Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 19:37 20.06.24 
Взаимопомощ
   >> Клуб за борба с рака
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | (покажи всички)
Тема Re: Лъчетерапия - събрана информация от проучванетонови [re: bobby2OO5]  
Автор Ру ()
Публикувано26.02.11 18:40



Здравей,
Ужасна си е болестта, дори да е Ходжкин. Чака те дълго и много неприятно лечение, но шансът да се излекуваш напълно е огромен, и тепърва ще го оценяваш и ще те държи :)
И моят Ходжкин тръгна със задушаване - при голяма част от случаите е така. Една година мина неусетно, и сега съм накрая на лечението - преди месец ми мина лъчетерапията, започват изследванията, които да покажат дали съм напълно здрава.
Имах същия проблем като теб, но не с левкоцитите, а с гранулоцитите. С времето се вдигат все по-трудно и състоянието се задълбочава, за това ако не успееш да ги вдигаш навреме или ще ти отлагат редовно химията, или ще ти намалят дозата - при мен избраха второто. Не се шашкай, има си плюсовете тази чувствителност - раковите клетки също измират по-бързо, от колкото при хора, на които не им падат толкова показателите.
Важно е от сега да започнеш да взимаш антиоксиданти, и да не ги спираш до края на лечението (по сериозна препоръка на лекарката ми започнах да ги взимам) - вит Е, С (бавноразтворими капсули),Q10 (като е българско производство е на приемливи цени). Може да ти се струват незначителни, но ще ти помогнат по-леко да изкараш химио и лъчетерапията и с по-малко поражения. Почети малко и по какви начини можеш да облекчиш работата на черния си дроб - колкото по-добре работи, толкова по-добре за теб, а и го чака тежка работа сега. Има още много, много неща, които можеш да направиш, за да се запазиш и да ти е по-леко.. За това поразгледай добре форума като за начало. Ако те тормози нещо, не се притеснявай да питаш - за всичко си има обяснение, а за почти всичко си има начин за справяне. Като питаш за някои неща (като странични реакции например) е добре да кажеш по коя схема те лекуват, има значение.
Кураж :)

Happiness is a state of mind.


Тема Re: Лъчетерапия - събрана информация от проучванетонови [re: Ру]  
Автор bobby2OO5 ()
Публикувано26.02.11 19:16



Здравей Ру,
радвам се за теб, че вече си накрая, дано всичко да е наред и да си излекувана напълно!!!
Аз съм на ABVD, водят ме 2-ри стадий, лекувам се в хематологията в Дървеница.
Ти къде се лекуваше и при кой лекар, на каква химиотерапия беше и колко време продължи? Много въпроси ти зададох, но искам колкото се може повече да разбера...на теб къде бяха увеличени лимфните възли? Чета всичко, което намеря за болестта, но още съм в самото начало и ми е доста объркано.
В хематологията е голяма лудница, но уж там били добри лекарите, дано да е така...не мога още да кажа нищо конкретно, само че пада голямо чакане, докато вземат кръв и излезнат резултатите. При мен са увеличени медиастиналните лимфни възли, под диафрагмата скенера показа,че няма и затова ми определиха 2-ри ст.
А за левкоцитите лекаря нищо не ми каза нито за вит.С, нито за вит.Е - ти как ги взимаше, по каква схема, пишеш, че лекарката ги е назначила. За сега взимам Герисан и Натанал /от 2 дни/, така че още е рано и невярвам да има ефект за толко кратко време, но по форума изчетох доста хубави неща за тях, искам да започна да пия нещо, което ще ми помогне. Ти взимаше ли някакви хранителни добавки? Пия доста сок - от цвело, ябълки и моркови и общо взето гледам да се храня здравословно, Jull ми писа и за стафидите и тях ги включих, общо взето чета от форумите, защото лекаря нищо не ми каза, другия път ще го питам, но ми е интересно за витамините, защото уж не ги препоръчват, но може би става въпрос само за витамини от група Б, затова те моля за по-подробна информация относно тях.



Тема Re: Лъчетерапия - събрана информация от проучванетонови [re: bobby2OO5]  
Автор *jull**Модератор (нощна птица)
Публикувано26.02.11 19:33



Миличка, Визитника е втората тема най-горе на първата страница на Клуба ни. Нарича се "КОИ СМЕ НИЕ (ВИЗИТНИК № 2)"

Като я отвориш, първото изречение ще ти посочи линк към началото на темата (в случая №1). Можеш да й хвърлиш поглед, а там някъде е и моята визитка. В нея, освен за мен, става дума и за съпруга ми, който преди много години също мина през Ходжкин. Лекува се консервативно и алтернативно и всичко отмина благополучно, вече дори не го споменаваме (макар за рака никога да не се казва, че си го убил, освен ако не си го сварил!).

Така че - горе главата!

"Совите не са това, което са..."

Тема Re: Лъчетерапия - събрана информация от проучванетонови [re: *jull**]  
Автор bobby2OO5 ()
Публикувано26.02.11 21:13



Благодаря, ще си направя визитка! Харесва ми този форум, страхотни сте всички!!!





Тема Re: Лъчетерапия - събрана информация от проучванетонови [re: bobby2OO5]  
Автор Ру ()
Публикувано26.02.11 23:57



Здравей,
И аз бях първите 2 курса в Хематологията(но горе в отделението, моят курс беше 8-дневен, БЕАКОП), но после прецених, че ако продължа да се лекувам там застрашавам сериозно физическото и психическото си здраве, и се преместих в отделението по хематология в Токуда. Лекарката ми от Токуда (др Гълъбова) заедно с още няколко лекари от екипа, преди това са работили в Хематологията - и по мое мнение са от най-добрите хематолози в София. И най-ценното за мен - тя имаше време и желание да отговаря на въпросите ми, да обсъжда страховете ми, да ме лекува по-цялостно а не само по картон и кръвни изследвания.

Иначе за щастие болестта се повлия добре (въпреки намалените дози лекарства) и химиотерапията ми продължи само 6 месеца, което е минимума за втори стадий. Увеличените ми възли бяха единствено медиастинално разположени.

От Хематологията по принцип избягват да казват какви неща да взимаш, за да си помагаш по време на лечението - това не прави добавките строго забранени, по-скоро лекарите там са претоварени и по мои наблюдения доста демотивирани. Аз взимах по една капсула бавноразтворимо вит С (в моментите, в които ми беше по-зле съм взимала и по 2 капсули - при болно гърло, по-тежко изкарване на химия и тн), една капсула натурално вит Е (по-добре се усвоява от синтетичното) и една таблетка Q10 ( което беше максималната доза за деня, която се препоръчва на опаковката). Антиоксидантният им ефект е много важен, взимала съм ги без паузи. В момента нямам проблеми нито с дробовете, нито с кожата, нито с органите - единствено остана умората заради лъчетерапията. Недей да взимаш витамини от В групата като добавки, особено В12 (внимавай с мултивитамини и разни сокове от магазина, понякога им добавят такива витамини ). Аз взимах понякога В1 и В2(или 3, не помня..), но това беше в моменти с много лоши показатели за твърде дълго време, и по лекарска препоръка пак.

Освен витамините взимах (и продължавам да взимам) и медицински гъби - има много изписано за тях тук. Сега, след като всичко мина, си позволявам и клеева тинктура за възстановяване на тъканите, една смес от купища билки с много силен антиоксидантен ефект и сироп за стимулиране на имунната система от боровинки, бъз и тн - но тези неща не ти ги препоръчвам по време на лечението, колкото повече неща взимаш, толкова по-голяма е опасността някое от тях да намали ефекта от химиотерапията, а при Ходжкин тя е основният ти коз.

Здравословното хранене също е изключително важно - ще ти дава повече сила, ще видиш. Скоро отвикваш да ядеш всичките теста, мазни меса, кексове и вафли, колбаси... Пий много вода и продължавай със соковете - може да включиш и зеле, ряпа, целина, каквото намериш на пазара. Ще ти трябват витамините и минералите, които ще ти дадат.

Happiness is a state of mind.


Тема Re: Лъчетерапия - събрана информация от проучванетонови [re: Ру]  
Авторbobby2OO5 (Нерегистриран)
Публикувано27.02.11 09:40



Здравей,
много ти благодаря за информацията, много ми помагаш, а и аз съм като теб с медиастинума и се надявам и при мен някой ден да се окаже, че всичко е минало. Аз направих втората биопсия в Токуда и бях много доволна от екипа там, за хематолагията им не бях сигурна, но ти как се премести там, записа си час, а как си взе нещата от Дървеница, епикризи, изследвания и т.н. Мола те, обясни ми как се прехвърли в Токуда, аз сериозно се замислям да се преместя, че тук направо не издържам, непрекъснато да чакам нещо и някои, а и сестрите при вливанията - направо е ужасно отношението им, не казвам, че не са специалисти, сигурно защото са много натоварени и има толко много хора, затова несмогват да обърнат достатъчно внимание на всички. Пациентите това искаме, някой нещо да ни обясни, особено в началото както съм аз имам толко въпроси, които са без отговор, а не бих искала на моя глава да пия и да си вземам неща, които сама съм си назначила...
Ти Натанал взимаше ли? А в Токуда как е при вливанията, оставаше ли в болницата или си тръгваше след вливането. А заплаща ли се там за лечението, аз за биопсията направих дарение. То аз съм съгласна и да си платя, но поне да знам, че ме лекуват правилно. След кое вливане ти направиха пак скенер, за да видят дали се повлиява процеса, на мен казаха след 6-то, а за химиотерапията те ти я продължиха, назначената от Дървеница или там решиха на ново какво да ти правят.
Ру, дано да имаш време да ми отговориш на всички въпроси, които ти задавам, ама наистина съм много объркана и уплашена в тоя момент, знам, че трябва да се стегна, но тая неизвестност и липса на комуникация с лекарите ме побърква.



Тема Re: Лъчетерапия - събрана информация от проучванетонови [re: bobby2OO5]  
Автор Ру ()
Публикувано27.02.11 20:05



Здравей,
Преместих се в Токуда след като отидох на преглед при хематолог там. Харесваш си лекар, отиваш на преглед, и разпитваш за всичко, което ти душа иска - дали имат право да лекуват по здравна каса с назначената ти химиотерапия (веднъж започната не се променя, освен ако се окаже, че няма необходимият резултат от нея), дали би имало доплащане и какво, дали ще трябва да оставаш след вливания или ще може да си тръгваш (почти със сигурност ще е второто), какви добавки можеш да взимаш... В Токуда най-малкото ще ти се наложи да плащаш за скенерите (по 250лв ) и вероятно за инжекции за вдигане на левкоцитите, ако наистина много почнат да падат (между 150 и 200 едната, но дали и по колко ще ти трябват не е ясно), което все пак не е малък разход. Иначе е много по-спокойна и приятелска обстановката там. Пак се чака обаче, не може да ти пуснат вливка без да знаят какви са ти кръвните изследвания, а те навсякъде отнемат време. И двете места си имат доста плюсове и минуси, помисли кое би било най-подходящо за теб. Би могла да се лекуваш на едното място, а да се консултираш на другото например.

Колкото до самоназначаването на неща за пиене - това е част от поемането на лична отговорност за здравето ти :). Като си харесаш нещо, разучаваш го подробно какви ефекти би могло да даде, преценяваш дали си струва да го пиеш, ако да - обаждаш се на лекаря за неговото мнение, и си преценяваш. Недей пасивно да чакаш да те лекуват, има много неща, които можеш да направиш междувременно.

Колкото до контрола върху лечението за 2 стадий нещата стоят горе-долу така (освен ако лекарят ти не реши да ги промени): след 2-3 вливка се прави рентген, да се проследи дава ли резултат лечението. Ако да - ще се забележи сериозно свиване на лимфните възли. След 3-4 курс се прави скенер, който ще покаже ориентировъчно колко курса още трябва да се направят и кога би била готова за лъчетерапия (ако се наложи да се прави). Накрая на лечението (месец след лъчетерапията например) се прави още един скенер, който показва дали няма някой останал недолекуван възел, а след това и ПЕТ скенер, да покаже дали е настъпила пълна ремисия.

И нещо, което би могло да ти е от полза - има психолози, оказващи безплатна помощ на пациенти с онкологични заболявания. В първите месеци е много страшно, особено ако си по-млада - подобна диагноза е последното, което един млад човек очаква. Във форума им има координатите, но един от тях се намира в една от ниските сгради зад Хематологията, на регистратурата ще те упътят.

Happiness is a state of mind.


Тема Re: Лъчетерапия - събрана информация от проучванетонови [re: Ру]  
Автор bobby2OO5 ()
Публикувано27.02.11 20:47



Благодаря за отговора!



Тема Re: Лъчетерапия - събрана информация от проучванетонови [re: bobby2OO5]  
Автор Ру ()
Публикувано27.02.11 22:45



Само още нещо, което забравих да спомена - епикризата (в 2 броя) си я взимаш от регистратурата около седмица след изписване (тоест вече би трябвало да ти е готова). Носи си я с теб, ако реших да се консултираш в Токуда.
А ако косата ти започне да оредява (за съжаление е възможно), и даде изгледи, че няма да може да минеш без перука, държавата ти отпуска 100 лв за целта. Вземи си епикризата и иди при старшата сестра на Торакална клиника в Онкологията - тя ще ти издаде бележка, която после занасяш в социално подпомагане, от там ти дават нова бележка, и отиваш тук да си харесаш някоя по твой вкус -


И не се шашкай, знам, че е трудно, но колкото по-спокойна и уравновесена си, толкова по-леко ще мине!

Happiness is a state of mind.

Тема Re: Лъчетерапия - събрана информация от проучванетонови [re: Ру]  
Автор bobby2OO5 ()
Публикувано28.02.11 12:13



Обадих се в Токуда, утре ще отида да направя една консултация и после ще преценя, то утре ми е и вливането 2-рото, защото левкоцитите вече са ми 4.7, а в петък бяха само 2.3, ако пак я понеса вливката добре, сигурно ще мога да отида и до Токуда.
Колко е минимума под който не вливат, някъде прочетох, че е 3.
За косата, то си гадно, ако опада цялата, ама се опитвам да се настроя и за това - дано умират и гадинките в лимфните възли...
Още веднъж благодаря ти за всичко, което ми написа, ако се сетиш още неща пиши! Късмет с твоите изследвания!




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.