Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 11:25 10.06.24 
Взаимопомощ
   >> Клуб за борба с рака
Всички теми * *Кратък преглед

Тема Ототоксичност при адювантна химиотерапия  
Автор Aдмиpaл Tpoekypoв (на вахта)
Публикувано17.02.08 12:36



Привет на всички пишещи в този клуб. Знам, че не го правим от добро, но взаимопомощта, вярата и вдъхнатата надежда вършат чудеса! Позволявам си да ви задам един въпрос, тъй като тук има врели и кипели люде, като нищо някой ще да се е сблъскал и с моите тревоги. Аз съм на адювантна химиотерапия по ВЕР схема (блеоцин + етопозид + цисплатин). Голяма гняс е, но това е положението. Минах два курса, предстои ми трети, да се надяваме, последен. Това което ем притеснява е че получих шум в едното ухо (тинитус), най вероятнов следствие ан ототоксичния ефект на цисплатин-а. Потърсих консултация с отоневролог, който ми назначи лекарствена схема на лечение - милгама-н, ноотропил, кавинтон). Пия ги от два дни, акто лекарят ме предупреди, че схемата следва да се прилага в продължение на 10-15 дни. Аз разбира се ще се консултирам с онкотерапевтите за съвместимост на двете схеми, но се чудя дали да не настоявам да ми сменят цисплатина с карбоплатин. Правих си аудиограма на слуха, от която стана видно, че загуба на слух няма. Пищенето обаче е доста изнервящо. Моля, ако някой се е сблъсквал с подобен ототоксиен ефект, предизвикан от цитостатиците, да сподели своя опит. Бъдете силни и вярвайте!



Тема Re: Ототоксичност при адювантна химиотерапиянови [re: Aдмиpaл Tpoekypoв]  
Автор vesela.bgМодератор (гърмян заек)
Публикувано17.02.08 13:02



Аз бях на цисплатина до преди месец, но шум в ушите не съм имала. Иначе мозъчния отток да. При всеки слабите места са различни, затова и при различните хора избива на различни места. Ега ти и изречението


Непременно се консултирай с лекуващия лекар. Този шум постоянен ли е,или изчезва след 1-2 седмици след вливането. Ако изчезва, значи е от Цисплатината. Карбоплатината е малко по-лека и няма токсичността на Цисплатината. Та ако шума в ушите изчезва след време, настоявай да ти я сменят.

Нема начин да нема начин

Тема Re: Ототоксичност при адювантна химиотерапиянови [re: Aдмиpaл Tpoekypoв]  
Автор *jull** (())
Публикувано17.02.08 13:52



Да, действително, шумът в ушите ти е следствие от ототоксичния ефект, какъвто дават онколитиците, съдържащи платина.
Смятам, че не е редно ти да настояваш как да продължи лечението ти, освен ако не си онколог. Достатъчно е да споделиш за страничните ефекти и да оставиш терапевтите да вземат решението (дано да им имаш доверие!)...
Искам само да поясня, че при предхождащо лечение с цисплатин (който, както казахме, е ототоксичен) и после при преминаване към карбоплатин, уврежданията на слуха нарастват.
Така че предполагам, могат да ти променят само дозата и да провеждат периодично неврологичен контрол и мониторинг на слуховите функции. Това би трябвало да е задължително!

Желая ти бързо отшумяване на проблема!





Тема Re: Ототоксичност при адювантна химиотерапиянови [re: *jull**]  
Автор Aдмиpaл Tpoekypoв (на вахта)
Публикувано17.02.08 18:10



Благодаря за бързите отговори! То това е малкият дявол, но знаете понякога кои камъчета преобръщат колата.

Ще споделя притесненията си с лекарите, пък каквото сабя покаже. За добро настроение ви поздравявам с една моя любима песен с много хубав текст (уви, на немски език):





Тема Re: Ототоксичност при адювантна химиотерапиянови [re: Aдмиpaл Tpoekypoв]  
Автор Гaмбa ()
Публикувано18.02.08 01:00



Когато започнаха вливанията ми с цистплатината се влоши слухът ми.Не помня за постоянен шум в ушите( щом не помня значи го е нямало) ,но слухът ми е увреден и не чувам както преди ,което хич пък не ми пречи и притеснява като знам откъде съм минал.Добрата страна на медала е,че когато ми се карат тогава пък на 100 % не чувам





Тема Re: Ототоксичност при адювантна химиотерапиянови [re: Aдмиpaл Tpoekypoв]  
Авторzara (Нерегистриран)
Публикувано18.02.08 08:01



По време и след химоито/таксол-цисплатин/ аз също имах пищене в ушите.Слухът ми бе намалял.Всичко това отшумя 4 месеца след последната вливка.Така,че спокойно,напред и много успех!



Тема Re: Ототоксичност при адювантна химиотерапиянови [re: vesela.bg]  
Автор Aдмиpaл Tpoekypoв (на вахта)
Публикувано18.02.08 15:29



Весела, като сподлих днес оплакванията си с лекуващите лекари, те изразиха мнение, че тъй като шумът е локализиран в едното ухо вероятно се касае до оток на мозъка и казаха, че като мине последната вливка ще направим освен скенер на тялото, и на главата. Аз, по думите на Гацо Бацов, се омърлуших като ваксинирана кокошка, и ги питах дали е опасно, пък те рекоха, че не било. Лекарите азаха още, че като мине отока, най вероятно ще отшуми и шумът в ухото. Понеже ти съобщаваш за подобен страничен проблем, би ли описала в какво се състои и как ти се справи с него? Благодаря ти и поздрави!



Пъпъ: Благодаря на всички отзовали се!



Тема Re: Ототоксичност при адювантна химиотерапиянови [re: Aдмиpaл Tpoekypoв]  
Автор vesela.bgМодератор (гърмян заек)
Публикувано18.02.08 19:50



Моите усещания от мозъчния отток бяха все едно съм под вода. Не може да не си бил под вода и да не знаеш какво е това

Ставах неадекватна - нито приемам, нито предавам....
Това е от Цисплатината и Дексаметазона, получава се мозъчен отток.
Явно на теб ушите са ти слабо място и там избива.
Оттоците по тялото са от събиране на течности в междукретъчното пространство /така ми е обяснявано на мен/.
Не се плаши, отшумяват тези усещания.
Повече подробности може да прочетеш в Стаята на Весела, там съм описвала всичките си неволи по време на всичките 8 вливания

Нема начин да нема начин


Всички теми**Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.