Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 11:15 16.06.24 
Взаимопомощ
   >> Клуб за борба с рака
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | (покажи всички)
Тема Re: Лимфом на Ходжкин спешнонови [re: Ру]  
Авторsasho (Нерегистриран)
Публикувано03.12.10 19:35



Здравейте. Аз несъм болен , но майка ми е. Прочетох доста публикаци и ми изникнаха няколко въпроса. Майка ми е с диагноза Classical Hodgkin disease - mixed cellularity 2 B KC , тя е на 59 г. Лекува се по BEACOPP схема от 6 месеца в клиниката по хематология в град Плевен.
Тъй като всички пишат че вливанията им се правят на 2 седмици, искам да попитам нормално ли е при нас да се правят на 21-25 дена? Нормално ли е след всяка ХТ да се чувства все по зле и по зле ? Първите два пъти когато влизаше за ХТ нямаше проблеми , но от последната терапия не е никак добре. Отпадналост , загуба на тегло, ужасно потене, треска и много големи вариаци в температурата от 34 до 40 градуса. Ще съм ви много задължен ако някой коментира по въпросите ми , защото с лекарите който си имаме работа тук са много любезни , но не дават много отговори или са много заети и все бързат за срещи или ти казват нещо неразбираемо и те връщат в трета глуха и се чудим какво да правим. Благодаря ви предварително.



Тема Re: Лимфом на Ходжкин спешнонови [re: sasho]  
Автор Ру ()
Публикувано06.12.10 12:28



Здравей,
Не се притеснявай за периода на вливките, за BEACOPP той е 21 дена, за ABVD - на 2 седмици. Това са 2те схеми на лечение на Ходжкин в България. Иначе е нормално да не се чувства добре, колкото повече напредват терапиите толкова по-отпаднала ще е. На мен след 4-тата ми бяха кошмарни, при други хора на BEACOPP, с които съм говорила, е същото. Не съм чувала за чак толкова неприятни както при майка ти, но щом лекарите ги знаят и не взимат мерки (намаляване на дозата химия и тн) предполагам, че са приемливи.
Треската и вариациите в температурата, ако се появяват след вливката на 8мия ден, са заради блеомицин-а - по таблетка лоратидин и парацетамол половин час преди това би трябвало да помогнат много. Ако и вкарват лекарството с шприц може да говорите с тях да го разтварят в банка и да го пускат на 2часова вливка, това ще намали симптомите. Същото е ако я болят дробовете или кашля доста след това. Понякога и заради вливката на първия ден втриса и се вдига температура, но на мен ми се е случвало само веднъж и не съм взимала нищо. Потенето понякога е като реакция от дексаметазона (кортикостероидът, който се дава по 14 дена междувременно), като се спре отшумява. То по принцип е и симптом на лимфомата (щом майка ти е "В" стадий, значи е имала и други симптоми освен подути лимфи възли или задушаване), възможно е все още да не се е повлияла достатъчно. Загубата на тегло също е нормална - някои напълняват заради кортикостероидите, други започват да слабеят.
За отпадналостта - почти неизбежно е. Аз за щастие успявах да се съвзема за 3-4 дена след курса, и през останалото време имах много енергия, по 2 седмици на крак без проблеми. Режимът ми - пиене на много вода, прясно изцеден сок, разходки, много и здравословна храна, поддържане на висок дух. Лекарката ми от самото начало ми препоръча да пия бавноразтворими капсули витамин С, вит. Е, Q10 - като антиоксиданти и в помощ на черния дроб (доста дълго издържа благодарение на тях, чак накрая се наложиха още лекарства за него), отделно за повече енергия и по-малко странични ефекти от химията пия медицински гъби. Всеки месец ме хоспитализират повторно заради твърде ниски показатели (не намерих начин да ги вдигам, въпреки килограмите цвекло, стафиди, бадеми..), дори и при намалена доза химиотерапия, така че не е като да не ми действа лечението... Но въпреки това явно някоя или всичките добавки помагат. Възможно е и възрастта да е фактор, аз съм доста по-млада, но пък мои връстници минаха този курс на лечение с доста по-малко сила от мен.
Нядявам се са ви от полза написаните неща! И успех с лечението, дано всичко се приключи само с 6 курса!

Happiness is a state of mind.


Тема Re: Лимфом на Ходжкин спешнонови [re: Ру]  
Автор *jull**Модератор (нощна птица)
Публикувано06.12.10 14:52



И друг път съм писала, че по време на ХТ и ЛТ мъжът ми приемаше Деодан и не усети нито веднъж странични ефекти.
По-късно приемаше момийо и сироп от бъз (през пролетта от белия, през зимата - от черния).



"Совите не са това, което са..."

Тема Re: Лимфом на Ходжкин спешнонови [re: Ру]  
Автор ИлeнkaKo (минаващ)
Публикувано08.12.10 16:32



Аз ще повторя още веднъж. Кличичният стадий е IIБ, схемата е BEACOPP?
Хистолигичният вариант е смесен целуларитет?
Учудвам се защото това е ХТ протокол (схема от втори ред) и ако се е започнала с нея във II Б стадий???
Схеми от първи ред:
1. COРP/ MOРP;
2. ABVD;
3. COРP/ ABV хибрид.
Но това е преценка на комитета. С коя схема да се започне и в каква дозировка. Вие пишете 6 месеца което значи, че са минали повече от четири курса.
Рестадиране правено ли е? Обикновено се прави след третия или четвъртия курс. Какво се вижда на скенера?
Каква е стойността на бета 2 микроглоболина, ЛДХ, СУЕ?
В случай, че не са предприели скенер, изисквайте го. Непремено има кажете за изпотяванията, редукцията на тегло. Пишете несреща сме ще помагаме с каквото можем.

Редактирано от ИлeнkaKo на 08.12.10 16:35.



Тема Лъчетерапия - събрана информация от проучванетонови [re: Ру]  
Автор Ру ()
Публикувано04.01.11 20:28



Аз започнах лъчетерапията си и реших, че цялото проучване, което направих по темата, би могло да е от полза на някой:

След разговори с лъчетерапевтите в Онкологията и Токуда, и физик (през познат), който е работил в Онкологията, резултатът е 1:1 като качество на лечението - тоест и на двете места ще ви свършат добра работа и ще ви лекуват по почти еднакъв начин. Др. Бакърджиев (Онкологията) и др. Лазаров (Токуда) 20 години са работили заедно и са лекували Ходжкин. Апаратите и на двете места са със сходни параметри точно за това заболяване (за някои други не са!). Лекарите хематолози, с които разговарях по темата (отново в Хематологията в Дървеница и Токуда) ме посъветваха в този случай да избера мястото, където ще мога да започна на време (не по-късно от 40 дена след последната химиотерапия. Има опция да се направят още една-две химии, за да се запълни паузата разбира се...). Имайте предвид, че понякога в Онкологията се налага допълнително отлагане с по 1-2 седмици след планираното начало на лечението ви - ако апаратът се е развалял междувременно, ако е имало доста пациенти преди вас, които е трябвало да отложат или да прекъснат временно лечението си, тн.. часове там се записват обикновено 2-3 месеца предварително, не е малък период, много неща могат да станат. Информирайте се навреме за ситуацията, за да не ви изненадат неприятно после.

Останалите фактори бяха изредени в другите мнения - апаратите се развалят и поправят с различна честота, персоналът е различно натоварен (и различно любезен и внимателен - не само в зависимост от болницата, но и в зависимост от пациента) и в Онкологията понякога се чака доста повече за облъчване (но понякога - не, явно зависи от това за кога е записан часът или колко продължава облъчването, конкретната ситуация и брой пациенти.. ако някой има конкретни наблюдения, нека сподели). В токуда се заплаща - сега казаха, че от Януари ще имат нови, по-ниски цени, но не съм се интересувала какви са.

В крайна сметка избрах Токуда - заради възможността да започна навреме, да избегна възможен допълнителен стрес от груб персонал/аварии на апарата/недостъпност на лекуващия лекар, и да получавам повече внимание ако възникнат проблеми. Но това е, защото съм по-страхлива, придирчива, а и след 6 месеца химия, болници и тъжни истории - доста емоционално нестабилна на последък.

Има и още един фактор, който трябва да се вземе предвид - страничните ефекти. При Ходжкин облъчването е много дълго и засяга много органи. Ходжкин може да се лекува из цялата страна, не е необходим кой знае колко нов и точен апарат, но сериозно ви съветвам да отидете на най-новия и щадящ апарат, до който имате достъп или финансова възможност. Сега в Исул имат нов линеен ускорител, най-добрия в България, ще заработи към края на месеца - не знам какво е положението откъм квалификация на лъчетерапевтите там (твърде разнородни мнения получих), но определено си струва да се проучи. Не се подвеждайте от това, че моментно облъчването се понася сравнително леко. В дългосрочен план - 10-20-30 години - могат да се появят наистина сериозни странични ефекти, и колкото повече намалите риска от тях, толкова по-спокойно ще живеете след края на лечението.

Надявам се информацията да ви е от полза :)

Редактирано от Ру на 04.01.11 20:30.



Тема Re: Лъчетерапия - събрана информация от проучванетонови [re: Ру]  
Авторbobby2OO5 (Нерегистриран)
Публикувано26.02.11 12:34



Здравейте,
някъде срещнах нещо за Деодан, може ли повече информация, кой го е взимал и как. Аз си купих Натанал, но много ми е трудно да го пия, знам колко е полезен чесъна, но ми е ужасно когато го пия...



Тема Re: Лъчетерапия - събрана информация от проучванетонови [re: bobby2OO5]  
Автор elen78 (оптимист )
Публикувано26.02.11 13:06



Погледни в тази тема



Линка ще те заведе директно към мнението на Джули, която е дала коментар за Деодана, след това можеш да отвориш темата на пълен преглед за да видиш и други коментари свързани и с други добавки



Тема Re: Лъчетерапия - събрана информация от проучванетонови [re: elen78]  
АвторBobby2OO5 (Нерегистриран)
Публикувано26.02.11 15:03



Благодаря!
А ти с ходжкин ли си? Доста информация има в този форум и много ценна, но аз съм нова тук и още трудно се ориентирам, а и заболяването ми го откриха преди месец и сега съм още в началото на лечението, ще се радвам ако си пиша и с други с тоя проблем, да обменяме информация. Минах едно вливане, вчера трябваше да е второто, но го отложиха - ниски са ми левкоцитите, дали ще успея за няколко дни да ги вдигна? Колко трябва да бъдат най -малко, за да направят вливката, доктора каза, ако в понеделник са над 3 да се обадя и в вторник да я направят, много съм притеснена още след първото вливане паднаха, а как ще изкарам до края незнам...Голям кошмар беше докато разберат какво ми е, тъкмо малко свикнах с мисъта за ходжкин, че се лекува и ще се оправя, и сега пак ме е обзел страх и паника, добре че има тоя форум, та като чета малко се успокоявам.



Тема Re: Лъчетерапия - събрана информация от проучванетонови [re: Bobby2OO5]  
Автор *jull**Модератор (нощна птица)
Публикувано26.02.11 16:19



Мила Bobby, здравей! Не че не е нормално да се паникьосваш, но за успокоение ще ти кажа, че и с това се свиква. След време животът отново добива цветове, а борбата с рака става като битка с всяка друга болест - мобилизираш се и не й се даваш!



Ако искаш, напиши по-подробно диагнозата си, тук влизат и лекари, така че ще ги улесниш (ако трябва да дават съвети). На първа страница има "Визитник", където може да напишеш каквото искаш за себе си. Съветвам те също да се регистрираш, защото така по-лесно ще откриваш новите постинги, а и ще можеш да пишеш и получаваш Лични съобщения.

Колкото до левкоцитите, погледни темата "Алтернативи за лечение на рак" горе на първата страница - в съдържанието й ще намериш подтема "ЛЕВКОЦИТИ, ТРОМБОЦИТИ, ХЕМОГЛОБИН". Там има много рецепти, но опитай и тази със стафидите.
Не пречи да комбинираш няколко, безвредни са.

Успех и пиши как се справяш, ще ти стискаме палци!

"Совите не са това, което са..."

Тема Re: Лъчетерапия - събрана информация от проучванетонови [re: *jull**]  
Автор bobby2OO5 ()
Публикувано26.02.11 18:09



Благодаря Jull**!!! Явно тук всички сте много внимателни и си помогате, радвам се, че попаднах във форума. Когато се споделя някак си болестта не изглежда толко ужасна...
Аз се регистрирах, но не намирам визитника или може би нещо не съм направила както трябва, а и незнам дали точно в тая тема трябва да пиша.
Да, бих искала да опиша по-подробно при мен как поставиха диагноза - как от кашлица и настинка се стигна до диагноза лимфом на Ходжкин, може и да е от полза на някой.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.