Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 20:18 07.06.24 
Взаимопомощ
   >> Клуб за борба с рака
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | >> (покажи всички)
Тема Преживяемост...?нови  
АвторПинa (Нерегистриран)
Публикувано18.07.08 20:24



Здравейте,
Извинявам се, ако въпросът ми е неуместен, но не знам кого друг да попитам...Чета разни статистики "след проведено лечение - преживяемост 5г. (например)". Не разбирам какво значи това... Моля Ви, обяснете ми.



Тема Re: Преживяемост...?нови [re: Пинa]  
Автор *jull** (())
Публикувано18.07.08 20:51



Това е времето на преживяемост без развитие на заболяването.





Тема Re: Преживяемост...?нови [re: *jull**]  
Автор vesela.bgМодератор (гърмян заек)
Публикувано18.07.08 21:08



Джул, че се подкрепяме тук и си помагаме е едно, но.....преживяемост е нещо съвсем друго, т.е. в обратната посока, която казваш



Нема начин да нема начин!


Тема Re: Преживяемост...?нови [re: *jull**]  
АвторПинa (Нерегистриран)
Публикувано18.07.08 21:38



Какво става като минат тези 5 години? Това не разбирам...Човекът се брои за излекуван или се очаква да се получи рецидив?



Тема Re: Преживяемост...?нови [re: Пинa]  
Авторaaa! (Нерегистриран)
Публикувано18.07.08 21:54



По принцип се брои за излекуван. Но винаги трябва да си има едно на ум

.



Тема Re: Преживяемост...?нови [re: vesela.bg]  
Автор *jull** (())
Публикувано18.07.08 21:57



Може би не съм се изразила правилно. Съжалявам.





Тема Re: Преживяемост...?нови [re: Пинa]  
АвторMD (Нерегистриран)
Публикувано18.07.08 22:27



Хубав въпрос. Преживяемостта се отчита от определен начален момент, обикновено се има предвид моментът от поставяне на диагнозата, или този на започване на някакво лечение - оперативно, химиотерапия и т.н. Отчита се какъв процент от пациентите са живи към даден момент различно отдалечен(след една, три, пет години и т.н.) от приетия за начален. В различните проучвания и статистики обаче се отчитат различни видове преживяемост: 1.Обща (включва всички живи пациенти без отчитане на състоянието им); 2.Свободна от заболяване (включва само радикално лекуваните пациенти, които към момента на отчитане нямат рецидив или метастази); 3. Свободна от прогресия - много йезуитска категория, срещана обикновено в химиотерапевтичните проучвания, тук са както пациентите с радикално лечение без рецидиви и метастази към момента, така и тези с метастази и тумори, които не показват увеличение на размерите по време на лечението. Общо взето не е лесно за неспециалист да се ориентира в дебрите на онкологичните проучвания.



Тема Re: Преживяемост...?нови [re: MD]  
Авторkkk (Нерегистриран)
Публикувано18.07.08 22:47



При коя от тези 3 "групи" преживяемост би следвало да приключи 5г. пенсиониране по болест?



Тема Re: Преживяемост...?нови [re: MD]  
Автор *jull** (())
Публикувано18.07.08 22:50



Е, на този отговор му викам: " И вълкът сит, и агнето - ЯЛО!



Благодаря, докторе!
И аз дълго време мислех, че се разбира само времето, което пациентът ДОЖИВЯВА. После четох, че това е времето, свободно от рецидиви. Сега чета и за трето (дори четвърто) тълкувание. Откъде идва това съвместяване на няколко и то противоречиви значения в един термин?

За мен, неспециалиста е важно, когато ми кажат "5 години преживяемост", да зная дали да се напия от мъка или от радост!



Редактирано от *jull** на 18.07.08 23:19.



Тема Re: Преживяемост...?нови [re: MD]  
АвторПинa (Нерегистриран)
Публикувано18.07.08 22:58



MD, благодаря Ви за изчерпателния отговор...

Отчита се какъв процент от пациентите са живи към даден момент различно отдалечен(след една, три, пет години и т.н.) от приетия за начален.
От прочетеното в интернет бях разбрала нещата така, както Вие ги обяснихте, но ми се видя твърде ужасно за да е истина...затова бях решила, че не съм интерпретирала правилно информацията, но уви...Вие потвърждавате :(.
Човекът, за когото се безпокоя, е опериран преди година + химиотерапия. Трябва ли да разбирам, че тези операции служат само за да измести края с 2-3-5г.?




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.