Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 11:06 25.04.24 
Взаимопомощ
   >> Клуб за борба с рака
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | (покажи всички)
Тема ДИАГНОЗА - ГИСТ, ЛЕКАРСТВО - ГЛИВЕК № 1  
Автор snejito_78 (непознат)
Публикувано28.12.07 23:54



Бях писала че майка ми е с лейомиосарком и случаят ни беше безнадежден .Бяхме се побъркали всички в къщи четох много защото не вярвах че е безнадежно.Направихме ваксината на проф.Хаджиев поръчахме руската ваксина Ресан какво ли не още.Накрая благодарение на този клуб и най вече на една от участничките която ме посъветва къде да потърся второ мнение всичко се промени.Диагнозата е ГИСТ а лекарството ГЛИВЕК.
Днес го купихме и вече изпи първата доза.Това което искам да питам е дали някой от вас го е приемал с какви хран. добавки и добре ли се е чувствал от него

Редактирано от *jull** на 07.03.11 23:24.



Тема Re: Лекарството е гливекнови [re: snejito_78]  
Автор krasi78 (непознат )
Публикувано29.12.07 22:16



Здравейте! Майка е с диагноза ГИСТ на тънките черва, но все още нямаме нужда от Гливек. Защо сте го купили, нали се отпуска безплатно? От къде поръчахте руската ваксина?



Тема Re: ваксинатанови [re: krasi78]  
Авторsadness (Нерегистриран)
Публикувано07.01.08 10:54



Да наистина...и аз бих искал да запитам от къде може да се поръча тази ваксина тъй като в този сайт: http://www.anticancer.net/bg_vaccine.html не пише нито цена нито как се поръчва....



Тема Re: ваксинатанови [re: sadness]  
Автор snejito_78 (непознат)
Публикувано07.01.08 12:12



Ваксината поръчахме директно от института първо им писахме за какво става въпрос а тогава ставаше за лейомиосарком и от там ни изпратиха протокол който да попълнем с всички нейни изследвания .Изпратихме всички документи които те изискаха и после получихме отговор че в нашия случай ще ни трябват 9 флакона за първата ваксинация.Уверявам ви че всичко е законно.После преведохме парите и вече ваксината е у дома.Но междувременно бяхме потърсили второ мнение в МОКЦ и там диагнозата се промени (аз съм писала и по горе че диагнозата се промени от лейомиосарком на гист)и сега майка ми пие гливек.Докторите категорично ни забраниха да прилагаме ваксината поне засега.Казаха ни първо да направим консултация с проф, Алтънкова която била много добра имуноложка и била много на ти с прилагането на ваксини но все още не сме се свързали с нея.Между другото направихме ваксината и на Хаджиев миналия месец но и за нея ни казаха да не я продължаваме за да може да се наблюдава ефекта от гливека



Тема Re: ваксинатанови [re: snejito_78]  
Авторlv (Нерегистриран)
Публикувано26.01.08 10:54



Здравейте, майка ми е с диагноза Гист, пие Гливек от 3 месеца. Има ли някой, който го пие по-дълго време, за да каже ефекта от него- има ли страни4ни ефекти?



Тема Re: ваксинатанови [re: lv]  
Автор snejito_78 (непознат)
Публикувано26.01.08 12:40



Здравей Iv майка ми пие гливек от месец и още няма кой знае какъв напредък в лечението.Досега само и става лошо и се налага да пие деган или церукал.Но се свързах с едно момиче което пие гливек вече година и половина пак за тази диагноза и при нея има почти всички странични ефекти които са показани като чести на упътването на гливек.Ако имаш желание можем да поддържаме връзка за да обменяме информация



Тема Re: ваксинатанови [re: snejito_78]  
Авторlv (Нерегистриран)
Публикувано26.01.08 18:32



Здравей Снежи,
благодаря за отговора. Ще се радвам да обменяме информация. Майка задържа те4ности и взема отводнителни лекарства. А на това моми4е правили ли са скенер сега- има ли положителен резултат? Вие от къде сте? Ние сме от София.



Тема Re: ваксинатанови [re: lv]  
Авторsnejito78 (Нерегистриран)
Публикувано26.01.08 19:14



snejina_deeva@abv.bg

ako желаеш ми изпрати тел. за да се чуем има много за разказване



Тема Re: ваксинатанови [re: lv]  
Автор snejito_78 (непознат)
Публикувано26.01.08 20:48



Ще се радвам да поддържаме връзка(ако искаш ми прати тел и на имеила за да се чуем някой път).Това което разбрах от момичето с което се свързах е че пие гливек от година и половина преди това е претърпяла три операции.В момента води нормален начин на живот.Правят и скенер през 6 месеца и дотук резултатите са добри.Тя ми разказа че също е задържала течности както майка ти и затова е пила спиралолактон или флурантрил.Също е имала лек обрив който и минавал за около две седмици,често гадене и лек дискомфорт.
На майка ми досега само и става лошо и загуби апетит.Лекарката която се занимава с нея каза че обикновенно след 2ия месец започват да задържат течности.Лекуваме се в ИСУЛ при д-р Кръстева т.е. ние сега тепърва се лекуваме защото е минал само месец и е рано за резултати.



Тема Re: Лекарството е гливекнови [re: snejito_78]  
АвторПaлмa (Нерегистриран)
Публикувано23.10.08 10:53



И майка ми е със същата страшна диагноза от вчера. Моля да ми кажете от кой институт Ви изписаха ваксината и как се чувства Вашата майка сега? Какво лечение може да се приложи. Можете да ми пишете и на e-mail:taralanska@abv.bg. Желая да осъществя връзка с Вас.



Тема Re: Лекарството е гливекнови [re: snejito_78]  
Автор пoпи (непознат)
Публикувано23.10.08 11:29



Здравейте аз пия Гливек от 1 седмица нищо не съм усетила сигурно е рано още.С диагноза хронична миелогенна левкемия.



Тема Re: Лекарството е гливекнови [re: Пaлмa]  
Автор vesela.bgМодератор (гърмян заек)
Публикувано23.10.08 14:09



Майката на Снежито почина и тя по-рядко влиза в клуба. Затова бъди търпелива, може да се обади някой ден.

Нема начин да нема начин!


Тема Re: Лекарството е гливекнови [re: Пaлмa]  
Автор *jull** (())
Публикувано23.10.08 16:53



Ако не се лъжа, Снежито откри сайта на ваксината по Интернет и след консултация с лекарите там, я поръча.
Не пречи вие също да опитате по този начин.
Освен това, мисля, че тя все още е регистрирана. Може да й пишете на Лични.





Тема Re: Лекарството е гливекнови [re: *jull**]  
Авторпaлмa (Нерегистриран)
Публикувано23.10.08 17:10



Благодаря ти много. Ще се опитам да се свържа. Желая здраве на всички.



Тема Re: Лекарството е гливекнови [re: Пaлмa]  
Автормaмa (Нерегистриран)
Публикувано28.10.08 08:53



Дъщеря ми,25г.,е с тази диагноза вече повече от месец. На Вас как поставиха диагнозата? В кой етап на заболяването сте? Къде Ви насочиха за последващо лечение? Ние сме при др.Кръстева и доц. Цекова в ИСУЛ. Там, май е единственото място където имат някакъв опит с това заболяване.



Тема Re: Лекарството е гливекнови [re: мaмa]  
Автор krasi78 (непознат )
Публикувано28.10.08 09:26



Наистина там са най-добрите в тази област и най-вече доц. Цекова. Майка е с Гист от миналата година ,а от март тази година приема Гливек. Само доц. Цекова е тази , която най-точно определя състоянието и, насочва я към това как да се храни и т. н. Дано все повече такива специалисти да има.



Тема Re: Лекарството е гливекнови [re: krasi78]  
Автормaмa (Нерегистриран)
Публикувано29.10.08 19:52



Ние още не сме почнали лечението с гливек. Редовно ли го отпускат? Много ме е страх,от страничните ефекти. Питах доц.Цекова за някакви отчистващи токсините процедури, но тя изрично ми забрани, да не би да се попречи на лекарството да работи. Вие пробвали ли сте нещо подобно?В кой етап на заболяването диагностицираха майка Ви?Има ли тя разсейки?ащо чак месеци след поставяне на диагнозата сте почнали гливека?На колко години е тя?



Тема Re: Лекарството е гливекнови [re: мaмa]  
Автор krasi78 (непознат )
Публикувано30.10.08 09:43



Колкото до страничните ефекти -Няма. Те се свеждат само да събиране на вода първите месеци от приема на лекарството след това нещате се нормализират. Втората операция на майка беше на 09.07.2007г., а тя започна Гливек януари тази година . Първите три месеца си го купихме от фирмата производител, а от април започнаха да го отпускат безплатно. В началото се чувстваше много зле, но сега вече горе долу по-добре. Най-важното е ,че поне за сега Гливек действа при нас. Майка нямаше никакви разсейки, но може би 6 мес след операцията тумора се появи на главата на панкреаса с размери около3-4 см. Четири мес. след приема на Гливек той намаляи с 13 размерите си. Ако искате можем да кореспондираме по е-мейла i_krasi@абв.бг Съжалявам, че накрая малко на кирилица, но нещо ми стана с компютъра. Забравих моята мама е на 54г.



Тема Re: Лекарството е гливекнови [re: krasi78]  
Автормaмa (Нерегистриран)
Публикувано31.10.08 22:09



Защо сте го купували 3 месеца? Нали се отпуска от МЗ. На мен ми казаха,че когато за някое заболяване няма алтернатива, отпускат лекарството.То и аз ги говоря едни-днес ходих да проверя дали протокола за лекарството е пристигнал и не е. Гливек при 400ml на ден е 5000лв. на месец, ако трябва да го купувам, не знам как ще се оправям.Ще си пишем по e-male, но сега нямам време. Вие от къде сте?Ние сме от София.



Тема Re: Лекарството е гливекнови [re: мaмa]  
Авторkrasi78 (Нерегистриран)
Публикувано01.11.08 11:37



Ние сме от Пловдив. Ами как няма да го купим като майка трябваше да го започне час по-скоро. Сестра ми се обади в министерството и тогава майка беше 8 по ред в списъка. Като се има в предвид , че за Гливек отпускали на 1 най много двама в месеца. Представи си ние кога щяхме да го получим. Пак Гливек Доиде след 3 или 4 мес. Хайде най-добре да си пишен на е-мейла: i_krasi@abv.bg=



Тема Re: Лекарството е гливекнови [re: пoпи]  
Автор pepelota75 (непознат )
Публикувано30.12.08 15:25



СЪПРУГЪТ МИ ПИ ГЛИВК БЛИЗО ГОДИНА НО ПРИ НАС НЕ ПОМАГА.НЯКОЙ ЧУВАЛ ЛИ Е ЗА ВТОРО ПОКОЛЕНИЕ НА ГЛИВЕКА.ДИАГНОЗА ХМЛ



Тема Re: Лекарството е гливекнови [re: pepelota75]  
Авторmama (Нерегистриран)
Публикувано31.12.08 12:36



За ХМЛ има Сутент,отпуска се от МЗ. Когато Гливек не действа по 400мг., се дава по 600, после по 800 и чак тогава се дава Сутент. Има и др. лекарства, Нилотиниб, пак е на Новартис, но в Б-я ги няма.



Тема Re: Лекарството е гливекнови [re: mama]  
Автор pepelota75 (непознат )
Публикувано31.12.08 13:44



На нас ни казаха че сме резистентни към ГЛИВЕКА И НИ ГО СПРЯХА-пиехме го по 400.Направиха една химиотерапия и сега нищо не пием.



Тема Re: Лекарството е гливекнови [re: mama]  
Автор pepelota75 (непознат )
Публикувано31.12.08 13:49



Прочетох за СУТЕНТ но то не е за ХМЛ.Пише че е за рак на бъбрека и стомаха.



Тема Re: Лекарството е гливекнови [re: pepelota75]  
Авторmama (Нерегистриран)
Публикувано31.12.08 19:05



http://www.cmlsupport.com/#cmlmeds това е линка за един добър сайт за болни с ХМЛ, ние сме с ГИСТ и не съм много запозната с ХМЛ.
Tasigna ili Nilotinob е лекарството за ХМЛ, объркала съм се за Сутент, аз нали чета за ГИСТ. Тасигна е в някакъв експериментален етап и се извършват проучвания с болни.Като четете за лекарството има координати където може да изпратите документи и да се включите в тези проучвания. Пробвайте да се обърнете кум Новартис - България, тел 02 489 98 28. ХМЛ е много рядко заболяване и моге да ви вземат, нищо, че сте от България



Тема Re: Лекарството е гливекнови [re: pepelota75]  
Авторmama (Нерегистриран)
Публикувано31.12.08 19:28



Ето още 2 лекарства които освен за ГИСТ са и за ХМЛ: Дазатиниб или по-лесно се намира в нета като BMS-354825 и IPI-504. Тези и двете са във фаза 2 на проучване, пак може да се пробвате да участвате в тези проучвания.Аз много не съм наясно с провеждането им, но в крайна сметка трябва да се пробва всичко. Защо след химиотерапията не пиете нищо?Какво ви казаха?Може да сте добре и да нямате за сега нужда от друго. Намерете си някой компетентен лекар да ви запознае с последващо лечение и да ви ориентира как да участвате в подобни проучвания.Питайте и за по-висока доза Гливец, може да се стигне до 800мг.За IPI-504 четох,че е удобрено в ЕС като лекарство сирак.Документът го има и на български, може пък да ви го отпуснат.



Тема Re: Лекарството е гливекнови [re: pepelota75]  
Авторmama (Нерегистриран)
Публикувано01.01.09 09:55



http://www.nature.com/leu/journal/v16/n12/full/2402775a.html
Тук пише за комбинирано лечение на ХМЛ с Гливек и други лекарства, става въпрос за болни резистентни към Гливек.

ЧЕСТИТА НОВА ГОДИНА НА ВСИЧКИ!!!
ЖЕЛАЯ МНОГО, МНОГО , МНОГО ЗДРАВЕ ЗА ВСИЧКИ!!!





Тема Re: Лекарството е гливекнови [re: mama]  
Автор pepelota75 (непознат )
Публикувано03.01.09 23:17



ЧЕСТИТА НОВА ГОДИНА!Благодаря ти мого за информацията!



Тема Re: Лекарството е гливекнови [re: mama]  
Автор pepelota75 (непознат )
Публикувано03.01.09 23:26



Засъжаление не сме добре.Казаха че сме резистентни къмГ-КА и ни го спряха .През лятото бяхме предложени за друго л-ство на което не ни казаха името но не сме били удобрени.





Тема Re: Лекарството е гливекнови [re: pepelota75]  
Авторmama (Нерегистриран)
Публикувано04.01.09 01:04



Ама как така не са ви казали името?! Питайте,питайте докато не ви кажат!
Посъветвайте се с вашия химиотерапевт (ако имате такъв, защото ние вече 3 месеца сме с тази диагноза и всеки път като отида за лекарството различен лекар гледа изследванията и ако имам някакво питане всеки път обяснявам всичко на ново) за новите лекарства, издирете производителя, това са големи фирми, които имат хуманитарни програми и правят дарения за някои болни.Б-я е член на ЕС и всички лекарства които са удобрени в ЕС, може да се прилагат у нас. Има и една наредба 34 от 2005 год.на МЗ, в нея са изброени скъпоструващите лекарства които се отпускат безплатно.Аз нея още не съм я чела, но ние пием Гливек едва от 2 месеца.Тя сигурно е остаряла по съдържание, то от 2005 кой-знае колко нови лекарства има.Има и разни нормативи как се отпускат лекарства - сираци, тя е друга и нея не съм чела, но , ако се отиде в МЗ, сигурно има кой да даде информация.Лекарствата - сираци са тези за много редки заболявания, които засягат по-малко от 1-2%от населението и са скъпи и икономически неизгодни за производство.Действайте!Желая успех!





Тема Re: Лекарството е гливекнови [re: pepelota75]  
Авторmama (Нерегистриран)
Публикувано04.01.09 02:31



http://www.bscth.med-bg.info/site/documents/cml/Peychev_13Apr2007.pdf
Tuk pishe na balgarski za nilotinib i dasatinib i prilogenieto im pri lechenie na CML. Nesto mi stana s kirilicata i ne znam kak da go opravja, men mnogo ne me biva s komputrite, taka,che izvinjavaj za latinicata. Pak leka nost!



Тема Относно кирилицата!нови [re: mama]  
Автор *jull**Модератор (нощна птица)
Публикувано05.01.09 07:30



Когато пишеш мнението си, вдясно горе има малко бутонче с надпис KREDOR - натисни го, за да смениш латиницита с кирилица!



"Совите не са това, което са..."

Тема Re: Относно кирилицата!нови [re: *jull**]  
Авторmama (Нерегистриран)
Публикувано05.01.09 23:41



Благодаря ти! Аз съм на 45 и не съм израсла в интернет, но вече 3 месеца горе-долу се справям. Иначе лекарите нищо не обясняват и аз гледам изследванията все едно са на китайски.



Тема Re: Лекарството е гливекнови [re: mama]  
Авторmama (Нерегистриран)
Публикувано08.01.09 19:08



Днес в ИСУЛ, д-р Велкова ми каза, че договорът за държавна поръчка от МЗ за лекарството Гливек за тази година не е подновен и този месец ще ми дадат остатъчни количества, но следващия не се знае. В МЗ ми казаха че няма такова нещо,протоколите си вървят, доставките също.От Новартис(фирмата производител) също ми казаха,че не трябва да имам проблем, ставали понякога такива забавяния, но радикален проблем няма.От Консумфарм(фирмата дистрибутор) също ми казаха, че има забавяне,но точно такъв проблем няма.Лекарката даже ми каза,че ще пуска в МЗ нов протокол за разрешение за отпускане на лекарството и не се знае колко ще се бави, а д-р Ръсина от МЗ ми каза,че протоколите си вървят по електронен път.На кого да вярвам, къде да се обаждам, знае ли някой нещо и може ли да ме насочи?Не мога да чакам 1 месец и после да се чудя тепърва какво да правя?Благодарна съм на всякакви съвети.



Тема Re: Лекарството е гливекнови [re: mama]  
Автор emily999 (колежка)
Публикувано08.01.09 19:32



обадете се в АПОЗ в София на тел. 9811091 или 080011202 безплатен телефон и обяснете случая там най добре ще ви посъветват какво да правите



Тема Re: Лекарството е гливекнови [re: emily999]  
Авторmama (Нерегистриран)
Публикувано08.01.09 20:50



Безкрайно съм ти благодарна! Още утрe ще се обадя.



Тема Re: Лекарството е гливекнови [re: mama]  
Авторpurple spirit (Нерегистриран)
Публикувано08.01.09 23:14



моля те,пиши какво е станало.
аз също взимам гливек,но ще ходя до лекуващата на 20-ти и до тогава незнам..



Тема Re: Лекарството е гливекнови [re: purple spirit]  
Авторmama (Нерегистриран)
Публикувано09.01.09 10:06



Не се притеснявай излишно! Където и да се обадих - в МЗ, Консумфарм,Новартис - казаха, че няма проблем с Гливек! Явно тази лекарка се е заинтересувала от нас, но аз просто не знам как да удовлетворя интересите и.
Ти от къде си?С ХМЛ ли си или с ГИСТ?Как си?Надявам се да си добре и спокойно, всичко ще бъде ок!



Тема Re: Лекарството е гливекнови [re: mama]  
Авторpurple spirit (Нерегистриран)
Публикувано09.01.09 10:20



От Пловдив съм и тук се лекувам във ВМИ.
От два месеца и половина съм с диагноза ХМЛ,от месец и половина пия гливек.
Засега съм добре,още повече,че се занимавам с мн приятни за мен неща-утре дъщеричката ми става на една година и подготвям празненството,след малко ще започна да правя и тортата,дано се получи



Дано при всички нещата да са добре,много се надявам!
Успешен и щастлив ден!



Тема Re: Лекарството е гливекнови [re: purple spirit]  
Авторmama (Нерегистриран)
Публикувано09.01.09 10:55



Дано все така да се чувстваш добре и да ти е жива и здрава дъщеричката, да знаеш голяма радост са дъщеричките!Пожелавам ти още дълги години да се радвате една на друга!

А аз сега като се замисля, май не съм права да недоволствам от лекарката, защото кой знае на нея какво са и казали?Може тя да ми е казала това за мое добро, да си задвижа нещата предварително, защото, ако ще купувам Гливек, как се изваждат толкова пари? Иначе тя е доста внимателна, до колкото може да си внимателен при условие,че пред вратата винаги чакат доста хора.

Сега отивам да чакам лекарството, може днес да дойде!

Желая ти весел празник и много здраве на всички в къщи!



Тема Re: Лекарството е гливекнови [re: purple spirit]  
Авторmama (Нерегистриран)
Публикувано09.01.09 15:41



Всичко е ок!Лекарството е в мен, започваме го отново ! Дай Боже повече такива проблеми да няма!

Още един път весел празник! Стана ли тортата?





Тема Re: Лекарството е гливекнови [re: mama]  
Авторpurple spirit (Нерегистриран)
Публикувано09.01.09 16:31



Слава Богу!
Много щастие и здраве и на вас!



Тема ДИАГНОЗА ГИСТнови [re: mama]  
Автор MamaD (непознат )
Публикувано02.02.09 01:15










Който няма връзка с диагнозата ГИСТ, или вече е наясно с нещата да не чете, защото ще е дълго и скучно.Реших се да напиша това заради хора като мен, които си нямат понятие от ГИСТ и какво трябва да се направи в началото. В Google на БГ не пише нищо, но поне се разбира от какво човек е болен.

Първото нещо за всяко заболяване е поставянето на точна и прецизна диагноза! Ако нямате точна диагноза, няма как да се лекувате с точното лекарство.Т ова заболяване се диагностицира само с имунохистохимично изследване - на туморната маса се въздейства по химичен път с опр. антитела и при наличие на опр. резултати се поставя диагнозата. Ако вече в епикризата пише ГИСТ, значи е направено такова и диагнозата е точна. ГИСТ не може да се диагностицира хистологочно и туморните маркери нямат нищо общо с тази болест. Не си правете туморни маркери-излишно е! Трябва в диагнозата да пише с какви антитела е изследвано и за кое какъв е резултата. ГИСТ се тества за CD117 (c-kit),S-100, CD34 дезмин, невронспецифична енолаза. Прави се и Ki67 - показва каква е пролиферацията на клетките (времето за което се раждат, живеят и умират) Трябва да е определен видът на клетките на ГИСТ - вретеновидно-клетъчни, епителоидни или смесени.Т рябва да е определен митотичния индекс (колко бързо се делят клетките). Тези неща трябва да искате да са написани "черно на бяло" в диагнозата, напр, както е при нас: В изсл. материал се установява вретеновидно-клетъчен тумор с умерено изразен ядрен и клетъчен полиморфизъм. Не се откриват неправилни митози. Проведеното имунохистохимично изследване със CD117, CD34, S-100 дезмин, невронспецифична ендоплазма и Ки67 показа СИЛНО ПОЛОЖИТЕЛНА ИМУНОПОЗИТИВНОСТ за CD117 (Kit) и фокална за S100.......Аз лично с диагноза в такъв вид се сдобих след 2 и 1/2 месеца, като трябваше да търся началото на нашето заболяване през 2005 г. Ако и вие имате проблем, не губете време като мен тук и там, отидете при доц. Каменова, работи в Пирогов и МОКЦ в Царица Йоана. Тя ще ви свърши работа.

Установено е , че ГИСТ клетките дават мутации в 2 протеина, единия е Kit, a другият e PDGFA. Ако резултатът ви е Kit (+) , значи мутацията е в Кit и вашето лекарство е Гливек, ако е Kit (-) , значи мутацията е в PDGFA и тогава Гливек работи слабо, вашето лекарство е Сутент. В БГ като 1-линия терапия се дава Гливек по 400 мг и това е. За 2-ра линия е предвиден Сутент - за резистентни към Гливек болни. Ако знаете какъв вид е вашия ГИСТ, имате причина да настоявате за промяна на терапията.
Има още една подробност, важна за правилното лечение. Тези протеини, които мутират, са разделени на отделни сегменти, наречени ексони. При Kit+ГИСТ, в 80% от случаите мутацията е в ексон11 и тогава дневната доза Гливек е 400мг. В около 15% от случаите Kit мутира в ексон9 и тогава дневната доза на Гливек трябва да е 800 мг, иначе се получава бързо връщане на болестта. Има и едни други ексони 13 и 14, но те са рядко срещани. При Kit (-) мутацията е в другия протеин - PDGFA (явява се в ексони 12 и 18), тогава трябва да се взима Сутент. Това са генетични изследвания и нашата Централна Генетична Лаборатория, на 14 ет. в Майчин дом не ги прави, но ви свързва с такава в Европа и ви съдейства. Там може да потърсите д-р Кънева - изключителен човек. Като имате тези данни за вашия ГИСТ, имате основание за искане промяна на лечението, ако има нужда разбира се, или да кандидатствате за участие в някое клинично изпитание на ново лекарство.

Друго много важно нещо е да намерите специалист-онколог който е запознат с лекарството и лечението на ГИСТ. Гливек и Сутент са таргентни терапии, те са много нови и се прилагат за много редки заболявания и онколозите и да искат, няма как да придобият опит.Тези лекарства нямат нищо общо с традиционната химиотерапия. Да сте чули някой да има нужда от генетични тестова за правилна химиотерапия? Тези лекарства работят по съвсем друг начин и при незнание на определени неща, може неволно да се компрометират лечението. Тук няма нищо случайно и когато лекарството работи, то наистина работи. Гливек се усвоява в черния дроб основно от един ензим CYP3A4, друг ензим, спомагащ метаболизма му е CYP2D6. Достигането на активното вещество на Гливек до клетките става с помощта на HOCT1 (някакъв човешки биологичен катион). Всички други лекарства, а и не само лекарства - билкови препарати, азиатски гъби и др. популярни сред онкоболните хранителни добавки, които ползват за метаболизма си тези ензими, могат да сведат плазмените нива на Гливек до субтерапевтични. Могат и да ги повишат, като с това не се лекуваш по-добре, а само ти се увеличават страничните ефекти. Освен грейпрут, не трябва да се ядат също ягоди и един сорт портокали, дето в БГ го няма - Севилски портокал. За главоболие и въобще болкоуспокояващо - ибупрофен. Най-добре минимум лекарства - те допълнително тормозят черния дроб. В линковете към сайтовете, които съм дала, я има цялата тази информация. За съжаление, аз не знам как да ги направя активни. Много онколози не са запознати с тези особености при лечение с Гливек. Аз съм доволна от д-р Койнов и доц. Цекова от ИСУЛ "Царица Йоана", много начетена е и доц.Галя Куртева от Дървеница.

Друго важно нещо е непрекъснато да се следи болестта. На 3-4 месеца да се прави КТ, а 1 път месечно ехография. При най-малкото неразположение - болка - да се търси хирург, за да може нещата да се хванат навреме. За Кт препоръчвам д-р Стойнова от "Света Екатерина", а за ехография - д-р Тасева от Пирогов, може да я намерите в МЦ "Св.Панталеймон", на ул. "Борис" 21. Понякога на КТ остават лезиите да се виждат като черни петна, но ако се направи ПЕТ се вижда,че тумора е мъртъв. Също на ПЕТ се хваща резистентноста към лекарството много рано - в центъра на кистообразния тумор се заражда едни такова, като възече и на КТ се вижда по-светло, а на ПЕТ се оцветява.На ПЕТ се хваща в размери до 1мм., докато на скенер - не. На ехограф се виждат образувания над 1см. Всички изследвания правете на едно и също място, от един и същи лекар, от КТ си искайте CD и даже кръвните изследвания правете в една и съща лаборатория.
За Гливек е много важен черния дроб - следете си редовно всички чернодробни показатели.

За алтернатива на Гливек, сега има официално само Сутент, Но има още много лекарства, които са в клинични изпитания. По света болните, след изчерпване на определените терапии, участват в такива изпитания, но как става това не зная, в БГ няма такива.,Повечето лекарства са продукт на огромни фармацевтични компании, които имат хуманитарни програми, т. е. правят дарения. За такова нещо трябва химиотерапевтът да напише мнение,че се нуждаеш от еди-кое си лекарство и компанията производител ти прави дарение.

Засега това е. Написах го защото на мен ми беше безкрайно трудно да стигна до тази информация и ако някой като мен (по-добре да няма) чете в епикризата ГИСТ и не знае нищо, да му помогна.

Редактирано от *jull** на 02.02.09 01:50.



Тема Re: ДИАГНОЗА - ГИСТ, ЛЕКАРСТВО - ГЛИВЕКнови [re: snejito_78]  
Авторпaпи (Нерегистриран)
Публикувано11.02.09 20:35



здравейте всички.искам да направя съобщение с което да помогна на вазможно наи-много нуждаещи се хора,приемащи гливек.затова нека всеки който прочете това,и познава или има контакт с хора които нямат достъп до интернет да им помогне да се свържат с мен.
до скоро приемах гливек,но се наложи да мина на сутент.имам гливек който ми остана искам да го дам на хора които имат нужда.моля пишете без да се притеснявате,дори само за информация. пишете на princesspufa@abv.bg



Тема Re: Лекарството е гливекнови [re: purple spirit]  
Автор MamaD (непознат)
Публикувано20.02.09 14:29



В България с Гливек се лекуват около 160 души, някои са с ГИСТ,някои са с ХМЛ. Много от тях го взимат доста време и се чувстват добре, нямат прогресия на болеста,преборили са се със страничните ефекти.Явно тяхната "стратегия" е правилна.Добре би било , ако имат желание да споделят какви добавки пият с това лекарство, как управляват страничните ефекти.Има ли болни,които са с по-висока доза от 400мг. на ден и как им понася тази доза?
При нас нещата за сега са на етап задържане на болеста, на което аз се радвам. Пием сокове от цвекло,моркови,ябълки,портокали.Подсилваме се със бирена мая, рибено масло, витамин С, орехови ядки.Опитваме се храната да е без консерванти (в големите градове е трудно), за задържането на вода, от време на време взимаме Фурантрил, гаденето си го понасяме.



Тема Re: Лекарството е гливекнови [re: MamaD]  
Автор пoпи (новак)
Публикувано21.02.09 07:34



Здравейте аз се лекувам с Гливек вече 5 месеца на мен не ми дразни стомаха , обаче напълнях , откакто излязох от болницата през октомври качих 12 кг.Аз също правя сок от морков и цвекло но когато слагам цяло цвекло ми дразни стомаха и затова слагам половина.Ходя на работа и като че ли живея нормално.Все още имам крампи по мускулите на краката , но затова вземам магнезий в йонна форма и сега съм по-добре.Напоследък забелязвам че задържам течности , може би ще взема фурантрил.В хематологична ремисия съм - диагноза ХМЛ.След около месец , като свърши протокола ще правя пункция на костния мозък , за да продължа лечението.



Тема Re: Лекарството е гливекнови [re: пoпи]  
Автор MamaD (непознат)
Публикувано21.02.09 13:41



Здравей попи! Много се радвам , че се чувстваш добре! И дящеря ми ходи на работа и може да се каже,че води нормален живот.Доста и се спи и по-бързо се измаря.От началито на годината забеляза,че косата и расте много бавно и ноктите и се чупят лесно, а и алкалната фосфатаза е под нормата - това не е характерно за Гливек, та следващата седмица ще я водя на ендокринолог.Тя пие Гливек 3 и 1/2 месеца.Също качи няколко кг.В прескрипцията на лекарството пише да се следи за бързо качване на тегло.Какво ти казват лекарите?
В сайта на Новартис за Гливек има актуализирана прескрипция от 12.08г., ама не в българския.Нали е ново лекарството, та излизат и нови неща.Сега излизат ягоди на пазара - не яж ягоди и нар.Не пий чай или каквото и да е от магарешки тръни.
Пжелавам ти доживотна ремисия!





Тема Re: ДИАГНОЗА ГИСТнови [re: MamaD]  
Автор MamaD (непознат)
Публикувано04.03.09 15:06



За тези които пият Гливек и са прочели предишния ми постинг, където съм писала,че не трябва да се ядат ягоди, моля да ме извинят - ЯЖТЕ ЯГОДИ КОЛКОТО ИСКАТЕ!Тази погрешна информация взех от тук


Това много ме дразнеше и продължих при възможност да се интересувам.Днес имам информация от специалист,че МОЖЕ да се ядат ягоди!
Пак моля да ме извините, хапвайте си без да му мислите!

Редактирано от *jull** на 06.03.09 23:56.



Тема Re: ДИАГНОЗА ГИСТнови [re: MamaD]  
Авторpurple spirit (Нерегистриран)
Публикувано05.03.09 17:16



Много ти благодаря,че отделяш време и споделяш с нас неща,които си открила и са важни!



Тема Re: ДИАГНОЗА ГИСТнови [re: purple spirit]  
Автор MamaD (непознат)
Публикувано05.03.09 23:00



Споделя аз, ама виж как се бях заблудила.Това е защото чета на английски, а аз не знам английски - учила съм го преди повече от10 год. и не съм го ползвала.Свалила съм си един речник и с него си превеждам, но понякога се обърквам.
Хубава вечер и лека нощ!



Тема Re: ДИАГНОЗА ГИСТнови [re: MamaD]  
Автор MamaD (непознат)
Публикувано10.03.09 01:48






На този сайт са засегнати различните начини на отговор на ГИСТ на лечението и подробно е обяснено и показано как се вижда на скенер. Това за ГИСТ пациентите е важно,защото нещата протичат по различен начин спрямо другите видове тумори и не навсякъде специалистите са наясно. Напр. при ГИСТ, ако на следващ скенер се открият повече на бр. лезии, но малки, това не значи,че имате прогресия на болеста, просто повляни от лечението те са станали кистообразни, т.е по-тъмни и вече се визуализират на изследването.Картинките са много ясни, друг сайт, така добре обяснено, не съм виждала, за това го пуснах.

Редактирано от Buba67 на 10.03.09 09:14.



Тема Re: ДИАГНОЗА ГИСТнови [re: MamaD]  
Авторpurple spirit (Нерегистриран)
Публикувано13.03.09 18:51



MamaD,
четох това,което си споделина за ГИСТ,но не разбрах какви са симптомите,които трябва да те накарат да идеш на лекар,какви първоначални изследвания трябва да се направят,че май се вкарвам в някакъв филм...т.е ако имам болки в червата къде да отида,днес правих ехография на коремни органи,но лекарката ми каза,че червата нямам как да се проверят по този начин.
Благодаря ти,MamaD,че си толкова отзивчива,не за първи път го казвам!



Тема Re: ДИАГНОЗА ГИСТнови [re: purple spirit]  
Автор MamaD (непознат)
Публикувано14.03.09 10:50



Purple spirit, какви черва? Ти си с ХМЛ и теб тези неща с ехографии, КТ, ЯМР и т.н. не са ти нужни.Това е за ГИСТ - солиден тумор, а не вид левкимия.Солидните тумори се проследяват с тези изследвания. Миличка не се вкарвай излишно в допълнителни филми, че тук всеки си има своя филм и той си му е достатъчен.
За теб знам,че си добре, пиеш си Гливечето по 400мг. и се чувстваш о.к.Това е най-важното - да се чувстваш добре.Сутрин като станеш,ако си го повториш 10-15 пъти, след няколко дена ще си още по-добре! И тези ГИСТ - хич не ги мисли!ХМЛ и ГИСТ са коренно различни болести, само лекарството е едно и също:при ХМЛ Ph хромозомите произвеждат абнормаления протеин BCR-ABL и той почва да подава фалшиви сигнали в костния мозък за производството на абнормални бели кръвни телца, а Гливек блокира тези сигнали.Как действа при ГИСТ - пак блокира мутационни сигнали , но от друг протеин C-kit.
А ти защо си ходила на ехография на коремни органи? Нещо те боли ли? Детето ходи на ехографии всеки месец на абдомен, но тя има нови , постоперативни образувания пред пикочния мехур и ние конкретно тях следим, да не тръгнат да се развиват, че не може да си правим КТ всеки месец, то си е облъчване.Не знам как се виждат червата на ехография, лекарката ми показва нейните образувания, но, ако не ме насочи - образната диагностика ми е тъмна Индия - виждам разни неща, но не знам кое какво е.Хубавото при нас е,че тези неща се вляят от Гливек и не се развиват.Ако някой навремето ми беше казал, че това чудо е толкова агресивно, щях да купя 1 опаковка Гливек и да почне да го пие 1 седмица след операцията и сега нямаше да ходим на ехограф, а те ми казаха - 1 месец след операцията и ето го ефекта.Но както и да е - моля се Гливек да работи.
Ако теб те боли корема, може да е от друго - сигурно и преди диагнозата ти се е случвало.Пък и Гливек е много силно лекарство и дразни стомаха - за това ти се гади след като го вземеш.Яж кисело мляко или си взимай пробиотици.
Не се шашкай излишно!Радвай се на живота и това е!Между другото, моята дъщеря се чувства добре - ходи си на работа, среща се с приятели, а скоро имаше и рожден ден, който по стара традиция празнувахме като циганска свадба - 3 дни!
Споко и горе главата!





Тема Re: ДИАГНОЗА ГИСТнови [re: MamaD]  
Автор pepelota75 (непознат)
Публикувано14.03.09 12:58



Purple Spirit,на моят съпруг на ехограф гледаха слезката,нормално е при тази диагноза да е увеличена.Не знам какво точно те притеснява, но знам ,че Гливека трябва да се приема след храна ,защото дразни стомаха.



Тема Re: ДИАГНОЗА ГИСТнови [re: MamaD]  
Авторpurple spirit (Нерегистриран)
Публикувано22.03.09 10:26



MamaD,благодаря ти,разтърсваш ме точно както моята майка го прави.
незнам какво ми става,единствения път,когато влязох в болница беше за раждането на малката,а сега от няколко месеца насам само болници,изследвания,гадости и нещо ми беше паднал гарда,притеснявах се за неща,на които преди не съм обръщала внимание,както и да е..

Много здраве и щастие желая на всички тук!
Весел снежен уикенд!



Тема Re: ДИАГНОЗА ГИСТнови [re: purple spirit]  
Автор pepelota75 (непознат)
Публикувано22.03.09 13:24



Хей как си?Нещо ново при теб?Аз скоро пътувах до София за лекарствата.Началото на май,живот и здраве,ще ходим на контролен преглед.



Тема Re: ДИАГНОЗА ГИСТнови [re: pepelota75]  
Авторpurple spirit (Нерегистриран)
Публикувано25.03.09 14:54



Хей!Аз пък си мислех,че си от София.От къде си,да не се окажем от един град?
Радвам се,че сте добре!Все така да е!
Аз имам въпрос-Гливека по едно и също време през деня ли го взимате или няма значение.Аз в общи линиии го взимам след първото ми хранене за деня,което понякога е към два следобяд,когато оправя малката,друг път е около 11 и така,ама си мислех дали е правилно.



Тема Re: ДИАГНОЗА ГИСТнови [re: purple spirit]  
Автор pepelota75 (непознат)
Публикувано25.03.09 15:23



От Ямбол сме.Съпругът ми от 2 м пие Тасигна-второ поколение Гливек,защото не се повлия както трябва от Гливека.Но ние сме някакъв много особен случай.Само се молим и да си стъпи на краката-още не можем да ходим.Ти нали скоро щеше да правиш костен мозък?Пиши какви са резултатите-всичко ще бъде наред.



Тема Re: ДИАГНОЗА ГИСТнови [re: pepelota75]  
Автор MamaD (непознат)
Публикувано26.03.09 00:41



Penelopa75, не съм чела тук от няколко дни,бях заета и сега разбирам,че съпругът ти е по-добре!Браво!Много се радвам!
Как му понася Тасигна?Какви са страничните ефекти?То май се взимаше на гладно.Дано милият да се оправи!Гледах формулата на Тасигна, до половината е като на Гливек, а в U Tube има и филмче,анимация за разликата между двете лекарства.Аз нали чета за ГИСТ, сега има и международно проучване Гливек срещу Тасигна като 1-ва линия терапия и за ГИСТ.
А лекарите какво казват, кога ще е сигурно,че нещата са о.к?Как ви отпуснаха Тасигна, с протокол от МЗ, или е някакво проучване?Мила,желая ти много кураж и здраве за съпругът ти!Чакам да се запишеш в темата за Добрата новина!



Тема Re: ДИАГНОЗА ГИСТнови [re: purple spirit]  
Автор MamaD (непознат)
Публикувано26.03.09 01:01



Purple Spirit, ще те посъветвам, чети и се интересувай само от твоята диагноза, то това ти е достатъчно.Другите се интересуват от техните си диагнози и така.Както вървят при теб нещата, може и в бъдеще да не ти се налага да влизаш в болница.А това дето съм писала за ГИСТ няма нужда да го четеш.То не е нужно и на повечето хора с ГИСТ, аз го пиша в помощ на тези дето като мен не са наясно с нещата.
Съветвай се с лекуващия те химиотерапевт за разни неразположения и ако той те посъветва да предприемеш нещо, тогава действай.Дано да си случила на лекар, че повечето за да издържат на това с което ежедневно се сблъскват такъв непробиваем щит са си сложили....
Желая ти много,много здраве!



Тема Re: ДИАГНОЗА ГИСТнови [re: purple spirit]  
Автор pepelota75 (непознат)
Публикувано26.03.09 12:16



Мисля,че е по-добре Гливека да се взема в един и същи час- е няма да цепим минутата





Тема Re: ДИАГНОЗА ГИСТнови [re: MamaD]  
Автор pepelota75 (непознат)
Публикувано26.03.09 12:56



Не знам и аз точно как са ни я отпуснали,но не е като гливека с рецептурна книжка.Носят я от представителството на novartis-явно по някаква хуманитарна програма и аз не знам точно.
Съпругът ми има парене долу по табаните,което е доста силно ,защото пием оксиконтин,иначе не изтрайва на паренето.Друго по особенно не сме забелязали аа и главоболие ,ама дали е от Тасигната -не знам.В началото на май отиваме в София на контролен.
МНОГО ЗДРАВЕ ВИ ЖЕЛАЯ!





Тема Re: ДИАГНОЗА ГИСТнови [re: purple spirit]  
Автор пoпи (новак)
Публикувано26.03.09 17:12



Здравей ти кога ще имаш пункция-цитологично изследване на костния мозък , на мен ми изтича протокола за Гливек и след 10.04 трябва да правя пункция за да се пусне следващия протокол.Как си аз искарах някаква простуда и левкоцитите са ми на 3 и трябва да се пазя от инфекции,дано да не падат повече.



Тема Re: ДИАГНОЗА ГИСТнови [re: пoпи]  
Авторpurple spirit (Нерегистриран)
Публикувано26.03.09 23:41



Ами към юли месец,тогава ми изтича протокола.И аз карах някакви простуди,но слава Богу ги минах леко,не се наложи да пия нищо.
Дано наистина не падат повече левкоцитите при теб,пази се,макр че в Сф май е доста зимничко в момента..
Пиши как си.
Много здраве желая на всички!



Тема Re: ДИАГНОЗА ГИСТнови [re: пoпи]  
Автор MamaD (непознат)
Публикувано27.03.09 02:10



Попи, за левкоцити трябва много силна храна.На нас доц.Цекова ни каза и бирена мая и много млечни продукти, яйца,риба.За да не боледуваш си взимай витС.Аз давам по 1, а някога и 2 ампули, от големите.Давам ампули,защото е по-щадящо за стомаха.Правя и дежурните сокове от цвекло,морков,ябълки.Но за левкоцити трябва и месо.Не е нужно да е тлъсто, може телешко, но то е ужасно за готвене - няма сваряване и аз купувам от женски пазар, от арабите телешко бонфиле.Скъпо е - м/у 25 и 30 лв., но става вкусно и е крехко.Ако живееш в Люлин, на Кооперативния има бебешко телешко, много е вкусно и бързо се готви.Риба взимай прясна, винаги има в Халите и Пикадили.Взимай си и рибено масло - по-близко е до естественото, вит.А и вит.Е са преработени.Хубаво е и червено вино, но трябва да се пази черния дроб заради Гливек.Успех, мила!



Тема Re: ДИАГНОЗА ГИСТнови [re: MamaD]  
Автор пoпи (новак)
Публикувано28.03.09 08:05



Благодаря за хубавите съвети. Лекуващата ми лекарка също казва да ям месо и да не постя аз предпочитам пилешко . То е по-леко и ми е по-вкусно.Сутрин на гладно вземам сок от черен бъз дано да помага.Желая много здраве.



Тема Re: ДИАГНОЗА ГИСТнови [re: пoпи]  
Автор MamaD (новак)
Публикувано23.04.09 11:32



Вече споделих в "Добрата новина", че скенерът ни е добър, но нали знаете след всеки скенер се ходи по консултации , та вчера бях на такава при доц.Цекова. По повод леката анемия при детето, тя ми обясни, че не е желязодефицитна, а е в следствие приема на Гливек - той влияе на работата на костния мозък.За такава анемия препоръча разходки и престой на високо в планината.Разреденият въздух повлиява отлично образуването на хемоглобин.
Това споделям за тези които не го знаят, а и е едно много приятно "лечение". Успех на всички!



Тема Re: Лекарството е гливекнови [re: vesela.bg]  
АвторCveti (Нерегистриран)
Публикувано05.05.09 16:06



Разполагам с една опаковка Гливек,която вече не мога да използвам и бих дала с най-голямо удоволствие на някой,който се нуждае!



Тема Re: Лекарството е гливекнови [re: Cveti]  
Автор MamaD (новак)
Публикувано05.05.09 23:05



Cveti, хубаво е да оставиш e-male за връзка с теб.Има и тема "Подаръци от сърце", там също можеш да предложиш лекарството, ако го подаряваш.Тази тема можеш да отвориш от "Справочник на темите" - на 1-ва стр. или от тук:





Тема Re: Лекарството е гливекнови [re: MamaD]  
АвторCveti (Нерегистриран)
Публикувано06.05.09 01:24



Благодаря ти,MamaD!Подарявам го,естествено!В момента не мога да оставя e-mail,надявам се,ако някой има нужда,ще ми пише тук!



Тема Re: ДИАГНОЗА - ГИСТ, ЛЕКАРСТВО - ГЛИВЕКнови [re: snejito_78]  
Авторracheto (Нерегистриран)
Публикувано27.05.09 16:18



Здравейте! Ако все още подарявате Гливек, моля свъжете се с мен на
radka_kuzmanova@abv.bg
Майка ми е с остра лимфобластна левкемия. Имаме протокол, но все още не са ни отпуснали Гливек.



Тема Re: ДИАГНОЗА - ГИСТ, ЛЕКАРСТВО - ГЛИВЕКнови [re: racheto]  
АвторmamaD (Нерегистриран)
Публикувано28.05.09 04:38




Виж и тук



Тема Re: ДИАГНОЗА - ГИСТ, ЛЕКАРСТВО - ГЛИВЕКнови [re: mamaD]  
Автор MamaD (минаващ)
Публикувано11.06.09 00:49



Лято е и слънцето е доста силно. Това е чудесно след дългата зима, искам само да напомня, че Гливек подтиска образуването на меланин в организма и тези които се лекуват с него трябва да избягват дългото излагане на слънце, а когато това се налага, да ползват слънцезащитни лосиони. Това не пречи лятото да е весело!



Тема Re: ДИАГНОЗА - ГИСТ, ЛЕКАРСТВО - ГЛИВЕКнови [re: racheto]  
Автор pepelota75 (непознат)
Публикувано11.06.09 08:31



Виж и тук

Редактирано от *jull** на 11.06.09 16:36.



Тема Re: ДИАГНОЗА - ГИСТ, ЛЕКАРСТВО - ГЛИВЕКнови [re: racheto]  
Автор pepelota75 (непознат)
Публикувано11.06.09 19:00



http://clubs.dir.bg/newreply.php?Cat=16&Board=rak&Number=1950095153&page=0&view=collapsed&what=showflat&sb=5&part=&vc=1





Тема Re: ДИАГНОЗА - ГИСТ, ЛЕКАРСТВО - ГЛИВЕКнови [re: racheto]  
Автор pepelota75 (непознат)
Публикувано11.06.09 20:08



Извинете ме,нацяло се оплетох





Тема Re: ДИАГНОЗА - ГИСТ, ЛЕКАРСТВО - ГЛИВЕКнови [re: pepelota75]  
Автор пoпи (новак)
Публикувано11.06.09 23:57



На мен ми става много лошо на слънце , може би се дължи на лечението с Гливек или на болестта.Изцяло го избягвам даже гледам през деня да не излизам и повече лежа.Много съм напълняла вече съм 80 кг.Пишете вие как сте.



Тема Re: ДИАГНОЗА - ГИСТ, ЛЕКАРСТВО - ГЛИВЕКнови [re: пoпи]  
Автор pepelota75 (непознат)
Публикувано13.06.09 14:47



За съжаление не сме добре.Болките пак започнаха.Носихме кръв до София,защото съпруга ми не е в състояние да пътува.Чакаме резултатите и да видим ще ни отпуснат ли и Дазатиниб.



Тема Re: Лекарството е гливекнови [re: Cveti]  
Авторstoykov25 (Нерегистриран)
Публикувано22.06.09 20:26



Здравейте! От 2 години баща ми се бори с рака.Миналия месец му правиха втора операция и се оказа че от общо 5 тумора само 3 са отстранени. След един куп изследвания предписаха лечение с Гливек.Понеже не съм наясно бих искал малко информация от къде може да се закупи и каква е процедурата по доставянето му от държавата и колко трае? Имеила ми е: svetlio_fen@abv.bg
Ще се надявам да ми помогнете с информация. Благодаря предварително.



Тема Re: Лекарството е гливекнови [re: stoykov25]  
Автор MamaD (минаващ)
Публикувано22.06.09 22:35



Здравей stoykov25! Гливек се отпуска от МЗ с протокол изготвен от лекуващите химиотерапевти както и другите видове лечения за онко болни. След операцията, като излезе хистологията, вече има диагноза и онкологичен съвет решава какво да бъде последващото лечение - лъчетерапия, химиотерапия, хормонална терапия и т.н., каквото е нужно за съответното заболяване. Производител на Гливек е Новартис, а цената му е около 5 500лв. на месец. Комисията в МЗ заседава в началото на всеки месец и обикновено до 10-то число имате яснота дали са ви го отпуснали.
Приоритетно Гливек в БГсе отпуска за ХМЛ(хронична миелоидна левкимия), което е странно, тък като за ХМЛ има и други лекарства, докато за ГИСТ няма, но мисля, че го отпускат вече редовно.
Как се чувства сега баща ти? Къде го оперираха и какви толкова изследвания са му правили - ГИСТ се диагностицира само с 1 изследване - имунохистохимично, други не са нужни за точна диагноза. Къде е рецидивът и къде е бил първичния тумор?Надявам се бързо да се възстанови и да почне да се лекува.



Тема Re: Лекарството е гливекнови [re: MamaD]  
Авторstoykov25 (Нерегистриран)
Публикувано23.06.09 22:47



Ами изпитва болки лошо му е и по голямата част от деня лежи. Това му е 2ра операция първата беше точно преди една година тогава докторите в ВМА извадиха огромен тумор от него. След това от началото на годината започнаха болки отново и сега началото на юни го оперираха пак в ВМА като са махнали 3 от общо 5 разсейки и в епикризата му пише че се възлага лечение с гливек. Докторите са казали че гливека ще унищожи останалите разсейки.
А можеш ли да ми кажеш как мога да го поръчам гливек да може да започне да го пие веднага докато чакаме да му бъде отпуснат от МЗ.
Ние сме от Троян и в петък майка ми и баща ми ще ходят до Плевен да попълват някакви протоколи за това лекарство.
Ти как мислиш MamaD има ли шанс да го одобрят за гливек и верно ли е че процедурата по отпускането му трае 6 месеца.
Много благодаря за информацията.



Тема Re: Лекарството е гливекнови [re: stoykov25]  
Автор MamaD (минаващ)
Публикувано23.06.09 23:53



Не знам след колко време ще го отпуснат. Различни неща съм чувала. При нас, протоколът беше от 10.10.08г., лекарството взех на 07.11.08.г., нямам никакви връзки и познати, казват, че от лятото на 2007 год. го дават. За такъв срок от 6 месеца, не съм чувала, а и не вярвам да е така, защото ГИСТ за 6 месеца може доста да напредне, особенно , ако митотичния индекс е висок. Нямам представа как може да се купи, но със сигурност може - всичко се купува. Понеже го няма по аптеките, трябва да се влезе във връзка или с производителя Новартис Фарма Сървисиз 02/489 98 28, или с дистрибутора Консум Фарм 02/963 23 02, но мисля, че е по-добре с производителя. Лекуващият химиотерапевт трябва да изпише лекарството и то да бъде доставено в някоя аптека от където вие ще го купите.Като идете в Плевен подробно питайте за тези неща.
Колко време мина от операцията? Тези болки от разсеките ли са или от операцията? Къде са метастазите? Това, че лежи не е хубаво - може да получи сраствания, а и оперативните рани заздравяват по-лесно когато човек се движи, защото кръвообращението е по-добро. Помагайте му да се движи, ако трябва вземете физиотерапевт да го раздвижва в къщи. Уф, дано ви дадат по-бързо лекарството и давайте обезболяващи, не трябва да изпитва болки, че така организмът се изтощава допълнително. Така и не разбрах с ГИСТ ли е татко ти? Но сигурно, щом дават Гливек.Каква е имунохистохимията? Пише ли, че е кит(+) А лекарството наистина действа върху всички метастази, където и да са, стига да са ГИСТ. При другите онко болести първичния тумор се лекува с едно, а различните метастази с различни химиотерапевтици.
Дано с нещо да съм ти била от полза. Пиши как се развиват нещата. Аз, ако мога да помогна ще помогна.Ако нещо те смущава да споделяш тук, аз също имам e-male.Като кликнеш в/у името ми ще го видиш.
И не ги мисли тези метастази дето са останали.С тях , или без тях той трябва да пие Гливек. Има една американка,Marina Symcox, с ГИСТ от 1997г, през 2000г. почва да взима Гливек в 1-вото клинично проучване за него и вече 9 години е добре . Преди това е лежала 6 месеца в хоспис - били са я отписали. Тя е с 30 до 50 метастази в черния дроб.Успех!!!



Тема Re: Лекарството е гливекнови [re: stoykov25]  
Автор MamaD (минаващ)
Публикувано24.06.09 00:03



Stoykov25, сега прочетох, операцияте е била сравнително скоро и болките може да са свързани с нея. Не е лошо да се консултирате с оператора му. Ако му е трудно идването в София, поне се обадете по телефона.



Тема Re: Лекарството е гливекнови [re: MamaD]  
Авторstoykov25 (Нерегистриран)
Публикувано28.06.09 09:38



MamaD в петък както казах майками и баща ми ходиха до Плевен да попълват протокол за Гливек. От там са му казали че до началото на август ще го получи (същото което и ти ми каза за около един месец). От няколко дни насам (да чукам на дърво да не чува дявола) баща ми се чувства по добре ходи напред назад вчера си е ходил на село мил си е колата, не лежи като преди. Да ти кажа моето мнение голяма част от проблема е и на психическа основа. Когато му казаха за това лекарство стана по добре с кураж и след това му казаха че трябва да чака 6 месеца и той се влоши, но сега е по добре както казах по горе. Също като му прочетох тази история за американката която ти ми писа му вдъхна още надежда за което благодаря :)
MamaD много ти благодаря за помоща и информацията, като започне да го пие това лекарство ще ти пиша как върви лечението и дали се подобрява.
Поздрави!





Тема Re: Лекарството е гливекнови [re: stoykov25]  
Автор MamaD (минаващ)
Публикувано28.06.09 22:53



Здравей stoykov25! Чудесни новини за татко ти! Нещата се подреждат! А това, че той е по-добре е най-хубавото! Знаеш ли, имам приятелка лекарка, та тя в началото все ми повтаряше - Не чети статистики, гледай детето как се чувства! Тя не е статистика, тя си е тя!
Предполагам, че си изчел съветите тук как да се подсили организма след операция. В клубът има безценни съвети.За него сега това е много важно - сокове, плодове, зеленчуци, хранителни добавки и билки.Има една рецепта с алое, червено вино и мед - супер е!Когато почне Гливек, тези неща стават по-ограничени, но аз питам лекуващия ни химиотерапевт за всичко. Имам един скучен и дълъг пост за ГИСТ, там съм писала защо трябва да се внимава с билките и хр. добавки при прием на Гливек.С лекарствата също, напр. никакъв парацетамол!
Преди почването на лекарството трябва да направи скенер. Направете скенер на добра апаратура, при специалист който е наясно с това как работи Гливек и как се следи лечението на скенер (т.е. как се променят визуално образуванията по време на него). Такива много в БГ няма. Ако трябва елате в София да го направите, ако трябва, платете си го, но това е важно!После всички скенери пак там трябва да се правят.
Познавам 3-4 души в БГ с ГИСТ, всички са добре от доста време. Така ще бъде и с него. Може да идете на консултация при доц.Цекова в ИСУЛ.Тя има прием понеделник и сряда след обяд.Може и с час на тел. 02/943-24-31, може и без, не съм видяла да върне някой.Плаща се 40 лв.Тя знае много за Гливек и ГИСТ. Да знаеш, психиката е много важна. Нека той да не мисли повече за болеста, да се фокусира върху това, че лошото е минало, сега вече е в добри ръце и получава лечение на световно ниво.Да ти е жив и здрав!

Редактирано от MamaD на 29.06.09 01:50.



Тема Re: Лекарството е гливекнови [re: Cveti]  
Авторнoвa (Нерегистриран)
Публикувано02.07.09 11:18



Здравей Cveti, дали още разполагаш с опаковката Гливек? На нас ни трябва от 400 мг. Всеки месец е кошмарно докато го получим с реалната възможност и де се отсрочи получаването. Ако имаме малко допълнително от лекарството бихме могли по-спокойно да очакваме отпускането му/да запълним дните , за да няма пропуск/ Говоря за дъщеря ми на 38 год. с ГИСТ. Моля те пиши и при двата случая: и да има и да няма.Благодаря



Тема Re: Лекарството е гливекнови [re: нoвa]  
Авторнoвa (Нерегистриран)
Публикувано02.07.09 11:25



Cveti, имейла ми е t.ilieva@eurotype.bg Аз писах преди малко за Гливек ако имаш възможност пиши ми на ел. адрес



Тема Re: Лекарството е гливекнови [re: нoвa]  
Автор MamaD (минаващ)
Публикувано26.07.09 00:48



Малко информация:


От този линк се разбира, че е създадена мрежа от тъканни банки в различни страни за подпомагане научната работа на лекари от цял цвят по повод лечението на ГИСТ. Има апел към хората с тази диагноза да дарят парафинови блокчета с тъкан от операциите им за подпомагане на тези проучвания. Това се прави тъй като ГИСТ е много рядко заболяване и изследователските екипи имат нужда от повече "материал" за работата си.
В дясно на страницата са изредени имената на лекарите, които се занимават с изследователската работа - има 2 имена от Европа. В сайта подробно е обяснено, как бихте могли да пратите парафиново блокче. Има възможност да ви бъде направено и безплатно генетично изследване за мутации в Kit (CD117) и PDGFRA (CD34), което иначе струва около 1 000 евро.
Sebastian Bauer e единият лекар в Германия - в Есен. Неговият мейл е
sebastianbauer@uni-essende
Maria Debiec-Rychter е в Белгия, нейният мейл е
maria.debiec-rychter@med.kuleuven.be
Като начало, просто им пишете с кратко описание на вашата история, прикачете епикризи и рез. от скенери, кажете, че сте разбрали за проучвателната им дейност от Life Raft Group и чакайте отговор. До 2 седмици ще получите. Ако се стигне до пращане на блокчета, те ще ви кажат как ще стане, защото тук болниците не ги пращат.
Генетичните тестове биха били от полза за млади пациенти и за такива които имат колеблив отговор към лечението с Гливек. Тези с добър отговор към Гливек, може и да не си си правят такива тестове, те очевидно са КИТ(+) и са с мутация в ексон 11 - при тях Гливек ще работи дълго - още не достигната максималната преживяемост без рецидив.Такива са над 70% от болните.
Няма нужда да пишете на немски или френски - пищете на английски. Пишете първо и после говорете с лек. онколози тук, вече след като имате някакъв резултат от кореспонденцията си.
Пробвайте - и аз ще пробвам и ще ви пиша като имам някакъв резултат.Може да задавате въпроси и в Life Raft Group.
От сърце ви желая много, много здраве и успех в лечението!



Тема Re: Лекарството е гливекнови [re: MamaD]  
Автор MamaD (минаващ)
Публикувано26.07.09 00:55




Tова е линк с имена на ГИСТ-специалисти от цял свят. Ако някой иска да се консултира в чужбина, да се ориентира в коя държава кого да търси. Ако имате роднини някъде, а то май както сме се пръснали по света, почти всички имаме - направете го, нищо не пречи.



Тема Re: ПЕДИАТРИЧЕН ГИСТнови [re: pepelota75]  
Автор MamaD (минаващ)
Публикувано21.08.09 15:26



ГИСТ при деца и подрастващи са изключително редки. За разлика от ГИСТ при възрастни пациенти, при които заболяването се развива в следствие на мутации в протеините C-kit (CD117) и PDFGRA (CD34), в повечето случаи на ГИСТ при деца и юноши не се откриват такива генетични промени в тези протеини. Младите хора - между 18 и 30 години - могат да развият един от двата вида ГИСТ - с мутации, характерен за възрастните пациенти, или Педиатричен, без мутации в C-kit и PDFGRA. Проучвания за определяне на мутациите в други гени, които причиняват проявата на Педиатричен ГИСТ са много активни в цял свят.
Педиатричен ГИСТ засяга почти винаги пациенти от женски пол, първичния тумор произлиза обикновено от стомаха. Често се проявява се като мултифокално заболяване (многобройни туморни нодуларни образувания). Понякога се разпространява към лимфните възли, докато ГИСТ при възрастни не метастазира в лимфни възли. След премахване на първичния тумор, Педиатричния ГИСТ рецидивира на същото място и по-трудно и бавно метастазира.Най-честите метастази са в ч.дроб. Развитието на болеста е много по-неагресивно, сравнено с ГИСТ при възрастни и пациентите живеят дълго след появата на чернодробни метастази.Показанията при Педиатричен ГИСТ са непълни и разпокъсани, но е очевидно, че има разлика в протичането на болеста при спорадичния ГИСТ при млади пациенти и при по-възрастни такива. За сега мутационните промени при Педиатричен ГИСТ не са идентифицирани.
Поради ограничения брой пациенти с Педиатричен ГИСТ, няма много специалисти с опит в тази област, а и проучванията им са затруднени от същата причина.
Това е линк към страницата на GIST Support International за Педиатричен ГИСТ, на която има дадени имена на лекари ръководещи екипи занимаващи се с проучвания за това заболяване.

Има и специалист в Белгия.
А това е линк към National Institute of Health Clinic for Pediatric GIST

ncipediatricgist@mail.nih.gov
Това е мейлът на който може да установите контакт с екипа от лекари и по-точно с Д-р Su Younh Kim, с когото се свързах аз и мога да ви уверя, че е изключителен човек. NIH Clinic for Pediatric GIST организира 2 пъти в годината нещо като семинар за такива пациенти. Прегледите и беседите са безплатни, а така те си осигуряват повече пациенти за наблюдение, което им помага в проучвателните работи. Разбира се разноските по пътуването до там са си за наша сметка. Клиниката е в Bethesda, Meryland, на 2 часа с кола от Вашингтон. Тези срещи се провеждат в продължение на 2 дена и преди да хукнем за САЩ е добре да си преценим има ли смисъл да прекосим половината свят за два дена. Аз лично смятам, че е много по-добре да се отиде до Белгия, където лекарите са не по-малко отзивчиви.
По-принцип за нас тук е много по-лесно да се контактува със специалисти в Европа, при нас така се случи, но ви съветвам , ако решите , да опитате с екипа в Белгия. Аз ще проуча как стоят нещата и там.

Редактирано от MamaD на 21.08.09 15:50.



Тема Re: ГИСТ и ЗЕЛЕН ЧАЙнови [re: MamaD]  
Автор MamaD (минаващ)
Публикувано03.10.09 07:03



Здравейте!Никой не би трябвало да си помисли, че зеления чай ще замести Гливек при лечение на ГИСТ, но поне можете да го пиете, като знаете, че помага.
Малки уточнения:Иматиниб е активното вещество на Гливек.КИТ протеина е този протеин, който поради някаква мутация подава сигнали на клетките да се делят неконтролируемо и така се формират ГИСТ.ГИСТ без идентифицирани мутации (wild-type) е ГИСТ, по-рядко срещан, предимно при деца и подрастващи пациенти, който често не се поддава на лечение с Гливек (иматиниб).
Ето и статията – проучването е правено от японски специалисти в Изследователски институт на Международен Медицински Център на Япония.Резултатите са отчетени в лабораторни условия.


Зелен чай (-)-epigalocatechin-3-gallate подтиска активноста на КИТ протеина като причинява клетъчна смърт при гастроинтестиналния стромален тумор
Иматиниб, като селективен инхибитор на тирозин киназа, е стандарт като първа линия терапия за пациентите с гастроинтестинални стромални тумори(ГИСТ)
За съжаление, много пациенти, добре отговарящи на лечението, евентуално, след време, проявяват резистентност, причината за която не е добре проучена. Сериозният клиничен проблем с резистентноста към иматиниб налага разработването на алтернатевни терапии.
GIST-T1 и иматиниб резистентни GIST-T1 (GIST-T1 IR) клетки бяха използвани за да се определи ефекта от EGCG. И при двата вида клетки активноста на КИТ протеина беше напълно подтисната след 4-часово третиране с 60 muM EGCG. EGCG подтиска активноста на КИТ-протеина, което беше доказано с използването на Ba/F3 клетки, клетки на човешки КИТ протеин без идентифицирани мутации (wild-type KIT)
При доза от 30 muM EGCG активноста на КИТ протеина се запазва, но при доза по-висока от 40 muM EGCG, КИТ активноста беше премахната в тези Ba/F3 клетки. Нашите резултати предполагат, че EGCG има многообещаващ потенциал като натурален КИТ инхибитор и поради тази причина би могло да се използва като нов терапевтичен, или профилактичен реактив, включително и при иматинеиб резистентни случаи.

Редактирано от MamaD на 03.10.09 07:12.



Тема Re: Гливек и Тамифлунови [re: MamaD]  
Автор MamaD (минаващ)
Публикувано10.11.09 21:38



Зададох въпрос на "Рош", за евентуални взаимодействия между Гливек и Тамифлу. Ето и отговорът им:

Здравейте,

Във връзка с Вашето запитване, което сте направили в сайта Roche.bg, бих искала да Ви уведомя, че няма описани взаимодействия на двете лекарства. В кратката характеристика на продукта има описана следната информация за взаимодействия:

Въз основа на фармакокинетичните свойства на озелтамивир, като ниската степен на свързване с протеините и метаболизъм, независим от CYP450 и глюкуронидазните системи, може да се предположи, че клинично значимите лекарствени взаимодействия чрез тези механизми не са вероятни.


Ако , да нe дава Господ някой се срещне с АH1N1, спокойно може да се лекува с Тамифлу, разбира се след консултация с личния лекар.

Редактирано от MamaD на 10.11.09 21:46.



Тема Re:Лекарства и мутациинови [re: MamaD]  
Автор MamaD (член)
Публикувано11.11.09 00:25



Това е един линк където има чудесна картинка показваща различните мутации в ГИСТ и табличка където най-често се срещат в проценти. Искаше ми се да кача само тях, но не успях.


Ако вашият тумор произлиза от тънки черва, тогава съществува възможност да е с мутация в ексон9 на КИТ протеин, ако обаче произлиза от стомаха, тази вероятност е много малка. Обикновено ГИСТ с мутация в ексон9 на КИТ не е така чувстителен към Гливек, но пък се поддава на лечение с високи дози от 600 и 800мг.Сутент също повлиява добре тази мутация. Стандартната доза от 400мг дневно е терапевтична най-вече при най-често срещаната мутация в ексон 11 на КИТ. Сорафениб, или Нексавар може да блокира някои мутации в ексон 17 в КИТ протеина, които нито Гливек, нито Сутент могат да блокират. Затова е важно да се знае за коя мутация става въпрос, евентуално да се мине на Сорафениб без да се губи време със Сутент. Сутент пък блокира някои мутации в ексон 13 и 14 на КИТ , които пък са резистентни към Гливек. Има единвид мутация, казват и „мутация от ада”, тя е в PDGFRA D842V в ексон 18 най-често се блокира единствено от Дазатиниб (Спрайсел).
По-трудно е с вторичните мутации които предизвикват резистентност към Гливек. Установено е, че често тогава има повече от една вторични мутации и при биопсия, взета от част от тумора, а не от целия, не би било възможно да се направи пълна дефиниция на вторичните мутации.
Всички лекарства които съм изброила по-горе – Гливек(Иматиниб), Сутент(Сунитиниб), Нексавар(Сорафениб), Спрайсел(Дазатиниб) ги има в позитивния лекарствен списък, но за ГИСТ се отпуска от МЗ само Гливек. Другите евентуално биха могли да се предпишат от онколог и да се търси начин да се вземат чрез хуманитарните програми на фармацевтичните компании.Многообещаващо е и лекарството Тасигна (Нилотиниб), води се подобрен Гливек и текат програми за въвездането му като първа линия терапия, наравно с Гливек.
Това е линк към една таблица с различни лекарства. Дадено е името и към какво са насочени. Не всички са за ГИСТ, за нас гледайте тези които са с червена точка, а също и HSP90 - това са група лекарства които инхибират един ензим дето се ползва за "транспорт" през клетъчната мембрана от мутиралите протеини и действието му НЕзависи от типът мутация, което е супер, значи ще действа и на вторичните мутации без значение какви са. За съжаление още е в клинични проучвания.

За този вид ГИСТ, дето е без идентифицирани мутации започва клинично проучване с инхибитор на инсулинът като растежен фактор 1.
Всичко това го споделям за да знаем , че е важно да се направят тези мутационни анализи за самото лечение, а и да знаем, че има не 1 и 2 лекарства които работят след резестентност към Гливек и още много са на път.



Тема Re: Гливек и Тамифлунови [re: MamaD]  
Авторpurple spirit (Нерегистриран)
Публикувано11.11.09 10:29



MamaD,както винаги си много полезна и точна.Благодаря!



Тема Re: Carney Triad и ГИСТнови [re: purple spirit]  
Автор MamaD (член)
Публикувано23.11.09 23:26



Терминът Carney Triad се свързва с проявата на поне два от следните три вида тумора:
- ГИСТ
- pulmonary chondroma
- extra-adrenal paraganglioma
Carney Triad е изключително рядко срещан синдром с около 30 описани случая с проява и на трите вида тумора, засяга изключително жени (около85% от случаите), като първата проява на някое от заболяванията се изявява преди навършване на 20 години при около 45% от пациентите, или между 20 и 30 годишна възраст в други приблизително 45% от случаите. При първоначалната диагноза, обикновено се открива само един вид тумор и при около 65% от случаите това е ГИСТ. Тъй като между диагностицирането на първия тумор и проявата на втори вид тумор може да има дълъг период от време, всички педиатрични ГИСТ случаи би трябвало да се разглеждат като потенциални Carney Triad случаи, особено, ако пациентът е от женски пол и има многобройни тумори в стомаха
В 79-те пациенти описани от д-р Carney през 1999, 22% са развили всичките три вида тумори, докато 53 са развили ГИСТ и хондрома, 24% ГИСТ и параганглиома и 1% са развили хондрома и параганглиома без ГИСТ. Често между проявата на различните видове тумори има голям период от време – повече от 5 години (средно 6 години, най-често 8,4 години), а някои пациенти са показали интервал от повече от 20 години преди появата на втория вид тумор. Carney Triad не е фамилна болест и не се предава по наследство.
ГИСТ при Carney Triad
ГИСТ при Carney Triad обикновено се развиват в стомаха мулти фокално (многобройни отделни тумори).Обикновено те се наблюдават в най-близката до стомаха част на дуоденума (проксимал дуоденум). Според последни сведения се посочва, че ГИСТ при Carney Triad са КИТ позитивни (CD117). Под микроскоп , туморите са изградени от клетки с различна форма: вретеновидни или епителоидни(кръгли) клетки или и от двата типа.ГИСТ проби от трима Carney Triad пациенти са тествани за мутации в гените на КИТ и PDGFRA, но мутации в тези гени не са намерени. Няма докладвани случаи за добро повляване на болеста с Гливек при пациенти от женски пол, докато има докладван случай на пациент от мъжки пол, с Carney Triad, при когото чернодробните метастази са смалили размерите си.
ГИСТ при Carney Triad е много по-неагресивен отколкото типичния спорадичен ГИСТ и прогнозите са му много по-добри в сравнение с този при възрастни пациенти. Дори когато Carney Triad ГИСТ метастазира, пациентите живеят дълги години. Локализацията на метастазите е както при ГИСТ на възрастни пациенти, с тази разлика, че по-често се среща разпространение в лимфните възли на коремната област.
Pulmonary chondromas при Carney Triad.
Pulmonary chondromas са доброкачествени хрущялни белодробни тумори. Рядко предизвикват някакви симптоми, но може да предизвикат хриптящо и накъсано дишане.Д-р Carney (1999) съобщава, че Pulmonary chondromas са развили 76% от пациентите. Лечението е оперативно, а когато образуванията са малки , може да се оставят тъй като туморите са доброкачествени.
Paraganglioma при Carney Triad
Paraganglioma е рядък вид невроендокринна неоплазма, която може да се развие в различни части на тялото (врат, гръден кош, коремна област). В 97% от случаите е доброкачествено заболяване, в 3% е малигнено и образува далечни метастази. Д-р Carney диагностицира параганглиома в 47% от 79-те пациенти с Carney Triad. Обикновено се развива в кухината на средното ухо и често предизвиква „звътене” в ушите или е причина за захуба на слуха. Ако се развие в главата или шията параганглиома може да предизвика „mass effect” симптом (като притискане на нерв), което позволява откриването и. Пациентите с Carney Triad може да развият повече от една параганглиома, независими една от друга, които да са „функциониращи” или „нефункциониращи”. „Функциониращите” произвеждат в излишък един протеин - catecholamines , който може да предизвика високо кръвно налягане, учестен пулс и затруднено и накъсано дишане. Тези симптоми се проявяват периодично, като може да продължат от няколко минути до няколко часа. Ако се подозира наличие на параганглиома, с изследване на кръв и урина за излишък на catecholamines може да докаже диагнозата.С образно изследване се определя локализацията на образуванието. Лечението обикновено е оперативно, но понякога е трудно защото тези тумори са много добре кръвоснабдени и могат да бъдат разположени в близост до аортата или друг основен кръвоносен съд. Има описани случаи на успешни аблации на параганглиома.
.Мутациите „отговорни” за Carney Triad все още не са идентифицирани, но това е сфера на на активни проучвания от страна на Д-р Carney и неговия колектив.Голяма група от учени и сътрудници, вкл. Д-р Carney и Д-р Stratakis са предприели генетични анализи на ГИСТ, параганглиома и пулмонарна хондрома, изследвали са 41 тумора от 37 пациенти. Не са открити мутации в КИТ и PDGFRA. В същото време, много от туморите са показали загуба на генетичен материал в хромозома 1. Развитието на изследователската дейност в тази насока започва да дава яснота за причината за проявата на този синдром, а надявам се и за успешното му лечение!

Като съм превеждала, може диагнозите на български на не се казват така, но за Carney Triad на БГ нищо не открих за ми е коректор.

Редактирано от MamaD на 23.11.09 23:39.



Тема Re:ГИСТ, КТ и ПЕТнови [re: MamaD]  
Автор MamaD (член)
Публикувано03.12.09 02:06



"РЕЗЮМЕ:
Клиничното теретиране на пациентите с ГИСТ драматично се промени след въвеждането на нови терапии като иматиниб мезилат. Това налага и преоценка на съществуващите критерии използвани за определяне на реакцията(отговора) от лечението. Използваните до сега критерии за оценка на отговора при солидни тумори , базирани единствено на промяната в размерите на образуванията са недостатъчни за определяне на ранния отговор към лечението, а така също и за дългосрочни прогнози в терапията. Взимането под внимание на промяната в плътноста (намаляването и) и намаляването на вътретуморните кръвоносни съдове при наблюдение с компютърен томограф (КТ) или позитрон-емисионен томограф (ПЕТ) е от много по-голямо значение при определяне на критериите за провежданото лечение при пациенти с метастазирал ГИСТ . Широкото използване на ПЕТ е ограничено тъй-като не са налични такива томографи навсякъде и проследяването с тях е трудно. Уточняването на критерий при КТ, като се използва комбинация от денсинометричната плътност на тумора и размерите му е многообещаваща за определяне на ранната оценка на лечението и има отлична прогностична стойност. Определянето на тези критерии за отговор към лечението е от съществено значение при третирането на пациенти с ГИСТ.
ВЪВЕДЕНИЕ:
ГИСТ спадат към саркомите на меките тъкани, които се развиват изключително в гастроинтестиналния тракт и често се разпространяват в абдомена. Докато ГИСТ се наблюдават в 0,2% от всички гастроинтестинални тумори, то 80% от всички гастроинтестинални саркоми са ГИСТ. До 2000 година, прогнозите за ГИСТ бяха лоши, с оскъдна ефективност от традиционните терапии. С идентификацията на Kit рецептора вътрe в интестиналните клетки на Cajal на туморните клетки и въвеждането на иматиниб мезилат който блокира Kit рецепторите настъпва революционна промяна в лечението на напреднал и разпространил се ГИСТ. Тази промяна налага и нови критерии за определяне ранния отговор към терапията с иматиниб мезилат при образните изследвания, както и далечните прогнози за лечението на пациентите с ГИСТ. Сегашният международен критерии за оценяване на отговора от лечение при солидни тумори – Response Evaluation Criteria in Solid Tumors (RECIST) определя компютърната томография (КТ) и ядреномагнитния резонанс (ЯМР) като най-добрите и достъпни съществуващи методи за определяне размерите на проследяваните лезии. При ГИСТ, ПЕТ и използването на флуорин-18-флуородезоксиглюкоза (18FDG) e доказано, че е с по-висока чувствителност при установяването на ранния отговор и е отличен метод за проследяване на заболяването за дълъг период от време. За съжаление достъпът до ПЕТ технологията все още е огреничена за пациентите с ГИСТ, поради ограничения брой ПЕТ апарати и високата цена. В някои случаи, насищането с глюкоза , преди започване на лечение с иматиниб , не е достатъчно за определяне разпространението на заболяването. Наше скорошно проучване показа, че 36 от 173 лезии (21%) с размери от 1.0 до 4,7 см., не показаха забележимо насищане с глюкоза при ПЕТ преди започване на терапия. Измежду тези 36 лезии, 17 (47%) бяха с размер по-малък от 2 см.(непубликувани данни). КТ е широко достъпен и понастоящем си остава стандарт за проследяване на пациенти с ГИСТ лекувани с иматиниб .
ОЦЕНКА НА ОТГОВОРА:
ГИСТ може да се развие във всяка част на гастроинтестиналния тракт и рядко в перитонеума. КТ с венозен контраст е отлична техника за ГИСТ позволяваща да се даде точна характеристика на туморите. Един път започнало лечението на ГИСТ, размерите им обикновено намаляват . При някои, добре поддаващи са на лечение тумори, размерът се увеличава като резултат от процесите протичащи в него под действие на терапията – вътретуморни кръвоизливи, некрози, миксоидна дегенерация. По-значими промени в следствие на лечението при ГИСТ се наблюдават в самата туморна маса – денсинометричната плътност значително намалява, така също и броят на вътретуморните кръвоносни съдове. Туморът става хомогенен и хиподенсен. Неравномерностите (форма и цвят) в туморната маса изчезват. Напротив, туморната плътност се променя и това се вижда още по време 1-вия месец от лечението с иматиниб, но не по-рано от 1 седмица след започването му. В много от туморите намаляването на размерите на лезиите е минимално в ранния пост-терапевтичен период, нещо което е незадоволително според критериите за отговор към лечение според RECIST.
Базирайки се на това клинично наблюдение, 173 лезии на напреднал ГИСТ, проследени с КТ, бяха анализирани за техния субективен и обективен отговор към терапия с иматиниб мезилат. Субективното проследяване беше представено на базата на общия туморен статус (OTS), комбинация от туморен размер, плъност и васкуларизация (кръвоснабдяването на тумора). Обективното проследяване беше базирано на измерване на туморната плътност (HU) и размер (см) и тези констатации от КТ бяха сравнени с ПЕТ отговора (SUVmax-maximum standardized uptake value) на 18FDG – ПЕТ според критерия за отговор към лечение при ПЕТ на European Organization for Research and Treatment of Cancer (EORTC) от 1999г. Това проучване показа, че туморния размер и основната HU при КТ и SUVmax при ПЕТ, значимо намаляват след 8-мата седмица от започването на лечението(p=0025) Има значима връзка между отговора към лечението базирана на OTS при КТ и SUVmax при 18FDG-ПЕТ и подобна тенденция за взаимовръзка мезду HU плътност и SUVmax. В същото време, промените в размера на туморните лезии според RECIST не показват взаимовръзка с отговора при ПЕТ. В желанието си да определим по-добър критерий за оценка на отговор към лечението на ГИСТ с иматиниб от „туморен размер” при КТ, за „добър отговор” при 18FDG-ПЕТ се дфинира намаляването на SUVmax повече от 70% от базисното изследване или понижаване на SUVmax до стойности не по-високи от 2,5 (Van den Abbeele). От това проучване 97% от добре отговарящите на лечението пациенти според ПЕТ, имаха по-малко или равно на 10% намаляване в размера на тумора, или по-малко или равно на 15% намаляване на плътноста според КТ на 8-мата седмица от започването на лечението. Акцентира се върху тези промени в критериите за оценка при КТ , за да може ясно да се разграничат отговарящите и неотговарящите на лечението, да се осугурят отлични прогностични индикации за по-дълъг период.
НАБЛЮДЕНИЕ:
Един път започнало лечението на ГИСТ, основна роля на образните изследвания е ранното откриване на рецидивирането или прогресията на болеста. Традиционно, диагностицирането на рецидивирането или прогресията се базира на увеличаването на размерите на туморите и идентификацията на нови лезии с образни изследвания. При ГИСТ, „увеличаването размера на тумора”, също е от значение както и задълбоченото и цялостно наблюдение на промените в денсинометричната им плътност. Трябва да добавим, че връщане на болеста може да се развие и в третираните хиподенсни тумори, без промяна в размерите им. Развитието на вътретуморни нодули, често е първият знак за прогресия на болеста и трябва да бъде прибавено към конвенционалните критерии при проследяване на пациенти с ГИСТ. С опознаването на някои нови особености на ГИСТ, КТ продължава да бъде един чудесен избор за проследяването на болеста по време на лечение с иматиниб. Въпреки това, трябва да отбележим, че 18FDG-ПЕТ трябва да се използва всеки път, когато КТ находките са неубедителни или противоречиви.
ЗАКЛЮЧЕНИЕ:
RECIST, базиран единствено на размерите на лезиите не може пълно да оцени отговора на ГИСТ към иматиниб. За да е пълен критерия за оценка на отговора към лечението, заедно с размерите на туморната маса, трябва да се следят промените в туморните нодули, плътноста и васкуларитета на лезиите при КТ.Идентифицирането на вътретуморни нодули в третирани ГИСТ е уникална и много важна за ГИСТ образна находка, често това първата проява на резистентност към терапията.”
Някои мед. термини, може и да не са ми правилни, към статията има и таблици и снимки, но тях не знам как да копирам, а и за превод не са ми много яни. Публикацията е от 2008г.



Тема Re:В БГ-мут. тест на C-kitнови [re: MamaD]  
Автор MamaD (член)
Публикувано06.12.09 19:14



В последно време все обяснявам как да се направят тестове за мутации в C-kit по света. Сега давам линк към сайт на БОИ - Български Онкологичен Институт, там посредничат за такъв тест.

Това им е сайта.
Тук пише за ГИСТ.
Тук пише за C-kit и защо се прави това изследване.
Това е ценовата листа. Скъпичко ми се вижда само за C-kit, без PDGFRA, но е лесно - не пишеш до далечни страни и не пращаш блокчета. Интересно ми е дали след като се извършва анализа от кръвна проба, дали така могат да се идентифицират и вторичните мутации на C-kit? Ако някой е запознат - да сподели, пък аз също ще се заинтересувам.
Весел празник на всички



Тема Re За ГИСТнови [re: MamaD]  
Автор MamaD (член)
Публикувано06.12.09 19:46







Тема Re: Re За ГИСТнови [re: MamaD]  
Автор MamaD (член)
Публикувано14.12.09 01:10



Тук вече пише за ГИСТ. В горния пост излиза материал за карцином на пикочен мехур. Объркала съм се.



Тема Re: Re За ГИСТнови [re: MamaD]  
Авторguslik3 (Нерегистриран)
Публикувано24.12.09 12:28



Диагнозата на съпруга ми е ГИСТ ,туморът беше в стомаха.Определиха химиотер. с Гливек - капсули.Протоколът за отпускане на това лекарство "навърши" на 23.12.09 г. два месеца, а от операцията минаха - 3месеца.Нормално ли е това дълго чакане, няма ли късно да започнем лечението?Скоро при контролен преглед ,лекарите казаха,че изследванията са добре.Приема ли някои това лекарство, да сподели как се чувства, има ли някакво лошо влияние при приемането?



Тема Re: Re За ГИСТнови [re: guslik3]  
Автор MamaD (член)
Публикувано25.12.09 09:26



Здравей guslik3. Не се притеснявай от страничните ефекти на Гливек, в повечето случай след първите 3-4 месеца се свеждат до гадене 15 мин. след приема на хапчетата и задържане на вода - подпухва ти около очите, глезените. Ето линк към листовката му


За отпускането му от МЗ, трябва с номера на протокола да се звъни в лекарствен отдел на МЗ, там една "мила" лекарка - Велковска май беше, ще ви каже как вървят нещата.Тел. който аз имам в МЗ е 02/930-12-87 .Преди почване на лечение съпругът ти трябва да си направи скенер на абдомен и малък таз с венозен контраст. Може да направите и ПЕТ/КТ във Варна. Дали е късно след 3 месеца - за Гливек никога не е късно - действа на всички ГИСТ клетки където и да се намират в тялото. Разбира се, колкото по-бързо започне лечението - толкова по-добре. Когато го получите, хубаво разпитайте химиотерапевта си за това как и кога да го взима, също и за хранителния режим, също и за контролните прегледи - прави се скенер 2 месеца след почването на лечение, после на 3-4 месеца. Понеже му предстоят доста скенери, добре е да се спрете на съвременен апарат - те са много щадящи за пациентите, не се пие урографин, а самото облъчване е незначително. Такъв е напр. този в "Св. Екатерина" - 320 детекторен компютърен томограф "Aquilion ONE"- Toshiba . Намерете си онколог с някакъв опит с ГИСТ и Гливек. Това не е лесно.
За проблеми с отпускане на лекарството можеш да се обърнеш и към АПОЗ. В момента хората с ГИСТ правят стъпки за регистриране на пациентска организация към АПОЗ. За хората с редки забилявания, такива организации са много важни. За да се регистрира съпругът ти ми прати на мейла youlianapopova@yahoo.com име и фамилия и тел за връзка, аз ще го дам на човека който се занимава с това. Това е сайтът на АПОЗ.
Ако имаш някакви други притеснения - питай.
А сега ти желая честита Коледа и весели празници

Редактирано от MamaD на 25.12.09 09:31.



Тема Re: Re За ГИСТнови [re: MamaD]  
Авторguslik (Нерегистриран)
Публикувано14.01.10 13:37



Честита новата 2010 г. на всички от "нашия" клуб!!!!Дано когато четем тук да са все същите имена,да няма нови, и все по-вече от тук присъстващите да касват,че нещата при тях се подобряват!!!!
Ние имаме лошият късмет да се разболеем,т.е. нов онкоболен,та чакаме МЗ да подпише за 2010г. договор с дистрибуторите, та чак тогава да получим ГЛИВЕК.А , може до тогава да е късно и ето ти ИКОНОМИЯ......
Благодаря,че ви има всички, да вдъхвате кураж...



Тема Re: Re За ГИСТнови [re: guslik]  
Автор MamaD (член)
Публикувано14.01.10 15:57



Писах ти



Тема Re: Re За ГИСТнови [re: guslik]  
Авторdgp (Нерегистриран)
Публикувано21.01.10 10:53



Здравейте!
От няколко месеца чета всички мнения от този форум. Причината е, че мой близък е с диагноза ГИСТ от пролетта на 2009 г. Все още не му е разрешено лечение с ГЛИВЕК. Сега чакаме отново разрешение от комисията на МЗ.
Както сигурно знаете, тревогата и чувството за безсилие са големи.
Не зная какво ще правим ако пак му бъде отказано лекарството.
За частно лечение ми е трудно да мисля, защото липсват средства.
Остава единствено надеждата и трудното чакане! Не знаем към кого да се обърнем за съдействие. Желая Ви успех!



Тема Re: Re За ГИСТнови [re: dgp]  
Автор MamaD (член)
Публикувано21.01.10 17:51



В България Гливек за адювантно лечение не се дава. Предписва се само за рецидивирали или метастазирали ГИСТ. След отстраняване на първичния тумор, ако не е метастазирал се препоръчват скенери на 3-4 месеца през 1-вата година, а след това на 6 месеца. Ако ГИСТ рецидивират, тогава се дава Гливек - онкокомисия отново разглежда случая, предписва се лечение с Гливек (то дуго няма какво да се направи) и лекуващият онколог пуска протокол за отпускането му до МЗ. Вашият случай какъв е? Какви са резултатите от образното проследяване досега? И да знаете - никой не може да ви откаже лечението с Гливек. Няма просто какво друго да ви предложат. Може да се забави с 2-3 месеца, но да го откажат не може.

Редактирано от MamaD на 21.01.10 17:59.



Тема Re: Re За ГИСТнови [re: MamaD]  
Авторdgp (Нерегистриран)
Публикувано23.01.10 10:23



Здравейте Мама Д!
Питате ме какъв е нашият случай. От месец юни до сега освен контролни ехографии и една контрола с тумормаркери (не зная дали се изразявам правилно) друго не е правено. Вероятно обаче има някакво усложнение, защото има нов протокол изпратен до МЗ, чиито отговор чакаме от месец.
Друго нищо не сме правили. Благодаря Ви за информацията, която споделяте относно ГИСТ! Чрез Вас получих по- подробна представа за това, което ни сполетя и какво можем да очакваме за в бъдеще. Особено полезен е и споделеният опит на хора със същият проблем. Искам да ви попитам имате ли информация относно продуктът НАТАНАЛ- екстрат от свеж чесън и др. билки на фирмата "ХЕРБАЛ"? Дали би имал положителният ефект, за който пише в листовката и при ГИСТ? Ако и други имат информация или положителен опит с приложението му моля да споделят.
Искам да споделя още нещо, което ме измъчва. Казвате, че в България Гливек се изписва само, когато болеста напредне и рецидивира. Тябва ли да се стигне до сериозни усложнения и безизходица, за да започне да се помага на болният човек. Как мислите, правилна ли е тази политика на нашата страна относно нещастието на хората?!!! И не е ли по- човешко да се предотврати развитието на рака вместо да се чака метастазиране и чак тогава да се прави нещо от МЗ. Как ние обикновените българи с една заплата да си позволим допълнително лечение!





Тема Re: Re За ГИСТнови [re: dgp]  
Автор MamaD (член)
Публикувано23.01.10 12:14



Здравей dgp! Аз също нищо не знаех когато това се случи с нас. За това споделих това което научих, за да не се лутат хората като мен.
Казваш, че от юни нищо не е направено освен ехографии и туморен маркер. А какво се случи юни 2009? Операция и отстраняване на първичен тумор? Ако е така, и тогава ГИСТ не е бил метастазирал не е имало нужда от Гливек. Приложението на адювантен Гливек не е стандарт в България. Защо? Да ти кажа честно не ми се говори. До някъде има някакъв резон. Адювантния Гливек и в САЩ не е задължителен. Прилага се според риска от рецидив. След като сега са предприети мерки от онколозите за отпускане на Гливек, значи има рецидив. Не се притеснявайте - направено е каквото трябва. До месец след пускането на протокола трябва да има развитие на нещата - или ще имате лекарството, или не. Ако се случи 2-рото, взимате номера на протокола, името и ЕГН на пациента и почвате да звъните в МЗ.
И нещо друго, много важно - ГИСТ не се следи с ехографии, а задължително със скенер с контрастно вещество, или ПЕТ скенер. На ехограф корем и черва изобщо не се виждат добре. Вижда се добре черен дроб. Туморни маркери за ГИСТ няма. Безмислено е да ги правите.
Как се определя риска при ГИСТ - зависи от локализацията на първичния тумор, размерът му, митотичния индекс, дали при диагностицирането му е метастазирал, дали при отстраняването му е рупторирал и мутационния статус.
За сега няма поводи за притеснение - чакате Гливек за да почнете лечението и не пропускайте да направите скенер с контраст или ПЕТ скенер непосредствено преди него, защото после няма как да се проследи отговора на ГИСТ към Гливек. Ако имаш въпроси - питай, ако мога ще помогна.Успех!

PS На каква възраст е болният?

Редактирано от MamaD на 23.01.10 12:30.



Тема Re: Re За ГИСТнови [re: MamaD]  
Авторdgp (Нерегистриран)
Публикувано23.01.10 13:11



Аз отново съм тук.
Предположили сте точно, операция и отстраняване на първичен тумор на тънкото черво. Пропуснах да го отбележа при предишноте си включвания. Това през месец април. А сега Ви писах какво се случва. Благодаря за съветите. А нещо да ми кажете за Натанал? До скоро!



Тема Re: Re За ГИСТнови [re: dgp]  
Автор MamaD (член)
Публикувано23.01.10 13:36



И аз съм тук, още малко и ще изчезвам на работа.
За Натанал и всякакви други билки и добавки преди почване на лечението - да! Всичко каквото му понася на болния за подсилване на имунитета може да се предприеме. Тук има безценна информация. Изберете си някаква схема съвместима с общото състояние на болния. Попаднах преди време на публикация за зелен чай (разбира се тава дума за екстракт от основната му съставка) и ГИСТ, може да вземете някакви капсули.
Когато почнете лечението, вече ще трябва много да се внимава с хранителните добавки и билките. Натанал понякога дразни стомаха, Гливек също, но за сега ако се понася добре, може да се приема. После става малко трудно, че от Гливек пада хемоглобина, тромбоцитите, левкоцитите, но при вас стомахът е в наличност и по-лесно се управляват нещата. Аз по-горе съм писала защо трябва да се внимава с билките при прием на Гливек. Страничните ефекти от лечението поюти отшумяват след първите месеци на прием.
Казваш, че първичния тумор е на тънки черва. Добре е да направите мутационен анализ на c-kit протеина (този дето подава фалшиви сигнали за деление при ГИСТ), защото при ГИСТ на тънки черва в 1/3 от случаите се наблюдава мутация в ексон9 на c-kit и тогава се дава 800мгр на ден Гливек, а не 400. Но и да не го направите, че хем е бавно, хем е скъпо ще ви качат дозата, ако ГИСТ не се повлиява добре от Гливек. Аз по този въпрос съм постнала доста неща, може да прочетеш. Има и една "оферта" за такъв тест и тук в БГ. Дала съм линк към Български Онкологичен Институт, ама за сега доста противоречиви неща чувам и то от лекари за там. Нищо не пречи да се обадиш и да поразпиташ.



Тема Re: Re За ГИСТнови [re: dgp]  
Автор мaмчe ()
Публикувано23.01.10 13:36



Тук ще намериш всичко за натанала.



"Здраве заслужава този, който умее да се бори за него."/Л.Ковачева/


Тема Re: Re За ГИСТнови [re: мaмчe]  
Авторyraaa (Нерегистриран)
Публикувано23.01.10 21:33



Адювантна терапия с новото поколение лекарства , между които е и Гливек и в Канада не се прилага...така че споко , това не е метод само в Бг.Моя приятелка с рак на бъбрек и метастази в лимфните възли не са и дали Сутент , казали са и , че се дава само при далечни метастази-черен дроб...и т. н.,Явно такава е практиката на всякъде....



Тема Re: Re За ГИСТнови [re: yraaa]  
Автор MamaD (член)
Публикувано23.01.10 21:47



Права си yraa.

Ето доклад от кл. проучване във фаза III за адювантен Гливек. Заключението е, че трябва да се прецени степента на риска от рецидив и тогава да се предприеме терапия. Публикацията е съвсем скорошна.



Тема Re: Re За ГИСТнови [re: MamaD]  
Автор kykлeнcka пиpaня (новак)
Публикувано08.02.10 11:41



Днес от 15 ч студентите по медицина ще слушат на семинар лекция на тема Гастроинтестинални тумори, с лектор д-р М. Колева.

Ако не бях на работа, ако навън нямаше толкова сняг, щях да се метна да послушам, интересно сигурно ще е.

Бял сняг.
Бяла лястовица чакам.
Молитва.

Б.



Тема Re: Re За ГИСТнови [re: kykлeнcka пиpaня]  
Автор *jull**Модератор (нощна птица)
Публикувано08.02.10 11:52



Сигурна съм, че щеше са разбереш повече, отколкото някои студенти



А това хайку на финала твое ли е?

"Совите не са това, което са..."

Тема За ГИСТнови [re: *jull**]  
Автор kykлeнcka пиpaня (новак)
Публикувано08.02.10 11:54



Хайку, Джул,
малко не съм спазила стъпките и ритмиката като за хайку, ама е изстрадано и истинско, днес го съчиних. Но да не спамя вече.



Тема Re: Re За ГИСТнови [re: kykлeнcka пиpaня]  
Автор MamaD (член)
Публикувано08.02.10 17:42



Късно го виждам. Иначе на снега нищо му няма - бяла приказка е вън. Няма градски транспорт, ходиш пеша и се радваш на снега.
Ама ти не съжалявай, че не си отишла. Какво да му е интересно? Това не е ероман. Виж на мен щеше да ми е интересно - на какво ги учат студентите и защо когато кажа ГИСТ, доста лекари ме гледат с недоумение, вкл. тези от ТЕЛК?
Били, ти как разбра? Ако друг път има подобно мероприятие ми се иска да отида.



Тема Re: Re За ГИСТнови [re: *jull**]  
Авторguslik (Нерегистриран)
Публикувано04.03.10 12:44



Не съм чела всичко от тук, нямам достатъчно време... Имам въпрос към Вас- Лекувал ли се е някой с диагноза ГИСТ във Варна, търся лекар запознат с ГИСТ и с опит в лечението му с Гливек - става дума все за Варна. Благодаря предварително!!!!



Тема Re:ГИСТ специалистинови [re: guslik]  
Автор MamaD (член)
Публикувано13.03.10 09:14



Не знам за Варна, но като цяло, в БГ ГИСТ-специалисти няма - всички онколози са обучени да работят с ГИСТ пациенти.
Това е линк с координати на ГИСТ специалисти в световен план, може да се консулрирате с тях по мейл, хората отговарят и помагат.

Изберете си специалисти от Европа, пишете на английски.



Тема Re: Re За ГИСТнови [re: MamaD]  
Автор MamaD (член)
Публикувано13.03.10 11:01



ГИСТ са редки тумори и тяхната симптоматика, лечение, наблюдение и развитие си имат своята специфика.
В аптеките на болниците от където всеки месец си получавате лекарството има листовки с мейл rare@apoz.eu и тел. 0889 24 22 28 на които може да оставите вашите координати за да бъдете уведомени за събития касаещи ГИСТ пациентите. Ползвайте ги и при проблеми. На този адрес ще има и информация за редките тумори, вкл. и ГИСТ

. За сега е в разработка.
Ако добре се организираме, а края на април ще се проведе семинар на пациенти с ГИСТ и специалисти, а живот и здраве и специалисти от чужбина ще бъдат поканени.



Тема Re: Re За ГИСТнови [re: MamaD]  
Авторguslik (Нерегистриран)
Публикувано17.03.10 13:01



Това е много хубава новина.Разгледах го набързо и ще го проверявам редовно.



Тема Re: ЕSMO, Милано, 9-11 февруари 2010нови [re: guslik]  
Автор MamaD (член)
Публикувано24.03.10 00:25



Давам линк към темите за ГИСТ докладвани на конференцията в Милано от февруари 2010год. Всичко е на английски, има и "картинки".


Докладите касаят всички аспекти на диагностициране и лечение на ГИСТ и са от най-добрите ГИСТ специалисти в света.
Конференцията не е само за ГИСТ, а за саркомите и има и материали за най-съвремения подход за лечението им.
Който знае английски му е лесно, аз от 2 часа съм на един доклад и до никъде не съм я докарала



Тема Re: ДИАГНОЗА - ГИСТ, ЛЕКАРСТВО - ГЛИВЕКнови [re: snejito_78]  
Автор marinaspoilt (непознат )
Публикувано25.03.10 16:00



Здравейте на всички!Нова съм и бих се радвала някой ако успее да ми отговори!Оперираха мъжа ми от тумор,след това диагнозата беше ГИСТ/декември месец/от януари започнахме Гливек/да чукнем на дърво за сега скенера ни е чист дано и така остане/но разбрахме ,че съм бременна 7 седмица,обадих се на лекарката в Исул но тя каза,че е запозната само ако майката пие Гливек незнае за бащата.Дали всичко ще е ок с бебчо,може ли да навреди ако таткото го е пил?Пишете всичко което знаете моля Ви!Дано и таткото ни да е добре!



Тема Re: ДИАГНОЗА - ГИСТ, ЛЕКАРСТВО - ГЛИВЕКнови [re: marinaspoilt]  
Автор Buba67Модератор ()
Публикувано25.03.10 16:48



Здравей Марина, сигурно си чела листовката за Гливек и предупреждението да не се приема от бременни, само в краен случай. Консултирай се и с акушер гинеколог. Занеси му листовката и питай. Сега правят всякакви изследвания. Най-малкото ще те следят често.
От все сърце желая да сте добре всички.

Да имаш кураж не значи да не се страхуваш,а да си господар на страха си - Марк Твен


Тема Re: ДИАГНОЗА - ГИСТ, ЛЕКАРСТВО - ГЛИВЕКнови [re: Buba67]  
Автор marinaspoilt (непознат )
Публикувано25.03.10 17:09



Благоаря ти!Да четох листовката там пише да не се приема от бременни,но при нас таткото го пие не аз,на 4 май съм на ранна фетална морфология и ще попитам,но исках да знам ако някой е имал подобен случай да сподели!



Тема Re: ДИАГНОЗА - ГИСТ, ЛЕКАРСТВО - ГЛИВЕКнови [re: marinaspoilt]  
Автор MamaD (член)
Публикувано25.03.10 21:22



Честита бременост! Не се притеснявай, така е както са ти казали лекарите. Скоро четох в друг форум, за една жена с ГИСТ, на Гливек. Забременяла и рабрала чак във втория месец. Тогава го спряла и след раждането пак го почнала. Детенцето си се е родило и си е живо и здраво. Аз за теб ще питам в друг форум, да видим какво ще ми кажат, но едва ли ще е по-различно.
Гливек подтиска дейноста на един протеин - c-kit, това е растежен фактор на стволовите клетки и за това жени докато са бремени не бива да го взимат, уврежда се плода, за мъже никъде нищо не пише.
Да сте живи и здрави всички!



Тема Re: ДИАГНОЗА - ГИСТ, ЛЕКАРСТВО - ГЛИВЕКнови [re: MamaD]  
Автор marinaspoilt (непознат )
Публикувано26.03.10 07:57



Благодаря ти!

Ще пиша пак ако имаме новини!



Тема Re: ДИАГНОЗА - ГИСТ, ЛЕКАРСТВО - ГЛИВЕКнови [re: marinaspoilt]  
Автор MamaD (член)
Публикувано26.03.10 10:34



Можеш да звъниш в Новартис, търси д-р Узунова, тя е в медицинския отдел на фирмата и да я разпиташ подробно за твоя случай.
Хората там обясняват всичко подробно и са наясно.



Тема Re: ДИАГНОЗА - ГИСТ, ЛЕКАРСТВО - ГЛИВЕКнови [re: MamaD]  
Автор MamaD (член)
Публикувано26.03.10 22:28



Така, имам отговор за твоя случай :
Това е от единия модератор на форума:
Re: [GISTSUPPORT] pregnancy-the father is on Gleevec
Fri, March 26, 2010 2:15:59 PMFrom: Julie Royster <julie_royster@BELLSOUTH.NET>Add to Contacts
To: GISTSUPPORT@COMMUNITY.LSOFT.COM


--------------------------------------------------------------------------------

Hi Youliana!
Our website has a page about pregnancy & Glevec here:



The available data do not indicate a problem if the FATHER is on the drug, but there have been birth defects if the MOTHER took Gleevec. So congratulations to your friends!
Julie

_______________________________________________________________________________
GIST Patient Gathering on Friday April 9 in Boston hosted by Dana Farber, Fox Chase, and OHSU.
Pre-register by March 12, by phone: 617-632-5204 or email: LivingwithGIST@dfci.harvard.edu


GSI Disclaimer: Information on GSI's website & listserv is NOT medical advice.

GIST Support Int. is powered by LISTSERV®, visit for information.

С две думи, според съществуващите проучвания при бременност няма индикации за проблеми при бащата и ти честити бременноста. Дала е линк за страница от GSI на която се коментира Гливек и бременност.
Другият модератор. Марина се казва, тя кара 10-та година на 400мл Гливек и си е добре. Има над 40 мети в ч. дроб които спят.
Re: [GISTSUPPORT] pregnancy-the father is on Gleevec
Fri, March 26, 2010 2:36:35 PMFrom: Marina Symcox <marina-symcox@UTULSA.EDU>Add to Contacts
To: GISTSUPPORT@COMMUNITY.LSOFT.COM


--------------------------------------------------------------------------------

Hi Juliana,

I think the issue is different when the father is the Gleevec patient rather than the mother. I think it is not so bad when it is the father.

Please suggest that her doctor notify Novartis about the pregnancy and the outcome. At least a while ago, the company wanted to gather more data about the effects of Gleevec and pregnancy for either parent, (but more so for the mother).

Marina

Тя също казва, че проблем би могло да има когато майката е на Гливек, а не таткото. Моли ме да се обадиш в Новартис и да споделиш за вас. Те събирали информация за бременност и Гливек.
Това е. Мисля , че трябва спокойно да се отдадеш на радостното очакване на едно сладко бебче. Да знаеш, не знам за Гливек, ама едно такова събитие ще даде нов тласък за живот на съпругът ти и току виж при него се стигнало и до спонтанна ремисия завинаги!



Тема Re: ДИАГНОЗА - ГИСТ, ЛЕКАРСТВО - ГЛИВЕКнови [re: MamaD]  
Авторmarina (Нерегистриран)
Публикувано27.03.10 21:14



Хиляди благодарности за инфото!





Тема Re: ГЛИВЕК И ЖЕНШЕНнови [re: marina]  
Автор MamaD (член)
Публикувано31.03.10 01:11



На този адрес, като изпишете в прозоrqчето Search PMID: 20332334 се чете публикация в ПубМед по повод употребата на женшен и иматиниб заедно. Женшен е инхибитор на чернодробния ензим CYP3A4. Той е основния ензим участващ в метаболизма на иматиниб. От статията става ясно, че едновремената употреба на женшен и иматиниб довежда до чернодробна токсичност(hepatotoxicity).
Значи към грейпфрут, бял трън, жълт кантарион, нар и Black Cohosh (това не го знам как е на БГ, май тук го няма) се прибавя и женшена в списъка на билките които трябва да се избягват.

Редактирано от MamaD на 31.03.10 01:18.



Тема Re: ГЛИВЕК И ЖЕНШЕНнови [re: MamaD]  
Авторguslik (Нерегистриран)
Публикувано07.04.10 12:50



Знам,че само ти ще ми отговориш!!!
Благодаря ти,за времето което отделяш за четене и превеждане, само и само да ни помогнеш!!!
Имаш ли имформация - дали може да се пие жиловлек/ чай , сок/ докато се пие Гливек - знаеш,че ГИСТ-а е в стомаха?



Тема Re: ГЛИВЕК и живовлекнови [re: guslik]  
Автор MamaD (член)
Публикувано08.04.10 08:45



CYP3A4 е основния ензим отговорен за метаболизма на Гливек. Други ензими ,като CYP1A2, CYP2D6, CYP2C9 и CYP2C19, имат второстепена роля при усвояването му, за тях, гледам ги пишат , че са цитохром P450 ензими. Нали се сещаш, че тези неща с разните ензими са ми абсолютна мъгла

Както и да е, не прочитам нищо в нета за plantago lanceolata и тези ензими. Полуживота на Гливек е 18 часа, взима се на 24 часа. В рамките на тези 6 часа си мисля, че би могло човек по-спокойно да си вземе някоя билка или хр. добавка.Но на 100% нищо не бих могла да ти кажа докато не видя някъде написано, че жиловлека не ангажира тези ензими. Имам позната която пие разни билки и си е о.к. с лечнието, но всичко ми се вижда строго индивидуално и е въпрос на личен избор. Мисля си, че винаги можем да се обаждаме в Новартис и да питаме, за по-важните неща.
Тук пише много за Гливек, но на английски
Има и нещо друго - Гливек се докарва до клетките от един протеин hOCT1( human Organic Cation Transporter) Имало връзка с неговото количество в организма и това колко време ще действа лекарството. Лично за мен тези неща са сложни. Престанах да ги чета - обърквам се. Ние я караме по-кротко с билките.

Редактирано от MamaD на 08.04.10 11:37.



Тема Re: ДИАГНОЗА - ГИСТ, ЛЕКАРСТВО - ГЛИВЕКнови [re: MamaD]  
Авторkerax (Нерегистриран)
Публикувано23.04.10 16:10



Здравейте на всички.
Аз също съм нов и благодарение на вашата кореспонденция във форума получих доста информация за диагнозата ГИСТ. А сега да споделя и моя случай с молба за съвет.
На 21.01.10г. бях опериран във ВМА, където ми извадиха немалък тумор от корема, който след направените допълнителни изследвания се оказа ГИСТ. След операцията онкокомисия разгледа случая ми и излезе с решение за адювантно лечение с Гливек. В началото на февруари от диспансера в Бл-град изготвиха протокол до МЗ за отпускане на лекарството. Протокола е разгледан в МЗ но 01.04 и решението на комисията е отказ за отпускане на лекарството с мотив че не отговарям на критериите за адювантно лечение. Това силно ме разтревожи и се обадих на д-р Таринска от министерството, която ми обясни същото, съжали но такива са били критериите. От тогава вече 20 дни не знам какво да направя, силно съм притеснен, а за частно лечение не смея и да помисля. Моля някой с подобен на моя случай да ми даде съвет как да постъпя от тук нататък.



Тема Re: ДИАГНОЗА - ГИСТ, ЛЕКАРСТВО - ГЛИВЕКнови [re: kerax]  
Автор tzveti61 (новак)
Публикувано23.04.10 16:30



Дъщеря ми беше оперирана от ГИСТ м.април 2008 год.Нямаше никакво лечение само наблюдение през три месеца на скенер. Ако й бяха дали Гливек веднага след опрацията нямаше да се получи рецидив една година по-късно м. април 2009 год. Тогава й пуснаха протокол и започнаха да й отпускат и до този момент получава лекарството. Въпреки, че световната практика вече е да се дава лекарството веднага щом бъде направена операция, тук явно няма такава възможност. Излиза така, че ще чакат да има рецидив и тогава да започне лечението. Това е което мога да кажа.Ако имате по-конкретни въпросе с удоволствие ще Виотговора, ако разбира се знам.За информация: на дъщеря ми размера на тумора/на тънкото черво/ беше 15/20 см., рецидива беше 6/4 см. след 9-месечен прием на Гливек е 3/2 см.и вмомента е в ремисия.



Тема Re: ДИАГНОЗА - ГИСТ, ЛЕКАРСТВО - ГЛИВЕКнови [re: tzveti61]  
Авторkerax (Нерегистриран)
Публикувано23.04.10 17:40



Cveti61 благодаря за инфото. По всичко личи че случая с вашата дъщеря е сходен на моя. Точно така ми препоръча да процедирам нататък и лекарката от диспансера. Редовни ехограф, скенер на корем и малък таз (през 3 - 4 месеца) и ежемесечен хематологичен контрол. Намирам за странни и неправилни критериите по които работят в МЗ, защото трябва да се стигне до усложнение на нещата та да се започне лечение. За следващата седмица си насрочих час за скенер на корем в Токуда болница. Препоръчаха ми там да го направя скенера бил модерен и сравнително нов. Имаш ли информация за случай на отстранен ГИСТ, при който не се е стигнало до рецидив без прием на лекарство? На колко години е дъщеря ти, как и понася приема на Гливек, има ли неприятни странични ефекти, налага ли се да го пие още. Аз съм на 33 год. и моя тумор беше на тънкото черво в началната му част в близост до дванадесетопръстника. Бил се развил към далака, което е наложило неговото отстраняване по време на операцията. Хирурзите ми обясниха че липсата на далак няма да бде пречка за пълноценен живот, просто ще наложи повече пазене през зимата. Дано да е така.



Тема Re: ДИАГНОЗА - ГИСТ, ЛЕКАРСТВО - ГЛИВЕКнови [re: kerax]  
АвторMD (Нерегистриран)
Публикувано23.04.10 18:26



За адювантното лечение - българските критерии са стари и не са в унисон с последните проучвания, сочещи намален процент на рецидивите при прием на Гливек. Въпросът, който е нерешен в момента и текат проучвания е 2 или 3 години да се приема препарата. Така или иначе на този етап данните са такива, че всички пациенти би трябвало да го приемат. В тази насока промените ще настъпят когато притиснете здравното министерство, че работи по критерии не отговарящи на актуалните разбирания за най-добро лечение на това заболяване. Съдете ги.
Относно отстраняването на слезката - консултантите Ви са некомпетентни. Отстраняването и води до т.нар. постспленектомични инфекции, тъй като слезката е централен регулатор на клетъчния имунен отговор. Затова всички пациенти се имунизират с ваксини преди отстраняването на далака, а след това препоръките са за незабавно антибиотично лечение дори при най-леки инфекции. Най-висока е честотата на проблемните и тежки инфекции след седмата година след спленектомията. По тези въпроси текат и сега толкова дискусии, че просто човек трябва наистина да не е в час за да Ви каже, че няма проблем ако нямата слезка.



Тема Re: ДИАГНОЗА - ГИСТ, ЛЕКАРСТВО - ГЛИВЕКнови [re: kerax]  
Автор MamaD (член)
Публикувано23.04.10 23:30



kerax, MD е абсолютно прав. Има проучвания , че след 1 или 2 години (не помня точно) адювантен Гливек, до 5 години голям % не развиват рецидив. Даването на адювантен Гливек се преценява в зависимост от стадирането - много нисък риск, нисък риск, среден и висок риск. Това зависи от локализацията на първичния тумор, размера му , митотичния индекс и дали при диагностицирането му, вече е метастазирал. Като имате резултат от имунохистологията , по табличките в този линк, може и сами да определите риска при Вас.


За това обаче е най добре да говорите с онколога който ще Ви наблюдава. Ако се окаже, че сте с висок риск (става въпрос за риск от рецидив) , добре е да послушате MD и да "притиснете" МЗ.
Един съвет - не се следете с ехографии, а със скенери с контрастно в-во, или ПЕТ/КТ. На ехограф абдомен трудно се следи. Най-добрия скенер е в б-ца "Света Екатерина", а отличен специалист там е д-р Стойнова и е на ясно с ГИСТ.
На въпросът Ви дали има случаи на отстранен първичен тумор и с годините да не се е стигнало до рецидив - да има. Аз чета във форумите на GIST Support International и GIST Support UK, там пишат стотици хора с ГИСТ и споделят как вървят нещата при тях. Има и такива без рецидив след операцията. Има и такива с адювантен Гливек взиман за 2 години и 4-5 години след това са си о.к.
Добре е да знаете, че адювантния Гливек се приема да кажем 2 години и после се спира, докато Гливек при рецидивирало, или метастазирало заболяване се пие без прекъсване.
За страничните ефекти от Гливек - леко гадене след прием за около 5-10 мин., постоянна умора, отоци около очите и изобщо на лицето след ставане от сън(преминават за около 1-2 часа), а след работа може и на глезените , зависи какво работиш,а също и кожата ти става много светла . Гливек е силно лекарство и не може да няма стр. ефекти.
Ако не можете сами да се ориентирате в стадирането, пишете данните от хистологията и аз ще се опитам да ви помогна, но онкологът ще свърши най-добра работа.
Всичко каквото MD Ви е писал, приемете на 100%.
Ако имате някакви въпроси - питайте. Добре е да се регистрирате, по-лесно се комуникира.



Тема Re: ДИАГНОЗА - ГИСТ, ЛЕКАРСТВО - ГЛИВЕКнови [re: MamaD]  
Авторkerax (Нерегистриран)
Публикувано24.04.10 23:18



MamaD много благодаря и на теб за полезната информация. В момента ми е доста трудно и се опитвам да реша какво да предприема. Засега мисля да изчакам резултата от скенера, който ще направя на 28.04. в Токуда разбира се с контрастно вещество. Моля се засега всичко да е нормално за да се успокоя малко. Що се отнася до риска от рецидив, съгласно таблиците от сайта при мен той е доста висок, защото размера на отстранения първичен тумор е по-голям от 10см. То такова е и заключението от имунохистологията - ГИСТ, предимно вретеновидноклетъчен вариант, с висок риск за агресивно поведение.
Добавям част от резултата - Имунохистохимичното изследване на туморните клетки показва в 100% позитивност на CD117 i Vimentin, висока митотична активност - Ki67 позитивен в 80%. CD34 и Actin са позитивни в съдови стени. Desmin и Actin са негативни.
Моля те ако можеш разтълкувай ми тези данни защото никой досега не го е направил.



Тема Re: маркери при диагностициране на ГИСТнови [re: kerax]  
Автор MamaD (член)
Публикувано25.04.10 10:11



Това е линк в който е обяснено как се диагностицира ГИСТ


Тези неща от хистологията са разни протеини и като се въздейства на туморната маса с някакви вещества според реакцията се определя дали и колко е голяма експресията им. Като маркери за ГИСТ, но се откриват само в туморната маса, не става с кръвен тест.
CD117 - Това е протеин на повърхноста на ГИСТ клетките, обикновено е мутирал и подава фалшиви сигнали за деление. Казват му още КИТ. Една от сигурните индикации за правилното диагностоциране на ГИСТ.
CD34 е друг протеин с който се диагностицира ГИСТ. Той обикновено е в костния мозък и в интестиналните клетки. Преди откриването на КИТ, ГИСТ се е диагностицирал с CD34 .
Останалите маркери дето сте изредили нямат никакво значение щом туморът е CD117 +. Те са за други диагнози.
Ki67 е пролиферативен маркер. Въздейства се с някакво вещество което се свързва с един протеин дето го има само в клетките които са в процес на деление и така се определя колко е агресивен тумора.
Къде ще Ви наблюдават? В коя болница? Поговорете с някой от екипа дали не е възможно да Ви оформи някакакъв нов протокол в който да пише, че поради високия риск е наложителен адювантен Гливек. Не оставяйте нещата така, опитайте! Обадете се и в АПОЗ, някъде по-горе съм дала тел. на който може да звъните. Искайте среща с министъра, напишете молба и до нея. В Новартис няма смисъл да звъните, те имат интерес да ви дадат от МЗ лекарството и нищо не зависи от тях. Там може да се пробвате да ви дадат дарение. Те имат дарителски програми, но май за БГ не важи.
Звучи ужасно, но онколозите са като оковани от схеми и ограничаващи наредби и изобщо се чудя как лекуват

Редактирано от MamaD на 25.04.10 10:15.



Тема Re: маркери при диагностициране на ГИСТнови [re: MamaD]  
Автор tzveti61 (новак)
Публикувано26.04.10 10:28



kerax, отговарям сега, защото в къщи нямам компютър, а сега съм на работа.Дъщеря ми една година нямаше рецидив и ние понеже не знаехме нищо за заболяването смятахме, че просто вече няма проблем. Но той дойде една година след операцията. Тогава веднага дадоха Гливек, но защо трябваше да се чака да се появи рецидив и тогава да започнат да лекуват просто нямам обяснение. Тя също беше с огромен тумор и с висок риск от рецидив. Сега е в ремисия, пие си Гливека и се чувства много добре. Отначало като започна да го приема й ставаше лошо, но тя си каза:"я не се излагай, нищо ти няма" и сега по-често се случва да го пие в движение, защото има две деца- ученички, които ги развежда насам-натам и не се знае къде ще бъде в часа за прием.В началото малко подпухваше в лицето сутрин.Сега вече не забелязвам може би, защото свикнах да я гледам така.Кожата й изсветля доста, бяла е като мляко. Не съм чувала как се развиват нещата ако си приемал Гливек преди рецидив. Това общо взето е рядко заболяване и това, което знам е благодарение на mamaD.Тя ми е приятелка и аз много си я обичам и ценя. А ти не се паникюсвай. Започни да действаш за лекарството и малко по-бодро.Това лекарство е много добро, но трябва да му се помогне с позитивно мислене и оптимизъм. Ако те интересува какво пие дъщеря ми като добавки и сокове готова съм да ти отговоря и в тоя смисъл да ти помогна.



Тема Re: ДИАГНОЗА - ГИСТ, ЛЕКАРСТВО - ГЛИВЕКнови [re: kerax]  
Авторduslik (Нерегистриран)
Публикувано26.04.10 12:31



kerax,при съпругът ми туморът беше в стомаха -6см.,сега стомахът му е 1/3,също е махнат и далака... диагнозата е ГИСТ.Шест месеца след операцията получи Гливека, па макар и одобрен от МЗ- сега пие 3-та опаковка.БИТКАТА БЕШЕ ТРУДНА и ДЪЛГА, С МНОГО НЕРВИ докато получим лекарството.Вслушвай се в съветите на MAMA D - ВСИЧКО КОЕТО ЗНАЕМ Е ОТ НЕЯ .Ще ти помагам с каквото мога- но най-важното е да се настроиш за борба и да не падаш духом- това последното ти го ЗАБРАНЯВАМ!



Тема Re: ДИАГНОЗА - ГИСТ, ЛЕКАРСТВО - ГЛИВЕКнови [re: duslik]  
Автор MamaD (член)
Публикувано26.04.10 14:13



Хей, вие ме изкарахте голям спец

, а аз не съм. И аз съм ужасно притеснена от всичко което ни се случи. Тези неща дето ги научаваме на са от мен, а от разни публикации из интернет. Просто на мен ми беше много трудно в началото и споделям с вас каквото съм разбрала, за да не се лутате като мен. На БГ има малко информация, рядко заболяване е, но онколизите ни са запознати с него и това е достатъчно. Просто трябва да ги питаме. И така - всички заедно, като си помагаме ще се справим с нещата.
За позитивизма , Цвети е абсолютно права!



Тема Re: ДИАГНОЗА - ГИСТ, ЛЕКАРСТВО - ГЛИВЕКнови [re: duslik]  
Авторkerax (Нерегистриран)
Публикувано26.04.10 14:32



Привет и от мен, най-после ми остана време да седна пред компютъра. Благодаря на всички ви за подкрепата и полезната информация, която получавам от вас. Успях на бързо да прегледам мненията във форума назад. Разбрах че всички вървим по-един и същ труден път. МамаD наистина е положила доста усилия за да събере и предостави ценна информация за тази тежка диагноза, за което сърдечно благодаря.
Що се отнася до това какво ще предприема нататък е ясно че няма да се примиря току така и не мисля да оставям нищата на самотек. Мисля първо да изчакам резултата от скенера в сряда, пък после ще видим. Със сигурност ще ходя на нова среща с онколозите в онкодиспансера в Бл-град (те са ми наблюдаващи и те изготвиха първия протокол за лечението) да настоявам за изготвяне на нов протокол до МЗ. Ако и тогава няма положителен резултат ще се наложи да търся начин за действие и в министерството, което ще ми коства много нерви и напрежение, но няма как дошло ни е на главата.
Освен това очаквам съвсем скоро съпругата ми да роди второто ни детенце, така че голяма част от съзнанието ми работи в тази посока и се надявам всичко да мине нормално за да се заредя с повече оптимизъм.
Това е засега от мен, моля пишете ако имате допълнителна информация за "каквото и да било".



Тема Re: ДИАГНОЗА - ГИСТ, ЛЕКАРСТВО - ГЛИВЕКнови [re: kerax]  
Автор MamaD (член)
Публикувано26.04.10 15:53



За сряда - имаш всичката ми позитивна енергия!
А това с бебето дето ще си имате, ако знаеш бебетата как лекуват! Това е такава радост, че можеш и да забравиш за всякакви гистове!
Моята дъщеря получи рецидив 3 години след 1-вата операция. 19 месеца пие Гливек и всички мети спят! Скоро ще станат 5 години от 1-вата проява на болеста. А ти, с новото бебче и емоциите около него, може и изобщо да не получиш рецидив!
Успех в сряда!



Тема Re: ДИАГНОЗА - ГИСТ, ЛЕКАРСТВО - ГЛИВЕКнови [re: MamaD]  
Авторkerax (Нерегистриран)
Публикувано02.05.10 22:31



Привет на всички!
В четвъртък след обяд получих резултата от скенера. Според доктора разчел снимките всичко засега е нормално и нямам повод за притеснение. Много ми се иска да бъде така но според заключението на проекционното място на слезката е установено развитие на фиброза под формата на мекотъканна компонента с макс. размер 8 мм. което трябва да се проследи на следващото изследване след 3 месеца. Според лекарите това в никакъв случай не означава рецидив от ГИСТ, тъй като на това място са направени шевове на съдове може да има образувани съсиреци и още какво ли не, което силно ме притеснява. А иначе с другите неща всичко е добре, дадоха ми и CD с резултата. Това е във връзка с изледването. Утре ще ходя да настоявам за изготвянето на нов протокол за отпускане на Гливек. Дано да имам късмет и там нещата да се развият добре.



Тема Re: ДИАГНОЗА - ГИСТ, ЛЕКАРСТВО - ГЛИВЕКнови [re: kerax]  
Автор *jull**Модератор (нощна птица)
Публикувано02.05.10 23:06



Стискаме ти палци!



"Совите не са това, което са..."

Тема Re: ДИАГНОЗА - ГИСТ, ЛЕКАРСТВО - ГЛИВЕКнови [re: kerax]  
Автор MamaD (член)
Публикувано04.05.10 00:10



Здрасти kerax и честит 1-ви чист скенер!!!! Повод да се празнува в къщи!

За фиброзата, ами случва се при оздравителния процес след операцията. Разраства се съединителната тъкан. Понякога , ако има премахнати органи организмът се стреми да запълни празнините по този начин. Не се притеснявай излишно. Ако искаш със сигурност да знаеш дали има активен процес, трябва да си направиш ПЕТ скенер. Той това показва, а според степента на насищане с контраста се преценява малигнен ли е процесът.
Да ти кажа с тези изследвания и аз се обърквам. Чета разни статии из PUBMED, Medscape и разни други сайтове, в САЩ препоръчват проследяване с КТ, а ПЕТ само при проблем някакъв. Тук ни казват да се следим на ПЕТ / КТ защото скенерът не давал никаква информация. Ние си имаме разни метастази,някои вече изчезнаха, други се втечниха, но си седят, трети се смалиха .Та сигурно за това ни препоръчват ПЕТ - ние си ги знаем метите, сега следим как работи Гливек, а той си работи идеално. Както и да е, това са си мои проблеми, за теб сега е важно, че ИМАШ ЧИСТ СКЕНЕР!

Редактирано от MamaD на 04.05.10 00:12.



Тема Re: ДИАГНОЗА - ГИСТ, ЛЕКАРСТВО - ГЛИВЕКнови [re: MamaD]  
Авторkerax (Нерегистриран)
Публикувано04.05.10 14:57



Здравей МамаD, благодаря ти много. Определено се зареждам с позитивизъм от твоите мнения във форума, а той ще ми е много необходим занапред и на всички ни разбира се! Опитвам се да игнорирам всички негативни мисли покрай диагнозата ГИСТ, като лека по-лека се старая да влизам в нормалния си начин на живот, колкото и трудно да е това. Вчера по мое настояване ми изготвиха нов протокол до МЗ за отпускане на Гливек, надявайки се този път да ме одобрят. Всички лекари с които съм се консултирал са на мнение че е желателно да се направи курс на лечение с лекарството, но уви в МЗ не мислят така но това е проблем, който коментирахме вече. Лекарите ми казаха че имат още пациенти с оперативно отстранен гист, които вече над три години са си добре без допълнително лечение. Струва ми се че това е доста рисковано, но при всеки е различно. А иначе след 3м. задължително нова КТ с контраст.
Радвам се много че и при вас нещата са стабилизирани и са под контрол. Пожелавам на вас и всички участници във форума късмет и повече добри новини.



Тема Re: ДИАГНОЗА - ГИСТ, ЛЕКАРСТВО - ГЛИВЕКнови [re: kerax]  
Автор MamaD (ентусиаст)
Публикувано04.05.10 22:40



kerax, да знаеш позитивизмът е много важен в борбата с това дето ни е дошло до главата. Колкото по-бързо започнеш да си живееш нормално, без да мислиш непрекъснато за разни раци - толкова по-добре. То не е и толкова трудно - от операцията си се възстановил, нямаш никакви ракови клетки в теб, значи си здрав! Има и друго - доста алтернативни лечения има изпробвани тук във форума. Ти не провеждаш никаква терапия и можеш да се спреш на някоя подходяща диета, или комбинация от билки. Има такава тема, закована е на 1-ва страница. За тези неща, когато нещо не ти е ясно, винаги можеш да питаш - тук има хора дето са като енциклопедия.
Знаеш ли, има една такава теория, моето GP ми спомена за нея - тялото развива ракови клетки защото по някакъв начин сме им създали подходяща среда в нас . На тях в нашето тяло им е станало уютно и приятно да си се размножават. Ако променим нещо в себе си - хранене, начин на живот, начин на мислене, абе нещо - тогава нашето тяло се е променило и вече не е тази приятна среда за ракови клетки каквато е била и ракът си отива завинаги. Ти ще стоиш ли в някой дом в който не ти дават да спиш, ядеш, а преди са те поглезвали?
Успех с новия протокол!



Тема Re:колко бързо действа Гливекнови [re: MamaD]  
Автор MamaD (ентусиаст)
Публикувано04.05.10 23:42



guslik, няма нищо чудно в това, че за 3 месеца Гливек метите са под контрол. През март на 2000 г. една жена, някъде от скандинавските страни, с много напреднал и силно разпростанил се ГИСТ за първи път приема Гливек. След две седмици прием на лекарството й се прави ПЕТ. Резултатът изумил дори лекарите - нито една действаща метастаза. До този момент такъв резултат от онколекарство не бил регистриран. Новината била толкова впечетляваща, че по всички TV имало репортажи за новото "miracle drug"(лекарство-чудо), което действа само на раковите клетки и за толкова кратък период действа на всички образувания в тялото. Година по-късно започват и клиничните изпитания. Гливек е гордоста на новата онкология.
Стандартът е 2 месеца след почване на терапията да се направи контролно образно изследване с което да се отчете отговорът на ГИСТ към Гливек.
Весели празници!
ПС регистрирай се!Време ти е!

Редактирано от MamaD на 04.05.10 23:46.



Тема Re:колко бързо действа Гливекнови [re: MamaD]  
Авторguslik (Нерегистриран)
Публикувано05.05.10 12:44



А НЕ МЕ ПИТАШ ДАЛИ ЗНАМ КАК?



Тема Re:колко бързо действа Гливекнови [re: guslik]  
Автор Buba67Модератор ()
Публикувано05.05.10 13:20



Питайте когато нещо не можете или не знаете как. Никой не се е родил научен, още повече, че ни се налага на "дърти"

години да сме на 'ти' с технологиите.

Та guslik ето линк как да се регистрираш. Ако имаш въпроси, питай.


Да имаш кураж не значи да не се страхуваш,а да си господар на страха си - Марк Твен

Тема Re:колко бързо действа Гливекнови [re: Buba67]  
Авторguslik (Нерегистриран)
Публикувано05.05.10 15:03



Джул, провери дали успях с регистрацията!

Редактирано от *jull** на 05.05.10 15:05.



Тема Re:колко бързо действа Гливекнови [re: guslik]  
Авторguslik (Нерегистриран)
Публикувано05.05.10 15:08



Пак сгреших - бУбА прости ми( така става като правя нещата в почивките само(



Тема Re:колко бързо действа Гливекнови [re: guslik]  
Автор *jull**Модератор (нощна птица)
Публикувано05.05.10 15:54



Не, все още не!

Ще познаеш по това, че никът ти ще се изпише
удебелен и в цвета, който си избрала. Продължавай, не се отказвай!



"Совите не са това, което са..."

Тема Re:колко бързо действа Гливекнови [re: *jull**]  
Авторguslik (Нерегистриран)
Публикувано05.05.10 16:24



Няма да успея днес, така,че весели празници на всички: ОбИчАм ВИ - ОбИчАЙТЕ СЕ!!!!!!





Тема Re:колко бързо действа Гливекнови [re: guslik]  
Автор tzveti61 (новак)
Публикувано10.05.10 10:29



Въпроса вече е : не колко бързо действа Гливека ами дали ще ни го дават, защото в МЗ измислят какви ли не критерий, за да може по-малко хора да получават лекарството. Ще видим в близките няколко дни дали някой ще пише, че има лекарство.



Тема Re:колко бързо действа Гливекнови [re: tzveti61]  
Авторguslik (Нерегистриран)
Публикувано10.05.10 13:03



Днес ще звъня в аптеката да питам дали е дошъл Гливека за м.май.



Тема Re:колко бързо действа Гливекнови [re: guslik]  
Авторguslik (Нерегистриран)
Публикувано10.05.10 13:12



Гливекът ни е дошъл - за този месец.



Тема Re:колко бързо действа Гливекнови [re: guslik]  
Автор tzveti61 (новак)
Публикувано10.05.10 13:39



Вие от къде го получавате? Ние сме към Онкоболницата в Дървеница и ме е страх да попитам, но ще го направя сега и ще пиша какво са ми казали.



Тема Re:колко бързо действа Гливекнови [re: tzveti61]  
Автор tzveti61 (новак)
Публикувано10.05.10 13:41



Още не е дошъл, към края на седмицата да се обадя.



Тема Re:колко бързо действа Гливекнови [re: tzveti61]  
Авторguslik (Нерегистриран)
Публикувано10.05.10 15:05



Към Шуменския диспансер сме!



Тема Re:критерий за продължаване на терапията с иматининови [re: guslik]  
Автор MamaD (ентусиаст)
Публикувано11.05.10 08:44



Критерии за продължаване на вече започнало лечение
Лечението продължава, ако са налице данни за стациониране или ремисия на заболяването, потвърдени с образните изследвания, както и при липса на противопоказания. Терапията се прекратява при прогресия на основното заболяване, както и при развитие на неприемлива токсичност.
Това го копирах от един линк, който Буба е дала в "Рак на дебелото черво", за което има моите хиляди благодарности!
Надявам се да се успокоите и да не се притеснявате предварително.



Тема Re:критерий за продължаване на терапията с иматининови [re: MamaD]  
Авторguslik (Нерегистриран)
Публикувано12.05.10 09:35



Мама Д,благодаря за сетен път.Утре сме за лека за м.май, и ще знам как да говоря или как да реагирам ако нещо не ми хареса при лекарката!!!!Ще трябва да ти благодаря във всяка тема тук в клуба , за да чуят повече хора....
ОБИЧАМ ВИ - ОБИЧАЙТЕ СЕ!!!





Тема Re: ДИАГНОЗА - ГИСТ, ЛЕКАРСТВО - ГЛИВЕКнови [re: duslik]  
Авторkerax (Нерегистриран)
Публикувано12.05.10 15:21



guslik, как се развиха нещата след операцията на съпруга ти, какво беше решението за лечение от комисията, имаше ли доказани метастази, както и какви мерки са му предписали във връзка със отстранения далак? Как се чувства има ли някакви проблеми с кръвната картина например? На мен ми направиха единствено антипневмококова ваксина, която била задължителна за хора с отстранен далак, като освен това пия и антистенокардин заради увеличените тромбоцити. Питах за други мерки лекарите но те ми казаха че засега не е необходимо. Занапред може периодично да ми предпишат някакви имуностимуланти. Постепенно се опитвам да правя леки физически упражнения, които засега ми действат добре. Ако и ти имаш някакви въпроси питай ако мога ще ти отговоря.



Тема Re: ДИАГНОЗА - ГИСТ, ЛЕКАРСТВО - ГЛИВЕКнови [re: kerax]  
Авторguslik (Нерегистриран)
Публикувано17.05.10 16:35



Здравеи kerax не съм влизала скоро в клуба и сега съм в едно кафе но ми е труднс заради осветлението оставям ти мой тел 0878 956616



Тема Re: Сутент при резистентни към Гливек пациентинови [re: guslik]  
Автор MamaD (ентусиаст)
Публикувано20.05.10 03:34




Това е филмче на сайта на Пфайзер за Сутент.
Основното е, че Сутент помага при резистентност към Гливек с вторични мутации в ексон 13 и 14 и не е ефективен при мутации в ексон 17 - 18.Ефективен е в някои случаи на първична резистентност към Гливек. Не че с нещо ще се промени лечението на някой според мутациите, но просто така, за информация го пускам. Тук за Сутент и ГИСТ няма нищо споделено.

Редактирано от MamaD на 20.05.10 03:35.



Тема Re:ГИСТ специалистинови [re: MamaD]  
Автормaйka63 (Нерегистриран)
Публикувано22.05.10 15:46



баща ми има диагноза Гист,но лек.комисия въВарна след прочит на епикризата и мнение за отлично свършена работа на хирурга ,не предписа нищо.а хирурга,извършил операцията,счита,че трябва лекарство гливек.какво да правим-да пратим досие и материал в Алексанровска или какво?кой може да предпише лекарсвото?



Тема Re:ГИСТ специалистинови [re: мaйka63]  
Автор MamaD (ентусиаст)
Публикувано22.05.10 17:28



На базата на епикризата от операцията и хистологичния резултат, онкологична комисия предписва лечението, лекуващия онколог изготвя протокол до МЗ, където го раглеждат и излизат с решение за отпускане на лекарството.
Защо хирургът смята, че трябва да се започне лечение? Какво Ви каза той? Дайте малко информация за хистологията, къде беше туморът, има ли метастази някъде?



Тема Re:ГИСТ специалистинови [re: мaйka63]  
Автор Buba67Модератор ()
Публикувано22.05.10 19:17



Ето критериите, на които трябва да отговаря болния, за да му бъде отпуснат Гливек.



Да имаш кураж не значи да не се страхуваш,а да си господар на страха си - Марк Твен

Тема Re:АДЮВАНТЕН ГЛИВЕК В БГнови [re: MamaD]  
Автор MamaD (ентусиаст)
Публикувано27.05.10 22:50



Майка63, kerax, днес ми казаха, че официално е взето решение за отпускане на Гливек за адювантно лечение на ГИСТ в БГ. Това е една чудесна новина! До дни ще се опитам да разбера как точно стоят нещата законово (нали се сещате - параграфи, точки, алинеи) и ще ви кажа.Мисля, че от следващия месец ще се разглеждат протоколи за адювантно лечение. Аз като разбера нещо, ще ви кажа.
Искам да ви помоля, да ми пишете на мейла youlianapopova@yahoo.com и да ми дадете име и тел. за връзка за да мога да ви съобщя за среща със специалисти на тема ГИСТ. Вие не сте регистрирани и друг начин за връзка няма. Не се притеснявайте, няма да ви безпокоя излишно! Ако имате познати с това заболяване, кажете и на тях , или вие ми пратете име и телефон.
Здраве и успех!



Тема Re:АДЮВАНТЕН ГЛИВЕК В БГнови [re: MamaD]  
Авторkerax (Нерегистриран)
Публикувано28.05.10 09:49



Благодаря МамаД, това е чудесна новина. Ще ти пиша на мейла веднага.



Тема Re:ASCO 2010 и ГИСТнови [re: kerax]  
Автор MamaD (ентусиаст)
Публикувано05.06.10 09:15



Тези дни приключи годишната среща на ASCO (American Society of Clinical Oncology). Давем линк към докладите свързани с ГИСТ.


Ако някой иска да се информира за други диагнози, да отиде на home 2010 Abstracts или search abstracts, да изпише в търсачката диагнозата, напр. breast cancer и ще види интересуващите го доклади.

Редактирано от MamaD на 05.06.10 09:29.



Тема Re:ПОКАНА ЗА СРЕЩА НА ПАЦИЕНТИ С ГИСТнови [re: MamaD]  
Автор MamaD (ентусиаст)
Публикувано19.06.10 11:19



На 03.07. 2010 ( събота) АПОЗ и приятели организира за групата, заинтересувана ог ГИСТ, микрофорум, с участието на двама от изявените специалисти-онколози, работещи с тази специфична локализация - д-р Жасмина Михайлова от клиниката по хематология към ВМА и Доц. Галина Куртева от клиниката по химиотерапия към СБАЛО - София. Форумът се организира в отговор на повишения интерес към информация, свързана с начина на живот на пациентите с ГИСТ. Моля Ви, в отговор на тази покана, за зададете своите въпроси, които особено Ви вълнуват и са важни за Вас, за да направим експозетата на лекторите максимално полезни и интересни!

Форумът ще се състои в Центъра за рехабилитация, намиращ се в двора на СБАЛО, ул. Пловдивско поле 6, София, от 11ч. До СБАЛО се стига с метрото, спирка Г.М.Димитров или с автобус №280. Осигурен е обяд на присъстващите. Разходите за път на пациентите, живеещи в други градове на страната, ще бъдат покрити срещу представяне на билет.
Надявам се да успеем да Ви бъдем полезни, което винаги е било наша неотменна цел!

Е. Адърска,
Председател на АПОЗ и приятели

Стефан Мандов,
Ръководител на група ГИСТ към АПОЗ и приятели


APOZ and friends
www.apoz.eu
1404 Sofia, Bulgaria
bl.53Е, ent.A, fl. 7, ap.19
Slavovitza str.,

tel: +35929811091
Green line: +35980011202
Mobile: +359889490089

Ако има промяна в началния час, аз ще ви кажа. Заповядайте!

Редактирано от MamaD на 19.06.10 11:23.



Тема Re:видео - среща в Dana Farber CI 04.2010нови [re: MamaD]  
Автор MamaD (ентусиаст)
Публикувано02.07.10 16:37




Това е линк към видеоматериал от срещата на специалисти с пациенти и техните близки, проведена през началото на април тази година. Срещата се казва "Да живееш с ГИСТ - 10 години прицелна молекулярна терапия. Лекциите не са на високо медицинско ниво, така, че и ние да можем да разберем.Организирана е от д-р Джордж Диметри и д-р Сюзън Джордж в Dana-Farber Cancer Institude.



Тема Re:видео - среща в Dana Farber CI 04.2010нови [re: MamaD]  
Авторguslik (Нерегистриран)
Публикувано05.07.10 12:39



Днес проверявам отзиви от срещата в събота- на ГИСТ приятели!!!!! Аз ли съм първа? Много се радвам, че се запознах с по-вечето от вас- ОБИЧАМ ВИ..... и се радвам,че сте добре!!!На мен ми хареса като цяло, но ми се искаше да имаше повече време да разговарям със всеки. ПРЕГРЪДКИ И ЦЕЛУВКИ ЗА ВСИЧКИ!!!!!!



Тема Re:нашата срещанови [re: guslik]  
Автор MamaD (ентусиаст)
Публикувано05.07.10 14:13



Здраст guslik! Имаше време, но на теб ти се наложи да си тръгнеш заради автобусът. Някои ходихме и на кафе и се прибрахме чак привечер. Трябваше да останеш, но следващия път. Освен това, нали знаеш, повечето не пишат тук.
Пиши какво стаба с изсл. за хромогранин. Стискам палци за добри резултати!
Лично аз съм доволна, че се запознах лично с хора с които бях контактувала само по тел. или мейл.
Доволна съм от обещаното съдействие от страна на д-р Михайлова по повод някаква идея за промяна в законите ни и да стане възможно и в БГ compassionate use на лекарства. Доволна съм от това, ч тя беше много приятно изненадана от нашата осведоменост. Доволна съм и от това което Стефан сподели от световната среща на ГИСТ и ХМЛ пациенти във Виена т.г.Доволна съм от начина по който протече срещата - нямаше монолог отстрана на д-р , а се получи една хубава дискусия. Накрая всеки задаваше своя въпрос.
Не съм доволна от признатия факт, че лекарите не са силни като гилдия в издействането на подобни "екстри" за пациентите си, не съм доволна от факта. че скоро тук клинични проучвания за ГИСТ няма да се провеждат, не съм доволна от това, че е очевидна незаинтересованоста от страна на специалистите по отношение на ГИСТ и лечението му (нямам предвид д-р Михайлова, а споделените между нас си случаи), а от лекцията стана ясно, че лечението и проследяването му е "уникално" (цитирам д-р Михайлова)
Стана ясно, адювантния Гливек в БГ е за 1 година. За неоадювантен изобщо не се и говори, а той понякога може да е и органосъхраняващ при операция.Стана ясно, че въпреки очевидната полза от мут. анализ при определена група пациенти никакво съдействие няма да има, всеки да се оправя сам. И всичко това защото няма икономически интерес и полза - много са малко пациентите.
Но, това е 1-вата ни среща, на следващата може да чуем съвсем други новини





Тема Re:нашата срещанови [re: MamaD]  
Авторguslik (Нерегистриран)
Публикувано06.07.10 13:02



Мама Д, радвам се,че срещата е продължила толкова и съжалявам,че не останах- имало е автобус в 6 ч., но късно разбрах...Всички ми харесаха - за болни изглеждаха много добре и е хубаво че е така, а ти направо ме очарова...Целувки за теб и за дъщеря ти...



Редактирано от *jull** на 08.07.10 12:15.



Тема Re:адреси за ДНК тест за КИТ и PDGFRAнови [re: guslik]  
Автор MamaD (ентусиаст)
Публикувано10.07.10 22:39



Приятели, в тези лаборатории тестовете за мутации в КИТ и PDGFRA се извършват безплатно.

BELGIUM
Contact Dr Raf Sciot or Dr Maria Debiec-Rychter,
Center for Human Genetics,
Catholic University of Leuven,
O & N Gasthuisberg,
Herestraat 49,
3000 Leuven,
Belgium

Maria.Debiec-Rychter@med.kuleuven.ac.be

В тази по-долу, направихме нашия тест.

GERMANY
Bonn
Universit&#228;tsklinikum Bonn - Institut f&#252;r Pathologie
(Reference pathology lab GIST for Germany)
Sigmund-Freud-Str. 25, D-53127 Bonn
www.meb.uni-bonn.de/pathologie
Prof. Dr. Eva Wardelmann
eva.wardelmann@ukb.uni-bonn.de
PD Dr. Sabine Merkelbach-Bruse
sabine.merkelbach-bruse@ukb.uni-bonn.de
Dr. Hans-Ulrich Schildhaus
hans-ulrich.schildhaus@ukb.uni-bonn.de

ITALY
Angelo Paolo Dei Tos M.D:
Dipartimento di Oncologia, Treviso
Azienda Unit&#224; Locale Socio Sanitaria 9 Treviso
Dr. Dei Tos email: apdeitos@ulss.tv.it
website: http://www.ulss.tv.it/

SWITZERLAND
Prof. Dr. Stephan Dirnhofer
Universit&#228;t Basel - Institut f&#252;r Pathologie
Abteilungsleiter Histo-Pathologie
Sch&#246;nbeinstrasse 40, CH-4003 Basel
Tel. +41 (0) 61 – 265 27 89, sdirnhofer@uhbs.ch

UNITED KINGDOM
Dr David Gonzalez de Castro
Head of Molecular Diagnostics
The Institute of Cancer Research and Royal Marsden NHS Foundation Trust
15 Cotswold Road, Surrey
SM2 5NG, UK
David.Gonzalez-de-Castro@icr.ac.uk
tel: +44 (0)20 8722 4266



Тема Re:Видео, презантациите от ASCO 2010нови [re: MamaD]  
Автор MamaD (ентусиаст)
Публикувано17.09.10 02:50




Това е видео, окло 25 мин., с резюме на презантациите от ASCO 2010 г. Говори Джонатан Трент, ГИСТ специалист, онколог, професор в MD Anderson, Tексас. Материалът е спонсориран от Новартис, набляга се на иматиниб и нилотиниб.

Редактирано от MamaD на 17.09.10 04:55.



Тема Re:Видео, презантациите от ASCO 2010нови [re: MamaD]  
Автор Kaлoянa_ (ентусиаст)
Публикувано17.09.10 04:34



МамаД, активирам ти линка, че при мен не се отваря





Тема Re:среща!нови [re: Kaлoянa_]  
Автор MamaD (ентусиаст)
Публикувано21.11.10 00:22



На 05.12.2010г. (неделя), от 11.00ч. в хотел Silver House, Симеоновско шосе N6, ще се проведе семинар за пациенти с ГИСТ, или техните близки. Лектор - доц. Галина Куртева (СБАЛО).


На който нещо не му е ясно, да ми пише на лични,на мейл, да ми звъни по тел.

Редактирано от *jull** на 21.11.10 07:46.



Тема Re:среща!нови [re: MamaD]  
АвторPurple spirit (Нерегистриран)
Публикувано19.01.11 11:37



Към МамаD ми е въпроса



Малко съм болна покрай малката ме потретва гърло и хрема и ЛЛ ми изписа да пия по схема "Енгистол",който е имуностимулант.. Аз незнам може ли в нашия случай да пия такова нещо ,обадих се на моя хематолог да го питам,той каза,че нямало нужда ,с лекарства или без хремата щяла да мине за 7 дни..Но това,което ме разколеба е,че моя хематолог,който би трябвало да е запознат с това,ми каза да ям грейпфрукти /уф,така ли се пишеше това/..а нали не може заедно с Гливек.
Знам,че Мама D много чете и е запозната,затова се обръщам към нея/пък и всеки ,който знае/,мога ли да пия имуностимулант,заедно с Гливек на фона на онкохематологично заболяване /CML/?
бЛАГОДАРЯ!



Тема Re:среща!нови [re: Purple spirit]  
Автор Buba67Модератор ()
Публикувано19.01.11 12:17



Преди да се включи mamaD, ето нейн постинг:



Да имаш кураж не значи да не се страхуваш,а да си господар на страха си - Марк Твен

Тема Re:среща!нови [re: Buba67]  
АвторPurple spirit (Нерегистриран)
Публикувано19.01.11 12:34



Да,благодаря ти,аз това го знам.
Питам дали мога да пия имуностимуланти.



Тема Re:имуностимулаторинови [re: Purple spirit]  
Автор MamaD (ентусиаст)
Публикувано19.01.11 21:05



Привет Пърпъл спирит! Радвам се, че си добре, па макар и с хрема!
Идея нямам дали можеш да пиеш този имуностимулатор. Не го знам това растение даже как се казва на БГ. Когато дъщеря ми е с хрема, не пие нищо. Течности, чайчета, нещо за отпушване на носа, рядко смуче стрепсилс, а 2 часа преди приема на Гливек - нищо. Иначе тя много рядко боледува, не взима никакви имуностимулатори, освен бъз по 2 с.л. на ден, ама и това забравя понякога. За t - течен аналгин, болка - ибупрофен.
Ако толкова ти се пие това дето са ти го изписали - пий го, но 16 часа след приема на Гливек (това му е полуживота). Не взимай парацетамол и грейпфрут не пий - пише го в листовката на лекатсвото. Пий други сокове, имаш избор. Хематологът ти, не, че не знае, просто е изключил, той и той нали е човек, не е компютър, не се занимава само с ХМЛ, а с всички левкимии. За твое спокойствие, можеш да питаш в Новартис, те там отговарят.



Тема Re:имуностимулаторинови [re: MamaD]  
АвторPurple spirit (Нерегистриран)
Публикувано20.01.11 10:19



Много ти благодаря ,МамаD!



Тема Re:среща!нови [re: Purple spirit]  
Авторggginka (Нерегистриран)
Публикувано22.01.11 13:39



От пет скенера-Варна излезе, е имам единична хиподенсна лезия - 7.5 мм, с резки очертания и без повишен глюкозен метаболизъм. може ли някой да ми обясни?



Тема Re:среща!нови [re: ggginka]  
АвторMD (Нерегистриран)
Публикувано22.01.11 20:12



Къде се намира лезията, от какво боледувате и първи РЕТ-СТ ли ви е това?



Тема Re:среща!нови [re: ggginka]  
Автор MamaD (ентусиаст)
Публикувано22.01.11 21:24



Ако сте с ГИСТ и се лекувате с Гливек, лезиите стават хиподенсни (кистообразни) и не се насищат с радиофармацевтика, т.е. това е добър отговор на болеста към лечението.
Това е моят отговор на непрофесионалист.



Тема Re:среща!нови [re: MamaD]  
Авторggginka (Нерегистриран)
Публикувано22.01.11 21:54



Благодаря! Да с ГИСТ съм. Аз съм тази, която попита д-р Куртева какво да пие за киселини след 3 и половина години на Гливек. МамаД, искам още нещо да те попитам. Моят e-mail е: ggginka@abv.bg, ако искаш изпрати ми твоят.



Тема Re:среща!нови [re: MD]  
Авторggginka (Нерегистриран)
Публикувано22.01.11 21:59



Лезията ми е на черния дроб. Диагнозата ми е Гист. От 3 и половина години съм на Гливек и това ми е първи ПЕТ скенер.



Тема Re:среща!нови [re: ggginka]  
Автор MamaD (ентусиаст)
Публикувано23.01.11 09:32



Здравей мила!
Ако това нещо преди не се е виждало на скенерите, консултирай се с онколог, дай диска да го види доктора който е правил предишните ти скенери и се вслушай в това, което МД ще ти каже, той е Специалистът.

Писах ти и на мейла.

Редактирано от MamaD на 23.01.11 09:51.



Тема Choi criteria и ГИСТнови [re: MamaD]  
Автор MamaD (ентусиаст)
Публикувано23.01.11 17:20



Приятели, засегнати от ГИСТ, не забравяйте, че при образните изследвания, оценката на отговора от лечението не се прави според RECIST, а според Choi criteria, не се притеснявайте от това, че лезиите ви продължават да се виждат и след години лечение, следете за тяхната денсинометрична плътност при КТ или за метаболитната им активност при ПЕТ.
Давам ви линк към интервю с д-р Чой





Тема Re: Странични ефектинови [re: MamaD]  
Автор MamaD (ентусиаст)
Публикувано27.01.11 23:11



Аз си продължавам монолога


Давам линк към видео с лекция на Heidi Kong MD, дерматолог, за страничните ефекти при лечение с инхибитори на тирозин киназа (Гливек , Сутент, Нексавар) проявяващи се по кожата, като екзема, задържане на вода, ръка/крак синдром, промяна на цвета на косата и кожата и др.




Тема Re: Странични ефектинови [re: MamaD]  
Авторggginka (Нерегистриран)
Публикувано28.01.11 12:29



Не е монолог!


Ние следим твоите линкове и ти глагодарим, че споделяш с нас.



Тема Re: Странични ефектинови [re: MamaD]  
Авторguslik (Нерегистриран)
Публикувано28.01.11 19:24



Вкл. си телефона-имам инфо за лепенките....



Тема Re:адреси за ДНК тест за КИТ и PDGFRAнови [re: MamaD]  
Авторtiti (Нерегистриран)
Публикувано07.02.11 19:47



Zdraveite! Mojete li da mi kajete kakva e protzedurata, za da se izprati za izsledvane Gist za geneti4en analiz v laboratoriq v 4ujbina i naistina li e bezplatno? Blagodarq predvaritelno:)



Тема Re:как да изпратим блкчета за ДНК анализнови [re: titi]  
Автор MamaD (ентусиаст)
Публикувано07.02.11 21:07



Titi, в тази лаборатория направихме теста :
GERMANY
Bonn
Universit&#228;tsklinikum Bonn - Institut f&#252;r Pathologie
(Reference pathology lab GIST for Germany)
Sigmund-Freud-Str. 25, D-53127 Bonn
www.meb.uni-bonn.de/pathologie
Prof. Dr. Eva Wardelmann
eva.wardelmann@ukb.uni-bonn.de
PD Dr. Sabine Merkelbach-Bruse
sabine.merkelbach-bruse@ukb.uni-bonn.de
Dr. Hans-Ulrich Schildhaus
hans-ulrich.schildhaus@ukb.uni-bonn.de
На мейла пишете писмо с кратко описание на ситуацията и молба да се направи ДНК тест за мутации в КИТ и тромбоцитния растежен фактор (PDGFRA), прикачвате цялата документация по заболяването-епикриза, хистология и имунохистохимия. Всичко трябва а е професионално преведено на английски, или немски. Aко имате съмнения за ГИСТ без мутации в KIT и PDGFRA, може да попитате , дали биха направили тест за BRAF мутации и SDH мутации. После чакате отговор (макс. до 2 седмици) и, ако той е положителен, изпращате парафинови блокчета с DHL, или друга куриерска фирма. Куриерскит фирми имат изисквания за пратки от този род, предварително ги попитайте какво трябва да направите за да изпратите блокчетата. Тестът е безплатен, но става бавно - месеци. Ако не получите отговор до 2 седмици, пишете на друга лаборатория. Аз съм писала на мейла на проф. Варделман.
Резултатът е от значение при мутация в ексон 9 на КИТ протеина- тогава бихте могли да настоявате за лечение с 800мг. Гливек, или Сутент. В останалите случаи, резултатът от ДНК анализа няма да има отношение към лечението, защото препаратите, които се прилагат при разни други мутации, не са одобрени за лечение. Ако се окаже, че сте с мутация в ексон 11 на КИТ, ще сте спокойни, че това е мутацията, която е най-подходяща за лечение с Гливек.
Ако имате проблем - питайте!

Редактирано от MamaD на 07.02.11 21:09.



Тема Re: ДИАГНОЗА - ГИСТ, ЛЕКАРСТВО - ГЛИВЕКнови [re: snejito_78]  
Авторtan (Нерегистриран)
Публикувано07.03.11 17:06



Чета в сайта цялата информация, но за разлика от вас ние сем на по-ранен етап и незнаем какво да правим, преди 1 месец сме оперирани от рак на стомаха, след направена хистоматика, казаха че е ГИСТ, все още не ни е готова епикризата. Искам да попитам какво да правим от тук нататъка? С онколог ли трябва да се срешнем след като вземем епикризата, за да назначи лечението? Хирурга който ни оперира може ли да назначи лечение? След колко време след операцията се почва лечение с Гливек? Благодаря предварително



Тема Re: ДИАГНОЗА - ГИСТ, ЛЕКАРСТВО - ГЛИВЕКнови [re: tan]  
Автор guslik_33 (любяща съпруга)
Публикувано07.03.11 21:21



Здравей,tan...С документите от отделението и епикризата,хирургът оперирал ви ще трябва да ви изпрати на комисия-обикнов. е в хирургичен кабинет ,където комисията е от хирург,химиотерапевт,радио- и лъчетерапевт.Тази комисия решава какво ще е лечението нататък,но щом са ви казали ,че е ГИСТ- лечението е с Гливек.Комисията изготвя протокол до МЗ за отпускане на Гливека-той е скъпичко лекарство, МЗ връща одобрен или неодобрен протокола/дано да е първото/ и до 1 м. ще си го получите от аптеката на диспансера.Пиша като че ли неразбираемо,но искам с две думи да ти кажа всичко....Зависи къде са ви правили операцията,зависи къде живеете-не питам от любопитство,защото в България са така нещата-не може да живееш в Русе ,а да си диспансеризиран във Варна.При нас съпругът ми е с ГИСТ-но по добро стечение на нещата го оперираха в Шумен и там ни е района за диспансеризация...Давам ти ел.адрес- пиши ми ако искаш още нещо да питаш,ако мога ще ти отговоря,ако не - тук в клуба има ветерани в тази област, ще помогнат със всякакви съвети-m_d_p1975@abv.bg, и горе главата,животът продължава-битката също...

Продължаваме темата

Редактирано от *jull** на 07.03.11 23:22.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.