Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 05:08 22.09.24 
Взаимопомощ
   >> Клуб за борба с рака
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | (покажи всички)
Тема ЛИМФОМ НА ХОДЖКИН 1  
Автор venessia (непознат )
Публикувано26.03.08 00:01



От доста време чета в този клуб, но все нямах смелост да пиша. Ето сега го правя благодарение на Jull, която ме убеди, че ако споделя с вас, ще намеря подкрепа и съвети. Тя също ми даде много съвети и много кураж, за което съм й страшно благодарна.
Аз съм на 26 г. с диагноза Хочкинов лимфом на тимуса. Все още не съм започнала лечение и лимфома не е стадиран. Диагнозата я имам от около седмица, но тъй като съм от Плевен съм насочена за лечение в хематологията тук. За съжаление чувам много лоши отзиви. А иначе самата биопсия ми я правиха във ВМА София, но от там ми отказаха лечение при тях.
Бих се радвала да ми пишат хора със същият проблем и да ми дадат повече информация за самото лечение като място и начин, както и всичко което би могло да ми помогне.
От няколко седмици правя рецептата на Надя с чесъна, пия Саменто, Мужик корен, които са за стимулиране на имунната система. Но от друг форум разбрах, че при лимфомите не трябва да се стимулира имунната с-ма. Ако някой знае нещо повече, ще се радвам да сподели.

Редактирано от *jull** на 08.03.12 14:34.



Тема Re: Лимфом на Ходжкиннови [re: venessia]  
АвторГлopи (Нерегистриран)
Публикувано26.03.08 14:15



Венесия, най-добрите лекари са в Хематологията.
Не се притеснявай, в добри ръце си! Горе главата, ще се излекуваш, и то съвсем. Пиши, като ти определят стадия и ти определят лечението.



Тема Re: Лимфом на Ходжкиннови [re: venessia]  
Авторoндин (Нерегистриран)
Публикувано26.03.08 19:02



Тимусът е ендокринна жлеза, съставена от два дяла. Те са разположени симетрично, от двете страни на трахеята, зад гръдната кост и пред сърцето. Има много важна функция за запазване на енергийният баланс в организма. В него Т-лимфоцитите се специализират да разпознават нормалните функционални клетки на организма и да унищожават непотребните и патологично изменените такива (ракови клетки; клетки, увредени от отровни вещества, вируси, радиация и др.).Т-лимфоцитите са видоизменени предварително обособени лимфоцити (т. нар. тимоцити). Промяната на тези лимфоцити се извършва в тимуса, оттам идва и понятието Т-лимфоцити.

В тимуса могат да бъде изолирано веществото тимусин в различните му форми (Thymosin alpha 1, Thymosin beta 4). Тези хормони могат да се създават и по естествен и по изкуствен начин и могат да се ползват като медикаменти. Напр. Thymosin alpha 1 от фирмата SciClone се прилага в лечениетона ракови заболявания.


Тимусът се развива и започва активно да функционира още преди раждането. Той достига максимални размери през пубертета. След това започва да инволира и до след 40 годишна възраст 90% от функционалната му тъкан се заменя с мастна .

Това може би ще отговори на част от въпросите ти. Ще се пробвам да си обясня някои неща за тимусната жлеза и връзката с левкоцитите, като имам предвид, че лимфоцитите са част от левкоцитите, а всеки знае каква е дункцията на белите кръвни телца. Това са си мои разсъждения разбира се :)



Тема Re: Лимфом на Ходжкиннови [re: venessia]  
АвторMD (Нерегистриран)
Публикувано26.03.08 21:08



Заболяването ти е едно от най-успешно лечимите при правилно поведение. Какво представлява? Ами някои от белите ти кръвни клетки се делят повечко, отколкото ти е необходимо и освен това не вършат никаква полезна работа. Трябва да се установи кои точно все пак са те - има десетки видове и изследването, което ги установява се нарича имунофенотипиране. Без него е немислимо адекватно лечение. След като се установи "противника" и къде точно се е разположил той, се атакува със подходящата за твоя случай химиотерапия и/или лъчетерапия. Не се колебай, а действай. Нали не очакваш тези клетки да умрат от чесън или каквото там си чула? Имаш обикновена и лечима болест. Просто се лекувай - довери се на хора, на които това им е работата.



Тема Re: Лимфом на Ходжкиннови [re: MD]  
Автор venessia (непознат )
Публикувано27.03.08 18:05



Благодаря на всички ви,за дадената информация.Предполагам знаете,колко ценна е за мен в този момент!Утре съм на консултация в Националния център по онкология,много ме е страх от това,което ще ми кажат,но няма начин-не трябва да губя време.
Искам да попитам MD,казваш че това е лечима болест,но някъде тук в клуба четох,че при болни 3-4 стадии,преживяемостта е около 2-3 год?





Тема Re: Лимфом на Ходжкиннови [re: venessia]  
АвторMD (Нерегистриран)
Публикувано27.03.08 18:15



А пък в първи стадий се лекува като хрема

. Събери цялата необходима информация за състоянието си и тогава ще имаш възможност да видиш перспективите.



Тема Re: Лимфом на Ходжкиннови [re: MD]  
Автор venessia (непознат )
Публикувано27.03.08 20:29



Благодаря MD,надявам се утре след консултацията в онкологията да имам повече яснота.Искам да те попитам за тези умуномодулатори или имуностимуланти,които пия дали не са противопоказани за лимфомите,защото в един друг форум попаднах на такова мнение,но нали пък все пак заболяването е и в резултат на отслабена имуна система???



Тема Re: Лимфом на Ходжкиннови [re: venessia]  
АвторMD (Нерегистриран)
Публикувано27.03.08 20:58



Относно имуномодулаторите най-добре се консултирай с химиотерапевтите си. Не бих могъл да ти дам качествен съвет по този въпрос.



Тема Re: Лимфом на Ходжкиннови [re: MD]  
Авторgabriela_d (Нерегистриран)
Публикувано29.03.08 00:46



Лятото ми откриха болест на Ходжкин и вече от 6 месеца ходя на химиотерапия, болестта се лекува на 100% независимо в кой стадии си. Това, че хората във 2 и 3 преживяват няколко години са пълни глупости и незнам от каде си го чула, но е абсурдно. Аз съм във втори стадий, познавам момиче, което е било в четвърти и се е излекувала напълно, така че не се притеснявай, ще изтърпиш химиотерапията, но ще се оправиш, пак повтарям, че болестта е напълно лечима и това не е рак. А колкото до витамините, не трябва да ги приемаш, защото те стимулират и болните клетки, в смисъл здравословната храна е много важна, но витамини не се приемат директно. В началото и аз четох за много добавки и хапчета, но честно казано нищо не съм взимала. Лечението - химиотерапията е гадна, но за сметка на това те лекува, мисля, че най-важното за теб е психиката - рябва да имаш много воля и всичко ще мине. Аз вече съм по-средата на лечението, ако те интересува още нещо можеш да ми пишеш, ще се радвам да ти помогна.



Тема Re: Лимфом на Ходжкиннови [re: gabriela_d]  
Автор venessia (непознат )
Публикувано29.03.08 13:35



Благодаря ти за информацията gabriela_d

.Много ме обнадежди.А това за 3 и 4 стадии го прочетох тук в форума.Ти къде провеждаш лечението си?Как се чувстваш от химиотерапията?Имаш ли назначена лъчетерапия?Аз ще се лекувам в Националния център по хематология.Много се страхувам от това,което ми предстои.Записаха ме за приемане на 7.04.До тогава трябва да си направя скенер на корема,за да определят стадия.Ще се радвам да ми пишеш,мейла ми е poli_md@abv.bg



Тема Re: Лимфом на Ходжкиннови [re: venessia]  
Автор venessia (непознат )
Публикувано29.03.08 13:43



В "Часът на мама" по БТВ имаше интервю с момиче,което също се е излекувало от Ходжкин и което когато са и открили болестта е било бременно и са я накарали да направи аборт по медицински причини.След леченито забременява и сега има едно прекрасно момченце.Това ми вдъхна голяма надежда,защото аз загубих бебчето си когато бях в 4 месец,а месец след това ми откриха и лимфома.Толкова много искам детенце,а се бях отчаяла,че след химиотерапия и евентуално излекуване шансовете ми да забременея са нулеви.Но явно има надежда...



Тема Re: Лимфом на Ходжкиннови [re: venessia]  
Автор mpia (непознат)
Публикувано29.03.08 15:48



Поли няма да имаш никакъв проблем да забременееш и родиш своето детенце.
Само трябва да приключиш със лечението.
Успех.



Тема Re: Лимфом на Ходжкиннови [re: mpia]  
Автор venessia (силна)
Публикувано29.03.08 15:59



Дано те чуе Господ mpia ,защото това е нещото,което най-силно ще ми дава сили да се боря с болестта-шанса един ден да имам детенце.

Това,което не ни убива,ни прави по-силни

Редактирано от venessia на 29.03.08 16:01.



Тема Re: Лимфом на Ходжкиннови [re: venessia]  
Авторgabriela_d (Нерегистриран)
Публикувано29.03.08 16:26



В ИСУЛ се лекувам. Все още нямам назначена лъчетерапия, тя се прилага към края, всъщност зависи може да се редува с химиотерапията. Колкото до самата терапия тя е гадната част от болестта, ще ти бъде лошо за по няколко дни. На мен ми е било много трудно на моменти и затова е най-важно да си много силна психически и да осъзнаваш, че това е период от живота ти, през който просто ще минеш и ще се излекуваш



Тема Re: Лимфом на Ходжкиннови [re: MD]  
АвторMeчka (Нерегистриран)
Публикувано01.04.08 13:20



МД, прочетох в друга част на форума, че сте лекар. Можете ли да ми кажете малко повече за имунивенитипизирането? Как презултатът от него би променил курса на лечение? Доколкото съм чела, използват се няколко утвърдени протокола за лечение. Да не би количествата на лекарствата в тях да се променят спрямо фенотипа? Благодаря предварително.



Тема Re: Лимфом на Ходжкиннови [re: gabriela_d]  
АвторMeчka (Нерегистриран)
Публикувано01.04.08 13:22



Габриела, с какви лекарства правите химиотерапията? Вие имате ли избор (ако нещо е препоръчително, но от здравната каса го няма)? Също така, поддържаща терапия за увеличаване на лимфоцитите правите ли? А лекарства за намаляване на гаденето препоръчват ли Ви?



Тема Re: Лимфом на Ходжкиннови [re: Meчka]  
Автор4ere6ka (Нерегистриран)
Публикувано01.04.08 13:30



Здравей Поли!!!Аз съм на 21,и преди няколко месеца се преборих със същата болест,като проведох задължителните химио,-и лъчетерапии. В момента мога да кажа ,че съм много добре,всичките ми изследвания са мн добри,просто проведеното лечение даде изключителен резултат.
Не се притеснявай да попиташ каквото и да било,от личен опит знам че в такъв момент човек се нуждае от информация и подкрепа от хора,които са минали през този път,и идеално разбират ситуацията.....
Продължавай само на пред и никога не падай духом!!!!!!Всичко отминава!!!!!



Тема Re: до Полинови [re: 4ere6ka]  
АвторMeчka (Нерегистриран)
Публикувано01.04.08 14:40



Поли, много се радвам за теб!!

Питах Гариела, но и ти можеш споделиш -- с какви лекарства правихте химиотерапията? Вие имахте ли избор (ако нещо е препоръчително, но от здравната каса го няма)? Също така, поддържаща терапия за увеличаване на лимфоцитите правихте ли, наложи ли се? А лекарства за намаляване на гаденето препоръчаха ли? Благодаря предварително!



Тема Не до Поли, а черешканови [re: Meчka]  
АвторMeчka (Нерегистриран)
Публикувано01.04.08 16:00



Черешка, много се радвам за теб!!

Питах Гариела, но и ти можеш споделиш -- с какви лекарства правихте химиотерапията? Вие имахте ли избор (ако нещо е препоръчително, но от здравната каса го няма)? Също така, поддържаща терапия за увеличаване на лимфоцитите правихте ли, наложи ли се? А лекарства за намаляване на гаденето препоръчаха ли? Благодаря предварително!



Тема Re: Не до Поли, а черешканови [re: Meчka]  
Автор4ere6ka (Нерегистриран)
Публикувано01.04.08 16:24



Здравей и на теб!
За химиотерапията мога да ти кажа ,че всичко ми осигуряваха от лечебното заведение,аз си набавях само абокати,лекопласти и т.н.Не съм сигурна че помня имената на всичко,което ми вливаха(трябва да погледна в епикризите)-сещам се за Дакарбазина,имаше и половин червена банка(не се сещам за име) и на мен ми вливаха и допълнително витамини и чисти банки.
Относно гаденето-биеха ми преди всяка терапия някакви спринцовки ,но нямаше никаква полза от тях,аз си мисля че нищо не може да помогне относно това гадене. Но това зависи от организма естествено.



Тема Re: Не до Поли, а черешканови [re: 4ere6ka]  
АвторMeчka (Нерегистриран)
Публикувано01.04.08 17:00



Ама ти не пита ли какво ти вливат? Аз много бих искала да зная коя терапия прилагат и защо точно нея. Към днешна дата има няколко, които се използват по света, като всяка си върви с добрите страни и рисковете. Би ли погледнала в епикризите, моля? Или да се сетиш кои дни/колко често са ти вливали?

Също ми се иска да те питам - къде прави вливанията? Кой ти назначи терапията и евентуално на същото място ли бяха вливанията? Имало ли е момент, в който да няма достатъчно лекарства и известяват ли те навреме, за да си набавиш сама? Колко цикъла на вливания бяха в твоя курс на лечение и след това правихте ли лъчетерапия?

Много въпроси, моля да ме извиниш, но знаеш как е пред неизвестното :)



Тема Re: Лимфом на Ходжкиннови [re: Meчka]  
АвторMD (Нерегистриран)
Публикувано01.04.08 18:38



Лечебните схеми са добре стандартизирани в целия свят, вкл. и у нас. Имунофенотипирането има по-скоро диагностична и прогностична стойност, отколкото да дава насоки за лечението. Прецизност в диагнозата. Методът всъщност открива от какви точно лимфоцити е съставен конкретният лимфом, като идентифицира определени рецептори по повърхността на клетките. Класически диагнозата се поставя хистологично - гледа се проба под микроскоп, което е доста "по-грубо", но пък върши работа, ако се гледа от опитен патолог (много дефицитна птица напоследък). Имунофенотипирането отвя субективния фактор и не е зле да се прави при всички пациенти.



Тема Re: Лимфом на Ходжкиннови [re: MD]  
АвторMeчka (Нерегистриран)
Публикувано01.04.08 21:59



MD, сърдечно благодаря за отговора. На нас двама патолози ни потвърдиха диагнозата, но разбира се сме дали стъкълцата и парафиновите проби и за имунофенотипизиране (в Онкологията в Дървеница) преди да определят схемата на лечение.

Един от хематолозите, с който разговаряхме спомена MOPP и АBVD (по 3 серии всяко) като вариант за лечение и малко се притесних, защото от публикации в американски и британски страници оставам с впечатление, че MOPP вече отдавна не се използва, предвид по-високия процент от последващи неприятни странични реакции, които вече са добре познати, до които ABVD не води. Интересно ми беше, ако тази схема се препоръчва предвид наличност в дадена клиника, а не непременно защото превъзхожда друга, дали се дава информация и възможност за избор пациента сам да си набави необходимото за по-добрите лекарства.

И един последен въпрос, ако не прекалявам. Има нова частна хематологична лаборатория при 5 МБАЛ в София. Чували ли сте за нея, има ли вече отзиви и евентуално къде може да се научи повече?

Още веднъж благодаря за голямото сърце, с което отговаряте. Надеждата и вярата са половината от победата в нашите битки!



Тема Re: Лимфом на Ходжкиннови [re: 4ere6ka]  
Автор venessia (силна)
Публикувано01.04.08 23:20



Здравей,4ere6ka!Много се радвам,че си успяла да се справиш с болестта и всичко при теб е наред.Искам да те попитам в кой стадий беше и къде бяха подутите лимфни възли.Колко курса на химио и лъчетерапия ти назначиха?След колко процедури започнаха да спадат лимфните възли?По колко и през колко дни бяха самите вливания?Какъв тип беше лимфома,при мен е слеронодуларна форма.
Днес бях при личната ми лекарка да ми даде направление за хоспитализация и нейната реакция беше ужасна,толкова млада,ами сега,дано да имаш късмет...Чувствах се като обречена
Въпросите са много,но съм страшно объркана и притеснена.Благодаря предварително.

Това,което не ни убива,ни прави по-силни<P ID="edit"><FONT class="small"><EM>Редактирано от venessia на 01.04.08 23:22.</EM></FONT></P>

Редактирано от venessia на 01.04.08 23:48.



Тема Re: до Полинови [re: Meчka]  
Авторgabriela_d (Нерегистриран)
Публикувано02.04.08 00:13



Незнам как се казват лекарствата, минах 3 курса ABVD и сега карам втори BIOCOPP. За гаденето си купувам Зофран, а от една седмица пия и Натулан, който пък изобщо не се продава в България, въпреки че, ми е предписан като част от самата химиотерапиял. Всъщност мога да кажа, че определенно здравната каса има проблем с лекарствата и то сериозен.



Тема Re: Лимфом на Ходжкиннови [re: Meчka]  
Авторraбpиeлa_д (Нерегистриран)
Публикувано02.04.08 00:30



Мечка, каде ще се провежда лечението ти? Това сам да си избириш лекарствата или схемите е абсурдно. Самите химиотерапевтици не се закупуват от пациентиети и немисля, че има вероятност да свършат. Аз се лекувам в СБАЛДОХЗ София. Лечението се определя от специалистите като се взима предвид стадия, дали си А или Б - това е много важно. Лично на мен повръщането ми е най-големия проблем, всъщност май единствения, но това е необратимо. Преди вливките ми бият Зофран и след това в къщи взимам два пъти по половинка, но с времето - вече 5-6 месеца се лекувам, си изградих някакъв имунитет и сега ми действа по-слабо. Самото хапче също така натоварва бъбреците и черния дроб затова не е препоръчителна честата употреба.



Тема Re: Лимфом на Ходжкиннови [re: venessia]  
Авторraбpиeлa_д (Нерегистриран)
Публикувано02.04.08 00:42



Венесия, колкото до личната ти лекарка жената явно нищо не разбира, ако се съди по реакцията й. Аз съм на 18г. и въобще не се притеснявам, защото знам, че болеста се лекува и ще се оправя. Най-важното е да не се предаваш, лечението е кофти, ще ти се гади за по няколко дни и после все едно нищо ти няма. Когато ми откриха заболяването всички ми казаха, че трябва да спра да ходя на училище, аз съм 12 клас, но аз си уча, даже сега ще кандидатствам в университет, всичките ми близки много ми помагат, въобще живея напълно нормално, като изклиучим, че по два дни след терапията ми е лошо. Но какво толкова, това ще мине, просто бъди много силна, много позитивно настроена и ще се справиш. Ти на колко години си, в кой стадий си? Аз съм 2А, нодуларна склероза



Тема Re: Лимфом на Ходжкиннови [re: raбpиeлa_д]  
АвторMeчka (Нерегистриран)
Публикувано02.04.08 08:07



Габриела, браво момиче! Този висок дух е което побеждава болестта, заедно с лекарствата. По много хубава схема те лекуват! Аз съм далеч от мисълта да избирам, но искам някой да ми каже защо това е избрал за нас и какви са предимствата (ако аз не съм на това мнение). За последните няколко седмици съм изчела толкова много литература, че не мога просто да приема мнение, ако то се различава коренно от световните добри практики. Това имах предвид. Колко време след вливки ти се повръща, душичка? Стискам палци скоро да приключиш лечението и всичко да зад гърба ти.

ПС. Много добре си решила да си ходиш на училище, когато се чувстваш добре. Важно е човек да се опита да продължи нормално живота си, а не само да лежи у дома, ако има достатъчно енергия за нормално ежедневие.



Тема Re: Лимфом на Ходжкиннови [re: venessia]  
АвторMeчka (Нерегистриран)
Публикувано02.04.08 08:21



Венесия, реакцията на личната ти лекарка просто показва непознаване на болестта -- това е отвратително! Коментирано е по-горе, че това е едно напълно лечимо заболяване, стига да се вземат мерки и да се приложи правилната терапия. Ако се замислиш, това е предпоставката при всяко по-сериозно състояния. Не се плаши от стадий и външни прояви на болестта - има си лечение за всичко. Сега е необходимо да си силна, да не отлагаш и да вярваш в добрия край.



Тема Re: Лимфом на Ходжкиннови [re: venessia]  
Автор4ere6ka (Нерегистриран)
Публикувано02.04.08 09:22



Здравей Поли и всички останали!!!Искам да започна първо с това ,че в никакъв случай не сме обречени-това си е болест,която се лекува.Мен също всички много ме щадяха,или съжаляваха и аз не знам,но истината беше че освен гаденето при вливанията,по време на лечението не изглеждах никак болна-това е болест,която няма определени болежки,и това е странното,защото всички си мислят,че едва ли не се гърчиш от болки,а такова нещо при мен нямаше....Личната ми лекарка и до ден днешен като ме види все започва да ме разпитва как съм,ама така ,сякаш трябва да ми има нещо.....

.Така че не им обрущай внимание...
Започвам с отговорите на въпросите ти...Няма проблем колкото и да са те,радвам се ако успявам да ти помагам с нужната информация.
Аз бях 2 стадий Болест на Хочкин-Нодуларна склероза.Ако съм разбрала правилно ,твоят тип е същият(склеронодуларна форма?)Имах увеличени ЛВ само по шията,но бяха доста големи някои от тях ,бяха също така и голям брой.
Проведох 6 курса ABVD,като ми вливаха и Зофран за гаденето но нямаше никаква полза от него.Още след четвъртото -петото вливане ЛВ започнаха да намаляват и до края на химиото нямаше изобщо никакви увеличения.Наложи се обаче да направя половин курс още(т.е 6 1/2 курса),защото имаше повече от 2 месеца до назначената ми дата за лъчетерапията,а по принцип ни казаха,че след химиотерапията трябва да има почивка от около месец-месец и половина,не повече,и веднага след този период да се направят облъчванията.За това лекуващата ми хематоложка назначи още половин курс,т.е.едно вливане.Имах вливане на всеки 2 седмици.Направиха ми общо 18 облъчвания на шията по време на лъчетерапията.
Искам също да уточня,че и стотинка не съм давала за лекарствата,или за Зофрана.....Купувах си само нужните консумативи-абокати,лекопласти.....За щастие не съм се сбласквала с проблема липса на лекарства.....
А ти до какъв етап от лечението си?Къде се лекуваш?
Желая ти мн здраве,и на всички в този форум!!!!!



Тема Re: Лимфом на Ходжкиннови [re: 4ere6ka]  
АвторMeчka (Нерегистриран)
Публикувано02.04.08 09:56



Черешка, къде прави вливанията и кой лекар те наблюдаваше? Колко време мина след фенотипизирането и внасянето на епикризата в комисията по лимфомите, преди да ти назначат и започнат лечението? Благодаря предварително!



Тема Re: Лимфом на Ходжкиннови [re: Meчka]  
АвторMD (Нерегистриран)
Публикувано02.04.08 10:28



Всъщност не ми е известно някой от трите утвърдени режима - МОРР, ABVD, BEACOPP, да е по-ефективен от другите. Относно страничните ефекти и токсичността - това, което си струва да се отбележи е, че при пациенти, които биха искали да запазят репродуктивната си функция (т.е. искат да имат дечица) за препоръчване е режимът ABVD, който по-рядко я уврежда необратимо.



Тема Re: Лимфом на Ходжкиннови [re: MD]  
АвторMeчka (Нерегистриран)
Публикувано02.04.08 10:49



Благодаря Ви, МД! Да, ние бихме искали да запазим репродуктивните функции на съпруга ми, доколкото е възможно.

А можете ли да коментирате за хематологичната лаборатория при 5 МБАЛ като място за провеждане на химиотерапията? Благодаря предварително.



Тема Re: Лимфом на Ходжкиннови [re: Meчka]  
АвторMD (Нерегистриран)
Публикувано02.04.08 12:35



Нямам никаква представа.



Тема Re: Лимфом на Ходжкиннови [re: MD]  
Авторgabriela_d (Нерегистриран)
Публикувано02.04.08 12:56



Каде е тази МБАЛ 5? Доколкото знам най-добрите места за лечение са СБАЛДОХЗ, раковата в Дървеница и ВМА. Колкото до духа, той найстина е най-важен, защото ако живеем със съзнанието на едвали не много тежко болни само ще ни бъде по-трудно. Моят корем е супер чувствителен и след терапия сутрин ми се гади по 2-3 дни и повръщам. След това нищо ми няма, не съм имала оплаквания, даже си имам коса :) (като момиче това ми беше един от най-големите страхове). Не пия никакви добавки. Имам си един метод, благодарение на който се чувствам доста добре, но едвали ще се приеме нормално от повечето пациенти, особенно от по-големите, ако някой има интерес бих споделила с риск, да ме сметнете за луда



Тема Re: Лимфом на Ходжкиннови [re: Meчka]  
Авторsineoka (Нерегистриран)
Публикувано02.04.08 13:28



Аз мога да коментирам лчението в новата клиника до 5 МБАЛ .Не съм доволна
не осигуряват нужните лекарства на болните препращат ги към други институции от където пък не им изписват нищо по разбираеми причини ,че болните не са им пациенти . Въртим се в омагьосан кръг вече 1 година Иначе условията вътре и отношението на персонала са прекрасни .Но никакви скъпи лекарства не се изписват за пациентите , независимо че са необходими.Освен познатите и стари такива.За 1 година нищо ново не чух, като лечение.



Тема Re: Лимфом на Ходжкиннови [re: sineoka]  
АвторMeчka (Нерегистриран)
Публикувано02.04.08 13:44



Синеока, да разбирам ли, че лекуващият те лекар е бил от тази клиника, или просто там си правила терапията? Аз все още не мога да разбера каква е точно процедурата тук - при който те лекува ли се прави терапията, или може и на друго място.

Ти какво си лекувала там? Чета, чета, и не мога да разбера кой е добрият специалист, който се занимава в болетта на Ходжкин в България. Нали всеки има някакъв научен и професионален интерес, а име никъде не изскача. За нас СБАЛДОХЗ не е вариант, защото става дума за възрастен, но се чудех дали има по-хубаво място от онкологията в Дървеница... Насочиха ни към мястото до 5 МБАЛ, но и за там отзивите пък не са добри...



Тема Re: Лимфом на Ходжкиннови [re: 4ere6ka]  
Автор venessia (силна)
Публикувано02.04.08 22:43



Здравей,4ere6ka!Аз все още не съм започнала лечение.Ще се лекувам в Националния център по хематология,в понеделник започвам.Типът на лимфома е също като твоят-Нодуларна склероза.Стадият още не е определен.При мен подутите лимфни възли са на тимуса.Днес бях на скенер на коремни органи,като заключението на лекаря беше"липсват данни за ангажиране на абдоминалните органи и лимфните вериги от основното заболяване".Това,което ме притеснява и ме кара да мисля,че съм 3 или 4 стадий е един увеличен ингвинален възел,който сега сесещам,че съм имала от много време,но беше като малка пъпчица и аз си мислех,че е от стегнати дрехи или бельо,но сега се увеличи.
И аз като теб се чувствам много добре-жизнена,енергична.Ходя на работа излизам с приятели...Много ми е мъчно,че ще трябва да спра да ходя на работа...Никак не се чувствам болна,но лекарите казват друго

Означава ли че 6 курса на химиотерапия се карат за 3 месеца,колко продължи твоето лечение?Какво се случи с косата ти?
Благодаря ти преварително и тижелая много здраве,както и на всички тук,незнам какво щях да правя без вашите съвети и подкрепа!!!

Това,което не ни убива,ни прави по-силни

Редактирано от venessia на 02.04.08 22:50.



Тема Re: Лимфом на Ходжкиннови [re: venessia]  
Автор4ere6ka (Нерегистриран)
Публикувано03.04.08 00:05



Здравей Поли!Не искам да те отчайвам,но 6 курса не са в никакъв случай 3 месеца.1 курс се състоеше при мен от 2 вливания на всеки 2 седмици,което означава,че периодът на лечение е 6 месеца.При мен се проточи,понеже не винаги съм имала вливане точно на втората седмица,защото ми падаха левкоцитите,а те трябва да са в определени граници,за да се състои вливането.Налагало се е да отлагаме вливания,докато не се покачат до възможния минимум.И поради тази причина и поради факта че направих още едно допълнително вливане,при мен химиотерапията продължи около 8 месеца.Но така беше при мен.При други хора съм чувала,че са нямали такива проблеми с левкоцити,всичко е мн индивидуално.Не се притеснявай,важното е да не се предаваш и да не униваш нито за миг-всичко ше отмине...
Относно косата.....Не ми окапа цялата, но все пак опадаше понякога малко,но понякога доста.Налага се да ходя само с вързана коса,но това е защото не искам да се подстригвам късо,както всички ме съветват...Това е мой избор де.Но не съм си и помисляла за перуки и такива неща.В момента вече ми расте нова коса на местата,където е опадала....расте буйно...

Значително е пораснала за няколко месеца.Косата да не те притеснява в никакъв случай!
Аз когато започнах лечението,ходих и на работа и следвах.Отначало се справях,но постепенно започнах мн бързо да се преуморявам,а и това неразположение след вливане....И се наложи да напусна работа и остана само следването.Но ти трябва сама да прецениш,дали ще можеш да се справяш,как ще ти се отразява на теб лечението, аз познавам жена,която не спря да работи по време на лечението.В никакъв случай не трябва да оставяме стария си начин на живот,доколкото е възможно,разбира се,според мен.Но е истина и че е нужно спокойствие.
Ако искаш парати си skype,да си пишем,когато имаме време
Стискам палци при определяне на стадия !!!!



Тема Re: Лимфом на Ходжкиннови [re: venessia]  
АвторMeчka (Нерегистриран)
Публикувано03.04.08 08:17



venessia, на какъв скенер определиха, че няма увеличени лимфни възли в стомаха? Както ти споменах (може и в другия форум да е било :)) тази болест се лекува еднакво успешно и в 3 и 4 стадий, поради високата чувствителност на този тип ракови клетки към химиотерапията. Защо да трябва да спреш да ходиш на работа? Ходи си, когато се чувстваш добре. Не е добре да се залежаваш.

Черешка, на теб не ти ли слагаха инжекции за повишаване на левкоцитите, или въпреки тях се налагаха отлаганията на вливания?



Тема Re: Лимфом на Ходжкиннови [re: Meчka]  
Автор4ere6ka (Нерегистриран)
Публикувано03.04.08 12:00



Здр,мечка!!!Моята лекуваща хематоложка предпочиташе да не ми ги бие тия инжекции,само вече в краен случай.Пиех по време на цялото лечение фолиева киселина и вит Б6.Когато бях с ниски левкоцити наблягах на ядките,агнешкото месо,соковете от моркови ,цвекло и други.Ако и това не помагаше-тогава ми биеха инжекцийка.Но падането на левкоцитите освен от химиите,се дължеше и на настинки,вирусни състояния,организма в този момент мн заслабва.За това е мн важно да си пазим организма,било то с витамини ,силна храна или каквото и да е.



Тема Re: Лимфом на Ходжкиннови [re: 4ere6ka]  
Автор venessia (силна)
Публикувано04.04.08 01:02



4ere6ka,скайпа ми е poli_damqn

Това,което не ни убива,ни прави по-силни


Тема Re: Лимфом на Ходжкиннови [re: Meчka]  
Автор venessia (силна)
Публикувано04.04.08 01:08



Ами не съм много запозната,но преди скенера ми дадоха да изпия една голяма чаша вода с нещо горчиво в нея,предполагам контрастно вещество.Изчакаха час и след това ми направиха скенера.
А относно работата,незнам дали мога да откажа болничен или да искам да е по-кратък,до няколко дена след терапията?Защото ако ми издават болнични при които единия продължава другия,дори да се чувствам добре няма как да ходя на работа.

Това,което не ни убива,ни прави по-силни


Тема Re: Лимфом на Ходжкиннови [re: Meчka]  
Авторsineoka (Нерегистриран)
Публикувано04.04.08 09:40



Здравейте! До 5МБАЛ се намира специлизирана болница за активно лечение Йоан Павел . Тук се лекуват болести на кръвоносната система . Извършва се и химиотерапия на приходящи и лежащо болни. Майка ми се лекува тук около година. Направиха и 6 курса химиотерапия и сега всеки месеце е на изследвани я и вливания . Възрастна е так а,че това не е проблем. Проблем тук са лекарствата скъпите инжекции и по специалните препарати , които сам трябва да си търсиш и плащаш . Иначе лечението е поето от здравната каса !?! Самата болница е малка спретната чиста и вдъхва спокойствие у пациентите.Лекуващият ни лекар е от същата болница.



Тема Re: до Gabrielaнови [re: gabriela_d]  
Автор Meчka (непознат)
Публикувано04.04.08 14:12



Габриела, ти от къде купуваш Натулан? Ние започваме BEACOPP oт другата седмица и ни казаха да си набавим Натулан. Проблемът не знам къде е, тъй като това е най-успешната за момента на световно ниво терапия, но Натулан не е регистриран в България все още. Така че, ако можем да си го позволим, за наше добро е да си го купуваме. Само за успокоение - в САЩ също все още не използват BEACOPP като универсалното лечение на Ходжкин, защото застахователите и здравните фондове намират цената за неприемлива. Не сме само ние спестовници.



Тема Re: Лимфом на Ходжкиннови [re: 4ere6ka]  
Автор venessia (силна)
Публикувано10.04.08 22:08



Здравейте,вчера ми беше първото вливане.За сега се чувствам добре,не ми е било лошо.Ще видим занапред какво ще се случва.За момента назначеното ми лечение е 4 м химиотерапия през 15 дни,след това лъчетерапия и после още два месеца химио.Kазвам за сега,защото още не ми е определен окончателно стадия.Вчера ми взеха костен мозък и резултата ще стане след пет дни.Към този момент ме водят 2А, атерапията ми е ABVD.Предложиха ми болничен за цял месец,но аз отказах и от понеделник съм на работа,дано да се чувствам добре и да не се проявят някакви странични ефекти на терапията.Предупредиха ме за косата,да очкавам или да опада отчасти или цялата,но не ми казаха кога да очаквам това.
Четирите дни,които изкарах в НЦХТ бяха ужасни.Условията там са под всякаква критика,мизерия,няма нормални условия като баня и тоалетна в стаята,а тези които са общи-не ми се обеснява.Няма легла при положение,че съм записана за приемане,трябваше да спя на някаква кушетка в стая с още три бабки....и това е национален център!!!!!

Това,което не ни убива,ни прави по-силни


Тема Re: Лимфом на Ходжкиннови [re: venessia]  
Автор4ere6ka (Нерегистриран)
Публикувано11.04.08 14:10



Здравей Поли!!!Защо се налага да постъпваш в клиниката?Или това е само заради началните изследвания? Аз ходих за вливането, и се прибирах....Навсякъде е голяма мизерия в болниците, претъпкано е ...Искам да ти кажа, че аз когато бях на вливане изкарвах по 5 -6 часа на един стол докато течаха банките, защото нямаше свободни легла....
Не се притеснявай за косата, няма да опада цялата,от опит ти го казвам, и моята терапия беше ABVD, но очаквай да опадва все пак...В никакъв случай няма да има голи петна или нещто такова...които да се забелязват....Просто леко щте оредее...
Препоръчвам ти преди всяко вливане да пиеш мн течности(вода предимно),така ми препоръчваха на мене.
P.S.Прибавила съм те в скайпа ,но не те олучвам когато влизаш.....
Успех



Тема Re: Лимфом на Ходжкиннови [re: venessia]  
Автор Meчka (на мечока жена)
Публикувано11.04.08 20:11



vensessia, браво момиче! Ще се я пребориш тази болест, щом така смело започна борбата! Ние сме на линия в понеделник, защото имахме завишени стойности на чернодробните изследвания и малко вливахме само за тях лекарство, консултирахме се с гастроентеролог, но в понеделник няма мърдане.

Откакто казаха диагнозата започнах по съвсем различен начин да гледам на живота и си мисля, че въпреки трудното, което ни предстои, сме благословени да можем да започнем да виждаме хубавото тук и сега, а не "някой друг път, като свърша това или онова". Времето за нищо не стига, но сега повече от всякога се радвам на хората и света около мен.



Тема Re: Лимфом на Ходжкиннови [re: 4ere6ka]  
АвторJeri (Нерегистриран)
Публикувано21.05.08 10:20



Здравейте, виждам ,че сте доста наясно с тази болест, а аз тепърва ще започвам да я разузнавам. Определиха диагнозата на татко преди по-малко от седмица. Лимфомът му беше между гърдата и подмишнизата от ляво. Изрязоха го преди две седмици и след изследвания му определиха диагнозата. Казаха му , че е между 2ри и 3ти стадии, но сега пратихме бучката в София за по-точна диагноза. Казали са му , че лечението е химиотерапия, но никой не ми обяснява как се възприема тя от организма

Моля ви ако някой има възможност нека ми обясни по-подробро за самото лечение (само искам да съм подготвена за да мога да съм в помощ на татко )



Тема Re: Лимфом на Ходжкиннови [re: gabriela_d]  
АвторJeri (Нерегистриран)
Публикувано21.05.08 11:25



В никакъв случай не бих те сметнала за луда ! Кажи какъв е метода . На всичко съм готова за да помогна на татко !



Тема Re: Лимфом на Ходжкиннови [re: 4ere6ka]  
АвторJeri (Нерегистриран)
Публикувано22.05.08 10:00



Черешка , здравей . В какъв стадии откриха болеста? За колко време се излекува?



Тема Re: Лимфом на Ходжкиннови [re: Jeri]  
Автор4ere6ka (Нерегистриран)
Публикувано01.06.08 11:43



Здр Jeri!!!При мен беше 2 стадий, с ЛВ по шията, за това и облъчването при лъчелечението беше над диафрагмата.Лечението проължи година-химио+лъчетерапия, а сега ходя периодично на контролни изследвания, следят показателите.Лечението е дълго и за това трябва да имате търпение.Лимфома се повлиява доста добре от тези терапии така че не губете надежда-лечимо е





Тема Re: Лимфом на Ходжкиннови [re: 4ere6ka]  
АвторJeri (Нерегистриран)
Публикувано02.06.08 14:59



Черешка много ти благодаря за разяснението. Ако знаеш колко ме успокояваш. Как ти се отрази химиотерапията и колко време ти я прилагаха? По каква система те лекуваха? През колко време беше на вливки?



Тема Re: Лимфом на Ходжкиннови [re: Jeri]  
Автор4ere6ka (Нерегистриран)
Публикувано02.06.08 15:34



Мен ме лекуваха с ABVD, имах вливки на всеки 2 седмици.Проведох общо 6 1/2 курса(13 вливки) за около период от 8 месеца.Понасях вливките мн зле,всъщност първите 3-4 вливания нямах проблеми, но след това бяха кошмарни...въпреки зофрана и другите неща,които ми даваха против гадене и т.н.Но това зависи мн от организма, но все пак си е химиотерапия...и си е гадно...просто трябва да сте силни и това ще отмине,заредете се с повече положителни мисли и оставете отрицателното на страна...
Всъщност какъв е точно вашия стадий,вид и т.н.?



Тема Re: Лимфом на Ходжкиннови [re: gabriela_d]  
Авторgoldy (Нерегистриран)
Публикувано05.06.08 12:04



Интересно ми е какъв метод използваш?! То верно, че всеки човек си е индивидуален и не всичко което помага на теб ще помогне и на другите, но все пак знае ли се





Тема Re: Лимфом на Ходжкиннови [re: 4ere6ka]  
АвторJeri (Нерегистриран)
Публикувано09.06.08 15:10



Татко е с тази диагноза от 17.05 и чак снощи (с хиляди връзки ) му направиха скенер . Довечера заминават с майка за София за да му направят биопсия на костен мозък. А иначе му бяха казали, че е между 2ри и 3ти стадии



Тема Re: Лимфом на Ходжкиннови [re: sineoka]  
Автортт (Нерегистриран)
Публикувано18.06.08 16:17



искам да попитам какви са симптомите когато нещо не е наред тимуса ,пък и щитовидната жлеза.какви са и изследванията,защото предполагам че сте имали някакви симптоми ,зада ви направят изследвания и да открият че точно от там идва проблема.



Тема Re: Лимфом на Ходжкиннови [re: тт]  
Авторraбpиeлa_д (Нерегистриран)
Публикувано20.06.08 02:10



След химиотерапия пуша марихуана. Предполагам, че повечето хора няма да приемат това за нормално, но пушенето наистина много ми помага. Тревата е много силен антиеметик и само от нея спирам да повръщам, а и още нещо много важно - имам апетит и успявам да се храня. По света, в страните където употребата й е разрешена с медицинска цел, лекарите дават на пациентите си да пушат именно за да облекчат симптомите им от химиотерапията



Тема Re: Лимфом на Ходжкиннови [re: gabriela_d]  
Авторyraaa (Нерегистриран)
Публикувано20.06.08 02:17



Да , тук (Канада)също се използува марихуана за облекчаване на симптомите от химиото....даже има определени места, откъдето може да си я купиш.





Тема Re: Лимфом на Ходжкиннови [re: venessia]  
Авторплaми (Нерегистриран)
Публикувано12.07.08 14:19



Здравейте много моля за телефона на Доцент Райнов от ВМА.Благодаря ви



Тема Re: Лимфом на Ходжкиннови [re: плaми]  
Автор *jull** (())
Публикувано12.07.08 16:27



Доц. Райнов (хематологът) можеш да намериш и чрез МЦ "Спектромед" към поликлиниката на ВМА , където има кабинет.
Номерът на регистратурата там е 02/ 922 58 36. Доколкото знам, работи със Здравната каса (с направление от личен лекар),
но не пречи да се увериш, като звъннеш на този телефон.

УСПЕХ!





Тема Re: Лимфом на Ходжкиннови [re: 4ere6ka]  
Автор venessia (силна)
Публикувано15.11.08 01:31



4ere6ka,Gabriela как сте?Габи до къде стигна лечението при теб?

Това,което не ни убива,ни прави по-силни


Тема Re: Лимфом на Ходжкиннови [re: Глopи]  
Автор CCCECl (непознат )
Публикувано25.01.09 14:17



здравейте всички аз се казвам цеци през април миналата година ми откриха хочкин шест месеца бях на химиотерапия и се оправих сега през три месеца ходя на скенер искам да кажа на всички че всичко минава да не се отчайват искам да си пиша с такива като мен много ще се радвам да си говорим и обменями опит



Тема Re: Лимфом на Ходжкиннови [re: CCCECl]  
Автор *jull**Модератор (нощна птица)
Публикувано25.01.09 14:43



Чудесна новина, поздравления!


А би ли казала в кой стадий беше заболяването ти? И дали освен назначеното ти лечение,
си използвала някакви други алтернативни средства.

"Совите не са това, което са..."

Тема Re: Лимфом на Ходжкиннови [re: CCCECl]  
Автор4ere6ka (Нерегистриран)
Публикувано25.01.09 16:21



CCCECI, здравей!И аз съм с Хочкин , минах химио и лъчетерапия.Ти от къде си?



Тема Re: Лимфом на Ходжкиннови [re: 4ere6ka]  
Авторmimi (Нерегистриран)
Публикувано29.01.09 17:25



zdraweite!ako imate waprosi za hodkin obarnete se kam men pak i ne samo waprosi za wseki edin sam na sreschta!e-mail mi e maria.g.m@abv.bg.minah skoro lechenieto i znam kak mojete po lesno da go ponasqte.nai wajnoto e da ne se wzemat dugi witamini i stranichni sredstwa zashtoto mogat do dowedat do loshi posledizi.



Тема Re: Лимфом на Ходжкиннови [re: CCCECl]  
Авторmimi (Нерегистриран)
Публикувано29.01.09 17:30



zdrasti!poznai-i az imam hojkin.

ako iskash da si pishem w skype sam mimentse a poshtata mi e maria.g.m@abv.bg.mnogo bih se radwala .nadqwam se wsichko da e nared ot tuk natatak



Тема Re: Лимфом на Ходжкиннови [re: mimi]  
Автор *jull**Модератор (нощна птица)
Публикувано29.01.09 21:35



Първо - в този форум се пише на КИРИЛИЦА!

Второ - не ми е много ясно какво означава "да не се взимат други витамини и странични средства, защото могат да доведат до лоши последствия!..." Други, "различни" от кое? От нещо, което ти предлагаш за продаване или какво?

Да се разберем - тук рекламни агенти и дистрибутори казват ясно какво предлагат - вид, цена, сайт и пр. и то само ВЕДНЪЖ! После ги трием.

Хайде, със здраве!

"Совите не са това, което са..."


Тема Re: Лимфом на Ходжкиннови [re: *jull**]  
Авторmimi (Нерегистриран)
Публикувано31.01.09 15:41



az imam ho4kin.i ne ne sam distributor.ne znaeh che rakowo bolnite pishat samo na kiriliza no weche 6te znam i nqma da wi poseshtawam.a otnosno dobawkite-witaminite oswen che stimulirat i ukrepwat zdrawite kletki prawqt sashtoto i sas rakowite.



Тема Re: Лимфом на Ходжкиннови [re: mimi]  
Автор *jull**Модератор (нощна птица)
Публикувано31.01.09 17:13



Не само "раковоболните пишат на кирилица", но това е правило във всички клубове на Dir.bg. В другите дори направо трият постингите, без да предупреждават. Защото на първата страница, на която отваряш, като влезеш в Клуба, пише: "КИРИЛИЦАТА
Е ЗАДЪЛЖИТЕЛНА!" И понеже продължаваш да пишеш на латиница, предполагам, че не знаеш как да кирилизираш. Опитай с функцията KREDOR - бутончено горе вдясно над прозорец, в който пишеш съобщението си. Има и програми за кирилизация на латинския текст. Можем да ти помогнем, ако имаш нужда.



"Совите не са това, което са..."

Тема Re: Лимфом на Ходжкиннови [re: *jull**]  
Автормими (Нерегистриран)
Публикувано31.01.09 18:41



Надявах се аз да помогна!За всеки съм насрща..Знам особено при АBVD колко е приятена химиотерапията.А относно добавките наистина моля всички,които ги използват парво да се консултират с онкохематолога си,защото понякога не знаят дали си вредят или помагат.jull с удоволствие бих поприказвала и с теб,ако желаеш



Тема Re: Лимфом на Ходжкиннови [re: мими]  
Автор *jull**Модератор (нощна птица)
Публикувано31.01.09 19:09



Аз съм винаги на линия и готова за "приказки"!

Когато, обаче, се отнася до болести, предпочитам
да е във форума, за да четат всички, които желаят. Спомена, че можеш да помогнеш със съвети...
Хайде, чакаме ги с нетърпение!



"Совите не са това, което са..."

Тема Re: Лимфом на Ходжкиннови [re: мими]  
Автор4ere6ka (Нерегистриран)
Публикувано31.01.09 23:10



Какво означава "приятна химоитерапия"?Има ли такава?



Тема Re: Лимфом на Ходжкиннови [re: 4ere6ka]  
Автормими (Нерегистриран)
Публикувано01.02.09 11:24



Не няма.Но при ABVD повръщането е неударжимо и мога да кажа как аз го подтисках до някаква степен.ти на какво терапия си/беше?Ако мога да помогна?



Тема Re: Лимфом на Ходжкиннови [re: мими]  
Автор4ere6ka (Нерегистриран)
Публикувано01.02.09 12:54



Аз също бях на ABVD, но нищо не ми помагаше.Първите 2-3 вливания не ми влияеха по никакъв начин, ходих си на работа след вливки дори,но след това въпреки всичките неща, които ми даваха против гаденето и повръщането, по 3 дни съм била като парцал....Но ако наистина има възможност да се подтискат, сигурно би била от полза на много хора тук. Въпреки , че според мен всеки човек си е строго индивидуален, всеки организъм е различен, и приема по различен начин леченията...



Тема Re: Лимфом на Ходжкиннови [re: 4ere6ka]  
Автормими (Нерегистриран)
Публикувано01.02.09 15:20



Ами не то винаги се повраща.Но по принцип правят само Китрил ,действащ 5 6 часа.Аз повращах по-малко с Дегана и Дименхидринат в комбинация.ABVD е много ефикасна терапия и дава до 100% ремисия,така че повращането от тази гледна точка е нищо.Надявам се ти да си добре и всичко да е минало





Тема Re: Лимфом на Ходжкиннови [re: мими]  
Автор4ere6ka (Нерегистриран)
Публикувано01.02.09 17:21



"Повръщах по-малко", означава , че все пак си повръщала, значи не си се разминала от тази част на терапията , така ли?А при мен нещата за сега са мн добре, всички изследвания са ми добри, дано и за напред да е така!!!
А при теб каква е ситуацията в момента?



Тема Re: Лимфом на Ходжкиннови [re: мими]  
Автор *jull**Модератор (нощна птица)
Публикувано01.02.09 18:23



"Аз повращах по-малко с Дегана и Дименхидринат в комбинация."

Мими, ако това е твоят съвет (или има и други?), не разбирам защо толкова дълго предлагаше помощта си чрез имейл и чрез лични разговори!... Достатъчно беше да напишеш този постинг и всички, за които е важен, щяха да са ти благодарни.

Ако искаш да споделиш още опит, с радост ще го приемем!



"Совите не са това, което са..."

Тема Re: Лимфом на Ходжкиннови [re: 4ere6ka]  
Автормими (Нерегистриран)
Публикувано01.02.09 23:23



За повръщането-всичко е от Дакарбазина.Аз свърших терапия преди 2 месеца и всичко е ок.Но тия дни след влибането е много важен приема на течности,никакво кафе(заради кардиотоксичността),и бадеми за клетките.Облачваха ли те?



Тема Re: Лимфом на Ходжкиннови [re: *jull**]  
Автормими (Нерегистриран)
Публикувано01.02.09 23:41



За Ходжкин мога да говоря с часове.На всеки с тази болест ,който има тази вазможност бих препорачала Детска Онкохематология в Исул-лекарите там са не само страхотни специалисти,но и прекрасни хора.За химиотерапията е много важно яденето,за да не спадат клетки-но без никакви витамини-най-вече от група В.Ядките(бадемите) помагат много за бдигане на клетките -особенно полезно е да са ядат пред 1 до 6 ден от вливане,защото имуносупресията тогава е най-агресивна.Всичко хранително,съдържащо целулоза-брокули,зеле,цвекло на сок ,моркови помагат на организма максимално барзо да се оттарве от токсичността на лекарствата спрямо здравите клетки.чая от коприва е много полезен.Кафето парвите 2 /3 дни при АBVD води до тахикардия и сърдечни болки.Физически упражнения не са препоръчителни,за да се пази черния дроб.Соевото мляко има благоприятен ефект варху тоноса като цяло.За лачетерапията твардите храни аз не ги препорачвам-действат зле на хранопровода,затова повече супи.И така..Ти*jull** как си?Надявам се и при теб всичко да варви





Тема Re: Лимфом на Ходжкиннови [re: мими]  
Автор *jull**Модератор (нощна птица)
Публикувано02.02.09 00:14



Благодаря, Мими, за споделеното, както и за вниманието към мен! Надявам се да съм добре.

С Ходжкин съм запозната добре, защото преди години моят съпруг премина през него. Можеш да прочетеш за това във Визитника, както и да оставиш там своята!

Ще се радвам, ако продължиш да участваш в Клуба - не само в тази тема, но и в другите, в които си бъбрим, смеем, готвим...
Този Клуб е като самия живот - всичко има тук. Но е по-добър от истинския, защото в него всички сме приятели!



"Совите не са това, което са..."

Тема Re: Лимфом на Ходжкиннови [re: *jull**]  
Автормими (Нерегистриран)
Публикувано02.02.09 09:29



Надявам се всичко при вас да е наред.

както се казва -ако е рак-то да е Ходжкин.С удоволствие ще участвам вав всички клубове.Мерси *jull**.
А отностно Ходжкин бих собавила и още нещо много важно.PET/CT е изследването,което не само при Ходжкин,но и при всички ракови заболявания е много ,много важно.За Ходжкин се използвза при стадиирането или б началото,или по средата за рестадииране и е най-точното вазможно изследване.За съжаление в България PET има само в Тукуда и той не работи.Българската вазможност е сцинтиграфията,която дава фалшиви резултати и в двата полюса.PET/CT има в Турция-Истанбул,Румъния-Букурещ.Аз ходих в Германия-Лайпцих.цената там специално е много по-ниска за българи(1000 евро) Самото иследване е скенер с радиоактивно вещество ,което установява дали и до каква степен има ракови клетки из тялото.На мен ми го правиха след 4 блок ABVD.
Хубав ден на всички от мен!



Тема Re: Лимфом на Ходжкиннови [re: мими]  
Автор *jull**Модератор (нощна птица)
Публикувано02.02.09 11:09



По какъв начин точно се записа за ПЕТ-скенера в Германия и по интернет ли контактуваш с клиниката?
Ще се налага ли да правиш периодично ПЕТ- контроли и на колко време?



"Совите не са това, което са..."

Тема Re: Лимфом на Ходжкиннови [re: *jull**]  
Автормими (Нерегистриран)
Публикувано02.02.09 11:48



Ами при мен активност на заболяването нямаше още след 4-ти блок.По принцип PET се прави след диагностика е началото на лечение,т.е преди и в края,за да се видят резултатите от химиотерапията.При биохимична активност и ясно изразен скенер смисал от PET няма.По Интернет се сварзах (www.uniklinik-leipzig.com) и за сега при мен всичко варви гладко и не се налага.Там се свързах с професор Клуге,която е международен консултант именно за Ходжкин,живяла е в България и знае български.И така..





Тема Re: Лимфом на Ходжкиннови [re: мими]  
Автор *jull**Модератор (нощна птица)
Публикувано02.02.09 12:51



Благодаря за информацията!
Колкото до контролните прегледи - как може по друг начин достатъчно достоверно
да се наблюдават рецидиви или метастази в най-ранния етап на появяването им?



"Совите не са това, което са..."

Тема Re: Лимфом на Ходжкиннови [re: *jull**]  
Автормими (Нерегистриран)
Публикувано02.02.09 19:55



Ами по принцип като няма биологична активност(утайка,фибриноген,LDH) смисъл.Иначе графия на бял дроб,ехография на коремни органи и биохимия на 3 месеца-това е достатъчно.





Тема Re: Лимфом на Ходжкиннови [re: мими]  
Автор4ere6ka (Нерегистриран)
Публикувано02.02.09 20:31



Периодично трябва ли да се прави и скенер/имам предвид на 3 или 6 месеца/или биохимията и ехографиите са достатъчни?



Тема Re: Лимфом на Ходжкиннови [re: 4ere6ka]  
Автормими (Нерегистриран)
Публикувано02.02.09 20:46



Достатъчни са-заболяване без биохимична акривност няма.





Тема Re: Лимфом на Ходжкиннови [re: 4ere6ka]  
Автормими (Нерегистриран)
Публикувано03.02.09 10:52



За профилактичните прегледи все пак имат значение и хистологията на лимфома(вид),стадия и как си реагирала на лечението.Ако ми кажеш тези неща повче бих могла да ти кажа.Но при всички случаи при едно нормално протекло лечение(в сисъл без смяна на терапии),при нодоларна скрероза на хистологията на вазела,а не само и при нея(следят се най-вече тези с лимфоцитно изчерпване,макар че моя професор казва че хистологията няма значени я днешни дни,а само индивидуалният отговор) и при вече направени няколко профилактични нормални прегледа смисал пт скенер на 3 месеца няма-най-малкото и той носи облачване.Надявам се да няма нещо,което да те притеснява .Хубав ден!



Тема Re: Лимфом на Ходжкиннови [re: мими]  
АвторGabriela_D (Нерегистриран)
Публикувано10.02.09 12:21



Zdraveite! Az sum na 19g., otkriha mi bolest na hodjkin prez 2007, bqh vuv 2A klini4en stadii. Provedoh 10 kursa himioterapiq i 16 oblu4vaniq, lekuvah se v durvenica i sum mnogo dovolna ot otno6enieto i rabotata na lekarite i sestrite tam. Blagodarenie na tqh ve4e sum zdrava!!! Ostanaha mi dve opakovki natulan prokarbazin, ako nqkoi ima nujda 6te se radvam da pomogna! Mojete da se svurjete s men na tel. ******** ili na e-mail adres gabriella_16_@abv.bg, ot sofiq sum. Pojelavam na vsi4ki da budat mnogo silni, optimisti4no nastroeni i po-burzo ozdravqvane!



Редактирано от Buba67 на 10.02.09 12:35.



Тема Re: Лимфом на Ходжкиннови [re: Gabriela_D]  
Автор Buba67Модератор ()
Публикувано10.02.09 12:40



Чудесно е, че болестта е отминала. Дълги години ремисия и успех във всяко начинание.



Моля, да пишете на кирилица. Имейл е достатъчен, ако някой иска да се свърже с Вас.



Тема Re: Лимфом на Ходжкиннови [re: мими]  
Авторицo (Нерегистриран)
Публикувано23.03.09 12:50



Зравей Мими,искам само да те питам бадемите сурови ли трябва да са или може и печени,също и за кафето трябва ли да се спре на цяло?



Тема Re: Лимфом на Ходжкиннови [re: ицo]  
Автормими (Нерегистриран)
Публикувано25.03.09 12:37



Здрасти:)Ами бадемите трябва да са сурови -да.Не знам на коя терапя си.При моята 1 от лекарствата беше кардиотоксично.Ако мога да ти пмогна Skype ми е mimentse.С удоволствие бих ти дала и други събети,за да можеш по-лесно да се справяш с химиото и лъчетерапията.Не се притесяваи да ми пишеш по всяко време-насреща съм:)Хубав ден!



Тема Re: Лимфом на Ходжкиннови [re: мими]  
АвторГaбpиeлaД (Нерегистриран)
Публикувано01.04.09 02:15



"бих препорачала Детска Онкохематология в Исул-лекарите там са не само страхотни специалисти,но и прекрасни хора." - много интересно . . . аз се лекувах там известно време и НА НИКОГО НЕ БИХ ПРЕПОРЪЧАЛА ТОВА МЯСТО!!! За пове4е от 6 месеца там, састоянието ми само се вло6и. И ако в на6ата мизерна даржавица има6е някакав морал и грижа за хората, това място няма6е да са6тествува.
Какви специалисти и какви хора са тези??? Бих искала да разбера за6то мисли6 така Мими, за6тото за мен това е направо АБСУРДНО. Тези хора не могат да се нарекат лекари, за6тото в тях няма никаква хуманност и отговорност за пациентите!!!



Тема Re: Лимфом на Ходжкиннови [re: ГaбpиeлaД]  
Автормими (Нерегистриран)
Публикувано02.04.09 17:04



Много съжалявам,че мислиш по този начин,но съм сигурна,че имаш основания.Предполагам,че си разбрала ,че имам Лимфом на Хочкин.За моя радост вече нямам активност на заболяването и съм малко или много задължена на екипа ,който ме пое в Исул-срещнах прекрасно хора,които никога не са ми отказали да отговорят на всичките ми въпроси.Късметлийка съм ,че още на първата терапя отговорих добре.За Исул и специално за Детската Онкохематология говоря таха много субективно разбира се,но никога не съм срещнала лошо отношение от тях спрямо пациентите.Тяхната работа(във всяка една такава слиника) е свързана с огромен процент на загуба на много слънца и огромно безсилине от страна на лекарите-така че аз очаквах да открия далеч по изменени личности..Надявам се все пак ти да си добре и да нямаш повече такав вид проблеми..



Тема Re: Лимфом на Ходжкиннови [re: мими]  
АвторГaбpиeлaД (Нерегистриран)
Публикувано07.04.09 19:05



Радвам се 4е си се излекувала! Това е най-важното, а не каде. И аз имах Ходжкин и се излекувах. Наистина имам много причини да мразя това място, даже прекаленно много, че да ги изреждам, но това което видях и изпитах по време на лечението ми там беше наистина престъпно. Разбирам те, че си им благодарна, както и аз на лекарите, който ми помогнаха, но като се замислиш това им е работата, те са дали Хипократова клетва, която от морална гледна точка, ги прави длъжни не само да лекуват, а да помагат на хората в най-дълбокият смисъл на думата. Само че в България здравеопазването е под всякаква критика. За щастие из между всички се срещат и добри хора, които са се отдали със сърце на работата си, само ни трябва късмета да попаднем на такива. Така че, . . . КЪСМЕТ НА ВСИЧКИ!



Тема Re: Лимфом на Ходжкиннови [re: CCCECl]  
Автор marggoto (непознат )
Публикувано09.07.09 14:55



привет





Тема Re: Лимфом на Ходжкиннови [re: marggoto]  
Автор marggoto (непознат )
Публикувано09.07.09 15:23



...поредния Ходжкин

Започнах да повръщам след 6 вливане..хващам си легенчето и в стаята..схемата ми е 1 през 15 дни...Само като усетя да ми поставят абокат-и хоппп в легена...Интересува ме друго нещо-има ли линк .който да ми изпратите.. за Ходжкин ..Неходжкин..Левкимия..т.е. диагнозите с .които работи Хематологията...да се направят брошури с най-често задаваните въпроси...



Тема Re: Лимфом на Ходжкиннови [re: *jull**]  
АвторИлeнkaKo (Нерегистриран)
Публикувано09.07.09 17:23



Бях писла преди в теми: Нашата история и Фоликуларен НХЛ. Днес взех резултата от втората лаборатория. Нодуларен ходжкинов лимфом лимфоцитно преобладаване, тотално съм объркана:
Ходжкин - първи път ;
Неходжин - втори път;
Ходжкин - трети път.
Баща ми се лекува в НЦХТ за НХЛ, т.е пълно объркване...
Моля Ви препоръчайте ми някой патолог. Какво мислите за доц. Михова от ВМА.



Тема Re: Лимфом на Ходжкиннови [re: ИлeнkaKo]  
Автор Buba67Модератор ()
Публикувано09.07.09 17:48



Доцент Михова е една от най-добрите патолози. Лекуващият ме лекар каза, че работи от 15 години с нея и каквото е видяла и написала не е имал разминаване при повторна хистология на друго място.



Да имаш кураж не значи да не се страхуваш,а да си господар на страха си - Марк Твен

Редактирано от Buba67 на 09.07.09 17:49.



Тема Re: Лимфом на Ходжкиннови [re: Buba67]  
АвторИлeнkaKo (Нерегистриран)
Публикувано09.07.09 18:04



Утре съм при нея, благодаря сърдечно.., дали консултира и лимфоми? Вълнува ме следното:
Пацентът се лекува съгласно диагнозата на патолог 2. Патолог 3 е на едно мнение с патолог 1. Патолог 4 и той казва мнение, дотук добре.
Но: патолог 2 трябва да си погледне диагнозата и да я ревизира за да се коригира и лечението. Какво мислите момичета, това ли е пътя?



Тема Re: Лимфом на Ходжкиннови [re: ИлeнkaKo]  
АвторИлeнkaKo (Нерегистриран)
Публикувано14.07.09 14:57



Бихте ли ми препоръчали патолог който консултира хистологично лимфоми?



Тема Re: Лимфом на Ходжкиннови [re: ИлeнkaKo]  
Автормими (Нерегистриран)
Публикувано26.07.09 20:40



Аз самата бях с потвърдена диагноза Хочкинов лимфом-нодуларна склероза при Др.Иван Терзиев "Исул".Знам ,че там специалистите много му вярват и той именно се занимава с хематологични и онкологичните хистологии на Детската онкохематология там.
Пожелавам ти успех и нека това е само кратак момент от живота ти,който бързо и успешно да мине!Стискам палци.



Тема Re: Лимфом на Ходжкиннови [re: мими]  
АвторИлeнkaKo (Нерегистриран)
Публикувано27.07.09 09:28



Благодаря ти за отговора Мими. След кой курс ХТ спаднаха лимфните възли при теб. При баща ми след втори курс ХТ, мисля, че продължават да нарасват. Обърнах внимание на лекарите, само са го отбелязали в епикризата.
Нормално ли е при ХТ ,туморът да продължажа да расте?



Тема Re: Лимфом на Ходжкиннови [re: ИлeнkaKo]  
Автор marggoto (питанка)
Публикувано27.07.09 12:43



Привет ИленкаКо

при мен след 1ви цикъл (Фармарубицин,,Декарбазин..другите не ги знам) видимо се прибрана!!!Някъде бях чула..по принцип лимфните възли се увеличават при инфекция и тогава са болезнени ..не съм на ясно ..но може да е нещо паралелно с Ходжкин.. Желая успех



Тема Re: Лимфом на Ходжкиннови [re: marggoto]  
АвторИлeнkaKo (Нерегистриран)
Публикувано27.07.09 12:55



Лека, ползотворна и ПОСЛЕДНА ХТ ти пожелавам.



Тема Re: Лимфом на Ходжкиннови [re: ИлeнkaKo]  
Автормими (Нерегистриран)
Публикувано27.07.09 13:42



Лимфните възли могат да се подуват в сладствие на лечението и без това да значи развитие на туморни клетки.Най -малкото това е химиотерапия,доста драстична за организма и всяка една тъкан реагира по различен начин на химикалите.Аз самата имах пакет на врата ,който бе ектерпиран за да ми се постави диагнозата.После след Скенер се установи ,че имам и медиастинални,Лифните възли не могат да изчезнат по никакав начин,те се спихват до някъкъв момент ,но остават и фиброзни промени и реагират дори на най-баналната инфекция.Не се притеснявай за това-не големината ,а Биохимията показва до каква степен и въобще дали има активност на заболяването.Самата биохимия не се следи всеки курс а на 3 или в зависимост от схемата.
Не мисля дали съм разбрала точно.Ти ли се лекуваш или татко ти в момента?
Ако имаш още въпроси питай-ще се радв3ам да мога да помогна.



Тема Re: Лимфом на Ходжкиннови [re: мими]  
АвторИлeнkaKo (Нерегистриран)
Публикувано27.07.09 14:59



Болният е баща ми. Лекува се в НЦХТ- Дървеница. След първият курс ХТ ми направи впечатление, че ЛВ са се увеличили и това много ме притесни. Къде провеждате лечение? Предвижда ли се лъчетерапия? На колко време правите контроли? Биохомията е бета 2 нали? При нас тя е в норма. Търсили ли сте второ мнение на хистологията? Къде е правено изследването? Как понесохте химиотерапията?
Извинявай, че те засипвам от въпроси.



Тема Re: Лимфом на Ходжкиннови [re: ИлeнkaKo]  
Автормими (Нерегистриран)
Публикувано27.07.09 16:19



Не се притеснявай да ме питаш-насреща бсъм винаги.Аз се лекувах е Детска онкохематология в Исул.Бях на 15 -Лечението ми прдължи около година с 6 курса химиотерапия ABVD(4 -2) и лъчетерапия(20 грея).В ремисия съм от 7 месеца,като след края на лечението на всеки 3 месеца се правят снимка на бъл дроб ,и пълна биохимия.Такава биохимия каквато ти каза не съм сигурна въобще да съществува-изследват се показатели ,типични за това заболяване-като левкоцити,тромбоцити,гранолоцити-евентуално да не би да има анемия,ЛДХ,фибриноген и утайка.Тези са напълно достатъчни ,за да се разбере дали има активност на заболяването.В зависимост от стадия и от индивидуалното повлияване на пациента се правят на 3 или 4 курс (ако е на ABVD) скенер или PET/CT.Ako e BEACOPP пак се правят същите диагностични изследвания за рестадийране.В зависимост от резултатите може да мина на друга по агресивна терапия ,да продалжи тази или по средата й да направи лъчетерапия на засегнатите тъкани.
Лъчетерапията се понася много по-леко от химиотерапията.Аз повръщах в продължение на 2 дни след Хт.При лъчетерапията ,в зависимост от дозата грейове може да има леки изгарияния,радиани обриви и изофагит.



Тема МИМИнови [re: мими]  
Автор marggoto (питанка)
Публикувано27.07.09 16:51



привет..моля да обясниш ГРЕЙ какво е?



Тема Re: МИМИнови [re: marggoto]  
АвторИлeнkaKo (Нерегистриран)
Публикувано27.07.09 17:18



Грей (Gy) е единица за отбелязване на поета доза радиация. Използва се при лъчетерапията. Количеството огнищна доза се назначава от лъчетерапевта.



Тема Re: Лимфом на Ходжкиннови [re: мими]  
АвторИлeнkaKo (Нерегистриран)
Публикувано27.07.09 17:47



Някъде четох, че резултата от курс ХТ се "вижда" на скенер след 20-30 дни, т.е лимфните възли започват едва тогава да се повлияват от лечението. Така ли е в действителност? В четвъртък имам час при доц. Райнов от ВМА за консултация, ти ходила ли си при него?



Тема Re: Лимфом на Ходжкиннови [re: ИлeнkaKo]  
Автормими (Нерегистриран)
Публикувано27.07.09 18:13



Аз се лекувах както казах в исул и сециално и само съм била при Професор Бобев,и екипа му.Първо потърсихме него и той ми се водеше до края лекуващ лекар заедно с Др Щарбанов.Но те се занимават главно с пациенти до 18 години ,първо са педиатри,а после онкохематолози.Предполагам,че не биха отказали консултация,но аз бих ти препоръчала за баща ти,тъй като е възрастен човек ,Др.Жечев-татко поддържаше връзка с него повреме на цялото ми лечение.
Не бива да се бърза със скенера.Те знаят кога да го направят-има протоколи за това,поведението е уточнено и съгласувано с европейските стандарти във всяко едно отношение.Схемите са стандартни.Бих препоръчала татко ти да яде много ядки-сурови,за да не му спадат клетките и да не отлага терапии,моркови,чай от коприва,сок от цвекло,броколи-много са полезни и помагат на организма да се справи с неприятните странични ефекти на терапията.Добавките и имуносимулаторите са напълни забранени-витамити и всички "чудотворни" препарати,създадени от съмнителни елементи.



Тема Re: МИМИнови [re: marggoto]  
Автормими (Нерегистриран)
Публикувано27.07.09 18:15



Грей е мерната единица за лъчетерапията.Всеки орган има определен капацитет за поглъщане на подобни радиационни влияния.



Тема Re: Лимфом на Ходжкиннови [re: мими]  
АвторИлeнkaKo (Нерегистриран)
Публикувано27.07.09 18:35



Безкрайно съм ти благодарна за всичко което ми пишеш, цялата тази информация е много ценна за мен.
Д-р Жечев от онкохематологията в Дървеница ли имаш предвид?
Къде в ИСУЛ, мога да намеря Д-р Иван Терзиев, имаш ли негови кординати?
Още веднъж ти благодаря за всичко.



Тема Re: Лимфом на Ходжкиннови [re: ИлeнkaKo]  
Автормими (Нерегистриран)
Публикувано27.07.09 22:17



За съжаление не мога да открия координатите на Патолога,но съм сигурна ,че в ИСУЛ всеки жи ти ги дал.
Да за др.Жечев от Дървеница.Той дори не го е виждал но тъй като са познати с татко той постоянно се допитваше до него.
Пожелавам ти успех в не лекия момент-за близките знам не е никак по леко..
Винаги можеш да ме потърсиш
maria.g.m@abv.bg



Тема Re: Лимфом на Ходжкиннови [re: ГaбpиeлaД]  
Авторslavi (Нерегистриран)
Публикувано01.09.09 17:35



kazvam se Slavi i bqh bolen ot tazi kovarna bolest.koiti iska moje da mi pi6e na skaypa.slavi_vr88.8g bqh na himiq.vsqka ve4er sled 22h sum na liniq.gabi pi6i mii.na skaupa.



Тема Re: Лимфом на Ходжкиннови [re: slavi]  
Автор Buba67Модератор ()
Публикувано01.09.09 17:44



Щом използвате минало време значи сте в ремисия. Ще се радвам да споделите как го постигнахте.
Моля да пишете на кирилица, ако нямате използвайте КРЕДОР горе в дясно на прозореца, в който пишете.

Да имаш кураж не значи да не се страхуваш,а да си господар на страха си - Марк Твен


Тема Re: Лимфом на Ходжкиннови [re: gabriela_d]  
Авторslavi (Нерегистриран)
Публикувано09.09.09 14:09



az sum slavi ot vratsa i sum prekaral tazi kovarna bolest.8g bqh na himioterapiq i lu4eterapiq.vsi4ko se lekuva samo da e v ranen stadiina tazi bolest.az bqh v aleksandrovska bolnica.tam lekarite sa na super nivo.ako,iska6 mi pi6i.slavi_vr@mail.bg.0878/830736



Тема Re: Лимфом на Ходжкиннови [re: slavi]  
Автор *jull**Модератор (нощна птица)
Публикувано09.09.09 15:41



Кирилицата е задължителна! При необходимост използвай функцията KREDOR - горе вдясно на прозореца, в който пишеш.

Освен това, всичко, отнасящо се да болести и лечение, предпочитаме да се коментира в Клуба, за да бъде достъпно за повече хора. Да не забравяме, че това е Клуб за ВЗАИМОПОМОЩ и споделянето на опит и информация е една от основните му функции!



"Совите не са това, което са..."

Редактирано от *jull** на 09.09.09 15:49.



Тема Re: Лимфом на Ходжкиннови [re: venessia]  
Авторslavi (Нерегистриран)
Публикувано16.09.09 21:59



Кирилицата е задължителна!

Редактирано от *jull** на 16.09.09 22:24.



Тема Re: Лимфом на Ходжкиннови [re: gabriela_d]  
Авторslavi (Нерегистриран)
Публикувано16.09.09 22:05



Кирилицата е задължителна!

Редактирано от *jull** на 16.09.09 22:25.



Тема Re: Лимфом на Ходжкиннови [re: плaми]  
Авторslavi (Нерегистриран)
Публикувано04.10.09 14:13



Кирилицата е задължителна!

Редактирано от *jull** на 04.10.09 14:43.



Тема Re: Лимфом на Ходжкиннови [re: venessia]  
Автор deepins (непознат )
Публикувано04.10.09 22:39



Редактирано от *jull** на 05.10.09 08:12.



Тема Re: Лимфом на Ходжкиннови [re: мими]  
АвторЛopka (Нерегистриран)
Публикувано22.10.09 13:29



Здравей Мими, по грешка бях писала на jull, но тя ми каза, че всъщност трябва да се обърна към теб. Разбрах, че си се свързала с проф. Клуге в Лайпциг. Би ли споделила точно как и дали си извършвала консултация там. Моля, който е имал консултация в чужбина, да сподели. Лекувам се от Ходжкин, свърших химиотерапията, но отказах лъчетерапия. Търся и други мнения на специалисти. Предложиха ми да направя 2 допълнителни курса ABVD. Някой има ли информация за приложението на имунотерапия при Ходжкин? Поздрави на свички.



Тема Re: Лимфом на Ходжкин спешнонови [re: deepins]  
АвторЛopka (Нерегистриран)
Публикувано23.10.09 11:10



Здравей Мими, по грешка бях писала на jull, но тя ми каза, че всъщност трябва да се обърна към теб. Разбрах, че си се свързала с проф. Клуге в Лайпциг. Би ли споделила точно как и дали си извършвала консултация там. Моля, който е имал консултация в чужбина, да сподели. Лекувам се от Ходжкин, свърших химиотерапията, но отказах лъчетерапия. Търся и други мнения на специалисти. Предложиха ми да направя 2 допълнителни курса ABVD. Някой има ли информация за приложението на имунотерапия при Ходжкин? Поздрави на свички.



Тема Re: Лимфом на Ходжкиннови [re: Лopka]  
Автормими (Нерегистриран)
Публикувано31.10.09 23:25



Здравей!Да-аз бях в Лейпцих в Клиниката по нуклеарна медицина и П-р Клуге ме прие.Но това беше с диагностична цел-между 4 курс преди Лъчетерапията.Не знам какво точно искаш да ме питаш и защо си отказала теряпията.но бих се радвала ,ако мога да помогна.Ще ти дам Кординати-ти трябва да говориш с административната част на персонала-но по мое скромно мнение-не разбирам-защо след като си отказала ЛТ ти трябва ПЕТ?Ако имаш биохимична активност би било по-ясно.Заболяването навсякъде се лекува по еднакъв начин -В целия ЕС -така ,че едва ли биха ти преложили нещо повече.
mail-a mi e maria.g.m@abv.bg



Тема Re: Лимфом на Ходжкиннови [re: мими]  
Автор4ere6ka (Нерегистриран)
Публикувано01.11.09 16:31



Можете ли да ми кажете как е първото име на проф. Клуге?



Тема Re: Лимфом на Ходжкиннови [re: 4ere6ka]  
Автормими (Нерегистриран)
Публикувано01.11.09 22:37



Реджина Клуге



Тема Re: Лимфом на Ходжкин спешнонови [re: Лopka]  
Авторslavi (Нерегистриран)
Публикувано12.12.09 00:05



lori.az sum slavi ot vrtsa i sum prekaral tazi bolest.pi6i mi na maila.slavi_vr@mail.bg
slavi_vr88 mi e skaypa 6te ti kaja vsi4ko za tazi gadnan bolest.



Тема Re: Лимфом на Ходжкин спешнонови [re: slavi]  
АвторГaбpиeлa_Д (Нерегистриран)
Публикувано15.12.09 19:52



Здравейте! Не съм писала отдавна в клуба, излекувах се от Ходжкин в началото на годината и честно казано не ми се иска изобщо да си спомням за болестта, но се сблъсках с нещо, което ми направи впечатление още докато бях болна. Тъй като ми останаха няколко опаковки Натулан прокарбазин, публикувах обява, че ги продавам, в крайна сметка никой не се обади няколко седмици и реших да ги оставя заедно със Зофрана, който имах, в Дървеница и лекарите да ги дадат на някой нуждаещ се, който не може да си позволи да ги закупи или няма време за това. Наскоро няколко души ми бяха писали за лекарствата, като ми обясняваха колко спешно се нуждаят от тях, че ги няма на пазара, питаха ме и за цената, на която ги предлагам. Разбирам ги всичките и искренно им съчувствам, мойто семейство също се чудеше откъде да ми ги намери час по-скоро. Та, по същество : ПЪРВАТА ОПАКОВКА НАТУЛАН СИ КУПИХ ОТ ЕДИН "МНОГО ДОБЪР ЧОВЕЧЕЦ" ОТ ВАРНА, КОЙТО МИ Я ПРОДАДЕ ЗА СКРОМНАТА СУМА ОТ 450ЛВ. Доста, нали!? След това, когато отново ми трябваше СИ ГО ВЗЕХ ОТ ГЪРЦИЯ ЗА 30-40 ЕВРО, А ТРЕТИЯТ ПЪТ ОТ ИТАЛИЯ ЗА ПО 10-20 ЕВРО. Кои са тези мръсни шарлатани, които си взимат лекарството от чужбина за жълти стотинки и го продават тук на такива цени?????????????? Кой смее да изкарва пари на гърба на хора болни от рак??????? Това за мен са мръсни боклуци и моля всеки, на който не му трябва лекарството да го продаде за колкото го е взел или направо да го даде на някой човечец или да го остави в болница! Защото това, което ви разказах е наистина нелепо



Тема Re: Лимфом на Ходжкин спешнонови [re: Гaбpиeлa_Д]  
Авторrocт k (Нерегистриран)
Публикувано20.09.10 21:36



здравейте. На скоро откриха на майка ми тази диагноза - Ходжкинов лимфом. Вече направи всички изследвания и скенер, сега чака за прием в болницата за химиотерапия другата седмица.
Искам да попитам как може да се избере вида на лекарствата или медикаменти двключени в химиотерапията?
Как да разбера точно кои ще бъдат най-подходящи, или прото да се доверим на лекуващия лекар.
И до колкото разбрах лечението е било абсолютно безплатно - става въпрос за Хематологията в Дървеница. А какво тогава допълнително трябва да си закупим, или това са лекарства, които не ги поема здр. каса, а е препоръчително да се приемат, така ли?



Тема Re: Лимфом на Ходжкин спешнонови [re: rocт k]  
Автор Ру ()
Публикувано20.09.10 21:52



Здравей!
Не, лекарствата не можете да си изберете. В зависимост от стадия и пораженията (а често от личните предпочитания на лекаря, когато решението не се взима на лимфомна комисия) обикновено се назначава един измежду 2 режима химиотерапия - ABVD и BEACOPP. И двата дават сериозен шанс за пълно излекуване, дори и за напреднали стадии. Като се назначи режим, минимум 6 месеца не се прекъсва. Може да се консултирате с повече от един лекар, но не виждам как ще им кажете "ние искаме този", и те да се съгласят.. Разбира се дали изборът е бил добър чак като минат 2-3 месеца и се види дали болестта се повлиява достатъчно.
Иначе в Хематологията е безплатно лечението, но и за 2та режима има лекарства, които трябва да си намерите от околни държави, не се внасят. Не са препоръчителни за съжаление, съвсем задължителни са си :)
Пожелавам ви в най-скоро време всичко да е приключило успешно!

Happiness is a state of mind.


Тема Re: Лимфом на Ходжкин спешнонови [re: Ру]  
Авторrocт k (Нерегистриран)
Публикувано21.09.10 19:58



Много благодаря Ру. Надявам се всичко да мине успешно и да се повлияе добре от лечението. Тя е много съсипана психически и аз непрекъснато чета и й разпечатвам вашите коментари, за да прочете, да се успокои и да разбере, че е напълно възможно излекуването й.

Поздрави и успех на всички!!!



Тема Re: Лимфом на Ходжкин спешнонови [re: rocт k]  
Автор Ру ()
Публикувано21.09.10 20:23



Лечението е над 90% успешно (за началните стадии е към 100%), като мине началният шок от диагнозата, човек започва да се чувства като късметлия, и то като голям късметлия. Един от 3те най-лечими рака. Например хората с пневмония имат по-голям риск за живота, от тези с Ходжкин ;).
Като минат 1-2 химии, ще се успокои.. сега е добър момент да поработи върху психичното си равновесие - трябва много спокойствие, вяра в себе си и оптимизъм, защото за разлика от пневмонията лечението си е гадост. Има доста книги, които помагат - Луиз Хей, Норбеков, Mom's Marijuana на Дан Шапиро (тя е точно за преживелиците на тийнейджър с Ходжкин)... Ще свикне и да се грижи повече за себе си, това допълнително ще я балансира психически. Помогнете и да го приеме като период на промяна към по-добро, а не като прелюдия към края - всяко нещо си има две страни.
Успехи :)

Happiness is a state of mind.


Тема Re: Лимфом на Ходжкин спешнонови [re: Ру]  
Автор marggoto (питанка)
Публикувано21.09.10 21:10



Здравейте и от мен

.Аз съм с Ходжкин или по -точно бях .Ако майчето ви има въпроси или вие ,пишете ми Mail - m_stoineva@abv.bg.Успех



Тема Re: Лимфом на Ходжкин спешнонови [re: marggoto]  
Авторrocт k (Нерегистриран)
Публикувано22.09.10 15:57



Отново ви благодаря за отзивчивостта ви.
Сега майка ми постъпва другата седмица в Дървеница за химиотерапия при една докторка с която ни свързаха (мисля че се казваше Георгиева), ще изкара 8 дни в болницата. Междувременно ни препоръчаха много добра доц. Хаджиева в ИСУЛ, с която също направихме връзка и по-следващата седмица имам час при нея. Незнам, как да постъпим. Дали да си изкара първата химиотерапия в Онкологията и после просто да отидем на преглед при другата докторка в ИСУЛ да се посъветваме и с нея. От друга страна да не стане от 2 стола - та на земята, че уж и при двете сме използвали някакви връзки. Незнам ..........
Въпреки че "втората" докторка е специалист по лъчетерапия и се надявам да ни препоръча след химиото, тя да ни поеме за лъчетерапия.
От желанието си да се свържем с добри доктори и да направим правилния избор започваме да се объркваме.

Имате ли впечатление за някои от горепосочените лекари, въпреки че всичко е доста относително.



Тема Re: Лимфом на Ходжкин спешнонови [re: rocт k]  
Автор nadia_O6O6 (позитивна)
Публикувано22.09.10 17:46



Здравей гост к, нека майка ти си провежда химиотерапията, но ви съветвам да не отлагате консултацията с доц.Хаджиева, така ще може да планирате евентуално дата за лъчелечението. Имайте предвид, че за ЛТ се чака около 2 месеца, а за доц.Хаджиева и въобще за лъчетерапията в ИСУЛ има много добри отзиви. Успех!





Тема Re: Лимфом на Ходжкин спешнонови [re: nadia_O6O6]  
Автор Ру ()
Публикувано22.09.10 20:21



Би било добре да се наглежда от 2ма лекари. Аз за себе си така съм го решила. Да, възникват понякога моменти на несигурност, вътрешни конфликти... но според мен те са за предпочитане, от колкото не дай си Боже неприятните изненади причинени от незнаене или недоглеждане. Неприятен момент би бил определено ако лекарите се разминават в мнението си за типа на нужната химиотерапия например.. трябва да имате едно наум, че може и в такава ситуация да изпаднете.
Ходжкинът, въпреки, че е лесно лечим, е доста рядък и не всички лекари имат практически опит с такива пациенти. А и като всяко заболяване дава голям мегдан за неща, които опират до личната преценка на лекаря - кога какви изследвания е добре да се правят, дали да се повторят, как да се отстранят някои странични ефекти от лечението (това всъщност е доста сериозно и хич не е за подценяване, но за него си трябва опит). За това пък при 2 подходящо избрани опитни лекари, липсата на разминавания е много успокояваща - да знаеш, че всичко върви оптимално и по план.

Happiness is a state of mind.


Тема Re: Лимфом на Ходжкиннови [re: Лopka]  
Авторslavi (Нерегистриран)
Публикувано11.10.10 15:44



zdr,Lori.az sum radoslav(slavi) ot vrattsa.mila Lori kakvoto ti kajat lekarite ne otkazvaii ni6to.poslu6ai me.az sum minal vsi4ki proceduriv Aleksandovska boilnitsa.razbolqh se prez mart na 93g.prekarah 3 operaciii.mnogo kursove i lu4eterapiq.pi6i mi 6te ti kaja vsi4ko.skaypa mi e.slavi_vr88.slavi.slavi_vr@mail.bg

Кирилицата е задължителна! При необходимост използвайте функцията KREDOR - горе вдясно над прозореца за писане.

Редактирано от *jull** на 11.10.10 19:21.



Тема Лъчетерапия - къде?нови [re: venessia]  
Автор Ру ()
Публикувано11.10.10 18:44



Здравейте,
Аз почти стигнах до лъчетерапия! :)
Но искам да ви попитам къде би било по-добре да я карам - в Онкологията или в Токуда? Колкото повече чета и разпитвам, толкова по-неясен става изборът..
За сега накратко знам, че:

В онкологията линейният ускорител се чупел почти всяка седмица заради голямото натоварване (до колко това може да провали лечението?). Чакало се за час няколко месеца (но това не е проблем в моя случай, имам още малко химия да направя). Др Бакърджиев бил по-добър специалист специално за съставяне на план за облъчване на Ходжкин. Лекарите са много натоварени, имат по съвсем малко време за всеки пациент.

В Токуда апаратът е по-нов, но е със сходни параметри на този в онкологията. Не е толкова натоварен, не се чака за ред, повредите се отстраняват бързо. Лекарите не са твърде натоварени и имат повече време за пациентите си. Лечението струва 2 500 лева.

И така, не мога все още да взема решение, има ли някой, който има отзиви за едното/другото място? Ако е специално за Ходжкин - още по-добре.

Happiness is a state of mind.


Тема Re: Лъчетерапия - къде?нови [re: Ру]  
Автор(Нерегистриран)
Публикувано11.10.10 19:34



Здравей, от няколко дни правя лъчетерапия в Онкологията. Падна голямо чакане, няколко отлагания поради ремонт...Сега да се надяваме ускорителят да издържи 25 работни дни без да блокира. Младите докотори и докторки са много внимателни и по всяко време на разположение. Консултират в движение и с явно желание. Бакърджиев и д-р Кленова - трудно е да ги хванеш, трудно е да ги откриеш изобщо! Каквото и да ти трябва - или обикаляш да ги търсиш с часове, или говориш с лекари, които си имат свои пациенти и други грижи. Лаборантите се оправят сами ако си пациент на д-р Кленова или д-р Бакърджиев. Относно Токуда - ако сумата от 2500 не те притеснява / мен- много/ - търси д-р Михайлова. Тя работи и в Онкологията. Има опит. Не е от най-младите кадри. Много е мила и там ще има много време за теб. В Онкологията има много пациенти, но в Токуда едва ли при тази цена. А и там няма да чакаш за записване.



Тема Re: Лъчетерапия - къде?нови [re: Ру]  
Автор elb (новак)
Публикувано13.10.10 17:14



Майка ми преди 2 год. беше на ЛТ в Онкото в Дървеница наистина там се чака доста време за ред.Тя започна сравнително бързо внасяха се по 500 лв.на каса за да те запишат за по-скорошна дата така беше поне тоава.Наистина апарата там се чупи доста по-често а и в самия ден в който се ходи на процедура чакането е голямо.Скоро на баща ми също се наложи

правихме ЛТ в Токуда.Записват веднага не се чака докторите са одзивчиви, имайки се в предвид че баща ми беше в много тежко състояние което ако беше в Дървеница не знам дали изобщо щяха да се занимават с него.Цената беше също 2500 лв. ако е с болничен престой е по-висока.



Тема Re: Лъчетерапия - къде?нови [re: Eв]  
Автор Ру ()
Публикувано14.10.10 15:33



Здравей Ев,
Днес от онкологията ми казаха, че апаратът за сега е стабилен, стискам палци да издържи поне до края на терапията ти!
Мен все повече ме смущават тези прекъсвания - Ходжкин е лечим, но само ако е проведено правилно лечението, а все още никой не ми е казал до колко са приемливи паузи по време на лъчетерапия. Иначе ми е ясно, че и там си е анархия и гоненица с лекарите. Четох, че практиката в такива болници е да има по два апарата - когато единият се повреди, всички пациенти да минават на другия, за да няма прекъсване.. но тук и това спада към категория "лукс".

Happiness is a state of mind.


Тема Re: Лъчетерапия - къде?нови [re: elb]  
Автор Ру ()
Публикувано14.10.10 15:46



Здравей,
Много благодаря за информацията! Надявам се въпреки преживяните непрятности родителите ти да са по-добре сега! А защо се чака в дните на процедурите толкова, в Онкологията дават ли ориентировъчни часове, или всички отиват сутринта, и кой когато влезе? Единственото, което ме притеснява около Токуда е, че от Хематологията в Дървеница ми казаха, че лекарите в Онкологията са по-опитни специално за Ходжкин.. но с целия този хаос там все повече се чудя дали няма да ми се провали лечението :(. Още трябва да го мисля.

Happiness is a state of mind.


Тема Re: Лъчетерапия - къде?нови [re: Ру]  
Авторrocт k (Нерегистриран)
Публикувано14.10.10 18:57



Здравейте.
А защо никой не спомена нещо за ИСУЛ? На нас ни препоръчаха лъчетерапия в ИСУЛ и една много добра докторка там - доц .Хаджиева. Нямам представа дали се чака и колко, но тъй като майка ми едва сега мина първия курс химиотерапия, предполагам, че има достатъчно време до лечетерапията и може да изчака. А също незнам и за плащането как стои въпроса - дали е по здр. каса или се плаща допълнително. Но разбрах, че там е най-добрата и модерна апаратура за лъчелечение в Б-я.



Тема Re: Лъчетерапия - къде?нови [re: rocт k]  
Автор Ру ()
Публикувано14.10.10 19:01



И на мен ми се искаше в ИСУЛ, от коледа най-рано пускат новата апаратура... но ми казаха, че още поне 2-3 години нямало да има специалист за лечението на Ходжкин там. Не съм разпитвала подробно, но ще се радвам, ако може да дадеш още информация.

Happiness is a state of mind.


Тема Re: Лъчетерапия - къде?нови [re: Ру]  
Авторrocт k (Нерегистриран)
Публикувано15.10.10 21:15



Е значи моята информация не е достатъчно достоверна. Това не го знаех, че все още не е пусната в експлоатация.
Иначе се надявам да направим една консултация с доц. Хаджиева, и да ни даде повече информация и съвет къде да продължим.

Искам да ви попитам за сока от червено цвекло (който е правил) - просто се изтисква самото цвекло ли? Прави ли му се нещо преди това?



Тема Re: Лъчетерапия - къде?нови [re: rocт k]  
Автор Ру ()
Публикувано15.10.10 22:26



За сока е добре цвеклото да се обели предварително. На доста места препоръчват преди пиене да поседи поне 2 часа на въздух (за да му се махнат разни вредни вещества, не помня как се казваха в момента), и да се пие винаги разредено с друг сок.

Happiness is a state of mind.


Тема Re: Лъчетерапия - къде?нови [re: Ру]  
АвторEв. (Нерегистриран)
Публикувано24.10.10 16:25



Здравейте момичета. Относно лъчетерапията в Онкологията - на средата на процедурите съм и вече на никого не я препоръчвам! Който може да се записва в Токуда, но най-добре в ИСУЛ. Имам много познати, правили Лъче в ИСУЛ. С Ходжкин - също! И том освен добри специалисти, ще намерите и човешко отношение. В Онкологията само отбиват номера. За часовете - да дават час, но той няма някаква стойност. Чакала съм от 30мин. до 2.30ч. Това не е най- страшното. Лаборантите са груби и навъсени. Карат те да се чувстваш натрапник. Лекарите контактуват с теб само при записването. После не е възможно да проведеш и 2 минутен разговор. Въпросите относно странични ефекти се задават от пациент на пациент. Ако на друг пациент също му се гади или му се вие свят - приемаш, че нещата са нормални. За задължителната кръвна картина през седмица - кой да ти я назначи, като не виждаш лекар? Ако се появят евентуална болки - питаш пациент или влизаш в интернет. Няма грам човешко отношение!!! За ИСУЛ са ми разказвали много по-добри неща. Съжалявам, че не се записах там. Не правете моята грешка! Някой питаше за плащане - НЕ! НЕ се плаща нищо допълнително и в ИСУЛ и в Онкологията. Касата поема лечението изцяло. Успех!





Тема Re: Лимфом на Ходжкин спешнонови [re: Ру]  
Авторsasho (Нерегистриран)
Публикувано03.12.10 19:35



Здравейте. Аз несъм болен , но майка ми е. Прочетох доста публикаци и ми изникнаха няколко въпроса. Майка ми е с диагноза Classical Hodgkin disease - mixed cellularity 2 B KC , тя е на 59 г. Лекува се по BEACOPP схема от 6 месеца в клиниката по хематология в град Плевен.
Тъй като всички пишат че вливанията им се правят на 2 седмици, искам да попитам нормално ли е при нас да се правят на 21-25 дена? Нормално ли е след всяка ХТ да се чувства все по зле и по зле ? Първите два пъти когато влизаше за ХТ нямаше проблеми , но от последната терапия не е никак добре. Отпадналост , загуба на тегло, ужасно потене, треска и много големи вариаци в температурата от 34 до 40 градуса. Ще съм ви много задължен ако някой коментира по въпросите ми , защото с лекарите който си имаме работа тук са много любезни , но не дават много отговори или са много заети и все бързат за срещи или ти казват нещо неразбираемо и те връщат в трета глуха и се чудим какво да правим. Благодаря ви предварително.



Тема Re: Лимфом на Ходжкин спешнонови [re: sasho]  
Автор Ру ()
Публикувано06.12.10 12:28



Здравей,
Не се притеснявай за периода на вливките, за BEACOPP той е 21 дена, за ABVD - на 2 седмици. Това са 2те схеми на лечение на Ходжкин в България. Иначе е нормално да не се чувства добре, колкото повече напредват терапиите толкова по-отпаднала ще е. На мен след 4-тата ми бяха кошмарни, при други хора на BEACOPP, с които съм говорила, е същото. Не съм чувала за чак толкова неприятни както при майка ти, но щом лекарите ги знаят и не взимат мерки (намаляване на дозата химия и тн) предполагам, че са приемливи.
Треската и вариациите в температурата, ако се появяват след вливката на 8мия ден, са заради блеомицин-а - по таблетка лоратидин и парацетамол половин час преди това би трябвало да помогнат много. Ако и вкарват лекарството с шприц може да говорите с тях да го разтварят в банка и да го пускат на 2часова вливка, това ще намали симптомите. Същото е ако я болят дробовете или кашля доста след това. Понякога и заради вливката на първия ден втриса и се вдига температура, но на мен ми се е случвало само веднъж и не съм взимала нищо. Потенето понякога е като реакция от дексаметазона (кортикостероидът, който се дава по 14 дена междувременно), като се спре отшумява. То по принцип е и симптом на лимфомата (щом майка ти е "В" стадий, значи е имала и други симптоми освен подути лимфи възли или задушаване), възможно е все още да не се е повлияла достатъчно. Загубата на тегло също е нормална - някои напълняват заради кортикостероидите, други започват да слабеят.
За отпадналостта - почти неизбежно е. Аз за щастие успявах да се съвзема за 3-4 дена след курса, и през останалото време имах много енергия, по 2 седмици на крак без проблеми. Режимът ми - пиене на много вода, прясно изцеден сок, разходки, много и здравословна храна, поддържане на висок дух. Лекарката ми от самото начало ми препоръча да пия бавноразтворими капсули витамин С, вит. Е, Q10 - като антиоксиданти и в помощ на черния дроб (доста дълго издържа благодарение на тях, чак накрая се наложиха още лекарства за него), отделно за повече енергия и по-малко странични ефекти от химията пия медицински гъби. Всеки месец ме хоспитализират повторно заради твърде ниски показатели (не намерих начин да ги вдигам, въпреки килограмите цвекло, стафиди, бадеми..), дори и при намалена доза химиотерапия, така че не е като да не ми действа лечението... Но въпреки това явно някоя или всичките добавки помагат. Възможно е и възрастта да е фактор, аз съм доста по-млада, но пък мои връстници минаха този курс на лечение с доста по-малко сила от мен.
Нядявам се са ви от полза написаните неща! И успех с лечението, дано всичко се приключи само с 6 курса!

Happiness is a state of mind.


Тема Re: Лимфом на Ходжкин спешнонови [re: Ру]  
Автор *jull**Модератор (нощна птица)
Публикувано06.12.10 14:52



И друг път съм писала, че по време на ХТ и ЛТ мъжът ми приемаше Деодан и не усети нито веднъж странични ефекти.
По-късно приемаше момийо и сироп от бъз (през пролетта от белия, през зимата - от черния).



"Совите не са това, което са..."

Тема Re: Лимфом на Ходжкин спешнонови [re: Ру]  
Автор ИлeнkaKo (минаващ)
Публикувано08.12.10 16:32



Аз ще повторя още веднъж. Кличичният стадий е IIБ, схемата е BEACOPP?
Хистолигичният вариант е смесен целуларитет?
Учудвам се защото това е ХТ протокол (схема от втори ред) и ако се е започнала с нея във II Б стадий???
Схеми от първи ред:
1. COРP/ MOРP;
2. ABVD;
3. COРP/ ABV хибрид.
Но това е преценка на комитета. С коя схема да се започне и в каква дозировка. Вие пишете 6 месеца което значи, че са минали повече от четири курса.
Рестадиране правено ли е? Обикновено се прави след третия или четвъртия курс. Какво се вижда на скенера?
Каква е стойността на бета 2 микроглоболина, ЛДХ, СУЕ?
В случай, че не са предприели скенер, изисквайте го. Непремено има кажете за изпотяванията, редукцията на тегло. Пишете несреща сме ще помагаме с каквото можем.

Редактирано от ИлeнkaKo на 08.12.10 16:35.



Тема Лъчетерапия - събрана информация от проучванетонови [re: Ру]  
Автор Ру ()
Публикувано04.01.11 20:28



Аз започнах лъчетерапията си и реших, че цялото проучване, което направих по темата, би могло да е от полза на някой:

След разговори с лъчетерапевтите в Онкологията и Токуда, и физик (през познат), който е работил в Онкологията, резултатът е 1:1 като качество на лечението - тоест и на двете места ще ви свършат добра работа и ще ви лекуват по почти еднакъв начин. Др. Бакърджиев (Онкологията) и др. Лазаров (Токуда) 20 години са работили заедно и са лекували Ходжкин. Апаратите и на двете места са със сходни параметри точно за това заболяване (за някои други не са!). Лекарите хематолози, с които разговарях по темата (отново в Хематологията в Дървеница и Токуда) ме посъветваха в този случай да избера мястото, където ще мога да започна на време (не по-късно от 40 дена след последната химиотерапия. Има опция да се направят още една-две химии, за да се запълни паузата разбира се...). Имайте предвид, че понякога в Онкологията се налага допълнително отлагане с по 1-2 седмици след планираното начало на лечението ви - ако апаратът се е развалял междувременно, ако е имало доста пациенти преди вас, които е трябвало да отложат или да прекъснат временно лечението си, тн.. часове там се записват обикновено 2-3 месеца предварително, не е малък период, много неща могат да станат. Информирайте се навреме за ситуацията, за да не ви изненадат неприятно после.

Останалите фактори бяха изредени в другите мнения - апаратите се развалят и поправят с различна честота, персоналът е различно натоварен (и различно любезен и внимателен - не само в зависимост от болницата, но и в зависимост от пациента) и в Онкологията понякога се чака доста повече за облъчване (но понякога - не, явно зависи от това за кога е записан часът или колко продължава облъчването, конкретната ситуация и брой пациенти.. ако някой има конкретни наблюдения, нека сподели). В токуда се заплаща - сега казаха, че от Януари ще имат нови, по-ниски цени, но не съм се интересувала какви са.

В крайна сметка избрах Токуда - заради възможността да започна навреме, да избегна възможен допълнителен стрес от груб персонал/аварии на апарата/недостъпност на лекуващия лекар, и да получавам повече внимание ако възникнат проблеми. Но това е, защото съм по-страхлива, придирчива, а и след 6 месеца химия, болници и тъжни истории - доста емоционално нестабилна на последък.

Има и още един фактор, който трябва да се вземе предвид - страничните ефекти. При Ходжкин облъчването е много дълго и засяга много органи. Ходжкин може да се лекува из цялата страна, не е необходим кой знае колко нов и точен апарат, но сериозно ви съветвам да отидете на най-новия и щадящ апарат, до който имате достъп или финансова възможност. Сега в Исул имат нов линеен ускорител, най-добрия в България, ще заработи към края на месеца - не знам какво е положението откъм квалификация на лъчетерапевтите там (твърде разнородни мнения получих), но определено си струва да се проучи. Не се подвеждайте от това, че моментно облъчването се понася сравнително леко. В дългосрочен план - 10-20-30 години - могат да се появят наистина сериозни странични ефекти, и колкото повече намалите риска от тях, толкова по-спокойно ще живеете след края на лечението.

Надявам се информацията да ви е от полза :)

Редактирано от Ру на 04.01.11 20:30.



Тема Re: Лъчетерапия - събрана информация от проучванетонови [re: Ру]  
Авторbobby2OO5 (Нерегистриран)
Публикувано26.02.11 12:34



Здравейте,
някъде срещнах нещо за Деодан, може ли повече информация, кой го е взимал и как. Аз си купих Натанал, но много ми е трудно да го пия, знам колко е полезен чесъна, но ми е ужасно когато го пия...



Тема Re: Лъчетерапия - събрана информация от проучванетонови [re: bobby2OO5]  
Автор elen78 (оптимист )
Публикувано26.02.11 13:06



Погледни в тази тема



Линка ще те заведе директно към мнението на Джули, която е дала коментар за Деодана, след това можеш да отвориш темата на пълен преглед за да видиш и други коментари свързани и с други добавки



Тема Re: Лъчетерапия - събрана информация от проучванетонови [re: elen78]  
АвторBobby2OO5 (Нерегистриран)
Публикувано26.02.11 15:03



Благодаря!
А ти с ходжкин ли си? Доста информация има в този форум и много ценна, но аз съм нова тук и още трудно се ориентирам, а и заболяването ми го откриха преди месец и сега съм още в началото на лечението, ще се радвам ако си пиша и с други с тоя проблем, да обменяме информация. Минах едно вливане, вчера трябваше да е второто, но го отложиха - ниски са ми левкоцитите, дали ще успея за няколко дни да ги вдигна? Колко трябва да бъдат най -малко, за да направят вливката, доктора каза, ако в понеделник са над 3 да се обадя и в вторник да я направят, много съм притеснена още след първото вливане паднаха, а как ще изкарам до края незнам...Голям кошмар беше докато разберат какво ми е, тъкмо малко свикнах с мисъта за ходжкин, че се лекува и ще се оправя, и сега пак ме е обзел страх и паника, добре че има тоя форум, та като чета малко се успокоявам.



Тема Re: Лъчетерапия - събрана информация от проучванетонови [re: Bobby2OO5]  
Автор *jull**Модератор (нощна птица)
Публикувано26.02.11 16:19



Мила Bobby, здравей! Не че не е нормално да се паникьосваш, но за успокоение ще ти кажа, че и с това се свиква. След време животът отново добива цветове, а борбата с рака става като битка с всяка друга болест - мобилизираш се и не й се даваш!



Ако искаш, напиши по-подробно диагнозата си, тук влизат и лекари, така че ще ги улесниш (ако трябва да дават съвети). На първа страница има "Визитник", където може да напишеш каквото искаш за себе си. Съветвам те също да се регистрираш, защото така по-лесно ще откриваш новите постинги, а и ще можеш да пишеш и получаваш Лични съобщения.

Колкото до левкоцитите, погледни темата "Алтернативи за лечение на рак" горе на първата страница - в съдържанието й ще намериш подтема "ЛЕВКОЦИТИ, ТРОМБОЦИТИ, ХЕМОГЛОБИН". Там има много рецепти, но опитай и тази със стафидите.
Не пречи да комбинираш няколко, безвредни са.

Успех и пиши как се справяш, ще ти стискаме палци!

"Совите не са това, което са..."

Тема Re: Лъчетерапия - събрана информация от проучванетонови [re: *jull**]  
Автор bobby2OO5 ()
Публикувано26.02.11 18:09



Благодаря Jull**!!! Явно тук всички сте много внимателни и си помогате, радвам се, че попаднах във форума. Когато се споделя някак си болестта не изглежда толко ужасна...
Аз се регистрирах, но не намирам визитника или може би нещо не съм направила както трябва, а и незнам дали точно в тая тема трябва да пиша.
Да, бих искала да опиша по-подробно при мен как поставиха диагноза - как от кашлица и настинка се стигна до диагноза лимфом на Ходжкин, може и да е от полза на някой.



Тема Re: Лъчетерапия - събрана информация от проучванетонови [re: bobby2OO5]  
Автор Ру ()
Публикувано26.02.11 18:40



Здравей,
Ужасна си е болестта, дори да е Ходжкин. Чака те дълго и много неприятно лечение, но шансът да се излекуваш напълно е огромен, и тепърва ще го оценяваш и ще те държи :)
И моят Ходжкин тръгна със задушаване - при голяма част от случаите е така. Една година мина неусетно, и сега съм накрая на лечението - преди месец ми мина лъчетерапията, започват изследванията, които да покажат дали съм напълно здрава.
Имах същия проблем като теб, но не с левкоцитите, а с гранулоцитите. С времето се вдигат все по-трудно и състоянието се задълбочава, за това ако не успееш да ги вдигаш навреме или ще ти отлагат редовно химията, или ще ти намалят дозата - при мен избраха второто. Не се шашкай, има си плюсовете тази чувствителност - раковите клетки също измират по-бързо, от колкото при хора, на които не им падат толкова показателите.
Важно е от сега да започнеш да взимаш антиоксиданти, и да не ги спираш до края на лечението (по сериозна препоръка на лекарката ми започнах да ги взимам) - вит Е, С (бавноразтворими капсули),Q10 (като е българско производство е на приемливи цени). Може да ти се струват незначителни, но ще ти помогнат по-леко да изкараш химио и лъчетерапията и с по-малко поражения. Почети малко и по какви начини можеш да облекчиш работата на черния си дроб - колкото по-добре работи, толкова по-добре за теб, а и го чака тежка работа сега. Има още много, много неща, които можеш да направиш, за да се запазиш и да ти е по-леко.. За това поразгледай добре форума като за начало. Ако те тормози нещо, не се притеснявай да питаш - за всичко си има обяснение, а за почти всичко си има начин за справяне. Като питаш за някои неща (като странични реакции например) е добре да кажеш по коя схема те лекуват, има значение.
Кураж :)

Happiness is a state of mind.


Тема Re: Лъчетерапия - събрана информация от проучванетонови [re: Ру]  
Автор bobby2OO5 ()
Публикувано26.02.11 19:16



Здравей Ру,
радвам се за теб, че вече си накрая, дано всичко да е наред и да си излекувана напълно!!!
Аз съм на ABVD, водят ме 2-ри стадий, лекувам се в хематологията в Дървеница.
Ти къде се лекуваше и при кой лекар, на каква химиотерапия беше и колко време продължи? Много въпроси ти зададох, но искам колкото се може повече да разбера...на теб къде бяха увеличени лимфните възли? Чета всичко, което намеря за болестта, но още съм в самото начало и ми е доста объркано.
В хематологията е голяма лудница, но уж там били добри лекарите, дано да е така...не мога още да кажа нищо конкретно, само че пада голямо чакане, докато вземат кръв и излезнат резултатите. При мен са увеличени медиастиналните лимфни възли, под диафрагмата скенера показа,че няма и затова ми определиха 2-ри ст.
А за левкоцитите лекаря нищо не ми каза нито за вит.С, нито за вит.Е - ти как ги взимаше, по каква схема, пишеш, че лекарката ги е назначила. За сега взимам Герисан и Натанал /от 2 дни/, така че още е рано и невярвам да има ефект за толко кратко време, но по форума изчетох доста хубави неща за тях, искам да започна да пия нещо, което ще ми помогне. Ти взимаше ли някакви хранителни добавки? Пия доста сок - от цвело, ябълки и моркови и общо взето гледам да се храня здравословно, Jull ми писа и за стафидите и тях ги включих, общо взето чета от форумите, защото лекаря нищо не ми каза, другия път ще го питам, но ми е интересно за витамините, защото уж не ги препоръчват, но може би става въпрос само за витамини от група Б, затова те моля за по-подробна информация относно тях.



Тема Re: Лъчетерапия - събрана информация от проучванетонови [re: bobby2OO5]  
Автор *jull**Модератор (нощна птица)
Публикувано26.02.11 19:33



Миличка, Визитника е втората тема най-горе на първата страница на Клуба ни. Нарича се "КОИ СМЕ НИЕ (ВИЗИТНИК № 2)"

Като я отвориш, първото изречение ще ти посочи линк към началото на темата (в случая №1). Можеш да й хвърлиш поглед, а там някъде е и моята визитка. В нея, освен за мен, става дума и за съпруга ми, който преди много години също мина през Ходжкин. Лекува се консервативно и алтернативно и всичко отмина благополучно, вече дори не го споменаваме (макар за рака никога да не се казва, че си го убил, освен ако не си го сварил!).

Така че - горе главата!

"Совите не са това, което са..."

Тема Re: Лъчетерапия - събрана информация от проучванетонови [re: *jull**]  
Автор bobby2OO5 ()
Публикувано26.02.11 21:13



Благодаря, ще си направя визитка! Харесва ми този форум, страхотни сте всички!!!





Тема Re: Лъчетерапия - събрана информация от проучванетонови [re: bobby2OO5]  
Автор Ру ()
Публикувано26.02.11 23:57



Здравей,
И аз бях първите 2 курса в Хематологията(но горе в отделението, моят курс беше 8-дневен, БЕАКОП), но после прецених, че ако продължа да се лекувам там застрашавам сериозно физическото и психическото си здраве, и се преместих в отделението по хематология в Токуда. Лекарката ми от Токуда (др Гълъбова) заедно с още няколко лекари от екипа, преди това са работили в Хематологията - и по мое мнение са от най-добрите хематолози в София. И най-ценното за мен - тя имаше време и желание да отговаря на въпросите ми, да обсъжда страховете ми, да ме лекува по-цялостно а не само по картон и кръвни изследвания.

Иначе за щастие болестта се повлия добре (въпреки намалените дози лекарства) и химиотерапията ми продължи само 6 месеца, което е минимума за втори стадий. Увеличените ми възли бяха единствено медиастинално разположени.

От Хематологията по принцип избягват да казват какви неща да взимаш, за да си помагаш по време на лечението - това не прави добавките строго забранени, по-скоро лекарите там са претоварени и по мои наблюдения доста демотивирани. Аз взимах по една капсула бавноразтворимо вит С (в моментите, в които ми беше по-зле съм взимала и по 2 капсули - при болно гърло, по-тежко изкарване на химия и тн), една капсула натурално вит Е (по-добре се усвоява от синтетичното) и една таблетка Q10 ( което беше максималната доза за деня, която се препоръчва на опаковката). Антиоксидантният им ефект е много важен, взимала съм ги без паузи. В момента нямам проблеми нито с дробовете, нито с кожата, нито с органите - единствено остана умората заради лъчетерапията. Недей да взимаш витамини от В групата като добавки, особено В12 (внимавай с мултивитамини и разни сокове от магазина, понякога им добавят такива витамини ). Аз взимах понякога В1 и В2(или 3, не помня..), но това беше в моменти с много лоши показатели за твърде дълго време, и по лекарска препоръка пак.

Освен витамините взимах (и продължавам да взимам) и медицински гъби - има много изписано за тях тук. Сега, след като всичко мина, си позволявам и клеева тинктура за възстановяване на тъканите, една смес от купища билки с много силен антиоксидантен ефект и сироп за стимулиране на имунната система от боровинки, бъз и тн - но тези неща не ти ги препоръчвам по време на лечението, колкото повече неща взимаш, толкова по-голяма е опасността някое от тях да намали ефекта от химиотерапията, а при Ходжкин тя е основният ти коз.

Здравословното хранене също е изключително важно - ще ти дава повече сила, ще видиш. Скоро отвикваш да ядеш всичките теста, мазни меса, кексове и вафли, колбаси... Пий много вода и продължавай със соковете - може да включиш и зеле, ряпа, целина, каквото намериш на пазара. Ще ти трябват витамините и минералите, които ще ти дадат.

Happiness is a state of mind.


Тема Re: Лъчетерапия - събрана информация от проучванетонови [re: Ру]  
Авторbobby2OO5 (Нерегистриран)
Публикувано27.02.11 09:40



Здравей,
много ти благодаря за информацията, много ми помагаш, а и аз съм като теб с медиастинума и се надявам и при мен някой ден да се окаже, че всичко е минало. Аз направих втората биопсия в Токуда и бях много доволна от екипа там, за хематолагията им не бях сигурна, но ти как се премести там, записа си час, а как си взе нещата от Дървеница, епикризи, изследвания и т.н. Мола те, обясни ми как се прехвърли в Токуда, аз сериозно се замислям да се преместя, че тук направо не издържам, непрекъснато да чакам нещо и някои, а и сестрите при вливанията - направо е ужасно отношението им, не казвам, че не са специалисти, сигурно защото са много натоварени и има толко много хора, затова несмогват да обърнат достатъчно внимание на всички. Пациентите това искаме, някой нещо да ни обясни, особено в началото както съм аз имам толко въпроси, които са без отговор, а не бих искала на моя глава да пия и да си вземам неща, които сама съм си назначила...
Ти Натанал взимаше ли? А в Токуда как е при вливанията, оставаше ли в болницата или си тръгваше след вливането. А заплаща ли се там за лечението, аз за биопсията направих дарение. То аз съм съгласна и да си платя, но поне да знам, че ме лекуват правилно. След кое вливане ти направиха пак скенер, за да видят дали се повлиява процеса, на мен казаха след 6-то, а за химиотерапията те ти я продължиха, назначената от Дървеница или там решиха на ново какво да ти правят.
Ру, дано да имаш време да ми отговориш на всички въпроси, които ти задавам, ама наистина съм много объркана и уплашена в тоя момент, знам, че трябва да се стегна, но тая неизвестност и липса на комуникация с лекарите ме побърква.



Тема Re: Лъчетерапия - събрана информация от проучванетонови [re: bobby2OO5]  
Автор Ру ()
Публикувано27.02.11 20:05



Здравей,
Преместих се в Токуда след като отидох на преглед при хематолог там. Харесваш си лекар, отиваш на преглед, и разпитваш за всичко, което ти душа иска - дали имат право да лекуват по здравна каса с назначената ти химиотерапия (веднъж започната не се променя, освен ако се окаже, че няма необходимият резултат от нея), дали би имало доплащане и какво, дали ще трябва да оставаш след вливания или ще може да си тръгваш (почти със сигурност ще е второто), какви добавки можеш да взимаш... В Токуда най-малкото ще ти се наложи да плащаш за скенерите (по 250лв ) и вероятно за инжекции за вдигане на левкоцитите, ако наистина много почнат да падат (между 150 и 200 едната, но дали и по колко ще ти трябват не е ясно), което все пак не е малък разход. Иначе е много по-спокойна и приятелска обстановката там. Пак се чака обаче, не може да ти пуснат вливка без да знаят какви са ти кръвните изследвания, а те навсякъде отнемат време. И двете места си имат доста плюсове и минуси, помисли кое би било най-подходящо за теб. Би могла да се лекуваш на едното място, а да се консултираш на другото например.

Колкото до самоназначаването на неща за пиене - това е част от поемането на лична отговорност за здравето ти :). Като си харесаш нещо, разучаваш го подробно какви ефекти би могло да даде, преценяваш дали си струва да го пиеш, ако да - обаждаш се на лекаря за неговото мнение, и си преценяваш. Недей пасивно да чакаш да те лекуват, има много неща, които можеш да направиш междувременно.

Колкото до контрола върху лечението за 2 стадий нещата стоят горе-долу така (освен ако лекарят ти не реши да ги промени): след 2-3 вливка се прави рентген, да се проследи дава ли резултат лечението. Ако да - ще се забележи сериозно свиване на лимфните възли. След 3-4 курс се прави скенер, който ще покаже ориентировъчно колко курса още трябва да се направят и кога би била готова за лъчетерапия (ако се наложи да се прави). Накрая на лечението (месец след лъчетерапията например) се прави още един скенер, който показва дали няма някой останал недолекуван възел, а след това и ПЕТ скенер, да покаже дали е настъпила пълна ремисия.

И нещо, което би могло да ти е от полза - има психолози, оказващи безплатна помощ на пациенти с онкологични заболявания. В първите месеци е много страшно, особено ако си по-млада - подобна диагноза е последното, което един млад човек очаква. Във форума им има координатите, но един от тях се намира в една от ниските сгради зад Хематологията, на регистратурата ще те упътят.

Happiness is a state of mind.


Тема Re: Лъчетерапия - събрана информация от проучванетонови [re: Ру]  
Автор bobby2OO5 ()
Публикувано27.02.11 20:47



Благодаря за отговора!



Тема Re: Лъчетерапия - събрана информация от проучванетонови [re: bobby2OO5]  
Автор Ру ()
Публикувано27.02.11 22:45



Само още нещо, което забравих да спомена - епикризата (в 2 броя) си я взимаш от регистратурата около седмица след изписване (тоест вече би трябвало да ти е готова). Носи си я с теб, ако реших да се консултираш в Токуда.
А ако косата ти започне да оредява (за съжаление е възможно), и даде изгледи, че няма да може да минеш без перука, държавата ти отпуска 100 лв за целта. Вземи си епикризата и иди при старшата сестра на Торакална клиника в Онкологията - тя ще ти издаде бележка, която после занасяш в социално подпомагане, от там ти дават нова бележка, и отиваш тук да си харесаш някоя по твой вкус -


И не се шашкай, знам, че е трудно, но колкото по-спокойна и уравновесена си, толкова по-леко ще мине!

Happiness is a state of mind.

Тема Re: Лъчетерапия - събрана информация от проучванетонови [re: Ру]  
Автор bobby2OO5 ()
Публикувано28.02.11 12:13



Обадих се в Токуда, утре ще отида да направя една консултация и после ще преценя, то утре ми е и вливането 2-рото, защото левкоцитите вече са ми 4.7, а в петък бяха само 2.3, ако пак я понеса вливката добре, сигурно ще мога да отида и до Токуда.
Колко е минимума под който не вливат, някъде прочетох, че е 3.
За косата, то си гадно, ако опада цялата, ама се опитвам да се настроя и за това - дано умират и гадинките в лимфните възли...
Още веднъж благодаря ти за всичко, което ми написа, ако се сетиш още неща пиши! Късмет с твоите изследвания!



Тема Re: Лъчетерапия - събрана информация от проучванетонови [re: bobby2OO5]  
Автор *jull**Модератор (нощна птица)
Публикувано28.02.11 15:00



Мила bobby, браво на твоите левкоцити! Наистина се ги вкарала в норма за отрицателно време!


Би ли споделила с какво успя да го постигнеш? Има различни начини, описани в темата с Алтернативите,
но много важно е всеки да споделя своя опит.
Успех утре, ще ти стискаме палци!

"Совите не са това, което са..."

Тема Re: Лъчетерапия - събрана информация от проучванетонови [re: *jull**]  
Автор bobby2OO5 ()
Публикувано28.02.11 19:17



Здравей мила,
ами в петък ми биха една инжекция урбазон, мисля че от нея се покачиха, толко бързо или поне това е медицинското обяснение, но от алтернативите взех Натанал - пия по 2 суп.лъжици по два пъти на ден, то на листовката пише по много повече, ама аз реших, че толко ми стига или поне толкова мога да изпия, че на вкус е доста силен, а за мириса да не говорим...
Стафидите, за които ти ми каза, тях ги харесах и ще ги ям всеки ден. От храната - мляко кисело, но домашно, истинско. Месо, с него имам проблем, защото не го обичам, ама реших, че ще трябва все пак да го ям. Сок от червено цвекло, моркови и ябълки в комбинация, това го пия от доста време, чай от много билки+шипка, поне 1-2 чаши на ден. Ядки по няколко бадема и орехи, разбира се сурови.
Купих си и Герисан - по едно на ден, защото поне за сега тромбоцитите са ми в норма.
Ами май това е всичко, което успях да направя за тия два дни...





Тема Re: Лъчетерапия - събрана информация от проучванетонови [re: bobby2OO5]  
Автор *jull**Модератор (нощна птица)
Публикувано28.02.11 19:35



Направо си отличничка, "изяла" си всичките рецепти!



"Совите не са това, което са..."

Тема Re: Лъчетерапия - събрана информация от проучванетонови [re: *jull**]  
Автор bobby2OO5 ()
Публикувано28.02.11 20:01



Да, аз толко храна по принцип ям за една седмица, не бях от много ядящите преди, ама реших, че ако трябва да се боря ще ми трябват сили, храна и здрава психика, а не само химия. А и покрай установяването на диагнозата и започването на лечението събрах доста нерви, страхове и килограмите ми намаляха, та сега дано да ги кача малко.


Jull, искам да питам за Деодана от къде го взимахте, сега чета за него в сайта на производителя и като гледам, че е от бактерията на кис.мляко, в доста голяма концентрация, та си мисля че ще е доста полезно за левкоцитите. Попаднах и на една статия на д-р Балабанска, която се занимава с лечението на хепатит, но и при тях от интерферона доста им падат левкоцитите и всички останали показатели, та там тя дава препоръка за млякото специално като едно от нещата за покачването им. Та в тази връзка съпругът ти как го пиеше през цялото време или само дни преди вливане?



Тема Re: Лъчетерапия - събрана информация от проучванетонови [re: bobby2OO5]  
Автор *jull**Модератор (нощна птица)
Публикувано28.02.11 23:48



Деодана го взимахме направо от д-р Богданов. Съпругът ми го приемаше вътрешно няколко месеца около терапията, а при лъчетерапията използваше и крем, с който третираше локално кожата и така я предпази от изгаряне. Имам позната, която също го приемаше и изключително леко понесе всички терапии. Най-добре разговаряй лично с д-р Богданов и обсъдете дозите и продължителността на прием. Не си задължена да го взимаш, на първо време просто се информирай.



"Совите не са това, което са..."

Тема Re: Лъчетерапия - събрана информация от проучванетонови [re: *jull**]  
АвторBobby2OO5 (Нерегистриран)
Публикувано01.03.11 14:48



Да, първо ще проуча, ще говоря и с доктора. То няма как да се взима и всичко, просто искам да си избера някои неща, пък дано имат ефект.
Благодаря!



Тема Re: Лъчетерапия - събрана информация от проучванетонови [re: Bobby2OO5]  
Автор bobby2OO5 ()
Публикувано15.03.11 18:02



Да споделя - от всичко реших, че за левкоцитите ще взимам Деодан и от 8 дни го пия + Герисан. Днес направих изследвания и се оказа, че левкоцитите са ми 5, всички останали показатели също са в норма. На предишното вливане бяха 2,3 след урбазон стигнаха до 4,7, а сега без кортикостероиди са 5. Храненето не съм го променяла и си мисля, че е от Деодана. Ще продължа да го вземам и след вливането утре, та после за следващото ще видим как ще са показателите. Дано да ми помага... ако и друг някой го взима в момента - нека сподели как е.



Тема Re: Лъчетерапия - събрана информация от проучванетонови [re: Ру]  
АвторAнoнuмeн (Нерегистриран)
Публикувано27.04.11 12:15



Здравейте, аз искам да попитам относно постинга на Ру за страничните ефекти от лъчетерапия. Какви по-точно са те? Защо при Ходжкин времето за лечение да е особено дълго (специално за лъчетерапията) и да обхваща много органи, това не зависи ли специално от броя и разположението на засегнатите лимфни възли при отделния пациент? Аз лично от една хематоложка получих мнение, че при облъчване има няколко пъти по-голяма вероятност от други заболявания. Друг хематолог ми каза, че при Ходжкин вероятността е около 1-1,5%. :(:(:( Не знам на кое да вярвам, много ме плашат тези мнения. Моля някой, който знае, да ми сподели и отговори. Желая ви наистина много здраве на всички :)



Тема Re: Лъчетерапия - събрана информация от проучванетонови [re: Aнoнuмeн]  
Автор Ру ()
Публикувано27.04.11 22:13



Здравей,
За това можеш да прочетеш тук

и тук .
Времето за лечение е дълго, защото тук лекарите са по "стария" метод - презастраховат се и облъчват не само засегнатите лимфни възли, а всички в областта. Например ако имаш увеличени медиастинални, то няма да бъдат облъчени само те, ами и шийните и тези подмишниците. Облъчва се на зони, не възел по възел, като всяка зона в гръдния кош има минимум 1 сантиметър буфер отстрани. И са големички зоните. Лъчетерапевтът ми каза, че облъчването е 3 пъти по-дълго от това при рак на гърдата например. Както ще видиш от горните линкове, увреждания по органите не са нещо рядко - дробове, сърце, тн..
Лекарите по принцип предпочитат да не плашат пациентите си :), не биха започнали да ти изреждат неща, които се появяват години по-късно. За тях е по-важно да те излекуват от сегашното ти заболяване. Но според мен трябва тези рискове да се казват и да се знаят, защото тогава ще си правиш редовна профилактика и всякакви проблеми ще бъдат хващани доста по-рано, и съответно шансът да са лечими е огромен.
Моят съвет - преди лъчетерапията иди на ПЕТ скенер, ако е чист, консултирай се с достатъчно добри специалисти дали можеш да завършиш лечението си без лъчетерапия. Ако не е чист, тогава ако можеш, събери средства за лъчетерапия на добър апарат в по-напредничав център, по възможност извън България. Не си струва да се оставиш да те облъчват "за всеки случай", за да спестиш няколко хиляди лева. Аз не направих така за съжаление.. късно разбрах за разликите в методите.
И най-важното - да имаш риск от нещо не значи, че ще ти се случи със сигурност. Особено ако знаеш за рискът, и се стараеш да го намалиш. Една от жените в клуба беше казала, че всеки си носи нещо и живее с него.. но важното е точно това - да успееш да живееш с него, да не допуснеш да те победи.
Желая ти кураж и успех!

Happiness is a state of mind.

Тема Re: Лимфом на Ходжкин спешнонови [re: Ру]  
Автор Паола Недялкова (непознат )
Публикувано01.06.11 20:23



Здравейте всички! Казвам се Паола и не знам как да започна след ужаса, който изживях като чух диагнозата на съпруга ми Марио: Ходжкин - ІV стадии.
Чета всички мнения, каквото видя и се плаша още повече. Има ли някой с тази диагноза в ІV стадий и можете ли да ме посъветвате нещо, каквото и да е?



Тема Re: Лимфом на Ходжкин спешнонови [re: Паола Недялкова]  
Автор *jull**Модератор (нощна птица)
Публикувано01.06.11 22:35



Здравей, наистина е ужас да се стовари изневиделица такава диагноза! Но "всичко е за хората", както се казва и трябва да се борим с всички сили. Не разбрах от постинга ти откога е заболяването на съпруга ти, потвърдена ли е диагнозата му поне от две места, какво лечение му предстои, как се чувства той самият и пр. Много е важно да се насочите към добри специалисти.

Надявам се, че в Клуба ще има хора, които да пишат, а може би си разбрала, че тук влизат и двама лекари-онколози, на които може да задаваш въпроси от областта на медицината.
Нека не забравяме, че и най-тежката диагноза може да се преодолее с много вяра, оптимизъм и мобилизация!



"Совите не са това, което са..."

Тема Re: Лимфом на Ходжкин спешнонови [re: Паола Недялкова]  
Автор bobby2OO5 ()
Публикувано02.06.11 14:49



Здравей,
и аз съм с Ходжкин, първо искам, ако мога да ти помогна да се успокоите, знам ужаса когато ти кажат диагнозата. И аз бях много, много изплашена, но с времето някак си намерих начин да гледам по друг начин на нещата и да се боря, за сега всичко върви по план, минах контролен скенер и той показа, че процесът е почти изчезнал, разбира се лечението ще бъде изкарано до край. Пиша ти това, за да ти дам малко кураж и да видиш, че нещата има начин да тръгнат към по-добро и да дойде оздравяването, в което не се съмнявам нито за себе си, нито за съпруга ти - ще видиш....Пиши по-подробно къде са увеличените лимфни възли, щом е 4-ти ст. значи има над и под диафрагмата, къде се лекувате, по коя схема сте на химиотерапия...Каквото те интересува питай, с каквото можем ще помагаме. Прочети цялата тема, ако можеш - написаното поне на мен много ми помогна, доста съвети получих и от Джул /прекрасен модератор, и според мен изключително компетентна в много области/, и от Ру, която е минала вече лечението и както ще прочетеш доста неща ми е написала, все важни и полезни, а Маргото и тя е била с същото заболяване, вече се познаваме лично, толко много ми помогна от психологическа гледна точка, незнам как да й благодаря за това, прекрасен и слънчев човек, просто искам да ти покажа, че има много хора във форума, които биха могли да ви помогнат и на вас. Питай каквото те интересува.



Тема Re: Лимфом на Ходжкин спешнонови [re: Гaбpиeлa_Д]  
АвторHeл (Нерегистриран)
Публикувано18.06.11 21:38



Здравей Габриела Д. Ние купихме натулана за 390 евро опаковката от германия. направо се учудвам, като чета цените които си написала.



Тема Re: Лъчетерапия - събрана информация от проучванетонови [re: Ру]  
Автор besraboten (новак)
Публикувано16.08.11 20:01



Здравейте. Може ли да ми обясните на прост език при Класически Ходжкинов Лимфов на тази снимка тумора с какъм цвят е и тъмните области са от рани нали , тоест това не е тумор нали, защото би трябвало тумора да е светъл нали



El Chofer

Тема Re: Лъчетерапия - събрана информация от проучванетонови [re: besraboten]  
Автор ИлeнkaKo (минаващ)
Публикувано16.08.11 20:58



Отговорът на въпроса Ви се съдържа в епикризата, в приложения сайт.
Дано Бог и лекарите, помогнат на момичето.



Тема Re: Лъчетерапия - събрана информация от проучванетонови [re: ИлeнkaKo]  
Автор besraboten (новак)
Публикувано17.08.11 18:23



Значи тъмните петна са зарастващи рани от пробите от тъкан, които са взимали на две места, нали. А тумор тука вижда ли се на снимката някъде ?
Аз прочетах, че вече са й направили на Сани така наречената присаждане на стволови клетки, което ми се струва, че е следното. Яка химиотерапия с мощност около100 пъти по-силна от обикновенна в стерилна стая. Показателите на кръвта отиват на нула и няма никаква имунна система практически и тогава се инжектират стволови клетки, които отиват при бързо делящи се тъкани и поемат щафетата от туморните клетки. 2-3 процента не оцеляват, а процента на успелите не знам колко е.
Мисля, че стволовите клетки са последен официален опит, но човек като види тази таблица

Табл.1: Разлики между нормална физиология и ракова физиология
Ракова физиология Нормална физиология
рН на кръвта Алкална Нормална
рН на тумора Киселинна Нормална
Кръвни тромбоцити Прилепнати Нормални
Енергийност Анаеробна Аеробна
Ангиогенезис Висок Нисък
Апопотоза (програмирана клетъчна смърт) Ниска Висока
Кръвна коагулация Висока Ниска
Клетъчна адхезия Висока Ниска
Колагенозна дейност Висока Ниска
Диференциация Ниска Висока
Женски естроген Висок Нормален
Глюкозна консумация Висока Ниска


и си мисли, че примерно, ако използва ем ем ес MMS и го активира и се освободи кислорода, тогава енергийността ще е аеробна и ще пречи на рака, нали? Или примерно с метода на доктор Симончини със содата, там пък тумора нали е кисел и високата алкалност ще му пречи, нали ?
Аз като стана онколог ще искам да се занимавам с терминална онкология, ако има такова нещо, защото на момичето всичко друго й е в ред, само рака е работата, която трябва да се свърши. То по тая таблица и други неща могат да се правят, но според мен има един аспект, който не го виждам и той ще ми е последния коз, но науката още не го регистрира като съществуващ, защото трудно се измерва, но хубавото при него е, че можеш да го помпаш в пациента в огромни количества и няма да объркаш нещо като примерно със содата, защото забележи, че при рак кръвта е алкална и със содата става още по, тоест правиш едно, а объркваш друго. Това малко като с хлорирането на питейната вода - убиваш микроорганизмите, но я правиш отровна - нищо чудно тогава, че ти пада косата при химиотерапията и че в късните фази няма как да увеличиш дозата дотолкова, че да победиш късен рак, нали ? Такива като Сани обещавам да не ги изпускам, колкото и правила да наруша. Ми то всичко друго си й работи

El Chofer


Тема Re: Лъчетерапия - събрана информация от проучванетонови [re: besraboten]  
Автор ИлeнkaKo (минаващ)
Публикувано17.08.11 19:31



Не мога да коментирам написаното от теб. Аз мисля, обаче, че за малигнените заболявания, докато не стане ясна причината, за появата им..както и по-нататъчното им поведение, то все така медицината ще си боксува.



Тема Re: Лъчетерапия - събрана информация от проучванетонови [re: ИлeнkaKo]  
Автор besraboten (новак)
Публикувано18.08.11 09:56



за малигнените заболявания, докато не стане ясна причината, за появата им...

Дебата за причината за появата е следния. От едната страна са учените, които смятат, че първото е яйцето и твърдят, че причината е генетична дегенерация, а от другата страна са учените, които смятат, че първото е кокошката и те смятат, всички видове рак си причиняват от малки микроорганизми. Този дебат няма край. И какво значение има. В природата всяко следствие има някаква причина и от своя страна е причина за друго следствие. Всичко в навързано така да се каже като свински черва - дърпаш, дърпаш и няма край и няма край на шир и длъж.
Затова родителите на Сани, която е единствено дете да разгледат горната таблица и да си помислят дали виждат някакъв аспект на разглеждане на рака в нея свързан примерно с науката физика. Аз не виждам. А вчера научих и за такъв случай. Човек си кара колата и изведнъж дърветата покрай пътя започват да се ускоряват, тоест движи се все по-бързо. Той отпуска газта и нищо не се променя. Направо кара с двеста. И какво се оказва. Човекът има тумор в центъра, който се грижи за точното ни време така да се каже, тоест не света се ускорява, а той се забавя заради тумора. Ако можеше да се измери локалната гравитация на раково образувание, щеше да се окаже, че там гравитацията е по-ниска, а времето тече по-бързо. Може би затова и раковите клетки още зрели недозрели се делят пак и пак. Ето ти още една теория, за произхода на рака. И какво от това? Можеш ли да увеличиш гравитацията и да забавиш времето. Предполагам, че не. А аз мога и изобщо не ми пука, че това не се води за медицина, ако това ще спаси пациента. А, разбира се ще има и по-крайни мнения, че съм луд и на тях ще отговоря така. Погледни в епикризата накрая. Забележи "тежката артилерия" на химиотерапията е и тежката артилериа в селското стопанство. Циклофосфамида го продават в големи торби в магазините за разтителна защита. Тоест май по въпроса за произхода на рака науката вече е решила. РАКА Е МАЛКО ЗЛО ЖИВОТИНЧЕ И ЩЕ ГО БОРИМ СЪС СИЛНИ ПЕСТИЦИДИ

El Chofer


Тема Re: Лъчетерапия - събрана информация от проучванетонови [re: besraboten]  
АвторПeтя (Нерегистриран)
Публикувано18.08.11 10:47



запиши медицина ,изкарай някой друг курс и тогава давай мнения ,много си далеч още и твърде бос ,самата идея да покажеш снимка във форума и да задаваш безумно глупавите си въпроси пред изстрадалите хора е меко казано неетична Разбирам ,че се 'кандидатираш' за апогеи в онкологията но нека поне се научиш да разчиташ епикризи.....



Тема Re: Лъчетерапия - събрана информация от проучванетонови [re: Пeтя]  
Автор besraboten (новак)
Публикувано18.08.11 23:03



Момичето вчера вечерта се е прибрало в България. За няколко стотин хиляди лева израелските бъдещи колеги са направили чудо. Обаче някой отчита ли статистиката, че 50% от случайте дават рецидив. След присаждане на стволови клетки не знам каква е статистиката. Но знам, че сигурно ще се върне у тях и ще легне да спи в същото легло, в което е спала от години. А четах, че 92% от онкослучайте имат геопатогенна зона. Освен това много е важно главата на човек накъде сочи докато спи. Ако човек си завърти главата сънят се променя и здравето също. Тя не е реагирала на първите сигнали докато още се е водил лимфен възпалителен процес и сигурно и сега пак ще е така. Като човек искренно се надявам дори да не си и спомне за рака, но като бъдещ специалист си мисля, че рака не е просто случайна мутация, която като се пребори и шанса да се появи пак е нищожно малък, а по-скоро последната фаза на системен отслабващ генерацията и защитата от инфекции процес и всяко лекарство, колкото и малоумно да звучи трябва да помага и при другите дегенеративни болести, като Алцхаймер, както и при другия голям клон възпалителните болести. Ако някой възрази, че няма нищо общо между толкова различни болести, ще му кажа, че при огромното разнообразие от организми намирам за обща черта между паяк, слон, пеликан, акула и таралеж, че всичките дишат кислород и имат по 75 процента вода в телата си

El Chofer


Тема Re: Лъчетерапия - събрана информация от проучванетонови [re: besraboten]  
Авторwall-e (Нерегистриран)
Публикувано19.08.11 15:49



Искам на всички с Лимфом на Хочкин да кажа да не се предават никога.Моя приятел се завърна скоро от Франция отконтролен преглед.Пoради някякъв луд късмет,съдбата или да го нарека стечение на обстоятелствата преди около 2 години го вкючиха в списъка на чакащите трасплантация на стволови клетки и месец по-късно се е появил донор подходящ и замина за Париж.Замина без да знае ще се върне ли ,с всичките си страхове и рискове от облъчването , трасплантирането , после възстановяването и безкрайното чакане дали организма ще приеме траспланта или не. Сега 2 години по-късно туморните маркери са под нормата.Лекарите казват ,че всичко е успешно. Не спирайте да се на надявате, че някъде съществува човек, който може да ви помогне да се справите с болестта. Не спирайте да се борите.



Тема Re: ЛИМФОМ НА ХОДЖКИН *DELETED* *DELETED*нови [re: venessia]  
Автор fi88 (непознат )
Публикувано15.10.11 10:46



Мнението е изтрито от fi88

Тема Re: ЛИМФОМ НА ХОДЖКИНнови [re: fi88]  
Автор Buba67Модератор ()
Публикувано15.10.11 11:08



Миличка, нямаш проблем с косата. "Коса расте, акъл не идва"

. Тя ще порасне по хубава и гъста, никога ли не си искала да се видиш с нова прическа? Сега е момента да експериментираш с визия. Само да ти кажа, че дължината на вливанията не влияе по никакъв начин на това дали ще падне косата или не. Това зависи от лекарството. Дано Мрън се включи да те поеме, тя е такова слънце, че повярвай ще забравиш всичко!
И да слушаш мама и да пиеш соковете.

Да имаш кураж не значи да не се страхуваш,а да си господар на страха си - Марк Твен

Тема Re: ЛИМФОМ НА ХОДЖКИНнови [re: Buba67]  
Автор Buba67Модератор ()
Публикувано15.10.11 11:15



ЕКНА

Хеей, fi88,

Не във всички случаи на лечение капе. Зависи от лекарствата най-вече. Приятелите с Ходжкин ще ти кажат дали капе при обичайното лечение на този вид.

Но ти знаеш какво ще кажем за косата, нали

Това не може да е повод за страх. Признавам, че и мен в началото ми ставаше гадно от тая мисъл, но после ми стана интересно. Дългата и гъста коса премахнах с един размах при фризьора и няколко пъти си правих все по-къси прически. Стана ми интересно. Никога не бях толкова късо подстригвана. Харесах се. После, когато започна повече да капе направо си обръснах тиквето и отново се забавлявах с това. Приличах на Шиниъд О Конър. Оказа се, че имам красив череп Така, че много по-добре ще се почустваш ако обърнеш настроението в себе си - ако е страх нека да е смешен страх

Убедеността ти е паролата за достъп до здравето ти! Все пак, обаче, бих те посъветвала да слушаш лекаря си. Щом ти препоръчва ограничения значи има нужда от тях. Довери му се и се отдай на себе си изцяло!

Да, в този клуб състраданието, радостта от всеки нов миг и огромните дози вяра са истински и искрени на 100%.

А, така, пий си "гадостите", които всъщност са вълшебен лек! И леко и успешно лечение!

Да имаш кураж не значи да не се страхуваш,а да си господар на страха си - Марк Твен


Тема Re: ЛИМФОМ НА ХОДЖКИНнови [re: Buba67]  
Автор flora bg (maman)
Публикувано15.10.11 11:35



Здравей мило Фи88! И аз като Бубето и Екна, ще ти кажа ,че няма повод за притеснения относно косата ти. Ще израсне пак, даже и къдрава може да е. Екна не мога да забравя къдравата ти косица след химкото.

Фи,майчето ти забърква много важни гадости, без които не може. Пий си ги с наслаждение, чети си темата и другите общи теми, за да разбереш какви искренни приятелки сме ти и не ти мислим лошото. Попаднала си на верен клуб. Личи си,че си силно момиче и ще издържиш всичко. Пак ще завършиш, пак ще бъдеш предишната, само СПОКО!

Живота е невероятен, до болка разностранен и до болка прекрасен!

Тема Re: ЛИМФОМ НА ХОДЖКИН *DELETED* *DELETED*нови [re: fi88]  
Автор fi88 (непознат )
Публикувано15.10.11 13:23



Здравейте наскоро ми откриха Ходжкин ,изчетох целия форум почти и нз да се плаша или да се успокоя.Всички пишат за лечение повече от 6 месеца а на мен ми казаха 6 месеца. Нашите ме заведоха в Турция за лечението т.к аз съм от Варна и тукашните лекари ,тези който са наистина добри са прекалено груби и арогантни.Близо 3 месеца ходих при различни лекари докато разберат какво ми е,тъпкаха ме с имуностимулатори и засилиха стадия без дори да го знаят . Диагнозата ми е Ходжкин нодуларна склероза 2 -3 стадий на А . Водят ме 3 защото на 5д скенера намериха много мъничко увеличение на кръста. Всички ме успокояват ,че са само 6 месеца а ако са повече. Тази година трябваше да съм абсолвентка и макар ,че лекаря иска да си замразя учението аз не смятам да го правя. Забрани ми да имам близък контакт с приятеля ми 6 месеца,еджа ли не да не се доближавам до хора ,за да не хвана някой вирус

Не ме е страх че няма да се оправя ,а какво ще ми се случи през това лечение и дали ще съм в състояние да си водя нормален както до сега живот. Първата ми ХТ мина и се чувствах както преди. Без никакви странични ефекти до момента ,а скоро ми е 2рата Майка ми ме тъпче с толкова неща като сок от зеле,от цвекло,магданоз,чай от коприва има ли шанс са няма странични ефекти от ХТ или това е само мит. Позната на майка ми е минала ХТ като ''кон'' така да се каже и всичко без никакви странични ефекти пиейки тези неща.



Тема Re: ЛИМФОМ НА ХОДЖКИНнови [re: flora bg]  
Автор fi88 (непознат )
Публикувано15.10.11 13:28



Благодаря flora bg :)) все още не съм много наясно с форума кое как е но се надявам бързо да го разгадая :)



Тема Re: ЛИМФОМ НА ХОДЖКИН *DELETED* *DELETED*нови [re: fi88]  
Автор flora bg (maman)
Публикувано15.10.11 16:17



Миличка много "дали,дали,дали"...и Господ не може да ти отговори. Всеки е индивидуален и на всеки химкото минава индивидуално. Дано да си от тези, на които ще мине лесно. Чети в темата за химкото ще видиш страничните ефекти. Според мен се остави на лечението и не си задавай въпросите "дали"или "ако".По лесно ще ти е. Да сега наближават грипните епидемии,естествено е ,че трябва да се предпазваш от простуда и вируси. Само те ти липсват и се връщаш назад. Това е много сериозно, да не се разболееш от тях, докато се лекуваш.А дали ще са шест месеца или повече зависи само от твоя организъм и нагласа. Това е.

Живота е невероятен, до болка разностранен и до болка прекрасен!


Тема Re: ЛИМФОМ НА ХОДЖКИНнови [re: fi88]  
Автор cтaнucлaвa (непознат )
Публикувано08.03.12 12:10



Здравейте, мъжът ми е на 32 години, с Ходжкин, 4ти стадий, лекува се при др. Хрисчев. Дълго търсих информация за болници, лечение, алтернативи, но не намерих много отговори. Затова започнах блог, в който вкарвам различна полезно инфо за терапии, доктори, болници, емоцииhttpАко смятате, че ще ви е полезен, ето: http://canfight.blogspot.com/



Тема Re: Лимфом на Ходжкин спешнонови [re: Паола Недялкова]  
Автор cтaнucлaвa (непознат )
Публикувано08.03.12 12:11



Здравейте, мъжът ми е на 32 години, с Ходжкин, 4ти стадий, лекува се при др. Хрисчев. Дълго търсих информация за болници, лечение, алтернативи, но не намерих много отговори. Затова започнах блог, в който вкарвам различна полезно инфо за терапии, доктори, болници, емоцииhttpАко смятате, че ще ви е полезен, ето:


Редактирано от Buba67 на 08.03.12 12:26.



Тема Re: Лимфом на Ходжкин спешнонови [re: cтaнucлaвa]  
Автор *jull**Модератор (нощна птица)
Публикувано08.03.12 14:35



Темата продължава



"Совите не са това, което са..."


Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.