Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 04:04 20.04.24 
Взаимопомощ
   >> Клуб за борба с рака
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | (покажи всички)
Тема Re: Re За ГИСТнови [re: guslik3]  
Автор MamaD (член)
Публикувано25.12.09 09:26



Здравей guslik3. Не се притеснявай от страничните ефекти на Гливек, в повечето случай след първите 3-4 месеца се свеждат до гадене 15 мин. след приема на хапчетата и задържане на вода - подпухва ти около очите, глезените. Ето линк към листовката му


За отпускането му от МЗ, трябва с номера на протокола да се звъни в лекарствен отдел на МЗ, там една "мила" лекарка - Велковска май беше, ще ви каже как вървят нещата.Тел. който аз имам в МЗ е 02/930-12-87 .Преди почване на лечение съпругът ти трябва да си направи скенер на абдомен и малък таз с венозен контраст. Може да направите и ПЕТ/КТ във Варна. Дали е късно след 3 месеца - за Гливек никога не е късно - действа на всички ГИСТ клетки където и да се намират в тялото. Разбира се, колкото по-бързо започне лечението - толкова по-добре. Когато го получите, хубаво разпитайте химиотерапевта си за това как и кога да го взима, също и за хранителния режим, също и за контролните прегледи - прави се скенер 2 месеца след почването на лечение, после на 3-4 месеца. Понеже му предстоят доста скенери, добре е да се спрете на съвременен апарат - те са много щадящи за пациентите, не се пие урографин, а самото облъчване е незначително. Такъв е напр. този в "Св. Екатерина" - 320 детекторен компютърен томограф "Aquilion ONE"- Toshiba . Намерете си онколог с някакъв опит с ГИСТ и Гливек. Това не е лесно.
За проблеми с отпускане на лекарството можеш да се обърнеш и към АПОЗ. В момента хората с ГИСТ правят стъпки за регистриране на пациентска организация към АПОЗ. За хората с редки забилявания, такива организации са много важни. За да се регистрира съпругът ти ми прати на мейла youlianapopova@yahoo.com име и фамилия и тел за връзка, аз ще го дам на човека който се занимава с това. Това е сайтът на АПОЗ.
Ако имаш някакви други притеснения - питай.
А сега ти желая честита Коледа и весели празници

Редактирано от MamaD на 25.12.09 09:31.



Тема Re: Re За ГИСТнови [re: MamaD]  
Авторguslik (Нерегистриран)
Публикувано14.01.10 13:37



Честита новата 2010 г. на всички от "нашия" клуб!!!!Дано когато четем тук да са все същите имена,да няма нови, и все по-вече от тук присъстващите да касват,че нещата при тях се подобряват!!!!
Ние имаме лошият късмет да се разболеем,т.е. нов онкоболен,та чакаме МЗ да подпише за 2010г. договор с дистрибуторите, та чак тогава да получим ГЛИВЕК.А , може до тогава да е късно и ето ти ИКОНОМИЯ......
Благодаря,че ви има всички, да вдъхвате кураж...



Тема Re: Re За ГИСТнови [re: guslik]  
Автор MamaD (член)
Публикувано14.01.10 15:57



Писах ти



Тема Re: Re За ГИСТнови [re: guslik]  
Авторdgp (Нерегистриран)
Публикувано21.01.10 10:53



Здравейте!
От няколко месеца чета всички мнения от този форум. Причината е, че мой близък е с диагноза ГИСТ от пролетта на 2009 г. Все още не му е разрешено лечение с ГЛИВЕК. Сега чакаме отново разрешение от комисията на МЗ.
Както сигурно знаете, тревогата и чувството за безсилие са големи.
Не зная какво ще правим ако пак му бъде отказано лекарството.
За частно лечение ми е трудно да мисля, защото липсват средства.
Остава единствено надеждата и трудното чакане! Не знаем към кого да се обърнем за съдействие. Желая Ви успех!



Тема Re: Re За ГИСТнови [re: dgp]  
Автор MamaD (член)
Публикувано21.01.10 17:51



В България Гливек за адювантно лечение не се дава. Предписва се само за рецидивирали или метастазирали ГИСТ. След отстраняване на първичния тумор, ако не е метастазирал се препоръчват скенери на 3-4 месеца през 1-вата година, а след това на 6 месеца. Ако ГИСТ рецидивират, тогава се дава Гливек - онкокомисия отново разглежда случая, предписва се лечение с Гливек (то дуго няма какво да се направи) и лекуващият онколог пуска протокол за отпускането му до МЗ. Вашият случай какъв е? Какви са резултатите от образното проследяване досега? И да знаете - никой не може да ви откаже лечението с Гливек. Няма просто какво друго да ви предложат. Може да се забави с 2-3 месеца, но да го откажат не може.

Редактирано от MamaD на 21.01.10 17:59.



Тема Re: Re За ГИСТнови [re: MamaD]  
Авторdgp (Нерегистриран)
Публикувано23.01.10 10:23



Здравейте Мама Д!
Питате ме какъв е нашият случай. От месец юни до сега освен контролни ехографии и една контрола с тумормаркери (не зная дали се изразявам правилно) друго не е правено. Вероятно обаче има някакво усложнение, защото има нов протокол изпратен до МЗ, чиито отговор чакаме от месец.
Друго нищо не сме правили. Благодаря Ви за информацията, която споделяте относно ГИСТ! Чрез Вас получих по- подробна представа за това, което ни сполетя и какво можем да очакваме за в бъдеще. Особено полезен е и споделеният опит на хора със същият проблем. Искам да ви попитам имате ли информация относно продуктът НАТАНАЛ- екстрат от свеж чесън и др. билки на фирмата "ХЕРБАЛ"? Дали би имал положителният ефект, за който пише в листовката и при ГИСТ? Ако и други имат информация или положителен опит с приложението му моля да споделят.
Искам да споделя още нещо, което ме измъчва. Казвате, че в България Гливек се изписва само, когато болеста напредне и рецидивира. Тябва ли да се стигне до сериозни усложнения и безизходица, за да започне да се помага на болният човек. Как мислите, правилна ли е тази политика на нашата страна относно нещастието на хората?!!! И не е ли по- човешко да се предотврати развитието на рака вместо да се чака метастазиране и чак тогава да се прави нещо от МЗ. Как ние обикновените българи с една заплата да си позволим допълнително лечение!





Тема Re: Re За ГИСТнови [re: dgp]  
Автор MamaD (член)
Публикувано23.01.10 12:14



Здравей dgp! Аз също нищо не знаех когато това се случи с нас. За това споделих това което научих, за да не се лутат хората като мен.
Казваш, че от юни нищо не е направено освен ехографии и туморен маркер. А какво се случи юни 2009? Операция и отстраняване на първичен тумор? Ако е така, и тогава ГИСТ не е бил метастазирал не е имало нужда от Гливек. Приложението на адювантен Гливек не е стандарт в България. Защо? Да ти кажа честно не ми се говори. До някъде има някакъв резон. Адювантния Гливек и в САЩ не е задължителен. Прилага се според риска от рецидив. След като сега са предприети мерки от онколозите за отпускане на Гливек, значи има рецидив. Не се притеснявайте - направено е каквото трябва. До месец след пускането на протокола трябва да има развитие на нещата - или ще имате лекарството, или не. Ако се случи 2-рото, взимате номера на протокола, името и ЕГН на пациента и почвате да звъните в МЗ.
И нещо друго, много важно - ГИСТ не се следи с ехографии, а задължително със скенер с контрастно вещество, или ПЕТ скенер. На ехограф корем и черва изобщо не се виждат добре. Вижда се добре черен дроб. Туморни маркери за ГИСТ няма. Безмислено е да ги правите.
Как се определя риска при ГИСТ - зависи от локализацията на първичния тумор, размерът му, митотичния индекс, дали при диагностицирането му е метастазирал, дали при отстраняването му е рупторирал и мутационния статус.
За сега няма поводи за притеснение - чакате Гливек за да почнете лечението и не пропускайте да направите скенер с контраст или ПЕТ скенер непосредствено преди него, защото после няма как да се проследи отговора на ГИСТ към Гливек. Ако имаш въпроси - питай, ако мога ще помогна.Успех!

PS На каква възраст е болният?

Редактирано от MamaD на 23.01.10 12:30.



Тема Re: Re За ГИСТнови [re: MamaD]  
Авторdgp (Нерегистриран)
Публикувано23.01.10 13:11



Аз отново съм тук.
Предположили сте точно, операция и отстраняване на първичен тумор на тънкото черво. Пропуснах да го отбележа при предишноте си включвания. Това през месец април. А сега Ви писах какво се случва. Благодаря за съветите. А нещо да ми кажете за Натанал? До скоро!



Тема Re: Re За ГИСТнови [re: dgp]  
Автор MamaD (член)
Публикувано23.01.10 13:36



И аз съм тук, още малко и ще изчезвам на работа.
За Натанал и всякакви други билки и добавки преди почване на лечението - да! Всичко каквото му понася на болния за подсилване на имунитета може да се предприеме. Тук има безценна информация. Изберете си някаква схема съвместима с общото състояние на болния. Попаднах преди време на публикация за зелен чай (разбира се тава дума за екстракт от основната му съставка) и ГИСТ, може да вземете някакви капсули.
Когато почнете лечението, вече ще трябва много да се внимава с хранителните добавки и билките. Натанал понякога дразни стомаха, Гливек също, но за сега ако се понася добре, може да се приема. После става малко трудно, че от Гливек пада хемоглобина, тромбоцитите, левкоцитите, но при вас стомахът е в наличност и по-лесно се управляват нещата. Аз по-горе съм писала защо трябва да се внимава с билките при прием на Гливек. Страничните ефекти от лечението поюти отшумяват след първите месеци на прием.
Казваш, че първичния тумор е на тънки черва. Добре е да направите мутационен анализ на c-kit протеина (този дето подава фалшиви сигнали за деление при ГИСТ), защото при ГИСТ на тънки черва в 1/3 от случаите се наблюдава мутация в ексон9 на c-kit и тогава се дава 800мгр на ден Гливек, а не 400. Но и да не го направите, че хем е бавно, хем е скъпо ще ви качат дозата, ако ГИСТ не се повлиява добре от Гливек. Аз по този въпрос съм постнала доста неща, може да прочетеш. Има и една "оферта" за такъв тест и тук в БГ. Дала съм линк към Български Онкологичен Институт, ама за сега доста противоречиви неща чувам и то от лекари за там. Нищо не пречи да се обадиш и да поразпиташ.



Тема Re: Re За ГИСТнови [re: dgp]  
Автор мaмчe ()
Публикувано23.01.10 13:36



Тук ще намериш всичко за натанала.



"Здраве заслужава този, който умее да се бори за него."/Л.Ковачева/



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.