Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 07:11 04.07.24 
Взаимопомощ
   >> Клуб за борба с рака
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | >> (покажи всички)
Тема Утре първа химиотерапия  
Автор binhi (непознат )
Публикувано19.11.07 15:07



Здравейте,утре ми е първото вливане,боже колко ме е страх не мога да спя от няколко дни,смазана съм,СТРЕХ МЕ,по принцип не се чуствам добре,страх ме че ще стана още по зле след това,все още се чудя взех ли правилното решение,казаха че понеже съм млада на 26 год. искат да направят 4 курса за да са на 100% сигурни 4е всичко ще е наред за в бъдеще,защото химиото няма да ме лекува,защото всичко е хванато в началото Стадии 1,комисията реши така,ако беше 1 човек но го решиха 10 в Онкологията,казаха да си купя перука,много ме е страх полудявам,мисля че не мога да се справя.ПОМОГНЕТЕ МИ



Тема Re: Утре първа химиотерапиянови [re: binhi]  
Автор cлeпeц (непознат )
Публикувано19.11.07 15:13



Момиче, стегни се! Горе главата и само позитвини мисли.. Какви са тези страхове..?? Щом е хванато в началото шансът да се опровиш напълно е ОГРОМЕН! Химиотерапията не боли, но се подготви с някакви хапчета за гадена.. Ако имаш възможност си вземи Зофран от 4 мг..
А за косата - няма какво да се страхуваш - и да падне, после пак ще поникне.. Днес с моята майка ходихме до Амоена и мерихме сумати перуки.. По едно време даже ни хареса


Сега ускам да се успокоиш и да си мислиш само едно - как химиотерапията ти помага.. За да може тя наистина да ти помогне.. Не се подавай на лоши мисли, защото така само си вредиш..
Аз съм с тебе и можеш да докладваш веднага след химиото как си!
Прегръщам те много и наистина, моля те, УСПОКОЙ ТОПКАТА!



Тема Re: Утре първа химиотерапиянови [re: binhi]  
Автор AйeзCeдaй ((бойна))
Публикувано19.11.07 15:21



Ще ми позволиш с мойте 10 години в повече да ти се накарам.
Няма от какво да се страхуваш. Стегни се.
От полудяване файда няма.
Отиваш с нагласата, че всичко това е една терапия, която трябва да направиш. И това е.

Всичко, което е за твое добро, и за здравето ти е правилно...

ЪЪЪЪ, не разбрах кое ще стане по-зле. Химиото ли? Кое?

Разбира се, че ще справиш.
Какво ще ти вливат? Казаха ли ти?

Косата започва да пада малко преди второто вливане. Така че имаш още време да си избереш перука.



Тема Re: Утре първа химиотерапиянови [re: binhi]  
Автор N_O6O6 ()
Публикувано19.11.07 15:28



Утре ще бъда в диспансера в Младост за сцинтиграфия. Ако вливаш там можем да се видим и да поговорим. Не се страхувай, няма веднага да започне да ти се гади, набави си зофран или нещо друго против повръщане и няма да имаш проблем.



Тема Re: Утре първа химиотерапиянови [re: cлeпeц]  
Автор Юлия 48 (член)
Публикувано19.11.07 15:37



Моляте да се успокоиш, всичко е вътре в главата ти ,мисли си само хубави неща,когато с дъщеря ми бяхме по- болниците ,тя също много се страхуваше от химиото,но там се запознахме с жени които са минали по този път ,и те самите казваха че няма нищо страшно, и че всичко е до нагласа ,даже някой от тях са ставали и са ходели и на работа след това.
А имаше една жена от Смолян, която разказваше,че толкова била уплашена от всичко което била чувала за химиото, и за гаденето,че като започнала вливката и тая викала......... сестра от тази вливка много ми се драйфа ........
пък сестрата и казала ,че как ще ти се .......... като аз още несъм ти включила системата.
Станала за смях и умряла от срам,и тогава разбрала,че всичко е до вътрешна нагласа.
Горе главата,ти си силна ,ще се справиш,ПОМНИ НИЩО И НИКОЙ НЕМОЖЕ ДА ЗАСТАНЕ НА ПЪТЯ ТИ ,ТИ ЩЕ СЕ СПРАВИШ. ВЯРВАЙ В СЕБЕСИ, И ЩЕ ПОБЕДИШ!!!



Тема Re: Утре първа химиотерапиянови [re: binhi]  
Автор lumixx (Любознателна )
Публикувано19.11.07 15:46



Трябва да си по-спокойна, защото стахът е лош съветник. Мисли позитивно и вярвай, че си взела правилното решение. Аз съм сигурна, че е така и, че всичко ще мине добре.
Стискам ти палци и вярвам заедно с теб!
Прегръщам те и утре чрез мислите си ще бъда с теб.



Тема Re: Утре първа химиотерапиянови [re: lumixx]  
Автор *jull** (())
Публикувано19.11.07 15:53



Спокойно, миличка! При всеки случай е различно. На съпруга ми от химията не му падна НИТО ЕДИН КОСЪМ! Не се самопрограмирай предварително в тази посока. Напротив - задай си положителна нагласа!
Я, виж колко хора тук ще ти стискат палци! Така, де, няма да се излагаме!


Когато се страхувах като малка (а тогава страховете са големи!) си представях, че съм героиня от приказка или филм. И така се вживявах в ролята си, че вършех чудеса от храброст (например прекосявах сама тъмния коридор или не гъквах на зъболекар!)

Така че се преобрази в една смела валкюра - и напред! До пълно унищожение на врага!

Прегръщам те!





Тема Re: Утре първа химиотерапиянови [re: lumixx]  
Авторbinhi (Нерегистриран)
Публикувано19.11.07 15:55



Милички за пореден път,ми помагате и за което ви благодаря от цялото си сърчице.Незнам какво ще ми се влива.Имах впредвид че по принцип сам с слаба имунна система ето и сега мах се разболявам боли ме гарлото и ме втриса,страх ме е след курсовете хими да не ми се унищожи повече имунната система.Незнам все си мисля че косата ми няма да порасне както е в момета,никога повече заради стрес а имам в момента разкошна коса.



Тема Re: Утре първа химиотерапиянови [re: binhi]  
Автор *jull** (())
Публикувано19.11.07 16:04



Много е вероятно да те втриса (и всичко останало) от нерви! А ако състоянието ти не позволява, може и да не ти правят химия. Остави на лекарите да преценят тези неща. А за подсилване на имунната система има много начини. Спокойно!





Тема Re: Утре първа химиотерапиянови [re: binhi]  
Автор Юлия 48 (член)
Публикувано19.11.07 16:05



Небой се ще ти порасне, и ще бъде още по-хубава и по- разкошна от сега.

.А сега се успокой,поеми дълбоко въздух,ще видиш всичко ще е наред!
Прегръщам те силно,утре ще мисля за теб,като за своя собствена дъщеря,и ще ти изпратя своята положителна енергия,и така ще се справиш по лесно.



Тема Re: Утре първа химиотерапиянови [re: binhi]  
Автор AйeзCeдaй ((бойна))
Публикувано19.11.07 16:16



Ей, ще ти дърпаш ушите, да знаеш...



Стига с тая коса, бе жена....
Ще порастне. И по-гъста и по-здрава. Без майтап. И къдрава. И аз така цял живот си мечтаех за къдрава коса. Е Господ ме послуша...
Сега, след химиото съм като след перманант...

Сега. Психиката е много мощно оръжие. Втриса те, щото си се панирала от всякъде. Недей. Послушай ме. И аз съм минала по този път. Точно преди една година (31/10/2006) ми беше първото вливане.
Мисли си само хубави неща. Е, верно, има малко гадни последствия, но какво от това. Ще мине и за замине. Мисли си как след една година ще идеш на море, на екскурзия.. Ще се съберем за винце и мезе клубарите.

Прочете в спавочника за имунната система. Храни се здравословно. Води нормален живот. Ходи си по разходки. Повтаряй си, че химиото трепе всяка ракова клетка, която може да се намира някъде из организма ти...
Че ти помага да бъдеш по-здрава...

Целувам те. С тебе сме всички тук...



Тема Re: Утре първа химиотерапиянови [re: AйeзCeдaй]  
Автор sv3 (новак)
Публикувано19.11.07 18:19



Ако продължаваш така,ще повръщаш от страх а не от химията.Аз минах две вливания без повръщане,само страшно гадене,но се овладява с лекарства.На мен големия страх ми бяха вените,понеже вените са ми лоши,а съм оперирана и на двете гърди и не знам коя ръка да пазя ,но засега нямам проблеми.Така , че се стегни, след няколко дни ще видиш ,че сме прави



Тема Re: Таксолнови [re: sv3]  
Авторslu4aen (Нерегистриран)
Публикувано19.11.07 18:29



Здравейте момичета,пожелавам ви да победите проклетата болест.Всеки си има своите страхове,а сега аз ще ви разсмея с мойте проблеми.Имам сестра на която и предстои химиотерапия с Таксол.Тя е журналистка и някой и е казал, че от Таксола се дебелее.В момента в къщи е истерия,търсят се връзки за смяна на лекарството и никой от домашните не може да овладее положението.Не знам дали да се смея или да се ядосвам,но времето тече,аз не мога да накарам сестра си да отиде на вливане.Дайте съвет.



Тема Re: Утре първа химиотерапиянови [re: binhi]  
Автор vesela.bgМодератор (гърмян заек)
Публикувано19.11.07 19:12



Миличка, косата расте още по-хубава след това, вервай ми!

А това не ми харесва, че се разболяваш. Премери тази вечер и утре сутрин температура. Изпий един Фервекс и утре непременно, ако пак е така, да кажеш на лекарите. В такива ситуации не се прави химиотерапия.
Ама си мисля дали не соматизираш? От страх от химиотерапията?

Нема начин да нема начин!
Животът виси не на косъм, а на връзки!


Тема Re: Утре първа химиотерапиянови [re: binhi]  
Автор Гaмбa ()
Публикувано19.11.07 20:48



Момиче,просто не се паникьосвай ,удари по масата и си кажи ,че ще се справиш и приеми всичко като едно изпитание за волята ти и след година когато всичко отмине ще бъдеш горда със себе си.Косата не е по-важна от цялото ти АЗ и това са съвсем дребни детайли които не трябва да те притесняват,какво като ти окапе ,който те обича и разбира ще продължи да го прави без значение дали имаш коса или не,ако е обратното ,ти за такова нещо ли мечтаеш?
Измери си температурата утре и ако имаш кажи на докторите .Пожелавам ти успех и искрено се моля Господ да е с теб,ще успееш бъди сигурна ,повярвай си !



Тема Re: Таксолнови [re: slu4aen]  
Авторблara (Нерегистриран)
Публикувано19.11.07 21:04



Олеееееееее случаен, това възможно ли е??? Не мога да повярвам, още повече ,че се отнася за интелигентен човек като сестра ти... Нима не разбира ,че не всичко в този живот е суета на суетите!!! Не бива да иска смяна на лекарството, това е най-висока генерация....Какво значат килограмите ако си болен!!! Опитайте се да й обясните! Като приключи с лечението пак ще влезе във форма... но дори и а не е като преди, има други по-важни неща!!! А на теб миличка УСПЕХ утре!!!



Тема Re: Таксолнови [re: блara]  
Автор N_O6O6 ()
Публикувано19.11.07 21:17



Абе хора, как може да сте толкова суетни! Какво е това косата, килата...
Стегнете се и премерете нещата. Кое е по-важно? Фигурата и косата се възстановяват, а другото...
Преди да ме оперира хирургът ми каза /колкото и грубо да звучи/ избирай - саката или мъртва? Познайте какво избрах.
Много е прав Гамба, който ви цени ще ви приеме каквито сте и тези временни недостатъци няма да са от значение, а ако някой се отдръпне от вас - просто той не ви е заслужавал.



Тема Re: Утре първа химиотерапиянови [re: Гaмбa]  
Авторbinhi (Нерегистриран)
Публикувано19.11.07 22:47



Боже ако знаете какъв стимул ми вдъхнахте,колко много съм ви благодарна,все още съм притиснена но не чак толкова.Току що гледах филм казва се тайната(The sekret)Филм за позитивното мислене,научно доказателство как човек предизвиква всичко сам.Знаете ли колко пъти преди да се случи това със мене съм си викала какво ли е да си болен от рак,как ли се справят хората с тази болест,аз не бих могла.Смятам че аз съм си докарала това състояние,мъкар че един доцент каза че специално всички родени след 80-та с такива заболявания за тяхното сястояние е виновен Чернобил.Дано всичко е наред,дано съм добре,дано не се доразболея повече до утре защото искам да свършва по бързо,не искъм да ме връщат.Прегръщам ви всички



Тема Re: Утре първа химиотерапиянови [re: binhi]  
Автор lumixx (Любознателна )
Публикувано20.11.07 05:53



Дано вливката да мине възможно най-леко. С теб сме! Успех!



Тема Re: Утре първа химиотерапиянови [re: lumixx]  
Автор cлeпeц (непознат )
Публикувано20.11.07 09:55



BINHIII, да пишеш как си!!!
Прегръщам те!



Тема Re: Утре първа химиотерапиянови [re: binhi]  
Автор AйeзCeдaй ((бойна))
Публикувано20.11.07 09:58



Копгато се почувстваш добре и имаш желание, пиши ка е било. Какво казаха лекарите, как мина първото вливанр, какво ти дадоха...

Горе главата. Целув и прегръд



Тема Re: Утре първа химиотерапиянови [re: AйeзCeдaй]  
Автор binhi (непознат )
Публикувано20.11.07 21:00



Здравейте след един дълаг ден по кабинетите съм вкъщи болна съм грип,но казах на лекарите че съм добре и да ми направят химиото бях казала че ще го почна,мисля че мина добре представях си че системите убиват всичко лошо в мене.Като надрусана съм вече 5-6 часа,но мисля че е и от грипа.Предписаха ми за гадене ЦЕРУКАЛ,но в листовката пише че е противопказен при тумори и незнам да го пия ли ако ми се наложи.Мерише странно в стаята и коридора на Химиото дори и сега след като се изкъпах усещам че и аз мериша на това,може би е някакво лекарството.Отново се сблъсках с противоречиви мнения на доктори и затова продължавам да се чудя взех ли правилното решение.Сега чакам момента с падането на косата искам да сварши и това.Прегръщам ви.



Тема Re: Утре първа химиотерапиянови [re: binhi]  
Автор cлeпeц (непознат )
Публикувано20.11.07 21:36



Миличка, прегръщам те много силно!
Почивай си сега, но един съвет от мен.. Ако Церукала не ти помага, не се мъчи и потърси нещо по-сериозно като Зофран.. По-добре се подготви, защото когато правиха първо вливане на мама се проклех заради това, че не бях подготвена за гаденето, което дойде след няколко дни.. При теб може и да го няма естествено.. На всеки различно му понася..
Пии много течности! И да ядеш! Сокове също - от моркови, ябълки, червено цвекло, грепфрут!
И не се поддавай на мисълта, че ще ти става лошо.. Я ти стане, я не!
А за косата - не му мисли ама хич.. И да падне - пак ще поникне.. Мисли само за процедурата, която помага на организма ти да се пребори с тия гадове!



Тема Re: Утре първа химиотерапиянови [re: binhi]  
Автор *jull** (())
Публикувано20.11.07 23:34



"Отново се сблъсках с противоречиви мнения на доктори"

Какво искаш да кажеш?! Пред теб ли коментират!



Тема Re: Утре първа химиотерапиянови [re: *jull**]  
Автор N_O6O6 ()
Публикувано21.11.07 09:00



Браво момиче, както виждаш не е толкова страшно. Но този церукал е много слаб - за обикновени стомашни разстройства. Дано да ти мине по-леко гаденето.
Относно миризмата - мен ме преследваше дълго време. Чаршафчето, което си носех за химиотерапия, въпреки, че го прах с омекотители и т.н. не престана да ми мирише на химикали и накрая хо изхвърлих. Документите също ми миришеха - просто миризмата ми е била в главата.
Ти си силно момиче, ще се справиш!



Тема Re: Утре първа химиотерапиянови [re: binhi]  
Автор AйeзCeдaй ((бойна))
Публикувано21.11.07 09:36



За повръщането. На мен ми даваха ЕмЕнд. Но дори и това минава и заминава. Ще си неразположена първия ден. После всичко ще е наред.
Аз в деня на вливанията бях като парцал отпусната и само лежах. С легена до мен.

Поемай много течности. Пий вода (изцедено сокчета, ако стомаха ти ги поема), но на глътки и на често. На 5 мин например.

Лека храна, много лека храна.

Правилно е. Хвана се на хорото. Ще го играем всички тук. Това е.

За грипа, пита ли какво можеш да вземеш и какво не?
На мен ми бяха казали, че мога да взимам обикновените антипиретици. (Правих химиото зимата, когато и двете деца бяха в пиково състояние на грип и т.н )
За всичко останало досаждах на онколога ми.

Какво то вливат? Червена ли?



Тема Re: Утре първа химиотерапиянови [re: AйeзCeдaй]  
Автор dtabak4eto (вярваща)
Публикувано21.11.07 11:27



Мила, недей да мислиш, че косата пада задължително. На майката на моята най-добра приятелка - косата не й падна! Е на моята майка й падна...так че много си е индивидуално (говоря при червената химия). Ти се подготви да има=ш перука под ръка, но недей да си го мислиш, че непременно ще стане!
горе главата и само напред



Има ли желание - има и начин!

Тема Re: Утре първа химиотерапиянови [re: binhi]  
Автор anipuhi (една неизвестна)
Публикувано21.11.07 14:54



Скъпа минава като всичко останало и аз имах миналата седмица 4 вливки първа химиотерапия но моето е различно.Мислих си че само аз усещам гадната миризма в отделението,просто препарата дезинфектант/който е направооооооо.......:( / и застоялия въздух и постоянното разкарване на външни хора е така,а и храненето в стаите мммммммм......! Гледай да се храниш добре и си следи кръвната картина защото спират химии заради нея.
А косата това е просто аксесоар така да се нарече който пак ще порасне. :)))
Един съвет:при лъчетерапията ми Церукала ми беше слаб а незнам за химио,Зофран би ти свършил работа повече само не прекалявай.
Много усмивки!

Редактирано от anipuhi на 21.11.07 14:57.



Тема Малко пояснение...нови [re: AйeзCeдaй]  
Автор AйeзCeдaй ((бойна))
Публикувано21.11.07 15:25



Когато съм писала за леката храна, имам в предвид първите два - три дни на вливанията.
Да не ме разберете погрешно....



Тема Re: Утре първа химиотерапиянови [re: anipuhi]  
Автор binhi (непознат )
Публикувано21.11.07 15:36



Здравейте,не спирам да повръщам от сутринта много ми е зле,Церукала не ми помага,отделно и грипа ме съсипва повръщам през 10 минути успях да пийна половин чаша сок от греипфрут но го повърнах.Много ми е зле сестрата ми каза за таблека Зофран а виждам че и вие сте ми писали каза че една таблетка е 10лв,ами ако и нея я поварна,не мога и вода да пия,много ми е зле



Тема Re: Утре първа химиотерапиянови [re: binhi]  
Автор AйeзCeдaй ((бойна))
Публикувано21.11.07 15:47



Кураж...
Знам, че е гадно... Утре ще си по-добре....

Пий на малки глътки....



Тема Re: Утре първа химиотерапиянови [re: binhi]  
Автор N_O6O6 ()
Публикувано21.11.07 16:27



Церукала, както ти казах не действа, а за зофрана май си закъсняла. Някъде мисля Весела беше писала, че трябва да се започне преди вливането.
За повръщането не се безпокой, ще започне да се проявява на по-дълги интервали и накрая ще спре. Нормално е като ти е лошо да не ти се яде, аз по три дни нищо не ядях, но след десетина дни ме подгонваше въчи глад - организма си го компенсира, само гледай да пиеш повече вода, тя помага да се очистиш по-бързо от токсините. Ще се справиш, само търпение!



Тема Re: Утре първа химиотерапиянови [re: N_O6O6]  
Автор binhi (непознат )
Публикувано21.11.07 17:01



Вчера на вливането ми дадоха Зофран и изкарах добре до днес сутринта,още си повръщам,току що ми купиха Зофран 1 хапче 4 мг.5 лв и го изпих дано не го поварна,как точно се пие имам още едно



Тема Re: Утре първа химиотерапиянови [re: binhi]  
Автор vesela.bgМодератор (гърмян заек)
Публикувано21.11.07 17:09



Зофрана се пие 1 т. сутрин преди вливане.
Вечерта - 1 табл.
На сутринта 1/2 час преди ставане от леглото 1 т.
Вечерта пак 1 т.
Третия ден пак.
Таблетките се пият преди да ти стане много гадно.
Сега май изпусна влака. За следващият път ще знаеш.
Не се плаши, знаеш от какво повръщаш. Утре вече ще намалява. Пии повече течности, ако можеш. Ако не ти се яде - не яж. Просто прави това, което тялото ти иска. Стискам ти палци!

Нема начин да нема начин!
Животът виси не на косъм, а на връзки!


Тема Re: Утре първа химиотерапиянови [re: vesela.bg]  
Авторbinhi (Нерегистриран)
Публикувано21.11.07 17:25



Права си Весе че изпуснах влака този път току що п....Зофрана не го задържах и 20 минути.майка ми е мед.сестра дали да не ми бие деган.Сърцето ме боли вече от напъване от сутринта не съм се спряла



Тема Re: Утре първа химиотерапиянови [re: binhi]  
Автор ggs (Survivor)
Публикувано21.11.07 19:08



Ами защо така не послуша тук има много по въпроса....Пие се таблетката преди да ти е станало лошо, защото после не можеш да я задържиш. Дегана не е ли слаб също, но все пак е нещо.... Ако се наложи мисля, че може да ти сложат и банка с глюкоза , ако само повръщаш!!! Това са ми го казвали, но не съм го правила, защото не съм имала под ръка кой да ми сложи банка....Но трябва да ти помогне, моля ви кажете права ли съм за да може да действа. За банката имам в предвид.



Тема Re: Утре първа химиотерапиянови [re: ggs]  
Автор vesela.bgМодератор (гърмян заек)
Публикувано21.11.07 22:11



Ще се оправиш мила, ще видиш че утре ще е вече друго. То и Зофрана го има на ампули, ама мисля че е безмислено да се слага вече, ти днес си изкарала каквото е имало...Пиеш ли течности?

Нема начин да нема начин!
Животът виси не на косъм, а на връзки!


Тема Re: Утре първа химиотерапиянови [re: binhi]  
Автор AйeзCeдaй ((бойна))
Публикувано22.11.07 09:46



Днес би трябвало да си по-добре...
и повръщането да намали....

Пиши как си....



Тема Re: Утре първа химиотерапиянови [re: binhi]  
Авторpln_4O (Нерегистриран)
Публикувано23.11.07 12:29



може ли аз да изкажа мнение и бих се радвала ако мога да помогна.аз вече преминах през така наречения кръг на ада,защото май няма по точно опеределение за химиотерапията.направих 6 курса.по добре е деган или зофран да се поставят като инжекции,така е по сигурно че няма да бъдат повърнати.добре е да сте на тишина в проветрена стая,по възможност да се спи повече така минава по лесно,при мен определено действаше.трудното е 1-2 ден после започва да е по леко,и на мен много хора са ми помага ли със съвети,бих се радвала ако и аз мога да помогна .успех и кураж няма непреодолими препятствия.:)



Тема Re: Утре първа химиотерапиянови [re: pln_4O]  
Авторbinhi (Нерегистриран)
Публикувано23.11.07 19:42



Здравейте,днес успях да стана изядох една настъргана ябълка и да пиина малко течности,спрях да повръщам,но съм скапана,седнах за малко пред компютара и пак ще си легна.Това е наистина ад,няма да мога да ги издържа другите химиотерапии.Защо е толкова страшно



Тема Re: Утре първа химиотерапиянови [re: binhi]  
Авторsv3 (Нерегистриран)
Публикувано23.11.07 19:50



Ще ги издържиш, спокойно .След една седмица ще се разхождаш и ще мислиш по друг начин.Малко по малко почни да ядеш и ще ти се върнат силите,а за следващия път се зареди със Зофран и го взимай по програмата на Весето. Не е лесно ,но не е и непосилно.



Тема Re: Утре първа химиотерапиянови [re: pln_4O]  
Авторtrendafil (Нерегистриран)
Публикувано23.11.07 20:03



Привет на мен ми предстои химия можеш лши да ми разкажеш как се прави по колко пъти на седмица на месец колко продължава една вливка какви видоде химия има знаеш ли при кой капе косата .Моля пиши ми много ме е страх чета тука всичко и още повече настръхвам . Н о няма как трябва да се оцелява имам двама сина. Ти сега как си какво ти беше от какво си оперирана.



Тема Re: Утре първа химиотерапиянови [re: binhi]  
Автор AйeзCeдaй ((бойна))
Публикувано23.11.07 20:57



Пий повече течности. Важно е.
Нормално е да си скапана. И това ще мине, споко.
Ще ги издържиш, няма как.

Взе ли си болнични?

Сега, когато си на химио, много, много не се затваряй с хора в непроветливи помещения. Избягвай и градския транспорт. Контакти с деца. Има много вируси и грипове по това време на годината. Хубаво е да не се разболяваш..
Прави си всеки ден и по една чаша пресен сок от портикал. Сок от моркови...

Разбра ли, какво вливаш?



Тема Re: Утре първа химиотерапиянови [re: trendafil]  
Автор vesela.bgМодератор (гърмян заек)
Публикувано23.11.07 21:57



Трендафил, по-лесно и по-кратко ще бъде да кажеш какво ще ти вливат. Тогава ще ти кажем как протича. Трябва да знаеш, че в зависимост от диагнозата и от вида на химиотерапията схемите са различни, времетраенето също, усещанията и т.н. Та айде за по-лесно кажи какво ще ти вливат, щото така както си попитала ще се наложи учебник да пишем за да ти обясним.



Нема начин да нема начин!
Животът виси не на косъм, а на връзки!

Тема Re: Утре първа химиотерапиянови [re: binhi]  
Автор vesela.bgМодератор (гърмян заек)
Публикувано23.11.07 22:03



Само не разбрах защо ябълката е била настъргана?


Изтощена си от повръщането. Ще се стабилизираш и след два дни и за секс ще мислиш, успокой се.
А останалите ще ги издържиш и още как, само че това да ти е за урок и за другия път да се подготвиш.
Аз всъщност не знам какво е да повръщаш от химиотерапия. Пиех Зофран при всички вливки и не съм повърнала нито веднаж. Сега с тази химиотерапия отново пия Зофран и пак не повръщам.
Ти си нагледен пример на моите думи, които повтарям непрекъснато, т.е. че паниката е лош съветник. Толкова беше уплашена и нещастна, че ще ти падне косата, че не се подготви. А тук сме писали толкова много за този Зофран и за повръщането.... Но всяко зло за добро! Следващият път всичко ще е наред. Хайде сега горе главата!

Нема начин да нема начин!
Животът виси не на косъм, а на връзки!

Тема Re: Утре първа химиотерапиянови [re: vesela.bg]  
Авторbinhi (Нерегистриран)
Публикувано24.11.07 14:58



Здравейте,днес станах от кревата успях да се изкъпя,отслабнала съм с 3 кг.Сега ще пия сокче от моркови и ябълки.Понесах всичко толкова тежко защото бях и много настинала.Дробовете ми се ръзкасаха от кашлицата която имам.Следващия път мога ли да си взема инжекции Зофран.Разбрах че ми вливат ФЕК какво значи това.



Тема Re: Утре първа химиотерапиянови [re: binhi]  
Автор lumixx (Любознателна )
Публикувано24.11.07 15:34



Браво, днес вече си на крака! :)
Леко, полеко всичко ще отмине. Ти си герой!
Поздрави и целувки!



Тема Re: Утре първа химиотерапиянови [re: binhi]  
Автор vesela.bgМодератор (гърмян заек)
Публикувано24.11.07 16:43



ФЕК-а е червената химиотерапия, съкратено от първите букви на трите лекарства. Успокой се, следващото ще протече нормално, ако вземаш Зофран. Ако искаш може и на инжекции. Аз си пия Зофрана, номера е да се започне с таблетка от 8 мг. един час преди вливането. Следваща таблетка вземаш когато усетиш гадене, но не да чакаш много, че ще я изхвърлиш. Но ако предпочиташ инжекции, няма проблем.
Всичко отшумява за 3-4 дни.



Нема начин да нема начин!
Животът виси не на косъм, а на връзки!

Тема Re: Утре първа химиотерапиянови [re: vesela.bg]  
АвторON4O_BON4O (Нерегистриран)
Публикувано24.11.07 17:42



На маика ми също и предписаха такава ФЕК химиотерапия.Моля даите ми повече информация за съставките.Също така моля да ми кажете дали е много тежка тази терапия.Казха ми че се прави с превантивна цел.Ще съм много благодарен на всякаква информация.



Тема Re: Утре първа химиотерапиянови [re: ON4O_BON4O]  
Автор vesela.bgМодератор (гърмян заек)
Публикувано24.11.07 20:08



FEC - съставки - 5Флуорацил, Ендоксан, Циклофосфамид.
На цвят - червена течност, затова я наричаме червената химиотерапия.
Вливането е около час и половина. Най-гадното е гаденето и повръщането.
А то се преодолява с лекарства против повръщане /писано е в темата за тях/. ПРи вземане на достатъчно лекарства, много течности и сокове, повръщането се избягва съвсем. Косата пада в много голям процент от жените, но има случаи, когато и не пада съвсем.
Като човек, който е правил три химиотерапии и сега продължавам с четвърта, мога да кажа, че червената химия е доста поносима и не е от най-тежките. Неприятните усещания отшумяват за 3-4 дни.
Всички химиотерапии са с превантивна цел, да унищожат останали туморни клетки след операция или при рецидив.

Нема начин да нема начин!
Животът виси не на косъм, а на връзки!


Тема Re: Утре първа химиотерапиянови [re: vesela.bg]  
Авторbinhi (Нерегистриран)
Публикувано24.11.07 20:20



Аз Весе си мислех че червената е най страшната химиотерапия,на мен ми казаха че се прави нещо като защита на организма за 15 години в моя случай понеже нямам никакви разсийки.Но искат да направя 4 и лъчетерапия и за другите 2 ще си помислят.Кажете ми как ще го решат на какво основание ще преценят ще има ли още 2 после.



Тема Re: Утре първа химиотерапиянови [re: binhi]  
Автор vesela.bgМодератор (гърмян заек)
Публикувано24.11.07 20:26



Не е най-страшната, успокой се

Тя е превантивната за изчистване на останали единични клетки. Преценката ще я направят на база изследвания след 4-то вливане. При разсейки вече химиите са с други лекарства и други комбинации. Просто не мисли затова сега...

Нема начин да нема начин!
Животът виси не на косъм, а на връзки!

Тема Re: Утре първа химиотерапиянови [re: binhi]  
Автор Юлия 48 (член)
Публикувано24.11.07 22:58



Браво ,браво ти си герой, няма да се предаваш я......, ще слушаш лекарите ,и ще правиш каквото ти кажат,а и тук имаш верни другари които ще те побутват напред когато трябва,и ще ти се поскарват когато има нужда ,слагам и себеси в това число.
Прегръщамте силно,и те целувам по бузките и челото

.



Тема Re: Утре първа химиотерапиянови [re: vesela.bg]  
АвторON4O_BON4O (Нерегистриран)
Публикувано25.11.07 09:36



Много благодаря за отговора.



Тема Re: Утре първа химиотерапиянови [re: vesela.bg]  
Автор cлeпeц (непознат )
Публикувано25.11.07 15:13



весе, а знаеш ли какво е FAC?



Тема Re: Утре първа химиотерапиянови [re: cлeпeц]  
Автор vesela.bgМодератор (гърмян заек)
Публикувано25.11.07 15:22



Какво е това? Откъде го взе? Да не би да става въпрос за FEC?

Нема начин да нема начин!
Животът виси не на косъм, а на връзки!


Тема Re: Утре първа химиотерапиянови [re: vesela.bg]  
Автор cлeпeц (непознат )
Публикувано25.11.07 18:42



утре ще го видя и ще ти кажа точно!





Тема Re: Таксолнови [re: блara]  
Авторdesi (Нерегистриран)
Публикувано25.11.07 19:25



Съжалявам,че това което ще споделя е за жалост много трагично но нека имаме поглед и от всички аспекти на химиите,защото в интерес на истината много малко истина знаем за тях!Да вярно е ,за червената химия-при 90% от пациентите се понася сравнително добре,изключвайки страничните ефекти/гадене,умора и т.н./.
Но някой знае ли за страничните ефекти например от SINDAXEI?
Ще ви отговоря:точно преди три дни именно от тая химия изпаднах в алергичен шок-само за секунди кръвта нахлу в главата ми,за секунди цялата ми глава се наду,почервенях,а самото ми състояние си беше предсмъртно.Дължа живота си на случайна пациентка,която ме забеляза и незабавно извика помощ.След солидни дози алергитици впослесдствие я приех,но ужаса който изпитах не ще забравя никога!Извода:липствал е тест за алергия.Може би са ме надценили здравословно,с оглед на годините ми-35г-ни.Нека някой сподели нещо във връзка с други химии-за червената е ясно.



Тема Синдакселнови [re: desi]  
Автор vesela.bgМодератор (гърмян заек)
Публикувано25.11.07 19:54



За първи път го чувам това лекарство за химиотерапия. Би ли споделила с каква диагноза си и как ти го вливат? Моля те напиши малко повече за това лекарство.

Иначе и аз съм чувала за алергичен шок от лекарства, но това са толкова редки случаи. Нормално е, всички сме различни. Да не би да приемаш и други някакви лекарства и да е станало взаимодействие?

Нема начин да нема начин!
Животът виси не на косъм, а на връзки!

Редактирано от vesela.bg на 25.11.07 20:30.



Тема Re: Таксолнови [re: desi]  
Автор vesela.bgМодератор (гърмян заек)
Публикувано25.11.07 20:29



Ето ти линк, както представлява този препарат.



Нема начин да нема начин!
Животът виси не на косъм, а на връзки!

Тема Re: Синдакселнови [re: vesela.bg]  
Авторdesi (Нерегистриран)
Публикувано25.11.07 21:16



Нямам голяма информация за него,дори след случая веднага се заинтересувахме за негови заместители/по пречистени/,но казаха,че има само един заместител,много скъп,не успях да му запомня името,защото казаха,че така или иначе ще го имат едва след два месеца.Относно диагнозата направо ще ви я напиша дословно от епикризата.само да добавя,че преди самата операция имах три червени химии,но казаха,че понеже тум.маса не намалявала-е нямало ефект от нея.
хистология-1и2-инвазивен дуктален карциномG-2 аксиларнил.в.ІиІІниво/10бр./-1метастаза в препарат№5456.ЛвъзлиІІІ ниво-няма метастази.



Тема Re: Синдакселнови [re: desi]  
Авторdesi (Нерегистриран)
Публикувано25.11.07 21:25



Забравих да добавя,че не приемам абсолютно никакви други лекарства.да не чува дявола но съм във отлична и физическа и духовна форма.дори самата ми визия е страхотна,никой не вярва на болестта ми.защото съм си и много младолика.
съвсем нормален здрав човек се чувствам.И съвсем нелепо щях да свърша!
Сега вече наистина ще отида със страх на следващата химия,да не говорим ,че ще ме придружават почти всички мои близки.



Тема Re: Синдакселнови [re: desi]  
Автор vesela.bgМодератор (гърмян заек)
Публикувано25.11.07 23:29



Деси, видя ли линка дето ти изпратих за лекарството.
Там пише че при такава алергична реакция лекарството не се влива повече.
Говорете с лекарите по въпроса.

Нема начин да нема начин!
Животът виси не на косъм, а на връзки!


Тема Re: Синдакселнови [re: vesela.bg]  
Авторdesi (Нерегистриран)
Публикувано26.11.07 00:24



Линкъ от теб не го видях,но досега се ровех и узнах доста страшнички неща относно синдаксела.А именно,че задължително се изисква тест за алергиякъм паклитаксел,полиоксил и др. следи се и неутрофилите,тромбоцититеи др.Да не говорим,че се изисква висококвалифициран химиотерапевт за спешни случаи и най-важното специално оборудване за животоспасяване при такива случаи.Също лекар който да е ангажиран и часове след вливката.Всичко това липсваше.
Незнам какво да правя-казаха,че посредством със алергитици ще продължат химиите,но като виждам нивото им на специализация и липстващото им оборудване изпадам в паника!
Не съм сигурна и в химията-тя ли ми е най-подходяща?
Весе относно диагнозата ми-дай твое мнение,знаеш,че го ценя!



Тема Re: Синдакселнови [re: desi]  
Автор vesela.bgМодератор (гърмян заек)
Публикувано26.11.07 00:44



Къде се лекуваш? Защо не се консултираш и с друг химиотерапевт?
Нямам представа защо точно това ти вливат. Обикновено след червената химия се продължава с таксол или таксотере.
Не мога да ти предписвам аз лечение. Но след този алергичен шок, недей да вливаш отново същото. Виж линка дето ти изпратих. Това е подробна листовка на препарата. Там го пише - при алергична реакция лекарството не се влива повече.

Нема начин да нема начин!
Животът виси не на косъм, а на връзки!


Тема Re: Утре първа химиотерапиянови [re: binhi]  
АвторON4O_BON4O (Нерегистриран)
Публикувано06.12.07 17:11



Днес беше първото вливане на маика ми(FEC).Продължи около 3 часа.Вместо зофран против повръщане и вляха нещо друго ,но не запомних името.Започваше с "А".Лекарката каза че деиствието му е 24 часа.За сега е добре.Ако някои има коментар моля да пише.



Тема Re: Утре първа химиотерапиянови [re: ON4O_BON4O]  
Автор ggs (Survivor)
Публикувано06.12.07 17:44



Анземет ли е? Добре преди да минат тези 24ч, може би още сутринта, преди да е станала от леглото /и задължително преди да й е станало лошо/ да пие пак нещо против повръщане. Аз пиех таблетки Анземет, затова ги знам. доволна съм, но както ме посъветва една приятелка - пият се задължително ПРЕДИ да ти е станало лошо. Иначе повръщаш таблетката и не можеш да я задържиш... Дано да имате възможност да й вземете таблетки, поне за два дни...мен ме беше страх и ги пиех на 12 ч таблетките....не чаках 24 ч. Успех!



Тема Re: Утре първа химиотерапиянови [re: ggs]  
АвторON4O_BON4O (Нерегистриран)
Публикувано07.12.07 14:42



Не съм сигурен но маи наистина е Анземет.Вече минаха 24 часа и все още е добре.Казва че не чуства някакъв дискомфорт.Дано да мине всичко леко.Все пак ще питам за тези таблетки в аптеките.Благодаря за информацията.



Тема Re: Утре първа химиотерапиянови [re: ON4O_BON4O]  
Автор N_O6O6 ()
Публикувано08.12.07 16:53



Здравей Бонбончо! Използвала съм анземет с вливането. Бих казала, че действието му е като на зофрана и наистина ме държа във форма - без никакво повръщане, 2-3 дни гадене. Само че при всеки следващ курс действието му намаляваше,затова добре е да имате под ръка и таблетки зофран например. Така беше при мен - дано съм ти помогнала. Успех!



Тема Re: Утре първа химиотерапиянови [re: N_O6O6]  
АвторON4O_BON4O (Нерегистриран)
Публикувано08.12.07 21:42



"Здравей Бонбончо!"


Здравеи N_O6O6!Благодаря за споделеното.Вече минаха повече от два дни и за сега няма никакви странични деиствия от вливането.Питам се -Толкова добре -на добре ли е?!Може да звучи глупаво ,но -дали пък в този случаи лекарството деиства на това за което е поставено?
Да смятам ли ,че до сега щом няма странични ефекти няма да ги получи в следващите ден-два?



Тема Re: Утре първа химиотерапиянови [re: ON4O_BON4O]  
Автор vesela.bgМодератор (гърмян заек)
Публикувано08.12.07 22:06



Каква химиотерапия прави?

Нема начин да нема начин



Тема Re: Утре първа химиотерапиянови [re: vesela.bg]  
АвторON4O_BON4O (Нерегистриран)
Публикувано09.12.07 20:31



Позакъснях с отговора.

Маика ми прави чевената химиотерапия(FEC).



Тема Re: Утре първа химиотерапиянови [re: ON4O_BON4O]  
Автор vesela.bgМодератор (гърмян заек)
Публикувано09.12.07 21:49



Да бе, написал си но не съм видяла. Не се притеснявай, химиотерапиите се понасят различно от различните хора. При едни е по-леко, при друго с повече странични ефекти. Обикновено при Фек-а са тежки първите 3-4 дни. Щом досега не е имало проблеми, всичко е ок. Също така не си мисли, че като няма силни странични ефекти, химиотерапията на работи. Успокой се, всичко си е нормално. Даже се радвай, че поносимостта е толкова добра



Нема начин да нема начин

Тема Re: Утре първа химиотерапиянови [re: vesela.bg]  
АвторON4O_BON4O (Нерегистриран)
Публикувано10.12.07 09:23



Благодаря ти vesela.bg!Много ме успокои.
Дано и при следващите да е така-остават още 2.След това лъчетерапия.Предполагам ,че тя по принцип минава по леко от химията.



Тема Re: Утре първа химиотерапиянови [re: ON4O_BON4O]  
Автор vesela.bgМодератор (гърмян заек)
Публикувано10.12.07 09:32



Лъчетерапията не я мисли, това е най-поносимата терапия, няма неприятни усещания никакви - няма гадене, няма повръщане, няма болки, нищо. Ако всички терапии бяха такива...



Нема начин да нема начин

Тема Втора химиотерапиянови [re: vesela.bg]  
АвторЦeцeтo (Нерегистриран)
Публикувано16.01.08 15:22



Здравейте, изумителни хора !
Присъствам във форума негласно от 13.10.2007 г. Досега успявах някак си само да чета..., да се възхищавам на силата Ви, на оптимизма и на невероятния Ви дух! Като че ли ме беше страх да пиша, не исках да произнасям ш****ната диагноза гласно. Ето че вече не се справям само четейки...
И така...
на 13 октомври 2007 г. моят съпруг получи кръвотечение през ануса. Съответно много се уплашихме, а аз подсъзнателно вече си мислех какви ли не страшни диагнози... беше събота. Още в понеделник отиде на лекар - ДжиПи-хирург-гастроентеролог-биопсия-10 дневно чакане-диагноза: Рак на дебелото черво, по-скоро на ректума. За съжаление не е пред мен диагнозата, за да я препиша точно... сама си разчетох стадия /благодарение на Вас/ Т3Н2М0 - 3-ти стадий. Оперираха го на 06.11.2007 г. в Медицинска академия, 2-ра хирургия, изрязоха 30 см от деб. черво + 12 лимфни възли с разсейки, казват че няма разсейки в други органи, за лош късмет от тук насетне ще бъде с Анус Претер, т.к. гадостта беше на 5-6 см от ануса. Той се чувства чудесно, не е имал никакви оплаквания, с изключение на кръвотеча, възстанови се доста бързо. Продължава да няма оплаквания /слава богу/. Казаха, че трябва профилактично да се направи химиотерапия и ни пратиха в ИСУЛ.
Междувременно ходихме при лечител, който му дава билки, пие Мужик корен, мумио, невен и боровинка. Решила съм да направим и "рецептата на Надежда", дано още я правят на Поп Богомил 38.
Първата химиотерапия започна на 17.12. и завърши на 21.12. - 5 вливки. Бях безкрайно учудена от това, че нямаше почти никакви неразположения. Единствено след последната вливка почувства лек дискомфорт и му излезе една афта в устата. Доколкото разбрах са му вливали 5 Флуорацил /простете ако бъркам точното наименование/.
Така, сега ни предстои втора химиотерапия. Онколожката още декември месец му беше споменала, че щяла да пише протокол до Министерството за някакво лекарство, което значително ще съкрати поцеса на химиотерапията, което, ако го разрешат и доставят, ще се влива в продължение на 48 часа. Днес са му взели кръв за изследване и онколожката му е казала, че е пристигнал протокола и лекарството е изписано, евентуално ще започне вливането в петък. Никъде не прочетох за толкова дълго вливане, простете ако съм пропуснала да видя. Много моля, ако някой има поне идея какво е туй чудо, ще съм безкрайно благодарна.
Бях доста многословна, за което се извинявам, и Ви благодаря за търпението да изчетете нашите неволи.





Тема Re: Втора химиотерапиянови [re: Цeцeтo]  
Автор vesela.bgМодератор (гърмян заек)
Публикувано16.01.08 15:39



Напиши името на лекарството. При различните диагнози и различните лекарства схемите на химиотерапиите са различни като честота и времетраене на вливане.



Нема начин да нема начин

Тема Re: Втора химиотерапиянови [re: vesela.bg]  
Автор ceceto (отнесена)
Публикувано16.01.08 15:49



За съжаление не го знам. С триста зора успях да го накарам да разбере първия път какво му вливаха, а сега е още по-трудно. Щял да пита в петък като му го вливали... без малко да му кажа "след дъжд, качулка", ама се въздържах.
Много ми се иска да ходя с него, ама той и дума не дава да се издума. Изнервил се е до краен предел, което мисля е нормално в така създалата се ситуация, но за съжаление не помага.


Това е всичко, което знам.
А, да ! Щях да забравя, правихме туморни маркери преди първата химио. Бяха добри: САЕ 1.54, СА19 2.48

Гледай напред, не се обръщай назад !

Тема Re: Втора химиотерапиянови [re: ceceto]  
Автор kalu6ka (r.e.m.)
Публикувано16.01.08 18:49



Не съм сигурна, но като ходех с моя приятел на химиотерапии, имаше пациенти с рак на дебело черво които ги лекуваха с 5-флуороурацил, поставен в нещо като бурканче, те го наричаха "бебе"-въпросното се закача на абоката /венозния път/ и пускаха пациентите в къщи за 2 дни, т.е за 48 дни. Идеята е, че така цялата доза на 5-флуороурацила равномерно се влива в организма за 48 часа. Въпросното приспособление си го носиш в джоба.



Тема Re: Втора химиотерапиянови [re: ceceto]  
Автор iliana.k (минаващ)
Публикувано16.01.08 21:38



Вероятно му вливат Флу5 и Левковорин.Поне на мен това ми вливаха.Аз също нямах странични явления,като изключим нервите е сънливостта от Дегана.Всеки път пътувах на 86км в двете посоки и то сама пет дни в месеца.
За лекарството за което питаш не мога да ти помогна,но ако имаш други въпроси- питай.



Тема Re: Втора химиотерапиянови [re: iliana.k]  
Автор ceceto (отнесена)
Публикувано16.01.08 22:37



Благодаря Ви за отзивчивостта, момичета !
надявам се, че до петък ще знаем какво е лекарството.
ще споделя с Вас при първа възможност.



Гледай напред, не се обръщай назад !

Тема Re: Втора химиотерапиянови [re: ceceto]  
Авторyraaa (Нерегистриран)
Публикувано16.01.08 23:30



Радвай се!Явно лекарството е добро - по същата схема вливаха за 48часа сутент на моя приателка в Монтреал , със същата диагноза, дори ако не се лъжа същият стадии, това стана миналата година-жената сега е много добре, даже мина 2-ра операция и и махнаха колостомоята-анус претера!И от нея знам, че химиото за дебело черво няма почти странични ефекти-косата и напр. изобщо дори не се разреди!А, на вас успех с новото лекарство, явно е по-добро!





Тема Продължителност на ХТ - Въпрос към Jull i Buba 67нови [re: yraaa]  
Автор ati74 (непознат )
Публикувано15.05.09 00:03



Добър вечер мили дами,

Имам един въпрос към вас: Утре предстои първата ХТ на майка ми.(тя е с РМЖ първи стадии) Знам, че в зависимост от медикамента (Таксол, ФЕК и т.н.) вливането продължава от 1,5 ч. до около 5 часа. (от няколко дни си чатя с Nelly_83 и тя мног ми помага със съвети, инфо и морална подкрепа, за което отново и благодаря !!!).
Въпросът ми обаче е, дали вливането се прави само един ден или няколко поредни дни?? И след ХТ остава ли се в болницата (имайки предвид, че е първа ХТ) или мпациента оже да си ходиАз знаех, че вливането се прави за 1 ден и след това се повтаря след около 21-25 дни, но току що във форума прочетох, че е правено и вливане в 3 последователни дни?? Явно зависи и от медикамента, който се влива...
Предварително благодаря за отговора!! Дано утре всичко при нас е наред!
Пожелавам на всички лека и спокойна нощ!!!



Тема Re: Продължителност на ХТ - Въпрос към Jull i Buba 67нови [re: ati74]  
Автор nelgina (ранена)
Публикувано15.05.09 15:04



Само и единствено химиотерапевта определя продължителността на вливанията и болничния престой в зависимост от състоянието на пациента.
Има дори схеми с непрекъснати 24 часови вливания, които продължават 6 дни.
Така че тук няма кой да ти даде конкретен отговор. Всъщност няма значение колко време ще е , важен е добрия край (който от сърце ви желая).
Успех!



Животът е това, което ти се случва, докато кроиш други планове

Тема Re: Продължителност на ХТ - Въпрос към Jull i Buba 67нови [re: ati74]  
Автор N_O6O6 ()
Публикувано15.05.09 15:32



Схемата за ФЕК е на 21 дни. Вливането трае около час най-много /зависи от бързината на капката на системата/. Мисля, че и на таксола е същата схема. Все пак химиотерапевта определя това. Дълготрайните вливания са за други диагнози - обикновено за дебело черво. Там и схемите за вливане са други. Питай за лекарства против повръщане, ако няма й ги купи и да ги вземе преди вливането /ако се вземат по-късно няма да има ефект/. Дано да не съм закъсняла с препоръките

Успех на майка ти!



Тема Re: Продължителност на ХТ - Въпрос към Jull i Buba 67нови [re: N_O6O6]  
Автор ati74 (непознат )
Публикувано15.05.09 16:26



Мили дами,

Благодаря Ви за инфото. ХТ на майка ми беше с ФЕК. Приключи за около 1,5 часа.
Току що ми се обади- звучеше изключително бодро. Иначе от диспансера са и дали Катрил (или нещо подобно) против повръщане. Аз я бях заредил със Зофран, но те са казали, че това което са и дали е по-добро и зофрана ще остане за вкъщи. Ще го пие по схемата, която Весето беше предложила във форума.
Утре смятам да направим и рецептата със стафидите + тази с лененото семе. От утре ще започне да пие и Натанал на водна основа. (Insight ми подари няколко шишенца, за което съм му много благодарен!!!!)
Кажете ми моля Ви какво друго да пие против страничните ефекти? Аз освен зофрана съм купил и болкоуспокояващи. Имам също препарати против афти (един спиртен извлек на няколко билки - казва се GAMEL DANSK - подобен е на Шведската горчивка, донесоха ми го миналата година приятели датчани.)
Още веднъж ви благодаря за всичко и Ви желая успех и мног кураж!!!!



Тема Re: Продължителност на ХТ - Въпрос към Jull i Buba 67нови [re: ati74]  
Автор *jull**Модератор (нощна птица)
Публикувано15.05.09 20:02



Ати, радвам се, че днешният ден е минал добре! Радвам се също, че от "питащ" постепенно се превръщаш в "информиращ".
Твоят споделен опит допълва архива, който се ползва от много хора със сходни проблеми!

Искам да изкажа също възхищението си, че си толкова всеотдаен и загрижен син!
Поздрави на твоята майка и кураж на двамата!



"Совите не са това, което са..."

Тема Re: Продължителност на ХТ - Въпрос към Jull i Buba 67нови [re: ati74]  
Автор Buba67Модератор ()
Публикувано15.05.09 20:06



Ати74, успокой се малко и поеми дъх. Не е задължително всички странични ефекти да се прояват. Мина първата вливка, ще минат и другите. Подплатил си се с нужните лекарства, а за всичко останало можеш да питаш и получаваш информация от безценния опит на момичетата тук. Важно е всичко да свърши добре. Справяте се успешно, налей си тази вечер едно питие и си дай малко почивка. Утре сутрин с нови сили напред. Ние сме тук!



Да имаш кураж не значи да не се страхуваш,а да си господар на страха си - Марк Твен

Тема Re: Продължителност на ХТ - Въпрос към Jull i Buba 67нови [re: ati74]  
Автор naperville (непознат)
Публикувано15.05.09 21:10



Здравейте на всички,съпругата ми започва химиотерапия във вторник по система FOLFOX- Фол - Folinic киселина (leucovorin) ; F – Fluorouracil – 5FU ; OX – oxaliplatin .Може ли някой който е минал по тази схема да каже как се понася и какви странични ефекти има.Най много се притеснява дали ще и окапе косата. Диагнозата и е Ca_recti



Тема Re: Продължителност на ХТ - Въпрос към Jull i Buba 67нови [re: naperville]  
Автор mim.i ()
Публикувано15.05.09 21:40



Това, ако правилно го разбирам е дебело черво и доколкото знам не капе косата от химиотерапия за дебело черво. На майчето си остана на мястото. Успех и на вас!



Тема Re: Продължителност на ХТ - Въпрос към Jull i Buba 67нови [re: mim.i]  
Автор ati74 (непознат )
Публикувано15.05.09 22:15



Мили Jull и Buba67,

Много Ви благодаря за подкрепата и куража, който ми вдъхвате!!
Jull, благодаря ти за топлите думи!!! Неволята учи миличка....колко сайтове и форуми изчетох, но най много и най-ценна информация получавам от НАШИЯ ФОРУМ!!! За период от малко повече от месец (оперираха майка ми на 08.04.2009) животът ми се преобърна на 180 градуса! Но много се радвам, че Ви открих - всички Вие тук сте чудесни хора!!! Някъде из форума прочетох, че "тази коварна болест поразява само добрите хора" - знаете ли? Започнах да си мисля, че наистина е така!!! Ноооо....станалото станало - важното е да не се предаваме, да вървим напред и накрая всеки един от нас да се поздрави с УСПЕХ в борбата срещу тази чума!!!
А сега относно днешната ХТ - трябва да ви кажа, че днес вече съм много по-спокоен от вчера по това време. Засга майка ми се чувства много добре- няма никакво гадене, казва че никъде няма болки, храни се почти нормално-изключително с плодове и зеленчуци и пие много течности. Мисля че това се дължи на Катрила, който са й влели в онко диспансера, а преди около 2 часа пи и един зофран от тези, които й бях приготвил. Има и още нещо-майка ми е изключително силна и позитивна натура и мисля, че състоянието й в момента се дължи и на този факт!!!
Мили момичета, още веднъж Ви благодаря за всичко!!! Винаги ще помагам с каквото мога на всички Ви!!!
А сега ще послушам съвета на Buba67 и ще си отворя една DAB (Dortmunder Actien Brauerei)- за мен една от най-добрите немски бири

. НАЗДРАВЕ!!! :)



Тема Re: Продължителност на ХТ - Въпрос към Jull i Buba 67нови [re: naperville]  
Автор iliana.k (член)
Публикувано16.05.09 09:07



На мен ми вливаха левковорин и флу5,без оксиплатина.Косата ми оредя,но не опадна.Сега,две години след ХТ ми се възстанови както преди.По време на вливките се чувствах добре,не ми се гадеше,но на 5 ден чувствах нервност.Това ставаше за около 1-2 часа и всичко си идваше на място.Освен това ми се доспиваше и ми беше необходима почивка за около половин час.За да ми се направи ХТ трябваше да пътувам на 40 км.Ходех с автобус сама, така, че не е толкова страшно.Но все пак си зависи и от човека,де.Аз съм си "пън" по природа

.



Тема Re: Продължителност на ХТ - Въпрос към Jull i Buba 67нови [re: iliana.k]  
Автор mimimira (непознат )
Публикувано18.05.09 16:51



ati74, радвам се, че майка ти е добре! Пожелавам й всички вливки да минават така гладко!
Днес беше първата ХТ на майка ми, правиха й ФЕК, сложили са й и зофран. Лекарката препоръча Деган за вкъщи. Засега няма никакви оплаквания, но са минали около 3 часа само. Пие течности и хапна. Утре сутринта я викат за кръвни изледвания и ехокардиография, че днес не я направиха.
Надявам се, всичко да мине възможно най-леко.

Усмихнат ден на всички!



Тема Re: Продължителност на ХТ - Въпрос към Jull i Buba 67нови [re: mimimira]  
Автор nelly_83 (непознат )
Публикувано18.05.09 17:02



mimimira, моя съвет е да не даваш на майка си Деган. И на моята майка и го бяха изписали първия път за вкъщи и понесе химията много по- тежко. Следващите пъти аз и копувах Китрил за вливането и зофран за вкъщи и всичко минаваше много леко. И с други жени сме говорили - Деган и Реглан не действат срещу такава агресивна химия каквато е ФЕК.
Стискам палци всичко да е ОК при вас.





Тема Re: Продължителност на ХТ - Въпрос към Jull i Bubaнови [re: nelly_83]  
Автор ati74 (непознат )
Публикувано18.05.09 17:27



Здравейте момичета,
Благодаря на nelly_83 за цялата методическа помощ, която ми оказа, а на mimimira за хубавите думи и пожелания!!!
Ето че вече мина 3-ти ден от първата ХТ на майка ми и тя се чувства съвсем нормално. Засега не е имала никакви повръщания (само леко гадене на втория ден) и болки!! Но както бях писал по-рано, в Онкодиспансера и сложиха Китрил, а аз бях купил Зофран, който тя пи вкъщи. За тези 3 дни е изпила общо 5 таблетки Зофран и мисля, че повече засега няма да се наложи да пие.
mimimira, как е днес майка ти? Надявам се всичко да е ОК!!! Моят съвет (доколкото бих могъл да давам такива) е същият като на nelly_83 - Зофрана е доста по-ефикасен от Дегана!
Силно се надявам и при следващите ХТ нещата при всички ни да са отново наред и с колкото се може по-малко (дори без никакви) странични ефекти!!!
Желая ви много кураж и успех!!!



Тема Re: Продължителност на ХТ - Въпрос към Jull i Bubaнови [re: ati74]  
Автор mimimira (непознат)
Публикувано18.05.09 22:23



Нели, Ати, благодаря и на двама ви!
Дегана няма ефект явно - майчето пи 3 таблетки и повърна вече два пъти. Не ме послуша за Зофрана, но за следващия път просто няма да й давам право на мнение. Надявам се утре да й дадат пак Зофран или нещо друго в болницата, не й свалиха абоката, за да влеели нещо, ако е необходимо. Но в случай, че откажат, ще търся ампула Зофран. Ще съм благодарна, ако някой от Пловдив ме посъветва откъде мога да го набавя?

Лека и спокойна нощ!




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.