Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 03:13 10.06.24 
Взаимопомощ
   >> Клуб за борба с рака
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | (покажи всички)
Тема черен бъз  
Автор dianavk (непознат)
Публикувано31.10.08 19:35



Моля, помогнете със съвет. Задължително ли е черния бъз да се ползва на сироп, можи ли да се взима кото сладко, има ли същия ефект? Какво колическтво да се приема, защото казват че той е отровен.



Тема Re: черен бъзнови [re: dianavk]  
Автор Buba67 ()
Публикувано31.10.08 19:53



Не е задължително да е на сироп, може да се приема и на сладко черния бъз. Само за дозата за сладкото не я знам. Скоро ми се мерна в книгите на Димков. За сиропа дозата е по 1 супена лъжица 3 пъти на ден 2 часа след храна.



Тема Re: черен бъзнови [re: Buba67]  
Автор Buba67 ()
Публикувано31.10.08 20:05



"След храна болният да изяжда следната смес:
1 чаена лъжичка бъзов мармалад;
1 чаена лъжичка пчелен мед;
1/2 чаена лъжичка див кестен настърган без кората;
1/2 чаена лъжичка прах от яйчени черупки."

Щом е след храна значи 3 пъти на ден се приема.



Тема Re: черен бъзнови [re: Buba67]  
Автор *jull** (())
Публикувано31.10.08 20:17



Приемането на сладко (мармалад) от черен бъз се препоръчва от П. Димков - след ядене (сутрин, обед и вечер) по 1 чаена лъжичка.





Тема Re: черен бъзнови [re: *jull**]  
Автор Buba67 ()
Публикувано31.10.08 20:18



И споко не е отровен! Пих цял месец сироп и съм добре.





Тема Re: черен бъзнови [re: dianavk]  
Автор Гaмбa ()
Публикувано31.10.08 20:22



Черния бъз или както му казват тук винопой, в големи количества плодчетата са му отровни.Започва се с приемането на няколко плода и се увеличават постепенно.Всяка термична интервенция( колко научно се изказвам:)) предполагам,че му намаля ефекта и поради това го ядох суров.Вкусът е неприятен,но се свиква ,а когато започна да изсъхва си набрах и изсуших за да имам през зимата.Около 2-3 пъти на ден си го ядях по около 20-25 плодчета ,събирах си ги в една купичка и си казвах,че това до вечерта трябва да се изяде знам ,че усилва имунната система като цяло ,отделно и за сваляне на температура се използва..ама Джу къде е да обясни по-подробно





Тема Re: черен бъзнови [re: Гaмбa]  
Автор *jull** (())
Публикувано31.10.08 20:29



Хи-хи, тук съм! А ти, я, обясни защо се нарича "винопой"? Много, ама много ми допадна!





Тема Re: черен бъзнови [re: *jull**]  
Автор Гaмбa ()
Публикувано31.10.08 20:40



Значи да не спамя ,ще отговоря на Буба първо и после на теб.Отровни са плодчетата му когато са сурови,но съм убеден,че тогава са най-ефективни.Възрастните жени които ми го дадоха ми казаха да започна със около 15 зърна и всеки ден да увеличавам по 1-2 докато стигна не повече от 50(според килограмите разбира се)
Винопой се нарича защото недобросъвестните търговци на домашно вино го слагат във виното и то го оцветява и придава един възгорчив вкус и ако си лаик на тема вино са те излъгали директно.Ще пиеш водата от измитаата бъчва и ще си мислиш,че пиеш маврудчето на Фло( според табелката която се слага отпред на бидона,може да е и мерло от Оряхово реколта 2006).Аз за това си купувам вино само от приятели и за пари никога не се циганя: хората са се трудили и досега не съм сбъркал.
Аз също си го слагах понякога във виното и така хем си пия винце ,хем и засилвам имунната си стема,сега даже когато си купя вино ще го накисна в в една туба 10 литрова и ще си го пийвам всяка вечер профилактично



Тема Re: черен бъзнови [re: Гaмбa]  
Автор *jull** (())
Публикувано31.10.08 20:53



Много полезна информация даваш. Кажи ориентировъчно какво количество/на колко литра трябва да се сложи.

И още един въпрос - червеното вино е много полезно, спор няма. А червеният пелин също ли?
Много ме интересува този въпрос!





Тема Re: черен бъзнови [re: *jull**]  
Автор Гaмбa ()
Публикувано31.10.08 22:29



Аз слагах около 30 зърна на литър вино ,но това при положение,че си и похапвах,но мисля,че повече от 30 би изменило вкуса на виното.Да те предупредя ,че благодарение на черния бъз виното става по-тъмно,по-червено и със задната част на езика се усеща вкуса му след като си преглътнал,много приятно усещане все едно пиеш силно вино.
За пелина не знам точно как стоят нещата ,за мен лично са Осмарския и Змеевския пелин качествени.като при червения билките са повече от колкото при белия 35 на 25 ,нещо такова беше .Освен това пелина трябва да е наложен,при другия има консерванти ,знам че се прави от старо вино ,но нямам на идея недобросъвестните производители дали вкиснати вина посредством химикали и есенции не представят за пелин.Аз съм на принципа домашно и само домашно,иначе вино само от едно място купувам (заводско де) ,ама на лични да не му правим реклама



Тема Re: черен бъзнови [re: dianavk]  
Автор the_shooter (непознат)
Публикувано02.11.08 14:59



Ние го даваме на децата. Предпочитаме го на сироп, още повече така се запазава много по - дълго. Ние го приготвяме по следният начин: берем го през края на Август, началото на Септември. Веднага го мачкам(ползвам домакински ръкавици, цапа много), прецеждам го през марля, след това го наливам в бутилки като го смесвам 1:1 с захар. Така приготвен го съхраняваме в хладилника, макар че би трябвало и извън него да не му става нищо. Някой не го мачкат, а слагат ред бъз, ред захар и после прецеждат сока. Даваме го сутрин преди ядене по една до две лъжички чаени ( все пак става дума за деца). Пробвал съм и с мед, даже още го имам в хладилника, но децата не го харесват. Всъщност захарта или медът се слагат за да се консервира.



Тема Re: черен бъзнови [re: *jull**]  
Автор dianavk (непознат)
Публикувано02.11.08 15:46



Джил, къде мога да прочета за тази рецепта от П. Димков, и 3-тъти на ден не е ли доста голяма доза? Все пак сладкото не е ли по-концентрирано от сиропа? Колко време трябва да се взима, трябва ли да се почива? И друго не ми е ясно - някой казва преди, друг след хранене има ли значение?



Тема Re: черен бъзнови [re: dianavk]  
Автор *jull** (())
Публикувано02.11.08 17:44



Дозата за бъзовия сироп е по една СУПЕНА лъжица, а за сладкото (мармалада) - по една ЧАЕНА лъжичка!
В предния си постинг писах, че сладкото (мармалада) се приема СЛЕД хранене.
Рецептата е от книгата "Сто години за всеки (Рецептите на Петър Димков)" от Николай Антонов, но я има
и в другите книги с рецепти на Лечителя.

Добре узрелите плодчета на черния бъз НЕ СА ОТРОВНИ. Срещала съм предупреждение, че в по-големи
дози сиропът можел да действа халюциногенно, но и това не ми се е случвало!



Черният бъз (както и белият) са много популярна билка в народната ни медицина.
Много хора я използват, включително и аз, така че - спокойно!

УСПЕХ!





Тема Re: черен бъзнови [re: *jull**]  
Автор dianavk (непознат)
Публикувано02.11.08 19:06



Благодаря ти Джил, помагаш на много хора във форума, продължавай все така. Бъди здрава!!!



Тема Re: черен бъзнови [re: dianavk]  
Автор *jull** (())
Публикувано02.11.08 21:48



Благодаря ти, мила и давай смело с черния бъз! Истинско чудо на природата е! А през пролетта си направи сироп от белия бъз. Събирай му корените, листата и цветовете - всяка част от това растение са изключително полезни. Ако ти трябват рецепти - насреща съм! Само едно уточнение - когато срещнеш за една и съща билка противоречив режим за прием - напр. половин час "преди" или два часа "след" хранене - не се притеснявай. Идеята е да не се смесва с храната, за да може билката да подейства пълноценно. Пропуснах да кажа, че сироп или мармалад от черен бъз може да се приема спокойно през целия зимен сезон, а от белия - до есента. П. Димков не предупреждава никъде за опасност от предозиране.

УСПЕХ!



П. П. За протокола - никът ми е ДжУл.



Тема Re: черен бъзнови [re: the_shooter]  
Авторsls (Нерегистриран)
Публикувано03.11.08 21:09



Аз съвсем наскоро - преди седмица, разбрах за качествата на черния бъз - четох из форумите за хора които са се излекували от тумори като са го приемали. Намерих полуизсъхнали плодчета из храстите - все още се намират, така че сега ги пробвах, но глътнах 6-7 цели, без да ги дъвча. Ако нищо не ми стане ще ги дам и на моя близък, който е с тумор на ларингса.
Предполагам че няма разлика дали ще се гълтат цели или ще се дъвчат



Тема Re: черен бъзнови [re: sls]  
Авторspp (Нерегистриран)
Публикувано20.11.08 16:22



Семенцата на черния бъз са отровни!
Пийте го на сироп, приготвен от равни части плодчета и захар, които се прецеждат след 10-дни престой на хладно.Сиропът се съхранява в тъмно шише в хладилника.



Тема Re: черен бъзнови [re: spp]  
Автор Гaмбa ()
Публикувано20.11.08 18:47



Човек,погледни ми втория пост по темата.Наистина са отровно,захранването започва с 5-6 броя и всеки ден с по едно зрънце се увеличава и стигнах до 30 зрънца на ден .Познавам още поне десетина които го пиеха,аз научих двама мъже да го пият ,тъй че познавам около 15 човека и хората са добре .Отделно,че най-ефективни са зрънцата в суров вид ( който може де) аз ги ядях без проблеми



Тема Re: черен бъзнови [re: Гaмбa]  
Автор123 (Нерегистриран)
Публикувано21.11.08 14:31



някай чувал ли е че в аптеките за диабетици продавали такъв сок от бъз.и дали е със същите своъства-едва ли.



Тема Re: черен бъзнови [re: 123]  
Автор Buba67 ()
Публикувано21.11.08 14:48



123, ако ви трябва спешно сироп от черен бъз мога да ви дам малко от моя, ако сте от София. Тази есен си приготвих по рецептата на Димков. Пишете ми на лични бележки или на angelova67@abv.bg



Тема Re: черен бъзнови [re: 123]  
Авторпиceтo (Нерегистриран)
Публикувано21.11.08 14:51



Да аз си купих такъв сироп, продават го във билковите аптеки. На вкус е много приятен , но за качество да се надяваме , че е добър. Струва 6 лв.



Тема Re: черен бъзнови [re: 123]  
Автор Гaмбa ()
Публикувано21.11.08 14:57



четете внимателно какво пише на етикета,сиропа почти няма нужните качества и ще си похарчете парите напразно.Не виждам проблем човек да си го направи сам



Тема Re: черен бъзнови [re: Гaмбa]  
Автор *jull** (())
Публикувано21.11.08 15:02



А какво пише на етикета?





Тема Re: черен бъзнови [re: *jull**]  
Автор Гaмбa ()
Публикувано21.11.08 15:51



Ще проверя и докладвам ,но мисля в понеделник ще стане защото имам позната аптекарка(искаха да ни женят едно време ама така не стават тез работи) ,но аптеката и е в плоклиниката вътре.Ами мисля ,че пишеше ектрат от разстението 10-12% ,нещо такова .С нея сме си коментирали( майка и е медицинска сестра на детско отделение,викал съм я да ми намира вените когато анестезиолозите не можаха),че това просто са си измами на хората и ,че не се чете какво има вътре и освен като хранителни качества ,реално някава друга стойност няма или е минимална.Тази билка не я познавах,майка и ми я препоръча ,то не препоръча ,а заповяда да пия(много люта севернячка е).Потърсих по-лесния начин: готов сироп да си купя,но прави сметка,тя има интерес да се продава стоката ме спря да купя сиропа.Ще проверя и докладвам коя е фирмата и какво представлява,на лични ще пиша ти прецени дали да постнеш на обща



Тема Re: черен бъзнови [re: Гaмбa]  
Авторпиceтo (Нерегистриран)
Публикувано21.11.08 17:38



Чета от етикета дословно: Съдържание: Екстракт от черен бъз - плод, захар, лимонена киселина. След отваряне да се съхранява 1 месец в хладилник. Дозата е 3 на ден по 1 супена лъжица , за деца по 1 чаена лъжица пак 3 пъти дневно. Ако ми позволите и искате ще напиша и фирмата. Никаде не пише по опаковката процентно отношение.
С поздрав : писето



Тема Re: черен бъзнови [re: пиceтo]  
Автор *jull** (())
Публикувано21.11.08 17:48



Освен това, режимът на съхранение не подсказва за консерванти.
Може би пък тази фирма да е по-читава от онази, за която говори Гамба...





Тема Re: черен бъзнови [re: *jull**]  
АвторKaлoянa (Нерегистриран)
Публикувано21.11.08 18:35



За това, което се говори по-горе е производство на фирмаЮлия, аз това лято си купих буркан от аптаката в халите (софийските) на Лечител Там има и други такива бурканчета, от 3 други вида сиропи, направи ми впечатление, не беше лошо качество и за мен е добър, като нямам друг, и това е добре
Там видях, че продават и Саменто екстракт, течност, също витамин С на прах, информация за който го интерисува, имат и други хубави вносни неща



Тема Re: черен бъзнови [re: Kaлoянa]  
Авторпиceтo (Нерегистриран)
Публикувано21.11.08 18:39



Точно така , фирмата е Юлия.



Тема Re: черен бъзнови [re: пиceтo]  
Автор Гaмбa ()
Публикувано21.11.08 19:54



Значи спомням си,че съдът в който се продаваше сиропа беше във форма на бурканче,нетното тегло беше нестандартно,не завършваше на кръгло число(под половин литър беше) и цената му тогава бе малко под 5 лева( сега ще е повече предполагам).Казах ви в понеделник ще отида да приказвам с нея какво е имала в предвид когато ме спря.Тогава правих химиотерапия,замотан отвсякъде и просто каквото ми каза го направих.Сутринта имам около 30 минути достатъчно време да проверя и до обяд ще пиша.И за други неща които съм се залетявал да купувам ме е спирала ,не че са вредни ,а просто да не си харча парите



Тема Re: черен бъзнови [re: Гaмбa]  
Автор *jull** (())
Публикувано21.11.08 20:37



Благодаря, Гамба! Информацията какво да НЕ купуваме е също толкова ценна, колкото и какво да купуваме!





Тема Re: черен бъзнови [re: spp]  
Автор firrst (BIG)
Публикувано21.11.08 22:57



В отговор на:

Семенцата на черния бъз са отровни!




Ти тва от личен опит ли го казваш!!





Тема Re: черен бъзнови [re: firrst]  
Автор123 (Нерегистриран)
Публикувано25.11.08 15:33



може ли дао се приемат успоредно капсули с екстракт от плода и други с екстракт от листатат на черния бъз и дали имат ефекта на сиропа,



Тема Re: черен бъзнови [re: 123]  
Автор ana8 (непознат)
Публикувано25.11.08 15:57



Чела съм много добри отзиви за черния бъз. Ние го ползваме съвсем от скоро и не мога да кажа от личен опит колко е ефикасен. Може би някой от вас го е взимал по-дълго време, нека сподели със всички от форума.



Тема Re: черен бъзнови [re: ana8]  
Автор Гaмбa ()
Публикувано25.11.08 16:11



Аз го вземах и наистина почуствах положителния му ефект,но само натурален: берях го,миех и зрънце по зрънце ядях.Когато му свършваше сезона го накиснах във виното ,отделно изсуших.Преди вливки чрез него си поддържах и хемоглобина ( е не бива да става панацея,и други неща пиех),но наистина има ефект
Фирмата която обещах да проверя от моята аптекарка и негативното и отношение се казва ЕКОМЕТ,тя в момента не работи с нея.По принцип си каза жената,че колкото валериана на хапчета понижава кръвното ,така и тоя вид сиропи са лечебни.Който иска да си ги пие и има пари за харчене и най-вече самовнушението,че му действат добре да ги пие.



Тема Re: черен бъзнови [re: Гaмбa]  
АвторlNER (Нерегистриран)
Публикувано14.12.08 11:27



От сиропа от бъз ми останаха зърната и според една рецепта от форума ги допълних с вода, за да станат на вино за 2-3 седмици. Днес виждам, че е станал един супер странен сироп, който не може да се задържи в лъжица или чаша, просто се плъзга . Не прилича нито на вино, нито на сироп. Има ли някой опит с това чудо и какво да правя с него?



Тема Re: черен бъзнови [re: lNER]  
Автор *jull**Модератор (нощна птица)
Публикувано14.12.08 14:15



Нещо като желенце ли си докарала?


Едва ли е вредно, все пак зърна от бъз са!

"Совите не са това, което са..."

Тема Re: черен бъзнови [re: *jull**]  
Авторiner (Нерегистриран)
Публикувано14.12.08 14:54



Да,желе, което прилича на Терминатора,като се разпада...-локвички, които не се държат в лъжицата и се събират, направо като живи. Май за вино няма да стане, каквато ми беше идеята.



Тема Re: черен бъзнови [re: iner]  
Автор *jull**Модератор (нощна птица)
Публикувано14.12.08 17:10



Мисля, че няма нищо лошо в това, че си получила желенце
или... втечнен Терминатор (ако повече ти харесва!)


Това е също много полезно, така че грабвай черпака!



"Совите не са това, което са..."

Тема Re: черен бъзнови [re: *jull**]  
Автор mimoza - живa (кукуряк)
Публикувано15.12.08 18:26



Аз пия черен бъз, но не сироп, а направено като сладко в един буркан. Даде ми го една съседка, и в началото много ме беше страх да не се отровя, но уви нищо ми няма. Пия го вече месец, само не знам кога трябва да го спра, имало някаква система за пиене, но аз не я знам. Но определено "мармалада от бъз" е приятен на вкус, не е като Натанала например. Пила съм и сироп от бял бъз (може би имаха в предид от цвят на бъз, не знам), но не знам за какво съм го пила чесно. Казаха ми да пия и аз го пих. Сиропа не знам как се прави, но за мармаладчето знам че бъза се бере много узрял, слага се в една тава ред бъз, ред захар и така докато свърши бъза. Оставя се да престои на хладно и тъмно ( за да не ферментирал) и след това се хапва по 3 с.л. на ден преди храна. Поне моя бъз така го е направила жената, която ми го даде. Не знам с какво ми помага, но се чувствам добре, само дето после имам проблем с газовете

, но се трае.



Тема Re: черен бъзнови [re: mimoza - живa]  
Автор ana8 (новак)
Публикувано27.04.09 10:27



Ние също взимаме сладко от черният бъз вече половин година. Понеже, така да се каже, направеното количество свършва съм купила готов сироп от аптеката на фирма "Юлия". Някой ползвал ли е този сироп и мога ли да му се доверя. Все пак до август, когато ще е готов бъза има много време. Казаха ми че трябва бъза да се взима дълго време, но колко все пак? Т.е. искам да ви попитам - трябва ли да се правят почивки. Става въпрос за опериран от тумор в мозъка.



Тема Re: черен бъзнови [re: ana8]  
Автор Гaмбa ()
Публикувано27.04.09 11:36



по-горе прочети за този сироп,навремето моя позната аптекарка не ми го препоръчваше,сега не зная,но прочети съдържанието все пак



Тема Re: черен бъзнови [re: Гaмбa]  
Автор ana8 (новак)
Публикувано27.05.09 12:56



Пием сиропа от чер. бъз на фирма "Юлия". Но въпроса, който ме притеснява е следния - все пак това е сироп, т.е. приготвя се със захар. А много е изписано, че при раковоболни не трябва да се консумира захар. С две думи съм объркана. Хем чер. бъз е антираково, а сиропа е със захар. Дано правилно сте ме разбрали.



Тема Re: черен бъзнови [re: ana8]  
Автор reni56 (бореща се)
Публикувано29.05.09 12:05



Здравейте ana8, с вас имаме еднакъв проблем.Моята дъщеря е с тумор в мозъка

Оперирана е, вчера беше последния й прием на Темодал, има още 4 дни лъчетерапия.Днес ще разбера какви са кръвните й показателиАз също мисля да започна да й давам бъз под някаква форма, поне докато узрее, за да почне да взема сурови зрънца.Мога ли да ви пиша на лични?
Някой опитвал ли се е да замразява зрънца от бъз във фризера?

От всяко една безизходна ситуация, има най-малко два изхода!

Тема Re: черен бъзнови [re: reni56]  
Автор *jull**Модератор (нощна птица)
Публикувано29.05.09 12:12



За замразен бъз не си спомням, но има сушен и се прави на чай!
Дори видях една фирма, която го предлага, но може би по аптеки и билкари също се намира (ако човек няма време да суши сам).



"Совите не са това, което са..."

Тема Re: черен бъзнови [re: *jull**]  
Автор reni56 (бореща се)
Публикувано29.05.09 13:00



Благодаря за бързия отговор!

Ще потърся по билковите аптеки.

От всяко една безизходна ситуация, има най-малко два изхода!

Тема Re: черен бъзнови [re: reni56]  
Автор Buba67Модератор ()
Публикувано30.08.09 23:09



Въпрос на pandora6.

Плодовете на кой бъз се ползват за сок, тревистия /бъзак/ или дървесния?

Да имаш кураж не значи да не се страхуваш,а да си господар на страха си - Марк Твен


Тема Re: черен бъзнови [re: Buba67]  
Авторнoвa (Нерегистриран)
Публикувано03.09.09 17:01



От дървесния вид се пави сироп от цветовете но НЕ от плодчетата. Сироп от плодчета се прави от ниския бъз-не знам точно как се казва. За това съм говорила лично д-р Петър Димков/внук/



Тема Re: черен бъзнови [re: нoвa]  
Автор pe_pe (непознат )
Публикувано15.09.09 12:06



Моля ви някой да приложи снимки на дървесния и на тревистия вид черен бъз.Много се обърках вече.В крайна сметка от плодчетата на кой вид се прави сиропа?Как да ги различа...?



Тема Re: черен бъзнови [re: pe_pe]  
Автор tzveti61 (непознат )
Публикувано15.09.09 12:43



От този бъз, който прилича на дърво/дървесен/ се прави сироп от ЦВЕТОВЕТЕ на пролет. Много е хубав и също полезен. Другия бъз е нисък не по-висок от 1.70-1.80 м. зрее по-късно, намира се обикновено около реките и от неговите ПЛОДЧЕТА се прави сироп.За това нещо съм се консултирала лично с Д-р Димков и тъй като консултацията я направих след като бях заредила доста буркани с плодчета от дървесния вид той ми каза да го изхвърля и да направя сироп от ниския. Аз последвах съвета му и няма причина точно в него да се съмнявам.



Тема Re: черен бъзнови [re: tzveti61]  
Автор pe_pe (непознат )
Публикувано15.09.09 13:21



Благодаря ти tzveti61, за бързия отговор,но аз пак се двоумя.Този за когото говоря расте по пътя и е близо до река.Висок е около 1.50...но е на китки....и е изправен нагоре..като букет.За това исках някой да приложи снимки ако може.Дървесния вид колко трябва да е висок.И има ли разлика в сезона в които се берат двата вида.Сега на кой бъз е сезона?

<P ID="edit"><FONT class="small"><EM>Редактирано от pe_pe на 15.09.09 13:23.</EM></FONT></P>
http://www.mirbg.info/album/Samb-e.jpg

Редактирано от pe_pe на 15.09.09 13:25.



Тема Re: черен бъзнови [re: pe_pe]  
Автор pe_pe (непознат )
Публикувано15.09.09 13:27





ето това представлява този бъз,който е близо до нас

Редактирано от Buba67 на 15.09.09 15:50.



Тема Re: черен бъзнови [re: dianavk]  
Автор tzveti61 (непознат )
Публикувано15.09.09 14:05



От снимката не се вижда много добре, по-точно май не се отвори цялата, но ми прилича на ниския, от който се прави сиропа.Другия е като голямо дърво с клони.Плода е горе-долу еднакъв на двата вида. Дървесния узрява по-рано към 20август/поне при нас, което значи на надморска височина около 700метра/, а ниския аз го брах на 02.09.09 Интересно беше , че имаше съцветия, които бяха абсолютно узрели и на същото стъбло абсолютно зелени.Като ги неберете измийте добре на течаща вода и после с вилица много лесно се отделят от дръжката.Иначе с пръсти не става, защото се смачкват зърната. Ако мога да помогна още-с удоволствие.



Тема Re: черен бъзнови [re: tzveti61]  
Автор pe_pe (непознат )
Публикувано15.09.09 14:21



Благодаря ти мила......мисля,че е тревистия,не е дърво със сигурност.Хайде заминавам да бера.После може да го снимам и да кача снимката за консултация.



Тема Re: черен бъзнови [re: pe_pe]  
Автор tzveti61 (непознат )
Публикувано15.09.09 14:30



Хайде със здраве!



Тема Re: черен бъзнови [re: tzveti61]  
Автор мaмчe ()
Публикувано15.09.09 16:15




Това е дървесният вид.Отсрани има 2 малки снимки погледни и тях. На втората е даден плодът на дървесния бъз. Успех в брането и правенето на сиропа.

Ако дадеш цялата си Любов на този прекрасен свят, той ще ти отвърне със същото.

Тема Re: черен бъзнови [re: мaмчe]  
Автор pe_pe (непознат )
Публикувано15.09.09 17:17



Благодаря мамче.Чакам само малко да се скрие слънчо и заминавам да бера.Здраве и усмивки на всички!



Тема Re: черен бъзнови [re: pe_pe]  
Автор pe_pe (непознат )
Публикувано15.09.09 19:37



Моля ви кажете ми...мога ли да направя сока с кафява захар или ще объркам работата.....?



Тема Re: черен бъзнови [re: pe_pe]  
Автор Buba67Модератор ()
Публикувано15.09.09 21:14



Можеш. Тук имаше споделен опит с кафява захар, но после май ферментира. Затова сложи най-отгоре повечко захар.

Да имаш кураж не значи да не се страхуваш,а да си господар на страха си - Марк Твен

Редактирано от Buba67 на 15.09.09 21:14.



Тема Re: черен бъзнови [re: Buba67]  
Автор pe_pe (непознат )
Публикувано15.09.09 21:42



Да Бубе..аз точно за това питам,защото си спомням че при някои беше ферментирало.Ама аз не искам да ми ферментира......и това с повечкото захар отгоре нещо не мога да си го обясня.Нека още някой ако има опит да разкаже.





Тема Re: черен бъзнови [re: pe_pe]  
Автор Buba67Модератор ()
Публикувано15.09.09 22:06



Имах впредвид редовете плодчета бъз и захар се редуват в буркана. Примерно по 2 см горе-долу. Редиш 2 см плод и отгоре 2 см захар и така докато напълниш буркана. Последният слой захар да бъде 5 см, а не 2 както е надолу. Бурканите, които пълних, макар и с обикновена захар не ферментираха тези, които имаха отгоре повечко захар. Затова ти казах най-отгоре 5 см. захар.

Да имаш кураж не значи да не се страхуваш,а да си господар на страха си - Марк Твен


Тема Re: черен бъзнови [re: Buba67]  
Автор nincka45 (новак)
Публикувано15.09.09 22:16



Мармалад от бъз и ябълки

Направих го и стана много приятен на вкус мармалад.



Тема Re: черен бъзнови [re: nincka45]  
Автор irinili (непознат )
Публикувано15.09.09 23:34



Здравейте! Сладури и сладурки имам спешна нужда от помощ, случайно попаднах тук и след като прочетох толкова много неща реших, че точно вие ще ми помогните, за което и предварително ви благодаря! Имаме дъщеря на 4 год. и половина, миналата зима боледува много често, през пролетта я заведохме за 10 дни в Сандански по съжет на лекар, започнахме и теренно хомеопатично лечение, водихме я и на море - просто не оставайте с впечатлението, че сме цъфнали и вързали, но се опитваме да правим каквото е необходимо за здравето на детето, каквото и да ни коства това. По съвет на една позната решихме да направим и сироп от черен бъз. Жената ни обясни, че и тяхната дъщеричка много често се разболявала, но миналата есен са започнали да пият всички в сем. от този сироп и всички са много доволни, поне по нейните думи "все едно с нож се отряза всичко и от тогава малката не е пила антибиотик" Ние със съпруга ми веднага ентусиазирани без да попитаме и без да правим разлика от храстовидния и от тревистия бъз (за който честно казано и дори не съм се замисляла за какво се използва, само за храстовидния занам, че баба правеше страхотен сок през пролетта от неговите жълто-бели цветове) грабнахме по една кофа и отидохме да берем. Набрахме черните плодчета, напълних в буркани както ми беше казано - ред плод, ред захар, да се завърши със захар, да се остави на тъмно без да има слънчева светлина и да се изчака около 10-тина дни да се разтопи захарта, да се прецеди и да се слоьи в халдилник или на хладно място пак в буркани или стъклени шишета. Извинявам се , че съм толкова подробна, но когато се разрових малко из информацията, която е в интернет и много се притесних - пише, че не трябва да има зелени подчета, а аз мисля, че може би има може да са 5-10, но има, после ние сме брали от този високия бъз

просто много се притесних онази жена ми каза, че миналата година и тя е брала от същия давала е на дъщеря си вечер по една кафена лъжичка разстворена във вода не ми е уточнила преди или след хранене, но хора разберете ме, страх ме е да не навредя нещо на детето си, в целта си да помогна да стане нещо лошо! Моля ви дайте ми съвет! Предварително благодаря на всички! Късмет по пътя да направим живота си по-добър!!!



Тема Re: черен бъзнови [re: tzveti61]  
Автор tzveti61 (непознат )
Публикувано16.09.09 13:10



irinili, мила, прочети какво съм писала като "нова" на 03.09.09 в 17.01ч и като
"tzveti61" на 15.09.0 в 14.05ч. Аз изхвърлих два трилитрови буркана, заредени с плодчета от дървесния вид, защото Д-р Димков ми каза, че те не се използват, а да направя сиропа с плод от ниския бъз



Тема Re: черен бъзнови [re: irinili]  
Автор Poзмapи (нервна :-))
Публикувано16.09.09 13:24



С риск да не ти помогна, но: моят баща получи силна алергия от подобен сироп.
Той по принцип имаше такава към някои храни, не предполагахме, че нещо толкова полезно може да я предизвика, но просто споделям.

Имай предвид и тази опиця. Някои хора са чувствителни към антоциановите багрила.


А наши близки всяка есен правят следното - в буркани редят ред плод от черен бъз (от ниския, храстовидния) , ред захар и го дават на децата си. При тях - никакъв проблем.

По принцип плодчетата на дървовидния бъз не са толкова наситени на лекарствени вещества, по-леки са за усвояване. Аз самата си ям направо от дървото.

Но билкарите препоръчват храстовидния, като по-ефикасен и силен. Само да няма тази чувствителност, която се получи при баща ми.

"Умиране няма и задачата има решение!" - Стъчо Джонсън <P ID="edit"><FONT class="small"><EM>Редактирано от Poзмapи на 16.09.09 13:27.</EM></FONT></P>

Редактирано от Poзмapи на 16.09.09 13:28.



Тема Re: черен бъзнови [re: tzveti61]  
Автор pe_pe (непознат )
Публикувано16.09.09 21:42



Аз пак се сетих да попитам нещо....кажете ми моля,сокчето може ли татко да го пие по време на ХТ или трябва да изтекат курсовете както при газта.И ако някой има опит с алое ....какво точно да бъде то,и в какво количество ако се приема заедно с черния бъз.И последно ...сока колко дни трябва да се пие и има ли почивка.Много ми станаха въпросите маи.Благодаря ви





Тема Re: черен бъзнови [re: tzveti61]  
Автор irinili (непознат )
Публикувано16.09.09 23:01



Здравейте отново! Много ви благодаря за помощта и да си призная май наистина ще изхвърля всичките буркани приготвени за сока и то с удоволствие (предполагам, че много ще се успокоя). Но за да не оплескам пак нещата искам да ви попитам как да процедирам с новия, който мисля да направя - ще трябва да е от ниския, този вид, който е като стръкчета на цветенце - само по едничко, пак се почиства и измива, рес плод, ред захар, да престои около 10-15 дни на тъмно, прецежда се и да давам на малката, но как преди или след хранене,сутрин или вечер, и мислите ли, че по една кафена лъжичка ще е достатъчно! Страхотни сте, благодаря ви!





Тема Re: черен бъзнови [re: pe_pe]  
Автор reni56 (бореща се)
Публикувано17.09.09 10:29



Здравей ре-ре,нямам опит с бъза ,започвам да го давам сега но алое моята дъщеря пие от самото начало на ХТ и лъчетерапията, сега е само на ХТ и пак продължава.Купуваме алое от американската фирма Форевър защото май то е с най-голяма концентрация.Малко скъпичко излиза защото 1л стига за 10 дни тя пие по40мл три пъти на ден.Много съм доволна от Герисана ,има го навсякъде по аптеките ,не е скъп а пък едоста ефикасен за подобряване на кръвните показатели,опитай и с него.Успех.

От всяка една безизходна ситуация, има най-малко два изхода!


Тема Re: черен бъзнови [re: dianavk]  
Автор tzveti61 (непознат )
Публикувано23.09.09 17:41



След като направих сиропа от бъза, това което остана го залях с вода стоя 10-ина дни и вчера го прецедих. Стана страхотно вино, колко ще издържи без да ферментира не знам. Но имам въпрос ако някой знае да каже.
Дали като се пие това т.н. вино човек се "опиянява"? Препоръчително е да се пие по една винена чаша преди обя и вечеря. Д-р Димков го препоръчва като казва, че дествието му е като на сиропа от бъз, но понеже е по рядко се пие както писах по-горе.



Тема Re: черен бъзнови [re: tzveti61]  
Автор tzveti61 (непознат )
Публикувано25.09.09 10:53



Объркана съм. Препоръчва се сироп от бъз като нещо много добро и полезно, а в същото време абсолютно се забранява консумерането на захар. Сиропа нали се прави със захар. Може би това е разисквано, но съм разтревожена.Освен за другите гадости, поради които дъщеря ми трябва да го пие, сега за очакваната грипна епидемия сиропа е много добър за засилване на имунната система. Цялото семейство вкл. и децата пият от сиропа п.съгласно указанията.



Тема Re: черен бъзнови [re: tzveti61]  
Автор Buba67Модератор ()
Публикувано25.09.09 13:07



Цвети, можеш да даваш замразени зрънца бъз, ако те притеснява захарта. А и количеството захар в лъжицата сладко не е кой знае колко, ако не се приема друга захар.

Да имаш кураж не значи да не се страхуваш,а да си господар на страха си - Марк Твен


Тема Re: черен бъзнови [re: Buba67]  
Автор tzveti61 (непознат )
Публикувано25.09.09 14:35



Благодаря за отговора. Все още има бъз , така че може да заредя фризера. По колко на ден да се прима, за да има ефект? А сиропа е доста сладък и като се взема по три пъти на ден, не знам...



Тема Re: черен бъзнови [re: tzveti61]  
Автор Buba67Модератор ()
Публикувано25.09.09 16:11



Започва се с 5 зрънца първия ден. Втория ден 6 зрънца и така всеки ден се увеличава приема с 1 зрънце до достигането на 20 зрънца на ден. Това е максималната доза.

Да имаш кураж не значи да не се страхуваш,а да си господар на страха си - Марк Твен


Тема Re: черен бъзнови [re: Buba67]  
Автор tzveti61 (непознат )
Публикувано25.09.09 17:10



Благодаря. Още един въпрос. Достигайки 20 зрънца на ден след това все по толкова ли се взимат. Това постепенното, за да привикне организма ли е?



Тема Re: черен бъзнови [re: tzveti61]  
Автор Buba67Модератор ()
Публикувано25.09.09 17:54



Да, достигайки 20 зрънца, това е максималната доза, която се взима на ден. Увеличаване приема от 5 зрънца с по 1 всеки следващ ден е точно за привикване на организма.

Да имаш кураж не значи да не се страхуваш,а да си господар на страха си - Марк Твен


Тема Re: черен бъзнови [re: Buba67]  
Автор panterata68 (голямата)
Публикувано27.09.09 13:49



Абе хора,имам въпрос -и при вас ли е така?СЛЕД КАТО СИ НАПРАВИХ В ЕДИН ТРИЛИТРОВ БУРКАН РЕД БЪЗ РЕД ЗАХАР И ОТГОРЕ ПОКРИХ С МАРЛИЧКА И ЗАПЕЧАТАХ С НАДУПЧЕНА КАПАЧКА НА ТРЕТИЯ,ЧЕТВЪРТИЯ ДЕН И ДО ДНЕС ВЪТРЕ СЕ НАПЪЛНИ С ЕДНИ МУШИЧКИ-ЧУДО.Мирише на вино и кипи яко.Някой да ми каже така ли трябва да бъде че, за първи път го правя и дали да го пия след като стане един месец и го прецедя.Ами тези мушички дето са вътре?



Трудното го правя лесно,невъзможното малко ме забавя

Тема Re: черен бъзнови [re: panterata68]  
Автор pe_pe (непознат )
Публикувано27.09.09 14:12



Нали е затворено с марля и капачка ..от къде влязоха тези мухи?Ти къде държиш буркана?Мойте са на терасата ,но не на пряка слънчева светлина и гърлата им са покрити само с марля(двойно прегъната).Стоят вече 3 седмици и нямам проблем.И при мен излизат балончета и мирише малко на вино,но според мен няма как да е иначе:плод и захар...не може да не ферментира поне малко.Аз четох че и да ферментира,няма проблем.Ще го пиеш на винце

.



Тема Re: черен бъзнови [re: pe_pe]  
Автор panterata68 (голямата)
Публикувано27.09.09 14:32



и аз го държа на терасата ама не е на слънце-идея си нямам от къде влизат тия гадове но нищо може пък така да е по-ефикасен

знае ли човек от какво ще се оправи?на 10.10 трябва да го прецеждам ама сега чета тук по темата че другите го прецеждали след 10 дена пък аз един месец.После ти как го взимаш?

Трудното го правя лесно,невъзможното малко ме забавя

Тема Re: черен бъзнови [re: panterata68]  
Автор pe_pe (непознат )
Публикувано27.09.09 14:40



И аз го правя за 1-ви път.Ще го държа общо 3 седмици.После го прецеждам ...наливам в шишета и по 2 супени лъжици на ден(сутрин ена и вечер една),преди ядене.

Редактирано от pe_pe на 27.09.09 14:41.



Тема Re: черен бъзнови [re: pe_pe]  
Автор panterata68 (голямата)
Публикувано27.09.09 14:44



БЛАГОДАРЯ ТИ

Ще пия каквато и да е помия станала смухи без мухи пак ще го изпия,като знам че моя мъж си пи урината за жълтеница аз едни мухи ли няма да преглътна

Трудното го правя лесно,невъзможното малко ме забавя

Тема Re: черен бъзнови [re: panterata68]  
Автор пиceтo (минаващ)
Публикувано27.09.09 15:01



Аз също тази година за пръв път правих сиропчето под ръководството на Бубето- Стана приказен! Държахме го 3 седмици на тъмно в коридора и запечатан само с двойна марличка , без капачка. Наистина на 10 ден започнаха да се въртят мушички но не в буркана, миришеше малко на винце. Когато обаче го прецеждахме го разбъркахме непосредствено преди това хубаво с дървена лъжица, имаше леки балонки но във готов прецеден вид нямаше и помен от тях.
Самото прецеждане направихме така: във цедка /пластмасова/ , върху нея сложихме марля двойна и без да бъркаме и мачкаме семецата го прецедихме. Невероятен е на вкус .



Тема Re: черен бъзнови [re: пиceтo]  
Автор laleto1 (непознат)
Публикувано27.09.09 20:51



Здравейте милички! Аз направих бъзака по рецептата на Петър Димков, но понеже там не пише да се покрие с марля, си затворих бурканите с капачки. И ги държа в стаята зад вратата. На светло , но не на слънце.Този буркан, който не бе много плътно затворен, днес го прецедих, / престоя общо 17 дена/ защото имаше малки мехурчета и ме беше страх да не ферментира. Но сиропа е страхотен. Другите са плътно затворени и им няма нищо- ще ги държа до 21-я ден. Естествено, че си долях и вода за да стене и винцето. Не знам как действа на туморите, но като имунностимулант със сигурност действа.



Тема Re: черен бъзнови [re: dianavk]  
Автор tzveti61 (непознат )
Публикувано28.09.09 13:36



Аз го правя както го прави Писето.Давам го три пъти на ден преди ядене по една супена лъжица -за възрастни. За деца е по една чаена лъжичка. Това е по указания на П.Димков лично по телефона сме го питали. Освен това той каза нещо, което не съм чела по рецептите, дори и неговите. След като се налее сиропа в буркан или шише може да се стерилизира за няколко минути и така няма опасност да се развали. Сега съм заредила нови буркани с бъз, които ще бъдат готови след 7-8 дни. Това, което остане след прецеждане го връщам обратно в големия буркан и сипвам вода. На 1 гкр от бъза 3 литра вода. Един път го нпаравих и стана стахотно вино. Пие се по една винена чаша на обяд и вечеря преди хранене. Понеже не знам как да го съхранявам насипах го в буркани и го сложих в хладилника.Не знам какво ще стане по-нататък, но в момента е прекрасно.



Тема Re: черен бъзнови [re: panterata68]  
Автор mimozitta (кукуряк)
Публикувано28.09.09 22:25



Ей, Пантерке, ти сигурна ли си че тоя бъз е за тебе, нали знаеш че всеки организъм си е строго индивидуален..Мисля, че преди да вземем нещо първо трябва да знаем дали е за нас. Както казват, абе яж домати или червено цвекло, а то дефакто е отрова за нас. Не знам, това е моето скромно мнение.



Тема Re: черен бъзнови [re: tzveti61]  
Автор Buba67Модератор ()
Публикувано24.08.10 10:55



Ето един клип за разликата между лековития и отровен черен бъз. Клипът е на английски, дайте едно рамо, моля.
Не искам да преведете всичко дума по дума и да ми го напишете, а изслушайте и изгледайте клипа и дайте ясни признаци, по които да различаваме видовете.



Да имаш кураж не значи да не се страхуваш,а да си господар на страха си - Марк Твен

Тема Re: черен бъзнови [re: mimozitta]  
Автор just flower (глезанка)
Публикувано24.08.10 12:28



mimozitta мила,
би ли обяснила за кои хора НЕ е черния бъз, защото се учудих?!



Тема Re: черен бъзнови [re: just flower]  
Автор Poзмapи (жилава)
Публикувано24.08.10 12:35



Може да се получи алергия от виолетовите багрилни вещества - антоцианите. Някои хора са алергични както към червени и лилави плодове, така даже и към червено вино, приготвено тот тъмните сортове грозде.

"Сбогом на илюзиите, добър ден, радост."


Тема Re: черен бъзнови [re: Poзмapи]  
Автор just flower (глезанка)
Публикувано24.08.10 16:59



О, ако е за това при нас няма такъв проблем, мисля.
"Както се вижда, и плодовете са на рехави гроздови, а не като на отровния - сбити.", но ние берем от "сбития", мислех, че той е лековит, именно, отровен е в големи количества, но в точно определени е лековит, особено за онкологичните заболявания..Онзи с по- рехавите плодчета не е ли дървесния, по- ранно зреещ, от който се прави сок, бял бъз? А бъзака, който аз мислех, че е по- лековит (особено, както казах за онко заболявания) е на гъсти съцветия(или там, както е по- правилно незнам..) и плодовете са вирнати нагоре, при другия са надолу наклонени. Бъзакът зрее сега- края на август, началото на септември..Или и аз съм в объркване..


П.П. По- горе в темата е обяснено така от tzveti61 и аз мисля, че е така:

Re: черен бъз [re: pe_pe]
Автор tzveti61 (непознат )
Публикувано 15.09.09 12:43

"От този бъз, който прилича на дърво/дървесен/ се прави сироп от ЦВЕТОВЕТЕ на пролет. Много е хубав и също полезен. Другия бъз е нисък не по-висок от 1.70-1.80 м. зрее по-късно, намира се обикновено около реките и от неговите ПЛОДЧЕТА се прави сироп.За това нещо съм се консултирала лично с Д-р Димков и тъй като консултацията я направих след като бях заредила доста буркани с плодчета от дървесния вид той ми каза да го изхвърля и да направя сироп от ниския. Аз последвах съвета му и няма причина точно в него да се съмнявам."

И мнението на нова:

Re: черен бъз [re: Buba67]
Автор нoвa (Нерегистриран)
Публикувано 03.09.09 17:01

От дървесния вид се пави сироп от цветовете но НЕ от плодчетата. Сироп от плодчета се прави от ниския бъз-не знам точно как се казва. За това съм говорила лично д-р Петър Димков/внук/





Редактирано от just flower на 24.08.10 17:07.



Тема Re: черен бъзнови [re: just flower]  
Автор Poзмapи (жилава)
Публикувано24.08.10 17:39



Берем от "сбития", мислех, че той е лековит, именно, отровен е в големи количества, но в точно определени е лековит, особено за онкологичните заболявани
Така е, индивидуално е. Моя близка дава на деца, и те се чувстват добре, а баща ми не го понесе. Този сбития е нисък храст, бъзак, и както ти казваш съцветията и после плодовете са вирнати нагоре.

От дървовидния се прави сироп от цветовете, за плодчетата - не знам. Аз ги ям направо то дървото.




Изобщо според моето скромно мнение и двата вида са полезни, като при първия, бъзака, полезните вещества са по-концентрирани и трябва да се внимава, някой да не е алергичен.


Бях постнала едни картинки, обясняващи разликата между двата вида.

Обаче - интернетът ми ги объркал тотално - та изтрих целия постинг. Ако мога довечера пак ще направя сравнението


"Сбогом на илюзиите, добър ден, радост."

Редактирано от Poзмapи на 24.08.10 17:43.



Тема Re: черен бъзнови [re: Buba67]  
Автор Kaлoянa_ (ентусиаст)
Публикувано24.08.10 19:33



Има разлика между двата, лековития е дървестния, този който е от дърво, от който пролетно време правим сироп от цветовете За да съм по убедителна ще ви пусна малко инфо

прави се и вино от този бъз, ето вижте В медицината се използват цветовете ,листата и плодовете ето още инфо ето и едно голямо дърво как изглежда, има различни сортове, но еднакво лековито Ето в щатите от къде може да се закупи, от ферма, това е цена за паунд, който 450 грама, а това е рецепта за сироп от белия цвят Ето още рецепти за вино от черен бъз Ето ви още рецепти за вино, сладко, сироп Ето в щатите как се продава дървесния бъз, може всеки да си засади ако има двор, хората правят бизнес и от това ето една канадска ферма го продава, но на малки количества не изпраща до щатите ето още една плантация от където може да се купи дъвото и да се засади През цялото време говорим само за дървесния бъз, и плодчетата му Сега ви изпращам нещо от БГ мама, там много ясно е обяснено каква е разликата между дървестния и храстовидния бъз, успех на всички



Тема Re: черен бъзнови [re: Kaлoянa_]  
Автор ggs (Survivor)
Публикувано25.08.10 00:08



Понеже много се обърках с двата вида бъз,
искам помощ да ми кажете това моето какво е и дали става да си сложа от него във фризера и да ям по 20 зрънца /увеличавайки ги до 20/?





днес май няма да успея да кача снимката...ще се пробвам сутринта. определено е от провисналия плод, не от този стърчащия нагоре...

Ето какво чета във бг мама:
Голяма бъркотия сте направили с тази тема. Всеки пише за това, което си мисли (по принцип, правилно), ама хих не чете другите за кое нещо пишат.

Първо, да се разберем за кое растение иде реч.

Тревист бъз = Бъзак = Sambucus ebulus



Това е трева, висока до 2 метра. Различава се от другия бъз по цветовете - на тревистия бъз цветовете имат ЛИЛАВИ близалца вътре в цветчето. Плодовете видимо не се различават от неспециалисти. Когато дават плод, най-лесно е да разпознаете бъзака по това, че всъшност, стъблото му е зелено, свежо - като на яка дебела трева.
Растението е едногодишно!!! Стеблото е вертикално, без разклонения в основата - расте като царевицата, разклонява се при върха, където прави няколко сложни съцветия.

Дървовиден бъз = Храстовиден бъз = Бял бъз = Черен бъз = Свирчовина = Sambicis nigra

http://calphotos.berkeley.edu/cgi/img_query?query_src=photos_index&enlarge=0000+0000+0906+0646
http://calphotos.berkeley.edu/cgi/img_query?query_src=photos_index&enlarge=0000+0000+0906+0647



Това е храст, МНОГОГОДИШНО растение, което в основата на стъблото има КОРА, като всяко дърво, а в горните клонки е зелено, като всеки летораст. Стига до 6 метра височина, но може и да е само 1 метър - зависи от условията, при които расте. РАЗКЛОНЯВА СЕ като дърво.

Бъзакът (тревистото растение) е отровно. Ядат го кози и магарета, но другите тревопасни го избягват.

Плодовете и на S.nigra и на S.ebulus се събират и се ползват в народната медицина. Имуностимулиращо действие имат плодовете на дървовидния бъз, също така неговите цветове се берат за производство на прословутия сироп от бъз (през пролетта).

Плодчетата на бъзака се приемат при стомашни проблеми, но в малки количества, заради именно отворните цианогенни гликозиди в семенцата на плодчето. Тревистият бъз се изучава за противотуморно действие, но тези вещества се намират на друго място в растението.

Правете разлика между месестата част на плодчето и семената вътре в плодчето - както месестата част на ябълките и семената на ябълките- те имат съвсем различен химичен състав.


От тук пък се вижда, че името на този препоръчания бъз е този, който е писала буба че е отровен - Sambicis nigra..... Моя също по-прилича на него....

Редактирано от Buba67 на 25.08.10 08:42.



Тема Re: черен бъзнови [re: Kaлoянa_]  
Автор Poзмapи (жилава)
Публикувано25.08.10 09:25



1. Тревист бъз, бъзак, бъзе - Sambucus ebulus - цвят и плод


Ref:


Ref:






2. Черен бъз, дървовиден бъз, свирчовичина - Sambucus nigra - плод

Ref:




Ref:

"Сбогом на илюзиите, добър ден, радост."

Тема Re: черен бъзнови [re: Poзмapи]  
Автор Buba67Модератор ()
Публикувано25.08.10 10:05



Прегледах цялата тема отново, защото взех да се притеснявам, че съм пила и яла от отровния бъз, НО след всичко прочетено се убедих, че съм на прав път.
Ползват се и двата вида бъз, Черен бъз- дървовиден бъз (свирчовина, базак, бъзуняк, драмбъз, селешник, мимер)Sambucus nigra L. Сем. Бъзови - Caprifoliaceae, както и бъзакът (Sambucus ebulus L.). Различава се от бъза по това, че стъблото му е едно годишно и нрашниците са червеникави, цветовете — бели, а плодът — черен. За мен не се приготвя и приема единствено ниския полски бъз.
Да уточня, че съм приемала и от двата вида бъз, ще продължа и тази есен.

В края на статията пише и за втория вид бъз.





Да имаш кураж не значи да не се страхуваш,а да си господар на страха си - Марк Твен

Редактирано от Buba67 на 25.08.10 10:08.



Тема Re: черен бъзнови [re: Buba67]  
Автор ggs (Survivor)
Публикувано25.08.10 10:15



Благодаря ти Бубе, че си оправила снимката ми.
Моят бъз харесва ли ти?

Аз незнам кой е тоя "ниския полския".....


Всъщност как да разбера дали не съм срещнала ниския полския, вместо храстовидния? Нали обикновенно го търсим в гората, в смисъл не в частни градини...
И до колкото разбра, ядът се и стърчащите на горе гроздове, и провисналите като моя? Ай че каша....

Редактирано от ggs на 25.08.10 10:21.



Тема Re: черен бъзнови [re: ggs]  
Автор Buba67Модератор ()
Публикувано25.08.10 11:57



Ниският полски бъз е около 50, 60 см на височина и пръснат на единични растения из нивята. Другият, от който ми берат е на колонии около реките или долините, достига метър, даже два на височина. Цветовете му стърчат нагоре, провиснали са на дървовидния, както казах, приемала съм и от двата вида.
Спокойно, всичко ще е наред. Просто започваш с малка доза на приемане /да не би да изникне алергична реакция/, ако всичко е наред, продължаваш.
Бъзът ти е чудесен, само внимавай като го приготвяш /независмио дали на сироп или мармалад/ или замразяваш. Задължително махаш всички неузрели, зеленикави или по светли плодчета.



Да имаш кураж не значи да не се страхуваш,а да си господар на страха си - Марк Твен

Редактирано от Buba67 на 25.08.10 11:59.



Тема Re: черен бъзнови [re: Buba67]  
Авторtzveta61 (Нерегистриран)
Публикувано25.08.10 13:01



Аз правя вече две години и всички от фамилията 4 внучета, син, дъщеря, снаха и зет пият следното: през пролетта правя сироп от цвета на ДЪРВЕСТНИЯ вид, а през есента сироп от плодчетата на БЪЗАК-този, който расте покрай реките. От дървестния НЕ СЕ ПРАВИ СИРОП от плодчетата. Лично съм говорила с внука на Петър Димков, също доктор и след като вече бях направила сироп от плодчетата на дървестния вид той ми каза да го изхвърля и да направя сироп от бъзака. Няма причина да не му вярвам. Още повече, че дъщеря ми, която е с онкологично заболяване и е ходила два пъти при него и той много добре знае, че тя ще го пие и той ми каза какво да правя. Нещо го замотах в обяснението, но по същество е точно



Тема Re: черен бъзнови [re: Buba67]  
Автор ggs (Survivor)
Публикувано25.08.10 13:46



Бубе, златна си!
Хич няма да му мисла, ами организирам брането. Много добре си ми обяснила, ще внимавам само да не са еденични растения из нивята


Аз вече изядох днес 10 топчета, даже са вкусни и вобще не са гадни. Нищо ми няма. Мисля си дали 20 веднъж дневно ще са ми достатъчни. Ама ако казваш само 20... Ще те слушам



Тема Re: черен бъзнови [re: ggs]  
Автор Buba67Модератор ()
Публикувано25.08.10 15:23



Да ти кажа и аз се замислям за дозата, защото както казах, изчетох всичко отново и Гамба е написал, че приемал по 50 плодчета на ден. Като се има предвид, че съм едра жена, може тази есен да си увелича дозата. Но да уточним, ако си до 70 килограма, по 20 зрънца сутрин на гладно, ако си повече можеш и 30 да приемаш. Лично аз ще започна с 5 и ще достигна 30. Уточнявам, че това са си мои разсъждения на глас. По 20 съм приемала месеци наред.

Да имаш кураж не значи да не се страхуваш,а да си господар на страха си - Марк Твен


Тема Re: черен бъзнови [re: Buba67]  
Автор ana8 (минаващ)
Публикувано27.08.10 10:48



Ние взимаме черният бъз - бъзак /така му казват бабите/, вече втора година. Правим го на сладко, като дозата е 3 х 1 ч.л. на ден. Не мога да кажа, да ли има някакъв ефект върху тумора, но със сигурност няма странични ефекти.



Тема Re: черен бъзнови [re: ana8]  
Авторизrpeв (Нерегистриран)
Публикувано27.08.10 18:27



ами бъзакът на капсули по аптеките? какжо казвате за него?



Тема Re: черен бъзнови [re: изrpeв]  
Автор 123galia (новак)
Публикувано29.08.10 19:22



Здравей изгрев! Майка ми има метастази в мезентериални лимфни възли (беше на ПЕТ скенер през май) и сега е на химиотерапия по схемата Фолфири. Досега е направила 3 химиотерапии. След първата маркерът СЕА падна на 5 (месец преди това беше 9,3 при норма 3,1), но преди третата химиотерапия беше 10,4.
Ако имаш желание, пиши как са нещата при теб, приключи ли химиите и ако да какво пиеш сега.



Тема Re: черен бъз - ферментира ли и как се прави посленови [re: 123galia]  
Автор ggs (Survivor)
Публикувано14.10.10 23:18



След като замразих едно количество, приятелка ми каза че е обсъждала с други жени, че захарта се слагала за да се усвоят/трансформират не знам си какви си вещества...та, можело и да е по-добре да е със захар... Наредих пак един буркан с бъз - ред захар, ред бъз, както си му е реда... Първата доза я прецедих сега в понеделник - имаше известни мехурчета...абе, движи си се вътре живот... Прецедените зърна залях с вода за винце... Днес водата е прекипяла от буркана...отворих го - със сигурност ферментира... Въпроса ми е, това хубаво ли е? Очаква ли се после ферментацията да спре, на тъмно ли да го държа, на светло ли?
Прецеденият сироп ми е в хладилника, има малки балонки отгоре, ама не са много...
Заредила съм и втора доза от преди седмица в три компотени буркана... Двата като ги разбъркам кипят повече, единият по-малко. Завила съм ги с двойна марла, държа ги на прозореца, но не е пряко слънце. Така било по Димков, ама нещо това кипене ме притеснява...
Много моля, който е по-спец да споделя...





Тема Re: черен бъзнови [re: 123galia]  
Авторизrpeв (Нерегистриран)
Публикувано15.10.10 08:14



минах ЛТ през август, направих скенер, резултатите са ок, писах вече вчера в Добрата новина, ще пиша пак, регистрирах се в сайта, ама още не знам как да вляза с името си, а то е - не ми прие кирилица - iizgrev





Тема Re: черен бъзнови [re: изrpeв]  
Автор Bl (новак)
Публикувано18.10.10 15:20



Здравейте!
Чета за този бъз и бих искала да опитам да го приготвя. Изнамерих рецептата, но навсякъде се пише, че се бере август-септември, пък сега вече е средата на октомври. Знам къде има, мога да набера, но ще е става ли за ползване? Не е ли вече "стар" така да се каже? Продава ли се някъде приготвен?



Тема Re: черен бъзнови [re: Bl]  
Автор Buba67Модератор ()
Публикувано18.10.10 15:39



Не е стар, а по-скоро презрял. Пробвайте. Може да се смачкат плодчетата, но все ще остане нещо.

Да имаш кураж не значи да не се страхуваш,а да си господар на страха си - Марк Твен


Тема Re: черен бъзнови [re: Buba67]  
Автор Bl (новак)
Публикувано18.10.10 16:58



И тъй като чета, че някои се оплакват, че ферментирал, а пък четох рецепта при която се оставя да ферментира - кое е правилното?



Тема Re: черен бъзнови [re: Bl]  
Автор Buba67Модератор ()
Публикувано18.10.10 17:10



Независимо къде и колко време стои сиропа, се прецежда и стои на тъмно и хладно, за да не ферментира. Първия път, когато го правих, след прецеждане и омазване на цялата кухня, го сложих в бутилки, но още тогава преди да го сложа в хладилника започваше да се пени много. Пенил се, не пенил се прибрах си го в хладилника и без да го разклащам много го изпихме с мама.

Да имаш кураж не значи да не се страхуваш,а да си господар на страха си - Марк Твен


Тема Re: черен бъзнови [re: Buba67]  
Авторksm (Нерегистриран)
Публикувано03.11.10 14:34



Майка ни направила сок от бъз, ама толкова ме е страх да пия и да давам на децата, че незнам как да постъпя. Изчетох цялата тема и все пак не събрах кураж. Майка е пила поне 2 седмици от него, преди да ни го донесе. Аз взех 2 пъти по 1 чаена лъжичка - нищо не ми стана. Знам, че е от хръстовидния бъзак, че няма семчици или зелени плодчета. Ако има нещо отровно веднага ли ще се прояви като реакция на огранизма и каква ще тя? Хем съм убедена че е полезно, хем става въпрос за децата...



Тема Re: черен бъзнови [re: ksm]  
Автор Buba67Модератор ()
Публикувано03.11.10 14:41



Нямаш основания за притеснения, при положение, че майка ти е приготвила сока, махнала е неузрелите зрънца и е прецедила семките. Да не говорим, че вече втора година си ям зрънцата цели /замразени във фризера/ т.е. ям и семките. Чувствам се добре, да не говорим, че миналата зима у дома всички боледуваха по няколко пъти от вируси, инфекции и прочие чудеса, аз не хванах даже хрема.
Просто давай на децата по кафена лъжичка /зависи колко са големи/, ти можеш да взимаш по супена.

Да имаш кураж не значи да не се страхуваш,а да си господар на страха си - Марк Твен


Тема Re: черен бъзнови [re: Buba67]  
Авторизrpeв (Нерегистриран)
Публикувано03.11.10 21:36



никой ли не пие бъз на зърна? аз го правя втори месец, почнах от 5-6 сутрин на гладно, стигнах до към 20-ина. Маркерите ми падат, но те падат доста от високо, тъй че за влизане в норма ще ви пиша след седмица, когато ще правя изследванията. A понеже всичко почти е на гладно (лененото олио, газта) не смея да смесвам "важните". какво мислите[namigam?



Тема Re: черен бъзнови [re: изrpeв]  
Автор ggs (Survivor)
Публикувано03.11.10 22:29



изгрев, ти само бъз ли пиеш? веднъж на ден по 20 зърна ли? понеже споменаваш газта, чудя се и двете ли ги пиеш? аз точно след месеца когато пих и газ и бъз на зърна имах висок маркер, та не съм почвала пак газта. сега пия сиропа от бъз - два три пъти дневно, пия и на тибетеца топчетата. Абе много гадни тия зърна бъз, на мен ми се гади от тях..... Иначе имам във фризера, ама викщам да не се рзавали сиропа....



Тема Re: черен бъзнови [re: ggs]  
Автор ana8 (член)
Публикувано04.11.10 11:32



Аз съм писала и преди. Мъжа ми "яде" бъза на сладко, вече втора година и то без да почива, 3 пъти на ден по една чаена лъжичка. До сега не съм забелязала да има някакви проблеми. Единствено стомаха му се е изнежил, и често получава киселини, но не мисля че е от бъза. Аз също от време на време си "похапвам" от сладкото, много е приятно на вкус.



Тема Re: черен бъзнови [re: ana8]  
Авторцвeтa (Нерегистриран)
Публикувано04.11.10 12:13



Не се притеснявайте. Баща ми за една седмица изпи по погрешка 4 литра сироп от бъз и нищо му няма поне до този момент, а това се случи преди един месец. Той ез да знае за какво е този сироп започнал да го използва за подсладител на киселото мляко/той само това яде вечерно време/Искам да вметна, че той не е болен. Дъщеря ми, която е с онк.заболяване го пие вече две год и половина и се чувства добре.



Тема Re: черен бъзнови [re: dianavk]  
Автор Ekna (Усмивка)
Публикувано04.11.10 22:32



Приветсвам всички, които намирате начин сами да приготвяте сиропа.

На мен обаче все нещо не ми достига (я време, я мерак) да търся плодът пък че и да си го приготвям.

Поръчах си (заедно с няколко други неща- чайове, добавки) сок от бъз от Германия. Био-продукт е. Дойде за 3 дни и струва 6,80 евро 1 литър. От утре го започвам по 25 мг 2 п. на ден.

Ако някой иска ще му пратя линк към немския сайт.

Редактирано от Ekna на 04.11.10 22:34.



Тема Re: черен бъзнови [re: Ekna]  
Автор ggs (Survivor)
Публикувано04.11.10 22:38



Ами покажи от къде. Аз имам бъз, ама да си знам ако ми свърши.
Да попитам на гладно ли го пиете сиропа или след хранене?



Тема Re: черен бъзнови [re: Ekna]  
Автор Kaлoянa_ (ентусиаст)
Публикувано04.11.10 22:56



Екна, аз искам да видя сайта, ако можеш пусни го тук

Аз пък давам линкове на черен бъз,

черен бъз, сушен, цената е за 2 унции, което е почти килограм 6,49 дол

желе от плод от черен бъз, 2,99 дол

а това са различните видове чай на прах, които се смесват с вода или прясно мляко и става шейк

3,99 дол<P ID="edit"><FONT class="small"><EM>Редактирано от Kaлoянa_ на 04.11.10 22:59.</EM></FONT></P>

Редактирано от Kaлoянa_ на 04.11.10 23:01.



Тема Re: черен бъзнови [re: Kaлoянa_]  
Автор Ekna (Усмивка)
Публикувано04.11.10 23:02



Това е сайта:



Между другото на тази фирма попаднах чрез едни нашенски дистрибутори, които искаха да ми съдерат кожата Хвана ме яд на тях защото продават някои от нещата на немската фирма на четворни цени И така като ме хвана яд и без много да му мисля си поръчах от производителя



Тема Re: черен бъзнови [re: Ekna]  
Автор Kaлoянa_ (ентусиаст)
Публикувано04.11.10 23:04



Екна, има ли захар в него, как го ползваш, направо концентрат ли пиеш, или го разреждаш



Тема Re: черен бъзнови [re: ggs]  
Автор Ekna (Усмивка)
Публикувано04.11.10 23:05



В описанието на сока, който купих няма указание дали да е преди или след храна.
Но нагоре някъде в постингите май на Бубето пишеше 2 часа след храна ако не греша.

Редактирано от Ekna на 04.11.10 23:44.



Тема Re: черен бъзнови [re: Kaлoянa_]  
Автор Ekna (Усмивка)
Публикувано04.11.10 23:07



В описанието пише, че може да се приема по желание и без разреждане. Опитах го. Не е сладък, приятно ми е на вкус. Ето описанието ама е от електронен транслейтър, да не се смеете ;) (между другото аз имам вграден преводач в Мозилата, макар че преводите са много смешни и неточени ми върши много добра работа):

Бъз, познат ни като старейшина плодове са добре съден за здравословна диета. Възпроизвеждане на цветовете за производство на антоцианини важна роля, тъй като те спомагат за защита срещу свободните радикали. В влажно време, сокът се пие горещо, истинско удоволствие.

Здравето, може да пие
Соковете са напълно здрави. В много от тях остана необходимост на живота витамини, минерали и микроелементи в концентрирана течна форма. Сокове също съдържат много фитохимикали.
В името на здравето си, ние Ви предлагаме някои отлични специалитети сок. Плодов сок съдържание 100%, без добавка на захар и консерванти! Дори и 3 или 4 супени лъжици на ден да има значителен принос за поддържането на вашето здраве и жизненост.

Допълнителна информация »

Хранителни стойности
за 100 мл
Phys. Кондензация 91 kJ/31, 1 ккал
Мазнини <0.1 грама
Общо въглехидрати 6,21 грама
Протеин <1.0 грама
Хляб единици 0,5

Препоръчителна доза: Ние препоръчваме дневен прием на течности от 50 мл - чист или разреден по желание, така и подсладени.

Редактирано от Ekna на 04.11.10 23:12.



Тема Re: черен бъзнови [re: Ekna]  
Автор Kaлoянa_ (ентусиаст)
Публикувано04.11.10 23:33



Благодаря ти Екна, бъди здрава





Тема Re: черен бъзнови [re: Ekna]  
Автор ggs (Survivor)
Публикувано05.11.10 07:50



Екна, да си жива и здрава! Много хубав сайт си дала


Много хубав сироп, че е и без захар. Аз наберих тук в био магазините в софия един, даже намерих къде го продават на едро, но за съжаление е със захар....
Някой ми беше казал, че за да се усвоило н езнам си кво си от бъза трябвало да има захар в него. Аз така се навих да правя този домашния със захар. Ама такъв зор е, толкова трудно се прави... Нямам думи.

Рецептата на Димков е на гладно според мен. Бубето беше казала за суровите топченца също на гладно да се ядът. Аз зададох въпрос в един американски форум - там влиза и пише един лекар-изследовател, който се занимава с клинични проучвания и специално го питах за Черния бъз, че тук много го пием. Той е подкрепил, писал е за проучвания за ефекта /разбира се той ми пише за таблетки, че то къде жив бъз в щатско/ и ми е писал да имам в предвид се пие след ядене, че дразнел стомаха. Аз накрая го пих като се сетя, ако изтърва на гладно - след ядене. Сигурно не е правилно ще си го пия на гладно вече.

Редактирано от ggs на 05.11.10 07:56.



Тема Re: черен бъзнови [re: ggs]  
Автор Buba67Модератор ()
Публикувано05.11.10 08:23



Дали ще пиете / или ядете/ бъз, трябва да е на гладно. Следвам стриктно препоръките на Димков. Дали 20 минути преди ядене или 2 часа след храна /стомаха се е справил с храната, която сте приели/ всеки сам решава според режима си. С две думи, както ви е удобно.

Да имаш кураж не значи да не се страхуваш,а да си господар на страха си - Марк Твен


Тема Re: черен бъзнови [re: Buba67]  
Автор Kaлoянa_ (ентусиаст)
Публикувано05.11.10 09:19



Мила ggs искам да ти споделя че в щатите има много черен бъз, има ферми където продават зърна, малки дръвчета за засаждане, ползват и листата, освен цвета и плода, можеш да си направиш каквото си искаш - сок, мармалад, сладко, че дори и вино

Продават и на капсули, сироп, но друго си е когато човек сам си го приготви Освен това всичко което се продава по магазините е със захар и има консерванти, а това е лошо

Редактирано от Kaлoянa_ на 05.11.10 09:20.



Тема Re: черен бъзнови [re: Kaлoянa_]  
Автор ggs (Survivor)
Публикувано05.11.10 21:43



Калояна, ти ли си в Щатите, дето си писала преди като пътувах до там.... Така и не съм чела тогава постинга, но момичето в Лас Вегас при което отивах тогава ми каза и така и не знам какво стана.....? Не е в темата за бъза, ама... Може да продължим на лични





Тема Re: черен бъзнови [re: Buba67]  
Автор ggs (Survivor)
Публикувано05.11.10 21:45



Ок Бубе, на гладно! А по въпроса със захарта? Като е казал Димков със захар, дали я е добавил, само за стабилизиране, или нещо се случва във връзка на бъза със захарите?





Тема Re: черен бъзнови [re: ggs]  
Авторизrpeв (Нерегистриран)
Публикувано07.11.10 16:51



няколкодни не бях чела, та затова отговарям сега : пия изсушените зърна всяка сутрин вече и над 20 бр. на гладно с чаша вода. изобщо го пия като хапчета, никакви усещания други нямам. Бях си го купила преди през лятото от аптеката, но сега си направих собствен и в по-големи количества, дори е приятен, с аромат на гора





Тема Re: черен бъзнови [re: изrpeв]  
Автор gigi1234 (непознат)
Публикувано03.04.11 17:46



Здравейте!Имам въпрос за сиропа от бъз. Накратко - преди 3 години аз напълних няколко буркана с плодове като ги редувах със захар както тук обяснявате.Сложих ги в стъклени буркани на тъмно в избата,която е доста хладна.Забравила съм ги или по-точно мислех,че съм ги изхвърлила.Вчера обаче, като разчиствахме избата със сестра ми ги открихме! Прецедихме сока без да притискаме плодчетата.Сокът не мирише лошо,вкусен е и сладичък. Въпросът ми е : Може ли баща ми да го пие, като е от преди толкова време ? И как да го приема - сутрин на гладно ,но колко?



Тема Re: черен бъзнови [re: gigi1234]  
Автор Buba67Модератор ()
Публикувано03.04.11 19:55



Захарта е консервирала бъза. Не знам доколко е запазил лечебните си свойства толкова време. Както виното стои и става за пиене, така и бъза може да става. Иначе се приема по чаена лъжица 20 минути преди ядене, три пъти дневно.

Да имаш кураж не значи да не се страхуваш,а да си господар на страха си - Марк Твен


Тема Re: черен бъзнови [re: dianavk]  
Автор abvgdo (непознат )
Публикувано14.09.11 23:51



здравейте!Искам да си направя сироп от черен бъз но незнам дали това което набрах е точно това,топчести плодчета от храст на който пък листата се използват за таркане след опарване от коприваМоля,пишете ми



Тема Re: черен бъзнови [re: abvgdo]  
Автор Kaлoянa (пристрастен)
Публикувано15.09.11 02:54



това е лечебния бъз






и тук виж снимките как изглежда в природата





Живота е рисуване без гума за триене.

Редактирано от Kaлoянa на 15.09.11 02:55.



Тема Re: черен бъзнови [re: Kaлoянa]  
Авторцвeтu (Нерегистриран)
Публикувано15.09.11 13:02



На снимката не мога да разбера точно от кой бъз е. Сиропа се прави от ниския бъз, който обикновено расте около реките. Висок е не повече от два метра. От дървестния/който е направо дърво/ се прави сироп през пролетта от цветовете. Аз правя и от двата вече три години и всички много го харесват. И двата са лечебни и много се препоръчват за засилване на имунната система.Първия-от цветовете е чудесна разхладителна напитка/кока-колата ряпа да яде пред него/, а втория се пие три пъти на ден по чаена или супена лъжица/зависи дали е за дете или възрастен/



Тема Re: сушен черен бъзнови [re: dianavk]  
Автор mmayacol (непознат )
Публикувано15.09.11 15:17



тази година си изсуших, четох, че постепенно се стига до хапване на 20 зрънца, но това количество за един ден ли е или по 20 зрънца 3 пъти на ден?



Тема Re: черен бъзнови [re: dianavk]  
Автор Пламена (минаващ)
Публикувано15.09.11 15:41



Възможния прием е 20 зрънца на ден:)!



Тема Re: черен бъзнови [re: Пламена]  
АвторPurple spirit (Нерегистриран)
Публикувано15.09.11 19:41



Аз пък вече трета год забравям за него,пък и няма от къде да го търся и не съм сигурна дали ще го позная.На някой да ми се намира в повече от сиропа,ще си го заплатя,но не ми се ще да боледувам както миналата зима.



Тема Re: черен бъзнови [re: Пламена]  
Автормaя (Нерегистриран)
Публикувано16.09.11 10:35



Благодаря



Тема Re: черен бъзнови [re: Purple spirit]  
Автор ramibolu (hope)
Публикувано16.09.11 16:21



Ние не правим сироп заради захарта, но си сушим. Все още се намира, ще набера и за теб и ще го изсушим. След това ще се разберем как да го изпратим. Ние сме от Пазарджик, тел. 08********


Остави мейл за връзка.

Редактирано от Buba67 на 16.09.11 16:30.



Тема Re: черен бъзнови [re: ggs]  
Автор viara67 (непознат)
Публикувано17.09.11 08:18



Относно захарта в сиропа - вече две поредни години го правя с мед, впесто със захар става много сполучлив, съхранявам го в храдилника и до момента си е напълно читав и годен за пиене. Сега медът е течен, още не се е втвърдил и става идеално за тази цел. Мисля, че е по-добър вариант, отколкото захарта. За количеството мед/плодчета - на око , така да се рабърка добре и получи гъстичко, те после си пускат сок плочетата и става по-рядко. Отивам да бера бъза, че тази година закъснях





Тема Re: черен бъз - СОК в търговската мрежанови [re: мaя]  
Автор ggs (Survivor)
Публикувано17.09.11 10:33



Здравейте, вчера посетих изложението за БИО храни в НДК.
Оказа се, че фирма БИО СВЯТ имат и сок от бъз, освен всичките видове много хубави сокове. Цените са много прилични. Сайта им е



Изложението продържава и днес



Тема Re: черен бъз - СОК в търговската мрежанови [re: ggs]  
Автор gigi1234 (непознат)
Публикувано17.09.11 19:37



О-о-ох направихме и ние сок от бъз.Уж беше по правилата, излезе и доста голямо количество.Майка ми го затвори в бирени бутилки преди два дни и е на хладно в мазето.Днес решихме да ги отворим и да ги вържем с марля /така бях чела, за да" диша"/.Те обаче започнаха да кипят ! Решихме да ги стерилизираме 5 минути , за да спре ферментацията.Моля някой спец да ми отговори - правилно ли сме постъпили или ще иде всичко на буклука?! Тоест сега като е стерелизиран така този сок още ли е лечебен? В чудо се видяхме като започнаха да кипят бутилките и да оцветяват всичко в наситен лилав цвят.Едва почистихме...



Тема Re: сушен черен бъзнови [re: mmayacol]  
Автор megolina75 (мечтателка)
Публикувано17.09.11 22:37



По принцип от Димков- младши знам, че сушения бъзак не върши работа. Сироп и мармалад са лечебни, тъй като смолите остават в тях. Те са имуномодулатори. При изсушаването смолите не се съхраняват. Сиропът се пие преди ядене, а мармалад се взима след



"Истински се вижда само със сърцето. Същественото е невидимо за очите..."

Тема Re: сушен черен бъзнови [re: megolina75]  
Автор *jull**Модератор (нощна птица)
Публикувано17.09.11 23:49



Много ценна информация!
Благодаря, Меги!



"Совите не са това, което са..."

Тема Re: черен бъз - СОК в търговската мрежанови [re: gigi1234]  
Автор Kaлoянa (пристрастен)
Публикувано18.09.11 07:56



защо не използвате тези рецепти и тези продукти за консервиране











Живота е рисуване без гума за триене.

Редактирано от Kaлoянa на 18.09.11 08:00.



Тема Re: черен бъз - СОК в търговската мрежанови [re: gigi1234]  
Авторviara67 (Нерегистриран)
Публикувано19.09.11 08:52



Gigi1234, сиропът не трябва да е ферментирал. Проблемът тази година е, че е необичайно топло за сезона и затова докато се приготвя трябва да се държи сместта някъде на по-хладно.



Тема Re: черен бъз - СОК в търговската мрежанови [re: viara67]  
Автор gigi1234 (непознат)
Публикувано19.09.11 20:27



Държахме го в мазето, а там си е хладно.Така както сме го стерилизирали не става сигурно.Поне никой не е отговорил...



Тема Re: черен бъз - СОК в търговската мрежанови [re: gigi1234]  
Автор leonidas22 (член)
Публикувано24.09.11 19:02



и при мен един буркан започна да ферментира,защото го сложих преди седмицата на балкона и само 1 ден забравих да пусна щорите...какво да го правя,преди малко видях,че леко ферментира,а другите слагах вчера та вече ще знам.Няма да държа по 1 седмица,а докато се стопи захарта и край.Моля да ми кажете какво да правя с ферментиралия буркан,грехота да го хвърля...Сложих малко количество във фризера,нали ще може после да се изяждат по няколко зърна на ден?



Тема Re: черен бъз - СОК в търговската мрежанови [re: leonidas22]  
Автор megolina75 (мечтателка)
Публикувано24.09.11 19:50



Леонидас, изпий си го спокойно ферментирали сироп. Това е истинският сироп. Той нарочно се държи на слънце за да протече процес на ферментация, без нея не става

Аз знам, че семките не трябва да се ядат

"Истински се вижда само със сърцето. Същественото е невидимо за очите..."

Тема Re: черен бъз - СОК в търговската мрежанови [re: megolina75]  
Авторleonidas22 (Нерегистриран)
Публикувано25.09.11 18:33



много-много ти благодаря,аз вече почнах да се притеснявам,защото една приятелка ми го донесе,а и щерка ми чака.Ще давам и на моите старци и за мен ще стигне.Значи утре ще го прецедя и къде да държа,в хладилника ли е задължително?и аз съм чула,че семките вредят на нещо си...благодаря ти още веднъж!



Тема Re: черен бъз - СОК в търговската мрежанови [re: leonidas22]  
Авторeлuнa (Нерегистриран)
Публикувано26.09.11 14:57



и при мен бутилките шупнаха въпреки че го държахме на студено моля ви кажете дали може да се пие така и особено от малко дете



Тема Re: черен бъз - СОК в търговската мрежанови [re: leonidas22]  
Автор megolina75 (мечтателка)
Публикувано26.09.11 20:28



Аз го държа на хладно място, защото не мога да побера всичко в хладилника. Бурканите, от които консумираме в момента са в хладилника, а другите на студено. За сега няма проблем, миналата година също не съм имала проблем



"Истински се вижда само със сърцето. Същественото е невидимо за очите..."

Тема Re: черен бъз - СОК в търговската мрежанови [re: eлuнa]  
Автор Kaлoянa (старо куче)
Публикувано03.02.12 22:38



Само да ви покажа какво злато си имате в България, и дано се възпозвате от него за здраве, вижте цените на черния бъз, замразен, дават го в грамове,



2 паунда, това са 908 грама струва 110,99 долара

берете, сушете, замразявайт, правете на мармалади, не го подценявайте

Живота е рисуване без гума за триене.

Тема Сироп от 2 годининови [re: Kaлoянa]  
Автор *jull**Модератор (нощна птица)
Публикувано29.08.12 19:35



Постингът е на vipkali:

Здравейте! Искам да попитам дали мога да използвам сироп от бъз,
направен преди 2 години и съхраняван в хладилника?

"Совите не са това, което са..."


Тема Re: Сироп от 2 годининови [re: *jull**]  
Автор viara67 (новак)
Публикувано29.08.12 22:24



Ако е развален има по-различен дъх и вкус. Трябва някой, който е пил да го пробва и да ти каже запазен ли е. Току що отворих моите два буркана от миналия септември, които също съхранявам в хладилник. Единият, който е с мед е напълно съхранен, другият със захарта има променен мирис и вкус. Казаха ми нова рецепта за сиропа с мед - изтискват се зърната със сокоизтисквачка и се смества 1:1 сок с мед, после се съхранява в хладилника. Аз също в такива пропорции съм го правила, но съм слагала зрънцата бъз в меда, престоява така на северната тераса около 10 дни при ежедневно бъркане и после го прецеждам.



Тема Бъз и бъзакнови [re: viara67]  
Автор leonidas22 (член)
Публикувано01.09.12 21:43




Разгледайте този сайтове, аз чак сега разбрах,че това което слагах на сироп миналата година като черен бъз фактически е БЪЗАК, който расте на храсти,а всички му викат черен бъз. Доста гледах в интернета различни снимки и описания и често бъркат черен бъз и бъзак.
За рецептата с мед чух съвсем скоро от един бай Митко, който се занимава с билки.
Аз имам още 1 шише със сиропа от миналата година, държа го на балкона, където беше доста топло това лято и още не ми се развалил.

Редактирано от *jull** на 01.09.12 22:50.



Тема Re: Бъз и бъзакнови [re: leonidas22]  
Автор Рябина (ентусиаст)
Публикувано01.09.12 22:52



Leonidas22,
Много пъти се коментира, че сиропът се прави от тревистия бъз (Sambucus ebulus). Объркването вероятно идва от латинското наименования на дървовидния бъз -Sambucus nigra.
По нашия край ги знаем като свирчовина и бъзе

.
Мармалад от черен бъз (тревистия) се използва още при глисти при децата и за укрепване на имунната система. Пробвано от мои близки с много бърз ефект.

Искам да попитам някой сушил ли е корени от черен бъз, според Димков те имат мощно антиканцерогенно действие.



Тема Re: Бъз и бъзакнови [re: Рябина]  
Автор *jull**Модератор (нощна птица)
Публикувано02.09.12 07:33



Мила Рябина, добър въпрос задаваш! Досега тук сме споменавали за корените на бъза, но само във вид на лапа при мозъчен тумор и метастази (рецептата също е на П. Димков). Ето неговите препоръки как да се използват всички
части на растението:





"Совите не са това, което са..."

Тема Re: Бъз и бъзакнови [re: Рябина]  
Автор leonidas22 (член)
Публикувано02.09.12 15:12



Рябина,точно това имам предвид,че не е черен бъз,а тревист,бъзак.Така е и единия и другия е черен бъз,трябва да го наричаме тревист за да не бъркаме,но и двата са полезни,това е важно.
Момичета,тук не е мястото,но искам да кажа за ЛАПИ от П.Димков.Преди години съм имала колежка,мъжът на която се лекувал при него от кучешка тения.Човекът е направил 6-8 операции,после налагаше тези лапи в огромни количества,докато не е...починал.Беше млад 40-годишен мъж,та от тогава не вярвам лапи да лекуват сериозни заболявания!подчертавам СЕРИОЗНИ!това е лично мое мнение,разбира се.



Тема Re: Бъз и бъзакнови [re: leonidas22]  
Автор *jull**Модератор (нощна птица)
Публикувано02.09.12 22:03



Не знам за какви лапи точно говориш, но по принцип те са изпитано народно средство. Сигурно обаче не са панацея, затова има хора, на които не помагат. Което не е причина да се отказваме от тях, дори и като съпътстващо лечение.
Иначе и лекарствата не винаги помагат, но не спират да ни ги прилагат, нали?



"Совите не са това, което са..."

Тема черен бъзнови [re: *jull**]  
Автор Kaлoянa (старо куче)
Публикувано03.09.12 06:23





Живота е рисуване без гума за триене.

Тема Re: черен бъзнови [re: Kaлoянa]  
Автор Рябина (ентусиаст)
Публикувано03.09.12 09:42



Знам, че се посочва все дървесният вид. Според мен объркването идва от преписването на рецептите на Петър Димков. Той едва ли е писал латинските наименования на растенията, това е станало при обработката на книгата и на дървесния вид под името Sambucus nigra е присвоено името черен бъз. За мен това е свирчовина и никога не се е асоциирало с бъзето.
А по нашия край си спомням още от детските си години, че хората беряха полски бъз и правеха мармалади, използваха го за укрепване на организма и при анемични и слаби деца.
И понеже не зная как е в оригиналната книга на Димков (не тези, които са преиздадени последните години) разсъждавам логично.
Да разгледаме добре познатата история за невестулката и пепелянката, която той разказва в подкрепа на теорията за силата на черния бъз.
1. Дървесният бъз расте на влажни и сенчести места. Там по принцип пепелянки няма (има, но рядко)

. Обичат да се препичат на слънце.
2. Невестулката живее по полето (близо до нивите и къщите) и в рехавите горички.
3. Птичките кълват зрънцата на полския бъз (тази неделя пак ги наблюдавах).
4. Абсурд е невестулката да гризе кората на дървесния бъз, прекалено твърда е, а камо ли да прегризе стъблото.
5. Домашните животни не могат да стигат клоните на дървесния бъз, но затова с удоволствие пасат от полския бъзак. Млякото почва да нагарча и има специфична миризма. В сушава година у дома са събирали и сушили полски бъз. Случвало се е почти цяла зима козите и овцете да са на бъз.
6. От домашните животни с най-голяма охота ядат полския бъз козите, а те са чудни животинки. У дома ги използваха за дегустатор на съмнителни гъби, ако козата хапнеше от тях значи са ядливи.

<P ID="edit"><FONT class="small"><EM>Редактирано от Рябина на 03.09.12 09:42.</EM></FONT></P>

Редактирано от Рябина на 03.09.12 09:43.



Тема Re: черен бъзнови [re: Рябина]  
Автор leonidas22 (член)
Публикувано04.09.12 14:30



най-после се разбрахме с двата вида бъз!вчера цял ден се занимавах с черен бъз,(дървесен )и синът ми е казал,че като го събирал в планината долните клони са изяли кравите,които се пасят наоколо.Важното,че и двата вида са полезни!



Тема Re: черен бъзнови [re: leonidas22]  
Автор savi_9O (пристрастен)
Публикувано14.09.12 10:58



Здравейте, искам да попитам дали правилно съм направил, че да не стане някой гаф.
Направих си в буркани ред бъзе, ред захар както се прави там. Но нали има два вида бъз и да попитам дали не съм сбъркал. Аз използвах от този тревистия Sambucus ebulus. Нали става после за пиене или е трябвало от другия.



Тема Re: черен бъзнови [re: savi_9O]  
Автор Buba67Модератор ()
Публикувано14.09.12 11:06



Виж тук:



Да имаш кураж не значи да не се страхуваш,а да си господар на страха си - Марк Твен

Тема Re: черен бъзнови [re: Buba67]  
Автор savi_9O (пристрастен)
Публикувано14.09.12 22:07



Благодаря ти, аз доста прочетох из нета, горе долу пише едно и също. На едно място пише че е отровен, на друго че не е.
Само да попитам за мармалада от храстовидния бъз. Не е написано точно как се прави. Захар не се ли слага? И пресованите зърна се слагат или само сока се взима. Защото нали семенцата са отровни.



Тема Re: черен бъзнови [re: savi_9O]  
Автор *jull**Модератор (нощна птица)
Публикувано14.09.12 23:20



Една приятелка ми подари черен бъз (на мързеливото гардже господ му вие гнездо)

и ми каза, че реди плодчетата със захарта по обичайния начини, оставя 20-ина дни на слънчево място, като отвреме на време разклаща и обръща бурканите. После БЕЗ ДА ПРЕЦЕЖДА, ги прибира в хладилника. Не ферментирало, всичко било наред и така го консумирали цяла зима (плодчетата със сока). Та въпросът ми е дали някой го е приготвял по този начин, че не знам дали няма да оплескам цялата работа...

"Совите не са това, което са..."

Тема Re: черен бъзнови [re: savi_9O]  
Автор Buba67Модератор ()
Публикувано14.09.12 23:22



Колко бъз съм изяла, замразен от фризера и пресен, пък ей ме на.

Както Гамба преди време писа, започва се с 5 зърна и постепенно се увеличава броя. Не съм правила мармалад.

Да имаш кураж не значи да не се страхуваш,а да си господар на страха си - Марк Твен

Тема Re: черен бъзнови [re: Buba67]  
Автор savi_9O (пристрастен)
Публикувано15.09.12 09:57



Аз така го направих в буркани с ред плодчета, ред захар. Но ми казаха след 20тия ден да го прецедя цялото през марля и да използвам само сока. Хубаво се изстисква това което е в марлята пък не знам колко е правилно. Нали уж семките са отровни. В интернет пише че от това което остане може да се направи и вино с добавяне на вода за още 3 седмици. :)



Тема Re: черен бъзнови [re: savi_9O]  
Автор mammita63 (оптимистка)
Публикувано15.09.12 15:33



Да ви споделя аз как правих сироп от бъз и мармалад. В първия буркан от 3 литра редих ред бъз, ред захар. Отгоре засипах с повече захар. Вече 10 дни не е мръднал. Втория буркан сложих преди 4 дни и започна да кипи и излиза. Бъркам го сутрин и вечер и засега не се е развалил. От останалия бъз си направих мармалад с малко захар и вече сутрин вземам по една кафена лъжичка, защото не смея да започна с по-голяма. Малко е горчив на вкус, но се понася. Засега нямам проблеми, значи не е отровен. Може би зависи и от организма. Но си струва да се опита.

Всеки изживян ден е една малка победа!



Тема Re: черен бъзнови [re: mammita63]  
Автор *jull**Модератор (нощна птица)
Публикувано15.09.12 16:24



Попитах дали наистина може да НЕ СЕ ПРЕЦЕЖДА (дали някой е чувал или има личен опит). А за семенцата - ако бяха отровни и се мреше от тях, хората нямаше да ядат цели замразени плодчета.

Мен ме интерсува дали има опасност от тотална ферментация, ако не го прецедя...

"Совите не са това, което са..."

Тема Re: черен бъзнови [re: *jull**]  
Автор diana1OO (Димитрова)
Публикувано15.09.12 17:40



Аз съм го яла, без да го прецеждам. Според мен захарта се слага само за консервант . Не го държа на топло да ферментира, а посипаните със захар плодчета в буркани слагам направо в хладилника. За 4-5 дни най-много захарта се разтопява и се запазват свежи плодчетата.



Тема Re: черен бъзнови [re: diana1OO]  
Автор *jull**Модератор (нощна птица)
Публикувано15.09.12 19:08



Благодаря, а колко време се запазва така?
Ако количеството е по-голямо, може ли да издържи с месеци?



"Совите не са това, което са..."

Тема Re: черен бъзнови [re: *jull**]  
Автор diana1OO (Димитрова)
Публикувано16.09.12 07:22



Може да издържи до 2 години. Марличката отгоре в началото е задължителна, за да не прелее, макар и в хладилник.



Тема Re: черен бъзнови [re: diana1OO]  
Автор *jull**Модератор (нощна птица)
Публикувано16.09.12 07:35



Благодаря, Дианче! Моята позната (която ми даде бъза и съвета да не го варя), му слагала обикновена капачка, а не марля... Опака работа!

Изчела съм почти всички рецепти за приготвяне на бъз, но това го срещам за първи път. Знам за много случаи, когато хората спазват всички правила, а той пак шупти и вкисва, а ето сега - нито го прецеждат, нито му слагат марличка (а капачка) и той - пак жив и здрав в хладилника... Да се чудиш и маеш!

"Совите не са това, което са..."

Тема Re: черен бъзнови [re: *jull**]  
Автор diana1OO (Димитрова)
Публикувано17.09.12 07:33



Капачката му слагам като прекипи, в противен случай може да излезе от бурката в началната фаза.
Приятно и ползотворно ползване на бъза !



Тема Re: черен бъзнови [re: diana1OO]  
Автор ana8 (член)
Публикувано17.09.12 11:53



Вече 4-та година мъжа ми яде сладко от черният бъз. Що зрънца е изял, не се е отровил, така че не се притеснявайте. И искам да подчертая, че изобщо не е почивал. Мама приготвяше до сега сладкото, но за съжаление тя си отиде от нас

, така че трябваше сама да се боря със рецептата. "Чичо Гугъл" каза, че на 3 кг. бъз се слага 1 кг. захар и се прави като обикновено сладко. но да ви кажа честно, много горчи. Затова втората доза я направих с 1,5 кг. захар, на 3 кг. бъз. Така се понася повече. Никъде във форума не прочетох как правите вие сладкото, има рецепти само за сиропа. Така че ако някой е по-вещ от мен, нека пише.



Тема Re: черен бъзнови [re: ana8]  
Автор mammita63 (оптимистка)
Публикувано17.09.12 12:41



Ана8, по-нагоре писах, че тази година правих за пръв път сладко, но без мярка. Просто ми остана бъз от сиропа и му сипах малко захар, като го варих до сгъстяване. Действително малко горчи, но след него пия вода и се понася. 1 кафена лъжичка я гълтам и вода. Все пак трябва да свикваме с всичко. Аз доста експериментирам със себе си.



Тема Re: черен бъзнови [re: mammita63]  
Автор leonidas22 (член)
Публикувано17.09.12 14:52



момичета,аз слагам марличка на бурканите,докато стоят на балкона 2 седмици.После истискам колкото мога и слагам сиропа в шишетата с капачки и ги държа на балкона,вече писах.Останаха ми 2 шишета цяло лято на много топло и нищо им няма.Може би защото не жаля захарта,не знам.В това което остава има много захар и сок и за това ми е жал да го хвърля,слагам го в стъклени буркани и после можете да вземете 1 супена лъжица от това,заливате с гореща вода,да постои няколко минути и после пиете като чай.ТАКА УПОТРЕБЯВАТЕ ВСИЧКО И В СУРОВ ВИД!



Тема Re: черен бъзнови [re: leonidas22]  
Автор *jull**Модератор (нощна птица)
Публикувано17.09.12 14:57



Не трябва ли после да се съхраняват в хладилник?



"Совите не са това, което са..."

Тема Re: черен бъзнови [re: *jull**]  
Автор leonidas22 (член)
Публикувано18.09.12 12:58



аз не съхранявам в хладилника.Захарта го държи.Има такива рецепти:1 кг касис ,или малини,или горски ягоди на 2 кг захар,разтрива се с дървена лъжица колкото може повече,да се разтвори захарта и после слагаш в буркани,затваряш с обикновени капачки,не вариш и така може да се запазят бурканите 2-3 години.Така правихме при нас всяка година за да ядем през зимата витамини,даваха ни при настинки,така че бурканите стоят нормално и без хладилник,като мед,например,не се разваля нищо.



Тема Re: черен бъзнови [re: leonidas22]  
Автор *jull**Модератор (нощна птица)
Публикувано18.09.12 15:09



Решено! Ще го направя по на-мързеливия начин - без прецеждане, без варене, без марличка, без хладилник... Да видим кой кого!



"Совите не са това, което са..."

Тема Re: Сироп от черен бъз с меднови [re: *jull**]  
Автор nadia_O6O6 (позитивна)
Публикувано20.09.12 09:51



Направих сиропчето с мед. ramibolu беше писала за това, но явно не в тази тема и не намерих в коя. Леко намачканите зърна се заливат с мед, количествата са 1:1, държа го в шкафа на тъмно и го разбърквам всяка вечер, до стопяване на меда. Направих го в неделя, до момента няма признаци на ферментация.



Тема Re: Сироп от черен бъз с меднови [re: nadia_O6O6]  
Автор ramibolu (hope)
Публикувано20.09.12 14:59



Няма да ферментира. Като стои две-три седмици, го прецеждаш и го наливаш в бутилки. Ако не го ползваш веднага, не трябва да завиваш плътно капачките на бутилките за да може да диша.



Тема Re: Сироп от черен бъз с меднови [re: ramibolu]  
Автор nadia_O6O6 (позитивна)
Публикувано20.09.12 15:27



Радвам се, че се включи, благодаря ти!





Тема Re: черен бъзнови [re: *jull**]  
Автор leonidas22 (член)
Публикувано21.09.12 12:57



браво на теб!"простено"ти е,много си ангажирана!таман догодина ще ни споделяш опита си,по мързеливия начин.Но марличката се слага за да не се праши и да "диша".Аз пак реших да опитам и вино да направя от това което останало,малко количество,стана ми интересно дали ще стане.



Тема Re: черен бъзнови [re: leonidas22]  
Автор *jull**Модератор (нощна птица)
Публикувано22.09.12 00:57



Почакай ми да ти дойда на гости и ще разбереш дали е станало!



"Совите не са това, което са..."

Тема Re: черен бъзнови [re: *jull**]  
Автор jakalin88 (непознат )
Публикувано20.09.13 08:40



Привет, Джул. Аз съм нова в форумът Ви и малко не съм наясно с нещата. Имам спешно питане може ли сиропът от черен бъз да се използва при:
1. дете на 2 години с доказана епилепсия (доказана е от 1 седмица, а сипмпомите са от около 2 месеца);
2. възрастен мъж с масивен инсулт и язва на дванайсетопръстника;
3. жена на 65 с диабет ( от години е на инсулин).
Моля за помощ и кака да се свързвам с теб, защото виждам, че разбираш много от билки, а на нас ни трябва такъв човек.
Приятен ден и очаквам с нетърпение отговорът ти.
Жаклин Атанасова



Тема Re: черен бъзнови [re: jakalin88]  
Автор *jull**Модератор (нощна птица)
Публикувано20.09.13 12:57



Мила Жаклин, вече ти отговорих на тези въпроси там, където първоначално беше задала въпроса си.

Черният бъз е за засилване на имунитета. Традиционно се приготвя със захар, която обаче за диабетиците е противопоказана. В този случай може да се замразят добре узрели плодчета и после да се ядат в суров вид. Черният бъз се препоръчва специално от Лечителя Петър Димков. Негова е и рецептата при мозъчни заболявания с хлебен квас, корени от бъз и диви кестени. Може да я намериш в темата "Алтернативи за лечение на рак" (постоянна тема на първа страница на Клуба).

В никакъв случай не мога да кажа, че разбирам много от билки - за това си има фитотерапевти и билкари. Мога да препоръчам един, при когото са ходили доста хора от Клуба и са доволни. Той прави ирисова диагностика и прилага рецептите на Петър Димков. Казва се Георги Петров, а това са координатите му:
с. Радуил, Самоковска община (на пътя от Костенец към Самоков). Записване задължително по телефона:
– GSM 0887 29 34 26
– дом. 07 129/ 20 95

Ако ви интересува източната медицина, в Клуба имаме лични впечатления от един тибетски лекар, който всяка година идва в България, преглежда и предписва лечение с тибетски билкови продукти. След 10 дни предстои да започне прегледите си в София и неговият асистент Ивайло Гайдаров записва часове на тел. 0899-88 40 11.

УСПЕХ!



"Совите не са това, което са..."

Тема Re: черен бъзнови [re: *jull**]  
Автор jakalin88 (непознат )
Публикувано27.09.13 11:05



Благодаря за двата отговора, като се извинявам, че не съм прочела първият. Просто нещо не мога да се оправя с този форум. Все нещо не съм намерила, където трябва. Пращам бележки на всякъде, а се оказва никъде. Затова още веднъж моля за извинение.





Тема Re: черен бъзнови [re: jakalin88]  
Автор *jull**Модератор (нощна птица)
Публикувано27.09.13 11:28



Няма значение, важното е да си стигнала до информацията. А фактът, че
си влязла в темата за черния бъз, говори, че се оправяш доста добре.



"Совите не са това, което са..."

Тема Re: черен бъзнови [re: *jull**]  
Автор leonidas22 (ентусиаст)
Публикувано06.10.13 19:01



нали разбра какво е станало с виното от бъз?излях го,нищо не стана,първо започна да ври и да кипи,после вкисна и се оказало в туалетната накрая...



Тема Re: черен бъзнови [re: leonidas22]  
Автор TNBC (one woman)
Публикувано16.10.13 15:30



Здравейте, да споделя и аз за моя опит с черния бъз. Миналата година приготвих сироп от черен бъз, но не бях много сигурна дали се е получил добре и така и не съм взимала много от него. Но тази година след като ми свършиха химио и лъче терапиите, реших, че е време да се взема в ръце и да изчистя организма си от отровите и едното от нещата, които реших за себе си е всекидневно да взимам сироп от черен бъз. Според мен каквато и реклама да се прави на “купешкия“ сироп от черен бъз - най добре човек да си го направи лично сам.
Миналия месец набрахме плодчета - разбира се много, много добре узрели( най-лесно се познават, не само по това, че всички плодчета са тъмни на цвят, но и по това, че когато погледнете дръжката на бъза близо до “гроздчето“ така да се каже с плодовете тя е започнала също да почервенява - точно в този момент ако опитате плодчетата са много сладки на вкус, защото понякога на пръв поглед дори и наситено черни да изглеждат плодчетата като се опитат доста горчат.
Понеже миналата година както вече написах, мисля че не се справих добре с направата на сиропа от бъз - този път реших да проуча по - добре каква точно всъщност е технологията за направата му и да го приготвя както трябва. Но всички знаем, че когато напишем в гугъл сироп от черен бъз или бъзак ни излизат много объркващи варианти - част от тях са: да се мият плодчетата - да не се мият, да се държи на тъмно- да се държи на светло, да се разбърква- да не се разбърква, и най-различни други противоречащи си мнения.
Затова реших да намеря телефона на внука на лечителя Петър Димков(чиято всъщност всички знаем е оригиналната рецепта), за да го попитам лично по каква точно технология се приготвя сиропа, все пак ако има някой който знае най-точно тази рецепта би трябвало да е той - нали рецептата е на дядо му. И така намерих тел и се свързах с него , той беше доста любезен и ми отговори търпеливо на всички мой въпроси. И ето какво ми каза той:
1.плодчетата трябва да са добре узрели(както вече всички знаем)
2. плодчетата не се мият(защото ако се наредят и са мокри водата ще предизвика ферментация)
3.в буркан редим ред плод, ред захар, като завършваме със ред захар (последният пласт захар трябва да е много по-плътен от другите поне около 4-5 см.)
4. поставяме тензух, марля или домакинска хартия отгоре на буркана(не се затваря с капачка) за да може да влиза въздух
5. оставяме буркана на светло, но не на пряка слънчева светлина ,може от вътрешната страна на прозореца(така го е правила баба му)
6. Буркана с наредените плодове и захар Не се разбъркава
7.Няма точно определено време колко точно да престои така, може 10дни, 20дни,30дни - единственото условие е захарта в буркана да се е разтворила, като най-горният по-дебел пласт не е задължително да се е разтопил.
8. съдържанието в буркана се разбърква преди да се прецеди,
9.внимава се при прецеждането да не падне в сиропа някоя семка,защото може да се вкисне
10.готовия прецеден сироп съхраняваме на хладно място

По тази рецепта го направих и аз, само дето измих плодчетата и ги оставих едно денонощие да се отцедят и изсъхнат добре и чак след това ги наредих в бурканите. След около две седмици след като забелязах че захарта се е разтопила прецедих - получения сироп е чудесен. Според мен ако се спазва тази технология сиропът се получава добре. Между другото пробвах и с току що измити мокри плодове като ги наредих по същия начин, но сиропа стана доста по-рядък от другия и малко киселееше(може би беше започнал да ферментира...не знам)

Пробвах да направя и мармалад(сладко) от черен бъз,получи се страхотен на вкус, но имаше един проблем, за да стигнем до проблема първо ще ви разкажа как го приготвих:
измих добре 2-3 кг. плодчета от черен бъз, намачках ги леко и изстисках през марля, полученият сок сложих да ври на котлона(без никаква захар, само сиропа) вря няколко часа докато се сгъсти и го пресипах в бурканчета, на вкус страхотен, до тук добре обаче забелязах един проблем - отстрани на тенджерата, в която го варих и по дървената бъркалка остана много,много лепкава смола - като лепило, която много ама много трудно изчистихме, от какво така - не знам, питах и внука на лечителя но и той нищо конкретно не можа да ми каже. Както и да е прибрах готовите бурканчета за всеки случай, ако се осмеля ще хапна пак от тях. Всъщност в самото сладко не се вижда такава смола - може би да се е отделила само по съда в който съм го варила а в самото сладкото да няма от нея - не знам, ако някой е правил такова сладко нека пише, за да разберем точната технология за приготвянето му и нормално ли е да се отделя такава смола?

Може би знаете, но освен че е много полезен черният бъз е много силен диуретик (т.е извлича водата от организма) така че според мен е по-добре да се пият и повече течности, когато ежедневно се взима черен бъз, защото аз в началото не знаех това и взимах почти месец три пъти на ден 20мин. преди хранене по 1супена лъжица, първите 2-3седмици се чувствах чудесно, но след това определено се получиха(поне при мен) леки симптоми на обезводняване и чак тогава започнах да търся в гугъл има ли някакви странични ефекти видях че е силен диуретик и така стигнах до извода, че може би съм се обезводнила от по- високата доза, затова го спрях за 1-2дни, приех повече течности и пак продължих да го взимам, но този път по 1-2 лъжици на ден като се стремя да пия повече течности. Ако някой друг е имал някакви странични ефекти може да сподели.

Направили сме и вино от черен бъз, но още не е станало готово, след седмица две ще пиша допълнително какво се е получило.




Умеренността е съюзник на природата и страж на здравето.
Декрат





Тема Re: черен бъзнови [re: TNBC]  
Автор *jull**Модератор (нощна птица)
Публикувано16.10.13 19:42



Мила, благодаря за споделеното! Че всяко лято започваме да се чудим и маем за рецептата.


Между другото, ще ни улесниш, ако назовеш някакво име, с което да се обръщаме към теб.
Ако желаеш, разбира се...

"Совите не са това, което са..."

Тема Re: черен бъзнови [re: *jull**]  
Автор rumikad (четяща)
Публикувано01.02.14 11:43



Здравейте! Прочетох ,че си правите сами сиропа, но все пак ще питам - има ли някой, който си е поръчвал по интернет? Аз поръчах и получих в бурканчета по 410г., 5,80лв., произведен в гр.Ракитово, фима "Юлия". Предлагат се от няколко фирми в по-големи количества, но пише "екстракт от черен бъз". Някой знае ли нещо по въпроса?



Тема Re: черен бъзнови [re: rumikad]  
Автор MamaD (ентусиаст)
Публикувано01.02.14 19:09



Аз съм купувала от този сироп за който говорите. По-сладък е, по-светъл, по-вкусен и може би концентрацията му е различна. Сиропът който правим вкъщи е различен, дори за секунди, може мъничко да ти се гади от него. В момента няма бъз по горите, така че пробвайте с купен, но наесен, най-добре си направете домашен.

Редактирано от MamaD на 01.02.14 19:10.



Тема Re: черен бъзнови [re: MamaD]  
Автор rumikad (четяща)
Публикувано01.02.14 19:54



Да, аз съм изчела всичко тук, зная че се бере през август-септември, но нямам физическа възможност да го направя. Със сигурност е по-добре да е домашно направен, но нямам избор.



Тема Re: черен бъзнови [re: rumikad]  
Автор kaloyana_-177704 (стар клубар)
Публикувано01.02.14 20:03



Временно може да се спасиш със сухи плодове, ето схемата, и рецепти за сироп




Друг метод за ползване на бъзаковите плодчета - приемане на сухи плодове по схема: След набирането на съплодията, се разстилат на сухо и топло място рехаво и се изсушават за няколко дни (отново да напомня – всички плодчета от съплодието трябва да са добре узрели с нито едно зелено плодче). Когато са почти сухи се оронват и се доизсушават. Приемането на сухи плодове бъзак става по следната схема: първи ден се приема 1 плодче, и всеки ден се увеличава с 1 до достигането на 21 плодчета наведнъж. Ако тази доза действа твърде силно, намаля се до броя плодчета, при който се чувстваме комфортно. Често дискомфорта се дължи на засилена детоксикация – разхлабване, гадене, световъртеж."


“Навремето нашите умни търговци – разказваше Лечителя Петър Димков, - понеже са знаели тези рецепти, приготвяли мармалад от бъз и го продавали в буркани в Цариград. Ханъмите какво ли не давали за този мармалад!”


Съвет
Не пропускайте да си набавите за зимата цвят, листа и корени от бъз, пригответе препоръчаното по тези рецепти. Шансовете да се предпазите от грипна епидемия, да избегнете и други заболявания се утрояват, ако пиете от препоръчания сироп и си приготвяте отварите от цвят и листа.

ето и цялата тема



Живота е рисуване без гума за триене.

Тема Re: черен бъзнови [re: kaloyana_-177704]  
Автор rumikad (четяща)
Публикувано02.02.14 04:34



Благодаря! Чела съм го това, но ако децата ми решат, ще съберат наесен. Аз сиропа го започнах без постепенно дозиране, а както пише на бурканчето - по 1 супена 3 пъти преди храна. Не съм забелязала някакви проблеми.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.