издиря!
А пък ако е сложно - и да го издиря, няма да го направя!



"Совите не са това, което са..."

Тема Re: Кюфтета с кисело зеле!нови [re: *jull**]  
Автор Гaмбa ()
Публикувано21.02.09 15:14



Знам те аз теб,знам те.Връщаш си го заради това ,че се раздразни ,че тук цъфтят банани ,а при вас е студено,но другата седмица обещавам и аз да похапна сърмички



Тема Re: Кюфтета с кисело зеле!нови [re: Гaмбa]  
Автор *jull**Модератор (нощна птица)
Публикувано21.02.09 15:37



"Връщаш си го заради това, че се раздразни, че тук цъфтят банани, а при вас е студено".

Изобщо не завиждам за вашите банани - те само цъфтят, ама не връзват.
Пък и аз като всички очаквам да цъфнат налъмите, така че не съм съвсем без надежда...





"Совите не са това, което са..."

Тема Re: Кюфтета с кисело зеле!нови [re: *jull**]  
Автор flora bg (maman)
Публикувано21.02.09 19:40



Джул,повече няма да качвям чужди рецепти-непроверени.само се изложих.Обадих й се по телефона на приятелката а тя вика ,че е кисело зеле а не пресно.даже ми даде още една рецепта с кисело зеле и шунка но тя се ядва.С тези две рецепти и закуски с пълнозърнест хляб намазан с кетчуп за два дни била ослабнала два килограма.Каза,че като направи такива кюфтета ще ме викне да ги опитам.щото аз се ядосах и й казах,че няма да правя щуротии и да си хабя зелето.Хама ха.та сега чакам другата седмица да ме викне на гости.като ги опитам ще пиша за резултата.А утре съм си на изпитаните сърмички с кисело зеле и каймичка.Нали утре за последно се яде месо и от понеделник заговяваме за Великден.



Живота е сцена, а ние сме артисти!

Тема Индийска Кухнянови [re: *jull**]  
Автор lospepina (momi4e)
Публикувано21.02.09 19:52



Преди да напиша някоя рецепта, ще започна с леко предисловие за индийските нрави, взаимоотношения, които пък дават супер голямо отражение на това папо и самото му консумиране.
По ред причини от 1 година и половина работя в индийски офис.Традицията им повелява, стане ли 13.00, ако ще бомба да пада, всичко се зарязва, разгъва се финансов вестник и на б#рото на шефа се настаняват вечното присъствие от 6 човека.Има между нас( 4 европееца-които не са в играта) и 2-ма от Шири Ланка( според мен те ядат абсол#тно същото като индусите, но са в очите на последните, от по-долно социално и изобщо стъпало-не съм съгласна с това, но кой ме пита).
Та 6 - ката сядат с домашно приготвена храна, ухаеща ужасно много на българската, но в по-силен аромат и започват да папат и обсъждат оцеляването и бъдещето на света.Правят го по много интересен начин-детско, наивен,приказен.
Като цяло индусите не са глупави, но ограничени в техния сват без желание да познават другия.
Обичат да са социални сред хората между тях и много държат на семейството, като институция, пък ако ще всичко да е толкова прецакано, че няма на къде повече.
Традиционалисти до краен предел на яденето, обожават сладкишите ми, които понякога нося в понеделник, за да не станат зян, но никога не са били достатъчно заинтересовани да проявят голям интерес за рецепта.
Ако сте сред тяхната компания и отивате на ресторант( понякога се прежалват да посетят различен от индийски и се почва едно цъкане и чудене), очаквайте да бъдете разделени на масата - на мъже и жени за сядане.
Та да започна по същество.Макар и за европееца отстрани да изглежда , че те ползват хиляди подправки, това не е точно така.Съсредоточават се върху няколко основни-
1. Гарам Масала
2. листа на къри си е това, което те ползват( но пазара по цял свят е наводнен с неясни прахове кърита)
3.Кимион- супер главен
4.чесън също на първо място
5.Сусам
6. Турмерик-това е жълт оцветител с лек аромат, подходящ за мариноване на меса и тяхното оцветяване.По принцип оцветител.
7.Л#ти чушлета
8. Джинджифил
9. Кориандър
10.Кокосово мляко за къритата( от консерва)
11.Кисело Мляко
12.Доматите са широко разпространени
13. Шафронът донякъде намира широко приложение, макар да се води за най-скъпата подправка и да вирее предимно в Тунис и Мароко
14. Леща

Та това е основното като се замисля.Ако съм пропуснала нещо, ще допълня или някой др. да пише.

Но идва проблема-откъде Гарам Масала и л#бимата ми приятелка чака да се задам с една торба и да се развихря.Та специално заради вас открих тайната му, какво всъщност се съдържа в готовата смес, която се продава навсякъде.

Гарам Масала приготвена в домашни условия за макс. ефект

ванилия на пръчка( ама не знам да ли я продават в Бг?) 4 пръчки по 2.5 см
Според мен обаче ако я няма на пръчки и на прах ще свърши работа
Голяма глава чесън
черен пипер
Кардамон-3 зърна( почистени от л#спата им
2 супени лъжици кимион

Всичко добре се счуква в хаванче или електрическа машинка

Според мен, правим, каквото правим и чак накрая да се добави ванилията в какъвто и вид да я ползваме за да си уцелим точно колко ще бъде за вкуса ни


Та комай сме готови да започваме с готвенето.Кухнята им е много разнообразна, поради големината на страната им населявана от хора с различни религиозни и от там похапвателни навици, различни природни условия и т.н.

Както вегетарианското е широко застъпено, то и похапването на месце, намира много широко приложение.

Ще започна с нещо много просто , но едно от основните им хапвания:

Пиле Тика с хлебчета- джобчета Нан


Сервиране за около 4 човека

1. 450 гр. пилешко месце, сурово и нарязано на малки парчета
2. 1. с.л джинджифил
3. 1.с.л счукан чесън
4.л#то на вкус , че някой да не изреве( аз знам тайната за спасение от л#то и ще ви я ракрия-хапвате малко захар-минава.......)
5.малко турмерик-1/4 с.л турмерик- но както се рабрахме, той не дава съществена промяна на вкуса на яденето а оцветява жълтеникаво, така че и вие давайте съвети
6.сол на вкус
7.150 мл кисело мляко
8.4.с.л сок от лимон
9.1 с.л накълцан кориандър( аз не мога да го понасям и според мен успешно ако и Вие не го обичате се заменя с нашенски магданоз)
10 . Олио за пържене

В купа смесваме пилето, джинджифила, чесъна, л#тотот, турмерика, солта, млякото, лим. сок и който ползва кориандъра.Оставаме най-малко 2 часа за мариноване.
Ако имате грил става супер бързо, но ако няма, не тъгувайте излишно, и фурничката върши добра работа.
Та вземате съдина която е огнено опорна и събираща даденото количестево по горе и за да не си играете да миете после я обличате с фолио.После фолиото в коша и тавата или съдинката, лесно, лесно се измива.
Та на грила ще ви отнеме около 15 мин да пекнете, а във фурната малко пове4е време, като разбърквате 2, 3 пъти в процеса на печене.

Но така направеното пиле му трябва компания( ориз ще пусна по-късно).Това си е оргинал за питките Нан.

Мая- в Лондон аз досега жива мая не съм открила да продават по магазините, мама ми праща, но в летните мес. ведъж стана мазало и оттогава ходя да си прося от една пекарна, ако ще меся( това се случва, обаче много рядко).А Нанчета ги купувам готови и ще дам пропорциите както са от една инд. книга

1. 2.с.л суха мая( не и разбирам на нея)
2. 4 с.л топло прясно мляко
3. 2 с.л захар
4. 450 гр брашно
5. 1. с.л набухвател
1/2 с.л сол
150 мл. прясно мляко
150 мл. кисело мляко
1 разбито яйце
2 с.л олио(оргинал маслото дето Джул не ще и да чуе за него, а аз никога не съм го ползвала и нямам мой коментар за него-ghee), така , че всякаква мазнинка ще свърши работа, в количество 2.с.л

Смесва се маята, топлото млечице и захарта и се остава да бухне.Брашното се пресява със солта и набухвателя и в центъра му се добавя маята , млякото, киселото мляко, яйцето и мазнината, която ще ползваме.
Замесваме добре тестото и оставяме на топличко да втаса.
От горе посоченото тесто ще излязат около 6 до 8 питки.
Така че като втаса, си разделяме 6,7,8 топки и с точилката разточваме грубо-около 25 см на дължина и около 12-15 см на ширина.
Печем около 10, 12 мин в предварително загрята фурна на около 200 градуса, а тези на газ 6 степен.
При опичане, правим джобче и пълним с Тика Пилето, като добавяме за аранжимент червен лук нарязан на колелца , зелени листа от салата и ако ви допада пресен кориандър.

Надявам се да ви хареса и малко по-късно ще ви пусна още няколко рецепти.



Тема Re: Индийска Кухнянови [re: lospepina]  
Автор *jull**Модератор (нощна птица)
Публикувано21.02.09 21:55



Еха-а-а! Ти направо ми скри погледа!


какво беше това чудо - ами ти да вземеш книга да издадеш!

Много благодаря за рецептите, като се пенсионирам някой ден, ще запретна ръкави и ще направя тия чуднотии, които описваш!

А и това, което разказваш за индийската народопсихология ми е много интересно, май даже повече и от рецептите!

Продължавай! Може и за англичаните да поразкажеш. И да вържеш характера им с начина им на хранене...

Направо си е тема за дисертация!

"Совите не са това, което са..."

Тема Re: Индийска Кухнянови [re: *jull**]  
Автор lospepina (momi4e)
Публикувано21.02.09 22:54



O Джул, стана ми много гот че ти е харесало всичко.
Аз пиша дълго и подробно, дори супер прости неща с цел, някой ако си няма понятие от готвене, да се заинтересува и запретне ръкави.
Как се захванах да готвя-Майка ми е супер готвач, но никога не ме е гонкала, ела дъще да те уча.Аз което ми е било интересно, съм го наблюдавала отстрани.
До 25 годишна възраст освен пиле фрикасе, нищо друго не правех- пържени картофки( а тогава бях слаба като клечка, не че сега съм дебела да уточня).
Приятелката , която споменах че ме чака с Гарам Масалата, веднъж и се изтърсвам в тях( нямайки пари за цигари( докато я чаках пред блока й в Света Троица, събрах някой и друг фас) и тя ме нахрабва, дава ми пари за цигари( още й дължа 5 лева) и ми казава-
Вече си на 27 години-до кога само ще хапваш, а няма да те интересува технологията на приготвяне на храна?
Това ми беше някаква обратна точка в живота.И аз се замислих , че не мога да ям само пържени картофи и пиле фрикасе.
Беше късна есен и тя ми даде един патладжан , 2 чушки, 2 биволски домата и каза имаш рецептата( тя ми я даде) за имам баилда, бегом у вас и ако имаш въпроси, звъниш и питаш.
Тя ме отприщи.................
Тя е със съдбата на клуба, но не знам дали иска да пиша за нейната история с 2 думи( тя не посещава този клуб , поради............в момента няма достъп до интернет всеки ден), ще говоря с нея , ако иска ще се представи.
Много добра готвачка, човек и приятел..............Да си ми жива и здрава приятелко!
Та малко се отклоних-навремето исках да уча журналистика( сигурно щях да бъда добра), но ме достраша и никога не кандидаствах.
Преди 3 години ходих в Китай и почнах да пращам пътеписи на приятели( аз пращам според човека).Имам приятелка, която е журналситка в Бг и тя каза завърши го и ще го публикуваме.Мързел и лоши случки попречиха това да се случи.
Но да завърша, това , което почнах.Обичам да пътувам, опитвам храната където съм и съм заинтересована, по какъв начин е проституцията в една странат, защото всъщност начина е отражение на нацичта.
От как съм в Англия всъщност се научих да готвя, следейки живота на една страхотно силна жена- англ., от която всъщност придобих много организационни навици.
Аз й бях чистачка и черпех от кухнята й в буквалния смисъл на думата.
как се отплеснах...............Ще пиша и за англ . кухня и тяхната психология на хора( много са готини, те допадат на моята), като завършим цикъл индийски рецепти.
Ако досаждам на някого, ме слагате на място.
Sorry,че се развихрям така да пиша, ама не се усещам!




Страници по тази тема: << 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.