Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 12:26 10.05.24 
Взаимопомощ
   >> Клуб за борба с рака
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | (покажи всички)
Тема Права на онкоболните  
Автор Elane ()
Публикувано04.10.07 14:42



Леко съм ядосана

да не кажа по-силна дума.Може ли кажете ми случайно в интернет да разбирам,че майка ми има право на безплатни лекарства
Изобщо какви права имат онкоболните ?
п.п.
нашият доктор е в отпуска ,иначе щях да го обезкостя,че не ми е казал ;)

Редактирано от Buba67 на 21.04.10 13:34.



Тема Re: Права на онкоболните ?нови [re: Elane]  
Автор sv3 (непознат)
Публикувано04.10.07 15:07



Лекарствата за онкоболните се изписват от онкодиспансерите.Майка ви трябва се регистрира в най близкият за Вас диспансер - за София онкодиспансер в 27 поликлиника или онкологията.Лекарствата,които трябва да и се изписват се дават от там по техни рецептурни книжки,които не важат за другите аптеки.Аптеката е в самите диспансери.Там също ще провеждат (уж) и контролните и прегледи.



Тема Re: Права на онкоболните ?нови [re: sv3]  
Автор Elane ()
Публикувано04.10.07 15:16



Благодаря за информацията !


Мама е регистрирана в диспансера,бях питала нашият доктор за това.Утре сутрин ще ходя да се занимавам Дано всичко е наред ,че ще развия фобия от бюрократщина..



Тема Re: Права на онкоболните ?нови [re: Elane]  
Автор sv3 (непознат)
Публикувано04.10.07 15:27



Регистрирането става с епикризите за заболяването на регистратурата на диспансера.Ако не сте ходили лично едва ли някой друг Ви е регистрирал.Ако е регистрирана,тя ще има картон там и книжка за лекарства.Ако не - то с епикризата на регистратурата ,казвате ,че сте за диспансеризиране,правят ви картон, разхождате се през няколко кабинета,получавате протокол за лекарства и т.н....



Тема Re: Права на онкоболните ?нови [re: Elane]  
Автор vesela.bgМодератор (гърмян заек)
Публикувано04.10.07 16:03



Никой няма да ти ги каже правата, щото не им изнася и защото не ги спазват.
Иначе лекарствата на онкоболните се изписват от лекуващия лекар, не от джипи-то. Здравната каса няма нищо общо с лекарствата за онкоболните, така че там няма какво да правиш!
За какви лекарства става въпрос?

Нема начин да нема начин!
Животът виси не на косъм, а на връзки!


Тема Re: Права на онкоболните ?нови [re: vesela.bg]  
Авторkkk (Нерегистриран)
Публикувано04.10.07 19:45



Права и задължения на пациента
· Права и задължения на задължително здравноосигурените лица

Национален рамков договор създава условия за гарантиране и упражняване на правата на здравноосигурените лица в съответствие с действащото законодателство в Република България.

Всички здравноосигурени граждани имат равни права и достъп при получаване на извънболнична и болнична медицинска и дентална помощ, независимо от тяхната раса, народност, етническа принадлежност, пол, произход, религия, образование, убеждения, политическа принадлежност, лично и обществено положение или имуществено състояние.
· Нарушаване правата на здравноосигурените лица

При нарушаване на правата на задължително здравноосигурените лица, свързани с оказаната медицинска и дентална помощ от лекари, лекари по дентална медицина или лечебни заведения за болнична помощ, сключили договор с Националната здравноосигурителна каса, гражданите имат право да подават писмени жалби до директора на съответната районна здравноосигурителна каса по местоживеене (РЗОК) или до Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) – София 1407, ул. „Кричим” № 1. За изясняване на фактите, изложени в жалбата, се назначава проверка по документи на изпълнителя на медицинска помощ или на лечебното заведение, като жалбоподателя задължително се уведомява за резултатите.

За консултации и сигнали здравноосигурените граждани могат:

- да посетят приемните на РЗОК по местоживеене или да се обадят на телефоните за информация в отделите за работа с граждани;

- да посетят приемната на НЗОК (София 1407, ул. “Любата” № 15) или да се обадят в

Здравноинформационния център на НЗОК на тел. 0800 14 800.



Тема Re: Права на онкоболните ?нови [re: vesela.bg]  
Автормиa (Нерегистриран)
Публикувано04.10.07 21:46



весе извинявам се че не открих предишната тема за правата, затова тук ще постна това което прочетох:

По спецпрограми към НОИ:
цитат:"Онкоболни без пари в санаториум
Уточняват начина да ги изпращат там от 2008 г.

ГЕОРГИ КАРАМАНЕВ

Онкоболните ще ходят безплатно в центровете за рехабилитация към Националния осигурителен институт по специални програми от 2008 г. Това съобщи вчера Евгения Адърска, председател на асоциацията на онкопациентите. Това е станало след настояване на организацията пред Министерството на здравеопазването.
Досега раковоболните нямаха право на санаториум, тъй като традиционните процедури с топла минерална вода са противопоказни. Затова се правят различни програми, уточни Адърска. Жените с рак на гърдата например имат нужда от мануална терапия, тъй като след операция им отичат крайниците. Предстои уточняване колко ще струва на държавата един ден на пациент в санаториум и как болните да се изпращат там.
Ще настояваме от догодина в онкологичните диспансери задължително да се назначат и психолози, категорична е Адърска. Освен това трябва да има ясен регламент за техните задължения, както е навсякъде по света.
Около 20 българки са диагностицирани по нов метод, с който много рано се открива по-агресивна форма на рака на гърдата, съобщи още шефката на пациентската организация. 12 от тях вече са подали молби да бъдат лекувани със специален препарат за този вид тумор, но решението се бави. Според сегашната нормативна уредба скъпото лекарство се отпуска безплатно едва като се появят метастази. Нужни са около 350 000 лв., които ще стигнат до края на годината за 20-те жени, съобщи д-р Нина Ръсина от здравното министерство. Адърска е получила обещание от министър Радослав Гайдарски, че веднага щом парите му бъдат гарантирани, ще подпише за разпределянето им.
Отскоро асоциацията събира пари за онкоболните чрез кратки съобщения от абонати на Мтел. Всеки есемес на номер 1567 е 1 лев. В края на всяко тримесечие парите се разпределят от специална комисия между пациентите, които са подали молби."

е дано сме живи и здрави да се възползваме от санориално лечение, че мен специално както ме болят кокалите от фематара, а и като ставам от леглото, от стол дори съм скована

абе предполагам че никой от вас не би се отказал от подобна почивчица



Тема Re: Права на онкоболните ?нови [re: миa]  
Автормиa (Нерегистриран)
Публикувано04.10.07 21:48



извинявам се за грешката-"санориално', ама пусто бързане





Тема Re: Права на онкоболните ?нови [re: kkk]  
Автор vesela.bgМодератор (гърмян заек)
Публикувано04.10.07 22:29



Всички здравноосигурени граждани имат равни права и достъп при получаване на извънболнична и болнична медицинска и дентална помощ, независимо от тяхната раса, народност, етническа принадлежност, пол, произход, религия, образование, убеждения, политическа принадлежност, лично и обществено положение или имуществено състояние.

Единствено това трябва да знаем.
Иначе за онкоболните Здравната каса почти никаква роля не играе...

Нема начин да нема начин!
Животът виси не на косъм, а на връзки!


Тема Re: Права на онкоболните ?нови [re: миa]  
Автор Гaмбa ()
Публикувано04.10.07 23:58



По времето когато правех химиотерапия се видях с мой учител отпреди 20 години,турчин ,който живее в Турция сега и след като се познахме се оказа ,че и той се е разболял,но от рак на белия дроб.Направи ми впечатление,че за лечението си не е дал никаква стотинка,автомобил си го е вземал от апартамента и връщал обратно,никога не е имал проблеми с лекарствата( моите истории му се струваха невероятни) и сега е пенсионер по болест като всяка година си ходи на безплатен санаториум.Е ,това е Турция която я мотат за членство в Европейския съюз и чиято територия е в Азия и нека всеки да си направи сравнение колко ни лъжат и ограбват тук и си търсят оправдания за разбойничествата



Тема Re: Права на онкоболните ?нови [re: vesela.bg]  
АвторElane (Нерегистриран)
Публикувано05.10.07 11:21



Веси

става дума за дексаметазон (засега ).Разбрах,че може да и се отпуска от онкологията и мисля да се възполвам.
Тази сутрин бях в болницата.Помолих хората ,които бяха с часове да влезна при доктора -пуснаха ме :)
Пак съм в оркестъра,в досието на мама няма абсолютно нищо писано-ни за химиотерапяата ,нито за Роферон-а след това,нито че има метастази в мозъка-нищо !Обясних,че тя се лекуваше по някаква програма и всички лекарства сме получавали без проблем и всички документи ги има нашият доктор (който е отпуска до края на месеца .Сега обаче ,за да и се изписват от диспансера,трябвало да минава някаква комисияВ понеделник сутрин сме на такава-тоест аз ще ходя с всички документи,понеже състоянито на мама не и позволява.Какви са тези истории -нищо не разбирам




Тема Re: Права на онкоболните ?нови [re: Elane]  
Автор Elane ()
Публикувано08.10.07 13:27



Минах през комисията-спокойно и нормално протече всичко,само..после трябваше да чакам доктора да пише протоколи

,но общо взето за един час приключих.В сряда трябва да отида да взема лекартвата на мама.Обаче разбрах друго...че трябва да и представя докуметите пред Телк,защото в нейното състояние се водела инвалид 1-ва група.
Защо чак сега ми казват-незнам !




Тема Re: Права на онкоболните ?нови [re: Elane]  
Авторsv3 (Нерегистриран)
Публикувано08.10.07 14:00



Добре,че сте свършили работа.Трябва да минете и на ТЕЛК-толкова малко привилегии имаме ,че не трябва да се отказва човек. Протокола за ТЕЛК го дава лекуващия онколог от диспансера. Аз бях разбрала,че джипито пише протокола,но от ТЕЛК-а ме върнаха.Но това беше преди 1 година.



Тема Re: Права на онкоболните ?нови [re: sv3]  
Автор N_O6O6 ()
Публикувано08.10.07 14:06



Аз съм се явявала на ТЕЛК в Онкодиспансера в Младост 2005 г. с протокол от джипито и ми го приеха. Затова най-добре е да отиде в ТЕЛКА и да попита



Тема Re: Права на онкоболните ?нови [re: sv3]  
Автор Elane ()
Публикувано10.10.07 14:44



Взех дексаметазона

За протокол за ТЕЛК ще ида утре,понеже пред кабнета на доктора пак беше митинг..а мен ми е неловко да пререждам стари и болни хорица
Всъщност се чудя-има ли смисъл от цялата история-бумащина и ходене по комисии,губене на време по опашки ..



Тема Re: Права на онкоболните ?нови [re: Elane]  
Авторsv3 (Нерегистриран)
Публикувано10.10.07 15:02



Има.Ако майка ти не е пенсионерка освен заплатата ще получава и пенсия.Ако е пенсионерка ,мисля че има добавка към пенсията.Има право на карта за градския транспорт,ако има рецептурна книжка за някакви други лекарства,ще получи интеграционна добавка.При I-ва група мисля,че има и добавка за телефон - но за това не съм сигурна,аз съм втора.Не са големи сумите,но все пак е нещо.При тази беднотия всяко левче не е излишно.



Тема Re: Права на онкоболните ?нови [re: sv3]  
Автор Elane ()
Публикувано10.10.07 15:29



Мама е пенсионерка.Представям си каква добавка ще има към смешната пенсия..
Карта за градският транспорт не и трябва -тя е на легло.
Е те тези пари които ще и дават аз ще ги похарча за таксита докато я размотавам напред-назад по комисии.
Отделно трябва да си взимам почивни дни от офиса(неплатени понеже другите вече ги използвах отдавна )Блях по мои сметки има смисъл ако са над 100 лева на месец...Много си фантазирам,а ?


Повече ме интересува дали ще се почувства повече човек,дали ще получи добро отношение и т.н



Тема Re: Права на онкоболните ?нови [re: Elane]  
Автор flora bg (maman)
Публикувано10.10.07 20:02



Наистина рожбо златна си фантазираш.Към пенсията на майчето ти ще й сложат 18 лв.Ще има право на намалена телефонна тарифа./ Ще й дават 8 лв за транспорт и още 8 лв.ако има рецептурна книжка от джипито.Това е което получавам аз пенсионерка І категория.Но това е хубавото,че ние пенсионерите ТЕЛКА ни е пожизнен.Няма да ходим през няколко години наново както правят работещите и пенсионерите по болест.Всеки месец ще са й сигурни 18лв.+8+8лв.Това е!



Тема Re: Права на онкоболните ?нови [re: flora bg]  
Авторaz (Нерегистриран)
Публикувано10.10.07 21:31



a ako e 1 gpupa c 4ujda pomost +11lv za telefon!



Тема Re: Права на онкоболните ?нови [re: Elane]  
Автор N_O6O6 ()
Публикувано10.10.07 22:01



Мила Елан, Флорчето е права. Майка ти може да няма нужда от карта за ГТ, но тези 8 лв й се полагат, както и други добавки, които ще получи от Соц.подпомагане според социалната оценка, но това е след като се яви на ТЕЛК.
Що се отнася до ТЕЛКА, по голямото тичане е да се съберат необходимите документи, което можеш и ти да свършиш ако можеш, а тя е необходимо само в определения ден да се яви пред комисията. Ти сама прецени ситуацията и постъпи както прецениш.



Тема Re: Права на онкоболните ?нови [re: N_O6O6]  
Автор Baлeнтинa (аз съм)
Публикувано11.10.07 09:33



Девойки, аз никога няма да спра, до края на живота си да си вземам от държавата всичко, което ми се полага, независимо колко е. Това са нерви и ходене, но после съм удовлетворена, че колкото и да е малко, аз съм взела от държавата всичко, което мога, защото тая държава има вина за болестта ми. Ако ми беше дала спокойствие и сигурност, превенция и грижа - нямаше да съм болна от левкемия и да мисля за дните и часовете си.
Така че, момичета и момчета, не прощавайте на държавата, вземете всичко, което тя дава!



Тема Re: Права на онкоболните ?нови [re: Baлeнтинa]  
Автор Elane ()
Публикувано11.10.07 12:01



Пускам мнението отново,че дир-а го поизяде..


Благодаря на всички !
Валя,както казвам -обичам страната си,но мразя държавата!
Мисля да спестя на мама унижението да я водя по разни комисии.Ще и бъде обидно и дискомфортно да се усеща едва ли не като просякиня !Тя е човек,който доскоро не се спираше за една секунда,раздаваше се цялата -на всички!Достойнството на един човек е по-важно !Аз ще си я гледам и без друго!
Да,съгласна съм че трябва да се взима всичко,което се полага от държавата!Най-важното тя не само че не го дава-тя ти го отнема !
Обичкам ви !

едит:
може и да не съм права,обаче за мен наистина е по-важно мама да се чувства добре .

Редактирано от Elane на 11.10.07 12:17.



Тема Re: Права на онкоболните ?нови [re: Elane]  
Автор sacrovi6te (разстроена)
Публикувано11.10.07 14:38



Аз съм на същото мнение!
Достатъчно влачих моята маминка насам-натам по лекари, че в никакъв случай не бих я водила повече и без това заради управлението на държавата достатъчно си изпатихме в този живот, че ще я оставя колкото й е отредил Бог да е нормално без стрес (доколкото е възможно), унижения и т.н.

Живота е война, която ще водим до край!!!


Тема Re: Права на онкоболните ?нови [re: sacrovi6te]  
АвторStef (Нерегистриран)
Публикувано11.10.07 17:23



Може ли някой да ми отговори: След две седмици ще се явявам на ТЕЛК за пенсиониране с право на работа.Днес ходих до работа и говорих с моя работодател.Той ми каза,че понеже съм на щат,няма да мога да работя същата работа.(технолог съм в шивашка фирма)



Тема Re: Права на онкоболните ?нови [re: миa]  
Автор balzena (непознат )
Публикувано12.10.07 00:19



А знаете ли дали ще искат 5 години от заболяването,за да се проведе балниосаниториално ле4ение???Аз съм 1-ва група и по-закон ми се полага.Но,когато се отиде в НОИ и там ;за вси4ки санаториуми има едни списаци.Показания за какви болести е подходящ даденият санаториум,за съжаление има и противопоказания.И какво,мислете...Вси4ки са противопоказни за новооткрити онколкги4ни болни и трябва да се е минало 5 години от заболяването,за да може да се използва програмата по-НОИ.Какво,ще кажете???



Тема Re: Права на онкоболните ?нови [re: Stef]  
Автор Baлeнтинa (аз съм)
Публикувано19.10.07 17:13



"На ТЕЛК за пенсиониране" - на каква възраст си? Ако не си на пенсионна, а само ще ти определят % на ТЕЛК-а - нещата са следните - работиш си същата работа без никакъв проблем и си получаваш пенсия за инвалидност по общо заболяване. Така съм аз - на 46 години със 74% от ТЕЛК, работя си същото, получавам си заплата и пенсия едновременно. Ако си на пенсионна възраст - е малко по-различно. При пенсиониране може да се наложи да смениш работното място, ако работодателя така реши, за да назначи друг на него.
Все пак -ако не си на пенсионна възраст, а само минаваш на ТЕЛК - в решението ще ти е написано какво не е препоръчително да правиш и какви условия на труд не са добри за теб - с което работотдателя се съобразява. Например - при мене пише "да не работи на студено, влажно и да не се излага на химическо въздействие", за останалото съм годна.
Та кажи - на пенсионна възраст ли си или просто минаваш на ТЕЛК за определяне % неработоспособност.



Тема Re: Права на онкоболните ?нови [re: Baлeнтинa]  
Авторaни (Нерегистриран)
Публикувано23.10.07 08:49



Лекуващият лекар препоръчва ЗОМЕТА, но отказва да напише рецепта, защото лекарството го няма в онкоаптеката.



Тема Re: Права на онкоболните ?нови [re: Baлeнтинa]  
АвторStef (Нерегистриран)
Публикувано23.10.07 15:38



На 41 години съм.Ще се явявам на ТЕЛК за %.
Много благодаря за отговора.
Бъдете здрави и щастливи.



Тема Re: Права на онкоболните ?нови [re: Stef]  
Автор kattt_1 (член)
Публикувано23.10.07 21:49



да аз също се интересувам как така не може да ми се изпише зомета като я няма в аптеката.
Нямаме ли права..............



Тема Re: Права на онкоболните ?нови [re: kattt_1]  
Автор misticna-toni (самотна)
Публикувано03.11.07 23:40



Някой може ли да ми каже на колко направления има право мама като онко болна на МЕСЕЦ от личния лекар?А дори да няма привилегии по принцип колко направления имаме право на месец.Казаха ми 4.Личната нещо се опъва за направления и скоро май ще я рендосвам....





Тема Re: Права на онкоболните ?нови [re: misticna-toni]  
Автор vesela.bgМодератор (гърмян заек)
Публикувано03.11.07 23:45



За какви изследвания искаш направления от личния лекар?
Не забравяй, че личния лекар не може да ти издава направления за специализирани изследвания - тумормаркери, сцинтиграфии и т.н.
Пък за скенер и ЯМР съвсем не може.
Можеш да си искаш само пълна кръвна картина. Иначе лекуващият онколог ти дава направления за другите неща, свързани с контролиране заболяването и лечението на майка ти.



Нема начин да нема начин!
Животът виси не на косъм, а на връзки!

Тема Re: Права на онкоболните ?нови [re: vesela.bg]  
Автор misticna-toni (самотна)
Публикувано03.11.07 23:57



Весе, става въпрос за нормалните направления-за кожен,хирург -такива.Май трябва да сме по-лошички понякога.Здрав на болен не вярва....



Тема Re: Права на онкоболните ?нови [re: misticna-toni]  
Автор vesela.bgМодератор (гърмян заек)
Публикувано04.11.07 00:03



Съвет от опит

В началого на месеца ходи при личния лекар, тогава няма начин да каже, че няма вече талони

Нема начин да нема начин!
Животът виси не на косъм, а на връзки!

Тема Плосък данък и хора с увреждания?нови [re: vesela.bg]  
Автор Baлeнтинa (аз съм)
Публикувано04.11.07 11:01



Днес чета, че от 2008 г. вече реално ще се въведе плосък данък върху доходите. Възниква въпросът за необлагаемите доходи върху заплатите на работещите хора с увреждания с % увреждане над 50%. Законът гласеше - за необлагаеми 2 месечни минимални работни заплати. Интересно дали това ще се запази при плоския данък и как ще изглежда и дали някой ще се сети да актуализира това...

Редактирано от *jull** на 27.07.11 00:00.



Тема Открих текста от проекто законанови [re: Baлeнтинa]  
Автор Baлeнтинa (аз съм)
Публикувано04.11.07 13:06



В сайта на министерството нафинансиите намерих
проекта на Закон за изменение и допълнение на Закона за данъците върху доходите на физическите лица
, както и файл с
М О Т И В И към проекта на Закон за изменение и допълнение на Закона за данъците върху доходите на физическите лица

ще копирам част от текста : "Запазено е и данъчното облекчение за лица с 50 и над 50 на сто намалена работоспособност като размерът му от двойния размер на необлагаемата годишна данъчна основа е заменен с абсолютна
стойност 5820 лв. годишно (485 лв. месечно)."

Така сама си отговорих на повдигнатия от мене въпрос. Данъчните облекчения за нас върху заплатата ни остават.

ето ви и линка:


там търсете :
Мотиви към проекта на Закон за изменение и допълнение на Закона за местните данъци и такси
Проект на Закон за изменение и допълнение на Закона за данъците върху доходите на физическите лица



Тема Re: Открих текста от проекто законанови [re: Baлeнтинa]  
Автор vesela.bgМодератор (гърмян заек)
Публикувано04.11.07 17:19



Валя, страхотна си. И аз също си задавах този въпрос. Благодаря ти!



Нема начин да нема начин!
Животът виси не на косъм, а на връзки!

Тема Re: Пътуване на инвалидинови [re: vesela.bg]  
Автор Buba67Модератор ()
Публикувано21.04.10 10:36



Има промяна в правилника към закона за социално подпомагане. До сега инавалидите със 70 и над 70% намалена работоспособност ползваха два безплатни билета за междуградско пътуване с автобус и два с влак годишно. От 9 април 2010г. пътуването с автобус отпада, остава само пътуването с влак.

Чл. 19. (1) (Изм. - ДВ, бр. 97 от 2001 г., в сила от 01.11.2001 г., изм. - ДВ, бр. 31 от 2005 г., в сила от 08.04.2005 г., изм. - ДВ, бр. 54 от 2006 г., изм. - ДВ, бр. 27 от 2010 г., в сила от 09.04.2010 г.) Лицата със 71 на сто или над 71 на сто степен на трайно намалена работоспособност, децата до 16-годишна възраст с трайно увреждане и военноинвалидите имат право на безплатно пътуване два пъти в годината - отиване и връщане, с железопътния транспорт в страната.
(2) (Изм. - ДВ, бр. 97 от 2001 г., в сила от 01.11.2001 г.) Правото по ал. 1 ползват и придружителите на лицата с определена чужда помощ, когато пътуват с тях"

Да имаш кураж не значи да не се страхуваш,а да си господар на страха си - Марк Твен

Редактирано от Buba67 на 21.04.10 10:37.



Тема Re: Пътуване на инвалидинови [re: Buba67]  
Авторondin (Нерегистриран)
Публикувано21.04.10 12:48



ето това е тъпанарщина.да променят нещо, което и без това е малка полза за хората, в смисъл, че би трябвало да увеличат помощта, а не да я намалят.

ние не ползваме билетите, така или иначе пътуваме с кола, защото е по-удобно. НО трябва да се увеличават правата на болните, а не да ги караме да плкащат всичко, пък било то и пътя си за да стигнат до качествено лечение!



Тема Re: Пътуване на инвалидинови [re: ondin]  
Автор flora bg (maman)
Публикувано21.04.10 13:31



Права си Онди.Досега не съм ползвала нито рейс ,нито влак и няма да ползвам но много хора ползват и това беше макар и малко едно улеснение.А сега?...Жалко,много жалко.



Животът е сцена,а ние сме артисти!

Тема Химиотерапиянови [re: flora bg]  
Автор Buba67Модератор ()
Публикувано20.12.11 18:14



Миналата седмица умувахме с нашето Наде /N0606/ какво ще се случи като са решили в клиниката в ИСУЛ да почиват между коледа и нова година. И докато пращаше официални въпроси по мейла все пак решиха да я влеят още тази седмица и да не пропуска вливка. Преди малко получих бележка от нея:

"Днес към обяд ми се обадиха от ИСУЛ - лекаря, при когото бях по Програмата. Каза ми, че шефа му е дал писмото ми и да дойда в петък. Аз му казах, че нямам назначена дата и изследвания за следващото вливане, той ми каза тогава да дойда в четвъртък да ми вземат кръв и в петък да направиме вливането. По принцип вливането става на третия ден след приемането. Но, както се сещаш, в моя случай ще се направят ред от компромиси: първо ме няма в списъка за приемане, /но ще ме включат!/, второ лекарствата ще ми се изпишат максимално бързо /не по каналния ред/ и ще бъда обслужена. Ето че всичко може!Давам си абсолютно сметка, че това е начин да ми запушат устата,
но за пореден път се убеждавам, че човек не трябва да си мълчи и да се примирява. В случая аз, като не си затраях, си постигнах целта, а останалите? Ще си чакат до 05.01, явно трябва да се шуми повече, та следващия път да си помислят преди да затварят клиниката за толкова дълго.
Иска ми се за пореден път да призова всички от клуба да не се примиряват, а да си търсят правата. Наистина има смисъл! За пореден път се убеждавам!
Ако се сещаш за подходящта тема в клуба може да ми копираш постинга."

Това е положението, ако не си търсим правата няма спасение!

Да имаш кураж не значи да не се страхуваш,а да си господар на страха си - Марк Твен


Тема Re: Химиотерапиянови [re: Buba67]  
Автор iliqn4e (член)
Публикувано20.12.11 20:32



Съгласна съм с Надето.И аз стигнах до извода,че ако не си толкова любезен и по-точно си груб ,ти обръщат повече внимание,отколкото обратното.Но се получава персонално,пациент-лекар.А кажете как виждате нещата за парите за химиотерапия през 2012,с 30 милиона по-малко.Гледах новините и съм безкрайно възмутена.Обявиха икономия от ХТ.Нуждите са от повече средства,а не намаляване.И какво можем да направим?Как да си търсим правата в тази държава ,с тези безмозъчни управляващи?



Тема Re: Химиотерапиянови [re: iliqn4e]  
Автор nadia_O6O6 (позитивна)
Публикувано21.12.11 11:41



Бубе, благодаря ти, че си намерила точната тема!
В случая лечебното заведение се ангажира бързо-бързо да ми реши проблема еднолично, като по този начин избегнаха да ми отговорят официално /а всъщност изискаха от мен официално подписано заявление/. В никакъв случай не искам да се конфронтирам с лекарите – давам си сметка, че благодарение на тях съм жива, но ръководството на клиниката би могло да направи някаква организация да се почива поетапно, да има някакви дежурсва - много крайно е да се затваря. Със затварянето на клиниката, лечебното заведение си ще направи икономия на средства, но погледнато от друга страна, нарушавайки схемите, лекарствата престават да действат, ние метастазираме и тогава са необходими още повече средства, за да ни лекуват. Това за мен е абсолютно криворазбрана икономия и ако в такъв смисъл са отчели икономия от ХТ – тежко ни.
Припомням ви случая в края на 2008 г. когато 5 месеца бях чакала за Херцептин. В средата на м.12 пуснах жалба до Министерството и забележете: разгледаха ме и ме одобриха точно между Коледа и Нова година!
Още веднъж апелирам към всички – не се примирявайки и не си мълчете, търсете си правата и то ПИСМЕНО. В срок до 1 месец са длъжни да ви дадат отговор. Този официален отговор може да го използвате както намерите за добре – да заведете дело или да занимавате медиите. Институциите са наясно с това и по тази причина проблема се решава експресно. ИЗПИТАНО Е!
Снощи съпруга ми ми каза: „Ти може да напишеш мемоари за борбата с рака и със здравната система”. Така е, но има една поговорка „Бог помага, но в кошара не вкарва”. Нека си помогнем сами, за да ни помогне и Господ!



Тема Re: Санаториум?нови [re: nadia_O6O6]  
Автор MamaD (ентусиаст)
Публикувано12.08.13 08:28



Имат ли онкоболните някакви права за почивка в санаториум с направление 7 за възстановяване да речем след тежка операция или друга терапия преди да са минали 5 години без усложнения? Имам предвид да нямат право на противопоказните процедури, а да почиват в санаториум с някакъв съобразен със състоянието им режим на разходки, раздвижване...



Тема Re: Санаториум?нови [re: MamaD]  
Автор strangeangel (дъждовна фея)
Публикувано12.08.13 08:50



В Пловдивския онкодиспансер на входа има списък със санаториуми които могат да бъдат ползвани от онкоболни и други които също могат да се ползват но с частични процедури подходящи за заболяването Попитаи в диспансера какво могат да ти предложат

[img]http://lenagold.ru/fon/clipart/f/feja/fairy41.gif[/img]


Тема Re: Санаториум?нови [re: MamaD]  
Автор Buba67Модератор ()
Публикувано12.08.13 09:28



В специализираните болници за рехабилитация - пътеките, които плаща НЗОК при посещение във филиалите им няма такива за онкологични заболявания. Дори да са изтекли 5 години и пациента е с друго заболяване, пак искат мнение от онколог дали могат да прилагат процедури.
Ето ги пътеките, програма Виктория ползва пътеки 241 и 244, но тя е само за РМЖ.

КП № 236 Физикална терапия и рехаби-литация при първични мускулни увреждания и спинална мускулна атрофия


КП №237 Физикална терапия и рехаби-литация на болести на Централна нервна система


КП №238 Физикална терапия и рехаби-литация след инфаркт на миокарда


КП №239 Физикална терапия и рехаби-литация след сърдечни операции


КП №240 Физикална терапия и рехаби-литация при Детска церебрална парализа


КП №241 Физикална терапия и рехаби-литация при болести на периферна нервна система


КП №242 Физикална терапия и рехаби-литация при родова травма на централна нервна система


КП №243 Физикална терапия и рехаби-литация при Родова травма на периферна нервна система


КП №244 Физикална терапия и рехаби-литация при болести на опорно-двигателен апарат

Да имаш кураж не значи да не се страхуваш,а да си господар на страха си - Марк Твен


Тема Re: Санаториум?нови [re: strangeangel]  
Автор Buba67Модератор ()
Публикувано12.08.13 09:30



strangeangel, моля да снимаш списъка пред диспансера и да ми го пратиш, ако е възможно. Стана ми интересно.




п.п. ако не те затруднявам разбира се

Да имаш кураж не значи да не се страхуваш,а да си господар на страха си - Марк Твен

Тема Пари нЕманови [re: Buba67]  
Автор kykлeнcka пиpaня (член)
Публикувано15.08.13 17:57



Националният осигурителен институт спря програмата за профилактика и рехабилитация. Причината за това е изчерпването на средствата, предвидени в бюджета на института за програмата, съобщиха от НОИ.

Предвидените пари за помощи за санаториуми се изчерпали по-рано заради големия интерес.

Програмата започна на 15 март, като за финансирането й бяха предвидени 15 362 329 лева. На помощите за санаториум право имат хора, които се осигуряват и имат направление от личния лекар, показващо, че се нуждаят от рехабилитация.

До момента помощи са получили 31 143-ма души. Очаква се до приключването на програмата от парична помощ да се възползват още около 6150 души.

Удостоверенията за профилактика и рехабилитация ще се издават до 28 август включително, а последната дата, на която хората могат да постъпят в санаториум, е 12 септември


Цялото е сбъркано!
Много мои познати, млади и здрави, ходят по тази програма. А онкоболните винаги са противопоказни според изискванията...



Тема Re: Пари нЕманови [re: kykлeнcka пиpaня]  
Автор Buba67Модератор ()
Публикувано15.08.13 18:51



Пиранче, жените с РМЖ ползват клинични пътеки /241 и 244/ за рехабилитация, а тази година МЗ поема останалата част от доплащането и за пациентите

е безплатна.

А НОИ и инфото , което си дала, просто нямам думи. Ако някой се нуждае от рехабилитация през октомври?

Да имаш кураж не значи да не се страхуваш,а да си господар на страха си - Марк Твен

Тема Re: Пари нЕманови [re: Buba67]  
Автор kras4o_k ()
Публикувано19.08.13 08:13



Здравейте и от мен, не знам за кои програми парите са изчерпани, но искам да споделя и моето мнение- имам приятелски семейства, които вече няколко години ходят на рехабилитация или накратко казано-ПОЧИВКА. Те са от здрави по здрави и това е пример как при нас парите за здравеопазване и рехабилитация не се контролират и прахосват. За съжаление средствата се усвояват не от нуждаещи се , а от възползващи се!!!

\\\" Важно е не дали дълго, а дали добре си живял \\\"


Тема Re: Пари нЕманови [re: kras4o_k]  
Автор Tia maria (старо куче)
Публикувано12.11.16 02:44



Доколко години след оперсцията се пазят блокчетата ?
Не мисля ,че ще има някакъв смисъл, защото проби се фалшифицират ( това го знам от един познат патоанатом ), но все пак ..
.



Тема Re: Пари нЕманови [re: Tia maria]  
Автор kras4o_k ()
Публикувано12.11.16 09:41



Tia, според Медицински стандарт по клинична патология :

6. Запазване и архивиране на документацията по биопсичното изследване.
• Вторият екземпляр от биопсичното писмо се запазва в номерирани папки.
Препаратите от биопсичните изследвания се съхраняват в продължение на 10
години


Това ми казаха и от прословутата ни лаборатория на КОЦ Пловдив.

Не е важно колко дни има в живота ти, важно е колко живот има в дните ти.


Тема Re: Пари нЕманови [re: kras4o_k]  
Автор Tia maria (старо куче)
Публикувано12.11.16 17:26



Изпуснала съм срока ! Ех...

Зс вашия прекрасен коц ще пиша в друга тема.Особено ме взриви ,че се намират защитници.Малките птички ,които щъкат из устата на крокодила и в чистят от мърша.



Тема Re: Пари нЕманови [re: Tia maria]  
Автор kras4o_k ()
Публикувано12.11.16 17:46



Аз от 7 години я "дъвча" темата с патолозите в нашата лаборатория. Първо когато ми изгубиха първия път път блокчетата, после с моя сгрешен ХЕР2 миналата година..
Само съжалих моя доктор Валентин Иванов, как репортера арогантно и безцеремонно го прекъсваше и се държеше, все пак наистина има златни ръце хирурга и се ръководи от резултата от гефрира..
Това с което не мога обаче и до ден днешен да се съглася е, че лекарите без хък и мък си прибират паричките, които им се предлагат за извършената операция на ръка!
Та нали все пак това им е работата и то в държавната или общинска болница!

Не е важно колко дни има в живота ти, важно е колко живот има в дните ти.


Тема Re: Пари нЕманови [re: kras4o_k]  
Автор Tia maria (старо куче)
Публикувано12.11.16 17:53



Да...в Плевен преди операцията ме питаха къде работя.
Интересен въпрос ,от огромно значение за диагнозата.

Редактирано от Tia maria на 12.11.16 17:55.



Тема Помощи от 2019 г.нови [re: Tia maria]  
Автор Buba67Модератор ()
Публикувано13.02.19 09:58



В края на миналата година /2018/ приеха нов закон за хората с увреждане, съответно с изменения за изплащане на помощи. Спряха социалната пенсия (това важи за пенсии отпуснати преди 2014) и интеграционните добавки.
"За хората със степен на увреждане от 50 до 70,99% месечната финансова подкрепа ще е 7% от линията на бедност или 24,36 лв. за 2019 г.
За хората със степен на увреждане от 71 до 90% нейният размер ще е 15% от линията на бедност или 52,20 лв.
За хората със степен на увреждане над 90% финансовата подкрепа ще е 25% от линията на бедност или 87 лв.
За хората с над 90% степен на увреждане с определена чужда помощ, новата помощ ще е равна на 30% от линията на бедност или 104,40 лв.
Най-висок размер на финансова подкрепа ще получават хората с над 90% степен на увреждане с определена чужда помощ, които получават социална пенсия за инвалидност. За тази група новият вид месечна помощ през 2019 г. ще е 57% от линията на бедност, което прави 198,36 лв.

Хората, които към момента получават месечна добавка за социална интеграция, ще получават новата финансова подкрепа, без да е необходимо да подават нови заявления в дирекция „Социално подпомагане“ (ДСП).

Лицата, които са получавали прекратената от 01.01.2019 г. социална пенсия за инвалидност, изплащана към друг вид пенсия, но не получават месечна добавка за социална интеграция, ще трябва да подадат заявление в ДСП по настоящия си адрес не по-късно от 31 март 2019 г., за да им бъде отпусната новата месечна финансова подкрепа, считано от 1 януари 2019 г."

Та така, вчера получих моята помощ, без да съм подавала заявление.



Да имаш кураж не значи да не се страхуваш,а да си господар на страха си - Марк Твен


Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.