Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 07:18 02.06.24 
Взаимопомощ
   >> Клуб за борба с рака
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | (покажи всички)
Тема ФИБРОАДЕНОМнови  
АвторMaprapитa (Нерегистриран)
Публикувано15.07.07 13:46



Здравейте,

Искам да споделя нещо, което ме притеснява.
Сестра ми е на 24 години. Преди 2 години я оперираха от фиброаденом на едната гърда. След 1 година се появи втори-на другата гърда. Ходи по прегледи. На последният преглед/преди месец/ се установи, че има два фиброаденома. Докторите са категорични,че не е нищо опасно, но трябва да се оперира. Най-вероятно м. септември ще ги оперира. Искам да попитам запознат ли е някой с тези образувания и могат ли да се превърнат в злокачествени? Възможно ли е вторият и третият да са следствие от първия?
Ще съм благодарна на всеки, който сподели опит.

Редактирано от *jull** на 18.05.09 20:30.



Тема Re: Фиброаденомнови [re: Maprapитa]  
Автор ggs (Survivor)
Публикувано16.07.07 12:59



Здравей,
Фиброаденомите може да се превърнат в злокачествени образувания. Затова се вадят. Не се плаши, познавам няколко жени, на които са им вадени на през няколко години фиброаденоми. Обърнете внимание на профилактика - хранене, спорт, т.н... Обаче, имай две наум че има много момичета /и аз съм за съжаление едно такова / с фиброаденоми на които лекарите не обръщат мн внимание и като ги извадят и изследват тези "фиброаденоми" се оказват злокачеаствени нещица. Не искам да те плаша, но аз лично като чуя фиброаденом ми се драйфа. Ако си в София иди при Гаврилов от Онкологията да те види, но и да не е той просто имай наум


навярно е само фиброаденом, но те за съжаление не изчезват като някои др. мастни образувания.... Късмет



Тема Re: Фиброаденомнови [re: ggs]  
Автор feniks_m (любопитен)
Публикувано16.07.07 13:16



Ходи редовно,на 6 м на прегледи;добре е да са при д-р Гаврилов;при мен беше така и не ме следяха редовно и ми казваха,че няма нищо страшно,а сега съм с двустранна мастектомия



Тема Re: Фиброаденомнови [re: Maprapитa]  
Авторsv3 (Нерегистриран)
Публикувано16.07.07 18:14



Здравей! Не се панирай от факта ,но имайте едно наум.Трябва редовни контролни прегледи.Аз имах фиброаденом,който го следяха 4 години,но в един момент започна да расте и го оперираха. 13 години след това на другата гърда ми се появи бучка,която се оказа карцином .Благодарение на факта,че посещавах мамолог на 6 месеца,това карциномче беше в начален стадий. Така, че трябва наблюдение.
При мене на всеки преглед все нещо има.Вчера правих мамография и се оказа,
въпросната гърда /с изрязаният фиброаденом/ има възпален лимфен възел.Мамолога каза,че не е страшно, но мене от всичко вече ме е страх. Ако някой е имал подобен проблем нека сподели.



Тема Re: Фиброаденомнови [re: Maprapитa]  
АвторMaprapитa (Нерегистриран)
Публикувано16.07.07 18:28



Много ви благодаря,момичета.
Първата операция е извършена от д-р Иванов и д-р Балева в Онкологията в Пловдив.Ходили сме и при двамата на прегледи след операцията и двамата установиха другите фиброаденоми на другата гърда.

А д-р Гаврилов в София само в Онкологията ли оперира?



Тема Re: Фиброаденомнови [re: sv3]  
Авторнeли-т (Нерегистриран)
Публикувано17.07.07 08:19



И аз скоро правих мамография. Заключението е мастопатия и бенигнени аксиларни ЛВ в ляво. Мамоложката каза "Нищо ви няма", но се притеснявам за тези пусти лимфни възли. Утре съм на преглед при ехографист и ще разпитам. Ще пиша.



Тема Re: Фиброаденомнови [re: Maprapитa]  
Авторdoksi (Нерегистриран)
Публикувано17.07.07 10:02



Здравейте!Да ви дам малко инфо за фиброаденомите:

Фиброаденомът(Фа) е най-честата доброкачествена туморна формация на млечната жлеза.Среща се при 15-25 процента от женте като обикновенно се диагностицира между 25-35 годишна възраст.Той има бавна еволция като е възможна и регресия на туморната формация(разграждане,изчезване).Наблюда-
ни са и случаи на намаляване на размерите или спонтанно изчезване на фиброаденома след 2 годишен период.Изключение прави само Ювенилният подтип,срещащ се в юношеската възраст и за които е типичен бърз растеж.

Макроскопски се представя като плътен,сиво-белезникъв добре ограничен бенигнен тумор в млечната жлеза,който в 80% от случаите е единичен,а по рядко множествен.Размерите му най-често са около 1-2см,като се установява тенденция за намаляване с възраста.

Доказано е че фиброаденома е хормоноувствителен тумор,който може да зависи от менструални смущения и прием на контрацептиви,както и да нараства бързо по време на бременността.

Поставянето на диагнозата,обикновенно не представлява проблем.Понякога Фиброаденома може да бъде сбъркан с дебелостенна киста.В такива случаи ехографията или мамографията и тънкоиглената биопсия на материал от фиброаденома,подпомагат диагнозата.

Диагнозата на фиброаденом се поставя главно с:

Клиничен преглед(Палпация-опипване на млечните жлези)в различни положения на тялото
Ехография за жени под 35 години
Мамография при нужда и при жени под 35 год
Тънкоиглена биопсия
Ехография може да се направи и при жени над 35 год.Но там се прилага и мамографско изследване,и Биопсия.

Клиничния преглед е задължителен за поставянето на всяка диагноза и за профилактика на млечната жлеза.

Поведението при фиброаденом включва проследяване в динамика-клинично и образна диагностика.При бързо нарастващи фиброаденоми,липса на възможност за контролни прегледи,както и след 40 годишна възраст се извършва енуклеация(премахване).Според някой данни от 30 до 60 % от биопсиите по повод бенигнени образувания на млечната жлеза са Фиброаденом.

Прогнозата на заболяването е добра.Въпреки че се счита че фиброаденома не може да се изроди в злокачествен тумор,наличието на епителни клетки в тях изисква повишено внимание,особенно при по възрастни пациентки.В едни случаи колегите решават дали да махнат фиброаденома или проследяват гърдите на пациентката в интервал от време например на 6 месеца,и в последващите контроли те имат информация за състоянието на гърдите и за фиброаденома и може да не се стигне до операция на фиброаденом,но ако той нараства най-често даже да не кажа задължително се преминава към оперативното му отстраняване.

Ювенилен фиброаденом
Това е бързорастящ често двустранен тумор, наблюдаващ се при млади момичета в годините около менструацията.Може да бъде болезнен или да доведе до асиметрия на гърдите вследствие на големите размери които достига.

Лечението на Ювенилният фиброаденом е оперативно.Важно е да се отбележи че фиброаденомите в пубертета показват склонност към рецидивиране.

Дори и след оперативно премахване на фиброаденомите,след време може те отново да се появят в едната или другата гърда.Затова един съвет от мен към вас момичета и жени:
Следете си гърдите по метода на месечното самоизследване
и посещавайте мамолог за преглед на млечните ви жлези
за възраста 20-40 години прегледа при мамолог е желателно да се прави на 3 години,ако жената няма оплаквания и проблеми с гърдите си,а ако има проблеми може и по-често от 6 месеца,до година,година и половина по преценка на лекаря за жената която има проблем.

За жени след 40 години ежегоден преглед на млечните жлези,мамография на една или две години.

Първа мамография след 35 години.

Обръщайте внимание на здравето си скъпи момичета!!!
Дано да съм ви бил полезен с информацията която съм изложил тук.Но искам още един път да подчертая смята се че фиброаденома не се превръща в злокачествен тумор.Така че не се шашкайте излишно!!!



Тема Re: Фиброаденомнови [re: sv3]  
Автор fuksia (непознат )
Публикувано17.07.07 10:25



Здравей!Аз също имам фиброаденом открит преди 1,6години,не е опериран,защото не расте.А също и един лимфен възел,който онколога палпира в аксилата,но само ме попита дали ме боли.Не ме боли,голям е колкото бобено зърно,подвижен,не е променен откакто е открит(6месеца).Теб боли ли те възела?Къде точно се намира?



Тема Re: Фиброаденомнови [re: doksi]  
Автор N_O6O6 (непознат )
Публикувано17.07.07 10:27



Не знам дали има някаква връзка и да не се изпада в паника, но в случая с мен от почти безобидни проблеми с гърдите, като запушени канали при кърмене, мастопатия, кисти, които изчезваха, накрая за 1 година "отгледах" тумор 3.5/2
и стигнах до мастектомия. Затова, момичета, преглеждайте се редовно!



Тема Re: Фиброаденомнови [re: Maprapитa]  
Автор fuksia (непознат )
Публикувано17.07.07 11:05



Има ли момичета с чувствителен и/или болезнен фиброаденом?Мен започва да ме боли от овулацията до 1-2 дни от идването на цикъла.Докторът каза,че е в резултат на хормоните,защото този вид тумор е хормонозависим.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.