Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 08:53 02.06.24 
Взаимопомощ
   >> Клуб за борба с рака
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | (покажи всички)
Тема Re: черен бъзнови [re: leonidas22]  
Автор savi_9O (пристрастен)
Публикувано14.09.12 10:58



Здравейте, искам да попитам дали правилно съм направил, че да не стане някой гаф.
Направих си в буркани ред бъзе, ред захар както се прави там. Но нали има два вида бъз и да попитам дали не съм сбъркал. Аз използвах от този тревистия Sambucus ebulus. Нали става после за пиене или е трябвало от другия.



Тема Re: черен бъзнови [re: savi_9O]  
Автор Buba67Модератор ()
Публикувано14.09.12 11:06



Виж тук:



Да имаш кураж не значи да не се страхуваш,а да си господар на страха си - Марк Твен

Тема Re: черен бъзнови [re: Buba67]  
Автор savi_9O (пристрастен)
Публикувано14.09.12 22:07



Благодаря ти, аз доста прочетох из нета, горе долу пише едно и също. На едно място пише че е отровен, на друго че не е.
Само да попитам за мармалада от храстовидния бъз. Не е написано точно как се прави. Захар не се ли слага? И пресованите зърна се слагат или само сока се взима. Защото нали семенцата са отровни.



Тема Re: черен бъзнови [re: savi_9O]  
Автор *jull**Модератор (нощна птица)
Публикувано14.09.12 23:20



Една приятелка ми подари черен бъз (на мързеливото гардже господ му вие гнездо)

и ми каза, че реди плодчетата със захарта по обичайния начини, оставя 20-ина дни на слънчево място, като отвреме на време разклаща и обръща бурканите. После БЕЗ ДА ПРЕЦЕЖДА, ги прибира в хладилника. Не ферментирало, всичко било наред и така го консумирали цяла зима (плодчетата със сока). Та въпросът ми е дали някой го е приготвял по този начин, че не знам дали няма да оплескам цялата работа...

"Совите не са това, което са..."

Тема Re: черен бъзнови [re: savi_9O]  
Автор Buba67Модератор ()
Публикувано14.09.12 23:22



Колко бъз съм изяла, замразен от фризера и пресен, пък ей ме на.

Както Гамба преди време писа, започва се с 5 зърна и постепенно се увеличава броя. Не съм правила мармалад.

Да имаш кураж не значи да не се страхуваш,а да си господар на страха си - Марк Твен

Тема Re: черен бъзнови [re: Buba67]  
Автор savi_9O (пристрастен)
Публикувано15.09.12 09:57



Аз така го направих в буркани с ред плодчета, ред захар. Но ми казаха след 20тия ден да го прецедя цялото през марля и да използвам само сока. Хубаво се изстисква това което е в марлята пък не знам колко е правилно. Нали уж семките са отровни. В интернет пише че от това което остане може да се направи и вино с добавяне на вода за още 3 седмици. :)



Тема Re: черен бъзнови [re: savi_9O]  
Автор mammita63 (оптимистка)
Публикувано15.09.12 15:33



Да ви споделя аз как правих сироп от бъз и мармалад. В първия буркан от 3 литра редих ред бъз, ред захар. Отгоре засипах с повече захар. Вече 10 дни не е мръднал. Втория буркан сложих преди 4 дни и започна да кипи и излиза. Бъркам го сутрин и вечер и засега не се е развалил. От останалия бъз си направих мармалад с малко захар и вече сутрин вземам по една кафена лъжичка, защото не смея да започна с по-голяма. Малко е горчив на вкус, но се понася. Засега нямам проблеми, значи не е отровен. Може би зависи и от организма. Но си струва да се опита.

Всеки изживян ден е една малка победа!



Тема Re: черен бъзнови [re: mammita63]  
Автор *jull**Модератор (нощна птица)
Публикувано15.09.12 16:24



Попитах дали наистина може да НЕ СЕ ПРЕЦЕЖДА (дали някой е чувал или има личен опит). А за семенцата - ако бяха отровни и се мреше от тях, хората нямаше да ядат цели замразени плодчета.

Мен ме интерсува дали има опасност от тотална ферментация, ако не го прецедя...

"Совите не са това, което са..."

Тема Re: черен бъзнови [re: *jull**]  
Автор diana1OO (Димитрова)
Публикувано15.09.12 17:40



Аз съм го яла, без да го прецеждам. Според мен захарта се слага само за консервант . Не го държа на топло да ферментира, а посипаните със захар плодчета в буркани слагам направо в хладилника. За 4-5 дни най-много захарта се разтопява и се запазват свежи плодчетата.



Тема Re: черен бъзнови [re: diana1OO]  
Автор *jull**Модератор (нощна птица)
Публикувано15.09.12 19:08



Благодаря, а колко време се запазва така?
Ако количеството е по-голямо, може ли да издържи с месеци?



"Совите не са това, което са..."


Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.