Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 10:55 02.06.24 
Взаимопомощ
   >> Клуб за борба с рака
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | (покажи всички)
Тема Re: черен бъзнови [re: Kaлoянa_]  
Автор Poзмapи (жилава)
Публикувано25.08.10 09:25



1. Тревист бъз, бъзак, бъзе - Sambucus ebulus - цвят и плод


Ref:


Ref:






2. Черен бъз, дървовиден бъз, свирчовичина - Sambucus nigra - плод

Ref:




Ref:

"Сбогом на илюзиите, добър ден, радост."

Тема Re: черен бъзнови [re: Poзмapи]  
Автор Buba67Модератор ()
Публикувано25.08.10 10:05



Прегледах цялата тема отново, защото взех да се притеснявам, че съм пила и яла от отровния бъз, НО след всичко прочетено се убедих, че съм на прав път.
Ползват се и двата вида бъз, Черен бъз- дървовиден бъз (свирчовина, базак, бъзуняк, драмбъз, селешник, мимер)Sambucus nigra L. Сем. Бъзови - Caprifoliaceae, както и бъзакът (Sambucus ebulus L.). Различава се от бъза по това, че стъблото му е едно годишно и нрашниците са червеникави, цветовете — бели, а плодът — черен. За мен не се приготвя и приема единствено ниския полски бъз.
Да уточня, че съм приемала и от двата вида бъз, ще продължа и тази есен.

В края на статията пише и за втория вид бъз.





Да имаш кураж не значи да не се страхуваш,а да си господар на страха си - Марк Твен

Редактирано от Buba67 на 25.08.10 10:08.



Тема Re: черен бъзнови [re: Buba67]  
Автор ggs (Survivor)
Публикувано25.08.10 10:15



Благодаря ти Бубе, че си оправила снимката ми.
Моят бъз харесва ли ти?

Аз незнам кой е тоя "ниския полския".....


Всъщност как да разбера дали не съм срещнала ниския полския, вместо храстовидния? Нали обикновенно го търсим в гората, в смисъл не в частни градини...
И до колкото разбра, ядът се и стърчащите на горе гроздове, и провисналите като моя? Ай че каша....

Редактирано от ggs на 25.08.10 10:21.



Тема Re: черен бъзнови [re: ggs]  
Автор Buba67Модератор ()
Публикувано25.08.10 11:57



Ниският полски бъз е около 50, 60 см на височина и пръснат на единични растения из нивята. Другият, от който ми берат е на колонии около реките или долините, достига метър, даже два на височина. Цветовете му стърчат нагоре, провиснали са на дървовидния, както казах, приемала съм и от двата вида.
Спокойно, всичко ще е наред. Просто започваш с малка доза на приемане /да не би да изникне алергична реакция/, ако всичко е наред, продължаваш.
Бъзът ти е чудесен, само внимавай като го приготвяш /независмио дали на сироп или мармалад/ или замразяваш. Задължително махаш всички неузрели, зеленикави или по светли плодчета.



Да имаш кураж не значи да не се страхуваш,а да си господар на страха си - Марк Твен

Редактирано от Buba67 на 25.08.10 11:59.



Тема Re: черен бъзнови [re: Buba67]  
Авторtzveta61 (Нерегистриран)
Публикувано25.08.10 13:01



Аз правя вече две години и всички от фамилията 4 внучета, син, дъщеря, снаха и зет пият следното: през пролетта правя сироп от цвета на ДЪРВЕСТНИЯ вид, а през есента сироп от плодчетата на БЪЗАК-този, който расте покрай реките. От дървестния НЕ СЕ ПРАВИ СИРОП от плодчетата. Лично съм говорила с внука на Петър Димков, също доктор и след като вече бях направила сироп от плодчетата на дървестния вид той ми каза да го изхвърля и да направя сироп от бъзака. Няма причина да не му вярвам. Още повече, че дъщеря ми, която е с онкологично заболяване и е ходила два пъти при него и той много добре знае, че тя ще го пие и той ми каза какво да правя. Нещо го замотах в обяснението, но по същество е точно



Тема Re: черен бъзнови [re: Buba67]  
Автор ggs (Survivor)
Публикувано25.08.10 13:46



Бубе, златна си!
Хич няма да му мисла, ами организирам брането. Много добре си ми обяснила, ще внимавам само да не са еденични растения из нивята


Аз вече изядох днес 10 топчета, даже са вкусни и вобще не са гадни. Нищо ми няма. Мисля си дали 20 веднъж дневно ще са ми достатъчни. Ама ако казваш само 20... Ще те слушам



Тема Re: черен бъзнови [re: ggs]  
Автор Buba67Модератор ()
Публикувано25.08.10 15:23



Да ти кажа и аз се замислям за дозата, защото както казах, изчетох всичко отново и Гамба е написал, че приемал по 50 плодчета на ден. Като се има предвид, че съм едра жена, може тази есен да си увелича дозата. Но да уточним, ако си до 70 килограма, по 20 зрънца сутрин на гладно, ако си повече можеш и 30 да приемаш. Лично аз ще започна с 5 и ще достигна 30. Уточнявам, че това са си мои разсъждения на глас. По 20 съм приемала месеци наред.

Да имаш кураж не значи да не се страхуваш,а да си господар на страха си - Марк Твен


Тема Re: черен бъзнови [re: Buba67]  
Автор ana8 (минаващ)
Публикувано27.08.10 10:48



Ние взимаме черният бъз - бъзак /така му казват бабите/, вече втора година. Правим го на сладко, като дозата е 3 х 1 ч.л. на ден. Не мога да кажа, да ли има някакъв ефект върху тумора, но със сигурност няма странични ефекти.



Тема Re: черен бъзнови [re: ana8]  
Авторизrpeв (Нерегистриран)
Публикувано27.08.10 18:27



ами бъзакът на капсули по аптеките? какжо казвате за него?



Тема Re: черен бъзнови [re: изrpeв]  
Автор 123galia (новак)
Публикувано29.08.10 19:22



Здравей изгрев! Майка ми има метастази в мезентериални лимфни възли (беше на ПЕТ скенер през май) и сега е на химиотерапия по схемата Фолфири. Досега е направила 3 химиотерапии. След първата маркерът СЕА падна на 5 (месец преди това беше 9,3 при норма 3,1), но преди третата химиотерапия беше 10,4.
Ако имаш желание, пиши как са нещата при теб, приключи ли химиите и ако да какво пиеш сега.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.